Herter verwacht meer van West-Europa voor NAVO Y - I m 11 11MM j J -i >:IM Nobelprijzen in Oslo en in Stockholm uitgereikt Nigeria gaat op twee wielen onafhankelijkheid tegemoet Zweedse sleepboot met 8 man vergaan VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kleine landen zouden bijdragen moeten verhogen Wegenwacht haalt zieke Nederlander uit Zuid-Frankriik Noel Baker: „Het Westen is te veeleisend inzake ontwapening" Fiets beheerst het verkeer evenals in Nederland Wordt het een strenge winter Drie Deense kotters met samen 12 man vermist ATA X-TA XI 1.2.3.4.5 V.S. verminderen sterkte van troepen op IJsland Indonesië van plan Nederlandse schepen te weren? Toezeggingen tot ruim 29 miljoen gulden Gesprek van Adenauer werd op band afgeluisterd O nver to gen o p merkingen over minister Lemmer De kwestie-Algerije Afro-Aziaten broeden op nieuwe resolutie Critiek op het Westduits- Britse defensieakkoord Scherpe waarschuwing van de Daily Express Giro 273107 Giro 273107 met vermelding „Voor de Stille Armen" lö De A.N.W.B.-wegenwachtinspecteur C. Pikkaart uit Sassenheim is per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken om een A.N.W.B.-lid, een ingenieur uit Den Haag, uit de door het water zwaar geteisterde gebieden in de Franse Riviera terug te brengen naar Nederland. Deze toerist, die met zijn caravan op een kampeerplaats te Villeneuve/Loubet in het dal van de Loup staat, meldde de toeristenbond, dat hij ziek in zijn caravan liggend ternauwernood gered was uit het wassende water van de rivier de Loup, die de gehele kampeerplaats overspoelde. De A.N.W.B. heeft hem telegrafisch be richt, dat een inspecteur van de A.N.W.B.- wegenwacht hulp komt bieden. De inspec teur heeft van de A.N.W.B. opdracht ge kregen om het lid met diens auto en cara van zo snel mogelijk naar Nederland terug te brengen. I IH De zanger Willy Alberti treedt van avond op in Carnegie Hall te New York. Gisteravond stond hij nog voor de microfoon in het AMVJ-gebouw te Amsterdam. Zijn vliegtuig vertrok om vijf minuten over elven. Het was dus zaak op tijd klaar te zijn. Geen wonder dat Alberti zijn horloge nogal eens raadpleegde en op een holletje naar de auto liep, die hem op Schiphol zou brengen. Hij arriveerde niet te laat. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT GEBORE**: Colette, d. v. P. H. A. L. Oostvogels en H. W. J. Blits; Marjan, d. v. J. Smits en A. G. J. ter Wolbeek. GEBOREN buiten de gemeente: Yvonne, Nicoline van Twisk, Haarlemmerstraat 26 A; Kirsten Roselaar, Fr. Zwaanstraat 90; Christa Jeltje Jacoba Boersma, Kostver- lot*Pncfrmit 94 ONDERTROUWD: A. C. ten Broeke en C. Groot; Fl. Seijsener en H. S. A. Benja mins. GEHUWD: G. J. Kerkman en L. G. Ca- zander. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Verenigde Staten zijn van mening dat hun Europese bondgenoten toch wel een gro tere bijdrage kunnen leveren ter bestrij ding van de defensiekosten van de NAVO dan zij tot nu toe hebben gegeven, aldus heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Christian Herter, op een persconferentie in Washington verklaard. Hij voegde hieraan toe dat dit vraagstuk aan de orde gesteld zal worden op de bij eenkomst van de NAVO-ministers, die dinsdag in Parijs begint. Herter wees op de verbeterde economische situatie in West-Europa, maar verklaarde tevens met nadruk dat de Verenigde Staten hun verplichtingen ten opzichte van de NAVO volledig zullen nakomen. Hij zei dat de ministers bij voorbeeld kunnen spreken over de verdeling van de kosten van de infrastructuur der NAVO. De Verenigde Staten willen niet dogma tisch staan tegenover dit probleem, maar een en ander regelen in overleg