RUFFINO CHIANTI RUBBERLAARZEN JAC. v. d. NOORD Mgr. Huibers opende in Bissch oppelijk Museum de expositie „Kerbouw Nu" TOPJAAR 1959: Procureur-generaal eist boete en voorwaardelijke gevangenisstraf Oplossing in „geschil" om Haarlemse houtzager in zicht B. en W. stellen de raad voor* het duinmeer te vergroten Vlagincident voor de Haarlemse rechtbank Voorstel tot instellen van Sportraad Ambtenarendelegatie wenst definitieve beslis sing op 1 februari Al ƒ87.000 voor Fréjus VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 DIRECTEUR VOOR HOF Verduistering van 63 mille ten laste gelegd Reclame of service? Wielrijdster door auto aangereden en gewond Examens Verolme biedt Haarlem wellicht andere molen in ruil aan Burgerlijke Stand van Haarlem Reserves van de HDG kampioen eerste klasse Textielfabriek in brand GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL zorgt weer voor een feestelijke verrassing een fraaie „INDUS" kalender met 12 schit terende foto's van Zxvitserse landschappen uitgevoerd in natuurlijke kleuren cadeau. Nieuw fotografisch procédé TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. UIT STAD EN STREEK Snelle beslissing over Berlage's beursgebouw noodzakelijk Joz.Blankenaar kampioen hoofdklasse, groep A De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aberson, heeft donderdag wegens verduistering in dienstbetrekking meermalen gepleegd te gen een 57-jarige in Abcoude wonende directeur van een naamloze vennootschap in Haarlem, een boete van 3000, eventueel te vervangen door drie maanden hechte nis, alsmede zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar geëist. De rechtbank in Haarlem had de ver dachte vrijgesproken, nadat de officier van Justitie zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf had geëist. In de periode 1956-1957 had de verdach te als directeur van een naamloze ven nootschap in Haarlem in totaal ruim 63.000 opgenomen, waardoor zijn reke ning-courant-verhouding met de n.v. een debetpost voor dit bedrag aanwees. Dit was ontdekt door één der commissaris sen. De verdachte was met ziekenverlof gezonden. Zowel door een rijksaccountant als door een commissie uit de aandeelhouders was een onderzoek ingesteld. De rijksaccoun tant, de heer A. W. Korteweg, verkiaarde ter zitting, dat de verdachte binnen drie maanden uit eigen middelen alles had kunnen aanzuiveren. Dit was ook inder daad gebeurd. De commissie uit de aan deelhouders was tot de overtuiging geko men dat er geen fraude was gepleegd. In zijn requisitoir zei mr. Aberson er van overtuigd te zijn, dat de verdachte de gelden opzettelijk en wederrechtelijk op genomen heeft. Aan de hand van jurispru dentie noemde mr. Aberson het verweer, dat de verdachte de gelden uit eigen mid delen had kunnen terugbetalen en dat daarom geen verduistering zou zijn ge pleegd, onjuist. Hij haalde een arrest aan van de Hoge Raad, waarin gezegd wordt, dat de mogelijkheid tot terugbetaling de verduistering niet opheft. „De verdachte meende ten onrechte, dat hij onmiddellijk in staat was de schuld op te heffen. Het is hem na veel moeilijkheden gelukt," al dus mr. Aberson, die dit geval een „ty pische" verduistering noemde. Over de bestaande rekening-courant-verhouding tussen diverse hoge functionarissen en de n.v. zei mr. Aberson, dat het de bedoeling daarvan was eigen geld te laten staan en daaruit bedragen op te nemen. „Het is wel eerder gebeurd, dat zo'n rekening courant een debet aanwees, maar daar voor was dan de toestemming van de com missarissen verkregen. In het geval van de verdachte was die toestemming er niet." De verdediger, mr. A. D. P. V. van Lö- ben Seis, stelde dat het door de procureur aangehaalde arrest van de Hoge Raad be- Advertentie De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag een vlagincident te behande len gekregen. Op 27 juni van dit jaar na melijk wapperde van