Horen en zien IPSO EN DE TOVERRING J Dagboek van een afperser f Agenda voor Haarlem Frans-Nederlands gesprek droeg algemeen karakter „Prijswinnaars" blokkeerden brandweer-alarmcentrale Broer en zusters na vijftig jaar weer bijeen Amsterdamse kade- dieven gegrepen Wilde jacht op verkeerszondaar 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Strooiavonden: van alles wat De radio geelt dinsdag 7 elevisietir o gramma Nederlandse regering gerustgesteld Pesquet voorlopig vrij „APPEL"-ACTIE STICHT VERWARRING VOOR UW PEUTERS DE LEKKERSTE BANAAN! Vraag FYFFES bananen met het blauwe etiket Gouverneur-generaal van Zuid-Afrika: G. Swart DOOR PIERRE NORD Dertien overtredingen in een halfuur Hammarskjoeld naar Afrika MAANDAG 7 DECEMBER 1959 De V.P.R.O. heeft zaterdag gemeend dat het Sint Nicolaas-feest er één is van geven. De omroep gaf een afwisselend programma weg en door opnieuw de film over Marokko te draaien verwacht de V.P.R.O. dat de kijkers goedgeefs de ac tie „Redt een kind" zullen steunen. Zwar te Piet gaf een goed voorbeeld door een bedrag aan te bieden. Simon van Collem bracht in zijn rubriek „De oude draaidoos" de feestvierenden in de huiskamers in een genoeglijke stemming door een uit 1928 daterende film van Stan Laurel en Olivier Hardy te vertonen. Hiervan konden jong en oud genieten. Daarna waren Jeanette Macdonald en Maurice Chevalier te zien in een door Ernst Lubitsch geregiseerde film en tot besluit een produkt van eigen bodem uit de oorlogsjaren, waarbij Mau rice Nieuwenhuizen, bekend door jiu jitsu een belangrijke rol vervulde. Prettige ogenblikken konden de kijkers beleven in het cabaret „Tingel-tangel", waar de me dewerkenden Sieto en Marijke Hoving, Paul Deen en Riek Schagen op grappige wijze actuele onderwerpen aan de orde stelden. De VARA zorgde zondagavond ook voor veel afwisseling, eveneens met film en ca baret, en de gebruikelijke rubrieken kwa men aan de orde. Jan Blokker vertelde in zijn filmpraatje over actuele films in binnen- en buitenland. Daaruit bleek de activiteit van Nederlandse cineasten en maatschappijen Mr. Landré lichtte een tip van de sluier op van de plannen voor nieuwe speelfilms, waarvan „Makkers staakt uw wild geraas" in een vergevor derd stadium verkeert. Op het gebied van documentaire films kunnen de verwach tingen hoog aangeslagen worden als men ze afstemt op „Os Mundi" (het spel der magnetische krachten) onder regie van Hattum Hoving, welke film dinsdagavond in haar geheel vertoond zal worden. Dr. L. van Egeraat hield een toeristisch praaktje over Denemarken. Wim lbo presenteerde zijn „Artisten- café" op vlotte wijze. „Sint" Simon Car- miggelt vergastte de kijkers op een gezel lig praatje over de moeilijkheden van Sint Nicolaas, onder andere met de socia le lasten. De N.T.S. was weer zeer actueel want het journaal gaf voor de sportuitzen- ding begon beelden van de laatste dag van het bezoek van Eisenhower aan Rome en van de gasexplosie in Purmerend. Dr. De Jong gaf vooraf in het VARA-program- ma een beschouwing over het bezoek van de Amerikaan sepresident. Beeldschermer Schilperoort weer leider van Dutch Swing College De Dutch Swing College heeft een ge deeltelijk nieuwe bezetting gekregen. De leider van de Dutch Swing College, de pia nist Joop Schrier, heeft de dirigeerstaf overgedragen aan Peter Schiperoort, een handeling, die in september 1955 in omgekeerde richting is gebeurd. Behalve Joop Schrier, die zich aan de klassieke muziek zal gaan wijden, verlaten nu nog twee leden de band: trompettist Wybe Buma, die een eigen orkest heeft gevormd en klarinettist Dim Kesber, die in januari aanstaande zijn studie in de chemie zal hebben voltooid. Trombonist Wim Kolstee had reeds eerder het orkest verlaten. De nieuwe samenstelling van de Dutch Swing College is nu: Peter Schilperoort klarinet, bariton-sax en piano; Oscar Klein cornet, guitaar Jan Morks klarinet en drums; Dick Kaart trombone; Arie Ligthart ban jo en g:iitaar; Bob van Oven bas en Mar tin Beenen drums. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram 850 Voor de vrouw. 955 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Hoogmis. 