Ir VOOR 20 CENT VAN HOUTEN DE BESTE REEP Panda en de meester-diplomaat KRIJGT U BIJ Wereldnieuws Het gaat nu vriezen Economische wedloop tussen Oost en West eist grote krachtsinspanning Amerikaanse industrie werkt met verouderde uitrusting Olieleiding van de Sahara in gebruik gesteld door Debré Grotesk 2 BITTERE NOODZAAK i Vtip van bootz* Ver. Nederl. Rubber behoorlijk resultaat De Europese N.V. De RPS in november Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland IRON AGE SCHRIJFT: De V.N.-commissie voor industriële ontwikkeling Besprekingen tussen de zes en de zeven ZocU ió Uet zo J Gecommitteerden klagen hij minister Cals J MAANDAG 7 DECEMBER 1959 (Van onze redacteur voor economie) Meer en meer verschenen er in de internationale pers berichten en commentaren van wetenschapsmensen en politici over de uitdaging van de Sovjet-Unie aan het Westen om op economisch, sociaal en cultureel gebied met de communistische landen te concurreren. Die uitdaging is niet nieuw; wülen Stalin formuleerde in de jaren twintig al de slagzin: „Amerika inhalen en voorbijstreven". Eerst in de laatste maanden wordt zij echter serieus genomen. Dat het Westen daarmee zo laat komt vloeit voort uit een zelfoverschatting, die vooral in Amerika grote vormen had aangenomen. Tegelijkertijd bestond de overtuiging dat een planeconomie nooit tot grote prestaties, zoals die van de Sovjet-Unie in de laatste jaren, in staat zou zijn, omdat een dergelijk systeem de stimulans van het persoonlijk initiatief en de markt- regulerende werking van het vrije prijsmechanisme mist, terwijl de bureaucratie er verlammend zou werken. In feite heeft het Westen zich door deze instelling in slaap laten sussen, een slaap waaruit het op onplezierige manier is op geschrikt door de Russische spoetnik-suc cessen. Het blijkt thans, dat de Russen, ondanks alle bezwaren die er aan hun economisch systeem kleven, in staat zijn tot verbazingwekkende prestaties. Nu is het onbestrijdbaar dat het Westen en vooral Amerika een grote voor sprong heeft in de consumptieve sector. De gemiddelde Amerikaan beschikt over veel meer luxe goederen, zoals radio's, koelkasten en auto's, dan de gemiddelde verbruiker in Rusland. Ook werkt hij kor ter, maar die achterstand zal de Sovjet- Unie bij de invoering van de 40-urige werkweek het volgende jaar hebben inge lopen. Er zou gezien de westelijke voor sprong geen reden tot ongerustheid be hoeven te zijn wanneer die voorsprong behouden bleef, maar men is zich in het Westen er meestal niet geheel bewust van. dat deze voortdurend kleiner wordt. De Russische produktie groeit de laatste ja ren met 9 pet jaarlijks, de Amerikaanse in de laatste tien jaar met gemiddeld 3.9 pet. De produktiviteit per man is in de V.S. de laatste vijf jaren weinig of niet toegenomen. West-Europa slaat dan een veel beter figuur, maar dit staat voorlo pig nog buiten spel, de werkelijk strijd gaat tussen Amerika en Rusland. Men kan de Russische industriële pro duktie ongeveer schatten op 45-50 pet. van de Amerikaanse. Volgens Kroesjtsjev zal de Sovjet-Unie in 1970 de V.S. hebben in gehaald. Voor de totale produktie (inclu sief de landbouw) lijkt dit niet goed mo gelijk, immers naarmate een economie in een hoger stadium van ontwikkeling komt neemt het groeipercentage af, het zal dus zeker niet zo hoog blijven. Ook moet men rekening houden met de grotere bevolking van de Sovjet-Unie, zodat de hoeveelheid produktie per hoofd dan nog lager ligt dan in de V.S. Maar het zou kortzichtig zijn, de Russische ontwikkelingsmogelijkheden te onderschatten. Het gaat trouwens niet uitsluitend om de hoogte van de produktie, maar ook over de verdeling en de aanwending. In een autoritair geregeerde maatschappij heeft men het wat dit