Royal FILATELIE PUZZEL NUMMER 14 R.-K. blad „Bazuin" verontrust over film „The nuns story" Exquise Kerstdiners Droogteschade in de landbouw wordt geschat op 3 a 400 miljoen Aan getroffen boeren moet nog veel steun worden geboden Kerkelijk Leven Hollandse gouden munten uit de 15de eeuw in Noorwegen gevonden Landbouworganisaties doen beroep op boeren in westen des lands Voor Oostelijk Flevoland was de droge zomer een voordeel Overleg over de Rij nmond'-raad afgesloten S.E.R. is tegen een landbouwvestigingswet Ziekenfondspremie wordt 4,8 percent Opa Klijzing overleden HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Bromfiets gestolen uitpolitiebureau Knaapjes gingen op reis met van moeder gestolen geld De „Waterman" vertrok met 841 emigranten Kerkelijk Nieuws Kort nieuws ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 Het r.k. weekblad „De Bazuin" toont zich weinig verheugd over de film „The nun's story" waarin Audrey Hepburn de rol speelt van zuster Luc. „Tijdens de voorstelling blijkt", aldus dit blad, „hoe de zaal verbluft protesteert als de postulanten-meesteres de toekom stige novicen voorhoudt dat zij voortaan langs de muren van de gangen moeten lo pen om de nederigheid te oefenen en als een priorin zuster Luc opwekt om als be strijding van haar hoogmoed te zakken voor het eindexamen". „Wij hebben", aldus de Bazuin, „ons met ontsteltenis afgevraagd met welk idee de bioscoopbezoekers de zaal moe ten hebben verlaten, vooral diegenen, on der hen, die van het kloosterleven nooit iets anders vernomen hebben of verne men zullen dan dit. Het wantrouwen ten aanzien van het vrouwelijke kloosterle ven zal door deze film duchtig worden ver sterkt. Toch is de voorstelling van dit le ven in de film geen leugen. Er zijn kloos ters die anti-humaan zijn; waar de naam van je eigen vader niet mag worden uitge sproken; waar je niet mag toegeven aan enig menselijk gevoel of voorkeur; waar het uithollen van jezelf, het starre en sta tische verzet tegen de natuur het één en het al is. De zusters in deze film zijn de ganse dag bezig met zichzelf. Het is door lopend zelfverloochening, zelfbeheersing, zelf-analyse, zelf-controle, zelf-heiliging. Men ontwaart nergens en dit is de ver schrikkelijke ontsteltenis in deze film dat al deze praktijken en gedragingen ook maar voor het minst zinvol zijn of leiden tot het beoogde doel: de vereniging met God. Het kloosterleven, zoals het hier uit de verf komt (in overeenstemming helaas met een bestaande werkelijkheid) maakt nauwelijks ergens de indruk authentiek- christelijk te zijn of herkenbaar in het evangelie. Het is een gespannen en over zichzelf heengebogen streven naar iets wat verder niemand precies kan omschrijven, maar dat het meest weg heeft van een volkomen depersonalisatie van zichzelf. Als zuster Luc ten slotte deze klooster poort achter zich sluit, zal iedereen die haar leven heeft gevolgd, blij verzuch ten: „groot gelijk!" En wij geloven dat de verzuchting niet ten onrechte is. Kort om „The nun's story" is een gevaarlijke film, maar het is haar schuld niet. De werkelijkheid op de achtergrond is ge vaarlijk. Het enige wat men wensen kan is: dat deze film door velen zal worden gezien, die bij machte zijn het kloosterle ven te zuiveren van de onchristelijke en valse mystiek die er nog al te vaak opgeld doet en die nu helaas talloze Nederlan ders in en buiten de kerk het idee zal ge ven, dat zij wezenlijk is aan het klooster leven zonder