E in ».-» e Eenstemmigheid over de Olympische vlag van de Duitse ploeg Realistische zedencomedie van Ostrowski door „Theater" Landschapschilder Jan Lary vandaag tachtig jaar De negen Muzen ^Brieven aan de redactie Reorganisatie van Europese organen MAANDAG 7 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Schrijver Kasten weer naar West-Duitsland gevlucht Binnen 24 uur GRIEP VERSLAGEN door Reactorhal in Delft moet gedeeltelijk worden afgebroken ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Kinderboekenweekprijs toegekend Burgemeester van Glasgow in ons land Verontrusting over de groei der bevolking Arabische landen steunen compromisresolutie vluchtelingenhulp Post voor marinepersoneel Verhoging sociale bijslag Taalstrijd om boterletters lu ALEXANDER NIKOLAJEWITSJ Os trowski, de eerste die van het schrijven voor het toneel in Rusland zijn beroep maakte, is in het westen van Europa een weiniggespeelde, want te laat ontdekte, auteur. Door middel van vertalingen im porteerde hij de voorbeeldige werking van de standaardstukken van het wereldreper toire. Vooral Molière en Shakespeare heb ben een sterk voelbare invloed gehad op zijn eigen oeuvre, dat hem achteraf door omvang en ambitie de bijnaam van „de Russische Balzac" heeft verschaft. Een jaar of zes geleden deed de Nederlandse Comedie zeer velen het genoegen zijn „Dagboek van een deugniet" voor het voetlicht te brengen, zondag konden wij in principe dankzij en in feite ondanks de toneelgroep „Theater" in Arnhem probe ren de destijds gewekte waardering voor deze in 1886 gestorven dramaturg ook tot diens blijspel „Eerst geen duit en plots een daalder" uit te strekken, hetgeen ver moedelijk weinigen zal zijn gelukt. IN NAVOLGING van Gogolj was Os trowski een realistische schrijver, die op het toneel het goede en het slechte, het tragische en het lachwekkende zich op dezelfde manier liet vermengen als hij in de werkelijkheid van de maatschappelij ke middenstand waarnam. Zijn vermaar de koopmansdrama's spelen zich in „het rijk van valsaarden en duisterlingen" af, dat hij door zijn aanvankelijk vervulde betrekking als klerk van een zogenaamde handelsrechtbank door en door had leren kennen. Het daarin gehuldigde principe keerde in de „beelden uit het leven in Mos kou" terug: de mensen reageren hartelijk of kwaadaardig al naar gelang de om standigheden. Het realisme blijkt ook uit de losse structuur: door een paar dunne draden verbonden scènes uit de bonte ver scheidenheid van het dagelijks bestaan met zijn tegenslagen en meevallers, ramp zaligheden en fortuinlijke wendingen. „EERST GEEN DUIT en plots een daal der" is een sprekend toonbeeld van deze hachelijke principes, waarin men overi gens talrijke verwantschappen met be kende produkten van Westeuropese letter kunde (ook Spaanse) zou kunnen aanwij zen. Men aanschouwt een avond lang de lotgevallen van drie families in een armoe dige buitenwijk. Het meest in het centrum van de belangstelling staat een oude vrek die zijn vrouw laat verkommeren van el lende en zijn beeldschone nicht uit bede len stuurt om haar bruidschat op te halen. Naast hem woont een zwarthandelende winkelier, wiens vrijlustige dochter her haaldelijk en ten slotte voorgoed in de ar men valt van de enigszins onnozele zoon van de buurvrouw, een kijfzieke kamer verhuurster met een dubbele lastertong. Van de dramatische motieven is dus be paald geen verrassende schokwerking te verwachten. De beoogde uitwerking moet komen van de in snelle wisseling amusan te en aandoenlijke reacties. Voor