hÊuttoiJMtifL Najaar was voor gladiolenkwekers niet zo gunstig als in 1958 Haarlemse rechtbank erkent de bruikbaarheid van Gatso-meter enwood Schaatsliefhebbers staan klaar om ijzers onder te binden Directrice zou circa 2000 van diakonie hebben verduisterd DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Vooruitzichten bollenvak zijn onduidelijk Kantoorbediende van rechtsvervolging ontslagen Ijsbaan aan Kleverlaan zvordt in loop van volgend jaar vergroot Teelt van gladiolen is vaak afhankelijk van beperkingen van aardappelteelt „Sterk als de Jacaranda" Sparta tegen Glasgow Rangers voor beker Jeugdnatuurwachters in Bloemendaal geïnstalleerd Aanrijding op Westelijke Randweg in Haarlem Herkregen schoonheid UIT STAD EN STREEK HAARLEMSE RECHTBANK Zeven maanden cel geëist Natura' Contactavond van „De zwarte stern en De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de rallyrijder Maus Gatsonides uit Bentveld conform de eis van de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman wegens overschrijding van de maximum-snelheid veroordeeld tot een geldboete van elf gulden. Daarmee is (voorlopig) een einde gekomen aan het proefproces, dat de heer Gatsonides heeft gevoerd teneinde erkenning te krijgen van de door hem ontworpen Gatso-meter, een precisie-controleapparaat, waarmee het mogelijk is de door weggebruikers ge maakte snelheden tot op honderdsten van seconden langs mechanische weg te con troleren. De heer Gatsonides en zijn zoon hadden onder controle van de Zandvoortse ver keerspolitie willens en wetens per auto en op de bromfiets de maximum-snelheid overtreden en zij werden op grond van de waarnemingen met de Gatso-meter gever baliseerd. Vader en zoon Gatsonides wer den door de kantonrechter veroordeeld tot elf gulden boete en in hoger beroep kre gen zij van de rechtbank dezelfde straf. Thans bestaat er nog een mogelijkheid om bij de Hoge Raad in cassatie te gaan. De heer Gatsonides deelde ons echter tnede, Advertentie bloembollencultuur" Haarlem Tijdens de woensdagavond in de Haar lemse Kegelbond gehouden vergadering van de afdeling Haarlem der Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft de voorzitter, de heer Th. Hoog, een terugblik geworpen op het afge lopen seizoen. Hij constateerde dat dit geen gemakkelijke periode is geweest, on der meer door het zuur in tulpen en het bolrot in narcissen. Deze ziekten hebben de exporteurs voor moeilijkheden ge plaatst. De heer Hoog zei te hopen dat de mees te zieke bollen thuis zijn gebleven en dat men er in het buitenland niet te veel na righeid mee heeft gehad. Het Laborato rium voor Bloembollenonderzoek heeft de bestrijding van de kwalen krachtig ter hand genomen. Hulde bracht de voorzit ter aan het Hoogheemraadschap Rijn land dat deze zomer voor een voortreffe lijke waterhuishouding heeft gezorgd. De heer Hoog sprak ook over het tekort aan bloembollen, waardoor de prijzen hoog worden. De vooruitzichten zijn daar om moeilijk te omschrijven. Mede door het huidige belastingsysteem belegt men de grotere winst in een uitbreiding van de bollenkraam, welke bloembollen dan weer aan de export worden onttrokken. Deze vicieuze cirkel kan moeilijk worden door broken. Een vraag is, of het buitenland ho ge prijzen wil blijven betalen. De behandeling van de beschrijvings brief voor de maandag te houden algeme ne vergadering nam weinig tijd in beslag. Akkoord gingen de leden met een extra contributie van maximaal twintig per cent, welke aan activiteiten in de afdelin gen ten goede komt. De vergadering aanvaadde een door de afdeling in het zuid-westen van het land gestelde kandidaat voor het hoofdbestuur. Als voorzitter van de