meer". Protestants Expo-paviljoen De initiatiefnemer, organisator en lei der van het paviljoen der protestantse kerken op de Expo, ds. P. Fagel, schrijft ons uit Brussel: De interessante geschiedenis van het Paviljoen op de- Brusselse wereldtentoon- t stelling van het vorige jaar wordt voort gezet. Hadden wij aanvankelijk gehoopt het gebouw voor België te behouden, al spoedig bleek dat met de wederoprichting een groot bedrag zou zijn gemoeid. Wel licht hadden wij daarvoor de hulp uit Amerika en andere landen kunnen ver krijgen. Doch dan bleef de vraag: kan het Belgische Protestantisme een dergelijk kostbaar centrum blijvend exploiteren? Gezien het feit dat wij geen combinatie konden vinden met een bestaande kerk om exploitatie als gemeentecentrum en oecumenisch centrum mogelijk te maken, zagen wij ons genoodzaakt te trachten het Paviljoen van de hand te doen om met de hierdoor verkregen middelen op be scheiden schaal een oecumenisch centrum in België te stichten. Ons zoeken ging uit naar een kerk, die ergens in Europa op waardige wijze de oecumenische arbeid, in het Paviljoen tij dens de Expo verricht, zou willen en kun nen voortzetten. Wij vonden de Ameri kaanse Kerk in 's Gravenhage bereid deze taak op zich te nemen. Derhalve werd het Paviljoen aan deze Gemeente overge daan; de onderhandelingen hierover na men verscheiden maanden in beslag, maar werden tenslotte op 22 november j.l. met succes bekroond. Wat gaat er nu gebeuren? Het Paviljoen zal naar Den Haag worden overgebracht. Daar zal het opnieuw worden opgericht als een deel van een toekomstig, uitge breider centrum. Het zal in de eerste plaats gebruikt worden als kerk en ge meentecentrum van de Amerikaanse Kerk in Den Haag. Maar tevens aanvaardt deze Kerk de opdracht het centrum in dienst te stellen van een bij uitstek oecumenisch doel. In Den Haag werd een 19-jarige lompen koopman op het hoofdbureau van politie ontboden om als getuige in een zaak te worden gehoord. Na afloop van het onder houd bedacht de jongeman dat hij geen geld had voor de tram naar huis. Hij haal de een bromfiets uit de fietsenstalling van de politie en reed daarop naar huis. 's Avonds verkocht hij de brommer aan een opkoper. Toevallig kreeg deze de vol gende morgen politiecontrole. De recher cheurs ontdekten de bromfiets van een van hun collega's. Daar de lompenkoop man zijn naam had opgegeven was het niet moeilijk hem aan te houden. Twee 12-jarige jongetjes uit Delft heb ben een reisje gemaakt met gestolen geld van de moeder van een hunner. Het jon getje had thuis twee biljetten van 25 en vijf biljetten van 10 bemachtigd. Ze na men de trein naar Utrecht, aten en dron ken flink en wilden met een bus naar Am sterdam. Toen zij bij het kaartjes kopen nog al opzichtig met groot geld betaalden kreeg de conducteur argwaan. Hij waar schuwde de politie en de jonge Delftena ren moesten mee naar het bureau. Daar vielen zc door de mand. Het bleek dat ze nog f 34,50 over hadden. De politie heeft de reislustige knapen naar hun ouders in Delft teruggebracht. Reeds lang leefde bij ons het besef, dat de Christenen in Europa niets of weinig doen om hun geloofsgenoten uit Amerika, die naar ons continent komen, als vrien den te ontvangen, wegwijs te maken en in ons midden op te nemen. Zo kon het ge beuren dat Amerikaanse geloofsgenoten tijdens een verblijf van soms drie maan den van hotel tot hotel gingen, zonder ooit met medechristenen in contact te komen, zonder ooit