wat er gebeurt als deze ontbreekt, had men ge waarschuwd kunnen zijn door de misluk king van „Het Woud" in de opvoering door het toenmalig Amsterdams Toneelge zelschap in het begin van dit decennium. DAVID MAGARSHACK, die onnoeme lijk veel heeft bijgedragen om Engelse schouwburgen en leestafels met voort" brengselen van Russische litteratuur te verrijken, stelde in een zijner inleidingen vast, dat het uiterst moeilijk zo niet bijna onmogelijk is de stukken van Ostrowski zo te vertalen, dat de vitaliteit en de kleur behouden blijven. Nu is uit de pen van Charles B. Timmer een zeer snedige en authentiek aandoende Nederlandse tekst gevloeid. Maar vertaling en vertolking zijn ten nauwste verwante begrippen, waaron der men al te vaak verandering en ver valsing krijgt te verstaan. En om het hard doch eerlijk te zeggen: de vertolking leek nergens op. De zorgvuldig gekozen woor- Advertentie Imp. Wilmerink Muller N.V., A dam (Van onze correspondent in Bonn) Het afgelopen weekeinde is de Oost- duitse schrijver Herbert Kasten voor de tweede keer in vier weken tijd van com munistisch Oost-Duitsland naar West Ber lijn gevlucht. Ditmaal denkt hij er niet over om, zoals hij op 9 november deed. nóg eens naar het communistische „para dijs" terug te keren. Kasten is afkomstig uit het Oostzeestadje Stralsund; hij raakte enige tijd geleden bij de communistische functionarissen in ongenade door de publi- katie van zijn voorlaatste roman „Karsten Sarnov". Men eiste van hem dat hij dit boek zou herroepen hetgeen hij weigerde Kasten, die al tien jaar lid van de Oost- duitse communistische partij de S.E.D. is en die doorging voor een aanhanger bij uitstek van het „socialistische realisme" in de litteratuur, ging als havenarbeider in de Oostzeehaven Rostock werken, teneinde het dagelijksh leven van de gemiddelde Oostduitse arbeider in al zijn geledingen en naar waarheid te leren kannen. Hij schreef een roman over het leven der ha venarbeiders, een roman die de commu nistische litteraire bedillers niet accep teerden. Kasten zou en moest zijn roman herroepen. Op 31 oktober trok Kasten de consequenties en vluchtte naar West-Ber- lijn. Tien dagen later stuurde de S.E.D. zijn vrouw en zijn als zeer trouw aan de partij bekend staande dochter achter hem aan. Er kwam een gesprek in een Westberlijns café tot stand, en Kasten ging op 9 novem ber terug naar Oost-Berlijn. Men had hem beloofd, zo vertelde hij het afgelopen week einde over de terugtocht, dat hij naar Stralsund mocht terugkeren en dat hij vrij mocht schrijven. Hij werd echter opgeslo ten in een schrijverstehuis. Uit dit verbanningsoord is Kasten ont- napt hoewel hij, zoals hij heeft meege- 'eeld. onder strenge bewaking stond Men »d hem in het vooruitzicht gesteld, aldus '.asten, dat de S.E.D deze week een s; -- 'iale vergadering aan hem zou wijden, waarop zijn handelwijze scherp veroor deeld zou worden. Dat zou betekenen dat men Kasten of voor lange tijd gevangen zou zetten, of zou verbannen uit de littera tuur. den wórden al spoedig verveling wekken de wanklanken, doordat de spelers er niet in slaagden de situaties te realiseren en de rollen met levensechtheid te vullen. Waarom Richard Flink, die de laatste tijd als regisseur zulke opmerkelijke dingen heeft gedaan, meende het bijkans onmo gelijke van een boeiende en bevredigende vertoning met dit stuk te kunnen bereiken, is een vraag waarop men zelfs geen schijn van antwoord kreeg. ALS MEN dit ons nog maar weinig te zeggen hebbende blijspel zo graag wilde opvoeren, waarom