Intensieve Brits-Duitse militaire samenwerking Bonn acht hervorming NAVO noodzakelijk EISENHOWER OP WEG UNO-commissie constateert toeneming van opiumhandel Rome in bemiddelende positie tussen Londen en continent Muiterij onder officieren van de Braziliaanses luchtmacht Britse kanonnen in Westdaitse tanks Controverse in Nabije Oosten maakt gecoördineerde bestrijding onmogelijk Frankrijk over drie jaar kernmacht? Nasser weet niets van museumplan Westduitse pers critiseert Adenauers volgzaamheid jegens De Gaulle Antillen geschokt door dreigement Idealen boven rijkdom en machines WEU wil Europese kernstrijdmacht 9 Edmond Carton de Wiart Maurice Cotive de M urville Eerste fase tussen de jaren 1963 en 1965 Londen is er echter niet helemaal gerust op Pakistan zal geen andere grens in Ladakh erkennen Eis in enezuela wordt zeer ernstig opgevat Dr. Kutchuk vice-president van de republiek Cyprus Conclusie na Italiaans bezoek aan Britse regering Gommunisten wonnen een tussenverkiezing in Assam Britse afgevaardigden zijn er niet voor te vinden Chinese consul op Java negeerde uitwijzing VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Gedurende twee dagen hebben de Brit se en de Westduitse ministers van Defen sie Watkinson en Strauss te Bonn bespre kingen gevoerd waarvan zij gisteren op een persconferentie zeiden, dat deze zeer gunstig verlopen zijn. Strauss verklaarde, dat een van de belangrijkste besluiten is de Westduitse tanks te voorzien van Brit se tankkanonnen. Men kreeg echter niet te horen wat de Britse militaire plannen voor de naaste toekomst zijn. Er waren berichten te Bonn ontvangen dat Groot Brittannië het stand punt van de vorige minister van Defensie, Churchills schoonzoon Duncan Sandys zou willen verlaten, dat berust op een uitslui tend op kernwapens gebaseerde defensie. Invloedrijke Britse militaire kringen zou den de krachten willen verdelen over kernwapens en conventionele wapens. De vraag is thans of Groot-Brittannië een an dere opvatting zal huldigen. In dit geval zal Groot-Brittannië zich ongetwijfeld meer gaan bezighouden met de Europese verdediging op het continent. En hiernaar is men te Bonn bijzonder nieuwsgierig. Watkinson heeft alleen verklaard dat de Britse troepen in West-Duitsland niet in aantal zullen worden verminderd. Hij zal binnenkort opnieuw een bezoek aan de Bondsrepubliek brengen waar hij dan Westduitse troepenonderdelen en kazer nes zal bekijken. Het Brits-Westduitse overleg te Bonn is vrij grondig geweest. Niet slechts dat Watkinson met alle mogelijke militaire eer is ontvangen, ook namen de weder zijdse staatssecretarissen en hoge mili tairen aan het overleg deel. Daaruit blijkt dat er, vooral sedert Strauss' bezoek aan Londen in mei een vaste basis bestaat voor de militaire samenwerking tussen Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek. A.B.C.-wapens Te Bonn is gisteren nogmaals bevestigd dat de Bondsrepubliek blijft bij haar in het verdrag van Brussel uitgesproken vrijwillig afzien van de produktie van A.B.C.-wapens (atoom-, biologische- en chemische wapens). Dat het parlement van de Westeuropese Unie te Parijs een voorstel heeft aanvaard om de bondsrepu bliek de ontwikkeling en de produktie van bepaalde oorlogsschepen en onderzeebo ten toe te staan en er over denkt om West- Duitsland ook de produktie van kernwa pens toe te staan, legt men hier uit als een parlementaire aanbeveling, niet als een nieuwe geldende bepaling. Wil men werkelijk, aldus zegt men te Bonn, de verdragsbepalingen over de A.B.C.