betreft gemakkelijker dan in een democratische. De Russen kun nen, voor zover het economisch mogelijk is, bij voorbeeld een groot deel van de welvaartstoeneming gebruiken voor steun aan ontwikkelingslanden of voor bevorde ring van het onderwijs en dergelijke. In het Westen zijn dit stuk voor stuk voor werpen van politieke strijd. Wil men daar wat bereiken, dan moet de publieke opinie eerst goed warm gemaakt zijn. Ook kan de Sovjet-Unie geforceerd in bepaalde bedrijfstakken investeren, bij voorbeeld in de werktuig- en machine-industrie, die van groot belang is voor leveranties aan de ontwikkelingslanden. Het Westen moet zijn voorsprong be houden en als het even kan nog vergroten ook. Het land dat economisch het welva rendst is heeft ook de grootste politieke macht, zeker in een wereld waarin de conflicten niet meer met de wapens oplos baar zijn. De onderontwikkelde gebieden Advertentie Zit gij allen week'lijks te broeien. Uw poolformulier te verknoeien Zet de volgende keer 'n Fles „TIP" naast u neer. -S. Dan hebt u gewis vijftien goeien. Inz. Hr. G. D.. Eindhoven ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam. De in april in het jaarverslag over 1958 uitgesproken verwachting, dat de omzet ten dit jaar onder voorbehoud van bij zondere omstandigheden die van 1958 wel zouden overschrijden, is door de gang van zaken tot op heden bevestigd, aldus de di rectie van de n.v. Vereenigde Nederland- sche Rubberfabrieken, te Heveadorp (Gld.). De orderportefeuille stemt tot te vredenheid, alhoewel door gebrek aan ar beidskrachten helaas niet ten volle aan de vraag naar de produkten kan worden vol daan. Ofschoon de rubberprijzen een sterk stijgende tendentie vertonen, hetgeen uiteraard invloed zal hebben op de mar ges, vertrouwt de directie over 1959 we derom op een bevredigend resultaat. De EEG Executieve Commissie zal bestuderen of het instellen van „Europe se naamloze vennootschappen" mogelijk is en eventueel helpen bij het verwezen lijken van dergelijke maatschappijen, zo heeft de Executieve commissie verklaard in antwoord op een schriftelijke vraag over deze kwestie van het Nederlandse parlementslid mr. W. F. Lichtenauer, lid van het Europese Parlement. De Execu tieve Commissie meent evenwel dat de kwestie een hele reeks juridische en eco nomische problemen opwerpt die eerst bestudeerd dienen te worden. Mr. Lichtenauer had in zijn vraag ge opperd dat de E.E.G.-landen een akkoord zouden kunnen sluiten om de instelling van Europese maatschappijen mogelijk te maken en wel op basis van voorstellen die prof. Sanders van de Economische Ho geschool in Rotterdam heeft uitgewerkt zullen geneigd zijn, dat systeem te kiezen, dat hun op de snelste wijze een behoorlijk levensniveau kan bezorgen. Daarbij staat men dan vaak minder afwijzend tegen over de totalitaire methoden van het com- minisme dan het Westen. Onze voorsprong behouden betekent har der werken. Steun verlenen aan de ont wikkelingslanden een morele, politieke en economische noodzaak eveneens. Het opvallende is nu echter, dat de bevol king van de V.S. en van West-Europa voor dat harder werken weinig animo toont, integendeel allerwegen hoort men juist stemmen opgaan voor kortere werk weken en grotere luxe. Het is ongelukkig dat, nu deze landen in staat zouden zijn tot het plukken en consumeren van de vruchten, die men met zoveel inspanning na de oorlog heeft gekweekt, er een drin gende noodzaak is ontstaan om met nog grotere energie voort te gaan. Tot de pu blieke opinie en tot vele politieke leiders is dit nog niet in zijn volle omvang door gedrongen. Mogen zij spoedig uit de zoete droom ontwaken. Advertentie In november werd bij de Rijkspost spaarbank een positief spaarverschil van 7 miljoen geboekt. Het