OLIEVERBRUIK ZAL IN 1965 MET 50% GESTEGEN ZIJN 11 K N S K N Panda en de meester-diplomaat DILLON BEZORGD VOOR DOLLARDISCRIMINATIES Wereldnieuws Koudegrens over ons land GELM0K LEDEREN KLEDING NAAIMACHINES Bloedwet bij de Tweede Kamer Drie maanden voor visdiefstal 2 Het Europees energiebeleid Zzvarte toekomst voor steenkool Uitloting premielening 2Vz 1957 R'dam Obligatielening Ger. Gemeenten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland natuurlijk HAUTE COIFFURE MOLENDIJK Grotere omzet Kon. Zout Dc pensioenen van Nederlandse Kuropese ambtenaren Wigny wil groots plan voor ontwikkelingslanden Albert Heijn ook dit jaar gunstig resultaat Doel: bescherming van donors en patiënten Goedennacht DINSDAG 8 DECEMBER 1959 De ontwikkeling die West-Europa staat te wachten op het gebied van de energie is het onderwerp van een rapport van de Executieve Commissie van de Europese Economische Gemeenschap, de commissie van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratoom) en de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het rapport is aan de energiecommissie van het Europese Parlement aangeboden door de werkgroep energie die de E.E.G.-Commissie, Euratoom-Com missie en de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. hebben gevormd met het doel een gecoördineerd energiebeleid te ontwerpen. De werkgroep bestaat uit leden van de drie uitvoerende organen zelf. Zij hebben in hun rapport aan de parlementscommissie de aandacht gevestigd op het feit dat het totale energieverbruik in de Europese Gemeenschap van 1955 tot 1959 is toegenomen van 402 miljoen tot 435 miljoen ton (steenkoolequivalent). Dat is een stijging met 8 percent, terwyl de stüging van de industriële produktie in die periode drie maal zo groot was. Het aandeel van steen kool in het totale energieverbruik daalde van 65 tot 55 percent, terwijl het olie aandeel steeg van 18 tot 26 percent. Het is wel duidelijk dat er zowel voor kolen als voor olie gebruiksmogelijkheden zijn. waar zij elkaar niet kunnen ver vangen. Maar daarnaast zijn er sectoren waar beide energiebronnen kunnen worden gebruikt. Dat is het geval in elektrische centrales, bij de spoorwegen, in de in dustrie (geen hoogdvens) en voor huisver warming. De verkoop van kolen en olie in deze sectoren ontwikkelt zich sterk ten nadele van kolen. In de periode van 1955- 1960 daalde het kolenverbruik in deze in dustrieën van 156 tot 135 miljoen ton, ter wijl het olieverbruik steeg van 30 tot 62 miljoen. Kolenmarket stabiel De situatie op de kolenmarkt is ge durende de laatste maanden iets kalmer. Op het ogenblik is het steenkoolverbruik in de Europese Gemeenschap stabiel. In voerbeperkingen en afkoop van invoer- contracten hebben een eind gemaakt aan de wanverhouding die door te grote Jnvoer uit andere landen tussen vraag en aan bod van kolen bestond. De economische opleving en vooral de stijgende staalpro- duktie stimuleren de vraag. Ofschoon de structurele oorzaken van de verminderde kolenvraag blijven bestaan, is het niet on mogelijk dat de vraag naar steenkool in 1960 enigszins groter zal zijn dan irt 1959 Maar hoewel dus de invoer nu is beperkt en ook door produktiemaatregelen en ver- zuimdiensten het aanbod van kolen is ver minderd. is de kolenbalans nog niet in evenwicht. Nog steeds heeft men immers te maken met het potientiële aanbod van meer dan 30 milioen ton kolen en van 8 miljoen tonk cokes die op voorraad lig gen. ..een hvpotheek die de kolenbalans zwaar belast". Olievrebruik stijgt Men verwacht dat de industriële produk tie in de Europese Gemeenschap van 1955 tot 1965 jaarlijks met bijna 5 percent zal toenemen. Tot dusver komt dit cijfer goed met de werkelijkheid overeen. Het rnag aan de hand hiervan uitermate waar schijnlijk worden geacht dat het energie verbruik over zes jaar 75 miljoen ton steenkoolequivalent groter zal zijn dan nu. Hoe zullen fn die tijd de afzonderlijke energiebronnen zich ontwikkelen? Het aandeel van aardgas in het totale energieverbruik wordt vooral bepaald door de