OP EN OM HET BINNENHOF Wijk aan Zee krijgt kabelbaan met zestig gondeltjes „Effectenbezit - Waarom? Wat? Hoe?" r~ Dr. Sabin over zijn anti-poliopil Vaste vergoeding voor vrijwillige brandweer Amsterdamse Beurs VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Primeur voor Noordzeebadplaatsen Spaarregeling voor gemeentepersoneel Nieuwe brandalarm installatie Jeugdclubs en ouders vergaderden samen Jaarvergadering RIVIB „Blijde stemmen" gaf geslaagde uitvoering Nieuwe bestuursleden van maatschappelijk hulpbetoon Dé waardevolle gids door effectenland: De beurs van gisteren CINCINNATI (UPI) Dr. Albert Sabin, de Amerikaanse geleerde, die door de mond toe te dienen vaccin tegen kin derverlamming heeft ontwikkeld, gelooft dat het mogelijk is alle Amerikanen blij vende 'escherming tegen kinderverlam ming te geven als men alle kinderen en alle volwassenen ertoe kon brengen ge lijktijdig, en dat dan in heel Amerika, een anti-poliopil met zijn „vaccin" te slikken. Dr. Sabin gebruikt een levend virus voor de bereiding van zijn poliovaccin. Dit zou niet alleen immuniseren tegen kinderver lamming, maar ook kunnen voorkomen dat een geïmmuniseerd persoon virusdra ger wordt en anderen besmet zonder zelf ziek te worden. Het Salk-vaccin van dr. Jonas Salk daarentegen wordt bereid met De scheepvaart op de grote rivieren ondervindt op het ogenblik veel last van de lage waterstand, een gevolg van de aanhoudende oostenwind. Deze foto is gemaakt bij de Lek in Vianen, waar de rivierbedding aan de zijkan ten is drooggevallen. dood virus waarmee kinderen door inspui ting gevaccineerd worden. Dit vaccin, al dus dr. Sabin, immuniseert wel maar gaat de besmetting door virusdragers niet te gen. „Ik geloof dat de kinderverlamming uit gebannen kan worden. Ik hoop dat ik het nog zal meemaken", verklaarde dr. Sa bin. Zijn vaccin is reeds toegepast op elf miljoen mensen buiten Amerika, onder an dere in de Sovjet-Unie. In Amerika en ver scheidene Europese landen (b.v. in Ne derland) wordt het vaccin van dr. Salk ge bruikt. WIJK AAN ZEE krijgt als eerste badplaats in ons land een kabelbaan met zestig gondeltjes (elk voor twee personen). Dit werd donderdagavond na een besloten vergadering van de raad der gemeente medegedeeld. Het ligt in de bedoeling van het Utrechtse ingenieursbureau 1BU binnenkort met de aanleg van de kabelbaan, die achthonderdentachtig meter lang zal zijn, te beginnen en men zal trachten nog vóór het komende badseizoen de eerste badgasten een reisje door de Wijk aan Zeese zeelucht te laten maken. Burgemeester J. G. S. Bruinsma en zijn Wijk aan Zeeëers en de ééndagsgasten wethouders hebben in principe vergun ning verleend aan het ingenieursbureau de kabelbaan aan te leggen. Zoals wij reeds eerder meldden, zal een op te richten maatschappij, de WIJKA n.v., de kabel baan exploiteren. Men zal te zijner tijd in een open gon- deltje kunnen stappen nabij de trap ter zijde van de Zwaanstraat Met zijn reis genoot maakt men dan van hier een tochtje hoog over de Zwaanstraat de toevoerweg naar het strand in de rich ting van de Hoge Tuinberg. Dan buigt de kabelbaan af naar het oosten, naar het Paasduin, waar het eindpunt is. Zestig gondeltjes komen op een onder linge afstand van vijfentwintig meter aan de kabels te hangen. De burgemeester van Beverwijk die er persoonlijk een groot voorstander van 's dat de badplaats zo aantrekkelijk mogelijk wordt eemaakt zei er trots op te zijn dat Wijk aan Zee met een gondelbaan wordt verrijkt, temeer daar het hierdoor de eerste badplaats in ons land zal zijn waar men een tochtje hoog boven de hoof den van de badgasten kan maken. De voorzitter van de VVV, de heer E. Gerritse verklaarde ook blij te zijn met de kabel baan. „Een attractie niet alleen voor dr maar ook voor de buitenlandse vakantie gangers die voor langere tijd in onze bad plaats zijn Men zal een fraai uitzicht hebben op het strand, maar ook op het imponerende com plex van Hoogovens IJmuiden en de wtjdf omgeving. De gondeltjes zullen ook de? avonds rondgaan, omdat van de duizenden lichtjes van de fabrieken ook veel bekoring litgaat. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER. GEBOREN: Frank Maas, z. v. J. Achter straat en A. Schot; Bartel Cornelis, z. v. M. Dekker en D. Smit; Martha, d. v. A. C. Nieuwenhuis en M. J. Langereis; Cornelis z. v. A. Ooms en H. C. Kamer; Jacob, z. v. J. B. Rijkmans en J. de Hoop; Maria An nette, d. v. A. H. Bokhorst en J. Braam; Renee Cornelis Adrianus Maria, z. v. W. N. Bakker en E. C. van Berkel; Jeanette Johanna Maria, d. v. N. A. Trompert en J. M. G. Verwer; Elisabeth, d. v. J. L. v. d. Plas en M. Scheurwater; Carin. d. v. P. Bogaard en A. J. Brands; Marie Jantien. d. v. D. W. Kreeft en A. L. v. Veen: Cora, d. v. F. A. Willemse en W. J .de Groot; Diederik Jacob, z. v. G. Gorter en S A M Jonker: Renate Andrea, d. v. W C. J. Schoenmaker en M. Sakkers: Albertus Lammert, z. v. A. L. Bloem en B. C. Stech- wey; Ronald, z. v. W. Snijders en H Mees ters: Cornelis Hendrikus Mattheus. z. v. A. J. v. Noord en M. J. Buijs: Manuella Geertruida Maria, d. v. B. J. H. Geerdink en T. Adema; Maria Margaretha. d. v. H. A. v. Nieuwburg en A. G. v. d. Laan: An dreas Mattheus Joseph, z. v. M. Kwaks en C. J. M. Simons; Christina Elisa. d. v. W. J. H. A. Roffelsen en R. M. v. Wolffelaar. ONDERTROUWD: H. Lindenburg en G H. v. d. Stelt; M. A. Buijs en A. Ramkema: J. B. M. van Schagen en E. J. C. Jansen GEHUWD: W. M. Bouman en G. Mon- ien; J. C. Griekspoor en C. H. van der Lubbe; W. Buis :n C. J. M. Schoorl; J den Boer en C. den Haan; P. A. Hobo en B. Prins; L. van der Linden en M. H. de Laat. OVERLEDEN: J. van der Luit, e. v. J van Poepelèn, 69 jaar. Bennebroek B. en W. van Bennebroek stellen de raad voor met ingang van 1 januari het perso neel van de vrijwillige brandweer voort aan een bezoldiging te verlenen. Met het oog op de moeilijkheden bij de werving van nieuw personeel heeft het college zich beraden hoe de toetreding aantrekkelijker te maken. De leden van de brandweer ontvangen voor hun dienst bij brand een vergoeding van 1,50 per uur met tijdens oefeningen een gratis con sumptie. Deze beloning is naar het oor deel van B. en W. aan de zeer lage kant. Voor de oefeningen zijn de brandweerlie den nagenoeg een hele avond kwijt, ter wijl zij mogelijk bij brand inkomsten der ven. Daarom is de animo tot de brand weer toe te treden niet erg groot, zodat de noodzakelijke verjonging van het korps door toevoer van nieuwe leden achterwege blijft. B. en W. stellen de raad daarom voor de volgende vaste vergoedingen uit te ke ren: voor de commandant 300 per jaar, voor de plaatsvervangend commandant f 250 per jaar, voor brandwachts eerste klas 100 en brandwachts tweede klas f 50 per jaar. De uurvergoeding voor het personeel met uitzondering van de com mandanten zou volgens de nieuwe rege ling 3 bij brand gaan bedragen en 5 per oefening tot een maximum van twin tig oefeningen per jaar. Als er tus sen twaalf uur en zes uur 's nachts brand uitbreekt zal de uurvergoeding met vijf tig percent worden verhoogd. B. en W. van Bennebroek stellen de raad voor met ingang van 1 januari een pre miespaarregeling voor het gemeenteper soneel in te stellen. Het uitgangspunt zouden de richtlijnên kunnen zijn die bij de vaststelling van de rijksregeling in acht zullen