ingelegde bedrag bleef met 61 miljoen gulden aan de lage kant. De daling welke in oktober viel waar te nemen zette zich niet voort. Het opge nomen bedrag (54 miljoen gulden) is lager dan de vorige maand. Deze daling is een normaal verschijnsel van oktober op no vember, aldus de R.P.S. In 1959 is tot dus ver bij de R.P.S. gespaard 150,1 miljoep tegen 114,2 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1958. Het saldo-tegoed per ultimo no vember 1959 bedraagt 2.292,6 miljoen (vorige maand 2.285,9 miljoen en ultimo november vorig jaar 2.070,2 miljoen). Robeco-vermogen boven het half miljard Het vermogen van het Rotiterdamsch Beieg- gingsconsortium n.v. heeft het half miljard over schreden. Per 30 nov. bedroeg dit 509.783.129. Het betekent een stijging van ruim 52 percent sinds 1 januari van dit jaar. De waarde van een aandeel van 50 gulden nominaal, verhoogd met de kosten op uitgifte van nieuwe aandelen, is sindsdien gestegen tot 218.59. Oostenrijk en de E.E.G. De Oostenrijkse regering heeft haar ambassa deur in Brussel dr. Lemberger opgedragen als waarnemer te fungeren b(j de Europese Econo mische Gemeenschap, aldus heeft een regerings woordvoerder in Wenen medegedeeld. Hij sprak Oostenrijkse persberichten tegen volgens welke E.E.G. zal aanknopen. Oostenrijk diplomatieke betrekkingen met de Advertentie „Iron Age" een tijdschrift van de Ame rikaanse staalindustrie, heeft bij 240 maat schappijen uit de metaal-, metaalverwer kende, machine-, auto- en instrumenten industrieën een onderzoek ingesteld naar de ouderdom van de door deze bedrijven voor hun produktie gebruikte uitrusting, en is daarbij tot de slotsom gekomen, dat het vermogen van de Amerikaanse indus trie om op de wereldmarkten te concurre ren wordt verzwakt door haar verouder de uitrusting. Negentig percent van de bij het onder zoek betrokken maatschappijen deelden mede, dat minstens twintig percent van hun produktie-apparatuur meer dan tien jaar oud is. Het grootste deel van deze groep (53 percent) meldde, dat 20 tot 50 percent van hun uitrusting tien en meer jaren oud is. Een verontrustend grote groep (37 percent) verklaarde, dat meer dan de helft van haar thans in bedrijf zijn de produktie-apparatuur al meer dan tien jaren wordt gebruikt. Het weekblad stelt tegenover deze cijfers de vele fabrieken in het buitenland, die na de tweede we reldoorlog van onder tot boven van een nieuwe uitrusting werden voorzien. Dit geeft enig idee van het probleem, waarvoor de Verenigde Staten in de strijd om hun aandeel op de wereldmarkten zich zien gesteld, zo merkt „Iron Age" op. Doch onder de last van de zeer lange af schrijvingsperioden, valt het vele maat schappijen moeilijk hun verouderde ma chinerieën te vervangen door moderne en doeltreffende produktiewerktuigen. Zo lang in de belastingwetten op het punt der waardevermindering nog geen ingrijpen de veranderingen zijn aangebracht, zal de periode waarin machinewerktuigen en andere uitrusting worden afgeschreven, nog lang blijven. „Iron Age" meent, dat voor een land als de Verenigde Staten, waar de loonkoster^ veel hoger zijn dan in de andere landen, een gezonde, moderne industriële uitrus ting de enige basis is, waarop zij kunnen hopen hun aandeel in de buitenlandse markten te redden en zich te verweren te gen de verovering van de binnenlandse markt door buitenlandse producenten De algemene vergadering der V.N. heeft zaterdag twaalf resoluties van haar com missie goedgekeurd welke gericht zijn op versnelling van de economische ontwik keling in arme landen, uitbreiding van de internationale handel en het helpen stabi liseren van goederenmarkten. Onder meer werd aangedrongen op de spoedige vor ming van een commissie der V.N. voor in dustriële ontwikkeling. De