„HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Vijf kinderen omgekomen bij brand in noodwoning UITDEUKEN Weer nieuwe plannen voor een zomercentrum in Zandvoort Het Dagboek van Farah Diba PEKING BESCHULDIGT DJAKARTA VAN „ONTOELAATBARE'' DADEN Voor Fréjus: 128.607,- Thé-dansant in Treslong Overleg over de straal j agerkeuze Hervormde kerkbouw- actie boven de 9 miljoen Binnenkort voorstel te verwachten Brandweer stond machteloos Herter naar Parijs vertrokken ACTIE „STILLE ARMEN" 1959 Demonstratie op Malta is nu eenmaal beter Niet meer dan lichte vorst Plaatselijk mist Protest tegen vervolging en zvrede behandeling van Chinezen in Indonesië Minister Visser in Brussel OVERLEG ACHTER DE SCHERMEN Republiek Cyprus kiest morgen zijn president TRAGEDIE IN BRABANTS DORP A rnerika zal troepen niet uit Europa terugtrekken V.R.O.N. het uitzenden onmogelijk gemaakt Het woord is aan 1958 f 14320.- Scheidsrechters en consuls keuren de voetbalvelden In de krant van heden: èee MORRIS éeforeifouêuif/ N.V. CHRISTIAANSE 74e JAARGANG No 133 ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 304e JAARGANG No 285 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Tijdens het bezoek van de Britse minister voor Koloniale Zaken Mac- leod aan Malta hadden er demonstra ties op het eiland plaats, waarbij onaf hankelijkheid werd geëist. Op deze foto zien we een groep vrouwelijke demon stranten, aanhangers van de Labour- leider en oud-premier Mintoff tijdens de mars. Advertentie Wat brengt de toekomst? Houdt de sjah werkelijk van mij Zal ik mij thuis voelen in het paleis in Teheran Op de vooravond van haar vertrek naar Perzië, schreef de bruid van de keizer, Farah Diba, deze vragen in haar dagboek. Het ontroerende afscheid van een jong meisje van haar zorgeloze jeugd. Libelle verwierf het recht, als enig blad in Nederland, dit zeer persoonlij ke en open hartige dagboek te mogen publiceren. Volgende week in Libelle: (Van onze weerkundige medewerker) Het heeft de vorst deze wepk veel moei te gekost om van het noordoosten naar het zuidwesten van ons land door te dringen. Vijf dagen waren er voor nodig en in Zee land kwam het kwik nog maar nauwelijks onder nul. In de noordelijke provincies worden van daag de eerste ijswedstrijden al verreden. Daar begon het maandag al flink te vrie zen. De depressie boven de Golf van Bis- kaye heeft de strijd tegen de vorst spoe dig opgegeven, zodat de oostenwind nog voortdurend koude lucht blijft aanvoeren. Nu er ook in vrijwel geheel Duitsland niet meer dan lichte vorst voorkomt zal de vorst dit weekend ook in ons land niet veel te betekenen hebben. Dit koudegolf je behoeft de Duitse voor spelling van een gemiddeld zachte winter nog geen afbreuik te doen want ook in een groot deel van Duitsland is het nog zacht gebleven, alleen in Noord-Duitsland was het deze week belangrijk te koud. Mogelijk dat wat zwakke storingen uit het oosten tot boven ons land doordrin gen zodat er plaatselijk een sneeuwbuitje kan vallen. Het wachten is nu op een actieve depres sie die een aanval op de vorst gaat doen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met plaatselijke opklaringen, maar hier en daar ook mist. Lichte vorst tot tem- raturen om het vriespunt. Over het algemeen zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. PEKING (AFP-Reuter) De minister van Buitenlandse Zaken van communis tisch China, Tsjen Ji, heeft ernstig gepro testeerd tegen de Indonesische regering over „de ontoelaatbare behandeling" van Chinese staatsburgers in de Indonesische republiek. China protesteert tegen de „vervolging" en de „wrede behandeling" van de