Kikvorsmannen zoeken in zee naar de vermisten van Frjus „HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Rhesusaap Sam keerde voldaan van 90 km hoogte terug BRUSSEL WIJST EIS VAN KONGOLESE LEIDERS AF VSV-RCH Dames-kapsalon Schoonheidssalon Haveloze overlevenden begroeven vrijdagmiddag 135 stadgenoten Gomoelka verbiedt New York Times ACTIE „STILLE ARMEN 1959 1958 Generaal Burns verlaat UNO- strijdinacht f 9022,50 Hartverwarmende Verkiezingen zvorden niet uitgesteld GATS VAN HAMBURG 74e JAARGANG No 127 ZATERDAG 5 DECEMBER 1959 304e JAARGANG No 279 Er is kou onderweg Veranderlijk Indiër Gyani neemt commando over iée MORRIS beforeijouSuif/ Gelanceerd van Wallops Island Spoorwegtentoonstelling in Beverwijk „TER CLEEFF Het woord is aan ln de krant van heden: Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VAN BOVEN NAAR ONDEREN: Op het marktplein van Fréjus stonden de kisten met stoffelijke overschotten van de geïdentificeerde inwoners opgesteld. Vrijdag zijn zij in een massagraf begraven. De stuwdam van Malpasset voor de ramp. De dam na de ramp. De pijl duidt de plaats aan waar het gevaarte zich verhief. (Van onze weerkundige medewerker) Midden november is een koude-aanval op West-Europa door zeer zachte lucht afgeslagen. Het lijkt erop dat een tweede offensief zal worden ingezet. In Noord- Rusland is het zeer koud en het sterke hogedrukgebied, dat zich daar heeft ont wikkeld, breidt zich nog naar het zuidwes ten uit waardoor de koude lucht al tot dicht bij Oost-Duitsland is gevorderd. Bij deze situatie is de mogelijkheid aanwezig dat na zondag ook in ons land het kwik gaat dalen, vooral doordat de wind de nei ging gaat vertonen naar oostelijke rich ting te krimpen. Dit zou betekenen dat Sint Nicolaas van daag nog juist met rustig en vrij zacht weer zijn ronde kan doen, dit integenstel- ling met 5 december 1925 en 1933 toen het hard vroor in ons land. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Later kans op enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphins Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 FREJUS (UPI) Veertig kikvorsman nen van de Franse marine zijn vandaag in de Middellandse Zee begonnen slacht offers te zoeken van de dambreuk bü Fréjus. Dertig Italiaanse collega's zullen hen in de loop van de dag komen helpen. Men vermoedt dat een groot aan tal mensen uit het getroffen Fréjus door de vloedgolf is meegesleurd naar zee. De meeste doden denkt men aan te treffen in een groot moddermeer, dat de vloedgolf achtergelaten heeft in de uitmonding van de Rcyran in zee. De schade in de vallei, waar Fréjus ligt is voorlopig op 30 miljard frank geraamd. Het zal minstens drie, wellicht zelfs tien jaar duren vóór de boomgaarden en fruit boomkwekerijen die Fréjus al in de da gen van Julius Caesar beroemd hadden gemaakt, weer hersteld zijn. De wederop bouw van het marinevliegveld zal zeker een miljard frank kosten. De industrie van Fréjus, overigens niet erg uitgebreid, heeft ernstig geleden. Dé cementfabriek, die eigendom was van de Zwitserse familie Hauser, is naar zee ge spoeld. De eigenaar, zijn vrouw en veer tig arbeiders deelden het lot van de fa briek. Massabegrafenis FREJUS (Reuter-AFP) Vrijdagmid dag zijn 135 geïdentificeerde lichamen van de ramp bij Fréjus begraven. Dui zenden mensen baden in koor de gebeden mee voordat de bisschop van Fréjus, mgr. Mazerat, op het plein voor de kerk de absoute verrichten. De kisten lagen opge stapeld op de treden van de kerk. Tijdens de plechtigheid, die werd bijgewoond door regerings- en plaatselijke autoriteiten, werden boodschappen van de Paus en van de Franse protestantse kerkelijke leider, pasteur Mare Boegner, voorgelezen. Hartverscheurende tonelen speelden zich af toen de kisten op militaire vracht auto's werden geplaatst, waarop zij naar het kerkhof werden vervoerd. In een kou de wind bewoog de stoet zich langzaam op weg naar de begraafplaats. Het dodencijfer bedraagt thans 270 maar een functionaris van het Franse Rode Kruis heeft eerder verklaard, dat