algemene vergadering steunde het streven der Latijns-Amerikaanse landen naar de vorming van een gemeenschap pelijke markt. De commissie voor indus triële ontwikkeling moet beslissen over de voorrang van industriële projecten in eco nomisch minder ontwikkelde landen waar aan de V.N. hun medewerking verlenen. Ook moet de commissie de continuïteit van de projecten verzekeren. De ministerraad van de Westeuropese Unie leden Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg zal op zijn 17 dezer te Parijs te houden bijeenkomst onder meer spre ken over stappen om de unie tot een brug te maken tussen de zes E.E.G.-staten en de zeven landen, die tezamen de Kleine Vrijhandelszone hebben gevormd. De voornaamste economische deskundige van de Amerikaanse regering, onder-mi nister van buitenlandse zaken Douglas Dillon, zal in de komende week Londen, Brussel, Parijs en Bonn bezoeken, waar hij besprekingen betreffende de zes en de zeven zal voeren. BOUGIE (UPI-Reuter) Dit week einde is de eerste pijpleiding voor de olie ran de Sahara officieel in gebruik geno men. Door een druk op een knop liet de Franse premier Michel Debré zaterdag te Hassi Messaoud de olie in de pijplei ding vloeien, welke over een afstand van 600 kilometer d~ze plaats verbindt met de haven Bougie in Oost-Algerije. Franse technici hebben te Hassi Messaoud olie reserves aangeboord die op 700 miljoen ton of meer worden geschat. De plechtigheid vond plaats in aanwe zigheid van verscheidene ministers en vier honderd autoriteiten en journn'isten 'He in zeven gecharterde vliegtuigen uit Pa rijs waren overgekomen. Debré hield bij deze gelegenheid een redevoering, waarin hij lof toezwaaide aan de Franse technici die van de Sahara een groot energiebekken hebben gemaakt. Over enkele jaren, zei de premier, zal van af de Franse kust een pijpleiding wor den gebouwd, om de olie van de Sahara naar het grote industriebekken aan de Rijn te brengen. Debré betoogde dat de Sahara-olie een nieuwe kans biedt voor de unie van Frankrijk en Algerije. Met het oog op de mogelijkheid dat de Algerijnse rebellen sabotage zouden wil len plegen aan de pijpleiding, moest deze IN de tijd van de Renaissance, dus on geveer 1400 jaar na de dood van Nero, werden in Rome, in de buurt van het Kolosseum, geweldige onderaardse gangen ontdekt. Na zorgvuldige uitgraving bleken deze gangen en onderaardse zalen versierd te zijn met wandschilderingen, die vol komen afweken van de destijds bekende kunstnormen. Vooral in het begin, dus kort nadat deze schilderingen uit de grotten waren ontdekt, was het moeilijk de stijl van deze schilderingen te typeren. Kwam er weer eens een der gelijke schildering aan het licht, dan wisten de Italianen dit werk niet beter te typeren dan met het woord „grotesko", dat wil zeggen: ,^oals in de grotten". In werkelijkheid waren de Italianen om streeks het jaar 1500 niet op onderaardse grotten gestuit, maar op restanten van het enorme paleis van Nero, dat in de oudheid het Gouden Huis werd genoemd. Dit bouwsel, waarin Nero volgens zijn zeggen „eindelijk eens als een mens kon leven", werd nooit voltooid, doch geraakte in tegendeel lelijk in de verdrukking toen 20 jaar later het Kolosseum en de termen van Titus er bovenop werden gebouwd Gangen, zalen en hallen geraakten toen vol puin, aarde en modder verdwenen ten slotte geheel uit het gezicht. Verwaarloosd en vergeten lagen deze bouwwerken onder de begane grond en het verbaast dan ook niemand, dat de grondwerkers omstreeks het jaar 1500 meenden op onderaardse grotten te zijn gestuit, terwijl zij in werke- lijkheid in Nero's paleis aan het graven wa ren! Maar goed, dank zij dit misverstand hebben de Italianen een tijdlang alle wandschilderingen uit de oudheid als „grotesko" aangeduid, welk woord door ons is vervormd tot grotesk, waarmee ech ter geen schilderingen „als in de grotten" worden bedoeld, want het heeft een veel zonderlinger betekenis gekregen, een ver schijnsel waarop we overigens al vaker zijn gestuit. Is Nero indirect oorzaak van het ontstaan van ons woord grotesk, ook het Kolosseum is door zijn toedoen aan deze naam gekomen. Dit „kolos sale" stadion heet niet Kolos seum, omdat het zulke ge weldige afmetingen heeft, maar omdat het 35 m hoge standbeeld van Nero, dat aan vankelijk in de voorhal van zijn Gouden Huis was ondergebracht, betrekkelijk korte tijd later vlak bij het nieuwe stadion was geplaatst. En naar dit standbeeld, naar deze Nero-kolos, werd het stadion het Kolosseum genoemd. Nu we ons toch zo in de Romeinse kei zertijd hebben verdiept, is het wellicht aardig ook eens te vertellen, dat een even grote psychopaat als Nero zeer waar schijnlijk de uitvinder van het luchtbed is geweest. Helemaal zeker zijn we er niet van, maar alles wijst toch in die richting. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 6. Met een wanhopige worp slingerde agent Nummer Dertien de bom uit het raampje. Het was geen seconde te vroeg, want bijna op hetzelfde ogenblik barstte het knaltuig met een donderend geraas en gedreun. „Oei!" hijgde Panda, die van uit een ander coupéraampje het geweld van de explosie zag. „dat was op het nip pertje!" „Wat is ervroeg de diplo maat, „waarom windt ge u zo op?" „Om die bom natuurlijk!", riep Panda, „de bom die de geheime agenten op uw schoot hadden gelegd! De lelijkerds!" „Ge moogt ze niet lelijk noemen", sprak de diplomaat, „daarmede kwetst u onderda nen van een bevriende mogendheid". „Noemt u dat bevriend?" smaalde Pan da, „ze probeerden uw koffer te stelen en u in de lucht te laten vliegen!" „Ge drukt u zeer ondiplomatiek uit", sprak de ander hoofdschuddend. „Maar het is toch zo?!" hield Panda vol. „Waarom deden ze dat eigenlijk?" „Een ietwat onbeheerste vraag", zei de diplomaat, „doch ik wil die wel beantwoorden, indien ge geen ver keerde betekenis aan mijn woorden hechtEn hij vervolgde bedacht zaam: „Ik ben op weg om te trachten voor mijn land een oliecontract af te slui ten. Het is mogelijk, dat agenten van een bevriende natie hetzelfde doel hebben". diep onder de grond worden gelegd. In het Hodna-gebergte loopt zij over toppen van duizend meter hoogte. De produktie van Hassi Messaoud zal dit jaar boven de anderhalf miljoen ton ko men. Wanneer alle vier pompstations ge reed zijn, zal de pijpleiding volgend jaar tien miljoen ton verwerken en ongeveer v ":7 mUioen ton t^sen 1965. Het officiële gezelschap is vandaag per schip in de oliehaven van Marseille aan gekomen waar vandaag de plechtige over dracht van de ruwe olie aan de raffinade rijen op het Franse vasteland is geschied. Frankrijk vomvaeht tegen '963 zichzelf te kunnen voorzien van olie. De Sahara zou dan 29 miljoen ton van de naar schatting 32 miljoen ton olie die Frankrijk nodig heeft leveren. De rest zou komen van klei nere olievelden en Afrika en Frankrijk zelf. De buisleiding is in minder dan een jaar tijds aangelegd. Vierenvijftig gecommitterden bij de eindexamens van'de'gymnasia en de gym nasiale afdelingen der lvcea meren deels hoogleraren hebben de. minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- Den doen weten dat zij zich niet meer beschikbaar zullen stellen zolang de in mei van dit jaar ingevoerde nieuwe rege ling voor de eindexamens niet is vervan gen door de voordien geldende of door een andere, die bevrediging schenkt. Hun ervaring bij de mondelinge exa mens van dit jaar, zo schrijven de gecom mitterden aan de minister, heeft uitgewe zen dat hun werk door de nieuwe rege ling aanzienlijk is