produktiemogelijkheden van het aardgasveld bij Lacq in Frankrijk; veel gas uit de Sahara of uit andere gebieden zal er in 1965 op de markt van de ge meenschap nog niet zijn. Maar later zal het gebruik van aardgas veel sterker toe nemen en dus in het totaal van de ener gievoorziening een belangrijke plaats in nemen. Waterkracht is in 1965 nog niet van groot belang, maar het oliegebruik zal in 1965 bijna de helft groter zijn dan in 1960. Het aandeel van kernenergie zal dc eerstvolgende jaren nog gering zijn, maai het is van belang dat in de toekomst ook De uitloting heeft plaatsgevonden van 120 obligaties (12 series) van de 2*/* per cent premielening 1957, groot 20.000.000 en aflosbaar gesteld per 15 januari 1960. Uitgeloot zijn nr 8 van serie 6.073 met 100.000, nr 1 van serie 8.597 met 10.000. nr 1 van serie 19.100 met 5.000, nr 5 van serie 5.050 en 6 van 12.207 met 2.500. nr 3 van serie 11.056, 9 van 19.100, 10 van 6.073, 8 en 9 van 12.207 met 1.000, nr 4 van serie 8.597, 7 van 11.056, 7 van 6.073. 8 en 9 van 8.925 met 500. De overige nummers van de genoemde series, als mede alle nummers van dc series 5.404. 17.582. 7.509, 16.915 en 18.628 zijn uitgeloot met 125. Ingwersen te Amsterdam. Gebr. Kooij- man in Den Haag en Handels- en Effec- tenbank te Groningen stellen vanaf heden de inschrijving open op 100.000 5 percent obligaties tegen 100 percent, ten laste van de „Stichting Rusthuis der Gereformeerde Gemeenten in Zuid- en Noord-Holland*, in stukken van 1000 en 500. De lening zal een looptijd hebben van ten hoogste 40 jaren. Van 2 januari 1961 af zal jaarlijks 2500 a pari worden afgelost, terwijl het recht wordt voorbehouden vanaf 2 januari 1965 tot versterkte gedeeltelijke of alge hele vervroegde aflossing a pari over te gaan. De lening dient onder andere tot financiering van een gekocht pand te Leiden. ..Billiton" bauxietproduktie in Suriname Het is de Billiton Mij. Suriname gelukt bauxiet te verkopen aan de Amerikaanse regering volgens een zogenaamd ,.barter"-contract. De onderhan delingen zijn thans zover gevorderd dat, vooruit lopend op een definitieve overeenkomst, in no vember reeds vier verschepingen konden worden gedaan. Hierdoor zal het mogelijk zijn de huidige produktie van bauxiet in Suriname te handhaven. Finland vraagt uranium Finland heeft het internationale bureau voor atoomenergie verzocht 2.6 kilo verrijkt uranium beschikbaar te stellen te behoeve van de triga- reactor. die voor einde volgend jaar zal worden voltooid. Het is het eerste formele verzoek om splijtbaar materiaal aan het bureau. op deze energiebronnen een beroep zal kunnen woeden gedaan. Het gebruik van kolen kan alleen op peil blijven bij een sterke en langdurige stijging van de indu striële produktie (met tenminste 5 percent per jaar). Daarbij is dan nog nodig dat de kolen van de gemeenschap volledig con- currend zullen zijn, wat .momenteel niet het geval is. De toekomst Op langere termijn heeft men te maken met tal van factoren, die op de energie markt een rol spelen. Enkele van die fac toren zijn volgens het rapport de volgende: aan het eind van de eerste wereld oorlog was voor een kilowatt uur thermi sche energie een kilo steenkoolequivalent nodig, maar in de hypermoderne centra les van nu heeft men aan een derde kilo voldoende; lichtgas kwam vroeger uit steenkool, maar zelfs in de grote kolenlanden maakt men het nu met behulp van olie, vloeibaar gas, raffinaderijgas of aardgas: de chemische industrie was vroeger grotendeels gebaseerd op steenkool: in 1960 produceert de petrochemische industrie meer dan vijfmaal zoveel als in 1955; het gebruik van elektrische treinen en diesels levert twintig percent energie besparing op. ondanks het feit dat het ver keer met 25 percent is toegenomen: de binnenscheepvaart gebruikt elk tien percent meer olie; het transport van energie heeft een geheel ander beeld dan vroeger: dei buis leiding heeft de transportkosten belangrijk verlaagd. De bekende reserves aan olie worden op het ogenblik voldoende geacht voor een verbruik van vijftig jaar.. Naast die in het Caraibische gebied zijn deze reserves nu vooral aanwezig op het oostelijk halfrond, met name in het Midden-Oosten en Noord- Afrika. Bovendien schijnt naar de mening van de commissie, de Sovjet-Unie een plaats te willen gaan innemen op de energiemarkt. i Advertentie VOOR OP UW MOTOR SCOOTER of BROMFIETS hebben wij een uitgebreide collectie in LANGE JASSEN va. 149.50 JEKKERS va. 149.75 VESTEN va. 98.50 Voor het beste PAARLAARSTEEG 1 Advertentie Geen luxe prijzen. Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijn 2-3-4-8-11 Een te Rotterdam gehouden buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders van de n.v. Koninklijke Neder- landsche Zoutindustrie, gevestigd te Hen gelo, heeft bij acclamatie en slechts met enige wijzigingen het voorstel tot wijzi ging van de statuten aangenomen. Zoals bekend hebben de veranderingen in hoofd zaak betrekking op de grootte van het maatschappelijk kapitaal (vergroting tot honderd miljoen gulden), de vorm van bestuur, de winstverdeling en het winst aandeel van het personeel. De resultaten van de K.Z.I. over 1959 zijn bevredigend. De omzetten hebben zich gunstig ontwikkeld en onder meer de ex ploitatiewinst is sterker gestegen dan het geplaatste aandelenkapitaal. Overwogen wordt om tot een geconsolideerde balans van het gehele concern te komen, maar daaraan is nogal wat werk verbonden. Ook de resultaten van de soda-industrie stem men volgens spreker tot tevredenheid. Reeds tien jaren, aldus de president-di recteur, spreekt men van de oprichting van een zoutfabriek in Denemarken, doch in principe is hij daarvoor niet bang en bovendien zag hij het nog niet gebeuren Naar wij vernemen heeft de Minister raad zich akkoord verklaard met een re geling, volgens welke Nederlandse ambte naren, in dienst van de E.E.G. en Eura toom, geen nadelen zullen ondervinden met betrekking tot hun pensioenen. De verloven van deze ambtenaren zullen met een jaar worden verlengd of zoveel vroe ger eindigen als in Brussel voor hen een pensioenregeling in werking zal zijn ge treden. Tot zolang blijven zij dus onder de Nederlandse pensioenwet vallen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken. Wigny, heeft op een bijeenkomst ter gelegenenheid van de tiende verjaar dag van de Belgische afdeling van de Europese beweging gezegd dat, naar zijn oordeel, het Westen een grootscheeps plan voor hulp aan minder ontwikkelde landen moet opstellen. De Sovjet-Unie zou moe ten deelnemen aan 'de uitvoering. „Indien de heer Kroesjtsjev werkelijk vrede wenst, zal hij het voorstel aanvaarden", aldus Wigny. De komende zitting van de NAVO-raad op ministersniveau te Parijs geeft de ge legenheid te spreken over een gemeen schappelijk plan voor hulpverlening aan de ontwikkelingsgebieden. Later, op de topconferentie van Oost en West, kunnen de drie grote westelijke mogendheden de Sovjet-Unie uitnodigen te spreken over deelneming aan de uitvoering van het plan, aldus Wigny. De Amerikaanse onderstaatssecretaris voor Economische Zaken, Douglas Dillon, is gisteren per vliegtuig naar Londen ver trokken, waar hij volgens zijn mededelin gen economische vraagstukken zal be spreken, alsmede de vorming van de Euromarkt en de Kleine Vrijhandelszone in Europa. Gevraagd, of de Verenigde Staten bezorgd zijn over concurrentie tus sen deze twee groepen, deelde Dillon voor zijn vertrek te New York mede, dat Ame rika geen reden ziet om bezorgd te zijn. Een van de onderwerpen, die Dillon zal bespreken, is, naar hij mededeelde, han delsdiscriminatie. Na Londen zal Dillon Brussel, Bonn en Parijs bezoeken. Maandag aanstaande zal hij naar de Verenigde Staten terugkeren. Functionarissen Je Washington hebben medegedeeld, dat Dillon waarschijnlijk de behoefte aan nieuwe hulpprogramma's van het Westen voor de ontwikkelingsge bieden en tn het bijzonder voor India zal bespreken. Volgens deze functionarissen zal zijn voornaamste taak evenwel zijn te trachten verzekeringen te verkrijgen, aat het ontstaan van twee