Weg en wiel TOPJAAR 1959: Kongolese Nationale Beweging boycot de verkiezingen ook Verenigde Staten zouden leger op IJsland inkrimpen Kroesjtsjev terug naar Moskou Bonn is vertoornd op premier Nehroe Feestvlucht van 88 ex-Nederlanders Geen verruiming EEG-viscontingent Amsterdamse Beurs Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 30 nov. tot en met 4 dec. LAAT DE HANDREM NIET RATELEN EEN WEEK GRATIS RIJDEN LET OP UW VENTILATOREN DE JUISTE BANDENSPANNING HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Opkomst in eerste district zou bevredigend Drie Hongaarse partij leiders reizen mee Proef met raketmotor voor Saturnus-project Dochter van Hermann Zaiss in Tel Aviv vermoord zijn UNO-missie in 1960 naar* Roeanda-Oeroendi Niemand wil volgens hem de Duitse hereniging Beneluxconferentie van Brussel uitgesteld Invoer uit Denemarken op ruime schaal mogelijk Bedrijfscommissie zware chemische industrie Verwisseling Gouda- Apollo/Unilever geslaagd TWINTIG PERCENT MEER WERKT U MEE AAN EEN OF GEEF HAAR AF AAN VOOR „DE STILLE ARMEN". RECORD? GIREER UW GIFT ONS LOKET. GIRO 275107. S«nb.^.hJ«n%nAmario^nhe.TnXi!e U °°k kunne° AUTOSLEUTEL ZOEK? Navrante kerstgroet Loenik III blijft tot april zijn baan beschrijven MAANDAG 7 DECEMBER 1959 BRUSSEL (Reuter) Albert Kalondji, leider van de Kongolese Nationale Bewe ging (M.N.C.), die zich met twee andere leiders van Kongolese politieke partijen te Brussel bevindt voor besprekingen met Belgische gezagsdragers, heeft zijn volge lingen in Kongo zaterdag telegrafisch de opdracht gegeven alle voorbereidingen voor de komende verkiezingen tot nader order op te schorten. (UPI) De deelneming aan de eerste verkiezingen die voor een regionale raad in Kongo zijn gehouden, namelijk op 1 december in het district Tsjoeapa in de noordelijke provincie Equator, is zeer be vredigend geweest volgens het Belgische ministerie van Koloniën. Tussen 65 en 90 percent van de kiesgerechtigden bracht zijn stem uit. Het percentage was het laagste in de steden, waar het varieerde tussen 65 en 70. maar in de dorpen ble ven voornamelijk zieken en ouden van da gen thuis. In het district Tsjoeapa, gelegen aan de rivier de Tsjoeapa met Boende als cen trum, werden zes raden gekozen. De ver kiezingen werden zondag voortgezet in de meeste andere landelijke gebieden. In de belangrijkste steden worden zij gehou den op 20 december. Hoe de stemmen in Tsjoeapa verdeeld werden over de verschillende partijen is nog niet bekend. Impasse In Brussel is nog geen wijziging geko men in de impasse tussen de leiders van de drie grote Kongolese partijen en de Belgische regering. De drie partijleiders hebben zaterdag in een communiqué mee- BOEDAPEST (Reuter/UPD Premier Kroesjtsjev is vanmorgen per trein ver trokken uit Boedapest, waar hij het ze vende congres van de Hongaarse com munistische partij heeft bijgewoond. De eerste partijsecretaris van de Hongaarse communisten, Janos Kadér, het lid van het politburo Bela Biszku en het plaatsver vangend lid van het politburo Sandor Gas par, vergezelden Kroesjtsjev in de trein. Het is niet bekend of de drie Hongaarse communisten hem slechts tot de grens zullen vergezellen, of dat zij zullen mee reizen naar Moskou. De Hongaarse socialistische arbei derspartij" (communisten) heeft zater dag zijn 71 leden tellende centrale comité gekozen, dat op zijn beurt het politieke bureau en het secretariaat van de partij heeft aangewezen, aan het slot van het partijcongres- De Hongaarse president Istvan Dobi, die pas enkele dagen gele den als lid tot de partij is toegelaten werd eveneens tot lid van het