met hun bundgenoten. Herter zei voorts dat de kwestie van het overleg over wereldproblemen tussen de NAVO-landen te Parijs besproken zal worden, in het bijzonder de kwestie Berlijn, waarbij alle NAVO-leden recht streeks geïnteresseerd zijn omdat zij het erover eens zijn dat een aanval op de wes telijke bezettingstroepen in West-Berlijn beschouwd zal worden als een aanval op alle NAVO-landen. De kleinere NAVO-landen willen graag ingelicht worden over de besprekingen waaraan zij niet hebben deelgenomen, al dus Herter. De Verenigde Staten zijn van mening dat deze landen volledig op de hoogte moeten gehouden worden over het geen zich op het hoogste niveau afspeelt, zo zei hij. De minister is van mening dat de Britten, Fransen en Westduitsers het op Advertentie Aan weersvoorspellingen wagen wij ons niet. Wel weten wij zeker, dat, nu de winterkoude gearriveerd is, u zich alleen maar behaaglijk voelt indien u warm gekleed bent Dit geldt in het bijzonder voor de dames. Nu. bij modehuis RAINBOW in de Anegang is op een koude winter ge rekend. U vindt er een grote sortering heerlijk warme pullovers, truien, ves ten. pantalons enfijn warm onder goed. Hieronder enkele speciale aan biedingen: Warme PANTALONS, orig. Ital. strepen en kleurstellingen, prachtige coupe, zuiver wol, ook grote maten, reeds vanaf 16.50 MOHAIR VESTEN, zacht en warm, alle modetlnten 44.75 - 59.75 Zweedse handgebreide US-PULLOVERS, 100% wol, hoge kraag, kleuren rood, groen, blauw cn wit 27.75 WOLLEN VESTEN. Ital. import, diverse kleuren, alle maten 11.71 Behaaglijk warm ONDERGOED; 3/4 maillots, Helanca, rose, wit, groen, rood, blauw en lila. Alle maten 5.10 Anegang 26 Telefoon 10643 DEN HAAG (ANP) De Zweedse sleepboot Titan (141 t.) is vermoedelijk in de Botnische golf vergaan. Het schip had een bemanning van zeven koppen en een loods aan boord. De Titan was donderdag uit Holmsund vertrokken naar het 499 ton metende mo torschip Birgitta, dat machinestoring had. De sleepboot seinde lat«r zelf om assis tentie, daar z(j met ijs overdekt en zinken de was. De Birgitta heeft de lichten van de Titan zien verdwijnen. (UPI) Reddingsboten zochten de zee af waar een verblindende sneeuwstorm woedde, maar vonden geen spoor van de opvarenden. Drie vissersschepen uit Esbjerg, met elk vier man aan boord, worden sinds enkele dagen vermist. Vermoedelijk zijn de scheepjes („Jytte" van 47 ton. „Lyngvis" van 46 ton en „Stornoway" van 61 ton) van de visgronden voor de felle storm van de laatste dagen afgedreven naar de kust van Noord-Schotland. Hun radiozenders zijn vermoedelijk defect, want veel Deen se vissersschepen hebben in de zware storm zulke schade opgelopen. Twee vlieg tuigen hebben vergeefs langs de Schotse kust naar de drie vissersboten gezocht, en de reddingsschepen „Mortensen" en „Vest- kysten" zijn eveneens vergeefs uitgevaren. Inmiddels'is de Deense Groenlandvaar- der „Umanak" in Kopenhagen aangeko men. Dit schip was onderweg van Groen land toen het verzocht werd de „Elfrika" te hulp te komen. De gezagvoerder van het schip, dat 91 passagiers vervoerde, vertel de bij aankomst, dat hij nog nooit in zijn zeemansloopbaan zulke zware stormen had meegemaakt als de afgelopen dagen. Dodencijfer Het noodweer heeft bij de Westeuropese kusten reeds het leven van 82 schepelin gen geëist, namelijk 12 man van de trawler George Robb, 17 man van de Portugese sleepboot Marialve, 3 runners van de Ne derlandse sleepboten Titan en Cycloop. 2 leden van de Britse kustwacht, 8 opvaren den van de reddingboot Mona bij Dundee. 