afzonderlijke han delsblokken in Europa niet zal leiden tot discriminatie tegenover de Verenigde Sta ten of tot economische isolatie van dit land. De Verenigde Staten hebben zich nog niet uitgelaten over hun houding tegenover de nieuwe Europese vrijhandelsassociatie van de „zeven", daar zij eerst meer wil len weten over de doelstellingen van deze associatie en haar betrekkingen met haar economische rivaal, de Euromarkt. On danks het gevaar van tariefdiscriminatie tegenover de buitenwereld hebben de Ver enigde Staten de totstandkoming van de Euromarkt toegejuicht en wel voorname lijk om politieke redenen. Dillon zal, naar verluidt, trachten concrete toezeggingen te verkrijgen, dal. geen der beide blikken in Europa handelsmuren tegenover de rest van de wereld zal oprichten en dat mo gelijke bilaterale overeenkomsten tussen de Europese handelsblokken discrimina tie van doilargoederen zullen vermijden. Frankrijk zal de Amerikaans-Britse economische besprekingen, die bij de aan komst van Dillon te Londen zullen begin nen. nauwlettend gadeslaan. Dillon heeft te Parijs de reputatie, dat hij een krach tig voorstander is van de ontwikkeling van de Euromarkt De kansen op een veelom vattende handelsovereenkomst tussen de Euromarkt en de kleine vrijhandelszone, die ten doel heeft handelsdiscriminatie tus sen deze groepen te elemineren, zouden Dillon minder interesseren. Het stand punt van Frankrijk schijnt dichter te lig gen bij de mening, die aan Dillon wordt toegeschreven, dan bij de wens der Brit se regering een economische brug tussen de zes en de zeven te slaan. De besprekingen van Dillon te Parijs zullen voornamelijk betrekking hebben op de betrekkingen tussen de zes en de zeven, op liberalisatie van de Franse handel met de dollarzone en op overneming door Frankrijk van een gedeelte van Ameri- ka's verplichtingen tegenover onderont wikkelde landen. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Bara- duc.heeft op een persconferentie te Rome in antwoord op ee-n vraag gezegd dat de kwes tie van een „brug" tussen de E.E.G. en de kleine vrijhandelszone voor een groot deel niet meer beslaat. De kwestie van een „brug" is veel min der actueel geworden door de economische revolutie in Frankrijk en een aantal an dere factoren. De zes landen van de E.E.G., in het bijzonder Frankrijk, staan thans meer een vrije handelspolitiek voor dan een protectionistische en daarom bestaat het vraagstuk van maatregelen tegen Groot-Brittannië en de andere landen van de Kleine Vrijhandelszone niet meer. Ver der is in het afgelopen jaar gebleken dat de Britse handel met de E.E.G.-landen is uitgebreid in plaats van verminderd, zo als was venvacht. Ten slotte zijn alle Europese landen er nu wel van doordron gen dat het niet in hun belang is de Ameri kanen tot isolationisme te brengen door samen te gaan tegen de Verenigde Sta ten. aldus Baraduc. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken to. Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld, dat de staats secretaris van Buitenlandse Zaken. dr. H. R. van Houten, en. de directeurrgeneraal Europese Samenwerking, mr. G. E baron Van Ittersum, zondag aanstaande te Parijs een gesprek zulleji hebben met de Ameri kaanse onderminister var) Buitenlandse Zaken voor Economische Aangelegen heden. Dillon. Verwacht wordt, dat ook de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Herter. een deel van het gesprek zal bij wonen. Eerder was het de bedoeling, dat de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns. het gesprek met onder minister Dillon zou hehben Dillon bezoekt enkele Europese hoofdsteden om zich tc oriënteren over de economische samen werking in Europa. Alle onderdelen van het Albert Heijn- concern hebben in 1959 belangrijke omzet- verhogingen geboekt, waarbij tot heden goede resultaten werden bereikt. Dit is medegedeeld door de president-commis saris, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, tij dens een buitengewone vergadering te Zaandam, waarop drie nieuwe plaatsver vangende leden in de raad van bestuur werden benoemd, de heren A. Heijn Jzn., ir. H. Glazenburg en I). Vethaak. Het concern heeft goede jaren achter de rug, met, aanzienlijke uitbreidingen, zo werd medegedeeld. Ook dit jaar belooft een gunstig resultaat. Er kwimen grote investeringen tot stand in 1959, terwijl ook het investeringsprogramma voor de jaren 1960 en 1961 uit dien hoofde belangrijke bedragen zal eisen. Buitengewone omstan digheden voorbehouden kan verwacht wor den. dat het te zijner tijd uit te keren divi dend over 1959 gelijk zal zijn aan het vori ge, dat 12 percent bedroeg. 