door hen te zijn ontvangen. De gedachte rijpte om ergens een ontvangst en ontmoetingscentrum te stichten ten dienste van de duizenden Amerikanen die Europa bezoeken, speciaal de jongeren onder hen. Deze gedachte zal nu verwezenlijkt worden in Den Haag; daar zal binnen af zienbare tijd een centrum staan, waar Amerikanen hun verblijf in Europa kun nen beginnen. Zij zullen er geloofsgenoten vinden die bereid zijn met hen te spreken; zij zullen in korte cursussen en gespreks- kringen ingeleid worden in het leven en cfenken van christenen in Europa; zij zul len de gewenste inlichtingen ontvangen over kerkelijke activiteiten in de landen die zij wensen te bezoeken; zij zullen door middel van dit centrum een avond kunnen doorbrengen in een Nederlands gezin. Er is met deze herbouw en uitbreiding van het Paviljoen en met de verwezenlij king van deze gedachte een groot bedrag gemoeid. De Amerikaanse gemeente in Den Haag is thans met veel enthousiasme bezig de fondsen bijeen te brengen om dit plan binnen zo kort mogelijke tijd te reali seren. Een beroep wordt daarbij gedaan zowel op Amerika als op Nederlandse or ganisaties en bedrijven. Aldus ds. Fagel, predikant van de Protestantse gemeente te Brussel. Advertentie Imp.: J.H. un den Botch i Co. - Poiibui B0S4 - Amsterdam In Noorwegen zijn in een oude kerkfun- dering te Toensberg, aan de Oslofjord, 34 Nederlandse gouden munten gevonden die meer dan 500 jaar oud zijn. De vondst werd gedaan door twee arbeiders, die een grep pel groeven tussen de resten van de fun dering der kerk, die een eeuw geleden is afgebroken. De vondst bestaat uit 30 gouden munten van het hertogdom Gelre, die tijdens de regering van Arnold van Egmond (1423- 1473) zijn geslagen. Voorts zijn er drie munten uit Utrecht en een uit Holland. Op de Gelderse en Hollandse munten staat aan de ene kant een afbeelding van Johan nes de Doper en aan de andere vier wa penschilden. Op de drie Utrechtse munten staan de beeldenaar van een bisschop en een wapen. De munten gaan naar het uni versiteitsmuseum van Oslo. Advertentie I7MUIDEN TEL. 02550 - 7452 Kennemerlaan 95 HET restaurant van Kennemerland VERMAARDE KEUKEN Reserveert spoedig Op aanvraag zenden wij U gaarne onze menu's toe. De in sommige gevallen bijna catastro fale droogte van de afgelopen zomer heeft een schade veroorzaakt van drie a vier honderd miljoen gulden. Dat althans is de raming. Want nog steeds kan niet precies worden vastgesteld, wat de totale schade is, omdat men nog moet afwachten hoe de ze winter zal worden. De boeren hopen op een zachte, vochtige periode. Dan kan de schade aan het land nog meevallen. Wat het vee betreft: voor 400.000 a 500.000 koeien is voor de komende winter onvol doende ruwvoeder beschikbaar. Vandaar, dat, als vervolg op de spontane hulpactie van de westelijke boeren in de afgelopen periode, gecombineerd met te verwachten overheidsmaatregelen, de onlangs opge richte „Stichting Hulpfonds Droogtescha de Landbouw 1959" de hulpactie zal voort zetten. Wanneer over ongeveer twee weken de De drie landbouworganisaties in het westen van het land - de Holland se Maatschappij van Landbouw, de Katholieke Land- en Tuinbouwbond en de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond - hebben vrijdag een uit eenzetting gegeven over de hulp aan de door de droogte getroffen boeren in het oosten en zuiden van het land. De besturen van de gewestelijke landbouworganisaties hebben tevens een krachtig beroep