G/iItt/V/i/ji/ie Gratis bij één doos VEILEN DUIVEN Weg met de ratten Verplegershuis en aula van Sint Joannes de Deo officieel geopend Nieuw wijkgebouw van „Witte Kruis" in Bennebroek geopend TOPJAAR 1959: HHEaHDHEDBHSflaED BZaafflBDBfflaEHDHSSffl □EEHDaaaaEaaaaEDB BEHanfflBaDaaaBBDaB □EEBDBSaBEBGBEBBB BHDBHKBBDafflDEBaHB aEDSKDSBBDaaBSBaa HEfflDSHDBEISiBDBBH BDBBHDHBHDHHEEH ZWITSAL Tuinbouw vindt bij overheid in Den Haag gesloten deuren Hebt u aanleg voor detective? Como Brothers' even thuis Raskonijn VORST EN WATER DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drs F. A. Vissers: „Rijksgoedkeuring voor derde fase van bouwplan moet spoedig komen 7/Ud# verslaat griep en verkoudheid BIN NES ,/il UUR.... Burgerlijke Stand van Haarlem 9.95 Ernstig bedrijfsongeval op bouwwerk te Lisse Morgen al schaatsen? g Hogere lonen voor de bloemistarbeiders n n Kort nieuws VOORZITTER TUINDERS LTB TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. Dr. ir. J. van Veen overleden Bennebroek bouwt tien woningen voor ƒ165.100 ATA X-TA XI 1.2.3.4.5 Van Mensen en Dingen De geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid voor Noordholland, dok ter A. P. N. de Groot, heeft woensdagmid dag het nieuwe internaat van het zieken huis St. Joannes de Deo in Haarlem voor de huisvesting en opleiding van mannelij ke verplegenden, alsmede de nieuwe aula officieel geopend. Een tiental sprekers heeft ter gelegenheid van de afsluiting van deze (tweede) fase van de uitbrei dingsplannen van het ziekenhuis aan de vreugde en dankbaarheid uiting gegeven. Een hunner was de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, die zei dat de Haarlemse gemeenschap er trots op kan zijn dat de eerste afzonder lijke opleidingsschool voor verplegers in den lande in Haarlem staat. De geneesheer-directeur, dr. A. H. Gar- rer, verwelkomde behalve de burgemees ter onder meer wethouder J. A. Schippers, wethouder mevrouw mr. E. A. J. Schel- tema-Conradi, de deken van Haarlem, mgr. W. N. Zijlstra. de rector van het zie kenhuis. mgr. C. G. van Trigt en de ge- reraal-overste van de ziekenhuizen van de Congregatie van St. Joannes de Deo De economisch directeur, drs. F. A. Vis sers, gaf een overzicht van de bouwplan nen van het ziekenhuis. Hij vertelde dat de bouw van het verplegershuis met de leszalen, de recreatieruimte, eetzaal en aula, sanitair, electra, vloeren en inven taris inbegrepen, 840.000 heeft gekost. In het gebouw kunnen 42 leerlingen gehuis vest worden. Het geïnvesteerde bedrag per leerling bedraagt ongeveer twintigdui zend gulden. Dit js een vrij hoog bedrag, doch men moet in aanmerking nemen dat bij de bouw rekening is gehouden met de mogelijkheid er een derde verdieping op te bouwen, terwijl de aula in deze be rekening is ingecalculeerd. Drs. Vissers verheelde niet dat de vreug de van de opening van verplegershuis en aula getemperd wordt. De directie is zich terdege bewust van de moeilijkheden die kunnen ontstaan als de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid de rijks goedkeuring voor de ,bouw van de derde fase welke goedkeuring reeds in februa ri van dit jaar is aangevraagd niet spoedig verleent. Hierdoor ontstaan grote problemen. Onder andere is er de zeer gro te wachtlijst voor vrouwelijke patiënten aangezien de huidige capaciteit van 32 vrouwenbedden bij lange na niet voldoet aan de aanvragen der specialisten. Ver volgens is de financiering van het totale bouwplan vrijwel geregeld via obligatie- en onderhandse leningen, hetgeen een re gelmatig doorbouwen