Belgisch Kongo lijkt af te drijven naar onlusten, nu zwart tegen zwart Voor de Stille Armen Alle Afrikaanse controversen komen in explosieve verkiezingsstrijd boven BELGISCH KONGO III BOOMKLIMMERS GEBAKKEN PEREN Parkeren in Britse steden wordt aan banden gelegd Ercplicht voor gezonden Lissabon bedreigt Delgado met „disciplinaire" actie Staking in Japan tegen verdrag met Amerika Twintig doden in Kongo bij de jongste onlusten Oproer in Windhoek ULif öf bFrlFÖpn fijb VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Dorpspolitiek in donker Afrika Socialisten sturen een vragenlijst naar Herter Auto's van forensen worden uit de kern verbannen 0p de EEN OPLOSSI NG' VOOR WINTERHANDEN: UNIVERSELLE tube 2.50 Zoet water uit zeewater 200 jaar geleden „Wanneer wij zoals traditie getrouw is telkenjare bij de nadering der kerst dagen over stille armen spreken dan wordt daarmede een groep medeburgers aange duid, die in zijn samenstellende delen bij zonder veelsoortig blijkt te zijn en niet aan rang of stand gebonden. In het bijzonder echter wordt men ge troffen bij kennisneming van de omstan digheden van sommigen, die in het bezit van geestelijk of lichamelijk niet-volwaar- dige kinderen zijn. Weliswaar bestaat de mogelijkheid om van gemeentewege te worden geholpen bij de betaling van ver- pleegkosten in daartoe geëigende tehuizen en inrichtingen, doch vele ouders kunnen er niet gauw toe besluiten en sommige nooit om hiervoor aan te kloppen; ook en vooral niet omdat hierbij sprake moet zijn van een zekere mate van afstand doen van deze kinderen en het overlaten van hun verzorging aan vreemde handen. De consequentie van hun op zichzelf zo zeer te waarderen houding is echter, dat het deel van hun inkomen, dat normaliter voor andere doeleinden dan voor de eerste levensbehoeften kan worden gebruikt, be steed moet worden aan het geldverslinden de onderhoud van hun zieke kind, waar door zij gedurende een vrijwel uitzichtloze reeks van jaren verstoken blijven van alle extra's en van alles wat het leven kan ver aangenamen. Het moet voor ieder die gezonde kinde ren heeft wel een vreugdevolle ereplicht heten in deze dagen zijn minderbedeelde medeburgers te gedenken door middel van een bijdrage, die via het comité zal leiden tot verlichting van zorg en druk voor die groep van medeburgers waarop ik hier boven doelde. D. HEYMANS, Directeur gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst." 12e verantwoording Mr. J. B. de H. 100.—; S. K. 30.—; D. S. V. 25.Karei Bralleput 25. v. D. 25.—; ir. A. J. v. W. 25.—; N. N. 25.—; J. P. F. M. 25.—; R. B. 25.—; ir. J. d. B. 20.—; J. H. v. P.-R. 20.—; G. L. S. f 10.—; J. L. Z. 10.—; W. H. 10.—; N. N. 10.—; ir. v. B. 10.—;' B. J 10.—; J. P. R.-W. 10.—; A. A. v. B.- K. 10.—; H. S. 10.—; J. H. J. 10.—; mr. K. J. C. 10.—; R. H. 10.—; B. J. T. 10.—; mej. E. V. 10.—; N. Z. 10.—; G. S. 10.—; J. R. 10.—; J. de J. 10.—; M. 10.—; P. C. 10.—; J. A. F. G.-S. 10.—; H H. R. 10.—; F. L. G. 10.—; Z. 10.—; P. H. v. S. 7.50; J. D. v. d. S. 7.50; G. J. B. 7.50; P. T 5.—; mej. C. S. 5.Hans en Kwien 5. R. H. B. 5.—; R. S. 5.—; M. v. S. 5.—; J. v. D. j.-B. 5.—; Yvonne 5.—; S. W. B. 5.—; S. v. K. 5.—; T. H. 5.—; mej. D L5.—; mej. H. v. d. B. 5.—; A. W. 4.—; E. H. J. v. d. P. 4.—; A. S. f 3.50; A. S. 3.—; A. D. 2.50; J. H. F. K. 2.50; J A. B. 2.50; „Doe het" 2.50; N. v. I. J. 2.50; H. J. v. U. 2.50; J. P. R. 2.50; N. N. f 2.50; N. N 2.50; Weha f 2.50; J. v. d. M. 2.50; P. J. de M. 2.50; mevr. D.-T. 2.—; bez. H.D.-O.H.C. 17.—; P. en A. 8.—; W. I. K. 5.—; E. O. V. 2.50; W. R. 5.—; RE25.—; R. T. 10.—; mw. G. S. W. B. 2.50; E. Z. f 2.50; M. v. d. St. K. 5.—; N. N. 050; J. V. f 2.50; S. W. 10.—; P. B. 5.—; W. J. E. 5.—; J. K. G. 10.—; mw. v S. 2.50; N. H. en R. H. 1.50; W. M. 2.50; F. J. B. 3.—; mw. G. 2.50; N. N. 10.—; W. de L. R. B. 2.50. Dagtotaal 859.—. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 13.679,25. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flo- resstraat 1, Haarlem en Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 ten name van Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt., onder de ver melding „Voor de Stille Armen". Vermeldt vooral onder welke aanduiding de verant woording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). LISSABON (AFPHeuter/UPI) Portu gal zal een disciplinaire maatregel nemen tegen generaal Humberto Delgado we gens verklaringen die de generaal in het buitenland heeft afgelegd, zo is officieel in Lissabon meegedeeld. Delgado heeft onlangs een aantal Westeuropese landen bezocht en is nu terug in Brazilië, waar hij asiel heeft gekregen. In januari heeft de Portugese regering hem disciplinair ge straft door hem uit militaire dienst te ont slaan. Delgado was kandidaat bij de presi dentsverkiezingen van vorig jaar. Na zijn verkiezingsnederlaag heeft hij zijn politie ke activiteiten, die door de Portugese re gering als „ondermijnend" gekenmerkt zijn, voortgezet, waarop zijn vlucht naar de Braziliaanse ambassade te Lissabon volgde. Hij is het land uit gekomen, maar zijn vrouw, die achterbleef, kon zijn pen sioen als onderminister voor luchtvaart blijven toucheren. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LEOPOLDSTAD, 8 december. Aan de voet van Leopoldstads wolken krabbers tiert de dorpspolitiek in bars en cafés. Moesten de zwarte (en sommige blanke) politici-achter-een-pils beslissen over de bouw van een toilet op het marktplein, men zou er een „clochemerle" over kunnen schrijven. Zij knutselen echter aan de onafhankelijkheid van een centraal-Afrikaanse kolos: Belgisch /laf mooi TA rtrAA* ic olc NJpflprlanrl Ivri Vl/Q** TTIDPr IC *711 liik'Pn Kongo, dat tachtig maal zo groot is als Nederland. En wat meer is, zij lijken daarbij onvervaard af te stevenen op een burgeroorlog, althans op bloedige onlusten in de komende maanden, die van Kongo's onafhankelijkheid wel eens «v p J een zware bevalling zouden kunnen maken. Deert dat hen? Op het terras van het Regina-hotel, waar Elvis Presley zich met luider stem via de juke-box open baart, of in de chique, koele bar van het Memling-hotel, houdt het bestuur van de P.N.P., de Nationale Partij der Vooruitgang, dagelijks welgemutst krijgsraad bij een whiskey-soda met zijn blanke adviseurs. Hij is tenslotte de „nette partij van de eerlijke gematigden", van de gevestigde belangen, ook van het binnen land vooral waar de stammen zullen stemmen, zoals de stamhoofden het zullen gebieden. Te weten op de stamhoofden, die doorgaans lid zijn van deze ^Partij der Vooruitgang". Men ziet deze partijleiders zelden in de bars van „Leo's" zwarte wijken, waar minder brave Kongolese politici het verhitte woord voeren tot de verstedelijkte, ontstamde Afrikanen, die nu al drie van de dertien miljoen Kongolezen uitmaken. Men ziet ze nog minder in de buurt van hun doodsvijand, de machtige Abako, die het zonder bierkroegen kan stellen, omdat hij een echt hoofdkwartier heeft. Zijn goeddeels protestantse leiding heeft het trouwens niet op roken en drinken voorzien, bestaat uit fanatieke puriteinen die aan hun detail-principes vasthouden met een ijver die Urk niet zou misstaan. Waar ligt de kwade kans, dat deze of volgende maand in Leopoldstad opnieuw onlusten zullen uitbreken, niet alleen anti- blanke, maar vooral van zwart tegen zwart? De voedingsbodem ligt in het al gemeen in de tegenstelling tussen het oude en het nieuwe Afrika, tussen het bin nenland en de steden, tussen de gevestig de belangen van een zwarte middenstand, die een geleidelijke onafhankelijkheid wenst en niet geheel met België wil bre ken en de nationalisten, die Guinea en Ghana geboren hebben zien worden. In de regionale en stamtegenstellingen ten slot te, die een koloniaal regime in stand hield om zichzelf gemakkelijker te handhaven. De onmiddellijke aanleiding tot vrees voor een conflict ligt in de koppigheid van de Abako, de bond van het Bakongovolk uit Neder-Kongo, die nu welhaast zeker de huidige gemeenteraadsverkiezingen zal boycotten, welke in de ver afgelegen dis tricten reeds zijn begonnen, maar op 20 december in de grote steden hun hoogte punt zullen bereiken, en waaruit België's Kongolese gesprekspartners te voorschijn moeten komen. Het ogenschijnlijke compromis tussen minister De Schrijver en de Abako heeft niets opgeleverd, is slechts een lis geble ken van de Abako-leiding om nog eenmaal in Brussel zelf te proberen een vooraf gaande rondetafelconferentie af te dwin gen. De Abako in Kongo zelf is inmiddels teruggevallen tot haar hardste standpunt: niet alleen boycot van de verkiezingen, maar ook onmiddellijke onafhankelijkheid van de provincie Leopoldstad in een eigen Bakongo-republiek. Met die eis keert de Abako zich niet alleen tegen de Belgische regering, maar ook tegen de minder haastig gebakerde Kongolezen uit het achterland. De Abakb zegt tot hen in feite: „Als jullie geen haast hebben met de onafhankelijkheid, wij wél. Als jullie ie niet door onze sterke locomo tief willen laten trekken, dan gooien wij de koppeling los. Later kunnen jullie dan nog altijd een federatie met ons aangaan." De Abako wantrouwt niet alleen de op rechtheid van het Belgische plan voor Kongo's onafhankelijkheid, maar ziet in de P.N.P. eenvoudig een instrument van het Belgische kolonialisme. En hij denkt en praat in termen van strijd. Strijd te gen de andere stammen, zoals de Banga- la, die wel aan de verkiezingen deelnemen en wier vertegenwoordigers straks als burgemeesters en in gemeenteraden het bewind zullen voeren over gedeeltelijk door Bakongo bevolkte gemeentes, strijd tegen blanken, die misschien een recht streekse administratie zullen moeten in stellen in gebieden, waar louter Bakongo Zal het zo eindigen? Joseph Kasa- voeboe, leider van de Abako, raad pleegt zijn horloge: het uur heeft geslagen. wonen en waar zelfs geen enkele kandi daat is gesteld. Hoe denkt de P.N.P. die voor een groot deel die andere stammen vertegenwoor digt daarover? Vice-president Lopez, een mulat en de enige verstandige politicus, die ik tot dusver in Kongo ontmoette, zegt: „Op zo'n vulkaan zou ik niet graag gaan zitten. Wij moeten de machtspositie van de Abako in Neder-Kongo als een feit aanvaarden. Wij moeten dan in 's hemels naam het Belgische tijdschema voor de onafhankelijkheid maar loslaten en on middellijk na de verkiezingen mèt de Aba ko een voorlopige regering vormen om van België de onmiddellijke erkenning van de Verenigde Staten van Kongo te eisen." Het is de vraag of Lopez' standpunt door de P.N.P., die zich door haar zeker schijnende meerderheid sterk voelt, ge deeld zal worden. Secretaris Delvaux droeg althans het volgende tot de ontspan ning bij: „De Bakongo zijn lafaards. Ik heb in Leo 10.000 Bayaka onder mijn or ders, die als ik één vinger ophef, gehakt van de Bakongo maken." Zal de Abako bij het scheiden van de markt gedwee worden en door de deur gaan die gouverneur-generaal Cornelis bij decreet alsnog voor hem kan openen: ver late indiening van kandidatenlijsten en deelneming aan de verkiezingen? De kans lijkt klein. Abako-voorzitter Joseph Kasa- voeboe is geen dictator. Ik kreeg dezer dagen bezoek van een Abako-delegatie, die mij de verzekering gaf dat wanneer „Monsieur Kasa" van zijn eisen zou af stappen, de Abako van „monsieur Kasa" zou afstappen en in zijn plaats de veel ex tremer Kanza tot president zou benoemen. Zij hadden als protestanten toch al be swaar tegen zijn coalitie met de rooms- katholiek Kalondji, die een vleugel van de Nationale Kongolese Beweging leidt. Zij spraken geringschattend over „de boom klimmers uit het binnenland," zeiden ver volgens gebeden voor mijn zieleheil en gingen plechtig heen in de rechtschapen rust van heilig overtuigden. Zo begon het: Henry Morton Stanley, die de sluier van Midden- Afrika oplichtte, wenkt België het reusachtige Kongo binnen. Is er geen zwarte partij, die de partijen kan verzoenen? Theoretisch zou het M.N.C., de Nationale Kongolese Bewe ging, de enige partij waarin men althans de teneur van een algemene Afrikaanse onafhankelijkheidsbeweging herkent, dat moeten proberen. Maar het Belgisch gou vernement heeft zijn president Patrice Loemoemba, een kwade rakker, schielijk in het gevang gestopt, de dorpspolitiek komt van beide kanten. Vice-president Nendaka heeft inderdaad alle partijen uit genodigd een gesloten front te vormen, maar hij kan inmiddels niet nalaten uit electorale overwegingen jegens die ande re partijen de venijnigste steken onder water uit te delen. Bovendien is hij een slecht spreker, die wanneer hij zijn aan loop neemt voor een koene sprong naar een oratorische climax, steeds zijn pols stok vergeet en dan mompelend aan de grond gekluisterd blijft. Zo heeft België zich in Kongo een bord vol gebakken peren opgediend. Men kan zich in gemoede afvragen, hoe iemand, na tien jaar harde lessen in anti-kolonia- lisme, een land onafhankelijkheid be looft, maar er eerst nog even verkiezin gen vnl laten houden en daarmee reeds verdeelde streken en primitieve volken in een razende verkiezingsstrijd wikkelt. Was het een nieuwe verdeel-en-heers-po- ging? Of is het slechts een braaf paterna lisme, dat zich zelfs voor het komend af scheid van de zwarte zoon uitte in het een zijdig opstellen van een tijdschema (waar geen Kongolees aan te pas kwam)? en vanwaar die Belgische eis tot een demo cratisch Kongo? Dat is een geheel nieuwe bekommernis, die bovendien een illusie zal blijken. Welke privéredenen de Abako en de Bel gische socialisten een rondetafelconferen tie met Kongo's huidige leiders ook heb ben doen verlangen, objectief gezien zou die natuurlijk de logische oplossing zijn geweest. België heeft noch de militaire middelen noch de lust om zo nodig in Kongo de orde te herstellen. De komende weken zullen leren of er nog andere uit wegen bestaan om het dreigend conflict te ontgaan. TOKIO (Reuter) In heel Japan waren de treindiensten donderdag in de war toen bijna veertigduizend spoorwegarbeiders deelnamen aan stakingen, bijeenkomsten en demonstraties, gericht tegen de her ziening van het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten. De „Verenigde kerk van Christus" in Japan heeft een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat herziening van het verdrag zou indruisen tegen de huidige neiging in de wereld tot „dooi in de koude oorlog en het sterke verlangen naar vrede". Zij zou Japan ook maken tot deelnemer aan een van de blokken in de wereld. De Japanse socialistische oppositie partij heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter ver zocht, de „twijfel en onbehaaglijkheid aangaande de herziening van het Japans- Amerikaanse veiligheidsverdrag, dat naar verwachting volgende maand in Washing ton getekend wordt, uit de Japanse ge dachten weg te nemen. De voorzitter van deze partij, Soezoeki, stelt Herter een aan tal vragen en zegt te hopen, dat Herter openhartig zal antwoorden. Enkele vragen zijn onder meer: „Zijn de Amerikaanse strijdkrachten in Japan met kernwapens uitgerust? Is de Ameri kaanse regering van plan kernwapens in Japan te brengen? Bent u van oordeel, dat de invoering van kernwapens in Japan de goedkeuring behoeft van de Japanse regering krachtens het nieuwe verdrag?" De socialistische partij heeft inmiddels een resolutie ingediend in de Eerste Kamer van het Japanse parlement, waarin aan gedrongen wordt op onmiddellijke op schorting van de onderhandelingen over het veiligheidsverdrag. „Het is tijd dat Japan de mogelijkheid opnieuw in beschouwing neemt om de im passe, waarin de betrekkingen tussen Ja pan en de Chinese volksrepubliek zich be vinden, te beëindigen", zo heeft de Ja panse premier, Kisji, op een bijeenkomst van de liberaal-democratische partij ver klaard. Hij voegde hieraan toe, dat hij tijdens zijn bezoek aan Washington, eind januari, de gelegenheid zal hebben met president Eisenhower over het vraagstuk-China te spreken. Tijdens dit bezoek zal het nieuwe Amerikaans-J apanse veiligheidsverdrag worden ondertekend. LEOPOLDSTAD (UPI) Volgens ra- dio-Leopoldstad, is het weer kalm in het gebied van Loeloeaburg, waar vier dagen lang botsingen hebben plaats gehad tus sen Baloeba's en Loeloea's, waarbij twin tig leden van deze stammen het leven heb ben verloren. Voorts wordt uit onofficiële bron vernomen dat ongeveer zestig men sen ernstig gewond zijn geraakt. In de Europese wijken van Loeloeaburg is het rustig gebleven. Troepen blijven in de stad en haar omgeving patrouilleren. Vier leiders van de Loeloea zijn gearres teerd, wegens publikatie van een pamflet waarin hun stam wordt opgewekt niet aan de verkiezingen deel te nemen. De vier arrestanten zijn leiders van de partij voor behartiging van Loeloea-belangen. (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Transport Er- nest Marples heeft in het Lagerhuis tij dens het debat over de verkeerssituatie in Londen en andere grote steden verklaard, dat het urenlang parkeren in het centrum spoedig tot het verleden zal behoren. In het debat kwam de algemene ongerust heid tot uiting dat het steeds toenemende autoverkeer bezig is de steden langzaam maar zeker te wurgen. Algemeen werden doortastende maatregelen bepleit, met name de instelling van een centraal ge zagsorgaan voor het gehele transportwe zen met een speciaal departement van transportingenieurs, alsmede de vorming van een korps burgerlijke verkeerscon- troleurs, die de overbelaste politie voor haar eigenlijke taak, voorkomen van mis daden, zouden moeten vrijmaken. Er zullen in het centrum van de steden meer parkeermeters worden ingevoerd waar automobilisten ten hoogste een of twee uur mogen stoppen. In Londen is de grote hinderpaal niet alleen de veel te smalle straten, maar vooral het feit dat 28 verschillende gemeenten en andere overheidsorganen vrijwel zonder samen werking allerlei dingen doen of nalaten welke vooral een stedebouwkundig vraag stuk, dat zonder zorgvuldige wetenschap pelijke methoden onoplosbaar is. Er ver rijzen bij voorbeeld in het centrum van Londen enorme kantoorgebouwen zonder dat rekening gehouden wordt met het ver keer dat deze aantrekken. In elk geval zullen de wagens van dege nen, die deze de hele dag nabij de plaats waar zij werken laten staan, binnenkort uit het centrum worden verbannen. De automobilisten zullen dan de laatste mij len van hun reis per bus of ondergrondse moeten afleggen. De proefneming met de roze zone, inge voerd in verband met de kerstdrukte, is reeds een beperkt succes gebleken. Dit ex periment zal in een iets groter gebied, worden herhaald en tenminste twee jaar duren, mede om nieuwe verkeersgewoon- ten te kunnen vormen. Laden en lossen zullen aan strenge regels worden onder worpen. In 1960 zullen er in Groot-Brittannië 5,„ miljoen particuliere auto's zijn en in 1975 waarschijnlijk 13,5 miljoen. In Londen heeft men op het ogenblik de helft van de tijd nodig dan gebruikelijk om het centrum door te komen. Het is wel niet de ideale oplossing voor de chroni sche verkeersmoeilijkheden waaraan Lon den. evenals vele andere wereldsteden, lijdt. Er zal meer parkeerruimte moeten komen, onder andere door middel van torengarages. Ook zijn ondergrondse par keerplaatsen bepleit, maar dit zou een op offering betekenen van het prachtige oude geboomte der historische pleinen, een on ontbeerli.ik element in het Londense stads schoon. De eerste remedie is betere, mo derne wegen, met de aanleg waarvan nog maar nauwelijks een begin is gemaakt. Ter tegemoetkoming van de uit het een trum verbannen automobilisten is er tij delijke extra-parkeerruimte geschapen voor 6000 wagens, onder andere in de ko ninklijke parken en zelfs in de Mali, de vorstelijke weg welke kaarsrecht op Buckingham Palace toeloopt. WINDHOEK (Reuter) In Windhoek (Zuidwest-Afrika) zijn in de afgelopen nacht verscheidene Afrikanen gedood toen politie en militairen het vuur open den op oproerkraaiers, die hadden ge tracht gebouwen in brand te steken uit pro test tegen het voornemen hen te verplaat sen naar een nieuw district. Er zijn negen naturellen om het leven gekomen en dertig gewond. Een vijftigtal blanken zat opgesloten in gemeentegebou wen. Er moesten troepen komen om hen te ontzetten. Verscheidene agenten wer den gewond. <~Praatatoel De grote poet Het vervelende is, dat me nu opeens dui delijk is geworden dat ik wat laat begon nen ben. Twee weken geleden heb ik mijn eerste formulier van de voetbal-pool inge vuld en plotseling daarop hebben boze mannen voorgesteld, dat ik tn de toekomst niet meer dan 25 mille mag winnen als ik de uitkomst van alle partijtjes goed voor spel. Enkele jaren lang heb ik met wat ik graag mocht denken, dat de aarzeling was van de a-materiële intellectueel gewacht voor ik me ook maar heb aange meld als lid van een voetbalvereniging, zulks met enig doel om deel te kunnen ne men aan de pool. Ik had nog nooit van de betrokken club gehoord, maar de vereiste contributie van zes pop per jaar leek mij redelijk; vooral ook, omdat de lidmaat schapskaart nadrukkelijk stipuleert, dat ik nu de wedstrijden van alle elftallen van de vereniging voor niets mag volgen. Nu rest me slechts uit te vinden, waar deze club haar terreinen heeft. Maar belang rijk is dat niet. Na enkele jaren dus ben ik mij gaan rea liseren, dat het niet helemaal fair was te genover mijn gezin om het die anderhalve ton te onthouden, die men zo gemakkelijk kan verwerven. Ik was me er van bewust, dat er een soort elementaire kennis en vaardigheid voor nodig zou zijn om het aantrekkelijke bedragje te winnen maar ik heb gemerkt, dat daar niet zo érg veel studie voor nodig is. De eerste week had ik één rijtje met 8 goede uitslagen (van de vijftien), de tweede week was er een rijtje met tien onberispelijk voorspel de wedstrijdresultaten bij. Op deze wijze voortgaande kan het nog maar enkele we ken duren voor ik „de grote poet" (zoals dat genoemd wordt door de sigarenwinke- lier-cum-clubagent) in de wacht sleep. Even een zijpad: wat is toch „in de wacht slepen"? Duidt deze uitdrukking op een vroeger voorkomende neiging tot on eerlijkheid en verduistering bij wachthou dende militairen? In alle ernst: 150.000 is een aardige som gelds. Sommige mensen moeten er hard voor werken om zoveel geld in een week te verdienen. Omdat deze weg door mijn afkeer van hard werken voor mij ge sloten is, heb ik mij ten slotte moeten wen den tot pool-spel. Niemand zal ooit willen verdedigen, dat het invullen van een pool- formulier hard werk is. Ik blijf er ook helemaal fris bij, althans zolang ik me in het geheel niets aantrek van de sugges ties, die sommige dagbladen in de loop van de week voor de komende zondag pu bliceren. Die verwarren de zaak slechts. Die menen, dat M.V.V. (Meer en Vlugger Voetballen) zal winnen van V.V.V. (Veel Vlugger Voetballen) en dat is duidelijk belachelijk. Zij hebben alleen nut bij het uitleggen van het verschil tussen Quick (Nijmegen), Quick (Den Haag), Quick '20, Be Quick (Zutphen) en Be Quick (Gro ningen). Goed, ik ga dus die anderhalve ton win nen. Dat is even zuur voor de andere deel nemers aan de pool, maar ik beloof hun dat ik onmiddellijk na dit winnen mijn deelneming zal staken. Ik begrijp, dat het niet aardig zou zijn tegenover al die anderen om met dat winnen door te gaan. Zij moeten ook een kans hebben. Alleen moet ik nu wel opschieten. 25.000 is óók aardig hoor, daar niks van. Maar het is toch heel wat anders. Niet zo heerlijk en volstrekt exorbitant; meer rustig en Ne derlands-jaloers op de hoge inkomsten van anderen, vooral als die anderen er niet voor gewerkt hebben („bah!"). Gedwongen dus door de omstandighe den ga ik nu de pool winnen. Ik had nog best even willen wachten, want ik begrijp dat sommige mensen het geld nóg beter kunnen gebruiken dan ik maar nu heb ik geen keus. Op dit moment ga ik mijn kruisjes zetten, een wat onfortuinlijke noodzaak, die het geheel op het niveau van de analfabeet plaatst. Maar daar laat ik me niet door afschrikken. Volgende week is het feest bij ons. Komt u dan ook? E. Romayn (P.S. Schrijver dezes deelt ons mede, dat hij bij zijn derde deelneming slechts vier resultaten goed had voorspeld. Hij voegde hier aan toe, dat dit niets betekent behalve een beperkt gevoel voor pro porties bij de betrokken voetballers en dat hij de pool nu voor straf volgende week gaat winnen. Red.). Advertentie hamol TEL AVIV (Reuter) Een Amerikaan se maatschappij heeft te Tel Aviv een contract getekend voor de ontwikkeling van een nieuw Israëlisch procédé om zoet water uit zeewater te winnen. Volgens de uitvinder is de ontdekking „niet minder belangrijk dan de kernbom". Het procédé, ontdekt door de 62-jarige uit Rusland afkomstige Israëlische inge nieur dr. Alexander Zarhin, is gebaseerd op het feit, dat wanneer men zout water bevriest, de ijskristallen vrij van zout zijn, terwijl het zout geconcentreerd wordt in pekel, die niet bevriest Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den 11 December 1759 LUYK den 5 December. Eergisteren wierd op het Groote Markt Pleyn deezer Stad tot het uyter- ste Genoegen van 't Ge meen een solemneel Arrest van Heeren Schepenen der Souvereyne Justitie geëxce- cuteerd; uyt krachte van hetwelke het ergerleyk, las- terachtig en injurieus Geschrift, getyteld: „l'Etablissement du Jouranal Encyclopae- dique a Liège c., door Beulshanden is verbrand geworden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3