gedaan op de landbouwers, veehouders en tuinders om de getroffen bedrijfsgenoten niet in de steek te laten en nog veel meer hulp te bieden. Met een klemmend betoog heeft de Provinciaal Voedsel- commissaris, de heer A. van den Hoek, dit beroep ondersteund. „De gedupeerde boeren zijn nog land niet geholpen, juist in de komende maan den zullen honderden guldens uit het westen naar het oosten van het land voor de getroffen bedrijven moeten afvloeien". Onmiddellijk nadat was geconstateerd dat de droogteperiode in provincies als Drente, Overijsel en Noord-Brabant een catastofe onder honderden, veelal kleine, boerenbedrijven had veroorzaakt, zijn de hulpacties op gang gekomen. Mede dank zij de medewerking van militairen kon vanuit Noordholland een hoeveelheid van 2400 ton bietenkoppen en hooi naar de ver droogde gebieden worden gebracht. In de ze "pTovincie zijn tharts bijna zevenhon derd jonge koeien uit de desbetreffende ge bieden Öndërgebracfit óm hier in de komen de maanden te „logeren". In totaal hebben de boeren in Noordhol land 225.000,- in geld en giften voor de hulp beschikbaar gesteld. Tot nog toe heb ben 2200 boeren met een bedrijf groter dan vijf ha aan de hulpverlening bijgedragen. Dit zijn mooie cijfers, maar men moet hierbij bedenken dat amper twintig per cent van de agrariërs aan de hulp heeft bijgedragen. En de landbouworganisaties vragen zich nu af: waar blijft de resteren de tachtig percent? Gevreesd wordt dat de schade in de droogtegebieden veel groter zal zijn dan aanvankelijk kon worden geraamd. De schade kan trouwens beslist niet worden overzien. Want hoe langer de stalperiode voor het vee is en bij een lange vorst periode zal het vee in de stallen moeten worden gehouden hoe groter de ramp wordt. De landbouworganisaties vragen nu de medewerking van boeren, tuinders en bol- lenkwekers die nog niet aan de hulpver lening hebben bijgedragen. Mede daar door zal het mogelijk zijn om vier a vijf honderdduizend koeien in het oosten en zuiden van het land in de komende winter maanden van voldoende ruwvoer te voor zien. Ook zal hulp moeten worden gebo- Horizontaal: 1. on- bep. voornaamw., 4. dapper, 11. eiken schors, 13. stad in Ita lië, 15. gem. in N.- Brab., 18. gem. in Groningen, 20. eind. 21. Europeaan, 23. laagvlakte, 24. onin gewijde, 25. gehucht onder de Dr. gem. Borger, 27. reeks, 28. achting, 29. voorzet sel, 30. ongevuld, 33. bijwoord, 34. water in Friesland, 35.voeg- woord. 36. uitroep, 37 rustig, 39.' meisjes naam, 40. bekend ge bouw in Amsterdam, 41. voorwerp om te snijden, 42. heks, 44 een der buitenplane ten, 45. lichaamsdeel, 47. bedrog (bargoens) 49. hoofddeksel, 50. het oosten, 53. zee macht, 55. dorp tus sen Lobith en 's Hee- renberg, 57. aanwij zend voornaamw., 58 rund (meerv.), 59. vaartuig. Verticaal: 2. hetzelfde, 3. zelfkant, 5. rund, 6. deel van het skelet, 7. part, 8. dorpje onder de Over. gem. Gramsbergen, 9. lief, 10. lid van de voormalige Raad van Indië, 12. steen, 14. danspartij, 16. schan de, 17. kneep, 19 stapel, 22. muzieknoot, 26. sus loco (afk.27. kippenloop, 29. uitroep, 31. telwoord, 32. donker, 34. gra vure, 36. gem. ten Z. van de stad Gronin gen, 37. monddoek, 38. maanstand, 39. dorp in N. Brabant, 40. lange degen, 41. vermoeid, 43. voorvoegsel, 45. boom, 46. hoekpijler, 48. kruipend dier, 51. meisjes naam, 52. voorzetsel, 54. meisjesnaam, 56. scheikundig element (afk.). Oplossing: 1. kommer-moker (m); 2. el- kaar-rakel (a); 3. tender-trede (n); 4. Leende-lende (e); 5. Londen-dolen (n); 6. kapper-kaper (p); 7. Aalten-talen (a); 8. poesta-stoep (a); 9. terras-aster (r); 10. dorpel-loper (d); 11. bundel-Budel (n); 12. stroom-storm (o); 13. Leiden-linde (e); 14. mentor-toren (m); 15. gemeen-Megen (e); 16. Nornen-Noren(n). De zegswijze luidt: „Man en paard noemen". Prijswinnaars: 7.50: J. Koedijk, Lom bokstraat 18, Haarlem; 5.mevrouw Alderlieste, Hofstedestraat 18, IJmuiden: 2.50: C. Ligtvoet, Zaanenstraat 38zw., Haarlem. den aan Texel en 't Gooi, welke gebieden eveneens van de droogte te lijden hebben gehad. De landbouworganisaties stellen hierbij de voormalige rampgebieden in het zuidwesten van het land tot voor beeld. Deze gebieden hebben getoond dat zij de in 1953 verleende hulp niet zijn ver geten en geven thans met royale hand. Met enthousiaste medewerking van de Provinciaal Voedselcommissaris, die zich van de nood in de getroffen gebieden op de hoogte heeft gesteld, beginnen de land bouworganisaties een nieuwe hulpactie. Zij doen hierbij een beroep op de boeren die eind van deze maand en in februari toeslagen voor respectievelijk de voer- granen en de melk zullen ontvangen. Alleen in Noordholland zal voor de voer- granen aan de boeren f 960.000, aan toe slagen en voor de melk ongeveer vijf mil joen gulden aan toeslagen worden uitge keerd. Bij de uitkering van deze toesla gen zal een brief aan het Hulpfonds Droog teschade Landbouw 1959 worden gevoegd met het verzoek een gedeelte van de toe slag te storten op postrekening 6532 van het hulpfonds. Ook van andere zijden kun nen op deze girorekening gelden worden gestor.. De totale droogtesc?»ade zal vermoede lijk een bedrag van drie tot vierhonderd miljoen gulden belopen. Het totale ramp gebied bedraagt naar schatting vierhon derdduizend ha. In de droogtegebieden is de gemiddelde melkproduktie ongeveer twintig percent minder dan vorig jaar. Vele bedrijven moesten van juli af de dubbele hoeveelheid krachtvoer aan het vee voeren, waarmee hoge kosten zijn ge moeid. „De bevolking van het getroffen gebied heeft een groot incassovermogen. De armoe is echter onvoorstelbaar groot De stille armen wonen cfëar' soffis dicht OReen". ajdus de Provinciaal Voedsejci^m- missaris. De zeer droge zomer heeft het ontgin ningswerk in Oostelijk Flevoland zeer be vorderd. Aan het eind van dit jaar zal on geveer 15.000 hectare ontwaterd zijn. Dit is 1250. hectare meer dan normaal ver wacht kon worden. De machines konden door de droge grond meer produceren tc .- wijl het regenverlet achterwege bleeft In 1960 zullen daarom enige ontginnings- schuren meer dan voorzien was (één schuur per 250 hectare) gebouwd moeten worden. Dit deelt de minister van Ver keer en Waterstaat mee in de Memorie van Antwoord op de begroting van het Zui- derzeefonds. De minister deelt verder mede, dat in 1961 met de uitgifte van pachtbedrijven kan worden begonnen. Een belangrijk deel van de bedrijven wordt gestemd voor boeren uit te saneren gebieden en ten behoeve van boeren wier pacht door uitvoering van openbare werken werd beëindigd. Een deel wordt bestemd voor boeren, die bereid en in staat zijn krachtig mede te werken aan de opbouw van de samenleving in het nieuwe gebied of die door bijzondere vak bekwaamheid en de wijze, waarop zij hun bedrijf besturen, een gunstige invloed op de ontwikkeling van de polder kunnen uit oefenen. Het overleg, dat gevoerd is tussen de 27 gemeenten in het gebied van de Nieu we Waterweg, is