-wapens voor West-Diütsland wijzi gen, dan zal het gehele verdrag van de Wes.teuropese Unie gewijzigd moeten wor den of liever: dan moet een nieuw verdrag gesloten worden tussen de zes leden Groot- Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. Adenauer zelf heeft onlangs te Londen gezegd dat zijn regering niet de wens heeft eigen kernwapens te fabriceren. „We heb ben voor zulke zaken geen geld. Ik zou het ook in geen geval willen", aldus de bonds kanselier. Minister Strauss heeft echter in mei de mogelijkheid open gelaten dat West-Duitsland binnen vijf jaar wèl kern wapens zou kunnen gaan maken, vooral wanneer Frankrijk inmiddels een eigen kernbom heeft gefacriceerd. De Bondsre publiek zal wel vliegtuigafweerraketten van het type Hawk en Sidewinder gaan maken. Tenslotte worden eenheden van het Westduitse leger opgeleid voor het ge bruik van de Amerikaanse raket „Mata dor" waarvan de kop met kernwapens kan worden voorzien, maar voorlopig nog uit beton bestaat. LONDEN (UPI) Tachtig Labouraf- gevaardigden hebben een motie ingediend waarin het Lagerhuis wordt verzocht zich uit te spreken tegen de levering van kern wapens aan West-Duitsland vóór de top conferentie. Huns inziens worden rege ringsleiders voor een voldongen feit ge steld wanneer de Bondsrepubliek reeds voor het topgesprek kernwapens ont vangt. BRUSSEL (AFP) Graaf Edmond Car ton de Wiart, die secretaris van koning Leopold II is geweest, en ere-hofmaar- schalk was, is in de ouderdam van 83 jaar te Brussel overleden. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Couve de Murville, die vandaag en morgen een bezoek aan ons land brengt, is in 1.907 geboren. Hij is doctor in de rechten en heeft een graad in de letteren en een diploma in de politieke wetenschappen. Hij sloot zich in 1942 aan bij het Franse comité voor nationale bevrijding, na door de regering van Vichy te zijn ontslagen en van de Franse nationaliteit te zijn beroofd. Na vertegenwoordiger te zijn geweest te Rome van de Franse voor lopige regering is hij directeur-gene raal voor politieke zaken van het mi nisterie ran Buitenlandse Zaken te Parijs geworden. In 1950 werd Couve de Murville verheven tot de rang van ambassadeur. Hij vertegenwoordigde zijn land achtereenvolgens te Cairo, Washington en Bonn. Sedert 2 juni 1958 is hij minister van Buitenlandse Zaken. PARIJS (Reuter) De Franse minister van Landsverdediging, Pierre Guillau- mat, heeft, donderdag in de Senaat ver klaard dat Frankrijk een eigen, met kern wapens uitgeruste strijdmacht behoeft voor dé verdediging van zijn belangen en die der Franse Gemeenschap. Frankrijks militaire verdediging moet zodanig zijn, dat aan een aanval het hoofd kan worden geboden. Wij moeten daarom zelf over strijdkrachten beschikken, die een aanval ler op gepaste wijze van repliek kunnen dienen. De eerste elementen van deze strijdmacht zullen door kernbommen en onze „mirage-4"-bommenwerpers worden gevormd", aldus Guillaumat. Hij voegde hieraan toe: „Onze techni sche en financiële middelen zullen ons tus sen 1963 en 1966 veroorloven deze eerste fase te verwezenlijken. De Franse weermacht moet sterk genoeg zijn om haar uitwerking op internationaal gebied te doen gevoelen. Zij moet voorts zodanig zijn uitgerust, dat zij een belang rijke rol kan vervullen in de Atlantische verdediging", aldus de minister. (Van onze correspondent in Londen) President Nasser heeft zo snel mogelijk alle verantwoordelijkheid ontkend voor enig plan om een „Moorhouse-museum" in Port Said op te richten ter verheerlij king van de door Egyptische militairen begane gewelddaad, (men zie onze rubriek wereldnieuws van gisteren, red.) Nasser zou de lafhartige moord op de 21-jarige Britse luitenant Moorhouse in Port Said d.ep betreurd hebben. Volgens de nieuwe Britse zaakgelastigde in Cairo weten de „centrale autoriteiten van de Verenigde Arabische Republiek" niets van een plan tot oprichting van een museum af. De Britse regering is met deze ontkenning echter nog niet tevreden. Zij hoopt dat Nasser alle officiële pogingen tot oprich ting ervan, indien deze inderdaad bestaan, zal verijdelen. Volgens in Londen ontvan gen berichten zou het initiatief zijn uitge gaan van een Egyptische oudstrijders or ganisatie in Port Said. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, had de Britse zaak gelastigde Colin Crowe opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de juist heid van het bericht in het Egyptische blad Al Ahram. Londen zou het diep betreuren indien de Brits-Egyptische diplomatieke betrekkin gen onder dergelijke omstandigheden worden hervat. Het bedenkelijke is, dat de hoofdredacteur van Al Ahram een intie me vriend is van Nasser en diens stand punt ploegt weer te geven. Het is bekend dat Egypte niet al te toe schietelijk tegenover Groot-Brittannië wil zijn en het anti-Britse vuurtje in de Ara bische landen niet geheel wil uitdoven. GENèVE (UPI) De commissie van de UNO, die in dertien landen van het Nabije-Oosten een onderzoek heeft inge steld naar de produktie en handel in ver dovende middelen, is van oordeel, dat deze handel ernstige proporties heeft aan genomen. Zij ontdekte, dat er op aanzien lijke schaal Hasjisj opium geproduceerd en gebruikt wordt en dat veel opium-deri vaten van hier naar andere delen van de wereld, vooral Europa en Noord-Amerika gaan. Het verbruik van heroïne en mor phine neemt toe. De commissieleden, de Nederlandse r.d- vokaat J. P. G. Goossen. de Libanese doua nefunctionaris Edmond Azizi, de Turkse rechter Veli Inanc, de voormalige Canade se interpolfunctionaris Leonard H. Nichol son en generaal-majoor Abdel Aziz Saf- war, gouverneur van de provincie Cairo en directeur van het bureau tegen verdoven de middelen van de Arabische Liga. be veelt de regeringen nu aan de wetten te gen de verdovende middelen strikt toe te passen en daarbij samen te werken met de politie en de organisaties op dit gebied. Ook is meer samenwerking op het gebied van de grenscontrole tussen aan elkaar grenzende landen geboden. De commissie prijst de overeenkomst die Turkije en Per- zië hierover gesloten hebben. Ook dringt de commissie aan op tech nische hulp bij het behandelen van aan verdovende middelen verslaafde mensen, bij het opstellen van statistieken daarover en bij het ontwikkelen van de landbouw ter vervanging van de verbouw van ipium. Libanon wordt aangewezen als de waar schijnlijk belangrijkste producent van hasjisj, Turkije, Afghanistan en Iran als de hoofdproducenten van opium in het Na bije-Oosten. De verslaving aan hasjisj is vooral groot in Egypte. Een belangrijke handelsweg van hasjis en opium loopt door Syrië. Jordanië en Israel naar Egypte. Veel opium gaat ook als ru we morphine via Libanon. Syrië en Turkije naar Frankrijk of Italië om daar verfijnd te worden voor de Noordamerikaanse markt. Voor veel producenten en hande laren zijn deze praktijken, die vanouds in hun families voorkwamen, meer een gewoon beroep dan. een misdaad, geworden aldus de commissie. Zij hebben zeer in genieuze smokkeltechniekcn ontdekt. Ver dovende middelen gaan vaak de grenzen over in de maag van «en kameel of vast geplakt tussen de haren van het beest of in dubbele bodems in benzinetanken of fruitkistjes. Vaak verlenen ook employees van luchtvaartondernemingen hun mede werking. Volgens de commissie maken de smok kelaars ook handig gebruik van het gebrek aan samenwerking tussen de douanes van Israel en de omringende Arabische lan den. Een belangrijke smokkelweg loopt van Jordanië uit via de Israëlische Negeb- woestijn naar Egypte. De smokkelaars zijn uitstekend georganiseerd, maar bij hun bestrijders ontbreekt alle samenwerking. Belgische koloniale troepen worden in het Bakwanga-district in de Kongo lese provincie Kasai speciaal opgeleid voor het moeilijke werk in de rimboe. (Van onze correspondent in Bonn) Een zijdelings resultaat van het over leg tussen bondskanselier Adenauer en president De Gaulle lijkt te zijn dat Bonn evenals Parijs, de huidige NAVO-organi- satie niet goed genoeg meer vindt. Op een persconferentie in de Westduitse hoofd stad verklaarde staatssecretaris van pers- zaken Von Eckardt dat de vraag moet wor den opgeworpen of de huidige NAVO-or- ganisatie nog wel in overeenstemming is met de ontwikkeling sedert de NAVO-ge- boorte in 1949 en met de huidige militair- technische situatie in de wereld. Von Eek- hardt zei dat de verdediging van de weste lijke wereld berust, en ook in de toekomst moet berusten, op