noodzakelijk rnaakt. wil het ziekenhuis niet grote renteverlie zen lijden. Bovendien kan een doorlopend bouwwerk aanzienlijk goedkoper aanbe steed worden dan een geheel nieuw werk. Dat de rijksgoedkeuring voor het perma nente vrouwenziekenhuis spoedig wordt verleend is van het grootste belang voor het ziekenhuis zelf, maar ook voor de ge zondheidszorg van Haarlem, besloot de econc^pische directeur. Apart verplegersdiploma Broeder Werenfridus, lid van het pro vinciale bestuur der Congregatie, ging uit voerig in op de betekenis van de oplei ding van de mannelijke verpleger. Hij zei te verwachten, dat er een geheel eigen op leidingsvorm voor verplegers zal ont staan, die zo onderscheiden is van de ver pleegstersopleiding dat hiervoor afzon derlijke eisen zullen gelden en een afzon derlijk diploma zou kunnen worden uitge reikt. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 7 dec.: C. G. HulseboschDijt, M. A. H. Heijmeijer Boelaars; 8 dec.: A. E. C. Overdevest Koot, C. E. WeverWolf, M. C. Marchand Uitermark; 9 dec.: H. MolSeverijnse, M. BuijsGrosscurt. BEVALLEN van een dochter: 8 dec.: B. J. M. GorterPerdaan, H. C. J. van Es Boers, C. W. T. StoevelaarGieles, J. StrobbePijnaker; 9 dec.: M. J. de Vos Ruighaver. OVERLEDEN: 7 dec.: L. M. van dei- Hart, 70 j., Kamperlaan. W. J. Zweek- horstvan den Berg, 52 j., Kamperlaan. L. Brantz, 45 j.. Merkmanstraat. 8 dec.: E. Bloemer, 39 u., Gasthuisvest. T. H. Schu- rink, 05 j., Karei Doormanlaan. W. J. Bie zen, 81 j., Westerhoutpai-k. ONDERTROUWD- 8 dec.: J. van den Dool en F. M. Ringnaldai 9 dec.: W. Bles graaf en J. L. M. Spierings. J. A. Koel man en I. van der Linden. J. A. M. San ders en M. F. Hoeben. P. W. L. de Wijs en J. M. Boerée. H. J. Rozenhart en H. C. Kiekens. B. J. Imanse en W. Vergers. M. P. Koster en G. M. Kaptein. A. C. van der Vooren en A. J. T. van Assema. M. W. Jonker en S. Rabenberg. H. A. M. Glas en I. M. J. Balm. J. Richardson en G. I. E. de Lang. L. J. Loe-A-Foe en S. Walraven. P G. A. Hermans on J. E. M. van Loenen. J. Dirksen en T. H. M. Uitermark. W. van Borkum en C. de Groot. T. J. Verheiden en A. M. Geerlings. R. de Jonge en A. J. van Gelder. GEHUWD: 9 dec.: C. J. M. Spronk en C. S. de Jong. A. H. Spigt en M. A. H. Gal. J. van der Kamp en C. V. Meegdes. P. Otsen en T. W. van Horen. P. Goossen en T. Westerman. A. Heijdenrijk en H. S A. van Dierme. W. H. M. Backx en P. J. I. Salman. J. A. J. de Graaff en C. C. Piët. M. Baanstra en M. J M. Brans. P. J. Buijs en W. J. Willemse. J. do Jager* en G. Har- kcma. J. Hellingman en S. J. A. Kuiper. C. A. Kramer en P. Smit. W. M. Zuidmeer en J. Sinteur. B. R. Coppen en A. Adema. R. Mathey en B. S. Voigt. Dokter De Groot zei begrip te hebben voor de noodzaak van het doorbouwen aan een object met het oog op de stijgende kosten. „In Haarlem is de situatie echter niet zo gunstig. Er zijn vier ziekenhuizen die elkaar de eerste rang betwisten. Om te grote spanningen op de arbeidsmarkt te voorkomen moet de overheid dan wel eens afremmen. Het nieuwe verplegers huis noemde hij uniek in Nederland. Bo vendien is het een bewijs van het toene mend meeleven met het verplegend en huishoudelijk personeel. Verder merkte dokter De Groot op dat naar het oordeel van de examencommissie de opleiding van verplegers in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo zeer goed is. Verder voerden het woord mgr. Zijlstra die de gelukwensen var. de bisschop, mgr. Huibers overbracht, de directeur-secreta ris van de Vereniging "an Katholieke Zie kenhuizen. mgr. Sanders