afdeling werd de heer Th. Hoog herkozen. Een bedrag van vijftig gulden werd beschikbaar gesteld voor het jubileumfonds ter gelegenheid van het eeuwfeest van de vereniging. Mee gedeeld werd dat de Commissie Werkme- thodenverbetering op 11 en 12 januari in Haarlem een cursus voor bedrijfseigena ren zal geven. Bij de rondvraag werd geklaagd over het vele lawaai tijdens de beurs in het Krelagehuis. Geconstateerd werd dat van de omroepinstallatie schromelijk mis bruik wordt gemaakt,Uit een hierover ge dane mededeling bleek dat het hoofdbe stuur hier ook reeds aandacht aan heeft besteed, zodat de verwachting is dat ver beteringen worden bestudeerd. WINTERSERIE-WANDELTOCHTEN Evenals vorige jaren houdt de Haarlemse Wandelsportvereniging „Jan Passtoors" winterserie-wandeltochten en wel op de volgende weekeinden: 12 en 13 december, 9 en 10 januari, 6 en 7 februari en 5 en 6 maart. De start is vanuit het „Kadervormings centrum" aan het Houtmanpad in Haar lem-West (Overveen). Starttijden zater dags tussen 14 en 14.30 uur en zondagfe tussen 11 en 12.30 uur. dat hij van dit recht voorlopig geen ge bruik zal maken, aangezien de Haarlem se rechtbank naar zijn mening vooral in de berechting van verkeersovertredingen een uitstekende naam heeft, waardoor, volgens de mening van de uitvinder van de Gatso-meter, waarschijnlijk niet meer aan de bruikbaarheid van de meter zal worden getornd. Begin volgende week vertrekt de heer Gatsonides naar Luxemburg om zijn uit vinding te demonstreren en vervolgens reist hij door naar Parijs om de Gatso- meter bij de Süreté Nationale te introdu ceren. Man met zoutzuur aangevallen De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 36-jarige kantoorbediende uit Zaandam, die opzet tot het toebrengen van zwaar lichamelyk letsel was tenlastegeljegd, van rechtsvervolging ontslagen. Zij achtte het feit wèl, verdachte ech ter niet strafbaar, omdat hij op het mo ment van zijn daad sterk verminderd toe rekeningsvatbaar was. De rechtbank be paalde voorts, dat de verdachte zolang het nodig is in de inrichting verblijft, waar hij thans een kuur ondergaat. De officier van Justitie had een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar met drie jaar proeftijd geëist. De kantoorbediende heeft op de avond van 19 juni zijn 30-jarige buurman met een mes, een metalen microfoonstandaard en een fles zoutzuur aangevallen, omdat deze toenadering tot de vrouw van de kantoorbediende zou hebben gezocht. De aangevallene kreeg slechts enkele druppels zoutzuur in zijn ogen, doordat hij tijdig zijn arm omhoog bracht. Een 18-jarige timmerman uit de Haar lemmermeer, die zijn werkgever voor een bedrag van 7100 zou hebben bestolen, werd veroordeeld tot twee jaar jeugdge vangenis. De officier van Justitie had twee jaar jeugdgevangenis met aftrek geëist. Advertentie Nu het kwik in de thermometer de laat ste dagen enige keren onder het vries punt is gedaald zullen vele schaatsliefheb bers het wisselvallig karakter van de Hollandse winters ten spijt hun gladde ijzers wel al uit het vet hebben gehaald. Je kunt immers nooit weten? Voorlopig zullen ze voor het trekken van een baan tje nog aangewezen zijn op een enkele on dergespoten tennisbaan. Van een aanhou dende strenge vorst die voor een stevige ijslaag op sloten, vaarten en singels kan zorgen is immers nog lang geen sprake. Op de gemeentelijke ijsbaan aan de Kle verlaan in Haarlem is echter alles in ge reedheid gebracht om de ijspretmakers te kunnen ontvangen. Het zal evenwel nog verscheidene dagen behoorlijk moeten vriezen eer het zover is en de ijslaag de vereiste acht centimeter dikte heeft be reikt. In de vorige winter is het ijsvermaak op dt ijsbaan aan de Kleverlaan slechts van korte duur geweest, namelijk in hoofd zaak gedurende de week van negen tot en met veertien februari. In die periode wer den 6200 dagkaarten verkocht. Het aantal verkochte abonnementen bedroeg 185. Van nadelige invloed op het bezoek was het feit dat de ijsbaan in bedoelde week slechts één avond open is geweest. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Dit najaar is niet zo gunstig geweest voor de kwekers van gladiolen als dat van 1958. Verleden jaar hebben de kwekers in Brabant, Limburg, Zeeland en op de Zuid hollandse eilanden stevig verdiend aan de ze knollen, waarvan ongeveer zeshonderd miljoen stuks per jaar worden geëxpor teerd. De voor die gebieden grote winsten hadden tot gevolg, dat velen meer zijn gaan telen. Het resultaat is geweest, dat de met gladiolen beplante oppervlakte met bijna vijftig percent toenam tot 2439 ha., tegenover 1670 ha. in 1958. Een dergelijke uitbreiding kan de export nooit opvangen en zeker niet in het begin van het seizoen. De exporteurs maken, in percenten uit gedrukt, machtige winsten, omdat ze nu eenmaal niet beneden vastgestelde mini mumexportprijzen mogen uitvoeren. Een inkoopprijs van tachtig cent van zift 8 per honderd bij een minimale verkoopprijs van 2.75 maakt, dat men op het ogenblik geen moeilijkheden ondervindt bij het Glansrol van„De Grootmoeder Met stelligheid kan worden gezegd dat de opvoering, die de r.k. Rederijkerska mer „Alberdingk Thijm" heeft gegeven van het -merkwaardige Spaanse stuk „Sterk als de Jacaranda" een uitstekende totaal indruk opleverde. Merkwaardig is het stuk inderdaad. Het is een mengsel van diverse soorten dra maturgie, waarin de tragedie nu en dan de boventoon voert. Het begin doet denken aan een goedkoop fanlasietje met rrimi- nalistische inslag, het einde brengt een zwaargeladen apotheose van vaardig to neelschrift. En daartussen steekt nu en dan de met sentimentaliteit en traditione le vondsten vervulde komedie voorzichtig de kop op. Dit alles had samen een mis lukking kunnen vormen, wanneer de do minerende figuur van „De Grootmoeder" niet als „kopstation" der uiteenlopende lij nen zou zijn gecreëerd. Men heeft het stuk reeds voor de televisie kunnen zien onder de titel „Bomen sterven staande", doch wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat deze dominerende figuur toen méér geboeid heeft dan bij de opvoering van Alberdingk Thijm. Daarmee is de hoogste lof gegeven aan de vertolkster van deze rol. Mies Nielen- Vlekke, die bij een geroutineerder schouw burgpubliek tonder twijfel o0en doekjes zou hebben gekregen. In de trant van de ze, overigens zeer bevredigend bezette, amateursvoorstelling moet haar creatie subliem heten. Vlak naast haar op de ereplaats dient Els van der Velden-De Waard te worden ge zet, die een sterke expressiviteit verleen de aan de figuur van Marta-Isabel. Jaap Kruijver kon met zijn traditionele routine ook thans weer zijn partij volkomen aan, al verviel hij nu en dan in een al ie vlot gemak bij zijn toch voortdurend hachelijke situatie. Johan van Zwieten was een enigszins te navrante booswicht, die zijn goede ka rakter verraadde door zijn inspanning om boosaardig te lijken. En de overige rol len gleden meer of minder bekwaam mee in de stroom, die door de hoofdpersonen uitstekend werd aangedreven. De regie van Jan W. van de Ven had een duidelijk stempel gedrukt op de sfeer de zer voorstelling, die sterk won door goe de vondsten niet het minst wat de wis selwerking tussen dialogen, décors en be lichting betrof. Het schouwburgpersoneel wist in een verbluffend tempo raad met een zeer moei lijk changement, waardoor de