centrale comité gekozen. De elf leden van het oude polit bureau werden allen herkozen. Er werd een twaalfde lid, Dezsoe Nemes, aan toe gevoegd. In het nieuwe politieke bureau hebben onder meer Janos Kadar en premier Fe- renc Muennich zitting. Met grote belangstelling was naar dit eerste partijcongres sedert de opstand van oktober 1956 uitgezien, maar het enige re sultaat er van was de bevestiging van de harde communistische politiek in Honga rije en van het "oornemen der Russen in dat land te blijven. WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft zon dag bekendgemaakt, dat een geslaagde proef is genomen met de eerste Ameri kaanse raketmotor, die op vloeibare water stof loopt. Deze motor, de XLR-115, zal worden gebruikt voor de grote Saturnus- raket, die naar Vennus of Mars zal worden afgevuurd. De raketmotor, die als startraket van de Saturnus zal fungeren, heeft verscheidene minuten achtereen gewerkt onder dezelfde omstandigheden als in de kosmische ruim te. Volgens het ministerie van Defensie is de stuwdruk van deze motor per gewichteen heid brandstof per tijdeenheid ongeveer dertig percent groter dan die van de hui dige raketmotoren, die op petroleum lopen TEL AVIV (Reuter) De 25-jarige Dorothea Zaiss uit West-Duitsland is zon dagmorgen gewurgd in haar bed gevonden in een hotelkamer te Tel Aviv. De moord was met een handdoek gepleegd. De politie heeft haar vriend Sergio Bempo- rad, een 38-jarige Italiaan uit Florence, als verdacht van de moord aangehouden. Het paar verbleef reeds sedert vrijdag in het hotel. Zondagochtend om 4 uur was Bemporad naar de chef de reception ge gaan met het verzoek de politie op te bellen omdat Dorothea Zaiss dood was. Mejuffrouw Zaiss was de dochter van de bekende Duitse evangelist Herman Zaiss, een prediker van genezing op gebed, die verleden jaar november door een ver keersongeluk om het leven is gekomen. Het blijkt dat mejuffrouw Zaiss van plan was in het huwelijk te treden met Sergio Bemporad, die zij enkele maanden na de dood van haar vader in Florence heef' ontmoet. Bemporad had in Haifah bij een ♦extielfabriek werk gevonden. Na het huwelijk zouden zij in Tel Aviv gaan wonen. De moeder van mejuffrouw Zaiss was het niet eens met de huwelijksplan nen van haar dochter. Het meisje zette echter toch door en vertrok naar Israel. gedeeld dat zij met spijt vaststellen dat de regering niet tegemoet is gekomen aan hun wens £at de verkiezingen uitgesteld zouden worden. Verder wordt gezegd, dat zij de regering herhaaldelijk gewezen hebben op de on volkomenheden in het verkiezingsstelsel en geprotesteerd hebben tegen het feit, dat de regering Kongo unilateraal hervor mingen opdringt. Alle schuld voor de breuk van het ogenblik wijzen zij af, maar zij blijven bereid tot nieuwe pogingen ..met de afgevaardigden van geheel Bel gië" om een oplossing te zoeken. De limiet voor het indienen van Kandi datenlijsten liep zaterdagavond om acht uur af. Van de drie partijen die^hun Lei ders naar Brussel gezonden hebSen, heeft alleen de Nationale Kongolese Beweging enkele leden door bepaalde stammen kan didaat laten stellen. De Abako-partij en de Afrikaanse solidariteitspartij hebben geen enkele kandidaat gesteld. NEW YORK (Reuter) De UNO-As- semblee heeft eenparig besloten, begin vol gend jaar een missie naar Roeanda- Oeroendi te zenden, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de stammen strijd die zich daar onlangs heeft afge speeld. De Assemblee heeft de Beheerschaps- commissie opgedragen het Belgische plan voor politieke wijzigingen in Roeanda en Oeroendi te onderzoeken en eventuele