en de heer Nooy, die namens het bestuur van de personeels vereniging de vlaggemast met de drie kleur bij de ingang van het verplegers huis aan de directie en het bestuur aan bood, de röntgenoloog van het ziekenhuis, dokter F. Rodenboog die namens de spe cialisten sprak. De broeder-overste, broeder Philippus, sprak een dankwoord. Ten slotte maakte het grote gezelschap een rondgang door het verplegershuis om de verschillende ruimten in ogenschouw te nemen. Advertentie BIJZONDERE AANBIEDING NO-IRON OVERHEMDEN met kl. onzichtbare weeffoutjes, waarde 15.90 Gen. Cronjcstraat la-lb - Telefoon 53334 Woensdagmiddag om vier uur heeft op een bouwwerk in de Veldhorststraat te Lisse een ernstig ongeval plaatsgehad. De timmerman J. de Visser kreeg toen een veer, die lossprong, tegen het hoofd, waar door hij ernstig gewond werd. De timmer man werd in bewusteloze toestand naar het academische ziekenhuis in Leiden ver voerd. Als de vorst aanhoudt, en het ziet er wel naar uit dat dit gebeurt, dan zullen de Velsense schaatsliefhebbers al heel gauw kunnen rijden. Vooral de jeugd zal het interesseren te weten, dat hedenmid dag begonnen zal worden de twaalf ten nisbanen van het Tennispark Brederode te Santpoort onder water te zetten. Zodat het niet uitgesloten is dat daar morgen al druk geschaatst kan worden. Advertentie e i li «j M i.lende k Haal vandaag nog Zwitsal De ongeëvenaarde huid- A balsem, die U tóch altijd j in huis moet hebben. Tij delijk krijgt U er een han dige, leuke geïllustreerde verjaardags-kalender bij cadeau. Profiteer! DOOS ZWITSAL IALSEM f.0.60 - EXTRA GROTE DOOS f.1. Dc waarnemend geneeskundig inspec- diens jarenlange en onverflauwde mede- teur van de volksgezondheid in Noord- holland, dr. A. Pieron. heeft wonesdag- middag het nieuwe wijkgebouw van de afdeling Bennebroek-Vogelenzang en om streken van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" officieel geopend. Hij deed dit in aanwezigheid van de colleges van B. en W. van Bennebroek en Bloe- mendaal alleen burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller was verhinderd. Onder de genodigden bevonden zich voorts af gevaardigden van naburige afdelingen en andere organisaties op het gebied van de \olksgezondheid. Dr. Pieron zei dat het mooie wijkge bouw aan de Zwarteweg het resultaat is van de goede samenwerking tussen over heid en particulieren. Dank zij het parti culier initiatief heeft de zorg voor de volksgezondheid zich in ons land uitste kend kunnen ontwikkelen. De bestrijding van verscheidene ziekten heeft in ons land een prachtig effect gehad. Opmerkelijk is dat buitenlanders altijd hun bewondering laten blijken voor de wijze, waarop in ons land overheid en particuliere organisaties gezamenlijk de volksgezondheid beharti gen. Juist echter nu de gezondheidszorg zo'n hoog peil in ons land heeft en diver se ziekten effectief zijn bestreden, is waakzaamheid geboden, aldus dr. Pie ron. Blijft U op even energieke wijze als in de afgelopen jaren doorwerken, was de wenk die de geneeskundig inspecteur aan het bestuur gaf, waarna hij zijn geluk wensen aanbood. De afdelingsvoorzitter, dokter P. van Aalst, memoreerde dat de afdeling op 1 november 58 jaar bestond. Hij wees erop dat het magazijn voor verplegingsartike- len diverse keren heeft moeten verhuizen. Steeds echter werd het gebrek aan een eigen gebouw gevoeld. In 1947 kwam het consultatiebureau voor zuigelingen tot stand, waarna de behoefte aan een eigen ruimte nog sterker werd. Dokter Van Aalst toonde zich verheugd