vandaag afgesioten. Bin nenkort zal hierover een rapport verschij nen. Dit vertelde vrijdag de burgemees ter van Rotterdam, mr. G. E. van Wal- sum, tijdens de algemene beschouwingen op de ontwerp-begroting 1960 van de ge meente Rotterdam. Er is evenwel verschil van mening op een drietal punten, onthul de hij. In de eerste plaats oordeelt men verschillend over de vraag of een lichaam, bijvoorbeeld Rijnmond genaamd, beperk te of ruime bevoegdheden moet hebben. De gemeente Rotterdam is voor ruime be voegdheden. Het tweede verschil van in zicht lag op het gebied van de samenstel ling van de raad. die het hoogste gezag zal moeten uitoefenen. Mr. Van Walsum zei te hebben gepleit, daarbij gesteund door andere burgemeesters, voor rechtstreek se verkiezingen in het gehele gebied hier voor. Anderen meenden echter, dat er wel rechtstreeks verkiezingen gehouden zou den moeten worden, maar daarbij zou het Waterweggebied in vier districten ver deeld moeten worden. Ten slotte verschilde men van mening over de vraag wie het voorzitterschap van deze raad zou moeten bekleden. Volgens het wetsontwerp voor een Rijnmond van de hoogleraren Prins en Simons zou de burgemester van Rotterdam deze functie moeten bekleden. Deze regeling zou in overeenstemming zijn met de positie van de stad Rotterdam. „Anderen," aldus de burgemeester, „willen alles, behalve de burgemeester van Rotterdam als voorzit ter". Ook zijn er in dit geval genuanceer de meningen. 99 hectare-toeslag op het voergraan aan de boeren wordt uitgekeerd, zal zich daarbij een oproep bevinden aan de boeren, die nog geen hulp hebben verleend, om een gedeelte van de toeslag beschikbaar te stellen. Tot nu toe heeft van de 8.000 boe ren met een bedrijf groter dan acht hecta re de helft een bijdrage geleverd. In het westen heeft men met verschillende ac ties 140.000 bijeengebracht. In 1.300 ge vallen werd logeergelegenheid voor vee aangeboden. De overheid beraadt zich nog steeds over hulpmaatregelen. Men verwacht, dat de ze op niet al te lange termijn zullen wor den afgekondigd. Een ander gevolg van de acties is geweest, dat het vee niet in prijs is gedaald en dat het stijgen van de veevoederprijs is tegengehouden. Totaal zijn 50.000 bedrijven bijzonder ernstig ge troffen. De door de drie grote landbouw organisaties, de Chr. Boeren en Tuinders- bond, de Hollandse mij. van Landbouw en de Kath. Land- en Tuinbouwbond, op gerichte organisatie tot bestrijding van deze nood hoopt bij de uitkering van de graantoeslag en melktoeslag van volgend jaar, deze bedrijven zo goed mogelijk te kunnen helpen. In zijn vergadering van vrijdag heeft de Sociaal-Economische Raad in Den Haag zich bezig gehouden met de vaststelling van een advies aan de regering over een voorontwerp van een landbouwvestigings wet. Nadat de voorzitter van de- advies commissie hiervoor prof. dr. Th. L. M Thurlings een toelichting had gegeven voerden verscheidene leden het woord waarbij bleek, dat de meesten zich niet konden uitspreken vóór een landbouwves tigingswet. Bij de stemming bleek, dat 27 leden ves- tigingsbesluiten in de landbouw in enge re zin niet alleen niet noodzakelijk, doch zelfs in hoge mate ongewenst vinden. Drie leden waren vóór het stellen van vesti gingseisen en vijf stemden blanco. Wederom 27 leden van de raad wezen vestigingseisen voor de tuinbouw, teelt en teelt van siergewassen van de hand. Twee leden waren voorstander van vestigingseisen en zes leden stemden blan