7. „Ik ben blij, dat ik mijn koffertje terug heb", vervolgde de diplomaat, „de inhoud ervan is van groot belang". „Ja, dat zal wel", zei Panda, vol ontzag naar het koffertje kijkend. Hij zuchtte en ver volgde. „Ik wou dat ik een diplomaat was. Dan kan ik ook met belangrijke koffer tjes naar allerlei landen reizen". ..Het is niet eenvoudig, om diplomaat te worden", sprak de diplomaat, „doch voelt ge er iets voor, om. mijn assistent te zijn?" „Uw assistent?!", riep Panda verheugd. „Graag! Heel graag, meneer... eh „Mijn naam is Smurk", zei de diplomaat. „Archibald Smurk, diplomaat voor be langrijke zaken". „Belangrijke zaken herhaalde Panda bewonderend. „Dan ben ik dus nu assistent-diplomaat in belang rijke zaken! Dat klinkt goed. Wat moet ik doen?" „Ge krijg' de verantwoordelijke taak. om op mijn koffertje te passen", sprak Archibald Smurk. „Zoals ge zult hebben opgemerkt, hebben sommige lie den de gewoonte, om mijn koffertje voor een bom te verwisselen, zodra ik even een dutje doe. Dat stoort mijn rust. Neemt gij dus het koffertje en waak er over, terwijl ik even de ogen sluit". Met enige schroom nam Panda het koffertje aan, want hij begreep, dat hij hiermee een belangrijke en gevaarlijke taak op zich nam. Terwijl de diplomaat sliep, hield hij dus waak zaam de gang in de gaten, die langs hun coupé liep. Geheime agenten, die op hel koffertje loerden, zouden hem langs die weg niet kunnen verrassen! Maar helaas had hij niet in de gaten, dat boven zijn hoofd een zaag met driftige bewegingen een gat in het plafond zaagde... Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tal. 14444 „Een wet op het menselijk bloed", die regels geeft met betrekking tot gebruik van menselijk bloed en andere zelfstan digheden van menselijke herkomst, is bij de Tweede Kamer ingediend. Deze wet bevestigt in grote lijnen de thans reeds bestaande praktijk op het gebied van bloedtransfusie, toediening van bloed- plasma en andere bloedderivaten en voorts het transplanteren van hoornvlie zen, beenderen en dergelijke. In de Memorie van Toelichting stelt de minister van Sociale Zaken, dat deze wet op haar plaats is, omdat eventdele han del in menselijk bloed en zijn derivaten bij voorbaat moet worden uitgesloten. Mense lijk bloed en derivaten dienen onder me disch toezicht alleen voor medische doel einden te worden gebruikt. De belangen van de bloedgevers moeten worden be schermd en behartigd terwijl de patiën ten moeten worden beschermd door waar borgen inzake het te gebruiken materiaal. IIaarletnse politierechter De politierechter in Haarlem, mr. H. J. Ferweraa, heeft maandag een 55-jarige voorman uit IJmuiden wegens diefstal veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek. De officier van Justitie, mr. H. Lagerwaard, had vier maanden ge vangenisstraf geëist. In de visbakkerij, waar de voorman werkzaam was, heeft hij in september en oktober vis weggeno men en te eigen bate verkocht. Hij had hiermee f 180 verdiend. De officier hield er bij zijn ets rekening mee dat verdachte al diverse keren was veroordeeld, voornamelijk wegens het wegnemen van vis. De raadsman, mr. M. D. Proper, zei dat de voorman zijn zelf standigheid in de visbakkerij niet had aan gekund en bepleitte een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Een 41-jarige visknecht uit IJmuiden had de gestolen vis doorver kocht en hiervoor van de voorman tach tig gulden ontvangen Tegen deze ver dachte eiste