Chinezen in Indonesië. De Chinese minister heeft er nog op gewezen, dat de op grote schaal in Indonesië tegen de Chi nezen aldaar toegepaste maatregelen, een toestand heeft veroorzaakt, „die ten zeer ste afbreuk doet aan de vriendschap tus sen Indonesië en China". In de brief wordt aangedrongen op een onmiddellijke ratificatie van het Chinees- Indonesische nationaliteitsverdrag van 1955 en het benoemen van een commissie, die de regels voor de toepassing ervan zal moeten opstellen. De brief bevat voorstellen tot oplossing van het probleem der Chinezen buitens lands en wijst op verbreding van de breuk tussen de twee landen, als gevolg van de Indonesische maatregel om geen buiten landers grotendeels Chinezen meer toe te laten tot het voeren van kleinhan del op het platteland. Volgens het Chinese protest worden, door het bevel dat voor 1 januari alle Chi nezen op het platteland hun zaken moeten hebben overgedragen, „de persoonlijke rechten en belangen van de Chinezen ge schaad, en wordt de persoonlijke veilig heid bedreigd." Een groot aantal Chine zen heeft zijn middelen van bestaan ver loren en is dakloos geworden. Het protest beschuldigt zekere Indonesische bladen van vijandige publikaties en bekladding van Chinese leiders. Drie manieren De Chinese minister geeft drie manie ren aan waarop het geschil kan worden bijgelegd: 1. Chinezen wier families zich in vele ge vallen reeds generaties geleden metter woon in Indonesië hebben gevestigd, die nen in de gelegenheid te worden gesteld, de Indonesische nationaliteit te ver krijgen. Zodra zij deze hebben verkregen, zullen zij getrouwe Indonesische staats burgers worden en zullen zij automatisch en zonder enige discriminatie in het genot worden gesteld an alle burgerrechten, al dus de minister Chinezen, die prijs stellen op het behoud van de Chinese nationaliteit, of aan wie de Indonesische nationaliteit mocht wor den geweigerd, moet worden toegestaan in Op gironummer 22.000 van het Neder landse Rode Kruis is thans totaal 128 607 voor de slachtoffers van de ramp te Fréjus gestort. Advertentie DE EERSTE" COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING.. ZIJLWtG 63 - TELEFOON.15141 (2 LIJNEN) Advertentie Komt u zondag ook naar de HILLEGOM? Een mooie gelegenheid om uw tafel voor het KERSTDINER te bespreken. Indonesië te blijven. De Indonesische re gering zal er dan voor moeten waken, dat te hunnen aanzien geen vervolging wordt ingesteld of enigerlei discriminatie ten aanzien van de andere bevolkingsgroepen wordt toegepast. Chinezen die niet in Indonesië willen blij ven, of l.un bestaansmiddelen hebben ver loren, moeten zich naar China kunnen be geven .waar zij in de gelegenheid wor den gesteld een bijdrage te leveren in de socialistische opbouw van hun moeder land." In de brief worden onmiddellijke onder handelingen over deze Chinese denkbeel den voorgesteld. Het Indonesische antwoord zal zondag bekendgemaakt worden. Naar wij van de zijde van het Belgische ministerie van Landsverdediging verne men is de Nederlandse minister van De fensie, ir. S. H. Visser, in Brussel aange komen voor besprekingen met zijn Belgi sche collega, de heer Gilson. Het onderwerp van het gesprek is de ge zamenlijk Nederlands-Belgische keuze voor een nieuwe straaljager voor de lucht machten van beide landen. Minister Visser is hedenmiddag in Den Haag teruggekeerd. De opbrengst van de hervormde kerk- bouwactie heeft gisteren de negen miljoen gulden overschreden. Naar de organise rende commissie mededeelt is de stand gisteren geworden 9.000.808 gulden. Naar wij van betrouwbare zijde verne men, mag worden verwacht dat in