heeft men dan niet ge wacht tot iemand als professor Scharoff gelegenheid had het hier in te studeren? Wij kunnen zo beleefd zijn in dit geval van een overmoedige daad te spreken. Maar onvergefelijk is het dat men het erop ge waagd heeft een stuk zonder onbelang rijke rollen met een ontoereikende bezet ting op het publiek los te laten. In de thans gepresenteerde verhaspeling van ouder- -wets volkstoneel en sentimentele roman tiek was kraak noch smaak terug te vin den. Van een pulserende ritrryek was geen sprake. Af en toe slechts had men aan Hetty Beck en Elly van Stekelenburg de treffende en vermakelijke gewaarwording te danken van wat het had kunnen en moeten zijn. Frits van Dijk kwam in de centrale partij van de gierigaard niet ver der dan technisch knap uitgewerkt stereo tiep gedoe. Het spijt me het te moeten zeggen, maar deze zich traag en nadruk kelijk voortslepende opvoering vol goed kope middelen ter suggestie van afwezige sfeer was toneel van nergenshuizen. Geen ogenblik voelde men zich opgenomen in een kring, waar alles anders en toch een der is, waarvan het door schijnwerpers met licht overgoten gedeelte door Johan Greter schild°rachtig werd ontworpen. David Koning Advertentie Onlangs is medegedeeld dat de werk zaamheden aan de opbouw van de hal voor de reactor bij de technische hogeschool te Delft als onderdeel van het reactorinsti tuut Delft, tijdelijk waren stopgezet. De oorzaak hiervan was gelegen in techni sche moeilijkheden, welke zich bij het uit voeren van de stalen constructie hadden voorgedaan. Met name betrof dit het las sen van de platen voor de hal. Een uitge breid onderzoek heeft geleid tot een wijzi ging in de opzet. Thans zal worden overge gaan tot gedeeltelijke demontage van het reeds opgestelde gedeelte van de hal, dat een bewerking in de fabriek zal onder gaan. Daarna zal de bouw weer worden voortgezet. De bouw van de laboratoria en van de andere gebouwen voor het reactor instituut Delft gaat normaal door. Advertentie Vandaag wordt de in Haarlem woonachtige landschapschilder Jan Lary tachtig jaar. Jan Lary werd op 7 december 1879 in Dordrecht geboren. Zijn eerste schilder- en tekenlessen kreeg hij van zijn oom, Ronald Lary en zijn vader de tekenaar en graveur C. Lary. Van 1898 tot 1913 verbleef de heer Lary in Indonesië, waar hij vooral veel landschapschilderingen maakte. Tot hij beroepsschilder werd, had Lary getoond ook andere dingen te kunnen. Hij was op 24-jarige leeftijd inspecteur voor een petroleummaatschappijHij sprak toen al vloeiend Maleis, Frans, Duits en Engels. Hij verliet het vak echter om correspondent in vreemde talen te worden by prof. Melchior Treub, directeur van 's Rijks Planten tuin in Buitenzorg, later bij Lovink. Gouverneur-generaal A. W. F. Idenburg opende in die periode de eerste expositie van werk van de jonge schilder. Niet alleen in Nederland en Indonesië heeft Jan Lary geëxposeerd, ook in tal van andere steden. Zijn werk is in vele particuliere verzamelingen vertegenwoordigd. Jan Lary is lid van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel". Na in Nederland in vele schilderplaatsen te hebben gewoond, onder andere in Laren en Loenen geniet Jan Lary in Haarlem nu zijn welverdiende rust. De vier-jarige Stefan Tamboer uit Den Bosch is winnaar geworden van de kin derboekenweek-wedstrijd 1959. Hij kreeg een boekenbon ter waarde van f 50.