5 Poolse vissers, 20 man van de Noor ,.E1- frida", 7 man van de Duitse „Mrrkur" en zojuist weer 8 van de Zweedse sleepboot „Titan". dit punt eens zijn met de Amerikanen. NEW YORK (Reuter) De Londense correspondent van de „New York Times" meldt van Amerikaanse zijde te hebben vernomen dat de Verenigde Staten thans nog geen denkbeeld aan de hand zullen doen voor een andere verdeling der mili taire uitgaven van de N.A.V.O.-landen, die het Amerikaanse aandeel zou verminde ren en dat van bepaalde andere landen zou verhogen. Volgens de correspondent zul len de Verenigde Staten hiermede wachten tot „de N.A.V.O. haar huidige moeilijkhe den heeft overwonnen". Volgens de Ame rikaanse bronnen wensen de Verenigde Staten weliswaar een nieuwe verdeling der militaire N.A.V.O.-uitgaven, doch er is geen aanleiding tot overhaasting. De correspondent van de „New York Times" besluit met de mededeling dat bij een andere kostenverdeling speciaal de kleinere N.A.V.O.-leden betrokken zijn, daar. naar Amerikaans inzicht, de Ver enigde Stgten, Groot-Brittannië en West- Duitsland reeds het volle pond bijdragen en dit bij Frankrijk bijna het geval is. OSLO (Reuter) Tijdens een plechtig heid in de grote aula van de universiteit van Oslo heeft het 70-jarige Britse, socia listische parlementslid Philip Noel-Baker de Nobelprijs voor de vrede ontvangen Hij aanvaardde de gouden medaille en het diploma, die behoren bij de prijs, i>e dit jaar ongeveer 150.000 gulden bedraagt, uit handen van Goennar Jahn, de voorzitter van de commissie van vijf, die door het parlement benoemd is om de prijs toe te kennen. De chèque werd woensdag aan zijn hotel afgeleverd. Op het besneeuwde plein voor de univer siteit sloegen tallozen de aankomst van Koning Olaf gade. Voor het eerst konden miljoenen in Europa de plechtigheid via de televisie volgen. Jahn zei, dat Noel Baker 45 jaar lang zijn krachten in dienst van de lijdende mensheid gesteld had, hetzij in tijden van oorlog of in de periode tussen oorlogen in. Maar bovenal was hij onvermoeibaar in zijn pogingen om het uitbreken van torlog te voorkomen. Zijn boek „de bewapenings wedloop" had de weg gewezen, die de mensheid zou moeten volgen. Jahn noemde Noel Baker de man, die waarschijnlijk 's werelds grootste deskun dige is op het gebied van de ontwapening. „Noel-Baker gelooft, dat enerzijds tot 1955 de Sovjet-Unie verantwoordelijk was voor het mislukken van ontwapeningsbe sprekingen, maar ook dat het Westen te veeleisend is. Wij dienen te geloven, dat het de Sovjet-regering ernst is, wanneer zij thans te kennen geeft tot ontwapening te willen overgaan". STOCKHOLM (Reuter) Vier Ameri kaanse geleerden, een Tsjechoslowaakse hoogleraar en een Italiaanse dichter heb ben donderdag Nobelprijzen voor 1959 uit handen van koning Gustaaf van Zweden ontvangen. De plechtigheid, waarbij 2.000 personen aanwezig waren, vond plaats in het moderne Concertgebouw van Stock holm. Degenen, die de Nobelprijzen in ont vangst namen waren professor Severo Ochoa en professor Arthur Kornberg, die de Nobelprijs voor geneeskunde delen. Voorts professor Emilio Segre en piofes- sor Owen Chamberlain, die de prijs voor natuurkunde delen. De andere twee Nobel prijswinnaars zijn de Tsjechoslowaak pro fessor Taroslav Heymvsky (chemie) en de Italiaan Salvatore Quasimodo (litera tuur). Koning Gustaaf overhandigde het No- bel-diploma en de zware gouden medaille en onderhield zich enkele minuten met ieder der prijswinnaars, die hun chèques voor 220.678 Zweedse kronen vrijdag in handen krijgen. Koningin Louise en andere leden van de Zweedse koninklijke familie woonden de plechtigheid ook bij en begaven zich later met ongeveer 700 der ndere gasten naar het traditionele Nobel-Banket in het stad huis. STOCKHOLM (NTB) Binnen enkele jaren zal een Amerikaanse