verzwaard. Voor be hoorlijke onderbreking en rustpauzen blijft in vele gevallen niet voldoende tijd over en door de langgerekte examenda- gen ontstaat onvermijdelijk vermoeidheid, die aan de gewenste goede gang der exa mens niet ten goede komt. Voor een rustige en grondige bespre king van het schriftelijk werk door ge committeerden en leraren blijft veelal geen tijd over en het inschuiven van ver lengde examens in de roosters van de volgende groepen blijkt vaak vrijwel niet meer mogelijk. Verder is de preventieve werking, die blijkens de ervaring door de steeds mogelijke aanwezigheid van een der gecommitteerden bij de inzage van de mongelinge examenopgaven werd uitge oefend, door de nieuwe regeling uitge schakeld, aldus de klacht der gecommit teerden. Zij merken verder op dat zij, toen zij voor de examens van dit iaar hun me dewerking toezegden, niet van de voor genomen wijziging van het examenregle ment op de hoogte waren gebracht. Tuig. Noord-Vietnam heeft de interna tionale commissie voor Vietnam ver- - zocht, een onderzoek in te stellen naar en maatregelen te nemen met betrek king tot „de invoer door Zuid-Vietnam van Amerikaans oorlogstuig". Communisten. In Jordanië zijn veertig Jordaanse communisten gearresteerd, aldus is officieel in Amman bekendge maakt. Onder de gearresteerden zijn artsen, advocaten en leraren. Vuurspuwer. De Etna spuwt weer gloei ende lava uit. Op een hoogte van 3.240 meter is een nieuwe krater ontstaan met een doorsnee van ruim twintig meter. Omgekomen. Bij Moreda in de Spaanse provincie Asturië zijn zaterdag acht mijnwerkers door een overstroming in een mijngang van de buitenwereld af gesneden. Men vreest dat allen zijn omgekomen. Geheim. Leden van een geheim genoot schap hebben zaterdag in het Malak- kaanse dorp Bidor zuur geworpen naar een bus vakantiegangers, waardoor drie mensen blind werden en zeven tien brandwonden opliepen. Gebrek. De Oostduitsers zullen tegen Kerstmis niet veel fruit kunnen kopen. De minister van Handel, Curt-Heinz Merkel, heeft aangekondigd, dat het aanbod, vooral van appels, onvoldoen de zal zijn als gevolg van de slechte fruitoogst na de droge zomer. De aan voer uit andere communistische lan den is niet groot genoeg om dit tekort te dekken. Geraamten. Tc Leopoldsdorf, in de omge ving van Wenen, zijn de geraamten aan getroffen van verscheidene soldaten van het Duitse leger uit de tweede we reldoorlog. Een politie-onderzoek heeft aangetoond dat de soldaten door Rus sische militairen zijn doodgeschoten en onmiddellijk daarna ter plaatse begra ven. Invloed. Het opperste tribunaal in Peking heeft 792 contra-revolutionairen en an dere gevangenen vrijgelaten „die be wezen dat zij hun leven gebeterd heb ben". Het Volksdagblad publiceerde een aantal namen van de vrijgelate nen, onder meer van partij- en politie functionarissen van het voormalige re gime van Tsjang Kai Tsjek die hun le ven gebeterd hadden onder invloed van de politiek van het communistisch be- qwind waarbij ideologische opvoeding gecombineerd wordt met het verrich ten van arbeid. Gered. In het centrum van de Mexicaan se stad Puebla is zaterdag een vlieg tuig met acht man aan boord neerge stort op een huis dat in brand vloog. Zeven inzittenden van het vliegtuig vonden de dood. De boordwerktuigkun dige redde zijn leven door zich snel in dekens te wikkelen waardoor de schok werd gebroken. Vijfde. Het lid van de balie van Lissabon Manuel Sertorio, die enkele dagen ge leden politiek asiel in het gezantschap van Uruguay te Lissabon heeft ge vraagd, is per vliegtuig in Montevideo aangekomen, nadat de Portugese auto riteiten hem een uitreisvisum, dat hij had aangevraagd, hebben verstrekt. Hij is de vijfde figuur uit de oppositie die Portugal dit jaar verlaat