worden genomen. De voorge stelde premiespaarregeling opent de mo gelijkheid de bezitsvorming van het per soneel te stimuleren. Het is B. en W. van Bennebroek geble ken dat de brandalarminstallatie niet vol doet aan de tegenwoordige eisen, zodat herhaaldelijk storingen in de apparatuur optreden. Bovendien is het thans niet mo gelijk bij een brand op het terrein van de stichting „Vogelenzang" en het klooster „St. Lucia" de gemeentelijke brandweer onmiddellijk te alarmeren, waardoor groot lijfsgevaar voor patiënten en perso neel of bewoners kan ontstaan. Het college stelt de raad voor voor de vervanging van de installatie een krediet te verlenen van maximaal 4571. SUBSIDIE VOOR JEUGDKORPS „KUNST NA ARBEID" VAN Voor de onlangs opgerichte jeugdafde ling van het fanfarekorps „Kunst na Ar beid" in Bennebroek hebben zich veertig leden aangemeld. Het bestuur moet nu trommels met toebehoren en uitrusting stukken voor de majorettes aanschaffen Van de benodigde ƒ2500 denkt de vereni ging te financieren uit contributies, do naties, giften en de opbrengst van bijzon dere acties. B. en W. van Bennebroek stel len de raad voor het tekort op te vangen met een subsidie voor één keer van 800 Het college meent dat door de oprichting van het jeugdkorps voor de jeugd en de cultuurvorming in de gemeente een be langrijk werk tot stand zal komen. Hillegom De gereformeerde oudervereniging en de vijf gereformeerde jeugdclubs in Hil legom hebben donderdagavond in de zaal bij de kerk aan de Stationsweg een gecom- binnen de jaarvergadering gehouden. In zijn welkomstwoord wees de heer G. Klomp op de groeiende samenwerking tus sen de oudervereniging en de jeugdclubs. Het ligt in de bedoeling regelmatig con tactavonden te houden. Dat de methodiek van het jeugdwerk met haar tijd meegaat kwam tot uiting in het creatief spel dat door de club „Jong Klimop" werd uitge voerd. Aad de Vries en Am van der Beid speelden quatre mains op de piano, waar na een declamatiewedstrijd werd gehou den voor leden van de meisjesclub „Kik". Nadat de jongeren om half tien de zaal hadden verlaten opende de heer G. Lem de jaarvergadering van de oudervereni ging. In zijn jaarverslag deelde de secre taris, de heer Bouman, mee dat de jeugd clubs momenteel ruim honderd leden tel len. De voorzitter richtte een woord van dank tot de scheidende secretaris, die de ze functie meer dan tien jaar heeft ver vuld. De heer P. de Vries drong aan op uit breiding van de bibliotheek. De voorzitter der gereformeerde jeugd-centrale beant woordde vragen van ouders met betrek king tot het jeugdwerk. Bij de bestuurs verkiezing werden de heren J. Liezenga en G. Bosma gekozen. Tot slot bood de heer D. van Egmond de vergadering de nieu we statuten en het huishoudelijk reglement der oudervereniging aan. De Vereniging van Reizigers, Inkopers en Administratief Personeel in het Bloem- bollenbedrijf „RIVIB" hield donderdag avond in „Treslong" te Hillegom haar jaarvergadering. De voorzitter kon mede delen, dat het bestuur contact heeft opge nomen met de vereniging „Theorie en Praktijk", waardoor het mogelijk werd dat ook de leden van de RIVIB konden deelnemen aan de cursus „Verkooptech niek". Gelukkig zijn er leden die gebruik hebben gemaakt van deze gelegenheid, aldus de voorzitter. De administrateur van het Pensioenfonds voor het handels- en administratief perso neel in het bloembollenbedrijf, tot welker oprichting de RIVIB de stoot heeft gege ven, heeft medegedeeld, dat er op 1 janua ri 1960 hoogstwaarschijnlijk 220 deelne mers zullen zijn. Dit is een toeneming van bijna 100 percent. Hij wekte de leden op met de werkgevers nog eens te spreken over dit pensioenfonds. De werkgevers blijken namelijk in de meeste gevallen niet afwijzend te staan. In het adres van de 53 professoren aan de S.E.R. over de uitsluiting van „onge- zuilde organisaties" uit de P.B.O. en de toewijzing van een zetel aan een vereni ging die ongeveer een positie inneemt als de RIVIB, zag de voorzitter een moge lijkheid dat deze vereniging ook nog eens een zetel toegewezen zou krijgen. Het huishoudelijke gedeelte leverde geen moeilijkheden op. Zelfs de bestuursver kiezing verliep bijzonder vlot. Op voor stel van een van de leden werden de af tredende heren. Van der Pluym, Rozen broek en Spilker herkozen. Het verdere gedeelte van de avond werd in een meer feestelijke stemming doorgebracht. Vijfhuizen Donderdagavond heeft het Christelijk kinderkoor „Blijde stemmen" uit Vijfhui zen een uitvoering gegeven in de gerefor meerde kerk aldaar. De belangstelling voor dit optreden was bijzonder groot. Na een kort openingswoord van de heer H. van Hooidonk (de voorzitter van de Chris telijke Gemengde Zangvereniging „Ho sanna", waarvan „Blijde stemmen" een onder-afdeling is) bracht het kinderkoor een zestal liedjes ten gehore. Vervolgens was het de beurt aan de blokfluit muzikan ten. Begeleid door de heer Joh. Silvis trad eerst de negenjarige Kees Lodder als solist in „Menuet" van G. Ph. Teleman en Bourrée" van G. F. Handel. Een trio, be staande uit Truusje Beukelman, Dini Norg en Marijke Roest, liet zich in een drietal stukjes horen. Het hoogtepunt van het programma was de opvoering van twee zangspelen, „Het vuurrode manteltje" en de „Verdwijning van het prinsesje Rosalein". Deze vrolij ke voordrachtjes werden vlot en vrijwel zonder haperingen uitgebeeld. Het was een geslaagde avond die onder leiding stond van mevrouw Van Henten en de heer Joh. Silvis. De pianobegeleiding werd door mevrouw Van Henten verzorgd. Hoofddorp Op 31 december treden de heren B. Bos man, P. de Jong en S. Slagveld periodiek af als leden* van het bestuur van Maat schappelijk Hulpbetoon ir Zandvoort. De twee laatstgenoemden hebben zich niet meer herkiesbaar gesteld, voorts heeft het bestuurslid de heer J. van Sluisdam be richt met ingang van genoemde datum te bedanken. In verband hiermede hebben B. en W. van Zandvoort de raadsleden de volgende voordracht gezonden voor de ver kiezing van een nieuw bestuur in de raads vergadering van dinsdagavond. Vacature J. v. Sluisdam: 1. Mevrouw A. Joustra-Kuyper, 2. G. J. Sterrenburg. Vacature P de Jong: 1. Mevrouw C. Stemler-Tjaden, 2. L. J. Rinkel. Vacature S. Slagveld: 1. P. Douma, 2. C. A. Alders. Vacature B Bosman: 1 B. Bosman, 2. A. Luyendijk. KESTWIJDING In het jeugdhuis van de Hervormde kerk zal de afdeling Zandvoort van de Neder landse Christen Vrouwenbond op vrijdag 18 december haar jaarlijkse kerstwijdings- avond te houden. Aankoop van twee huizen B. en W. vand Zandvoort willen de panden Parallelweg 21 en 23 kopen voor 8.000,— Zij hebben de raad voorgesteld hiertoe over te gaan. De woningen zullen voorlopig verhuurd blijven, doch zijn voor afbraak bestemd omdat zij gelegen zijn binnen het gebied van het wederopbouwplan „Zeereep- noord". Advertentie door P. 3. KUI3KEN Prijs 3.90 Uitg. Ned. Inst. v. Bedrijfspaedagogie te Zeist. Verkrijgbaar in de boekhandel Toto-perikelen Bepaalde gebeurtenissen kunnen haar schaduwen vooruit werpen. Dit geldt ook op politiek gebied, wanneer er zich ver schijnselen voordoen, die hier of daar ze kere beduchtheid veroorzaken. Sinds de indiening van het wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet, ten ein de een wettelijke regeling van de voetbal toto in het leven te roepen, werd het al vrij spoedig duidelijk dat in brede kring het aanhangige regeringsontwerp tegen stand ontmoette. Met name was en is dit het geval met de bepaling, die beoogt te verhinderen dat de eerste prijs een hoger bedrag zou kunnen zijn dan vijfentwintig duizend gulden. Zeer velen in den lande zijn ervoor, dat de wet in dit opzicht helemaal geen grens zal vaststellen en vobr zover sommige van de critici zich nog wel bij enige begrenzing zouden kunnen neerleg gen, menen zij dat dan in elk geval de grens niet beneden honderdduizend gulden zou mogen liggen. Anders toch zou deelne ming aan de voetbalpool licht niet aan trekkelijk genoeg meer zijn. Met het tries te gevolg dat de opbrengst, welke ten be hoeve van de sport en van de sportont wikkeling wordt aangewend en die hoog nodig is vanwege het algemene volksbe lang dat op deze wijze wordt gediend, on toereikend zou dreigen te worden. In het licht van deze bezwaren tegen de huidige tekst van het wetsontwerp is het alleszins verklaarbaar, dat men in ge dachten ïeeds amendementen zag ont staan om, hetzij in het geheel geen maxi mum vast te leggen, hetzij althans het nu in het ontwerp voorkomende maximum van vijfentwintigduizend gulden tot b.v. honderdduizend gulden te verhogen. Nu zouden alleen reeds het vooruitzicht van dergelijke (op het ogenblik overigens nog maar denkbeeldig) amenderingspogingen in anti-revolutionaire kring en volgens sommigen eveneens bij een deel der chris- telijk-historischen hoogst ernstige onrust veroorzaakt hebben. Ja, het heet zelfs dat de tot genoemde partijen behorende minis ters kenbaar zouden hebben gemaakt, aanneming van zulke wijzigingen niet voor hun rekening te kunnen nemen, zo dat zij in een dergelijk geval uit het kabi net zouden treden. Als het daartoe zou komen, zou het met een een kabinetscrisis betekenen Het is heel begrijpelijk, dat geen van de par tijen uit wier midden er figuren zitting hebben in de ploeg-De Quay, hierop ge brand is. Vandaar b.v., dat de aanvoerder van de K.V.P., prof. Romme, al in De Volkskrant heeft verklaard, er de voor keur aan te geven bij het ontwerp tot her ziening van de Loterijwet rekening te hou den met het verzet van de minderheid, dus van de anti-revolutionairen en van de christelijk-historischen. Met andere woorden, deze politieke voor man meent ernaar te moeten streven de hele zaak zo soepel mogelijk te doen lo pen. Dat is ontegenzeglijk zijn goed recht. En nu hij ook heel begrijpelijk poli tiek bezien om die reden ongaarne zag dat zijn fractiegenoot mr. P. Blaisse deel zou gaan uitmaken van de door de Kamer voorzitter te benoemen, bijzondere com missie uit de Kamer, welke schriftelijk het later te houden mondeling debat heeft oor te bereiden, had hij dit gerust te be- voegder plaatse kunnen laten weten. Mr. Blaisse staat alom bekend als warm voor stander van de voetbalpool zonder beper king van de wettelijk toe te laten hoogte van de eerste prijs. Daarom scheen de voorzitter van de fractie van de K.V.P. nu juist niet deze fractiegenoot te willen la ten opnemen in de bijzondere commissie. Vreemde kronkelpaden Jammer valt het te achten, dat dit niet ronduit gezegd is en dat men vrij vreem de kronkelpaden is gaan bewandelen ter bereiking van het beoogde doel. „De Ka merleden. die dec! hebben uitgemaakt van de staatscommissie-Wiarda, welke aan de regering destijds advies heeft uit gebracht over de voetbalpool-kwestie, nl. over de in de wet aan te brengen voorzie ningen, moeten geen zitting krijgen in de bijzondere Kamercommissie. Dat is nu aanmeel gebruikelijk". Zo heette het Doch in werkelijkheid was het zo toch niet helemaal. Veelal vindt een dergelijke re gel wel toepassing, maar geenszins altijd, en nu in een bijeenkomst van het senio renconvent heel duidelijk was gebleken dat de P.v.d.A.-fractie er bepaald wel op prijs stelde de beide socialistische afge vaardigden die tot de commissie-Wiarda hadden behoord ook in de bijzondere Ka mercommissie te zien opgenomen, zou het voor de hand gelegen hebben met dat verlangen rekening te houden. In plaats daarvan is er, naar het mij wil voorkomen, wat al to veel gewerkt met in menig op zicht ten slotte weinig deugdelijke argu menten. En dat alles omdat nu eenmaal vermeden moest worden, geheel en al naar buiten te laten komen dat prof. Romme on gaarne zijn politieke vriend Blaisse tot commisielid aangewezen zag! Het woord drogredenen is hier zeker op zijn plaats. Zo is het in het algemeen niet waar hetgeen trouwens de heer Romme zelf toe gaf dat een Kamerlid, dat deel heeft uit gemaakt van een staatscommissie, daar door als lid van de volksvertegenwoordi ging al in een onvrije positie zou verkeren. Te minder ging het in dit geval op, omdat de regering zelf begonnen is af te wijken van het in de staatscommissie tot stand gekomen compromis; daardoor zijn nu ook meteen de Kamerleden in kwestie geheel vrij geworden én tegenover dat compromis van weleer én ten opzichte van hun verde re houding. Merkwaardig is voorts, dat er in de bijzondere Kamercommissie wel twee afgevaardigden zijn opgenomen, die zich bepaald hebben vastgelegd door hun in het Comité Sportprijsvragen ingenomen standpunt (te weten, dr. De Vreeze en mr. Geertsema). Evenmin bijster sterk in het onderhavige geval was de argumentatie: „Het-is goed, niet bij uitstek de specialis ten in de commissie te zetten, want gelei delijk aan wordt er hier op het Binnenhof toch al wat veel gespecialiseerd". Aldus ongeveer de redenering van prof. Romme. Bij andere gelegenheden heeft men ech ter van hem (zo b.v. wat betreft de com binatie van het lidmaatschap van de So ciaal-Economische Raad en van de Ka mer) eer opmerkingen van tegenoverge stelde aard kunnen horen. Trouwens, gaat het niet rijkelijk ver om b.v. iemand als mr. Blaisse, echt het type (mede in over drachtelijke zin!) van een „all round"-Ka- merlid, het etiket te willen opplakken van „specialist" inzake de voetbalpool? Onge twijfeld is hij op dat gebied heel goed thuis en weet hij aanmerkelijk meer van dat onderwerp dan een niet gering aantal zijner medeleden. Doch tegelijkertijd is hij van vele andere markten thuis, zodat het m.i., zacht uitgedrukt, overdreven was en dit insgelijks met betrekking tot de overige ex-leden der commissie-Wiarda thans het spookbeeld van te veel speciali- sati- voor de dag te halen. Voorzitter Kortenhorst (die ingevolge het Reglement van Orde zelf de leden der bijzondere commissie benoemde en kon benoemen) verzwakte op zijn beurt zijn theorie, dat dit een hem toekomend prero gatief was, door te verwijzen naar de tekst staat immers: de commissie bestaat, dat over de wijze van benoemen van c_*n bijzondere commissie handelt. Daarin dstaat immers: de commissie bestaat, tenzij de Kamer anders be sluit, uit vijf leden, te benoemen door de voorzitter. Zouden de door mij gespatieerde woor den niet in art.39 voorkomen, dan ware de stelling over een prerogatief van de voor zitter juist geweest; nu echter niet, want het reglement zelf houdt al in, dat de Ka mer anders kan besluiten. Bij dit alles komt nog, dat de tegenwoordige Kamer voorzitter in de regel bij dergelijke benoe mingen handelt overeenkomstig de wen sen van de verschillende fractievoorzit ters. De heer Romme moge gelijk hebben gehad, toen hij zeide dat dr. Kortenhorst aldus de Kamer verwend had, maar dat is nu eenmaal een feit en daardoor viel thans de afwijking van die verwennerij extra-op De boze Burger Lis se BURGERLIJKE STAND LISSE GEBOREN: Markus Nicolaas, zn v. W. Verkerk en M. H. Kleijn, Prinsessestraat 119; Frederikus Theodorus, zn v. Th. M. Vertuin en O. A. T. Ammerlaan, Prinsesse- strast 57 ONDERTROUWD: J. J. M. v. Rooijen en M. A. C. Grimbergen; P. Blom te Leimui- den en A. v. Noort te Lisse. AMSTERDAM Bij kalme handel ondergingen de inter nationale waarden bij de opening een koersreactie op de forse koersstijging van de vorige dag, vooral voor de Philips- aandelen. Van Wall Street, dat met lagere koersen was afgekomen, ging in Amster dam niet de minste stimulans uit en aan gezien ook de Westduitse beurzen een vijftal punten lager noteerde, geloofde men het op het Damrak aanvankelijk wel. De arbitrage had weinig te doen en het publiek liet beginbeurs hoofdzakelijk ver stek gaan. AKU hield zich bij de opening heel goed bij een prijs van 422, tegen als vorige slotprijs 422-H- Het bouwen van een nieuwe fabriek door de Spaanse doch teronderneming van het AKU-concern, La Seda de Barcelona, werkt stimulerend op de koersvorming van de AKU-aandelen. Parijs blijft zich voor deze stukken inte resseren en daarnaast bestaat er vraag voor Duitse rekening. Gedurende het verdere beursverloop werd de handel in de AKU-aandelen zeer levendig tenge volge van kooporders, waardoor de koers steeg tot 4264. Bij *t sluiten van de markt werd 4254 gedaan. De laagste prijs van de niet-officiële ochtendhandel bedroeg voor de rayonaandelen 417. Philips trok aan van 772 tot 775 en verloor op die prijs circa drie punten, vergeleken bij de vorige dag. Unilever steeg van 7164 tot 718 4 (7224). Kon Olie, die een dollar lager in Wall Street noteerde, waren op 162, circa een daalder lager, doch boven pari teit New York. In de scheepvaart bleef de handel bij die van de vorige dag ten ach ter. Ook in deze sector trokken de koersen, na een laeere opening, aan en verschilden uiteindelijk niet veel met de slotkoersen van de voorgaande dag. Nationale Han delsbank werd op 171 verhandeld, tegen vorige 168'4. Ook hier was de omzet ge ring. Van de leidende cultures daalde Deli na f 181 tot f 179 om daarna weer te stij gen tot 180.50. De vorige slotkoers was ƒ183.90. HVA was od 156 circa twee pun ten hoger. Staatsfondsen kalm. In de lokale sector was de handel eveneens zeer rustig met koersverschillen naar beide richtin gen. Aandelen Thomassen en Drijver no teerden tien punten hoger op het jubi leumdividend van vijf perdent van deze maatschappij en niét de aandelen van de aanneming-maatschappij De Kondor, zo als wij abusievelijk doorgaven. Claims Nederlandse Export Papierfabriek werd geadviseerd op f 1500. tegen de vorige dag f 1650. De introductie van certificaten Consolidated Electronics Industries Corp.. waarin de Amerikaanse belangen van Philios z^in ondergebracht, was de vorige dag een groot succes .met een omzet van 38 400 shares. De prijs was vriiwel onver anderd geadviseerd op 54454 4 dollar. Prolongatie 3 «4 percent. (ANP) Van een totaal van 455 verhandelde fondsen waren 153 (33.6 percent) hoger. 197 (43.3 percent) lager en 105 (23.1 per cent) gelijk. (ANP). NEW YORK De aandelen op de Newyorkse beurs stegen gedurende de loop van de dag en tegen sluitingstijd was er een gematigde verkoop. Hierdoor daalden heel wat fond sen beneden hun hoogtepunten van de beursdag. De industriële fondsen eindig den voor het merendeel hoger, waarbij in het bijzonder de chemische, de staal-, vliegtuig-, patent-geneesmiddelen en elek tronische fondsen zich vast toonden. Ver schillende staalfondsen stonden sterk met International Nickel voorop. Alcoa viel echter met meer dan 2 dollar per aandeel. Beech Aircraft steeg enige dollars. Union Carbide, Texas Instruments en Interna tional Salt vormden vaste punten in hun branche. Ford stond sterk in een overi gens vrij lage automarkt. Olie lag gunsti ger. Minnesota Mining en Minneapolis Honeywell vertoonden winst van 5 of meer dollars per aandeel op hun hoogtepunten. American Home won bij de patentgenees- middelenfondsen 5 dollar. Kansas City Southern steeg met meer dan 1 dollar, ter wijl Norfolk and Western bij de spoor- fondsen 1 dollar verloor. De omzet was 3.170.000 aandelen. Van 1.255 verhandelde fondsen sloten 512 hoger en 535 lager. Het industriegemiddelde kwam van 671.26 op 672.74, dat van spoorwegen van 154.38 op 154.49 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.10 op 87.22. De voorzitter van de fractie van de P.v.d.A., mr. Burger, heeft zich in de loop van deze parlementaire strijd nogal hevig opgewonden. Zijn ontstemming was ech ter hoewel er volgens anderen geruch ten in die zin in de Kamer zouden hebben gelopen niet veroorzaakt door het feit dat de P.v.d.A.-afgevaardigde Scheps on der de nu gevolgde procedure een plaats in de bijzondere commissie heeft gekre gen. Dat is ook heel begrijpelijk, want als er gebeurd zou zijn wat de fractie-voorzit ter van de P.v d.A. had gewenst, dan was de heer Kleijwegt een van de leden der commissie geworden; en de opvattingen van deze tot de protestants-christelijke werkgroep van de P.v.d.A. behorende af gevaardigde verschillen inzake de „begin selen", die de voetbalpool raken, niet van die van zijn engere geestverwant Scheps In zijn opwinding heeft mr. Burger een ontoelaatbare uitdrukking gebezigd, die terecht niet in de Handelingen is opgeno men. Natuurlijk had hij zich beter moeten beheersen. Intussen meen ik dat zijn ver bolgenheid bovenal haar oorzaak hierin had. dat er wat te veel vreemde kronkel paden bewandeld waren. Het zou inderdaad beter geweest zijn, wanneer men dit niet had gedaan. Thans kwam het in feite op niets anders dan een gelegenheidsregeling neer. Of, zoals ik iemand het met een ondeugende woord speling hoorde uitdrukken, op een verle genheidsregeling. Niemand heeft tenslot te een poging ondernomen om meteen voor de toekomst enigerlei principiële beslis sing te nemen of uit te lokken. Wenselijk ware het, dat men daartoe op een geschikt ogenblik eens zou overgaan. Dan behoeft er geen beduchtheid te bestaan voor her haling van een niet zo verkwikkelijk ta freel als zich thans heeft afgespeeld. Dr. E. van Raalte 3-34*/. Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam *57..^. A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K N Hoogovens.. Nederl. Ford N Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref Ph 11 ipsGloeiL Unilever Wilton Fyenoord.. Werf Gusto Dordtsche PetroL Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber.. K.L.M Holl. Amer. Lijn.. K.N.S.M N. Scheepv Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A. DelimaatschapplJ Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned Handel MIJ.. Rotterd. Bank.... Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motor».. Shell Union Tidewater...... Slotkoers gisteren 91"/i« 97 4 108 804 894 894 964 427 716 264 772 374 424 4 774 4 281 720 2214 1594 7414 f 162,50 2544 1134 f 115,20 172 185 1514 145 254 156 f 181,50 330 1714 248 285 2.57 64 4 554 100 54 4 764 244 Heden 13.45 uur 914 441 718 265 772 375 424 798 290 724 220 159 4 742 f 162,40 354 115 ƒ115,50 170 185 151 146 255 158 f 183.50 330 172 248 4 286 258 65 554 100 4 534 75 4 24 4

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17