de officier drie maanden ge vangenisstraf, waarvan een maand voor waardelijk. De raadsman, mr. L. S. Rö- melingh, zei dat verdachte al ernstig was gestraft doordat deze een maand preven tieve hechtenis had ondergaan. Hij be pleitte een lichtere straf, waarna de poli tierechter de visknecht tot zes weken ge vangenisstraf met aftrek veroordeelde. Veertig gulden boete of acht dagen was de straf tegen een 75-jarige en een 27-jari- ge los-arbeider, die in Haarlemmermeer bij een boer aardappelen hadden gerooid en hiervan enkele zakken hadden weggeno men. Tegen de 75-jarige los-arbeider die al meer was veroordeeld, had de officier honderd gulden boete en twee weken voor waardelijk en tegen de 27-jarige los-arbei der zestig gulden boete of twaalf dagen geëist. Een twintigjarige tuindersknecht uit Heemskerk werd veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf, nadat de officier een maand had gerequireerd. Deze jongeman had in Beverwijk en Heemskerk drie keer een bromfiets weggenomen om daarmee te spelerijden. Wegens diefstal van een voetbal ten nadele van-de r.k. voetbalclub in Heemstede werd hij veroordeeld tot dertig gulden boete subs, zes dagen. De eis luidde: vijftig gulden of tien dagen. Advertentie Slaapt u slecht door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt u heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, 2.40, f 8.88. Dure kostgangers. Het Brtise liberale blad „Guardian" dringt aan op vrijla ting van de drie voormalige nazi-lei ders die nog in de gevangenis van Spandau gevangen worden gehouden, n amelijk Rudolf Hess, Baldur von Schirach en Albert Speer. Vorig jaar heeft, aldus de „Guardian", de gevan genhouding van deze drie mannen meer dan 600.000 gulden gekost. Zij moeten worden vrijgelaten „in naam van onze beginselen van recht en men selijkheid", aldus het blad. De sterren getuigen. Bernard Goldstein, de leider van dc ondergrondse bewe ging in het getto van Warschau tijdens de Duitse bezetting, is maandag in een Newyorks ziekenhuis na een operatie in de ouderdom van 70 jaar overleden. In een in 1949 gepubliceerd boek. geti teld „De sterren getuigen", vertelde Goldstein hoe hij het verzet in de twee de wereldoorlog had georganiseerd en hoe hij het er levend af bracht. Havenstaking. De Australische havenar beiders zullen vandaag een 24-uursta- king houden om kracht bij te zetten aan bepaalde eisen. Zij willen onder meer een fonds laten instellen voor het financieel steunen van havenarbeiders die ontslagen worden als gevolg van automatisering bij het laden en lossen en die men. na een periode van omscho ling, in andere bedrijfstakken te werk wil stellen. Drastisch. De Perzische minister Egbal heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend waarin wordt bepaald dat grootgrondbezitters niet meer dan on geveer 4.600 hectare droge of ongeveer 200 bunder bevloeide grond mo gen bezitten. Er is voorzien in een uit wijkmogelijkheid in die zin, dat groot grondbezitters veertig percent van hun landerijen mogen behouden, indien zij de rest aan de boeret schenken. Dakbewoners. Ruim twee maanden na de overstromingsramp door de tyfoon Vera in Japan, wonen nog steeds 2600 slachtoffers op de daken van hun onder water staande boerderijen. In het dorp Tobisjita dat nog geheel geïsoleerd is, staat het water 1.20 m. hoog. Grootkruis. Aan de Amerikaanse vak bondsleider George Meany is de op een na hoogste medaille van West-Duitsland verleend. Meany. voorzitter van de A.F.L.