de gevel van een fi liaal van een taleninstituut in Haarlem de Britse vlag. De filiaalhouder werd be keurd, omdat hij zo stond het in de ten lastelegging de bewuste vlag, bestemd tot reclame, heeft uitgestoken zonder ver gunning van B. en W., terwijl de uitzon deringen van de algemene politieverorde ning niet van toepassing waren. De Haar lemse kantonrechter sprak verdachte vrij maar de officier van Justitie ging in be roep. Voor de Haarlemse rechtbank eis te de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en ver oordeling op grond van de politieverorde ning tot 10 boete of drie dagen hechte nis. Mr. S. Groen, dje als gemachtigde van verdachte optrad, ontkende dat de vlag uitgestoken is om reclame te maken. Hij toonde de rechtbank enige kleurenfoto's, waarop restaurants en andere gelegenhe den stonden afgebeeld met buitenlandse vlaggen aan de gevel. De president, mr. H. J. Ferwerda, vroeg de gemachtigde wat dan vel de bedoeling van het uitsteken van de Britse vlag was. Mr. Groen antwoordde dat het instituut dit deed ten gerieve van de toeristen. Als bijvoorbeeld Engelsen het gebouw passe ren weten ze dat daar hun taal gespro ken wordt. Zij kunnen dan gratis inlichtin gen en adviezen over de stad krijgen. Het instituut heeft ook een speciale re- clamevlag, aldus mr. Groen die deze in een doos bij zich had. De deurwaarder en een lid van de parketgroep spreidden daarop het grote vlaggedoek met de naam van het instituut er op, zo goed mogelijk uit. De gemachtigde zei verder dat net in stituut ook wel de Zweedse, de Deense en andere vlaggen uitsteekt. De officier van Justitie zei het logischer te vinden dat 't instituut een bepaalde bui tenlandse vlag uitsteekt om het publiek er op attent te maken -dat men er de taal van het land kan leren en niet uit menslievend heid. Inderdaad komt het voor dat men misbruik maakt van vlaggen voor com merciële doeleinden, maar dan is >r nog geen sprake van reclame, aldus de offi cier. Hij verzocht de rechtbank als deze het tenlastegelegde bewezen zou oordelen de overtreding te kwalificeren als het be zigen van een vlag voor reclame en niet als het er voor bestemd zijn. Uitspraak donderdag 24 december om half tien. doeld is in die gevallen, waarvan ieder een zegt dat er verduistering is. „Maar dat gaat in het geval van mijn cliënt niet op. Dit was niet de situatie van iemand, die in geldnood zit en dan maar neemt waar hij krijgen kan. Er is geen geheim houding geweest, noch zijn er vervalsin gen gepleegd." De verdediger meende ook, in tegenstelling tot de procureur, dat zijn cliënt zijn liquiditeitsmoeilijkheden, die in 1956 ontstonden omdat hij over drie jaar belasting moest betalen, op diverse wijzen gemakkelijk had kunnen oplossen. Pleiter kwam tot de conclusie, dat ver duistering niet kan worden bewezen en vroeg vrijspraak. Subsidiair vroeg hij het hof in het arrest tot uitdrukking te bren gen, dat het hier gaat om een man, die formeel misschien een fout heeft gemaakt maar die nooit de bedoeling van fraude heeft gehad. Het hof zal in deze zaak op 24 december arrest wijzen. Donderdagavond omstreeks vijf minu ten voor elf is een 42-jarige ambtenares uit Haarlem, die op de fiets over de Wa genweg in Haarlem reed, door een perso nenauto, bestuurd door een Haarlemmer, aangereden. Zij is met een wond aan het achterhoofd, een hersenschudding en een gekneusd linker-onderbeen in het Grote Gasthuis opgenomen. Het ongeluk gebeur de op de hoek van de Wagenweg en de Eindenhoutstraat en ontstond doordat de automobilist, die uit de Eindenhoutstraat kwam, geen voorrang aan de wielrijdster zou hebben verleend. Amsterdam. Gem. Univ. Artsexamen le ged.: J. R. van Haeringen. Heemstede. Doctoraalexamen rechten: H. B. J. van Praag. Santpoort: F. D. Bakker, Beverwijk; J. P. Kuylman, LJmuiden en S. Andringa, Haarlem. Kandidaatsexamen Neder lands: A. L. Hupkcns, Heemskerk. De besprekingen om de molen uit Al- blasserdam, die gedemonteerd opgeslagen ligt in Haarlem zijn op het ogenblik in volle gang. De heer C. Verolme van Ver olme Verenigde Scheepswerven, die enke le jaren geleden de molen op zijn toen pas aangekochte werf van Jan Smit Czn. te Alblasserdam aantrof, vond, dat de bijna honderdjarige houtzager danig in de weg stond en besloot de molen te slopen en aan te bieden aan de vereniging „De Holland se Molen." Deze vereniging wist, dat de gemeente Haarlem bijzonder gebrand was op een vervanger van de in 1932 verloren gegane Adriaan" en al spoedig werd de molen naar de Spaarnestad overgebracht om in de toekomst de plaats van zijn roemruch te voorganger langs het Spaarne weer in te nemen. Ongeveer een half jaar geleden echter rijpte bij de heer Verolme het plan om de molen weer terug te vragen en op Rozenburg neer te zetten en in te richten als ontvangstcentrum. Haarlem wilde er niet van weten. Ver olme bleef op zijn standpunt staan en de vereniging „De Hollandse Molen" zweeg. Inmiddels hebben er echter een groot aantal besprekingen over en weer plaats gehad en het gevolg daarvan is, dat „De Hollandse Molen" bemiddelend is gaan optreden. „Het is een gevoelskwestie", zei men ons van de zijde van Verolme, „uit alle delen van het land zelfs uit de omge ving van Haarlem! worden ons na de publikaties molens aangeboden en aller lei molenaars willen zó met hun hele heb ben en houden naar het Botlekgebied ko men. Het is geen eigenwijsheid, maar wij willen alleen de houtzager uit Alblasser dam terug. Daar zit voor ons een grote herinnering aan. De houtzager werd ge bruikt voor het bouwen van de klippers, de Oost-Indië-vaarders, en met deze mo len werd bij Jan Smit de laatste houten boot in Nederland, de „Graafstroom" ver vaardigd. Die molen hóórt bij ons bedrijf en daarom zijn we er zo fel op." Overigens is het thans zeker niet te ge waagd om te veronderstellen, dat Verol me zelf voor een oplossing zorgt. Naar wij vernemen bestaan er bij de scheepsbou wer op Rozenburg namelijk plannen om een tweede molen te kopen en deze via „De Hollandse Molen" aan Haarlem aan te bieden in ruil voor de overigens in slechte staat verkerende Haarlemse houtzager. Advertentie IMP. OUD HAARLEM BEVALLEN van een zoon: 9 dec.: B. Verhagen-de Vries; A. E. Burggraaf- Hoffman; C. J. M. Westerman-Kruijer: 10 dec.: A. Uleman-Koene; J. M. Ransijn- Jansen. BEVALLEN van een dochter: 8 dec.: A. M. Nelissen-Wallekers; 9 dec.: C. P. G. M. van de Hoven-van Galen; A. M. Nooij- Koopman; G. M. Lagerwerf-van Berkel. ONDERTROUWD: 10 dec.: D. Pronk en J. de Waal. GETROUWD: 10 dec.: J. P. Rotteveel en A. van de Vlag: H. J. Nijemanting en A. H. C. Brands; A. A. Sluijter en A. M. Bruines; D. N. van Aggelen en Y. Huij: J. H. Vige en A. M. A. Paardehaar; P. J. de Ruig en H. W. P. Hulshof; A. L. Serné en M. T. M. H. Schlatmann. OVERLEDEN 8 dec.: A. Steenhuis-Pol man, 70 j„ Kleverparkstraat; 9 dec.: G. van der Hoek-Smit, 81 j., Oosterhoutlaan: M. P. Thoënes, 69 j., Hogerwoerdstraat. De wethouder van Openbare Werken van Haarlem, de heer W. F. Happé, deel de ons echter mee, dat hij wel geregeld telefonisch contact had met „De Holland se Molen," maar dat een dergelijk voor stel hem nog niet bereikt had. De heer Happé voegde daaraan toe, dat hij per soonlijk van mening was dat de kwestie zich in voor Haarlem gunstige zin zou ont wikkelen. „Ik ben niet ongerust," aldus de heer Happé. Advertentie REGENKLEDING N. TRUIEN - SOKKEN SPAARNE 60 (b. d. Melkbrug) Het tweede tiental van de Haarlemse damclub is er in geslaagd het kampioen schap eerste klasse van het district Ken- nemerland op zijn naam te brengen. Dit re sultaat werd bereikt na een overwinning op damclub Hillegom, gevolgd door een nederlaag van concurrent damclub Sant poort. In Hillegom wist het HDC-team na moeilijke strijd een 106 voorsprong te nemen, bij welke score de wedstrijd moest worden afgebroken. De twee nog uit te spelen partijen zullen ten minste nog een punt opleveren voor de HDC, waarmede een 119 overwinning veilig wordt ge steld. De door de HDC-spelers behaalde resul taten waren: Hillegom—HDC II: 1. J. v. d. Loo—H. J. Rozijn afgebroken in een zekere remisestelling; 2. J. v. Horick—Tj. Elzinga afgebroken :n een gunstige stelling voor Hillegom: 3. J. v. d. KroftJ. Boerkoel 2—0; 4. L. v. d. Reep—A. Smit 0—2; 5. W. RoestJ. Elzinga 11; 6. W. PersoonW. J. v. Looy 02; 7. S. LemmersA. Dou- ma 11; 8. P. J. SeysenerG. de la Rie 0—2; 9. Th. Bot—H. J. Oudhof 1—1; 10. G. v. d. Voet—N. Schouten 11. HDC II heeft nu 11 wedstrijdpunten, welk totaal door geen der andere deelne mers kan worden bereikt. Damclub Santpoort verspeelde zijn laat ste kans op de titel door een 155 neder laag tegen damclub Sportief. Het spel van de Santpoortenaren vertoonde duidelijk de zenuwachtige spanning welke rondom deze ontmoeting heerste. Sportief maakte met rustig spel handig gebruik van deze situatie. Damclub VKD kon zich met een 119 zege op KNC bevrijden uit de geva renzone. Voor KNC betekent deze uitslag een definitieve laatste plaats op de rang lijst In het gunstigste geval kan KNC nog gezelschap krijgen van DCIJ II. dat een gelijk aantal punten heeft doch nog een wedstrijd moet spelen. St Bavo II, de kampioenspretendent tweede klasse, werd in eigen huis met 128 geklopt door HDC III. Mede daar door is de spanning voor de bezetting van de eerste plaats op de ranglijst toegeno men. HDC III heeft met 10 punten uit 7 de leiding genomen, direct gevolgd door St. Bavo II en damclub Zandvoort met elk 9 uit 6. HDC III moet nog een wedstrijd spe len tegen VKD II, de ploeg welke nog geen enkel punt scoorde, St Bavo en Zandvoort ontmoeten elkaar nog twee maal, waardoor HDC III wel eens de lachende derde kan worden. Een korte doch hevige brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in een der fa briekshallen van de wollen stoffenfabriek van de firma A. Franken en Zoon C.V. te Tilburg. Er zijn zware kostbare machines verloren gegaan. De getroffen afdeling brandde volledig uit. De brandweer stond bij het blussings- werk voor grote moeilijkheden, omdat de brandende wol en vetten een verstikkende rook verspreidden. Er moest dan ook met rookmaskers worden gewerkt. De gehele nacht is men bezig geweest met het na- blussingswerk. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De gemeenteraad van Bloemendaal komt donderdagmorgen 17 december om negen uur bijeen voor de behandeling van de gemeentebegroting 1960. Daarna zal nog een aantal agendapunten aan de orde ko men. B. en W. stellen de raad onder meer voor over te gaan tot het instellen van een sportraad en het duinmeer in het Wethou der Van Gelukpark aan de Zeeweg uit te breiden. Wij hebben reeds eerder medelingen ge daan over het duinmeer, dat reeds gegra ven is, maar nog niet in gebruik is geno men. Het gemeentebestuur heeft met een aannemingsmaatschappij in Amsterdam overeenstemming bereikt over het graven van de uitbreiding van het duinmeer en de afvoer van het vrijkomende zand. In middels is met het werk begonnen. Wat de financiële zijde betreft delen B. en W. mee, dat uit de ontvangsten, voort vloeiende uit het ontzandingscontract met de aannemingsmaatschappij, de kosten van afwerking en beplanting van het terrein, evenals de bouw van het paviljoen, zullen worden bestreden. Sportraad B. en W. stellen de gemeenteraad voor tot instelling van een sportraad over te gaan. Bloemendaalse vertegenwoordigers van de in de gemeente beoefende takken van sport zullen deel uitmaken van de raad. De taak zal zijn B. en W. van advies te dienen met betrekking tot het bevorde ren van de sportbeoefening. De leden wor den benoemd door B. en W.; de zittings duur bedraagt vier jaar. Onderwijs De heer S. A. Wilson heeft de gemeente raad verzocht om hem ontslag te verlenen uit zijn functies in diverse commissies, be trekking hebbende op het onderwijs. Aan de orde komen voorstellen van B. en W. tot het verlenen van medewerking volgens de Kleuteronderwijswet voor aan schaffing van een kachel en schoolmeube- len ten behoeve van de r.k. kleuterschool in Overveen en volgens de Lager Onder wijswet ten behoeve van het treffen van voorzieningen aan de Sint Josephschool en de I.V.O.-school. Orgel aula begraafplaats Voor de aankoop van een orgel in de aula van de algemene begraafplaats aan de Bergweg vragen B. en W. de raad een bedrag van 12.000 ter beschikking tt stellen. De raad heeft reeds besloten de aula te verbouwen en te vergroten. Daar het huidige harmonium niet meer aan de eisen voldoet, stellen B. en W. de raad voor een zes-stemmig pijporgel aan te ko pen van de orgelbouwer. D. A. Flentrop te Zaandam. Gemeenteraad B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot aanstelling van een gemeentearts waarvoor een uitgave van 1500 per jaar nodig is. De oprichting van de Entgemeen schap Bloemendaal, waardoor de omvang rijke taak van vaccinatie tegen difterie, kinkhoest, tetanus en poliomyelitis, die vroeger door één arts werd verricht, aan de huisartsen zal worden overgedragen, is voor B. en W. aanleiding geweest zich te beraden. Het college heeft gemeend de medische zorg te centraliseren; aanstelling van een arts verdient de voorkeur boven het tot dusver gevolgde systeem van spreiding der werkzaamheden over meer artsen. Advertentie Vanaf heden t/m 31 dec tus. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Gondsmit, Conradstraat 18, Rotterdam, Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouwbaar INDUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Naam:. Adres:. Woonplaats:. H.A. 4 Salarissen overheidspersoneel Onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld en in tegenwoordigheid van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, is gisteren de Cen trale Commissie van Georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken bijeen geweest, ter voortzetting van de op 1 december ge houden besprekingen omtrent de salaris positie van het overheidspersoneel. Alvorens over de in de vergadering van 1 december door de regering gedane voor stellen een oordcel te geven, werd van de zijde der personeelsdelegatie een nieuw voorstel gedaan, inhoudende dat door de regering een voorstel tot een definitieve regeling der salarispositie van het over heidspersoneel aan de centrale commis sie zou worden voorgelegd op 1 februari 1960, met de bedoeling daaromtrent zo enigszins mogelijk op die datum een be slissing te nemen. De minister achtte dit voorstel van dien aard, dat hij daarover nader overleg in de ministerraad noodzakelijk achtte. De centrale commissie kon zich met dit standpunt van de minister verenigen. Een nieuw fotografisch procédé waarbij het negatiefstadium met de chemische be werkingen wordt overgeslagen, is in Zuid- Afrika ontwikkeld. De fotograaf dr. A. D. Bensusan uit Johannesburg, wiens werk uit publikaties en tentoonstellingen over de gehele wereld bekend is, maakt hierbij gebruik van lichtgevend (fosforiserend) materiaal, zoals dat wordt gebruikt voor lichtknoppen en andere voorwerpen die in het donker zichtbaar moeten zijn. J5i dé fötögfafïe stfefeft men al lang naar vereenvoudiging van de omslachtige be werkingen in de donkere kamer. Dit leidde onder meer tot de uitvindingen van het gecombineerde ontwikkel-fixeerbad en van de Amerikaanse Polaroid-Landcamera met onmiddellijke positiefjes. Dr. Bensu san ondekte nu bij toeval, dat ook licht gevend papier in staat is, lichtindrukken in positief althans enige tijd vast te hou den. Hij experimenteerde met dit (vrij kostbare) materiaal in een platencamera. Het resultaat mocht gezien worden: het beeld is vrijwel zonder korrel en zeker een half uur houdbaar. Scheikundig onderzoek zou uiteraard nog veel aan het procédé kunnen verbeteren, maar dr. Bensusan ziet nu reeds al veel gebruiksmogelijkhe den voor zijn vinding. Persfotografen zou den b.v. onmiddellijk na een opname een foto gereed voor clichering kunnen ver sturen. MGR. J. P. HUIBERS, bisschop van Haarlem, heeft donderdagavond in het Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79 te Haarlem, de expositie „Kerkbouw Nu" geopend, een tentoonstelling van maquet tes, tekeningen en foto's van na 1956 ont worpen, in aanbouw zijnde of voltooide protestante en katholieke kerken in Ne derland. In totaal zijn er zevenentwintig katholieke en zeven protestante kerken op die wijze geëxposeerd in de grote zaal van het museum. Na een welkomstwoord door de voor zitter van de Commissie tot beheer van het Bisschoppelijk Museum, deken W. N. Zijlstra, die in het bijzonder drs. W. A. van der Donk verwelkomde, lid van de Ge deputeerde Staten van Noordholland, sprak drs. H. J. A. M. van Haaren, con servator van het Bisschoppelijk Museum, die een exposé over de expositie gaf. „Kerkbouw Nu" geeft een beeld van de werkzaamheid van vooral de katholieke kerkbouwers der laatste jaren. Het expo sitiemateriaal werd gekozen uit de, tij dens de in november te Nijmegen gehou den ontmoetingsmaand „Voorhof", door de Prof. Van der Leeuwstichting en het St. Bernulphusgilde ingerichte expositie. Drie leden van de redactie van „Kunst en Religie" het orgaan van het St Ber nulphusgilde verzorgden de keuze voor de Haarlemse expositie. Drs. Van Haaren stelde vast dat het voor de kerkbouwers van nu geen eenvou dige opgaaf is te beantwoorden aan de snel veranderende actuele verhoudingen. „Zij pogen 'n kerkgebouw te maken dat be antwoordt aan de feitelijke situatie waar- in de kerk en haar lidmaten verkeren, een gebouw dat nu en in de toekomst bruikbaar is, waarin niet alleen de liturgieviering zo volledig mogelijk kan plaats hebben op een wijze zoals die thans verlangd wordt, maar waarin ook door de vormgeving de bijzondere bestemming tot uitdrukking wordt gebracht. Het gebouw zal daarbij moeten beantwoorden aan de stedebouw- kundige situatie, de van milieu tot milieu verschillende sociale betekenis der kerk- bouwende gemeenschap en vooral ook aan de financiële draagkracht daarvan". De expositie aldus de spreker geeft een beeld van hoe de architecten die veelzijdi ge problematiek in een harmonische vorm geving trachten op te lossen. De heer Van Haaren wees er op dat de Hervormden in moderne kerkebouwarchitectuur de katho lieken zijn voorgegaan; vandaar de aan wezigheid op de expositie van voorbeelden van protestante kerkbouwkunst. Aan de reeds in Nijmegen geëxposeerde kerken zijn op deze tentoonstelling enige toege voegd uit het bisdom Haarlem, opdat een vluchtige indruk van de bouwactiviteit in het eigen bisdom niet zou ontbreken. De bisschop van Haarlem hield vervol gens een openingstoespraak, waarin hij onder meer zei de nieuwe vormgeving toe te juichen, „als we maar kunnen zien dat 't een kerk is, dat het écht is". De expositie is tot en met 10 januari ge opend, dagelijks van 10 tot 17 uur. zondags van 13 tot 16 uur, en elke donderdagavond bovendien van 19 tot 21,30 uur. Sinds gisteren is het totaalbedrag, ge stort op giro 22.000 van het Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de ramp te Fréjus. opgelopen tot f 87.097.—, waar bij inbegrepen de 10.000 gulden welke door de Kon. Ned. Voetbalbond werd-n ge schonken. Nieuws in het kort Jaarvergadering. De harddraverijver eniging Lisse en omstreken houdt 15 de cember in „De Nachtegaal" haar jaarver gadering. Aftredend zijn de bestuursleden: L. Beelen, H. A. Holl, H. W. Vreeburg, J. Kraak en Th. v. d. Vlugt De drie eerst- genoemden stellen zich herkiesbaar. Het bestuur stelt als kandidaten de heren H. de Vroomen en W. Duineveld. Kienavond. De jaarlijkse kienavond van de Haarlemse Zwem- en Poloclub „De Waterratten" (DWR) wordt op donderdag avond 17 december (aanvang 8 uur) in de grote zaal van de HKB aan de Tempeliers straat in Haarlem gehouden. Filmactie. Zaterdagavond wordt in de Vicon-cantine in Nieuw-Vennep voor de Christelijke Filmactie de film „Adelborst Easy" vertoond. Walviswervel. Bij de werkzaamheden, die de Rijkswaterstaat bij het Delftplein in Haarlem verricht, is een staartwervel van een walvis gevonden, aldus deelt de heer B. J. Wieland Los ons mee. Vermoe delijk dateert deze wervel nog uit de tijd van de Hollandse walvisvaart in de zes tiende eeuw. Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd woensdag zijn wekelijks spreekuur te houden. Bijeenkomst. De Kring Bedrijven Bloembollenstreek houdt op 17 december in de Sikkens Lakfabrieken een bijeen komst voor de ondernemers en hun naaste medewerkers. Dr. D. Horringa, adviseur voor de bedrijfsorganisatie in Den Haag, zal spreken over „De spanning tussen on dernemer en organisator''. Voorzitter K.v.K. „Indien niet op zeer korte termijn waar bij eerder aan weken dan aan maanden moet worden gedacht, een principiële be slissing valt ten aanzien van de toekomst van de Koopmansbeurs, dan zullen wij ons heil definitief elders moeten zoeken". Dit zei de voorzitter van de Amsterdamse Ka mer van Koophandel, mr. D. A. Delprat tijdens een vergadering van deze Kamer. Het beursgebouw, de uit 1903 daterende schepping van Berlage aan het Damrak te Amsterdam, vertoont ernstige tekortko mingen in de fundering, waardoor scheu ren in muren zijn ontstaan. De gemeente zal moeten beslissen over de vraag of algeheel herstel dan wel af braak en de bouw van een nieuwe beurs wenselijk is. Mr. Delprat -.ei, dat interne verbouwin gen slechts lapmiddelen kunnen zijn, zo lang de gevel van het gebouw in stand moet blijven. De damcompetitie De voor het kampioenschap hoofdklasse, groep A, belangrijke competitiewedstrijd tussen Joz. Blankenaar, Amsterdam, en DCIJ. IJmuiden, resulteerde in een voor lopige 106 uitslag in het voordeel van Joz. Blankenaar, toen de wedstrijd moest worden afgebroken. Een analyse heeft aangetoond, dat de twee nog uit te spelen partijen in het ongunstigste geval altijd een punt zullen opleveren voor de Am sterdammers, waarmede de overwinning en de eerste plaats op de ranglijst worden bereikt. Damclub IJmuiden loopt nu nog gevaar twee mededingers te krijgen voor de twee de finaleplaats. Damclub Oostzaan ver overde namelijk door een 1010 gelijkspel tegen DDD een puntentotaal van 7. Oost zaan moet nu nog tegen DCIJ spelen en maakt een redelijke kans op een over winning. De Haarlemse damclub noteerde met een ruime zege op GS 2 eveneens een puntentotaal van 7. De HDC kan, gezien zijn prestaties van de laatste weken, in staat worden geacht maandag een kleine overwinning te bevechten op Joz. Blanke naar, temeer, daar deze ontmoeting zal plaats vinden in het clublokaal van de HDC. Theoretisch bestaat dus de moge lijkheid, dat DCIJ. HDC en Oostzaan met een gelijk aantal punten op de tweede plaats aankomen, waarna beslissingswed strijden noodzakelijk zullen zijn. In de wedstrijd, welke HDC in Amster dam tegen GS 2 speelde, kwam duidelijk de kracht van de Haarlemmers naar vo ren. Over alle linies en in elk onderdeel van het spel bleven de HDC-ers hun tegenstanders de baas. Deze meerderheid werd met een 164 overwinning uitge drukt. De uitslag luidde" GS 2—HDC: 1. J. Blaauw—J. B. Sluiter 02; 2. G. Kamps— G. Zeeuwe 0—2; 3. J. J. de Wit—J. Bus 02; 4. D. de RuiterJ. H. Meure 02, 5. J. C. Wertwein—H. T. Luif 1—1; 6. J. KarstensJ. H. Blom 1—1; 7. A. C. Klaas- sen—H. T. Schuringa 1—1; 8. H. C. v. Ut- teren—J. P. v. Eyk 02; 8. G. BoeropG P. Luske 02; 10. J. A.-SmitsA. Douma 1—1. Totaal 4—16.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5