totaalin druk mede zoals reeds gezegd van uitstekend gehalte werd. R. Agteran vaststellen van zijn inkooppolitiek. Juist niet, omdat men veel kleine maten kan verkopen, waarbij de grootste winsten worden gemaakt. De berekeningen van de land- en tuinbouwers in de gebieden bene den de rivieren kwamen niet al te best uit. Men tilt hier echter niet zo zwaar aan, omdat de teelt van gladiolen maar een bij teelt is en dikwijls een gevolg is van de be perkende voorschriften voor de teelt van aardappelen met het oog op de bestrijding van het aardappelcystenaaltje. Deze kwe kers zochten dus naar andere vruchtwis- selingsteelten en werden prompt bediend door allerlei handelaren, die er fluks bij waren om hen te helpen. Intussen is de handel ook daar normaal geworden, al heeft het de mensen soms flink geld gekost. Rijnlandse roeden De werkwijze van deze kwekers is voor de echte bollenkwekers in Zuid-Holland al bijzonder eigenaardig. Hier is men ge wend om in Rijnlandse roeden (1/7 are!) te rekenen, daar begint men het liefst met hectaren. Er zijn landbouwers, die bij wijze van proef met vier of vijf hecta ren begonnen! Zij hebben nu eenmaal het voordeel van een zeer goedkope grond en veel goedkopere arbeid. De grond kost vijentwintig percent van die van de bol lenstreek, de arbeid wordt op 1.50 per uur aangenomen! Men is dus niet afhan kelijk van deze teelt en neemt de zaken zoals ze vallen. In de bloembollenstreek zelf kunnen dergelijke prijzen de gemoede ren wel heftig in beweging brengen. Ook hier zijn kwekers, die weer aan de teelt van gladiolen zijn begonnen, omdat er in deze streek helemaal geen aardappelen meer mogen worden geteeld. Voor deze kwekers zijn de lage prijzen wel een ge voelige strop. Ze kunnen ze echter dit jaar wel opvangen want de prijzen van de tulpen, hyacinten en narcissen waren be hoorlijk tot goed, al naar gelang het mo ment dat men verkocht. Het gaat er echter naar uitzien, dat de aanvoer uit de zuidelijke gebieden begint, op te raken. De exportschuren zullen wel flink doorbuigen onder de last van de knol len. Men ruikt het trouwens-wel, want de hete zomer heeft gezorgd, dat de gladio- lenthrips zich snel vermenigvuldigde. Treft een controleur van de Plantenziek- tenkundige Dienst of de Keuringsdienst levende thripsen aan dan gaat de hele schuur dicht en moet alles met naphtaline worden behandeld. Zes weken duurt dan zo'n behandeling. Er komt dan geen knol de deur uit. Men houdt dus de schuur maar liever flink in de naphtalinedampen, zodat de voorbijganger soms een vleug mottenballenlucht aan de andere kant van de straat in de neus krijgt. De exporteurs kunnen dus nu de strop pen van de inkoop van tulpen, hyacinten en narcissen weer een beetje inhalen, zo dat ze aan het eind van het jaar toch wel weer gunstige cijfers in de boeken zullen kunnen zetten. Zij zullen dit echter niet gauw toegeven: „Zelfs niet al kregen we de gladiolen cadeau". Ergens vertoont ook de grootste exporteur nog veel over eenkomst met de man van het land: hij klaagt altijd. Hij kan het ook doen, want nooit zal men in de kranten de dividend uitkeringen van al die N.V.'s lezen. Nie mand kan de klachten controleren, behal ve accountants en dienaren van de fiscus en die praten niet. Vandaag is op het kantoor van de Franse Voetbalbond de loting verricht voor de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker. Het Rotterdamse Sparta heeft tegen de Glasgow- Rangers geloot. VOETBAL. In een oefenwedstrijd heeft de Franse militaire ploeg, die 17 december in Eindhoven tegen de Nederlandse mili tairen speelt, met 5-1 gewonnen van de eerste divisie club Stade Frangais. Overigens zal het deze winter