-C.I.O., ontving op de kanselarij het Grootkruis tweede klasse van d e Orde van Verdienste, wegens de hulp die hij en zijn organisatie verleend heb ben bij de opbouw van de vrije vakbon den in West-Duitsland. Onderscheiding. De Amerikaanse vereni ging voor de behartiging van de belan gen der kleurlingen (N.A.A.C.P.) heeft de negerzangeres Marian Anderson en de blanke uitgever van „Look", Cow- les. onderscheidingen toegekend. Ma rian Anderson werd onderscheiden om dat zij met haar zang „een ambassa deur van vriendschap in de gehele we reld is", Cowles kreeg dc onderschei ding wegens zijn vasthouden „aan de liberale traditie die de duurzame grond slag van het echte Amerikanisme is". Verboden Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft het vonnis van een la gere rechtbank bevestigd volgens het welk het departement van Buitenland se Zaken Amerikaanse staatsburgers mag verhinderen naar China te reizen. Drie personen, de journalist William Worthy, de schrijver Waldo Frank en het lid van het Huis van Afgevaardig den Charles O. Porter, waren tegen de uitspraak van deze rechtbank in hoger beroep gegaan. Hoogterecord. De Amerikaanse kapitein- luitenantvlieger Lawrence Flint is ex- zondag in geslaagd met een straalvlieg tuig McDonnell F-4H „Phantom" een hoogte te bereiken van 30.038 meter, waarmee hij het officiële wereldrecord dat op naam van een Russische vlieger staat, heeft verbeterd, aldus heeft de Amerikaanse marine bekendgemaakt. Het officiële record 28.850 meter Is in juli van dit jaar gevestigd met een straalvliegtuig Toc-431. Samenwerking. Het Amerikaanse bureau voor Ruimtevaart heeft Russische ge.- leerden aangeboden gebruik te maken van Amerikaanse waarnemingssta tions voor het geval een bemand ruim tevaartuig wordt gelanceerd. Het aan bod werd gedaan door dr. Glennan, hoofd van de N.A.S.A. (National Aero nautics and Space Administration) „in het belang van de internationale sa menwerking". Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Finland handhaaft zich voortdu rend een groot hogedrukgebicd. Het ver oorzaakt een krachtige oostelijke stro ming, waarmee voortdurend koude lucht uit Rusland naar Polen en het noorden van Duitsland wordt getransporteerd. De be grenzing van de koude lucht bevindt zich boven ons land. zoals duidelijk uit de mi nimum temperaturen van de Afgelopen nacht blijkt. In Eelde bedroeg deze name lijk 5 graden onder nul. maar in Vlissingen daarentegen 5 graden boven Let vries punt. Dat de vorst nog maar weinig vor deringen kort maken, hing samen met de aanwezigheid van een diepe depressie bo ven het zuidwesten van Engeland. Deze depressie stuurt namelijk tijdelijk zachte lucht via Frankrijk in de richting van ons land. Een bij dc depressie behorend neer- slaggebied heeft in onze noordelijke pro vincies ïjzel veroorzaakt. De depressie boven het zuidwesten van Engeland beweegt naar het noorden. Hier door zal de wind nog iets verder gaan af nemen. De vorstgrens blijft boven Neder land en zal later mogelijk weer enige vor deringen in zuidwestelijke richting kun nen maken. UEERRAPPORTEN Woensdag 9 december Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.03 uur, onder 2.21 uur. Maanstanden 15 december 5.49 uur volle maan 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 december Hoog water 10.15 en 22.50 uur. I^aag water 5.33 en 18 02 uur. Woensdag 9 december Hoog water 11.28 en uur. Laag water 645 en 19.14 uur. Het hoog cn laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-tempera turen binnen- en buitenland CS. Keeislag taal&le 24 uur. SC t £3 Den Helder geheel bcw ozo 2 3 Ypenburg zwaar bew. zo 4 1 Vlissingen onbewolkt zo 6 1 Eeldc ijsregen o -1 1 De Bilt geheel bew. ozo 4 1 Twente geheel bcw. ozo 0 0,3 Eindhoven zwaar bcw. ozo 4 1 Zd Limburg regen zo 5 5 Helsinki sneeuw ono -8 0,5 Stockholm sneeuwbui ozo -4 0.2 Oslo sneeuw ono -7 0,1 Kopenhagen sneeuw o -1 0,1 Aberdeen regen ozo 8 6 Londen regen z 9 Amsterdam geheel bew. ozo 3 2 Brussel zwaar bew. ozo 6 0.4 Luxemburg regen o 1 4 Parijs geheel bew. zzo 11 1 Bordeaux regenbui wzw 12 26 Grenoble regen windst. 10 25 Nice onweer nw 9 49 Berlijn motsneeuw o -7 0.1 Frankfort zwaar bew. no 4 0.5 München mist o 0 0 Zürich geheel bew. zo 1 0 Genève sneeuw w 2 5 Locarno sneeuw o 5 14 Wenen zwaar bew. zo 3 0,1 Innsbruck zwaar bew. wnw 3 0 Belgrado half bew. zo 3 1 Athene onbewolkt windst. 18 Rome half oow. z 13 11 Ajaccio wolkbreuk wzw 15 14 Madrid geheel bcw. wzw 8 2 Mallorca licht bew. wzw 0 Lissabon licht bew. w 15 2

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2