het definitieve cijfer vermoedelijk niet onder de 500 zal liggen. In de kerk van Fréjus liggen de niet- geïdentificeerde slachtoffers nog opge baard. Verwanten zijn van heinde en ver sommigen uit het buitenland geko men om hun doden te identificeren. Het neerlaten van de kisten in drie ge meenschappelijke graven een van der tig en twee van ruim twintig meter leng te duurde tot de schemer reeds was gevallen. Dorst Een grote vijand van deze door water geteisterde stad is de dorst. Duizenden staan in rijen om hun rantsoen water, dat met tankwagens wordt aangevoerd, in ontvangst te nemen. Meer dan 10.000 mensen namen vrijdag deel aan de reddingswerkzaamheden. Met bulldozers en trekkers werd gepoogd enige orde in de chaos te scheppen. Over het gebied hangt de lucht van desinfecterende middelen, die gebruikt zijn om eDidemieën te voorkomen. De helikopters vliegen nog over en weer naar afgelegen boerderijen waar nog vele mensen geïsoleerd zijn. President De Gaulle heeft aan het ramp gebied een bedrag van ongeveer 40.000 gulden geschonken. De Belgische regering besloot 180.000 gulden te schenken en de Britse regering heeft 100.000 gulden uit getrokken voor de hulpverlening. Het Ne- derlandsche Roode Kruis schonk 500 de kens en de Westduitse regering 50.00 mark Particulieren en firma's in Frankrijk brachten 500 miljoen voor de slachtoffers bijeen. V*n veler lippen komt de vraag: waar om is woensdag het alarmsignaal niet eer der gegeven. Er zou dan gelegenheid zijn geweest tot het evacueren van de bevol king. WARSCHAU (AFP) De Poolse rege ring heeft besloten de verspreiding van de „New York Times" in Polen te verbieden en zich uitgesproken tegen het zen<S%o van een nieuwe correspondent van dit blad naar Warschau, zo weet de „Tribuna Ludu" te melden. Een en ander zou het gevolg zijn van de publikatie in de „New York Times" van een serie artikelen, waarin Polen „belasterd" zou zijn „Tribu na Ludu" schrijft, dat de „New York Times" door zijn campagne tegen Polen de betrekkingen tusen Polen en de V.S., die zich in gunstige zin ontwikkelen, heeft willen vergiftigen. OTTAWA (Reuter) De Canadese mi nister-president, Diefenbakcr, heeft vrij dag het aftreden bekendgemaakt van lui tenant-generaal Burns als bevelhebber van de noodstrijdmacht van de UNO in het Nabije Oosten. Luitenant-generaal Burns is benoemd tot adviseur van de Canadese regering over ontwapeningskwesties, aldus Die- fenbaker. Hij zal zijn werkzaamheden in Ottawa beginnen zodra hij afscheid zal hebben genomen van zijn hoofdkwartier te Gaza. De Canadese generaal is woens dag naar het Nabije Oosten teruggekeerd na een verlof van een maand in Canada. Luitenant-generaal Burns zal zijn land vertegenwoordigen in de nieuwe tien-mo- gendhedencommissie voor ontwapening. De secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeld, heeft generaal-majoor Gyani van het Indische leger benoemd tot opvolger van generaal Burns als bevel hebber van de noodstrijdmacht, aldus is vrijdag te New York bekendgemaakt. Generaal Gya^i is waarnemend voor zitter geweest van de internationale com missie. die toezicht heeft gehouden in In- do-China. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LfIDSESTRAAT fBU KOMNGSPIÉINJ AMSTERDAM IEL 223596 TIROLER LODEN REGENJASSEN Proces tegen X De openbare aanklager van het departe ment Var heeft in Draguignan bekendge maakt, dat hij een juridische procedure tegen X w<,s begonnen in verband met de ramp. Dit is de gebruikelijke Franse pro cedure bij een strafrechtelijk onderzoek tegen onbekende personen. De boogvormige dam van Malpasset was op het tijdstip, dat hij in gebruik werd genomen (in 1954) de dunste dam ter wereld. Aan de voet was hij 6.91 me ter breed en aan de top 1,50 meter. Deae methode werd ook in andere landen toe gepast, zoals bij voorbeeld in Japan, waar deze bouwwijze de meest geschikte werd geacht om weerstand te bieden aan aard bevingen. WASHINGTON (Reuter) Sam, een rhesusaapje van iets meer dan drie kilo gram, heeft vrijdag in een