1150 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12 00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Gram 12.30 Land- en tuinb.meded. 1253 Gram. 1250 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer 1350 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Mezzo-sopr. en bariton. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevarieerd progr. 1550 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 ZiekenloL 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: De Nederlands-Austra lische samenwerking inzake Nieuw-Guinea, door mr. dr. H. Roethof. 18.00 Lichte muz 18 20 Polit praatje. 18.30 Radio-volksuniversiteit: Klimaat wisselingen op aarde in verband met de ijstijden, door prof. dr G L. Smit Sibinga 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19 30 Carmen, opera 21.05 In het begin schiep God hemel en aarde, le zing. 21.25 Gram. 21.50 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 22.10 Gram. 22.25 Boek- bespr 22 30 Nieuws. 22 40 De armen zult gij altijd bh u hebben, praatje. 22 50 Carmen, opera (verv.). 2355 - 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 - 24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 750 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Italiaanse kunst, door mevr. dr. H. E. s'Jacob, tweede lezing. 1150 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Re- Seringsuitz.: Landbouwrubr De agrarisch-socia- voorlichting III. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Orgelspel 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 1350 Metropole-orkest 13 55 Beursber 14 0C Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Van alle breedtegraden, lezing. 16.15 Gram. 1650 Voor de jeugd. 1750 Ama- teursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Journaal. 19 55 Hang het aan de grote klok. propaganda-actie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22 00 Muz. praatje. 22.30 Nieuws en beursber van New York. 22.40 Muz. praatje (verv.) 23 00 Voordr. 23.15 Jazzmuz. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber 12.35 Pianorecital (vervolg). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14 00 Schoolradio. 15 45 Gram. 16.00 Koer sen. 16 02 Duitse les. 16.16 Gram. 17.00 Nieuws 17.10 Muz. uit Joegoslavië. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18 20 Voor de soldaten .1850 Sport- kron 19 00 Nieuws. 19 30 Folkloristisch progr. 19.40 Gram. 19.50 Proatje 20 00 Gram. 20 30 Idem. 21.00 Ork.conc. 22 00 Nieuws. 22.15 Gevar. muz. 22.55 23.00 Nieuws VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 2050 Wetensch. curiositeiten. 20.45 Zang en dans uit Rusland 21.00—22 45 Speelfilm Slonimski afgetreden. Antoni Slo- nimski is afgetreden als voorzitter van de Poolse schrijversunie, zo is officieel in Warschau meegedeeld. Zijn functie, die hij drie jaar bekleedde, wordt overgenomen door Jaroslaw Iwaskiewicz. Slonimski blijft wel lid van het bestuur. De belangrijkste onderwerpen van ge sprek tussen de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, de heer H. Couve de Murville. en de vertegenwoordigers van de Nederlandse regering voornamelijk de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, en de staatssecretaris van Buiten landse Zaken, mr. H. R. van Houten hadden betrekking op de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie en op de Euro- markt. Dat waren wel de meest concrete gege vens welke de Franse minister tijdens een zaterdagmorgen gehouden persconferen tie met zachte en vrijwel toonloze stem verstrekte over het doel van zijn bezoek. Wat de NAVO aanging verzekerde hij overigens dat Frankrijk deze organisatie als een nog langdurige noodzakelijkheid ziet. maar zij dient zich voortdurend aan te passen aan het gewijzigde karakter van de bedreigi gen van buiten, aan de technische veranderingc speciaal de atoombewapening en aan het bredere veld dat zij dient te bestrijken, met na me het midden-oosten en Afrika. Als een voorbeeld van het laatste aspect noemde hij de herstelde souvereiniteit van de Franse vloot in de Middellandse Zee, een practisch gevolg van de steeds belangrij ker wordende Afrikaans" problemen. De heer Couve de Murville