op merkingen daarover in de volgende bij eenkomst van de Assemblee in 1960 ter ta fel te brengen. Anglicaanse critiek KAMPALA (UPI) Het officiële or gaan van de Anglicaanse kerk in Oeganda neeft critiek geoefend op de houding die de Belgische autoriteiten onlangs hebben aangenomen tegenover de onrust in Roean da-Oeroendi. Dit trustgebied behoort vol gens de Anglicaanse kerkindeling bij het diocees Oeganda. Volgens het kerkblad stonden de Belgen aan de kant van de Bantoe's in hun strijd tegen de Watoetsi. omdat de Bantoe's tegen de autonomie zijn die de Watoetsi, hun eeuwenoude mees ters, willen. WASHINGTON (Reuter) Volgens de „New York Times" hebben de Verenigde Staten be: loten een gevechtsgroep van het Amerikaanse leger op IJsland die 1300 man omvat, terug te trekken. Er zouden 4.000 miltairen overblijven, voornamelijk lucht- machtpersoneel dat verbonden is aan een luchtbasis. De redenen zouden zijn dat het legerpersoneel weinig te doen heeft en dat de verhouding tussen dit personeel en de IJslanders niet zo goed is. Deze berichten zijn een verrassing voor de IJlandse rege ring, die niet om een dergelijke maatregel heeft verzocht Minder vliegtuigen De Amerikaanse luchtmacht zal negen honderd toestellen uit de dienst nemen ter besparing van geld voor raketten en an dere vergevorderde projecten, aldus is te Washington bekendgemaakt. De vliegtui gen, merendeels van het gevechtstype. zul len in de loop van 1960 aan de dienst ont trokken worden. Hiermee gepaard gaat het sluiten van een tiental luchtbases. Volgens een rapport van de John Hop kins universiteit, dat op verzoek van de Amerikaanse senaatscommissie voor bui- (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft de rege ring van India opheldering verzocht over de uitlating die de Indische minister-pre sident Nehroe donderdag te Nieuw Delhi heeft gedaan. Nehroe zei toen dat zover hij kan overzien niemand, maar dan ook nie mand, de Duitse hereniging wenst. Nehroe was nogal scherp in deze kwess- tie: volgens berichten uit Nieuw Delhi her haalde hij het woord „niemand" wel drie tot vier maal en noemde hij vervolgens de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Duits land, Oost-Duitsland. Frankrijk, Groot- Brittannië, Polen en Tsjechoslowakije als landen waar men de Duitse eenheid niet zou wensen. De Westduitse regering acht Nehroe's uitlating „onduidelijk en moeilijk begrij pelijk" diplomatieke woorden die erop neerkomen dat Bonn verontwaardigd is Een „verzoek om opheldering" is overi gens de mildste vorm van een diplomatie ke stap en wordt ingediend indien er tus sen twee bevriende staten wat spanning bestaat, die geen aanleiding is voor een echt proces. De voorzitter van het curatorium „On deelbaar Duitsland", waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd, zond aan Nehroe een brief, waarin hij schreef: „Het Duitse volk is bereid zich in een plebisciet onder de verantwoordelijkheid 'an de UNO over de vraag van de hereniging uit te spre ken". Zaterdagmiddag landde op de Amster damse luchthaven een DC-6b De Vriend schap van Pan American World Airways na een chartervlucht, waarbij niet min der dan 64 volwassenen, 11 kinderen, en 13 baby's, allen Canadese Nederlanders, naar het moederland zijn gebracht. Zij zullen behalve de Sint-Nicolaasavond, ook Kerstmis en Nieuwjaar bij familieleden vieren. Op Schiohol stond het zwart van de mensen, die van heinde en ver uit Ne derland waren gekomen om hun zoons, dochters, broers, en zusters en ook nooit geziene kleinkinderen te verwelkomen. Sommigen hadden hun familieleden in tien jaar niet gezien. De