tegenhanger van de Nobelprijs worden ingesteld, zo meldt de Zweedse pers. De bedoeling is, dat hij zal worden uitgekeerd voor werk zaamheden op vijf andere gebieden, dan die welke door de echte Nobelprijs worden bestreken. Een Amerikaanse schenker heeft tien miljoen dollar voor dit doel toe gezegd. De stuwende kracht bij deze plannen is de heer Carleton Smith, directe jr van de ..National Arts Foundation of America", die zich op het ogenblik in Stockholm be vindt. De prijzen zouden even groot moeten zijn als de oorspronkelijke Nobelprijzen. Om een antwoord te vinden op de vraag voor welke vakgebieden zij beschikbaar moeten worden gesteld heeft de heer Smith onder meer gesproken met Albert Schweitzer, de psycholoog Carl Jung, pre sident Eisenhower en mevrouw Roosevelt. Hij zal nog gaan praten met de at-»omge- leerde Niels Bohr, de geschiedkundige Ar nold Toynbee. en de schrijver Ahdré Maï- raux. Van Winston Churchill heeft hij al een advies gekregen: „geef de prijs aan degene, die er ons het meest trots op maakt, dat we tot het menselijke ras be horen". Anderen adviseerden hem wis kunde, astronomie, psychologie, geschie denis, godsdienst, onderwijs en kunst te kiezen. Advertentie WASHINGTON (Reuter-AFP) Het Amerikaanse departement van Defensie heeft bekendgemaakt dat 1200 man van de Amerikaanse strijdkrachten op IJsland, die 6.000 man omvatten, in de komende zes maanden zullen worden teruggetrokken Dit zou echter geen vermindering van de algemene sterkte betekenen. Alleen mili tairen van het leger zullen worden terug getrokken. Het luchtmacht- en marineper soneel blijft. Te Washington wordt verno men dat uitbreiding van de activiteit der Amerikaanse marine wordt overwogen. Een woordvoerder van het ministerie zei dat de vermindering der Amerikaanse troepen op IJsland al 21/» jaar in overwe ging was en niets uitstaande heeft met de jongste incidenten waarbij Amerikanen waren betrokken. OSLO (Reuter) Het Noorse parle ment heeft een plan goedgekeurd tot de aanleg van brandstof- en munitiedepots voor zeestrijdkrachten van de NAVO in Noorwegen. De minister van Defensie, Handal, heeft verder gezegd dat de aan leg van depots niet betekent dat Noorwe gen afwijkt van zijn tot dusver gevolgde steunpuntenpolitiek. De Noorse regering wil in vredestijd geen buitenlandse troe pen in haar land gelegerd hebben. Vol gens Handal zullen de depots Noors eigen dom zijn, maar de voorraden zijn van de landen die er voor hebben betaald. LAGOS (UPI) —Nigeria, de grootste natie van Afrika, gaat op twee wielen de onafhankelijkheid tegemoet. Wat de auto is voor de Amerikaan, is de fiets voor de Nigeriaan. Alleen de mannen rijden op de fiets in Nigeria. Er zijn 12 miljoen man nen en lVi miljoen fietsen, maar een fiets heeft vaak een aantal eigenaars, bijvoor beeld broers of een groepje vrienden. Dat betekent dat de meeste mannen fietsen en het betekent ook dat Nigeria de „fietslan den" Nederland en Denemarken op den duur wel naar den kroon zal gaan steken. In Lagos is er al een fiets per twee man nen. De leverantie is voor 98.7 percent in handen van Engelsen. In de grote steden is veel gemotoriseerd verkeer, maar het aantal vierwielers is veel '-.leiner dan het aantal fietsen. Het openbaar vervoer staat nog in de kinderschoenen en bijna iedere man met een vaste baan gaat op de fiets naar zijn werk. Wanneer de trotse eige naar zijn stalen ros heeft afbetaald, koopt hij een lederen zadeltas, waarop hij een spreuk naar zijn smaak schildert. Die kan van religieuze aard zijn, zoals „Redt mij, o God," cynisch, zoals „Vrees de vrouw, speelt met slang," trots, zoals „Ik ga mijn weg alleen" of luguber, zoals „Zes voet