vond dat de Ne derlandse pers het Franse standpunt in Noordatlantische aangelegenheden wel eens wat onbezonnen behandelde. Over de Euromarkt en de verhouding tussen de Zes en de Zeven merxte de Fran se minister van Buitenlandse Zaken op, dat men daarvoor geleidelijk een oplossing moest vinden, maar dat twee fundamente le facetten voorop dienen te staan: in de eerste plaats het beginsel van de vrijhan del als karakteristiek voor de Euromarkt en wat dat betreft is de koers in Frank rijk sinds een jaar radicaal in gunstige zin gewijzigd en ten tweede dient het on derzoek naar de vraagstukken van het handelsverkeer met de Euromarkt zich niet te beperken tot West-Europa, maar het dient zich tot de gehele wereld, en met name de Verenigde Staten, uit te strekken. Tijdens de gedachtenwisseling werd uiteraard op de uiteenlopende Franse en Nederlandse voorstellen in Straatsburg na der ingegaan, maar de heet Couve de Mur ville ging niet verder dan de precisering, dw) dat Frankrijk en Nederland beide tot een bevredigende oplossing hopen te ko men. Staatssecretaris Var Houten, die zich tot een voornamelijk zwijgende rol beperk te, verklaarde echter, dat het Franse standpunt aanzienlijk was opgehelderd en dat de Nederlandse regering zich nu zeer gerustgesteld achtte. De heer Couve de Murville voegde hier later nog aan toe, dat de Euromarkt met name geen scha duw werpt over de betrekkingen mét En geland en hij onderstreepte nog eens het .open" karakter van de E.E.G. voor an dere landen. Andere actuele concrete vraagstukken werden blijkbaar niet behandeld. Op onze vragen of de door Frankrijk gewenste voorkeursbehandeling voor petroleum uit de Sahara, het gebruik van het Europese ontwikkelingsfonds voor projecten in Al gerije, de toekomstige relaties ten opzich te van de met de Euromarkt geassocieer de staten in Afrika en het herstel van de Franse betrekkingen met de Verenigde Arabische Republiek ter sprake waren ge komen, antwoordde de heer Couve de Murville ontkennend. Zoals bericht is, was zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. J. H. A. M. Luns, door een vrijdag opgelopen lichte hersenschud- PARIJS (AFP-Reuter) Robert Pes- quet, de voormalige Franse Poujadistische afgevaardigde, die beschuldigd is van ver antwoordelijkheid voor een bomontploffing in het gebouw van de Franse Nationale Vergadering in februari 1958, is voorlo pig in vrijheid gesteld. De rechter van instructie heeft het be sluit genomen wegens de gezondheidstoe stand van Pesquet en omdat het onderzoek in de zaak van de bomontploffing „nage noeg voltooid" is, aldus is van justitiële zij de vernomen. Pesquet is kort na zijn arrestatie in hon gerstaking gegaan. ding verhinderd besprekingen met minis ter Couve de Murville te voeren. De minister-president, prof. De Quay, heeft deze taak als minister van Buiten landse Zaken ad interim overgenomen. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, heeft de Franse minister, namens minister Luns een prent uit het begin van de zeventien de eeuw overhandigd, waarop het Binnen hof staat afgebeeld met de toenmalige Eglise Frangaise. (Van onze correspondent in Bonn) De 52-jarige mevrouw Vinny Kueppers uit Aken is er. dankzij een zogenaamd bo- terreisje naar Vaals in Limburg waar zij geregeld goedkope Nederlandse levens middelen placht in te slaan en de goedwil lendheid van een Nederlandse kruidenier, in geslaagd, haar vier jaar oudere zuster en twee jaar oudere broer na vijftig jaar scheiding weer te ontmoeten. Volgens berichten uit Aken waren de ouders (de man was Nederlander, de vrouw was Duitse) van mevrouw Vinny Kueppers vijf jaar voor de eerste wereld oorlog gescheiden. De toen tweejarige Vin ny bleef bij haar moeder in Duitsland, de Nederlandse vader ging met zijn vierja rige zoon Matthias en zijn zesjarige doch ter Maria naar zijn land terug. Toen de vader stierf, zouden Matthias en Maria in een Nederlands klooster verder zijn opge voed. Tot enigerlei contact tussen Vinny en de twee andere kinderen kwam het niet meer. De thans vijftigjarige Vinny sprak twee jaar geleden tijdens een van haar bo- terreisjes naar Nederland hier eens over met een Vaalster