chartervlucht was uitgegaan van de Dutch Canadian Fellowship Association in Zuid-Ontario, een vereniging die werkt voor geëmigreerde Nederlanders, lezingen houdt, voorlichting geeft, e.d. Op een der maandelijkse bijeenkomsten van deze verenigingen was het plan om de decemberfeesten in het moederland te vieren, opgekomen. Er was zoveel animo dat reeds de volgende dag een overeen komst voor een chartervlucht gesloten kon worden. Het cabinepersoneel was versterkt met een Nederlandse steward Jan Blitz en een Nederlandse stewardess Joyce Rhoen. Zij hadden met de kinderen Sint Nicolaaslied- jes gezongen, er was een echt-Hollandse maaltijd opgediend en zij hadden meege holpen om de moeilijke uren, die vooraf gingen aan het weerzien met Holland, op prettige wijze te vullen. Op 15 januari keert het gezelschap van de Dutch Canadian Fellowship met een chartervliegtuig van Pan American naar '-inada terug. tenlandse betrekkingen is opgesteld wordt gezegd, dat de militaire positie van de Ver enigde Staten in de afgelopen vijftien jaar dermate is veranderd, dat het land nu kwetsbaar is bij een rechtstreekse en ver woestende aanval. De mogelijkheid van een onverhoedse Russische aanval kan niet uit gesloten worden zolang de Amerikaanse vergeldingskracht, hoofdzakelijk bestaande Ut de bemande bommenwerpers op vaste en onverborgen bases, uiterst kwetsbaar blijft bij een aanval met raketten, aldus het rapport. BRUSSEL (ANP) De Benelux-confe- rentie, die op 19 december in Brussel zou worden gehouden, is op Belgisch verzoek uitgesteld. Op deze vergadering, die zou worden bijgewoond door de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse ministers-pre sidenten, zouden landbouwproblemen de voornaamste punten van de agenda zijn. Aanleiding tot het verzoek om uitstel is aldus meldt de Belgische pers een vergadering van het hoofdbestuur van de Christelijke Volkspartij, waarop de Bel gische eerste minister Eykens het woord zal voeren. Een nieuwe datum vcor de conferentie is nog niet vastgesteld. In Brussel wordt ech ter niet verwacht, dat de bijeenkomst voor de eerste week in Januari kan worden ge houden. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is het door Neder land in het kader van het E.E.G.-verdrag geopende contingent voor de invoer van zeevis thans uitgeput. Dit betekent dat deze maand geen vis meer kan worden in gevoerd uit de vijf andere landen van de Euromarkt, waarvan Duitsland de belang rijkste leverancier is. De handelaren in zeevis, die vooral door de slechte vangst resultaten van de Nederlandse visserij in dit seizoen grote behoefte hebben aan de ze import hebben door middel van hun organisatie weliswaar om verruiming van het contingent gevraagd doch dit niet ver kregen. Dit hangt met twee omstandigheden sa men. In de eerste plaats trekt Nederland op grond van het Beneluxprotocol één lijn met België dat evenmin zijn uitgeput in voercontingent heeft uitgebreid. En in de tweede plaats heeft Nederland oer 1 de cember juist een belangrijk invoercontin gent toegestaan aan Denemarken, het geen niet van belang is ontbloot met het oog op de Nederlandse relaties tot de lan den van de vrijhandelsassociatie. Overigens zal de invoerstop uit E.E.G.