Amerikaanse ruimtecapsule een reis gemaakt tot op 90 kilometer boven de aarde. Hij is met een parachute veilig naar de aarde terugge keerd. De ruimtecapsule, van een type als over anderhalf jaar zal worden gebruikt om de eerste mens een ruimtereis te la ten maken, werd met een Little-Joe-ra- ket gelanceerd van Wallops Island in Vir ginia. Drie uur na de start werd de kabine die drie meter lang is en ongeveer een ton weegt, uit de Atlantische Oceaan ongeveer 350 km. uit de kust opgepikt door de Amerikaanse torpedobootjager „Borie" nadat een Neptune-vliegtuig haar vanuit de lucht had waargenomen. De „Borie" is nu met Sam op weg naar Nor folk, vanwaar hij voor onderzoek zal worden overgebracht naar de school voor iuchtvaartgeneeskunde. Toen de cabine aan boord van de „Bo rie" werd geopend, lag Sam, vastge snoerd op een schuimrubberbedje vrien delijk te grijnzen in zijn kamertje van on geveer een meter lengte. In de cabine be vonden zich ook plantendelen, zenuwcel len van een rat, reageerbuisjes met bac teriën en larven en eieren van insecten. Sam kreeg direct nadat hij uit zijn cabine was gehaald een maaltijd bestaande uit een halve appel, een halve sinaasappel en een glaasje water, die hij met smaak ver orberde. Daarna is hij in de ziekenboeg van het schip in bed gestopt De bemanning van de torpedobootjager heeft meer dan een uur geprobeerd de ca bine over te brengen naar een ander schip waarop zich een dierenarts van de lucht macht bevond, doch door de ruwe zee slaagde men er niet in De dierenarts heeft daarop telegrafisch aanwijzingen gegeven voor het openen van de cabine en de eerste verzorging van Sam. De cabine is op 48 kilometer hoogte van de raket gescheiden. Zij schoot op eigen kracht door tot op 90 kilometer hoogte en maakte vervolgens een vrije val tot on geveer 6500 meter. Toen opende zich een kleine stabilisatieparachute. Op 3000 meter ging de grote parachute open die de cabine veilig in de oceaan deponeerde. Na het onderzoek in Norfolk keert Sam terug naar Brooks, waar hij 3 maanden geleden werd geboren en waar hij werd opgeleid voor de geslaagde vlucht van gis teren. Met behulp van electroden zijn ademhaling, hartslag, reactiesnelheid en dergelijke gecontroleerd. Het dier moest onder meer op een be- paad lichtsignaal een handel overhalen. Advertentie ZONDAG 12.30 uur: VSV II—BARONIE II 14.30 uur: Slot 18954.50 20e. 18603.25 19e. f 17633.10 18e. 15425.85 17e. f 14538.10 16e. 13702.89 15e. 12858.65 14e. f 12023.68 13e. 11112.43 12e. 10364.28 11e. 9982.18 10e. 9422.66 9e. 8667.91 9022.50 8e. 8181.41 8260.— 7e. 7113.56 7429.40 6e. 6223.76 4412.90 5e. 4559.— 3633.15 4e. 1 3388.50 3033.65 3e. 2601.25 2530.50 2e. 2106.25 2021.50 Ie. 1935.— Totaal thans bijeen: Voor de 8e verantwoording zie pag. 3. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Nederlandse Spoorwegen om ter gelegenheid van de opening van het nieuwe station ia Beverwijk, een ten toonstelling te organiseren over het spoor wegverkeer. Deze expositie wordt ver moedelijk gehouden in een grote tent op het spoorwegemplacement Advertentie VOOR BETER SCHILDERWERK klaverlaan-52 Tel. 60985 Haarlem Haarlem Zwarte Piet: Morgen kan ik geen zoet kind meer zién. In de dagen voor Kerst worden wij in het bijzonder bepaald bij het feit dat medeburgers onze belangstelling behoeven. Hieronder bevinden zich mensen die stil hun weg gaan; onopvallend willen blijven, ondanks nood. Toch blijft in elk mens een stuk ver langen levend naar mede-menselijke be langstelling. In deze dagen spreken voor hen in het bijzonder voorbije tijden, waarin velen het ruimer hadden dan thans. Hiervoor uit te komen, zou het laatste zijn wat men van hen kan verwachten. Dit zou voor hen n.l. betekenen verlies van hun persoonlijkheid. Om dit te behouden doet men afstand van zaken, die men in wezen als mens, niet missen kan. Zij verdragen veel, zij trekken zich terug uit vroegere sociale contacten, zij worden eenzamer. Wanneer ook dit jaar weer koninklijk gegeven zou worden door medeburgers, zo zouden zij deel hebben aan een hart-ver- warmende taak, n.l.van „Stille Armen" „Kerst-Feestgangers" maken Haarlem, november 1959. Schotersingel 2. Directrice, Haalems' Tehuis voor Ouden van Dagen, w.g. W. DE KLERK. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Kongo, de heer De Schrijver, heeft gisteravond, na een uitputtende conferentie met de zeven nationalistische Kongolese leiders wier partijen aan dc aanstaande verkiezingen te Leopoldstad niet willen medewerken verklaard: „De burggen zijn niet opge blazen, maar België kan niet ingaan op het verzoek van deze delegatie om de verkiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. De delegatie die ik thans heb ontvangen is een van de vele delegaties van Kongolese leiders, die wij naar Brus sel uitnodigen om de grote, rondetafelcon ferentie met de regering, het parlement en de verkozen politieke leiders uit Kon go, die in januari in Brussel zal worden georganiseerd, voor te bereiden". De minister zei, dat hij gedurende zijn jongste reis in Kongo het begin van de ge- meenteraads- en gewestradenverkiezin gen in Libenge, een plattelands gebied onder de evenaar, had meegemaakt en dat de inlandse bevolking een zeer grote belangstelling toont voor de verkiezingen. Daarom en omdat België voor de wereld opinie in januari democratische verkie zingen heeft beloofd, als eerste stap haar een democratisch en onafhankelijk Kongo, zou het uitstellen van de -erkiezingen, politiek fout zijn. Het is zeer spijtig dat sommige politieke partijen in de provin- Pfig Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Reportage over Belgische Kongo 3 Feuilleton 4 Horen en Zien 4 Agenda van Haarlem 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Beurs j.. 6 Films 7 Kerkdiensten 7 Medische verzorging 7 Filatelie 9 Puzzel 9 Kerkelijk Leven 9 Op en om het Binnenhof 9 Amsterdams Allerlei 9 Eisenhower in Rome 10 Erbij11 tot 15 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen Erhif cie Leopoldstad niet aan de verkiezingen meewerken, maar ik vertrouw erop dat alles in orde en rust zal verlopen, ook al zullen wij hier en daar discussies horen, aldus De Schrijver. Op de vraag of de sluitingsdatum voor het indienen van de verkiezingslijsten in Leopoldstad (4 december 's avonds) is ge handhaafd, zei de minister, naar de klok kijkend, dat hij die datum inderdaad niet zou veranderen. Wel kunnen de provincie gouverneurs de periode van de verkie zingscampagne wijzigen om nog enkele da gen tijd te winnen. Men moet echter in ieder geval de tijd hebben om de stem biljetten, waarop de foto's van alle kandi daten voorkomen zo dat ook de anal fabeten kunnen stemmen, te drukken en dat duurt even, daar men niet overal in Kongo over moderne drukkerijen be schikt. De verkiezingen voor onbepaalde tijd uitstellen tot grote hervormingen zijn bestudeerd en totstand gebracht, overigens op andere gebieden dan op het politieke gebied, gaat niet, zo herhaalde de minis ter. Men vermoedt, dat de Abako en de M.N.C.-leiders Brussel vandaag zullen verlaten, daar de onderhandelingen met minister De Schrijver als mislukt mogen worden beschouwd. Vrijdagavond voor middernacht hadden de Kongolese leiders nog niet van zich laten horen en was het in Brussel niet bekend of zij telegrafisch aan het partijsecretariaat in Leopoldstad bevel hadden gegeven de verkiezingslijs ten in te dienen. Men kreeg de indruk dat de Kongolese leiders hun standpu.t hebben gehand haafd, maar de deur nog niet helemaal hebben gesloten. De minister beloofde overigens enkele klachten van de Kon golese leiders over de beperking van hun vrijheid van beweging in Kongo te onder zoeken. De Kongolese leiders bezochten vrijdag het Internationale Congres van de Vrije Vakbonden en zij hadden nogmaals con tact met voorstaanstaande Belgische so cialistische en rooms-katholieke parle mentsleden. Advertentie FRANS HALSSTRAAT 23 NIEUW TEL.NO. 61971 Prettige beschaafde bediening Bespreekt u tijdig voor de feestdagen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1