kruidenier, de 55-jarige Bernhard Thissen. Deze, aldus de Duitse berichten begon reeds een dag na dit ge sprek met een particuliere actie om broer en zuster van mevrouw Kueppers te vin den. Hij zou aan de burgemeesters van alle grotere Nederlandse steden een brief heb ben geschreven met het verzoek om in lichtingen. Na twee jaar zoeken kon hij onlangs bij een nieuw bezoek van me vrouw Kueppers meedelen: „Ik heb uw broer gevonden!" Het bleek dat Matthias nabij Utrecht woont en werkzaam is. In Thissens's huis zagen broer en zuster Kueppers elkaar spoedig daarop na vijf tig jaar terug. Inmiddels had Matthias zijn zuster Maria, in Amsterdam woon achtig, op de hoogte gesteld van het weer zien met Vinny en kort daarop bezocht Maria in Aken haar Duitse zuster! Men herkende elkaar uiteraard niet: de laat ste „ontmoeting" dateerde uit 1909, toen de een twee en de ander zes jaar was. Ver staan deden de twee zusters elkaar ook niet helemaal, want Maria spreekt slechts Nederlands en Vinny alleen Duits. Des ondanks zou het weerzien bijzonder har telijk zijn geweest. De centrale Amsterdamse recherche heeft in samenwerking met de rijkspolitie te water drie Amsterdammers gearres teerd, die ervan worden verdacht in de afgelopen vijf maanden balen cacao- en koffiebonen en suiker te hebben gestolen voor een waarde van circa 40.000 gulden. De balen werden voornamelijk gestolen van binnenschepen en dekschuiten, maar ook van steigers en uit auto's. De aangehoudenen zijn: een 31-jarige classificeerder, een 29-jarige monteur en de 26-jarige slager. Dit trio, dat al eerder met de justitie in aanraking is geweest, heeft bekend. Verdacht van heling is voorts gearresteerd een 47-jarige koop man die echter ontkent. Een week gele den werd in verband met een diefstal van vijf balen koffie in Den Bosch een 29-ja- rige incasseerder in arrest gesteld. Deze zou ook betrokken zijn geweest bij enke le diefstallen in Amsterdam. Voorts zijn een personen- en een vrachtauto in be slag genomen. 3435. Maar daar kreeg Ipso weer een schrikVlak naast hem dook opeens een grote, dreigende schaduw op. Een zwartbruine kop met rode ogen en een geweldige bek met scherpe tanden kwam recht op hem af Ipso gaf een schreeuw en dook opzij. Dat monster zag er niet uit, of het veel goeds in de 2in had.' Maar de paling merkte, wat er aan de hand was. Hij keerde z'n kop naar het monster en sprak waarschuwend: Opzij!Geen kwaad doen; dit is de Meester van de gouden Toverring! O.... pardon! mompelde het monster, knipperde met z'n ogen en zwom weg... Nooit tevoren heeft de alarmcentrale van de Rotterdamse brandweer zo]n stroom aan telefoontjes te verwerken gehad als zondag het geval is geweest. Honderden keren achtereen ratelde op 99, het alarm nummer, de telefoon. Enkele keren was het voor een brandmelding, maar in zeker 99 percent ging het om de radio-actie „Appèl 4". Voor deze actie verzorgde Radio Luxemburg zondag enige malen een uit zending waarbij enkele telefoonnummers bekendgemaakt werden ten behoeve van diegenen die een prijsje gewonnen zouden hebben. Nu schijnt het, dat vele Neder landers niet goed hebben geluisterd naar die uitzendingen, of deze met zoveel sto ring hebben ontvangen, dat zij de num mers niet goed hebben kunnen horen. Het bleef niet alleen bij telefoontjes. Talrijke luisteraars die meenden een prijs te heb ben zijn naar het bureau van de heer A. M. Bergers, de prijsvraagorganisator aan de Heemraadsingel te Rotterdam, gegaan. Een inwoner van Pijnacker wilde niet weggaan en drong de gang van het kan toor binnen. Er werd politie te hulp ge roepen die de gemoederen wist te kal meren. Maar in de loop van de middag en de avond kwamen er nog steeds mensen, die ten onrechte meenden tot de prijswin naars te behoren. Het is niet de eerste keer dat de heer Bergers iets dergelijks heeft ondervonden. Bij een vorige actie was zijn kantoor ook al belegerd. Om de verkoop van de loten voor de actie Appèl 4 te ondersteunen, waren drie miljoen krantjes verspreid, waarin advertenties van 35 Nederlandse bedrijven waren opgenomen.Bij deze krantjes waren er 144 krantjes die recht Advertentie FYFFES gaven op een prijs, hetgeen