- landen maar van korte duur zijn, want per 1 januari wordt daarvoor weer een nieuw contingent geopend. Ten slotte dient nog opgemerkt te worden dat de in Neder land ingevoerde vis voornamelijk bestemd is voor de binnenlandse markt. Transito handel op België bij voorbeeld is volgens de Benelux-overeenkomst onmogelijk. In de vrijdag te houden openbare ver gadering van de Sociaal-Economische Raad komt onder meer aan de orde de vaststelling van een verordening tot ver lenging van de zittingsperiode van de bedrijfscommissie voor de zware chemi sche industrie tot 1 juli '960. Op 1 januari eindigt de eerste zittingsperiode van deze bedrijfscommissie. Reeds geruime tijd is in discussie of ook de Nederlandse Ver eniging van Hoger Personeel en de Katho lieke Vereniging van Hoger Personeel be voegd dienen te zijn één of meer leden in die bedrijfscommissie te benoemen. Op 21 november 1958 vernietigde het college van beroep voor het bedrijfsleven op for mele gronden het besluit van de sociaal- economische raad waarbij de twee ge noemde verenigingen niet als zodanig be voegd werden aangewezen; het droeg de S.E.R. op hierover opnieuw een beslissing te nemen. Op 25 september nam de Sociaal-Eco nomische Raad het besluit dat de twee genoemde verenigingen bevoegd dienen te zijn tot benoeming van een lid een plaatsvervangend lid van de bedrijfscom missie voor de zware chemische indus trie. Daarnaast werd evenwel te kennen gegeven dat over de concretisering van dit besluit van de S.E.R. diepgaand overleg moest worden gepleegd tussen de raad en de organisaties van de betrokken bedrijfs tak en die organisaties onderling. Dit overleg is thans nog niet afgesloten. De commissie ondernemingsraden van de S.E.R. is evenwel van mening dat een rustig beraad onontbeerlijk is om in deze kwestie, die van groot belang is voor de organisatorische verhoudingen in deze be drijfstak, tot een oplossing te komen. De commissie ondernemingsraden meent dan ook dat het niet opportuun is op dit tijd stip een definitieve beslissing bij de Si- ciaal-Economische Raad uit te lokken. Het is dan evenwel noodzakelijk, ten ein de alle juridische mogelijkheden voor een oplossing open te houden, dat de thans lopende zittingsperiode van de bedrijfs commissie voor de zware chemische in dustrie enigermate wordt verlengd. Voor gesteld wordt de zittingsperiode te ver lengen tot 1 juli 1960. Unilever n.v. deelt mede, dat het aantal gewone aandelen, certificaten van gewo ne aandelen en trustcertificaten a, en c in n.v. Koninklijke Stearine kaarsenfabrie ken „Gouda-Apollo", dat ter overneming is aangeboden, ruim 99 percent van het uitstaande kapitaal beloopt. Unilever heeft voor de overneming nog als tweede voorwaarde gesteld, dat door wijziging van de statuten „Gouda-Apollo" de beperking van het stemrecht tot ten hoogste zes stemmen per aandeelhouder komt te vervallen zodra op deze statuten wijziging de vereiste ministeriële verkla ring van geen bezwaar wordt verkregen Daarna zal de beschikbaarstelling der ge wone aandelen en scrips Unilever n.v worden aangekondigd. Slotkoers Heden vrijdag 13.45 ui 3-3 Nederl. '47 91»'/., 91% 3*'. Nedl. 1982/64 97 97% Woningbouw 6*/« 108*4 Pr. A'dam '56 I.. 80% Pr. A'dam '56 II. 89*4 Pr. A'dam '56 III 89*4 Pr. R'dam '52 I.. 89% Pr. R'dam '52 II.. 88% Pr. R'dam '57.... A K U 410*4 410% Calvé Delft 711 711 Van Gelder Zonen 265 268 K. N. Hoogovens 758 758 Nederl. Ford 366 364 N. Kabelfabriek. 422 422 gew.Philips Gloeil. 752 754 Pref.PhilipsGloeil. 265 277 Unilever 718*4 718 Wilton Fyenoord. 210 215 157*4 157% Dordtsche Petrol. 740 745 Kon. Petroleum.. f 165,— f 164,80 Billiton 349*4 342 ex A'dam Rubber.... 111*4 112 K.L.M 115. f115.— Holl. Amer. Lijn.. 166*4 168 K.N.S.M 172% 175 N. Scheepv Unie 143*4 144 v. Nievelt Goudr. 139*4 140% °hs. v. Ommeren >47% 248 H.V.A 148 148 Delimaatschappij 181.50 f 183.— Amsterd. Bank 320 320 Nat. Handelsbank 158 160 Ned. Hande1 Mij 247 247% Rotterd. Bank 283*4 284 Twentsche Bank. 259% Anaconda Copper 64*4 64 Bethlehem Steel 55% 56 U.S. Steel 100% 100 General Motors.. 