de NAVO, maar, zoals de organisatie van een bedrijf ouder wordt en dus gerationaliseerd moet worden, zo moet ook de NAVO-organisatie worden aangepast aan de nieuwe omstandigheden. Van tijd tot tijd acht hij zulks noodzake lijk en hij sprak ten dezen van een natuur lijke ontwikkeling. Hoe die reorganisatie zal moeten geschieden en wanneer daar had Von Eckhardt geen idee van. Hij liet overigens wel duidelijk het woord „ver eenvoudigen" vallen. Het is bekend dat van Franse kant de NAVO-constructie verre van volmaakt wordt geacht. De Fransen hebben zich voor een groot deel aan de NAVO onttrokken door hun troepen voornamelijk in Algerije te legeren en door Amerikaanse bommen werpers uit het land te bannen wegens de kernwapenkwestie. Men vraagt zich hier af of men uit Von Eckhardt's woorden moet opmaken dat Bonn een concessie aan Parijs heeft gedaan al was het maar een concessie zonder praktische betekenis op dit tijdstip, maar dan toch zeker een stap die erop kan wijzen dat Adenauer ook op dit punt De Gaulle niet in de steek laat. Tegen derde kernblok Von Eckhardt verklaarde over de kern bomplannen der Fransen, dat de Westduit se regering daar geen bezwaar tegen heeft. Het evenwicht in de NAVO en in Europa zal zijns inziens niet verbroken worden als Frankrijk een kernmacht wordt. Dat daar mee een vierde kernmacht ontstaat acht Bonn dus aanvaardbaar. Wel meent de re- gering-Adenauer dat een derde kernblok naast de Brits-Amerikaanse en het Russi sche uit den boze is. Men doelde hiermee on de mogelijkheid van 'n Europees kernblok tussen Washington en Moskou, onder Fran se aanvoering. Adenauers reis naar Parijs en de bekend gemaakte resultaten van 't overleg met De Gaulle hebben in de Bondsrepubliek geen bijzonder goede pers gekregen. Men wijst erop dat uit alles blijkt dat beide staats lieden het niet over alle punten eens zijn geworden. Tussen Bonn en Parijs blijft bij voorbeeld meningsverschil bestaan zo zegt men over de mate van samenwerking tussen de NAVO-legers. Teleurgesteld is men voorts over het feit da' De Gaulle Adenauer niet tegemoet is gekomen inza ke de Oder-Neisse lijn. Somber gestemd toont men zich over het uitblijven van Franse verontschuldigingen ter zake van de terroristenorganisatie de ..Rode Hand" en de Franse overval op een Westduits schip. Een der Westduitse bladen vroeg na Adenauers terugkeer te Bonn of het geen tijd wordt dat de hoog gestemde Frans-Westduitse vriendschap op het i lerhoogste niveau eindelijk eens merkbaar zal worden in de gewone, menselijke alle daagse betrekkingen.Voor De Gaulle zo werd voorts gezegd, is Adenauer, niet meer dan een handlanger die Parijs moet helpen het Franse gewicht in de omgang met Londen en Washington te versterken. Het was dan ook niet te verwonderen dat de socialistische en liberale oppositie de ba lans van Adenauers bezoek aan Parijs vol strekt negatief noemde. NEW YORK (AFP) Prins Ali Khan, de Pakistaanse permanente vertegenwoor diger bij de UNO heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad ver klaard, dat noch India, noch China het recht hebben om grenswijzigingen in het gebied van Ladakh overeen te komen om dat Ladakh een integrerend deel is van Kasjmir. Zolang het reeds 12 jaar hangen de geschil tussen Pakistan en India over Kasjmir niet is geregeld (Pakistan eist een volksstemming in het omstreden ge bied) zal Pakistan geen enkele grenswij ziging erkennen, aldus de brief van prins Ali Khan. NEW DELHI (UPI) Premier Nehroe heeft donderdaR op een persconferentie in New Delhi verklaard het grensgeschil met China te zullen bespreken met Eisenho wer. De Amerikaanse president wordt woensdag verwacht. Er bestaat geen agen da voor de besprekingen, maar alle belang rijke internationale problemen onder meer Duitsland zullen de revue passe ren. WILLEMSTAD (ANP) Het bericht over de Venezolaanse vakbond van arbei ders in de olie-industrie wordt op de Ne derlandse Antillen zeer ernstig opgevat. Er is in Willemstad noR geen officieel commentaar