voor allemaal" (ter herinnering hieraan, dat niemand aan het graf ontkomt). De fiets dient ook als taxi. De passagiers zijn meestal vrouwen. Een vermoeide vrouw kan zich, zittend op de bagagedrager of op de stang enkele kilometers laten rij den voor een stuiver. Een „chauffeur" met gespierde kuiten neemt twee £assa- tpers tégétfjk. De fietsen zijn van een an tiek en degelijk soort. De sportkapetjes iïjn géén partij voor de bar slechte we- DJAKARTA (AFP) In kringen van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken is volgens het Franse pers bureau A.F.P. medegedeeld, dat de Indo nesische regering een vermindering of zelfs een algehele stopzetting in over weging heeft van vergunningen voor Nederlandse schepen havens in Indo nesië aan te doen. Deze mededeling werd gedaan naar aanleiding van berichten, dat „Nederlandse elementen" onlangs wapens hebben ontladen voor opstandelingen in Noord-Celebes. Dit zou zijn geschied door het Nederlandse vrachtschip „Blitar", veertien dagen geleden, aan de noordkust van Celebes. De „Blitar" bevond zich op weg naar Nederlands Nieuw-Guinea. De bedoelde zegslieden van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden, dat deze maatregelen tegen de Nederlandse scheepvaart zouden vallen onder de actie van de veiligheidsmaatregelen, die zijn ge troffen om te verhinderen, dat Indonesi sche opstandelingen hulp uit het buiten land ontvangen. (De directie van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd deelde in verband met 't vorengaand bericht mede. dat de „Blitar" voor het laatst in maart, dus bijna een jaar geleden, in Indonesië is geweest. Daarna is het schip naar Rotterdam ge komen, heeft toen voor de Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaatschappij in de HollandAustralië lijn een reis heen en terug naar Australië gemaakt en vertrok begin november van Bremerhaven naar Amerika. De „Blitar" ligt op het ogen blik te New York. red. ANP). Voor U N O-vluchtelingenhulp NEW YORK (Reuter) Een aantal landen heeft in totaal 29.700.000 dollar toe gezegd voor het nieuwe begrotingsjaar van de U.N.R.W.A., het UNO-bureau voor de Palestijnse vluchtelingen. Amerika zegde 23 miljoen dollar toe, mits dit be drag niet meer zou zijn dan 70 percent van de totale bijdragen. Engeland heeft 5,4 miljoen dollar toege zegd, Zweden 58.000 dollar, Denemarken (behoudens parlementaire goedkeuring) 165.000 gulden, Nederland (behoudens parlementaire goedkeuring) 65.790 dollar 34.725 dollar, Oostenrijk 2.000 dollar, Frank rijk 123.000 dollar, België 15.000 dollar, Joegoslavië 40.000 dollar, het vaticaan 4.000 dollar. De Nederlandse afgevaardigde C. W. A. Schurmann stelde, boven het bedrag van de U.N.R.W.A., 263.158 dollar in uitzicht als bijdrage tot het program van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen en 26.315 dollar voor vluchtelingen in Hong kong. Ook andere landen deden toezeggingen voor de Hoge Commissaris voor de vluch telingen. bijvoorbeeld Zweden 116.000 dol lar, Denemarken 1.320.000 gulden, West- Duitsland 209.500 dollar. gen, zeker niet als ze belast worden tot de graad, die de Nigeriaan als een nor male belasting beschouwt. Normaal is het voor hem dat zo'n fiets naar de markt hobbelt, terwijl een dikke koopvrouw op het achterspatbord balan ceert gelijk de bal op de neus van een cir cus-zeehond, terwijl een mand van grote afmetingen en meer dan gevuld met koop waar, even knap op haar hoofd balanceert èn terwijl het jongste geschenk van de natuur in haar „dek-schouder" (sjaal) sluimert. „Zwijntjesjagen" is hier volkomen inge burgerd en alle mogelijke soorten sloten worden verkocht. Populair is momenteel een Duits geval, dat onrechtmatig alleen maar te openen is als men een uur de tijd heeft en over een ijzerzaag beschikt. Maar sommige marktkooplui verkopen zo wel dit slot als de zaag. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de ondertekening van het Statuut van het Koninkrijk wordt ten bate ran het Prins Bernhardfonds een pen ning geslagen, die zal worden uitge voerd in brons, zilver en goud. De drie gestyleerde vogels stellen de partners in het Koninkrijk voor, de golven de verbondenheid van de rijksdelen. De oranjebloesem symboliseert het Huis van Oranje. BONN (UPI Resuter) De perstdienst van de Westduitse socialistische partij heeft een gedachtenwisseling gepubliceerd tussen dr. Adenauer en dr. Felix van Eckhardt, de woordvoerder van de bonds kanselier. Ernst Lemmer, de minister voor Duitse kwesties, was er het lijdend voor werp van. Opnieuw heeft dus een bandje uit een taperecorder dr. Adenauer moei lijkheden bezorgd. De vorige week zou in de bondskanse- larij een Franse journalist ontvangen wor den. Op de tafel voor dr. Adenauer stond een microfoon, die was verbonden met een bandopname apparaat. In afwachting van de journalist sprak dr. Adenauer met Von Eckhardt Over minister Lemmer. In een kabinetsvergadering had hij zich verzet te gen het standpunt van de overige minis ters in de kwestie van de Duitse Olym pische vlag en dr. Adenauer maakte toen de opmerking: „Als hij geen Berlijner was zou ik hem ontslaan, want dat is de enige reden waarom ik hem in de regering houd." Die opmerking kwam op een bandje, want de microfoon stond al open en het opnameapparaat werkte al. Iemand heeft het bandje in zijn zak ge stopt en het naar de socialistische partij gedirigeerd die er wel raad mee wist. Dr. Adenauer heeft reden om zijn on voorzichtigheid met microfoons te betreu ren, temeer omdat dit niet de eerste keer is dat zijn onvertogen woorden gemeen goed worden. Enkele jaren geleden liet hij zich nogal onparlementair uit over zijn minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, en toen dat bekend werd scheelde het niet veel of er was een kabinetscrisis uit voortge vloeid. Tien jaar terug heeft Carlo Schmid, de vooraanstaande socialist, in een over moedige bui hij zelf heeft later gezegd dat hij beschonken was voor een radio microfoon die ook open stond en met een opnameapparaat verbonden was. het hele partijbestuur de revue laten passeren. Het was zo erg toen hel door de CDU-pers- dienst bekendgemaakt werd dat er een partijraadsvergadering aan gewijd werd. Minister Strauss (Defensie) en minister Erhard (Economische Zaken) maken ook NEW YORK (AFP) Op voorstel van Birma heeft de Algemene Vergadering donderdag besloten, het debat over de Algerijnse kwestie tot vrijdag uit te stel len teneinde hun, die trachten tot een aan vaardbare ontwerp-resolutie te komen, kans van slagen te geven. Een Afrikaans- Aziatische ontwerp-resolutie heeft in de politieke commissie niet de vereiste meer derheid van tweederden gekregen, waar door zij dus in de Assemblee geen kans maakt. Het voorstel tot verdaging werd met 45 tegen nul stemmen, bij 25 onthoudingen aanvaard. (UPI) De meerderheid van Afrikaan se en Aziatische landen bereikte inmiddels overeenstemming over een wijziging van de door de politieke commissie aanvaar de resolutie over Algerije. In de nieuwe resolutie zou het woordje „twee" worden geschrapt. In de door de politieke commissie aan vaarde resolutie werd voorgesteld dat de „twee betrokken partijen" in het Algerijn se conflict diplomatieke besprekingen zouden voeren. Daartegen waren van ver schillende zijden bezwaren aangevoerd, waarbij betoogd werd, dat met „twee be trokken partijen" niet