53% 52% Shell Union 77 75 24% 24% Vrijdag 4 december 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschi koers koers tijdvak t.o.v. 27 nov 3*/# Invest, cert. Nederland 96% 97»/.. 96 1 Staffellening 1947 91% 92% 91"/i. 4'4°/« Nederland 1959 98 98% 98»/m Vit 1% Nat Woningbouwlening '57 108% 109% 108% Amsterdam Rubber 110% 112 111% 146 148 147% 404% 413% 410% 9% Deli Mij 177,50 f 183,- ƒ181,50 3.50 Van Gelder Zonen 259% 265 265 9% 742 758 758 4- 5 Müller Co 386 404 412 422 422 16 Philips 728% 752% 750 V2 20% 707 V2 720 718% -f 1% Wilton-Fiienoord 200% 210 210 10% Kon Petroleum 160,60 f 165.60 164.80 ƒ7.80 KLM ƒ115,- fl 17,50 115,— ƒ3.50 Holland-Amerika Lijn 161 168 166% 7% Kon Ned Stoomboot Mij 168 178 172% 6V2 Van Ommeren 245 250% 24734 2% Ned Scheepvaart Unie 141 144% 143% 3% Omzetten (nominaal) In min. gld.: stuks Vorige week (def.) Aandelen f 24,7 Obligaties 17.9 Cert. v. Amer. aand. 6.158 Deze week fvoorl i Aandelen f 23.9 Obligaties f 14.9 Cert. v. Amer. aand. 8.28? Trek uw handrem aan en ik zal zeggen wie gij zijt, aldus zouden we met een variant op een bekend gezegde kunnen verklaren. Dit gaat natuurlijk niet hele maal op, maar toch kan zo'n klein detail reeds een goed of minder goed licht op de bestuurder en zijn omgang met de wagen werpen. Wie de hefboom van de handrem met veel kabaal overhaalt zal in de beoor deling een ongunstiger cijfer krijgen dan degene die door een duimdruk de ver grendeling opheft en de hefboom zonder geratel naar zich toetrekt. De kabaalmakende remmer laat namelijk elke keer dat hij de handrem hanteert de tanden van het mechanisme onnodig slijten. Is de slijtage eenmaal ver genoeg gevorderd dan mag men het de rem niet kwalijk nemen, als hij op een ongelegen moment vanzelf losspringt. Heeft u bovendien vergeten de wagen in een ver snelling te zetten, dan zal het u niet verbazen dat het onbemande voertuig op z'n eigen houtje aan de rol gaat. U kunt dan alleen nog maar duimen dat het goed gaat, maar beter is het tevoren uw duim te gebruiken telkens als u de hand rem vast zet. Laat dus het palletje niet over de tandjes ratelen! Daarvoor moet men in de Verenigde Staten of in Canada zijn! Daar bestaan heel andere verkoopmethoden dan in Europa. Wie er ernstig over denkt zich een auto aan te schaffen, kan daar aan de andere kant van de grote haringvijver eerst een week lang rondtoeren in het merk dat hij voornemens is te kopen. Dat kost hem niets niemendal. De dealer betaalt de verzekering en hij schenkt de benzine er zelfs gratis bij, zoals deze Canadese importeur van de N.S.U.-Prinz. Dit Duitse wagentje kost daar 1398 dollar, maar zoveel hoeft men niet op zak te hebben om het voertuig mee te krijgen. Als de adspirant-knper kans ziet zeventien dollars bij elkaar te scharrelen, kan hij het splinternieuwe vehikel zo mee krijgen. De rest volgt dan wel in afbetalingen. Maar een besluiteloze koper kan ook 52 merken gaan proberen. Dan is hij net het hele jaar rond! Ja, er liggen tientallen jaren tussen de foto hierbij en de schetstekening. Op die schets, links boven, ziet u het merkwaardige mechanisme, dat Peugeot nu op zijn 203 en 403 modellen monteert. Door middel van een thermostaat is de auto matische in- of uitschakeling van de ven tilator verwezenlijkt. Boven de 84 gr. C. wordt de ventilator ingeschakeld onder de 75 gr. doet hij niets. Op deze manier wordt een juiste bedrijfstemperatuur van dé motor effectief bevorderd: als de extra koeling via de ventilator overbodig wordt, doet deze niets meer. Vergelijk