voor het laatst zijn dat men van deze baan in zijn huidige vorm gebruik kan maken. De ge meente Haarlem heeft namelijk van de provinciale Waterstaat bericht ontvan gen dat rekening gehouden moet worden met het feit dat in de loop van volgend jaar, mogelijk zelfs al in het voorjaar, be gonnen zal worden met de aanleg van het gedeelte van de westelijke randweg dat tussen de Heussensstraat en Stuyve- santstraat zal aansluiten op de Delftlaan. Daar deze nieuwe weg op een deel van het ijsbaanterrein de zuidoostelijke hoek is geprojecteerd, betekent dit dat dit gedeelte van de ijsbaan zal af gaan. Daartegenover staat een uitbreiding van het terrein aan de noordzijde met een ge deelte waarop op het ogenblik nog een complex volkstuinen ligt. De ijsbaan zal wai neer de reorganisatie is doorge voerd dus een langgerekter vorm krij gen. Men verwacht dit plan in de loop van 1960 te kunnen verwachten. Ook de exploitant van de tennisbaan Eindenhout in Haarlem heeft maatrege len genomen om, wanneer de vorst maar éven doorzet, de banen onder water te zetten zodat de schaatsliefhebbers hier zij het in beperkte mate de benen kunnen uitslaan. De eigenaar van de ten nisbaan „Brederode" in Santpoort heeft vandaag de waterstraal al op de tennis velden gezet. Wat hem betreft mag het vannacht vriezen dat 't kraakt! Ongeveer tweehonderdvijftig leerlingen van dertien scholen uit de gemeente Bloe mendaal zijn woensdagmiddag in gebouw „Domi" in Overveen door de burgemees ter geïnstalleerd als Jeugdnatuurwach ters. Helaas kon slechts aan veertig kin deren het insigne worden uitgereikt, om dat er nog niet voldoende insignes voor handen waren, hetgeen voor de jeugd een teleurstelling was. Nadat ir. E. C. M. Rid derkerk, directeur v.n de Stiehting „De Kennemerduinen" en voorzitter van het comité Jeugdnatuurwacht Bloemendaal, een korte inleiding had gehouden, waarin hij ondermeer beloofde zo spoedig moge lijk een programma voor de Jeugdnatuur- wacht te zullen opstellen, boeide de heer Roderkerk de jeugdige natuurwachters zeer met zijn praatje „hoe de vogels wo nen" aan de hand van een aantal kleu rendia's. Na de pauze, waarin de kinde ren werden getracteerd, ging de burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller, tot de installatie over, waartoe hij van elke school enige leerlingen naar voren liet ko men om hén het insigne op te spelden. Dui delijk deed de burgemeester daarbij uit komen, dat het niet gaat om het bezit van deze speld, doch in de eerste plaats om het behoud van de natuur. Er zijn vele plannen ?oals wandelingen over de diver se buitens onder deskundige leiding. Misschien zal het ook mogelijk blijken, aldus de burgemeester, dat een aantal leerlingen zelf een plantsoen gaan verzor gen, teneinde de eerbied voor de natuur te stimuleren. Tenslotte sprak de heer C. H. Voorhoe ve, directeur van de Stichting „Natuur en Jeugd" uit Voorburg, de jeugd aan de hand van enkele voorbeelden instruerend toe, opdat zij de taak aan dit lidmaatschap verbonden goed zullen verstaan. Een jeugdnatuurwachter, aldus de heer Voor hoeve, geeft steeds een goed voorbeeld en onthoudt zich van elke vernieling in de na tuur. ©mstreeks kwart voor vijf heeft zich op het kruispunt van de Schimmelpenninck- weg (Westelijke Randweg) en de Leidse- vaart in Haarlem een aanrijding voorge daan tengevolge waarvan twee auto's ernstig beschadigd werden. Een personenauto, die een andere per sonenauto sleepte, reed van de Leidse- vaart de Schimmelpenninckweg op, juist op het moment, dat er een vrachtauto na derde. De bestuurder van deze wagen remde uit alle macht maar kon een aan rijding niet voorkomen. De twee auto's werden zeer