over het wijkgebouw en bracht zijn waar dering tot uiting aan het adres van de ar chitect Piet Koster uit Heemstede en de aannemers. Vol lof was hij voor het vele werk dat de secretaris, de heer IJ. Scho tanus, heeft verzet. Erkentelijk betoonde hij zich ten slotte voor de medewerking van de gemeentebesturen van Bennebroek en Bloemendaal ondervonden en voor de rijkssubsidie van /tienduizend gulden. Ook van de Noordhollandse vereniging en en kele andere organisaties werd steun ver kregen. Dank zij deze gezamenlijke steun kon het gebouw tot stand komen, aldus de voorzitter. De burgemeester van Bennebroek, de heer D. van der Hoop van Slochteren, felici teerde het bestuur van het „Witte Kruis" met de totstandkoming van het gebouw. Hij zei te hopen dat de .volksgezondheid thans nog effectiever kan worden behar tigd. Wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom an Bloemendaal noemde de samenwer king die aan de voorbereiding van de bouw vooraf is gegaan zeer plezierig. Voor de inwoners van Bennebroek en van Vogelenzang wordt hier uitstekend werk verricht, aldus de wethouder. De directeur van het verenigingsbureau de heer L. de Wilde, bood de voorzitter een elektrische klok, waarmee wordt ge symboliseerd dat het afdelingsbestuur „bij de tijd" is. Met bewondering sprak hij over het nieuwe gebouw. Het bestuur heeft hiervoor veel werk moeten verzetten. In zonderheid noemde de heer De Wilde de vele activiteiten van de secretaris, de heer IJ. Schotanus, die ook secretaris van het districtsbestuur is. Namens het hoofdbe stuur bood hij de heer Schotanus voor werking de zilveren eremedaille aan. De heren G. van Eek en mr. P. J. Prin sen Geerligs boden respectievelijk hun ge lukwensen aan namens de afdelingen Bloe mendaal en Aerdenhout-Bentveld van het „Witte Kruis". De heer Schotanus sprak een dankwoord voor de hem verleende on derscheiding, waarna dokter Van Aalst de sprekers beantwoordde. Medegedeeld werd dat het consultatiebureau voor zui gelingen in Vogelenzang gehandhaafd blijft. Na de toespraken bezichtigden de genodigden het sober maar smaakvol in gerichte en aangeklede gebouw. Zoals bekend hebben de werknemers organisaties in de bloembollenbedrijven de C.A.O. opgezegd. Thans vernemen wij, dat van werknemerszijde aan de werkgevers organisatie wordt voorgesteld een verho ging van het thans geldende loon voor de gewone bloemistarbeider van 72 per week tot 80 per week. terwijl men een derge lijke verhogin^ eveneens voorgesteld heeft voor de speciale vakarbeiders. Voorts wil len de werknemers ingaande april 1960 nog een huurcompensatie boven de reeds genoemde verhoging. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: G. van Riessen-Selles, zn.; N. van Someren-Rote, dr.; C. M. de Winter- v. d. Linden, zn.: J. W. Dedding-Roessen. zn. ONDERTROUWD: S. A. Deur en C. J. M. Alessie; A. M. Molenaar en M. M. Huls bosch. GETROUWD: G. Farkas en C. J. Ziel- tjens: G. A. van der Werff en G. van den Brink. OVERLEDEN: W. van Dijk 82 jr.; A. F. Valkenberg. 