dat nu eens met die antieke platte ventilatorriem, die eronder staat (gefotografeerd in het automuseum van Pirelli, de bekende Italiaanse banden fabriek). De meeste automobilisten van tegenwoordig kunnen zich die platte rie men niet meer herinneren. Wat hebben we daar mee getobd. Wat konden die dingen geweldig slippen, wat waren ze gauw kapot! Tegenwoordig hebben we de bekende V-vormige rubberriemen, die vrijwel anti slip zijn, maar die natuurlijk niet het ééuwige leven bezitten. Kijk maar eens goed op de weg: dikwijls zult u een kapotte ventilatorriem zien liggen. Dat betekent dan dat een collega-automobilist narigheid heeft gehad. Als zo'n riem breekt, dan doet de waterpomp niets meer, dan staat de dynamo stil en dan weigert ook de ventilator dienst. Dit laatste is mits het niet warm is het minst erge, maar zon- ier waterpomp loopt de motor gemakke lijk heet. Wat kan men ertegen doen? Ten eerste: zorgen dat bij de door- smeerbeurt door een goede vakman óók even gekeken wordt naar die ventilator riem. Ten tweede: steeds een passende reserveriem aan boord hebben. Mocht er dan Tl^eflUK.n onderweg, dan kunt u die laten monteren Als u een technische Wie dat één keer is overkomen, zal zeker wel niet zo ezelachtig zijn om zich een tweede keer aan dezelfde steen te stoten Want niets geef; zon hulpeloos gevoel als ergens ver van huis zonder autosleutel bij zijn afgesloten wagen te staan Men kan in zon geval natuurlijk een ruit inslaan en een deskundige vragen de motor zonder sleutel op gang te brengen, maar dat geeft toch een heleboel narigheid voor men weer aan de rit is. Een uiterst simpele methode om dergelijke misère te voorkomen, is een reserve sleutel in uw portemonnee of portefeuille te bewaren Uiteraard kan men zo'n bewaarplaats voor de dagelijkse contacten ook verliezen, maar het moet toch al ger.fl,nJals.men én de «ewone autosleutel én de portemonnee (met reservesleutel) gelijktijdig kwijt raakt. Een juiste spanning is van het grootste belang vooi de levensduur van uw auto banden. Vergeet dus nooit bij de aanschaf van nieuw schoeisel voor uw voertuig naar de voorgeschreven spanning te informeren en houd doorlopend in de gaten of ze de juiste atmosferische druk behouden. Dat kost weinig moeite, maar als u de zaak maar blauw-blauw laat kost het veel geld. Als we de levensduur van een band onder juiste spanning op 40.000 km stellen dan zal hij bij een 20 pet te hoge druk na 36.000 km reeds „op" zijn. Ernstiger gevolgen heeft echter een te lage spanning. Bij een 20 pet te lage spanning zal de band na 34.000 reeds de geest hebben gegeven Bij een 40 pet te lage spanning haalt hij amper 24.000 km en als de spanning 60 pet te laag is dan legt hij na 10.000 km het bijltje er al bij neer. Een wel zeer vroege en navrante kerstgroet kreeg een 23-jarige Haar lemmer zaterdag, toen hij met een 17- iarige collega op een terrein achter de '<inderhuissingel in Haarlem bezig was ■net het lossen van kerstbomen uit een ipoorwegwagon. De jongere man liet een zware kerstboom op het hoofd van zijn collega vallen. De man moest met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Aan de kerstboom hing een kaartje met „Vro lijk kerstfeest". MOSKOU (UPI) De Russische Loenik III, die de achterkant van de maan heeft gefotografeerd, zal in april na elf of twaalf omwentelingen om de aarde en de maan te hebben gemaakt aan zijn einde komen. Dit is volgens het Russische persagent schap Tass meegedeeld door de Russische geleerde Wladimir Siforov. De raket werd op 4 oktober gelanceerd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6