een van de eerstvolgende vergaderingen van de Zandvoortse gemeenteraad een voor stel zal worden gedaan over de bouw van een boulevardcentrum aan de kop van de Zeestraat. Per 1 januari loopt de optie voor de braakliggende terreinen af, die nog steeds berust bij de stichting „Recrea tie-oord Zandvoort". Deze optie zal dan niet worden verlengd. Er zijn thans ande re gegadigden in het spel gekomen, waar door de stichting van het boulevardcen trum vermoedelijk toch nog geen langdu rige geschiedenis met een onbevredi gend slot wordt. Tijdens de laatste behandeling van de gemeentebegroting heeft wethouder G. Ta- tes meegedeeld dat nieuwe besprekingen gaande zijn teneinde te bewerkstelligen dat alsnog de stichting van een boulevard centrum doorgang zou vinden. Hierover zouden echter pas verdere mededelingen worden gedaan als de plannen „rond" zijn om te voorkomen dat weer nieuwe plannen worden gepubliceerd die toch niet worden uitgevoerd. Enige raadsleden hadden weer eens naar het zomercentrum geïnformeerd. In de loop van dit jaar werd al verwacht dat de plannen van de stichting „Recrea tie-oord Zandvoort" geen doorgang zou den vinden, daar geen voldoende financiën hiervoor beschikbaar waren. Zoals bekend is werden deze plannen openbaar gemaakt in augustus 1957. Het ging hier om de bouw NICOSIA (Reuter) De Griekse Cy prioten zullen zondag de eerste president van de republiek Cyprus kiezen. Aan de verkiezingen zullen ruim 230.000 Grieks- Cyprisc'ia mannen en vrouwen boven de 21 kunnen deelnemen. Kandidaten voor het presidentschap zijn de 46-jarige aarts bisschop Makarios, die al negen jaar op treedt als de religieuze en politiek leider van de Griekse Cyprioten. Makarios is 46 jaar. Zijn tegenstander is de 72-jarige Makarios John Clerides, die aangewezen is door de Democratische Unie van Cyprus. Makarios wordt gesteund door het groot ste deel van de ex-leden van de E.O.K.A., de verzetsorganisatie die tegen de Britten gestreden heeft, door de rechtsgezinde Griekse Cyprioten en door de christelij ke organisaties. De vice-president van Cyrpus is een Turkse Cyprioot. Vijf kinderen, alle meisjes, zijn gister avond in de Oostbrabantse gemeente Ge- mert om het leven gekomen bij een brand, die hun ouderlijke woning in een uur tijds totaal heeft verwoest. Omstreeks half zeven ontdekte een buurman, die op enige honderden meters afstand woont, brand in de houten noodwo ning van de heer en mevrouw P. P. Kuy- pers-Van Cuyck. Wetende dat het echt paar Kuypers per bromfiets naar Helmond was vertrokken om boodschappen te doen, rende hij naar het huis, toen hij rook zag opkringelen. Hij vond de deur op slot, trapte deze in, maar trof binnen zo'n rook en hitte aan, dat hij geen reddingspogin gen meer kon doen. De brandweer van Ge- mert was weliswaar zeer snel ter plaatse, doch kon niets uitrichten daar het huis in tussen veranderd was in één laaiende fak kel. Pas toen tegen achten nog slechts smeulende resten overwaren, kon men een onderzoek instellen. Men vond in een hoek van een kamer de verkoolde resten van vier der kinderen: de zeven-jarige elly. de vijf jaar oude Johanna Maria, de vier-jarige Josephina en de twee-jarige Petronella. In de resten van een wieg lag het overschot van de baby Francisca, die in januari van dit jaar geboren was. De politie was ondertussen in Helmond op zoek gegaan naar de ouders. Pas om streeks negen uur werden zij gevonden en konden zij op de hoogte worden gesteld. Zij zijn thans tijdelijk ondergebracht in het noodziekenhuis te Handel, de buurt schap waarin de woning van de familie Kuypers stond. De heer Kuypers, 32 jaar, is grondwerker