44 jr.; R. de Wijn, 61 jr. Zondag 13 december zal het op de kop af vijftig jaar geleden zijn, dat de heer P. Hoogeveen zich in het oude patriciërshuis aan de Nieuwe Gracht 74 in Haarlem als be ëdigd makelaar-taxateur en veilingmeester van roerende en onroerende goederen ves tigde en ter gelegenheid van dit feit wordt op donderdag 10 december een jubileum veiling gehouden en de festi viteiten worden besloten op maandag 14 december des middags van drie tot vijf met een receptie in de grote vei lingzaal. In die halve eeuw zijn er aan de Nieuwe Gracht ruim 1500 veilingen gehouden, eerst onder leiding van de heer P. Hoogeveen zelf en de laatste jaren met zijn zoon achter de tafel als vei lingmeester. Overigens had de heer P. Hoogeveen senior het veilen en taxeren niet van een vreemde. Zijn vader, de heer L. Hoogeveen, was een in Haarlem bijzonder bekend koopman, die bovendien een reputatie had als aannemer van grote sloopwerken. Zo sloopte hij bijvoorbeeld de zeventiende-eeuwse stads poorten en voorts kocht hij de Kennemerpoort voor de sloop. Ook als makelaar in vaste goederen had hij een uitstekende naam en ook de beide heren P. Hoogeveen zijn op dezelfde voet doorge gaan. Zo verleende de firma bijvoorbeeld bemiddeling bij de verkoop van tal van bui tenplaatsen, zoals de boerde rijen en landerijen van ,,'t Huis ter Spijt". Deze boerderij met landerijen om vatte vrijwel de gehele Kle- verparkbuurt en kwam in 1911 bij de heer P. Hooge veen senior onder de hamer. Voorts waren er belangrijke veilingen van de inboedel van de familie Teixeira de Mattos, van „Teylingerbosch" te Vogelenzang, van Ruys de Perez, op „Rodesteyn" aan de Mollaan in Bloemendaal, van de „Historische Galerij" te Scheveningen, de collectie romantische schilderijen en antiquiteiten van de collec- tionneur J. F. van Hattum, van de inboedel van de vlie ger Ivan Smirnoff, van kunsthandel Leffelaar en van het „Huis met de Beelden" in Haarlem. Al met al dus reden genoeg om met trots terug te zien op een halve eeuw hard wer ken. En er zullen, dunkt ons, maandag tijdens de receptie, heel wat herinneringen op gehaald worden .door de he ren Hoogeveen en door de cliënten. Niet eenmaal, maar andermaal. De heer P. Hoogeveen sr., die op 13 december in Haar lem vüftig jaar het vak van makelaar-taxateur en vei lingmeester zal hebben uit geoefend. In gebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haarlem zal op vrijdag 11 december des avonds om acht uur de tentoonstelling van ras konijnen, cavia's, pluimvee cn kanaries van de vereni ging ..Ra6konijn" Haarlem en omstreken geopend worden. Drie Haarlemse circus artiesten, C. J. van Velt- hoven, R. van der Gracht en G. Schuitemaker optre dend onder de naam „Como Brothers" alsmede hun vrouwelijke medewerkster Elleke Drost, zijn voor de duur van de maand decem ber in hun „thuishaven", de Spaarnestad, neergestreken. Het gezelschap heeft zo juist een succesvolle tournee door Bulgarije voltooid. Op tredend in het Bulgaarse staatscircus met hun voltige- en perchestunts, bezochten zij 35 steden, verspreid over het gehele land. Deze tour nee, die van april tot en (met november duurde, werd be kroond met de uitreiking van het „vaandel van verdienste" voor hun prestaties. De decembermaand met zijn feestdagen zullen de ar tiesten in de familiekring doorbrengen, al is het de be doeling dat zij in de omtrek nu en dan voorstellingen verzorgen. Voor 1960 zijn reeds ver scheidene contracten ge tekend. In januari treden zij op in het Oostberlijnse Frie- drichstadt Palast; voor fe bruari staat een tournee in Leipzig en omgeving op het programma onder auspiciën van de Deutsche Konzert- und Gastspieldirektion en de eerste helft van maart zullen de Haarlemmers optreden in het Gross Variété Lindenhof in Zwickau. Voor dc lente- en zomer maanden heeft men reeds contact voor tournees door Italië, Ierland, Turkije en West-Duitsland. De 10.000.000 ratten, die in ons land leven, richten elke nacht een schade aan van f 140.000,Ieder etmaal gaat een slordige 375.000 kg graan verloren. Elke nacht volvoeren deze knaagdieren hun luguber werk: biggen, konijnen, kippen en kuikens verdwijnen, voedselvoorraden worden opgegeten en be vuild. in angstige regelmaat volgen besmettingsgevallen van paratyfus en de ziekte van Weil elkaar op. En deze bruine ratten, die per iaar voor 50.000.000.