van de regering of de olie maatschappij verkrijgbaar, doch algemeen is men van gevoelen, dat het feit, dat het nationale vakverbond er bij betrokken is. wijst op een poging de eis alle kracht bij te zetten. Overigens kwam de eis niet ge heel onverwacht gezien de reacties, die de kwestie van de Cubaanse vliegers in Ve nezuela heeft gewekt. De Venezolaanse vakbond van arbeiders in at olie-industrie had het nationale vak verbond. zoals wij gisteren berichtten, voorgesteld van de regering stopzetting te eisen va» alle olieverschepingen naar de Nederlandse Antillen. De eis van de Venezolaanse vakbond was op Curagao en Aruba het gesprek van de dag. De eerste reactie van het publiek was er een van ongeloof en verontwaardiging. Waarnemers wijzen op het feit dat de haven van San Nicolas gereed is voor schepen van 44.000 ton en binnenkort voor die van 50.000 ton. In de Caracas-baai (Curagao) is juist een steiger afgeleverd, welke het meren van schepen van 65.000 ^ton mogelijk maakt. Ingeval het dreigement een feit wordt, zal het dus mogelijk zijn de raffinaderijen van de Antillen met supertankers van olie te voorzien. Deze olie kan afkomstig zijn uit het Nabije Oosten of Zuidamerikaanse landen zoals Brazilië. De verdere ontwik keling wordt op de Antillen met spanning afgewacht. Eigen olie? Op Aruba worden inmiddels voorberei dingen getroffen voor proefboringen naar olie langs de Zuidwestelijke kust, waar men een voortzetting hoopt te vinden van de Venezolaanse olielagen. Een jonge Aru baanse financier, de 33-jarige Oscar Hen- riquez, heeft daartoe contact opgenomen met kleine Franse oliemaatschappijen. De proefboringen zullen ongeveer twee miljoen gulden kosten. Volgens Henriquez die de kans op het vinden van olie fifty- fiftv acht, zal het echter nog geruime tijd duren, voordat de boringen beginnen. NICOSIA (Reuter) Dr. Kutchuk, de Turks-Cyprischc leider, is te Nicosia tot vice-president van de nieuwe republiek Cyprus uitgeroepen. De uitroeping ge schiedde automatisch, er was geen tegen kandidaat. De 53-jarige Kutchuk is eigen lijk medicus. Hij is gekozen leider van de 94.000 zielen sterke Turkse minderheid on der de Cyprioten en heeft de naam gema tigd te zijn. Voor de verkiezingen van 13 december a.s. staan twee Griekse Cyprioten kandi daat voor het presidentschap: aartsbis schop Makarios die men de meeste kans geeft en 't hoofd van de nieuw gpvorm- de Democratische Unie, Clerides. die ook door de communisten gesteund wordt. (De communistische partij. Akel. is woensdag na een verbod van vier jaar wettig ver klaard.) WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower is gisteravond met een militair straalvliegtuig, een Boeing "07, uit Wash ington vertrokken voor z.ijn vriendschaps- reis langs elf landen. Op de vlucht naar Rome maakte zijn viermotorig toestel een tussenlanding te Goose Bay op Labrador. De weersverwachting voor de overt«»cht over de Atlantische Oceaan is goed. Voor Eisenhower in het toestel verdween draaide hij z,ich boven aan de passagiers- tri-.» om en riep, met een brede armzwaai. „Welterusten allemaal". De Amerikaanse president kon in Rome ook op een hartelijk welkom van de com munisten rekenen. De plaatselijke afdeling van de Italiaanse communistische partij heeft dé" stad volgeplakt met biljetten, waarin de kameraadschap van Italiaanse partisanen met Amerikaanse en Russische troepen tijdens de oorlog in herinnering wordt gebracht. De communisten hopen dat Eisenhowers bezoek, dat drie dagen zal duren, zal bijdragen aan beëindiging van de koude oorlog en het bereiken van een vreedzame co-existentie. Eisenhower zal met president Gronchi besprekingen voeren. Zaterdag voert Eisen hower besprekingen met premier Segni. Zondag zal hij. voor hij vertrekt, door Paus Joannes in audiëntie worden ontvangen. Eienhower hield voor zijn vertrek een radio- en televisietoespraak tot het Ame rikaanse volk. waarin hij zei: „Ik zal, overal waar ik kom, de mensen proberen te overtuigen van dewelge meendheid