uit angst te worden gearresteerd. Rookgordijn. Dc regering van Cuba heeft de beschuldigingen van Guatemala in zake voorbereidingen op Cuba voor een invasie van Guatemala met kracht van de hand gewezen en in een tegen- beschuldiging gezegd, dat het hier gaat om een „rookgordijn" om de activi teit van vijanden van de Cubaanse re volutie in Guatemala, de Verenigde Sta ten en de Dominicaanse Republiek te verbergen. Afgeslagen. Het Nicaraguaanse leger heeft een invasiepoging van „gewapen de elementen" uit Costa Rica afgesla gen, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Managua mede gedeeld. Dit is de derde keer in dit jaar dat Nicaragua melding heeft ge maakt van mislukte invallen op zijn grondgebied door het zuidelijke buur land. Alles veilig. De Braziliaanse luchtmacht officieren die de afgelopen week een opstand tegen de regering wilden be ginnen, hebben zich verspreid in alle richtingen. Zaterdag kwam een groep van hen met twee transportvliegtuigen die zij hadden buitgemaakt, aan in Asuncion, de hoofdstad van Paraguay waar zij politiek asiel vroegen. Hoeveel rebellen zich nog op vrije voeten in Bra zilië bevinden is niet bekend, maar de regering is van oordeel dat alle gevaar nu geweken is. De staat van alarm voor de Braziliaanse strijdkrachten is opge heven. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde heeft de kou boven Oost-Europa zich voortdurend naar het westen uitgebreid. Naast deze uitbrei ding nam de vorst in Polen en Rusland verder in hevigheid toe. In het noorden van Duitsland heeft het 5 tot 10 graden ge vroren. De voorste begrenzing van de kou de lucht bereikte \anochtend het noordoos ten van Nederland. Verwacht wordt dat de orst zich verder over het land zal uit breiden, waarbij hët de komende nacht in het noordoosten van het land ongeveer 5 graden zal vriezen. Morgen overdag komt de temperatuur niet boven het vriespunt. Vermoedelijk zal de kou de komende 30 uur niet het zuiden en zuidwesten van het land kunnen bereiken. Dit laatste hangt samen met de aanwe zigheid van een diepe depressie nabij de ingang van het Kanaal. Deze stuurt naar Frankrijk en Engeland zachte lucht met een temperatuur van 5 tot 10 graden bo ven nul. De depressie breidt zijn invloed nog wat in oostelijke richting uit. In ver band daarmee neemt later de kans op neerslag toe. Er blijft veel wind uit rich tingen tussen oost en zuidoost waaien. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland tj Neerslag laatste 24 uur it u S5 Dinsdag 8 december Zon op 8.34 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.40 uur, onder 1.14 uur. Maandag 7 december Hoog water 9.06 en 21.40 uur. Laag water 4.28 en 16.59 uur. Dinsdag 8 december Hoog water 10.15 en 22.50 uur. Laag water 5.33 en 18.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. □en Helder zwaar bew O 5 0 Ypenburg onbewolkt O 6 0 Vlissmgen onbewolkt ozo 8 0 Eel de geheel bew O 5 0 h Bilt onbewolkt O 6 0 Twente onbewolkt O 7 0 Eindhoven onbewolkt O 7 0 Zd Limburg onbewolkt ozo 6 0 Helsinki onbewolkt no -12 0,1 Stockholm sneeuw ozo -5 0,2 Oslo sneeuw no -4 1 Kopenhagen zwaar bew o 0 5 Aberdeen geheel bew zo 9 3 honden regen ozo 9 3 Amsterdam onbewolkt O 6 0 Brussel onbewolkt O 7 0 1 .uxemburg onbewolkt ono 2 0 Parijs regen ozo 9 0,6 Bordeaux regen zzw 11 0.3 Grenoble geheel bew ono 6 0 Nice regen nnw 14 1 Berlijn motsneeuw O -0 0,2 Frankfort geheel bew no 3 0 München geheel bew zo 2 0 Zürich geheel bew nno 4 0 Genève geheel bev windst. 4 0 Locarno geheel b'-- nno 8 0 Wenen mist zo 5 0,4 Innsbruck onbewolkt w -3 0 Athene zwaar bew ozo 18 7 Rome half bew. windst. 13 0 Aiaccio regen ono 15 1 Madrid motregen zo 8 6 Lissabon licht bew. w 16 9

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2