ernstig beschadigd. Advertentie Korte tijd geleden ontmoette een onzer oudere cliënten een jeugdige vriendin. Zij schrok - want het jonge meisje had, door een ongelukkige samenloop vanomstandig heden, een groot deel van haar eens zo prachtige haartooi verloren. Herstel van de haargroei was uitgesloten. Het is begrijpelijk dat het meisje daar zeer onder leed. Onze cliënte gaf haar echter een goede raad. En reeds na enige dagen kwam haar vriendin haar lachend en opgetogen bedanken blootshoofdsZij had een kunstige, niet van echt te onderscheiden natuurlijke trans formatie. die voor haar was verzorgd door MAISON VAN DER LAAKEN Leidseplein 35, hoek Leidsekade Telefoon 36372 - Amsterdam Nieuws in het kort Vuurwerk. B. en W. van Haarlem hebben besloten ontheffing te verlenen van het verbod tot het afsteken van vuur werk op 31 december 1959 van 20 uur af tot 1 januari 1960 om 2 uur. Inbraak in een automaat. In de af gelopen nacht tussen halftwee en zeven uur is ingebroken in een automatiek aan de Grote Markt te Haarlem; uit een lade wordt een bedrag van 324,vermist. Jubileum. Vanmorgen heeft de hul diging plaats gehad van de heer J. IJkel uit Haarlem die vandaag veertig jaar in dienst was van de n.v. Droste's cacao- en chocoladefabrieken te Haarlem. Van de directie ontving de jubilaris een geschenk in couvert en voorts kreeg hij van de jubileumcommissie nog enkele andere ge schenken. Kerstavond voor bejaarden. Op dins dag 22 december wordt in gebouw Reho- both te Lisse een kerstavond voor bejaar den gehouden. Deze avond zal mevrouw WielengaQuelle, voordrachtskunstenares, declameren. Tot deze avond hebben alle bejaarden van 65 jaar en ouder toegang, mits men zich voor 15 december schrif telijk met naam en adres opgeeft bij de heren G. Marseille, Heereweg 146 of C. H. Steenwinkel jr., Heereweg 294a. Kwaliteitsanalist. Bij het op 3 en 4 december door de Kwaliteitsdienst voor de Industrie afgenomen examen voor kwali teitsanalist zijn geslaagd mejuffrouw C. Koster uit Haarlem en de heer R. J. Sneth- lage uit Bloemendaal. Tegen een 47-jarige inwoonster van Koog aan de Zaan, die als directrice van een bejaardentehuis van de hervormde dia conie 1826,02 zou hebben verduisterd heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. van den Oever, van morgen zeven maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Bovendien stond zij te recht, omdat zij in Zaandam vijf dames japonnen en een badpak zou hebben ge stolen. Verdachte had tot taak de pensiongel- den te innen en af te dragen aan de ad ministrerende diaken. Per maand kreeg zij behalve haar salaris een kasgeld van 350 voor kleine uitgaven. Zij vertelde ter zitting dat zij alle uitgaven zowel voor het tehuis als voor zichzelf, uit een ge combineerde kas betaalde. Aan een kennis leende zij uit die kas 700. Zij wist dat er een tekort moest zijn, maar niet hoeveel. Zij stopte het ene gat met het andere. Bij een controle bleek rond ƒ2000 ver dwenen te zijn. De administrerende dia ken verklaarde thans als getuige dat het vermiste bedrag ongeveer 2500 beloopt. Verdachte merkte op dat zij niet alleen een sleutel van de kas had en dat zij niet begreep dat het tekort zo groot kon zijn. De diefstal van de vijf japonnen en het badpak gaf zii toe. De officier van Justitie zei dat verdachte eerst vlot heeft bekend, maar nu doet alsof het allemaal te wij ten is aan haar slordigheid en aan de si tuatie in het tehuis. Zij heeft schandelijk misbruik gemaakt van haar functie om diakoniegelden te ontvreemden. Ik kan haar niet anders zien dan als een geraf- Het aquaduct in de ringvaart van de Haarlemmermeerpolder bij Oude We tering is bijna gereed. Het