men kon vin den door de advertenties in de blaadjes te controleren. Zondagmorgen van 9 tot 10 en 's middags van L-.15 tot 12.50 uur hebben de heer Bergers en Mies Bouman de af wijkingen in de winnende advertenties bekendgemaakt: een sigaret die ontbrak een woord dat verkeerd was geschreven e.d. Vorige week was voor deze uitzending in Brussel de opname op een band ge maakt. De heer Bergers had een kopie van deze band welke wij hebben beluisterd Men kan niet anders zeggen dan dat bij een normale ontvangst en even aandachtig luisteren vergissingen uitgesloten zijn Sommigen verstonden echter dat er juist wel een sigaret in de advertentie moest staan of dat 'n woord niet verkeerd moest zijn geschreven. En daarna kwam als klap op de vuurpijl het telefoonnummer dat op de achterzijde van het krantje in een ad vertentie stond. Op die 144 prijswinnende krantjes na was er vermeld xyz 99 808 Dat is het telefoonnummer dat u niet moet draaien, had de heer Bergers voor de zen der Luxemburg gezegd. In de „winnende" krantjes stond een ander nummer. De eerste drie prijswinnaars die zich meld den. zouden een varken, levend of geslacht krijgen. Er ontstond 'n ware run op tele foontoestellen van enkele werkelijke prijs winnaars en van even zovele die ten on rechte dachten dat zij het waren. Vooral de Rotterdamse brandweer werd de dupe van deze vergissingen. In Rotterdam be staat namelijk het telefoonnummer 99 808 niet. Maar als men achter die twee negens even aarzelt iet het draaien van de krijgt men automatisch 99. het alarmnum mer van de brandweer in de Maasstad De directie van de PTT in Rotterdam is er aan te pas gekomen, maar ook die kon geen eind maken aan de telefonades uit 't gehele land. De gehele dag zijn de mannen van de alarmcentrale beziggeweest met 't afnoeieren van de telefoontjes. ..Maar goed dat er geen grote brand te melden viel anders hadden wij er lelijk mee gezeten aldus het commentaar van de brandweer De Zuidafrikaanse minister van Justitie Charles Swart, is benoemd tot gouverneur- generaal van de Unie van Zuid-Afrika als opvolger van dr. Jansen, die op 25 no vember is overleden. De nieuwe gouver neur-generaal is, evenals zijn voorganger, lid van de nationale (regerings) partij en een voormalige jurist, is ook acteur in Hollywood, journalist, boer, lector en on derwijzer geweest. Hij is fel anti-commu nistisch. Tijdens zijn verblijf in Holly wood trad Swart in verscheidene films op als figurant. Zijn enige grote rol was die van sheriff in een „western" De minister van Defensie. Erasmus, zal Swart als hoofd van het ministerie van Justitie opvolgen. 64. Op de werkelijke Vindon dan. Ik heb niets ge zegd. En waarom niet? wilde Christiane weten. Eenonvergefelijke zwakheid, neem ik aan. Ach welnee, mijn beste commissaris. U hebt niets gezegd, omdat u niets durfde te zeggen. U kon u dat niet veroorloven. Kom nou! zei Duchemin verontwaardigd. Ik niet? Nee. U minder dan wie ook. U had u al eenmaal vergist, u kon niet het risico nemen de justitie een twee de maal op een dwaalspoor te leiden, althans de proce dure te doen vastlopen Dan had u wel van beroep kun nen veranderen. Uw collega's zouden braaf hebben ge lachen. Nu neem ik aan dat u zich niet door overwe gingen van deze aard laat beïnvloeden. Maar wel zou u zich voor uzelf hebben geschaamd en uw ambtelijk verantwoordelijkheidsgevoel zou u een gevoelige knauv hebben gegeven. Daar komt bij, meneer Duchemin, dat u alleen moreel van Delforge's schuld overtuigd bent u hebt geen bewijzen. U vraagt zich zelfs af of ik hei ten slotte niet ben geweest of Lorrain die dit op zijr geweten heeft. Ach ja. ik had u dit alles graag bespaard Wilt u van mij aan nemen, dat ik u een uiterst be kwaam man acht? Desnoods, zei Duchemin, wat wrang. Ik heb u ten slotte niets in de weg gelegd. En wanneer u in de toekomst lust mocht krijgen van functie te veranderen, in mijn bedrijven kunnen wi; mensen van uw formaat altijd gebruiken. Dat is een poging tot omkopen van een ambtenaai in functie, zei de commissaris grinnikend. Zijn e eigenlijk nog misdrijven en delicten die u niet begaat' Geloof me, in het zakenleven zou ik u liever naast m