co. Voor het geval tot het stellen van vesti gingseisen (tegen het advies in) zou wor den overgegaan, sprak de raad zich een stemmig uit vóór het niet stellen van spe ciale eisen van handelskennis. Dat voor de landbouw in engere zin het gebied waar voor vergunningen worden afgegeven niet in compartimenten mag worden verdeeld t.a.v. de vakbekwaamheidseisen en dat geen eisen van kredietwaardigheid dienen te worden gesteld. Verder betuigde de raad eenstemmig zijn instemming met het leggen van de uit voering van landbouwvestigingsbesluiten in handen van het Landbouwschap. Ten slotte wensten 25 leden van de raad geen autonome bevoegdheid voor het Landbouwschap bij het stellen van eisen van bekwaamheid en kredietwaarri gneid voor de vestiging of uitbreiding van land bouwondernemingen. Zeven leden waren daar wèl voor. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft de hoogte van de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1960 bepaald op 4,8 pet. van het loon in de zin van de Ziektewet. Deze beslis sing is genomen met inachtneming van de uitkomsten van het overleg tussen de minister en de organisaties van de mede werkers van de ziekenfondsen. Daardoor kon de premie iets lager worden gesteld dan door de Ziekenfondsraad en de S.E.R. was geadviseerd, aldus het ministerie. Bij zijn beslissing heeft de minister zich mede laten leiden door de overweging, dat hij nog wachtende is een advies van de S.E.R inzake de meest gewenst om vang van de reserve van het Verevenings fonds. Bij een premiepercentage van 4,8 zal de reserve toch naar verwachting in 1960 nog met een betrekkelijk gering be drag toenemen. Uit Rotterdam vertrok gistermiddag het regeringsschip „Waterman" met aan boord 841 passagiers voor Australië en Nieuw Zeeland. Behalve een dertigtal van een bezoek aan Nederland terugkerende landgenoten, die reeds eerder emigreer den, zijn de overigen nieuwe emigranten. Er zijn weer vele grote gezinnen aan boord, van welke de familie J. G. Schoots uit Tiel met dertien personen de kroon spant. De familie J. D. Groffen uit Lands meer kan er op bogen twee tweelingen te tallen. Bij de emigranten bevindt zich de thans 39-jarige Cort Kint, die twintig jaar lang de snelste rugslagzwemster ter wereld is geweest. Pas dit jaar werd zij onttroond door Ria van Velsen. Zij gaat zich in Syd ney ten huize van een stiefbroer vestigen. In' haar bagage heeft zij tachtig medail les. waaronder zes gouden, voor behaalde wereldrecords, en een vijftigtal bekers. Zij was stenotypiste bij het rijk en wil in haar nieuwe vaderland als zweminstruc- trice gaan werken. De heenreis wordt gemaakt via het Pa namakanaal. Terug wordt Indonesië aan gelopen, waar repatriërenden aan boord zullen worden genomen. Bij de passagiers zijn bijna 400 kinderen. In het stadsziekenhuis te Purmerend is overleden de heer N. Klijzing. „Opa" Klij- zing kreeg in 1952 grote bekendheid, toen hij als eerste Nederlander de titel wereld kampioen pijproken verwierf na een twee kamp met een Amerikaan. De heer KhJ- zing bereikte de leeftijd van 84 jaar. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijverdal: H. J. van Druten te Driebergen. Bedankt voor Poortvliet (toez.): C. J. van den Broek te Ridderkerk Geref. Kerken Beroepen te Landsmeer: J. van Wattum te Midwolda (Old.). SURINAME. Voor het eerste lustrum van de bevestiging van het Statuut van het Koninkrijk geeft de Surinaamse postadministratie een serie van drie waarden uit. Het zijn een 8 cent met het wapen van Suriname, een 10 cent met de nieuwe Surinaamse vlag en een 20 cent met drie bloemen als symbool van de rijkseenheid, namelijk de paloe- loe voor Suriname, de tulp voor Neder land en de cactus voor de Ned. Antillen. Om technische redenen was het echter slechts mogelijk om één van de drie waarden tijdig gereed te hebben, waar door op 15 december a.s. alleen de zegel van 20 cent zal verschijnen. De datum van uitgifte der andere twee zegels zal nader worden bekendgemaakt. De ze gels zullen uitsluitend bij de postzegel- handel verkrijgbaar zijn, dus niet aan de filatelistenloketten van de PTT. FRANKRIJK. De jaarlijkse postzegels met toeslag ten bate van 't Franse Rode Kruis zijn ditmaal gewijd aan Ch.-Michel de l'Épée, pionier op het gebied van het doofstommenonderricht (20 10 fr. bruinviolet, zwart en rood) en Valentin Haüy, stichter van verscheidene scholen voor blinden (25 4- 10 fr. zwart, blauw en rood). OOST-DUITSLAND. Evenals in West-Berlijn is ook in Oost-Duitsland fliatelistisch herdacht, dat tweehonderd jaar geleden de dichter Friedrich von Schiller werd geboren. Schillers woon huis in Weimar ziet men op de 10 pf. (groen op lichtblauw papier) en het portret van Schiller op de 20 pf. (rood op roze papier). FINLAND. Dit jaar wordt in Fin land het feit gevierd, dat het handels verkeer te land honderd jaar vrij is. Op 19 december zal een herdenkings zegel van 30 mk. verschijnen, waarop een petroleumlamp, het embleem van het jubileumjaar, is afgebeeld. Het ont werp is van Olavi Vepsalainen en de gravure van Urs Günther. NEDERLAND. In Nederland zullen geen speciale postzegels worden uit gegeven ter gelegenheid van de vijfde verjaardag ran de bevestiging van het Statuut. Men volstaat hier met een bij zonder stempel. Op 15 december a.s. zal in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een tijdelijk bij postkantoor worden gevestigd. De op dit bijkantoor ter verzending aange nomen gewone, aangetekende en ex pressestukken zullen van een afdruk van een bijzonder stempel worden voor zien. Voor aangetekende stukken zullen nummerstroken met een bijzondere op druk worden gebruikt. GRIEKENLAND. De Griekse P.T.T. gaat een postzegel uitgeven met de beeltenis van de Hongaarse staatsman Imre Nagy.Onder de naam van de ge- executeerde premier staat het opschrift „Vrijheid aan de volken". De zegel zou als een „Grieks antwoord" aan de Rus sische P.T.T. moeten worden gezien: deze heeft n.l. een zegel uitgegeven met de beeltenis van de Griekse vrijheids strijder Manolis Glezos, die tot gevange nisstraf ts veroordeeld wegens commu nistische acHriteiti______________ Rangeerder overreden. Bij werkzaam heden op de Shell-raffinaderij te Pernis is de 57-jarige W. Molegraaf uit Rotter dam, die als rangeerder dienst deed, door twee tankwagons overreden. Hij was op slag dood. Onderscheiding. De heer S. H. van Geuns te Amsterdam, vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Automo bielassuradeuren (N.V.V.A.) is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Verdronken. In de Westsingelgracht te Delft is de machinist van de langs dit water staande watertoren, de 61-jarige heer C. Nagtegaal, verdronken. Hij is bij controlewerkzaamheden van de steile hel ling gegleden. Op zijn hulpgeroep heeft een voorbijganger zich te water begeven, maar hij werd bevangen door de kou en moest zijn reddingspoging opgeven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11