— schade aanrichten planten zich in een angstwekkend snel tempo voort, want elk oaar heeft in een jaar tijd ruim 200 nakomelingen. Ten einde het gevaar van dit on gedierte te bestrijden wor den elk jaar acties tegen de ratten gehouden, dit keer in Haarlem van 14 tot en met 21 december. Men kan zich schriftelijk of telefonisch om hulp wenden tot het bureau van de reini gingsdienst, Oudeweg 93 te Haarlem, telefoon 13884. Deze hulp wordt gratis verleend. Voorts wijst de directeur van de reiniging erop. dat het dringend noodzakelijk is om na de actie over te gaan tot het nemen van ratwe- ringsmaatregelen. waardoor men het de ratten onder meer onmogelijk maakt bin nen te dringen. De postduivenvereniging de „Snelle wieken" te Santpoort houdt op 12 en 13 december in de zaal van „Zomerlust" in Santpoort een grote post- duivententoonstelling, waar aan de leden van alle 29 bij de afdeling Haarlem van de Nederlandse algemene bond van postduivenhouders aan gesloten verenigingen zullen deelnemen. De ruim negen honderd leden sturen sa men 625 duiven in, die het meest het ideale standaard type benaderen. In een spe ciale ereklasse zullen verder vier duiven worden getoond van de kampioenen in het seizoen 1959. terwijl er nog een aparte prestatieklasse zal zijn van die duiven die in het afgelopen jaar in het oog springende prestaties hebben geleverd. Donderdagavond 10 decem- oer van 19 tot 21 uur zullen de duiven worden inge bracht en op vrijdag 11 de cember volgt de uitgebreide keuring. Op zaterdag 12 december gaan de deuren van „Zomerlust" open voor de bezoekers, die tot des avonds tien uur de duiven kunnen bezichtigen. Ook op zondag 13 december zal de expositie nog open zijn en wel van tien uur in de morgen tot vijf uur 's mid dags. Op zaterdag 19 decembei volgt, opnieuw in „Zomer lust" des avonds om acht uur de feestelijke prijsuit reiking tegelijk met de hul diging van de kampioenen Ir. h. Hollaar, de direc teur van het gemeentelijk waterbedrijf te Haarlem heeft ons een stencil *toege- - zonden, waarin uitvoerig staat opgesomd, wat - - men met de waterleiding moet doen bij vorst. Uiteraard moeten de waterputten en -meters binnenshuis cn bui tenshuis goed afgedekt wor den en voorts dient de hoofd kraan des avonds zo. vroeg mogelijk afgedekt te wor den. Daarna worden alle tapkranen en de op het laag ste punt aangebrachte aftap kraan geopend. Indien slechts een gedeelte van de binnen leiding aan bevriezing bloot staat dan moet dit gedeelte afgesloten worden. De hoofd kraan kan dan geopend blij ven. Men kan zich in noodge vallen altijd wenden tot het waterbedrijf, 'Kampersingel 4, Haarlem, tel. 15257. Veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft de 59-jarige administra teur P. R. te Westerschelling veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Hij had zich schuldig gemaakt aan verduistering ten nadele van zijn cliëntèle tot een bedrag van 17.500. In de vandaag in Haarlem gehouden ver gadering van de vakgroep tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzitter, de heer Jac. Groen Azn., gesproken over de goede tot zeer goede bedrijfsuitkomsten die dit jaar dank zij het goede weer in het westen van het land werden geboekt. Toch waren er nog enke le zaken, die de voorzitter zwaar op het hart lagen. Zo sprak hij over de steun aan de met de ondergang bedreigde kou- degrondstuinbouw. De heer Groen noem de het merkwaardig dat de tuinder, zelfs als deze in moeilijke omstandigheden ver keert, in Den Haag altijd tegen dove mansoren praat. Als de tuinbouw in nood verkeert, hoeft deze aan overheidssteun haast niet te denken. De voorzitter wees nog eens op de bete kenis van de Nederlandse tuinbouw. Een bedreiging hiervan is zeker niet in het belang van de consumenten. De tuin bouw staat in het economisch bestel ech ter geheel onbeschermd. Van garantieprij zen is geen sprake. De tuinders moeten het volle risico dragen. Er is geen enkel bedrijf dat meer onderworpen is aan fluc tuaties, die weersomstandigheden en ex portmoeilijkheden te weeg kunnen bren gen dan de tuinbouw. Wat betreft de in discussie zijnde teelt- regelingen zei de heer Groen dat het be stuur in deze nog geen definitief standpunt heeft ingenomen. Wel meent het bestuur dat de erkenningsregelingen gehand haafd moeten blijven. De vraag is of het goed en mogelijk zou zijn de teelt „los te gooien". De tuinders hebben namelijk aan de tijd van de „blije vrijheid" geen aangename herinneringen. De grote moeilijkheid is dat de tuinbouw in Europa nooit vrij is geweest. De export is haast steeds aan be lemmeringen onderhevig geweest. Het bestuur is van mening dat de basis van de vollegrondstuinbouw te smal is en een meer gespreide teelt aan deze bedrij ven een betere economische basis zou bie den. De heer Groen schonk ook aandacht aan de verdrijving van tuinbouwbedrijven door stedebouw en industrievestiging. Hij drong er op aan dat men tijdig en gear gumenteerd stelling neemt als uitbrei dingsplannen aanhangig worden ge maakt. Voorzichtigheid bij de inkrimping van be staande teelten achtte de voorzitter gebo den. Wel kunnen door middel van ruilver kavelingen en het toepassen van efficiën tere werkwijzen bedrijven worden verbe terd. Bovenstaande tekening is een verzameling van woorden in geheimschrift. Als u in slaat bent de sleutel te vinden en het geschrevene tc achterhalen binnen de tijd van veertien minuten, hebt ti aanleg, voor detective. De oplossing zullen wij morgen publiceren op fxigina 1. Inzending der oplossing is niet nodig, maar als u tóch iets wilt sturen.Enfin, ti ziet maar. Te 's-Gravenhage is op bijna 66-jarige leef- lijd plotseling overleden dr. ir. J. van Veen. pensioneerd hoofd-ingenieur A van de Rijkswaterstaat. Dr. Van Veen. oud-secretaris en -lid van de Stormvloedcommissie en van de Deltacommissie, heeft grote bekendheid gekregen door zijn ijveren voor afsluiting van zee-armen. Van 1919 tot 1926 was dr. ir. }7an Veen in dienst van de Provinciale Waterstaat in Drente. Tot 1929 werkte hij daarna voor de Surinaamse bauxietmaatschappij te Moengo in Suriname. In 1929 trad hij weer in dienst van Rijkswaterstaat, eerst in Dordrecht en later in '6-Gravenhagc bij de directie Be neden-Rivieren. Van 1938 tot 1943 was hij secretaris en lid van de Stormvloedcommis sie. In 1953 werd hij in deze functies in de Delta-commissie benoemd. B. en W. van Bennebroek stellen de gemeenteraad voor om het bouwen van tien woningwetwoningen nabij het Wil- helminaplein onderhands aan te besteden bij de heer N. Ouwerkerk te Hooddorp voor de bouwsom van 165.100,—. Voorts vragen B. en W. een krediet van 95.000.voor het bouwrijp maken van terreinen gelegen ten zuidwesten van de Meerweg. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7