dan tegenover me hebben. Maar ik ben politieman en il zal het blijven, al wacht mij geen enkele promotie mee: Overigens mijn dank Nu bent u er ;n geslaagd mij miji vraag vrijwel te doen vergeten. Ofschoon het eigenlij! geen vraag was, méér het vastleggen van een feit. Del forge heeft Vindon gedood. Wanneer, waar en hoe heeft hij het gedaan? Ik weet er niets van. Daar heb je het! riep Christiane. Een veronderstelling en niet meer dan dat. Hoe komt u op dit idee? Duchemin zei met een zucht: Ja, hoe weet ik, dat Delforge Vindon heeft ver moord? Vermoedelijk, omdat u per slot van rekening te verstandig bent om een eenvoudige kwestie nodeloos ingewikkeld te maken. U zou u buiten deze zeer ver warde en ook voor uzelf niet ongevaarlijke procedure hebben gehouden, wanneer er alleen een onschuldig man van moord was beschuldigd. Het feit, dat u zoveel moeite en risico hebt aanvaard, is voor mij bewijs dat u wel degelijk een moordenaar tracht te redden. Waarom nu dadelijk van die grote woorden? zei Christiane, spottend. Laten we zeggen dat. Ze hield plotseling op Het rumoer van daverende toe juichingen, afkomstig uit de rechtzaal, was tot in het stille kamertje doorgedrongen. Delforge was vrijge sproken. Het publiek was buiten zichzelf. Christiane keek in gedachten voor zich uit; haar gezicht was tot ontspanning gekomen en haar ogen glinsterden van ge noegen. Zo, het kunstje is gelukt, zei Ducheihin. U wist natuurlijk even goed als ik en ik moet er aan toe voegen dat u van deze kennis heel wat meer profijl hebt getrokken dat een van de voornaamste begin selen van onze wetgeving dit is, dat een vrijgesproken beklaagde niet nog eens verantwoording aan de justi tie schuldig is, ook al bewijzen later aan het licht ge komen feiten op overtuigende wijze zijn schuld. Geen autoriteit kan hem gevangen houden of het proces her openen. Dit zegt de wet, en wel in artikel 300 van het wetboek van strafvorderingen: „Ieder die wettig is vrij gesproken, kan niet voor hetzelfde feit nog eens worden gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld." Men heeft hiermee niet willen stellen dat de rechter lijke macht onfeilbaar zou zijn. De bedoeling is tegelijk van veel verstrekkender en van veel benepener aard. Ik kan mij vergissen, maar als ik mij vergis heeft mijn fout desondanks bindende waarde. Ongehoorde dwaas heid, maar wij zitten er mee opgescheept. Nu hij een ogenblik geleden is vrijgesproken van de moord op Vindon loopt Delforge geen enkel gevaar meer zelfs al heeft hij Vindon gedood. En hierin ligt voor mij de enige verklaring van uw verbluffende actie, die vol maakt overbodig zou zijn geweest wanneer Delforge onschuldig is. Het is overigens prachtig voor elkaar. En u kunt nu zonder enig gevaar open kaart spelen. Toch niet volledig, zei Christiane grinnikend. Het Hof van Cassatie houdt er tamelijk venijnige ju risprudentie op na. Vrijspraak of ontslag van rechts vervolging heeft slechts betrekking op de beschuldiging waarover uitspraak is gedaan en niet op andere be schuldigingen, ook al zouden deze uit hetzelfde feit voortkomen. U zou bij voorbeeld, ofschoon heel moei lijk, maar ik acht u er toe in staat, Delforge kunnen beschuldigen van het afleggen van valse getuigenis. Dit is wat Rosemond de Beauvallon in 1945 is overkomen, in de geruchtmakende zaak omtrent het duel aan de chemin de la Favorite. En gezien uw wantrouwende aard. Duchemin maakte een machteloos gebaar: Een wantrouwende aard? Ik? Ik zou eerder zeg gen, dat. Hij kwam er niet uit. U zou in staat zijn een van ons nog eens in hech tenis te laten nemen mijzelf bijvoorbeeld.. Duchemin vergat het onderwerp van gesprek, zijn mislukking en zijn nederlaag. Hij voelde een diepe be- vondering opkomen, die niet vrij was van een zekere •ngst, voor deze vrouw die hem intellectueel ver de •aas was. Hij begon te lachen. Wel ja. Men moet de verdraagzaamheid van de lustitie nu ook niet overschatten. U koestert vermoede lijk niet de hoop dit gebouw te verlaten als een vrouw, iie gedurende de rest van haar leven voor geen enkel vergrijp meer aansprakelijk kan worden gesteld. Ten dotte zijn wij geen bedevaartplaats, waar de pelgrims