anders dan Frank rijk en het Algerijnse Bevrijdingsfront konden worden bedoeld. (Reuter) De Algemene Vergadering heeft de Zuidafrikaanse regering verzocht onderhandelingen met India en Pakistan te beginnen over de status van het halve miljoen mensen van Indische afkomst in Zuid-Afrika. Het verzoek was vervat in een resolutie van de speciale politieke commissie van de Assemblee. Zij werd aangenomen met 66 stemmen voor, bij 12 onthoudingen. Vier landen waren afwezig. De Zuidafrikaanse afgevaardigden ver lieten vóór de stemming de zaal. Zuid-Afri ka staat op het standpunt, dat het een bin nenlandse aangelegenheid is, waarin de UNO geen zeggenschap heeft BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Arnoldus, z. v. G. Deedel en J. van Mil; Elisabeth Maria, d. v. J. G. W. van Mil en L. M. van der Vooren; Anna Maria, d. v. G. van Snippenberg en J. H. H. Kip; Maria Johanna Celestina, d. v. H. van der Westen en Th. van der Hulst ONDERTROUWD: J. van der Post en C. M. Zethof; R. J. Muller en E. V. Murk; H. P. M. van Haaster en A. M. Kalkers. Getrouwd: P. van de Bor en A. M. Aan- geenbrug; F. G. M. Nijssen en E. M. Strobbe; J. H. Rusman en C. J. van de Hulst. OVERLEDEN: W. Schniedewind, m., oud 60 jaar. LONDEN (Reuter-UPI) Het Britse blad Daily Express uit zijn bezorgdheid over het vooruitzicht dat West-Duitsland de beschikking krijgt over kernwapens. Het onafhankelijke rechtse blad zegt in een commentaar op een bericht van woensdag uit Bonn, dat de Bondsdagcom missie van defensie raketten voor kernla dingen tot een bedrag van ruim 400 mil joen gulden zou willen kopen: De Duitsers zijn een oorlogszuchtig volk. Zij hebben een geschil met Rusland over het gebied dat hun na de oorlog is afgenomen. Het is dwaasheid deze mensen kernwapens in handen te geven. Volgens de „Daily Express" hebben Britse en Westduitse bedrijven kartels ge vormd, voor het ontwikkelen, produceren en verkopen van moderne wapens. Rolls Royce en de Maschinenfabrik Augsburg zouden gezamenlijk vliegtuigmotoren ont wikkelen, enkele Britse firma's zouden met Krupp nieuwe tanks gaan bouwen, en English Electric zou met enkele Westduit se firma's een nieuwe raket, de „Blue Wa ter", produceren. Men wil de kosten op deze manier bij ontwikkeling en produk- tie drukken, de Westduitse strijdkrachten groter mogelijkheden voor de aanschaf van moderne wapens geven, en de Britse industrie een eigen afzetmogelijkheid ver zekeren in de landen van de Europese ge meenschappelijke markt. gebruik van opnemers. Maar met ©en an der doel: enkele malen hebben zij zich moeten beklagen omdat zij na persconfe renties verkeerd geciteerd waren. Met een bandje achter de hand kunnen zij zich ge makkelijker rehabiliteren. Een regeringswoordvoerder zei dat be kend is dat de bondskanselier op dat ogen blik zeer ontstemd was over Lemmer. Hij heeft hem een brief geschreven en er is overleg gepleegd in de fractie van de christendemocratische partij. De zaak is thans bijgelegd, aldus de woordvoerder. Volgens deze woordvoerder is de opname wel echt. maar fragmentarisch en ver minkt. Op dit gironummer worden de giften in ontvangst genomen, die ten goede zullen komen aan de armste gezinnen van Haarlem. De inzameling „Voor de Stille Armen" is een Haar lemse traditie van de eerste rang. Een luttel bedrag Uwer zijds draagt bij tot een kleine vreugde in het sombere be staan van hen, die ondanks de welvaart van deze tijd dage lijks moeten worstelen om de primaire levensbehoeften. U kunt uw gave ook bezorgen aan onze loketten. De lijst met verantwoordingen wordt geregeld in ons blad gepubliceerd op pag. 3.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15