water stroomt reeds door het aquaduct en de auto's onder de schepen doorrijden. over enkele weken wordt de belemme ring voor het scheepvaartverkeer op geheven. Als de nieuwe autoweg Am sterdamRotterdam gereed is zullen fineerde dievegge", aldus de officier die er aan toevoegde dat verdachte nog in de proeftijd van een voorwaardelijke straf loopt. Zij is namelijk reeds drie keer we gens diefstal veroordeeld. Volgens de raadsman, mr. M. Bouwman uit Amsterdam was er van verduistering geen sprake. Zijn cliënte was niet tegen haar taak opgewassen. De schade van de winkeldiefstallen is vergoed. De raads man drong aan op een in vrijheid toege paste psychiatrische behandeling. "Wat de verduistering van de diakoniegelden be treft bepleitte hij vrijspraak en voor de winkeldiefstallen een voorwaardelijke straf. Bromfietser aangereden Zes maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid luidde de eis tegen een 64-jarige slager uit Beverwijk. Hem is ten laste gelegd dat hij op 18 augustus toen hij des middags te rugkeerde van de veemarkt in Purme- rend na het drinken van jenever op weg naar Beverwijk een bromfietser heeft aan gereden en dat hij hierna zonder zijn iden titeit bekend te maken is doorgereden. Bij de bromfietser, een jongeman uit Assendelft, schoot een arm uit de kom, hij werd aan een hand gewond en kon zes we ken niet werken. Deze verklaarde als ge tuige dat hij nog steeds een kromme vin ger heeft en nog niet goed kan tillen. Voor dat. de slager de bromfietser aanreed botste hij tegen een vluchtheuvel, „sneed" een andere auto en reed op een landbouw trekker af die hij op het nippertje kon ontwijken. Het alcoholgehalte in zijn bloed bedroeg 1,70 pro mille. Verdachte zei niets van de aanrijding te hebben gemerkt, omdat in zijn auto de radio aan stond. Verscheidene getuigen verklaarden dat de slager met zijn auto slingerend had gereden. De officier van Justitie kwalificeerde de slager als een „moordenaar-in-spe" en als een „verkeerspiraat eerste klas". Hij eis te wegens het onder invloed veroorzaken van een aanrijding met zwaar lichamelijk letsel als gevolg zes maanden gevange nisstraf en vijf jaar niet-rijden. De opzet tot doorrijden achtte mr. Van den Oever niet bewezen, „mogelijk omdat verdach te zo dronken was dat hij van de aanrij ding niets heeft gemerkt." De raadsman, mr. O. H. van Wijk. vroeg zich af of deze zaak niet overdreven is. Een goed half uur na de aanrijding had de politie op het rijden van de slager niets aan te merken Hij liep vast, zijn spraak was goed en van dranklucht was nagenoeg niets te merken. Ook het zwaar lichame lijk letsel staat niet vast, aldus mr. Van Wijk. Het slachtoffer werd dezelfde dag nog uit het ziekenhuis ontslagen. De raads man vroeg clementie. Uitspraak op donderdag 24 december om half tien. Hedenavond om acht uur houden de Haarlemse afdeling van de Natuurstudie clubs van de katholieke jeugd-beweging „Natura" en de Haarlemse afdeling van de christelijke jeugdbond van Natuurvrien den, „De zwarte stern" hun eerste geza menlijke contactavond in Restaurant Prinkmann te Haarlem. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging afde ling Haarlem en Omstreken, de heer G. L. van Eyndhoven zal deze avond opluisteren met een causerie met kleurendia's over zijn reis naar Turkije. Myn. In het Westgat, een vaargeul van de Westerschelde, heeft de Konink lijke Marine een magnetische mijn opge spoord, vermoedelijk dezelfde, die enige weken geleden door Arnemuidense vissers werd opgevist en weer verloren. Het oor logstuig ligt in twaalf meter diep vaar water en is door boeien gemarkeerd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11