lun zonden achterlaten. Dat bedoel ik nu! zei Christiane snel. U geeft zelf toe dat u de wapens niet neergelegd iebt. Wij kunnen dus nog altijd niet openhartig pra- en. U „zoekt" mij nog. commissaris! Welnee, ik heb u al lang te pakken. U hebt her haaldelijk zwijgend toegegeven. Wat heb ik toegegeven? Dat Delforge wel degelijk de man is, die de ech te Vindon heeft vermoord. (Wordt vervolgd) Negen jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. tachtig dagen hechtenis en 300 - boete heeft de officier bij de Haagse rechtbank gevorderd tegen een 41-jarige ijzerhandelaar-koopman uit Den Haag, die in beroep terechtstond wegens dertien ver keersovertredingen in een tijdsverloop van een half uur. De kantonrechter had de man dezelfde hechtenis en boete opgelegd, maar hem vijf jaar ontzegging gegeven. De koopman was er enkele maanden gele den in zijn auto vandoor gegaan, toen de politie hem in de Weimarstraat te Den Haag aanhield omdat de koplampen van zijn wagen niet brandden. Toen de agen ten aanstalten maakten hem een bekeu ring te geven, reed de man snel weg, wel dra achtervolgd door een politiejeep met een loeiende sirene. Met grote snelheid ging het door de stad tot aan het Korte Voorhout, waar het de agenten lukte, de achterbanden van de achtervolgde auto lek te schieten. Uiteraard dacht de politieman, dat de ijzerhandelaar gevlucht was omdat hij weel een of ander misdrijf op zijn geweten zou hebben. Het bleek echter, dat de man geen belastingkaart had en dat zijn kente kenbewijs nog niet was overgeschreven. De wilde rit leverde dertien overtredingen op, die door de agenten nauwkeurig wer den geboekstaafd. NEW YORK (UPI) Secretaris-gene raal Hammarskjoeld heeft het schema bekendgemaakt van een reis van zes we ken, waarop hij 27 landen, voornamelijk Afrikaanse zal bezoeken. Hij zal onder meer de uitroepen van de onafhankelijk heid van Frans Kameroen op 1 januari te Yaounda bijwonen en de zitting van de UNO-commissie voor Afrika op 26 januari in Tanger. Stadsschouwburg: Vandaag 19.30 uur: Rotterdairy Toneel met „Don Carlos". Concertgebouw: Dinsdag 20.15 uur: Con cert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Timboektoe", 14 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „The man with the golden arm", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „De verboden Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 19.30 uur: „The nun's story" 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Piefke, de schrik van de compagnie", alle leeftijden. Don derdag 14 en 20 uur: „Morgen zal ik huilen", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: ..De madonna der zeven manen" 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Als de kat van huis is", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en me! donderdag 14 16 15. 19 en 21.15 uur: „Some like it hot". 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Geef 'm de sporen", alle leeftijden. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Mr. Carlton Browne", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met woensdag 20 uur: „De vrouw en de verdoemde". 18 jaar. Donderdag 20 uur: .That midnight kiss", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Judith Laqueur- Révész en M. C. Escher. Frans Halsmuseum: Tot 11 januari dage- 'iiks van 10 tot 15 en zondags van 13 tot 15 uur: Expositie ..Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 12 december dagelijks van 11 to! 17 uur: Exnositie van werk van Cliapon Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Savers Joz. de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. In 't Goede Uur" tKorte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van George Rueter. Museum ..Het Huis Van Loov GKamneT- laanH Tot 14 december dagelilks van If tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur He« »nn daes van 14 tot 17 uur: I-edenW* line van het Genootschap ..Kunst Zij On> doel". DIVERSEN Vleeshal: Dinsdag 12.15 uur: Bezinnings- pauze. Pater C. van de Nieuwenhof over Land van belofte". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 4 december)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4