in dienst van de gemeente Gemert. Zijn vrouw is 29 jaar. Het echt paar was in 1951 gehuwd. De oorzaak van de brand moet vermoe delijk worden gezocht in oververhitting van een kachelpijp. Na het vertrek van de ouders naar Helmond moet de kachel fel ler zijn gaan branden. De pijp van de kachel liep onbeschermd door het hard board, waarvan de zolder gemaakt was, naar buiten. De pijp moet zo heet gewor den zijn, dat het board is gaan smeulen en in brand vloog. De oudste vier meisjes moeten nog geprobeerd hebben zich te redden, getuige het feit, dat hun stoffelijke overschotten tegen elkaar aan gevonden werden in een hoek van de kamer. Waar schijnlijk waren zij reeds in de rook ge stikt toen de buurman buiten rook zag op- kringelen. De stoffelijke overschotten zijn overge bracht naar het gebouw van het Wit-Gele kruis te Handel. Zij uilen in Handel ter aarde worden besteld. van een hotel, een café-restaurant, win kels, flatwoningen en bedrijfsruimten. Hiermee was een bedrag van tien mil joen gulden gemoeid. In het plan was ook rekening gehouden met de stichting van een congresgebouw. Eerder waren al aan merkelijk grotere plannen gelanceerd, r aar hiervan stond al gauw vast dat de ze niet te verwezenlijken waren. Thans leeft er bij de gemeente Zand voort weer de hoop dat eindelijk binnen redelijke tijd de kop van de Zeestraat zal worden bebouwd. Via een raadslid die hiertoe de eerste stoot gaf en met mede werking van wethouder Tates heeft Zand- voorts burgemeester, mr. H. M. van Fe- nema, namelijk contact gezocht met een aannemerscombinatie. Deze heeft enige bekwame architecten een geheel nieuw pl i laten ontwerpen, dat geheel afwijkt van de oorspronkelijke bedoelingen van de bouwkundige supervisor, architect G. Friedhoff, die hieraan uiteindelijk toch zijn goedkeuring heeft gehecht. Het bouw plan is al in details uitgewerkt en wordt momenteel door de directeur van de ge meentelijke dienst van publieke werken, de heer M. Deutekom, bestudeerd. Soberder opzet Het nieuwe plan is weer wat soberder dan dat van de stichting „Recreatie-oord Zandvoort". Het zou een bedrag van drie a vier miljoen gulden vergen. Het omvat een tweetal flatcomplexen met winkelga lerijen en een groot vermaakscentrum, alsmede een café-restaurant en vermoede lijk een klein hotel. Het plan ziet er aantrekkelijk uit. Het ligt in de bedoeling het thans bestaande vermaakscentrum „Ober Bayern" in het nieuwe boulevardcentrum onder te bren gen. 's Winters zou deze ruimte dan kun nen worden gebruikt als sporthal. Het plan wordt uitsluitend met Nederlands kapi taal gefinancierd. De financiering zou thans al „rond" zijn. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter, heeft bij zijn vertrek uit Washing ton naar de NAVO-conferentie in Parijs gezegd dat de Sovjet-Unie haar bereidheid tot werkelijke stappen naar een rechtvaar dige oplossing van wereldvraagstukken nog steeds moet aantonen. „Er is in ieder geval niets gebeurd dat een verslapping van onze waakzaamheid rechtvaardigt", zo zei hij. Herter heeft voor zijn vertrek bood schappen gezonden aan de Franse, Britse en Westduitse regering waarin hij de ver zekering geeft dat er geen sprake is van terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa zo is uit gewoonlijk goed in gelichte bron in Parijs vernomen. Herter wordt vandaag in Parijs ver wacht. In zijn boodschappen zou Herter in het bijzonder er op hebben gewezen, dat de Amerikaanse regering de kwestie van de defensiekosten niet verbindt met het hand haven van de Amerikaanse NAVO-troepen in Europa. In Franse kringen is de Amerikaanse ver zekering met instemming begroet. