oce Door Zang Vriendschap gaf fraaie uitvoering van Handels The Messiah Rowenta WW Zwarte lonen doen zich weer overal voor LABOR Gratig b,zwitsal Dit jaar zijn naar Duitsland minder bollen uitgevoerd Geen supranationale crisis bij kolenvraagstuk De negen Muzen VAN DER GRINTEN VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ultra-lichte Rowenta Duetta f 59.50 Boeiend pianorecital door Sas Bunge Kerstwijdingen in de Zuiderkapel te Haarlem Nieuwe commissie van toezicht op Academie Beeldende Kunsten Scherp simpel snel en voordelig v daf zijn diazo-kopieën! 105 - combine Voorzitter A annemerspatroonsbond: IN 1961 45-urige werkweek invoeren „Zwarte Riek" wil haar bijnaam niet langer KERKO OVERHEMDEN SPIERENBURG VERKLAART: Europese eenwording is niet te stuiten Architect S. J. Bouma overleden Ziekenfondshonoraria Verhoging voor artsen en specialisten in twee etappes Scheepvaart in het noorden gehinderd door ijs Verlovingsringen? Eggersman! RUIM TWEEHONDERD JAAR is het geleden, dat Handels oratorium „The Mes siah" te Dublin zijn eerste uitvoering beleefde. Die uitvoering werd de inzet van een triomftocht door de wereld, waarvan het einde niet te zien is. In de twee eeuwen van zijn bestaan is het meesterwerk wel bedreigd geworden door een romantische gezindheid, die zich niet kon verenigen met de puurheid der klankentimbres en de zuivere eenvoud der bewogenheidsuitdrukking en die daarom zocht naar een ombuiging van zijn karakter door een „gevoelige" her-instrumentatie en door een uitvoeringspraktijk, die de dominerende, alle kunstuitingen doortrekkende tijdgeest weerspiegelde. Nog kort voor de tweede wereldoorlog werden uitvoeringen van Handels oratorium, vaak te goeder trouw, volgens dit principe gegeven en zelfs nu nog kan men af en toe getuige zijn van deze artistieke vergissing. Misschien heeft deze er toch nog toe bijgedragen, dat „The Messiah" niet als een „onbegrepen" werk zoals Bachs Matthaus-Passion jaren lang in vergetelheid geraakte, maar als een geliefd oratorium op het korenrepertoire gehandhaafd bleef als muziek, die on verzwakt haar greep op het publiek behield. HANDELS „MESSIAH" is verheugend populair. Daarvan getuigde de overweldi gende belangstelling, die er donderdag avond getoond werd voor de uitvoering van het oratorium door de Christelijke oratoriumvereniging „Door zang Vriend schap". Geen plaats in de Haarlemse ge meentelijke concertzaal was onbezet, toen de dirigent Simon C. Jansen het podium betrad om de lei dniagrlgev betrad om de leiding van de vertolking op zich te nemen. Een groot koor van een uitstekende samenstelling, zowel wat stemmengehalte als stemmenverhouding betrof, stond hem hierbij ten dienste. Het ensemble bleek voortreffelijke geïnstru eerd te zijn. Met bewonderenswaardige ze kerheid gaf het zich aan zijn veeleisende taak, die vooral in de fragmenten van in gewikkelde polyfone structuur een bijzon dere slagvaardigheid vergde. Maar de zang van het koor beperkte zich niet tot het nauwkeurig voldoen aan technische eisen. Simon Jansen vroeg meer van zijn Advertentie Afwisselend droog- en stoom- strijken zonder wachten met de (mti thtrmotutt) DONDERDAGAVOND gaf de pianist Sas Bunge, onder auspiciën van het Haar lems Comité voor Kamermuziek, in de zaal der schuttersstukken van het Frans Halsmuseum een boeiend recital. Wat deze ruimte akoestisch vóór heeft op de Re- naissancezaal, is in feite een teveel aan resonans, waar zowel de toehoorder als de concerterende pianist zich by moet aan passen, de ene om het te verwerken, de andere bovendien om het tegemoetkomend op een dynamisch evenwichtsakkoord te gooien. Toen Sas Bunge dan ook aanving met de „Etudes symphoniques" van Schu mann, een klankvolume producerend dat geen evenwichtsgrenzen ontzag, dacht ik onwillekeurig: wat gaat dat straks worden, als Manuel de Falla en Béla Bartók aan de beurt zullen zijn. Het hoefde echter zover niet te komen eer de concertgever een be hoorlijke overeenkomst met de ruimte werking gesloten had, want voordat de negen variaties van Schumann's merk waardige compositie hun beslag gekregen hadden, hadden wij ons reeds kunnen aanpassen aan een als 't ware getemde sonoriteit, die zelfs in de briljante finale, op het thema van Marschner's „Templer und Jüdin", haar grenzen niet overschreed. De romantische gevoelsexpressie en stu wing, zonder welke deze muzikale minne brief (gecomponeerd op een thema van de vader van Schumann's liefje) dode letter zou zijn, kreeg van Sas Bunge het volle pond, maar gelukkig niet meer dan dat Het kapitale stuk behield dan ook bij al zijn vituose allures zijn nobel en ridderlijk karakter, dat het bij sentimentele over drijving zo licht kan verspelen. OOK AAN TWEE Capriccio's en een Intermezzo uit de „Klavierstücke opus 76" werd geen tekort gedaan wat betreft het naar haar aard en stijl beleven van deze muziek. Wie er alleen maar een objectief notenspel in ziet, kan ze trouwens beter links laten liggen. De bewogenheid van de Capriccio's en de tere confidenties van het Intermezzo planeerden met dat al boven het technisch raffinement van de vertol king. Alvorens Manuel de Falla zijn Anda- lusische Fantasie („Fantasia Baetica") schreef, moet hij beslist de Strawinsky van „Petroesjka" en .,Le Sacre" ontmoet heb ben, die hem inspireerde zijn doorbraak met fel geritmeerde klankcomplexen toe te passen op Spaanse motieven. Er was bij De Falla niet zo heel veel voor nodig, maar met deze stoot brak het primitieve geweld volkomen door. En het bleef puur Spaans in zijn, geen hardheden schuwende, motorische ritmiek, die door de contrast werking van de prachtige melodische in ventie van het „Intermezzo" van het stuk. een bijzonder suggestief effect krijgt, waarbij men dan de hele Strawinsky ver geet. Voor de gespierde vertolking van Bunge mijn respect! VERDER LIET DE concertgever ons kennis maken met Preludes van Frank Martin: knap werk met bijzondere pianis tische kwaliteiten, alsmede met de Sona tine (1951) van de Nederlandse componist Rudolf Escher, die met een Ravelliaanse techniek een eigen stijl vond. Opmerkelijk is daarbij de melodievorming, waar deze een verhalend karakter aanneemt. Tenslotte werd het publiek vergast op de Suite opus 14 van Bartók, muziek die kennelijk gevoed is door de eeuwige oer kracht der folklore der Magyaarse landen, maar tot een subjectieve stijl- uitgroeide die geregeerd wordt door een virtuose pianistiek: wisselwerking waaraan wij deze sterk doorleefde en tevens door wrochte compositie danken Een boeiend recital noemde ik deze piano-avond dit betrof evenzeer het virtuoos beheerste spel van de vertolker als het lang niet alle daagse programma. Jos. de Klerk zangeressen en zangers. Hij vroeg om een bewogen koorklank, om de spanning van een expressieve dynamiek, om de stuwing van een levendige ritmiek, om de straling van een hymnische glans der stemmen en om een meditatieve verstilling, waar de tekst het verlangde. Innige blijdschap klonk er uit de bewegelijke coloratuur van „For unto us a child is born," een impo sant getuigenis werd „And the glory of the Lord" en een manifestatie v n opperste vreugde werd het grootse „Halleluja". En ten slotte kwam het indrukwekkende „Worthy is the Lamb" met het prachtige gezongen, bekronende „Amen". IN AFWISSELING met de koorzang vertolkte de sopraan Corry Bijster met eenvoudige en zuivere voordracht en met klare stem haar aria's. De alt Aafje Hey- nis zong met ontroering en diep-bewogen stemklank haar aandeel in het oratorium en bereikte in de aangrijpende epische aria „He was dispised" een hoogtepunt van uitdrukking en van vormgeving. De tenor Wiebe Drayer kon zich vaak on derscheiden door goede zang. Uitnemend was de bas David Hollestelle in zijn ver tolkingen, die van zuiver begrip getuigden en uitmuntten door fraaie klank. SIMON C. Jansen had het voorrecht om voor de begeleiding van koor en solisten en voor de uitvoering van de zelfstandi ge orkestmuziek van het oratorium te kun nen beschikken over het Noordhollands Philharmonisch Orkest, een in de begelei dingskunst geroutineerd en hecht samen spelend ensemble. Het reageerde uiter aard voorbeeldig op de aanwijzingen van de dirigent en het droeg zo belangrijk bij tot het grote succes van deze „Messiah"- uitvoering. P. Zwaanswijk Op donderdag 17 december wordt des avonds om 8 uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 te Haarlem een kerst wijding gehouden met een programma van declamatie, solo- en koorzang, ver zorgd door het christelijk gemengd koor „De Lofstem" uit Beverwijk. De kerst boodschap zal worden gebracht door de heer Ed. W. Pera uit Den Haag. Eerste kerstdag des morgens om 10 uur zal mejuffrouw Corrfe ten Boom, die momenteel in Duitsland evangeliseert, in de Z'iiderkapel spreken. Zondag" 27 detrem-' ber des avonds om 8 uur wordt een jeugd- kerstwijding gehouden, die ook voor oude ren toegankelijk is. Ds. P. J. Mietes, vrij evangelisch predikant te Amsterdam zal spreken over „Kerstvuren", terwijl mu ziek en zang het gesprokene zullen om lijsten. AMSTERDAM De leden van de com- misie van toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam heb ben enige tijd geleden ontslag uit hun func tie verzocht, daar zij een goede samen werking met de hoogleraar-directeur niet langer mogelijk achtten. Bij Koninklijk Besluit is thans aan de heren M. A. Rei- nalda in Den Haag, W. Bru.vnzeel in Zaandam. J. Fernhout in Bergen (N.H.), dr. mr. R. M. A. A. Geuljans in Roer mond en R. Kruseman in Laren (N H. eervol ontslag verleend als lid van ge noemde commissie onder dankbetuiging voor dé" door hen als zodanig bewezen diensten. Bij gelijk besluit zijn benoemd als lid van deze commissie mr. D. Giltav Veth, raadsheer in het gerechtshof in Amster dam (Voorzitter), prof. dr. J. R. M. van den Brink te Laren, oud-minister van eco nomische zaken en lid van de directie van de Amsierdamsche Bank n.v.t B. Merkel- bach, stadsbouwmeester van Amsterdam, Chr. N. E. de Moor. esthetisch adviseur van het staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie, in Den Haag en prof. mr. G. J. Wiarda, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag, tot lid. Koorwerk van Hans Krieg. De Neder landse componist Hans Krieg heeft thans het a capella werk voor mannenkoor vol tooid waartoe hij van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dit jaar de opdracht kreeg. Als teksten heeft de componist gedeelten uit de psalmen 17, 21 en 22 gekozen. De composities zijn aan vaard en zullen binnenkort verschijnen. Inmiddels heeft .lans Krieg. die ook als componist van loodse muziek bekendheid geniet, van de muziekbibliotheek van het „Hebrew Union College" New York, Cin cinnati de grootste Joodse muziek bibliotheken ter wereld het verzoek ge kregen zijn hele oeuvre op dit gebied voor die verzameling in micro-films te doen vastleggen. Pianistenconcours. In het Palais des Beaux-Arts te Brussel wordt in mei I960 gehouden het Concours musical internatio nal reine Elisabeth de Belgique. Deel neming aan dit concours staat open voor jonge pianisten geboren tussen 1 januari 1930 en 1 januari 1943 Inlichtingen en in- schriiffo-mulieren bij de algemeen direc teur van het concours. Palais des Beaux- Arts, Rue Baron Horta, 11, Brussel. Advertentie op aanvraag wordt da foldar „Maak hat u llchtar - Tover met licht" u graagftoegezonden door: N.V. Wad. d. Ahrend Zoon N.V. Blikman Sartorius •n door da fabrikant: Chemieche Fabriek L. van dar Grinten N.V. te Venlo of haar aervleekantoor Statenlaan 126, Dan Haag VENLO DEN HAAG „De sanering op loongebied in het bouwbedrijf als gevolg van de thans nog gel dende C.A.O. is blijkens uitkomsten van talloze onderzoekingen van voldoende objectieve zijde als geslaagd te beschouwen. Het zogenaamde zwarte loon is na de inwerkingtreding van de sanerende C.A.O. niet meer een verschijnsel dat speciaal in verband met onze bedrijfstak mag worden gebracht, maar het doet zich thans overal in meerdere of mindere mate voor, terwijl het bouwbedrijf zich daarbij aan de gunstige kant bevindt". Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond voor het bouwbedrijf in Nederland, de heer J. Dura Dzn, op een te Amsterdam gehouden besloten ledenvergadering. Sprekende over de doorberekening van verhoogde sociale lasten per 1 maart aan staande merkte de voorzitter op, dat thans een verhoging van de arbeidersin komens in geen geval in de plaats komt van zwart loon, doch een reële verzwaring zal betekenen voor de loonpost. Een voor waarde voor goedkeuring van de loons verhoging op zichzelf is, dat deze gelij ke tred moet houden met de verhoging van de produktiviteit. Deze is, aldus de voorzitter, bij een fabrieksmatig stand- aardprodukt wellicht exact te berekenen, ten aanzien van ons produkt gelden zeker andere rechtmatigheden. Met betrekking tot de arbeidstijd staat de heer Dura op het standpunt dat in de C.A.O. als arbeidstijd per week 45 uur met ingang van het nieuwe vakantiebonnen- jaar in 1961 moet worden opgenomen. Van af die datum zal arbeid moeten worden verricht tussen 's morgens 7 en 's avonds 6 uur gedurende de eerste vijf dagen van de week, terwijl jaarlijks in de periode van 1 november tot 15 februari bovendien arbeid zal moeten worden verricht op za terdag tussen 7.00 en 13.00 uur. Het vor men van ondernemingsraden, het maken van winstdelingsregelingen en dergelijke stuiten, aldus de voorzitter, helaas op be zwaren voortvloeiende uit het karakter van onze bedrijfstak. Ter uitvoering van het regeringsplan ener bouwspaarregeling beval de heer Du- ra aan de bouwvakarbeiders in dienst van leden van de N.A.P.B. en van de organi saties die daartoe met de N.A.P.B. zullen samenwerken, in de gelegenheid te stel len binnen een redelijke termijn een eigen woning te verwerven. De heer Dura gaf een schets van zulk een bouwspaarrege ling en uitte de wens dat de N A.P.B. ook in deze het initiatief zal nemen. Tegenover een in te stellen bedrijfschap is het standpunt van de N.A.P.B. ongewij zigd. „Er is op het ogenblik voor ons geen aanleiding mede te werken aan het in voeren van de P.B.O. op het gebied van onze bedrijfstak. Uit hoofde van ons le dental, onze aantallen werknemers en de door onze leden gemaakte omzetten, mo gen wij constateren aldus de heer Du- ra „zo nodig op eigen gelegenheid in staat te zijn alle organisatorische werk zaamheden te verrichten. De overheid zou dus, indien er een bedrijfschap zonder de N.A.P.B. zou komen, toch nimmer aan ons voorbij kunnen gaan zonder het alge meen belanfete schaden.' Met betrëfflting föt het aanbesTedffigSWé"- zen gaat 033e voorkeur uit naar een p^ vaatrechteïïjlce regeling met strenge sanc ties. Het rapport van de staatscommissie van '957 biedt een bruikbare basis voor een aanbestedingsregeling. Afwachten lijkt niet langer verantwoord. Wij zullen zelf samen met de andere aannemersor ganisaties een uitgewerkte regeling die nen te concipiëren. Wanneer wij ons beijve ren een regeling door te voeren ongeveer als die, welke de staatscommissie heeft voorgesteld, zou het mij verwonderen als overheid en opdrachtgevers daar niet ten slotte geheel achter zouden gaan staan, zo besloot de heer Dura zijn rede. De Jordaanzangeres „Zwarte Riek" van wie er de afgelopen vier jaar een half miljoen grammofoonplaten zijn verkocht heeft bekend gemaakt na 1 januari deze naam niet langer te gebruiken gezien de bijnamen van deze soort die in de onder wereld worden gebruikt en die bij de be handeling van de zaak „Magere Josje" bij tientallen in de kranten zijn versche nen. Daarnaast zijn er nog enkele andere be weegredenen. „Ik wil wel eens in een mooie avondjapon op de planken staan in plaats van in een baaien rok", zei de 25- jarige Rika Jansen ons. „En ten slotte moet ik bekennen dat de Jordaan-van-de- liedjes steeds minder te vinden is in de werkelijke Jordaan". De komende maan den zal Rika Jansen een repertoire van Nederlandse, Franse en Engelse liedjes instuderen. Advertentie va. 15.50 RIJKSSTRAATWEG No. 12T TEL. 54012 Advertentie Haal vandaag nog Zwitsal Do ongeëvenaarde huid- balsem, die U tóch altijd in huis moet hebben. Tij delijk krijgt U er een han dige, leuke geïllustreerde verjaardags-kalender bij cadeau. Profiteer 1 DOOS ZWITSAL BAISIM f.0.60 IXTRA QROTI DOOS De moeilijkheden met het oplossen van de kolencrisis in de E.G.K.S. zün geen gevolg van een supranationaliteitscrisis; er zijn eerder meer dan minder supra nationale bevoegdheden voor de Hoge Autoriteit nodig, zo heeft de heer D. P. Spie renburg. vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, verklaard op een bijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Enschede. Volgens de heer Spierenburg kan men de Ministerraad van de E.G.K.S. niet verwijten dat hij de supranaiionaliteit heeft aangetast toen hij het actieprogram van de Hoge Autori teit ter bestrijding van crises verwierp. De ministers zijn volledig bevoegd om dat te doen en zolang de Hoge Autoriteit in geval van crises niet meer kan doen dan voorstellen aan de Ministerraad voorleggen, zal men dit soort moeilijkheden blijven houden. Dc Raad, die indertijd op aandringen van de kleine landen in de opbouw van de E.G.K.S. is ingevoegd, zoekt nu eenmaal meestal naar compromissen tussen de nationale belangen. De ministers zijn immers verantwoording schuldig aan hun nationale parlementen en zij kunnen niet altijd het gemeenschapsbelang op de voorgrond stellen. De heer P. Hopman, voorzitter van de Duitse groep ,/an de Bond van Bloembol lenhandelaren heeft donderdagmiddag vtijdens een vergadering in „Treslong" in Hillegom medegedeeld dat Duitsland dit jaar minder bloembollen heeft geïmpor teerd dan verleden jaar. In 1959 werden er 14.535.000 kg en in 1958 15 35.000 kg naar toe gezonden. De waarde steeg van 38.467.691 tot 40.111.468. Het bestuur stel de voor, dit jaar geen prijscontract samen te stellen, omdat dit moeilijk te verwezen lijken is. Men zal deze week met een ge deelte van de handelsmissie, die naar Ne derland komt onderhandelingen gaan voe ren over de export naar Tsjechoslowakije. Het was een mededeling, die een niet al te enthousiast gemompel veroorzaakte, .wa.nl .men vrge&J iQclOJ een tekort aan bloembollen. eren W. H. Oostdam, Chr. Bggink en C. Westerbeek jr. zullen de plaatsen van de heren J. J. Rotteveel, A. Nijssen en F. J. van der Kolk in het bestuur inne men. Zij krijgen dan meteen te beslissen over het uitgeven van een Mededelingen blad van deze groep, waar de leden verle den jaar om hebben gevraagd. Sen van de leden drong er op aan, dat men een beetje spoed achter deze zaak zou zetten, omdat er veel te veel tijd verloopt tussen de on derhandelingen en de verslaggeving aan de leden in een jaarlijkse vergadering Ook de Duitse groep beraadt zich -»p een centralisering van de incasso. De afne mers hebben nogal wat moeite met het in- Voor 't overwinnen van de moeilijkheden zijn dan ook niet minder doch méér su pranationale bevoegdheden nodig, onder controle van een direct gekozen Europees Parlement dat de executieven ook zelf benoemt. Aangezien de tijd niet rijp is voor wijziging van het E.G.K.S.-verdrag in mee. supranationale zin, zal men moe ten roeien met de riemen die men heeft De kolencrisis, die een structurele crisis is, zal men moeten aanpakken in het ka der van een algemene energiepolitiek, met sanering van de kolenmarkt zonder socia le schokken, aldus de heer Spierenburg. Energiepolitiek Een algemene energiepolitiek zou moe ten steunen op de volgende principes: De energie moet zo goedkoop mogelijk zijn, de consument moet vrije keus hebben, so ciale storingen moeten worden vermeden, en er moet worden gestreefd naar een ge meenschappelijke energiemarkt. Om dit te bereiken moeten allereerst tegenstrij digheden en distorsies worden weggeno men. Men zal eventueel een te snelle op komst van de olie tijdelijk moeten afrem men om reorganisatie van de mijnindus trie op sociaal verantwoorde wijze te kunnen uitvoeren. Voor de uitvoering van dit program zouden de zes regeringen regelmatig met de executieven van E.G.K.S., E.E.G. en Euratoom de ontwikkeling van de energie markt moeten bestuderen Op die manier zou op den duur een gemeenschapsener- giebeleid kunnen groeien, dat in handen kan worden gegeven van eer gemeen- schapsexecutieve die speciale bevoegdhe den heeft Want de toekomst betreft verklaarde de heer Spierenburg, dat de integretiebewe- ging in Europa gelukkig niet te stuiten is Gelukki? want Europa heeft eeer ande re keus De zes landen van de Europese Gemeenschappen moeten, als zij hun vol ken een plaats onder de zon willen ver zekeren. voortgaan op de weg die Robert Schuman, de vader van het E.G.K.S.-ver drag, heeft gewezen. Deze weg voert naar een Gemeenschap met eigen, onafhanke lijke organen die directiebevoegdheden hebben. De bestaande executieven dienen te worden samengevoegd, doch dit mag niet gaan ten koste van de supranationale bevoegdheden van de Hoge Autoriteit, die groter zijn dan die van de executieven van E.E.G. en Euratoom. Voortgang vertraagd Helaas is bij de ontwikkeling na het ont- otaan van de E.G.K.S. het gewicht verlegd naar de Ministerraden, aldus de heer Spierenburg. De ontwikkeling op de weg naar een Europese politieke gemeenschap schijnt vertraagd, terwijl deze weg inder tijd door Schuman aangegeven, toch de rechtvaardiging was voo de aanvaarding van het supranationaliteitsbeginsel in de E.G.K.S. Deze supranationaliteit is een waarborg voor de ontwikkeling naar een democratische rechtsgemeenschap, zij is de rechtvaardiging van het bestaan zelf van het Europa van de zes en als werke lijk zou blijken dat zij niet meer kan of mag werken, zal men moeten conclude ren dat de politieke Gemeenschap niet meer wordt gewild of dat rechtsregels moeten wijken voor machtsverhoudingen. In dat geval zou er niet alleen een supra nationaliteitscrisis ontstaan, doch een Europese crisis. Men zou dan het aantal deelnemers aan de integratie, die geen echte integratie meei is doch een coalitie basis, kunnen vergroten en elk lid het vetorecht kunnen "even ter besc herming van wezenlijke belangen. Wij moeten echter blijven geloven, aldus de heer Spierer.burg, dat het hier en daar in Europa herleefde nationalisme »n parti cularisme de ontwikkeling niet blijvend zullen kunnen afremmen of omkeren In Den Haag, waar hij woonachtig was sinds de hem door de regering verleende opdracht tot documentatie van landelijke bouwkunst, is plotseling overleden de heer S. J. Bouma. oud-architect van gemeente werken te Groningen en daarna respec tievelijk directeur van het Openlucntmu- seum te Arnhem en van het Rijks-Zuider zeemuseum te Enkhuizen. Hij was in zijn Groninger jaren een strijder tegen het verval van de bouw kunst in stad en land. Door zijn lezingen heeft hij vele ogen geopend voor de schoonheid van de oude en oudere bouw kunst en daarmee bereikt, dat het door hem gesignaleerde verval in vele geval len een halt moest worden toegeroepen Als oprichter van de cursus voor voort gezet bouwkunstonderricht heeft hij zijn idealen overgedragen op velen die vooral in de provincie Groningen als architec ten en aannemers optraden Zijn belang stelling ging ook uit naar volkskunst en folklore. Toen hij in 1941 benoemd werd tot direc teur van het Openluchtmuseum te Arn hem, wist hij, ondanks de oorlogsomstan digheden. veel te bereiken. Hij ijverde toen reeds voor een Zuiderzeemuseum, waarvan hij in 1946 de eerste directeur is geworden. Vier jaar geleden werd hij door de mi nister van Onderwijs Kunsten en Weten schappen aangezocht om de documentatie van de monumentale landelijke bouw kunst ter hand te nemen, in samenwer king met de rijksdienst voor monumenten zorg. De heer Bouma :s ook de ontwerper en bouwer geweest van de model-tninia- 'uurstad ..Madurodam" in Den Haag. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft zowel de huisartsen als de specialisten bereid gevonden toi fempe risering van de verhoging van hun zieken fondshonoraria °er i ianuari 1960 zal een verhoging van 6 percent worden gereali seerd de overige 6 percent volgt per 1 ok tober 1960. De onderhandelingen met apothekers en tandartsen hebben nog geen akkoord op geleverd. vullen van de formulieren bij betaling in Nederland. Vandaar dat vele exporteurs de incasso overlaten aan expediteurs en banken. Een van de leden meende, dat zij die zich niet zouden aansluiten bij zo'n in cassobureau hiermede bij hun klanten een oneerlijke concurrentie zouden gaan be drijven. Deze groep doet nu ook al voor stellen aan het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel om de groothandela ren-wederverkopers, die niet voor 1 maart betaald hebben de korting niet meer te verlenen. De grote zaadhuizen zouden zichzelf in een nog voordeliger positie ma noeuvreren en nog meer broeiers-klanten gaan aantrekken. Mr. F. J. D. Theyse wees op de uitste kende uitwerking, die de Franse Groep heeft kunnen constateren op de snellere betaling. Bovendien kan men als vertegen woordiger de incassering beter afschui ven op een bureau dan dat men eerst zelf om geld moet vragen en dan weer over een nieuwe order moet gaan spreken. Hoe meer exporteurs er aan mee doen, hoe la ger de kosten per deelnemer zullen zijn. Dit voorstel werd aangenomen. Voornamelijk in het noorden van het land is de ijsvorming in enkele waterwe gen reeds zodanig dat de scheepvaart er door gehinderd wordt. In het Reitdiep was gisteren geen scheepvaart mogelijk door middelzwaar vast ijs. Beperkte scheep vaart was er in de wateren van de Friese grens tot Lemmer, van Fonejacht tot Leeu warden en in de Houkesloot, waar middel zwaar drijfijs voorkwam. Geringe vaart wegens middelzwaar drijfijs was slechts mogelijk tussen Terhorne en Staveren. Op de Friese meren werd enige hinder van grondijs ondervonden. Wegens licht vast ijs was op het Veluwemeer tussen Har derwijk en Elburg slechts beperkte scheep vaart mogelijk. Advertentie Dan (klassiek - modern) Grote Houtstraat 164 - Telef. 12416 HET ONDERWIJS IN DE TREKSCHUIT door D. L. Daalder met medewerking van H. Daalder (Scheltema Holkema) is een poging om de geïnteresseerde leek weg wijs te maken in de moderne onderwijs problematiek. die, zoals de strijd om de Mammoethwet bijvoorbeeld bewijst, uiterst gecompliceerd is. De auteurs hebben niet stil gestaan bij een opsomming van de feiten zoals feze thans liggen. De titel zegt al dat zij het met de huidige stand van zaken niet eens zijn. en zij geven dan ook een beeld van de richting, waarin naai hun mening het onderwijs zal moeten gaan wil het de maatschappelijke ontwikkeling inhalen en bijhouden Het boekje valt uit een in twee delen: „Hoe het is" en „Hoe het worden moet" Het zal velen, die bij het onderwijs betrokken zijn en het dus van binnen kennen, ietwat onredelijk in de oren klinken, dat het Nederlandse on derwijs met de trekschuit gaat, want er wordt hard genoeg gewerkt aan verbete ring en vernieuwing. Maar dat het niet snel genoeg gaat, dat kan men met de schrijvers eens zijn In korte, zakelijke en heldere hoofdstukjes worden de vraagstuk ken van de onderwijsorganisatie belicht Daarbij zeggen de auteurs veel, dat voor bestrijding vatbaar is. maar dit kan men onmogelijk als eer bezwaar voelen. Wij geloven, dat iedereen, die het Nederlandse onderwijs ter harte gaat. dit boek zeker als een bron van verdieping zal kunnen gebruiken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7