der Verenigde Staten bij hun streven om de spanningen te verminderen, die het mensdom verdeeld houden Men heeft de Verenigde Staten wel eens be schreven als een slechts materialistische (Van onze correspondent in Londen Het bezoek van de Italiaanse premiei Segni en zijn minister van Buitenlandse Zaken Pella aan Londen zij hebben van daag in Rome president Eisenhower ont vangen had volgens onze indruk voor al een psychologisch karakter als voorbe reiding tot de dingen die komen gaan. Zo als bij elke komst van regeringsvertegen woordigers van het continent in Londen werd aan beide kanten de vaste wil uit gesproken, dat er onder geen beding een handelsoorlog in Europa mag ontstaan Tijdens een lunch met diplomaten en jour- NEW DELHI (UPI) Premier Nehroe heeft donderdag bekendgemaakt, dat de Congrespartij bij een tussenverkiezing in Assam door de communisten is verslagen. Op een persconferentie zei hij de neder laag te betreuren, en hij voegde er aan toe, dat de communistische overwinning meer was te wijten aan het kastestelsel dan aan politieke overwegingen. De kan didaat van de Congrespartij D.K. Baroe behaalde 23.000 stemmen tegen de com munistische kandidaat Phani Bora 28.300. De communisten jubelden uiteraard over hun overwinning, die niet werd verwacht gezien de grensincidenten met China. Maar ook de communisten gaven toe. dat hun succes te danken was aan de persoon lijke populariteit van' hun kandidaat en aan de rivaliteit tussen verschillende groe pen binnen Nehroe's Congrespartij. RIO DE JANEIRO (Reuter-AFP-UPI) Een groep officieren ran de Braziliaan se luchtmacht is een opstand begonnen om de regering van president Juscelino Kubitschek omver te werpen. Enkele van de rebellerende officieren zijn gearres teerd. Van regeringszijde is toegegeven dat een groep rebellen, die uit Rio de Janeiro vier vliegtuigen stalen hun hoofdkwartier te Aragarcas in de staat Goias hebben gevestigd. In een communiqué van het ministerie van Justitie werd verklaard dat alle stap pen worden gedaan om de rebellie te on derdrukken. Teovoren hadden de rebellerende olfi- cieren een manifest uitgegeven waarin zij zich in „staat van opstand" erklaarden en een beroep op de andere strijdkrachten deden hen tc helpen tegen „communisti sche infiltratie". De regering heeft een beperkte censuur op alle binnenlandse radiostations inge steld. In alle radiostations zijn censors geplaatst om ..uitzending van alarmeren de berichten te voorkomen". Het manifest der rebellen bleek weinig effect te sorteren op de rest van de lucht macht en de andere strijdkrachten. Het leger bleef waakzaam en rustig. De ma rine meldde dat de situatie normaal was. De kruiser Almirante Barroso heeft stelling genomen in de baai van Rio als voorzorgsmaatregel. Volgens radiobe richten staan de officieren onder leiding van kolonel Haroldo Velloso, de leider van een luchtmachtopstand in de rimboe, in 1956. De militaire autoriteiten zouden na overleg met de minister van Oorlog voor het gebied van Rio de Janeiro dc noodtoestand hebben afgekondigd. nalisten, aangeboden door de buitenlandse persvereniging, heeft Segni nog eens ge waarschuwd voor de aan internationale politieke ontspanning verbonden gevaren van illusie en verwarring. De Russen, mili tair schaakmat gezet, grijpen nu naar het economische wapen voor de voortzetting van hun ideologische strijd tegen het Wes ten. dat vooral politiek de handen ineen zal moeten slaan teneinde zich economisch te kunnen weren. Ook de Italianen voelen niets voor een afgesloten continentaal blok Zij begrijpen misschien beter dan anderen dat er ook op economisch gebied een ge zamenlijk front dient te worden gevormd tegen het Russische economische offensief De Italianen achten het noodzakelijk dat de Atlantische mogendheden hun proble men meer dan tot nu toe gezamenlijk zul len aanpakken om de druk uit het oosten met succes te weerstaan. Segni staat in eiRen land tegenover de grootste communistische partij in West- Europa. Met trots gewaagde hij van de Italiaanse na-oorlogse wederopbouw, spe ciaal de hervorming van het grondbezit die zijn naam draagt, alsmede de talrijke so ciale maatregelen door democratische re geringen tot stand gebracht. Internationale ontspanning zou geen overgave van de vrijheid betekenen, zei Segni. Hij ziet deze niet alleen als een groot ideaal, dat continenten kan verzet ten, maar vooral ook als voorwaarde voor een verdere ontwikkeling en algehele ont plooiing ook op geestelijk gebied van het Westen. Segni hecht de grootste betekenis aan een gemeenschappelijke westelijke politiek, waarvoor Italië offers heeft ge bracht en zal brengen. Alleen hierdoor zullen onze volken de vruchten kunnen plukken van politieke ontspanning en ge vaarlijke risico's vermijden, zo zei hij. Misschien zal Groot-Brittannië bereid zijn ter wille van het Europese samengaan eveneens belangrijke offers te brengen. doeleinden nastrevende natie, die meer streeft naar rijkdom en het bezit van ma chines. dan naar het hoog houden van idealen en die oorlog boven vrede stelt. Deze beschrijving is onjuist. Ik hoop deze waarheid duidelijk te ma ken: niet overal op deze aarde is Amerika er op uit zijn eigen doeleinden te be vorderen. Ik hoop dat allen zullen kunnen begrij pen da*t de Amerikaanse natie, zowel op haar eigen gebied als in het buitenland, er slechts naar streeft rechtvaardig verkregen menselijk geluk te bevorderen." Eisenhower deed een beroep op de Ame rikanen hem te volgen in een „hernieuwde toewijding aan onze morele en geestelijke overtuiging". Hij vroeg hun in dat licht ..onze eigen verrichtingen, onze tekort komingen inbegrepen", te bezien. De president pleitte vervolgens voor een onverwijlde regeling van het geschil in de staalindustrie. dat om een oplossing schreeuwt". PARIJS (Reuter) De Assemblee van de zeven landen omvattende Westeurope se'Unie (W.E.U.) heeft een resolutie aan vaard, waarin aangedrongen wordt op vorming van een gezamenlijke Europese kernstrijdmacht als een afschrikwekkend middel tegen „beperkte" agressie tegen West-Europa en als een aanvulling van het Amerikaanse strategische luchtcom- mando. De stemverhouding was 42 tegen negen stemmen, bij zestien onthoudingen, overwegend Britten en Westduitse socia listen, zodat de vereiste meerderheid van tweederde was verzekerd. De Nederlandse, Italiaanse en Luxem burgse afgevaardigden stemden allen voor de resolutie, evenals de meeste West duitse afgevaardigden. Voorts werd een resolutie aanvaard, waarin wordt voorgesteld dat West-Duits land oorlogsschepen tot 5.000 ton, hulp- vaartuigen tot 6.000 ton en onderzeeboten tot 1.000 ton zal mogen bouwen. In het rapport, dat nu aan de raad van ministers zal worden voorgelegd, wordt ook aangedrongen op verbetering van dc land-, zee- en luchtstrijdkrachten. Dit geldt ook voor dc luchtverdediging. Dc strijdkrachten zouden moeten worden uit gerust met wapens, welke dc aangesloten landen gezamenlijk vervaardigen. Met algemene stemmen werd besloten de raad van ministers te verzoeken Dene marken en Noorwegen uit te nodigen, vol ledig lid van de W.E.U. te worden. Er vallen klappen DJAKARTA (UPI) liet militaire commando van West-Java heeft medege deeld. da. de Chinese consul in Tjipanaa*. Ho, de dag nadat hem werd opgedragen zich naar Djakarta te hegeven in Tjiand- jur is aangehouden. Hij werd door een patrouille in een bus opgemerkt. Ho werd opnieuw uitgewezen en beloofde zich aan het bevel te zullen houden, maar in Dja karta een protest te zullen indienen. In Labuan kwam het bijna tot een inci dent toen enkele Chinese winkeliers wei gerden te vertrekken. Aanvankelijk zou den zij hebben gezegd gereed te zijn om hun woonplaats te verlaten, maar toen zij moester vertrekken weigerden zij. „Hun houding maakte enkele Indonesische mili tairen ongeduldig cn twee Chinezen wer den geslagen." aldus de woordvoerder. Nadat enkele schoten in de lucht waren afgevuurd vertrokken de Chinezen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9