-. De opgave was een tekening in te levern die tijdens de Kinderboekenweek 1960 als af fiche voor die week kon worden gebruikt. De jury, bestaande uit Feip Westendorp, Metten Koornstra en J. C. Brinkman, heeft voorts nog zes tweede prijzen, twin tig derde en vijftig vierde prijzen bekend gemaakt. Bij de vierde-prijswinnaars zijn zeven Haarlemse kinderen: de 9-jarige Ans Baars, de 9-jarige Corrie van Beelen, de 9-jarige Hennie de Boer, de 8-jarige Karin van Heerden, de 9-jarige Greetje Jansen, de 10-jarige Maria van de Kouput, de 11-jarige Marijke Kroes, de 10-jarige Cor rie Kruiselbergen; en uit Overveen de 10-jarige Marlène Steyns. Marionettentheater. Het Marionetten theater van Jacques Vernout „La Condola" geeft op zaterdag 12 december een voor stelling in het Concertgebouw in Haarlem, waarbij onder meer het sprookje „Asse poester" ten tonele wordt gebracht. Aan- van der voorstelling is 20 uur. Openluchttheaters. De vereniging Het Nederlands Openluchttheater houdt haar jaarvergadering op zaterdag 19 december in het gemeentehuis te Diever. Op de avond van 19 december geeft de toneel vereniging Diever een voorstelling te Wapse een nog vrij gesloten boerenge meenschap. Gespeeld wordt „Statenplein 13", een detective stuk. Eervolle vermelding. Een der zeven eervolle vermeldingen in de sectie compo sitie van het onlangs in Italië gehouden Internationale Concours Vercelli 1959 is toegevallen aan Nederland. Ir. H. C. King, bedrijfs-economische adviseur der ge meente Amsterdam, kreeg deze onder scheiding voor zijn liederencyclus „Zegen" Beurzen opera-opleiding. Ter gelegen heid van net 75-jarig bestaan van het Am- sterdamsch Conservatorium heeft het be stuur twee extra schoolgeldbeurzen, een voor een lyrische tenor en een voor een heldentenor, ter beschikking gesteld ter opleiding in de opera-klasse (maximum leeftijd 25 jaar, aanmelding voor 20 decem ber a.s.). Zondagmiddag arriveerde op Schiphol de Lord Provost van Glasgow, die in ons land besprekingen komt voeren over de Hollandweek, welke van 9 tot 14 mei vol gend jaar in zijn stad wordt gehouden. De J6-jarige Myci Gaipern is behalve direc teur van een meubelfabriek sinds 1958 ook burgemeester van Glasgow. Sinds 1688 heeft het hoofd van de stad de titel van Lord Provost. Bij zijn aankomst op de Amsterdamse luchthaven bracht een doedelzakspeler, George White, een politieagent uit Glasgow, zijn burgemees ter een muzikale welkomstgroet. In het gezelschap dat met de Lord Provost mee kwam en dat uit 15 personen bestond be vond zich ook de „mace-bearer", een func tionaris die de burgemeestersscepter van massief koper draagt. Hij had de scepter echter niet meegenomen, want het is vol gens een oude traditie niet toegestaan dat deze scepter de stad verlaat. Ongeveer 25 Nederlandse instellingen zullen aan de Holland-week deelnemen. Schilderijen van Hollandse meesters wor den tentoongesteld, de Nederlandse tul pen zullen in de stad bloeien, de straten worden versierd, de kinderen op school zullen onderricht krijgen over Nederland, typisch Hollandse klederdrachten zullen te zien zijn, en een Nederlands orkest komt naar Glasgow Men hoopt dat later ook een Schotse week in Nederland zal kunnen worden georganiseerd. (Verkort weergegeven Verzekeren. In uw nummer van 4 dezer las ik onder: Kort en Bondig „Hulpactie „Minerva". Is deze Sociëteit niet tegen brand verzekerd? Zo ja, waarvoor dan die landelijke actie? Indien te laag verzekerd, wordt het dan niet eens tijd dat men de brandverzekering van dergelijke kapitale gebouwen gaat verhogen? P. J. WESTERHOUT (Naschrift. Verzekeren betekent nooit een volledige dekking van schade, vooral niet wanneer, als in dit geval, zoveel ver nield wordt waarvan de werkelijke waarde uitgaat boven de formeel bereken de. Red.) Adres van „Volk en Ruimte" De stichting „Volk en Ruimte", geves tigd te Amsterdam, heeft in een adres aan de raad van ministers te kennen gegeven dat zij met verontrusting waarneemt hoe het Nederlandse volk in zulk een mate groeit, dat in de naaste toekomst ernsti ge gevolgen daarvan op economisch, so ciaal en cultureel gebied zijn te verwach ten. Zij erkent dat de beperkte taak van de overheid in hoofdzaak slechts een voor lichtende kan zijn, maar constateert, dat een dusdanige voorlichting door de ach tereenvolgende regeringen nimmer is ver strekt. Daarom dringt zij er bij de raad van ministers op aan zich te beraden over de wijze, waarop de regering het Neder landse volk rechtstreeks of indirect kan doordringen van de ernst van het probleem der bevolkingsaanwas onder volledig res pecteren van ieders persoonlijke levens beschouwing. Het adres is ondertekend door prof. dr. J. J. Fahrenfort, voorzitter, prof. dr. J. P. van Rooyen- vice-voorzitter, mevrouw dr. H. M. in 't Veld-Langeveld, secretaris, en mr. dr. K. W. P. Klaassen, penning meester. In een toelichting schrijft de stichting o.a.: De stichting is zich ervan bewust, dat de bevolkingsaanwwas van ongeveer 140.000 personen per jaar, die elke tien jaar de bouw van een aantal woningen noodza kelijk maakt als Amsterdam en 's Gra- venhage tezamen tellen, dwint tot het be vorderen van werkgelegenheid voor ze ker 100.000 personen per jaar, die, door dat de landbouw reeds overbezet is, voor namelijk in de industrie een plaats moe ten vinden. Dit aantal wordt enigszins beïnvloed door de emigratie, welke door de overheid op verschillende manieren wordt bevorderd. Hieruit blijkt, dat zij het gevaar van een steeds dichter wordende bevolking wel ziet. Ondanks de emigratie blijft de aanwas van de bevolking zorgwekkend. Het hoge geboortecijfer zou voldoening geven, indien in Nederland genoeg ruim te aanwezig was voor een evenwichtig be staan. De stichting „Volk en ruimte" is zich volkomen bewust van de vreugde, die een groot gezin kan schenken. Zij is zich ook bewust van het feit, dat het inzicht hieromtrent verband houdt met opvattin gen op het gebied van religie en wereld beschouwing. Dat de overheid bij het be palen van haar houding ten opzichte van de gezinsvorming grote omzichtigheid dient te betrachten, is ^chter duidelijk. Naar de mening van adressanten zou het, met inachtneming van deze reserve, toch op de weg van de overheid liggen te wijzen op de verantwoordelijkheid, die bij de gezinsvorming op de gehuwde pa ren rust ten aanzien van het Nederlandse volk en het nageslacht. Te Delemont in Zwitserland, is voor een complex benzinetanks een plastiek geplaatst van Georges Schneider, „My sterie van het vuur". NEW YORK (UPI) Pakistan en Indo nesië hebben zaterdag in de UNO een com promis-resolutie voor het Palestijnse vluchtelingenvraagstuk ingediend. Volgens deze resolutie, die de steun heeft van zo wel de Arabische als de Westelijke landen, wordt het leven Van de UNO-hulporgani- satie voor deze vluchtelingen met drie jaar verlengd. De komende week komt de resolutie in de Algemene Vergadering aan de orde. Luchtpostcorrespondentie voor personeel der Koninklijke marine verblijvende in Nederlands Nieuw-Guinea en de Neder landse Antillen dienen op de navolgende data uiterlijk ter post te zijn gezorgd: Kerstpost voor Nederlands Nieuw-Guinea: 15 december: voor de Nederlandse Antil len: 17 december; Nieuwjaarspost voor Nederlands Nieuw-Guinea: 22 december; voor de Nederlandse Antillen: 21 decem ber. Ambassadeur in Tokio. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer N. A. J. de Voogd, thans chef der directie van Buitenlandse Zaken, tot Nederlands ambassadeur te Tokio. (Van onze correspondent in Bonn) De ledenvergadering van het Westduit- se Nationale Olympische Comité accep teerde in Hannover eenstemmig de be slissing van het Internationale Olympisch Comité betreffende de vlaggenkwestie. Daar ook het Olympisch Comité van communistisch Oost-Duitsland het I.O.C.- besluit heeft aanvaard, staat thans ein delijk vast dat de Duitse Olympische ploegen voor de Olympische Winter- en Zomerspelen in 1960, respectievelijk te Squaw Valley en Rome achter de zwart- rood-gouden vlag met vijf witte Olympi sche ringen op een rood veld zullen mar cheren. Men kan aannemen dat hiermee een streep is gezet onder de vlaggenkwestie waarover speciaal te Bonn op politiek ter rein nogal wat te doen is geweest. De moeilijkheden begonnen toen Oost-Duits land enige maanden geleden zich een nieu we vlag aanschafte, te weten zwart-rood- goud met arenkrans, hamer en passer. Daarop weigerde het Oostduitse Olympisch Comité om de zwart-rood-gouden vlag die vroeger ook die van Oost-Duitsland was, maar thans nog slechts van West-Duits land is, en waaronder de Duitse Olym pische ploeg in 1956 te Melbourne was opgetrokken, als Duitse vlag voor de Olympische ploegen te accepteren. Het Internationale Olympisch Comité om be middeling gevraagd, besliste daarop dat deze gezamenlijke Duitse ploeg dan maar moest aantreden achter de zwart-rood- gouden vlag met in het midden de vijf Olympische ringen. Dit werd al gauw door Oost-Duttsland aanvaard, maar de Westduitse regering wenste er niet haar fiat aan te geven. Men sprak te Bonn van net geweld aan doen van de nationale waardigheid en drong aan op het handhaven van de zwart- rood-gouden vlag voor de gehele Olym pische ploeg. Een onderhoud russen bondskanselier Adenauer, de president van het Westduitse Olympisch Comité Rit- ter Von Halt en de president van de Duitse Sportbond Daume leverde geen wijziging op in de situatie. Daume en Von Halt wensten het I.O.C.-besluit te aanvaarden. In Hannover kregen Daume en Von Halt de steun van alle vertegenwoordi gers van de bij het Westduitse Olympisch Comité en de Westduitse Sportbond aan gesloten sportorganisaties. Men onder streepte weliswaar dat er ook voor de Westduitse sport maar een vlag is, de zwart-rood-gouden, en dat er maar een re gering voor geheel Duitsland erkend kan worden te weten die te Bonn, welke in te genstelling tot die in Oost-Berlijn uit vrije verkiezingen is voortgekomen, maar men stond op de politieke onafhankelijkheid voor de sport en op het uitzenden van een Oost-Westduitse Olympische ploeg. Dau me en Von Halt zullen dezer dagen Ade nauer terzake nog eens inlichten. Van de zijde van de regering te Bonn zullen geen maatregelen tegen de sportbond en het Olympisch Comité, bij voorbeeld op het stuk van subsidies, worden genomen naar aanleiding van deze vlaggenkwestie, maar te Bonn overweegt men wel de mogelijk heid om de Westduitse ambassade te Ro me opdracht te geven zich verre te hou den van de Olympische Spelen In oppositie-kringen te Bonn staat men volkomen achter het te Hannover geno men besluit. De socialistische S.P.D. steunde het besluit en de liberale F.D.P. achtte het een bewijs van de politieke on afhankelijkheid der Duitse sport met haar zes miljoen leden van allerlei organisa ties. De F.D.P. acht het belangrijker dat er een Duitse ploeg wordt uitgezonden dan dat er een nieuwe formele vlaggenstrijd ontbrandt. Advertentie Y w VOET EN ZONEN f Grote Houtstraat 165 Tel. 12156 Het ligt in het voornemen van de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid om, nadat het door de Tweede Kamer aan vaarde wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslag wet zal zijn geworden, de kinder- en gezinsledenbijslag krachtens de complementaire sociale voorzieningsrege lingen met ingang van 5 oktober 1959 met een gelijk bedrag (2 cent per kind per dag of 12 cent per week per kind) te verhogen. Het is de bedoeling het kwartaalbedrag voor het eerst aan het einde van 1959 uit te keren. PARIJS (AFP) De politieke commis sie van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, heeft zaterdag haar werkzaamheden in Parijs besloten, met de goedkeuring van een aanbeveling om op korte termijn een diplomatieke conferen tie te beleggen die het geheel der vraag stukken, die vastzitten aan de rationalisa tie van de Europese instellingen buiten de Europese Economische Gemeenschap alsmede de wijziging van teksten van sta tuten en de eventuele reorganisatie van twee of meer instellingen, moet bestude ren. Deze aanbeveling, die in januari door de Raadgevende Vergadering in Staatsburg besproken zal worden, is bestemd voor de ministers van Buitenlandse Zaken der vijftien aangesloten landen. De commissie spreekt zich bovendien uit voor hetzij de fusie van de Raad van Europa met de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking, hetzij voor een nieuwe overeenkomst tussen de ze organisaties waardoor de Raadgevende Vergadering in feittoezicht kan houden op de werkzaamheden van de O.E.E.S. De commissie beveelt voorts onmiddel lijke uitvoering aan van het besluit van de ministers om de uitoefening van de socia- lu en culturele taak van de Westeuropese Unie over te dragen aan de Raad van Euro pa en bepleit een soepeler toepassing van de bepalingen die zekere leden van de raad ii staat stellen onderling regelingen te treffen die de anderen niet binden. DARMSTADT (Reuter) De deelne mers aar het derde congres van het Euro pese volk hebben zondag, de laatste dag van hun vierdaagse conferentie te Darm stadt, een resolutie aangenomen waarin wordt geprotesteerd tegen d^ stelselmati ge verwerping van het recht van het Euro pese volk zijn eigen lot te bepalen Op een druk winkelplein in Leiden heeft vrijdagavond een verwoede taal strijd gewoed met als inzet een aantal dikke boterletters. Pas na urenlange verhitte discussies kwamen de partijen in het conflict tot een vergelijk, met het resultaat dat de kinderen in de Leidse Margriet-tehuizen een extra- sinterklaastractatie kregen. De winkeliers op het plein hadden, ter stimulering van hun verkoop, in hun wijk huis-aan-huis een reclamefolder tje doen verspreiden, waarin gratis bo terletters werden aangeboden aan de „geachte clientèle". Met dien verstan de dan, dat er in tien van deze folders een taalfout was afgedrukt en dat alleen de gelukkigen, die zo'n taalfout vonden, op een banketletter aanspraak konden maken. Het bleek echter dat er behal ve de opzettelijke fout nog een onbe doelde tweede taalzonde in de folder be gaan was en deze fout kwam uiter aard op alle foldertjes voor. Gelukkig hadden „slechts" een vijftigtal mensen deze tweede fout ontdekt en dies ver voegden zij zich vrijdagavond bij de banketbakker op 't pleintje, die de uit reiking der prijzen zou verzorgen. De bakker en met hem de ganse winke liersvereniging hadden uiteraard op een dergelijke toeloop niet gerekend. Zij trachtten de mensen duidelijk te maken, dat het allemaal op een ver gissing berustte, doch daarmee namen de „prijswinnaars" geen genoegen. „Wij hebben recht^op een letter en nu zul len wij hem hem ook hebben", zeiden ze. De benauwde bakker vroeg telefonisch politiehulp. Er verscheen een rijwiel agent, die een Salomonsoordeel velde. Hij vertelde de bestuurders der winke liersvereniging, dat zij in een civiele procedure zeker aan het kortste eind zouden trekken en adviseerde toen: „Als we de boterletters nu eens aan een liefdadige instelling zouden schen ken, zou iedereen dan akkoord zijn?" „Natuurlijk", riep men, „maar dan ook meteen en onder onze ogen". En zo gebeurde het, dat de fel om streden boterletters per politieauto naar de genoemde kindertehuizen ge transporteerd werden waar het onver wachte extraatje met luid gejuich ont vangen werd. „HET FEESTVARKEN" door Kathryn en Byron Jackson, bewerking Han G. Hoekstra, „ROLLEBOLLEBEEST" door Richard Scarry, „WIM IS WEG" naverteld door Annie M. G. Schmidt en „FREDDY'S VRIENDJE" door Jane Werner, bewerkt door Han G. Hoekstra, zijn nieuwe „gou den" boekjes, uitgegeven door De Bezige Bij, Amsterdam. Veel kleurige prenten en een beetje tekst, is het beproefde recept van deze boekjes, waarop de kleintjes na het verhaal te hebben aangehoord voorlopig niet uitgekeken zullen raken. „GEHEIM" door L. Hugo de Reede (Uit gave De Bezige Bij, AmsterdamWelke jongen vindt het niet geweldig om lid te zijn van een geheime club en met zijn vrienden allerlei geheimzinnige avonturen te beleven waarvan buiten de kring van getrouwen niemand iets van af weet? Na tuurlijk moet zo'n geheim genootschap maar een beperkt aantal leden hebben. Wie lid wil worden moet zich aan de (ge heime) regels van de club onderwerpen. Hoe zo'n geheim verbond moet worden opgericht en in stand gehouden is allemaal precies in dit boek beschreven. Het bevat naamregisters, wapenspreuken, gewichtige documenten en voorbeelden van geheim schriften. Ook is er uit te leren hoe een verborgen vesting, een ridderharnas of een Indianenkostuum gemaakt worden. Wie meer belangstelling voor de ruimtevaart heeft kan een geheim genootschap van ruimtevaarders oprichten. In het boek wordt beschreven hoe een ruimtehelm (model Cape Canaveral) gemaakt wordt, hoe zelfs een drietraps raket gelanceerd kan worden en een ontvangst- en zend- installatie gebouwd. „DE GOUDEN FARAO" door Karl Bruckner (U. M. Holland-Amsterdami. De ontdekking in 1922 van de 3300 jaar oude gouden sarkofaag van de Egyptische heer ser Toet-ank-Amon deed een schok gaan door de archeologische wetenschap Tal van bijzonderheden over gewoonten en ge bruiken in het oude Egypte die tot dus verre met het stof der eeuwen waren be dekt kwamen aan het daglicht. Op boeien de wijze vertelt de schrijver over het leven in het land der piramiden vijftien eeuwen voor Christus. Als in een detective-roman maken we kennis met de vele pogingen van grafschenners om de sprookjesachtige rijkdommen uit de laatste rustplaats van de beroemdste Farao te roven. We volgen de latere naspeuringen van de geleerden om het graf van Toet-ank-Amon te ont dekken en zijn geheimen te ontsluieren. Hoewel bedoeld voor de jeugd zal dit boek ook ouderen door zijn wetenschappelijk feitenmateriaal weten te pakken De vele karakteristieke tekeningen zijn van Hans Thomas. Hans Andreus verzorgde de goe de Nederlandse vertaling.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13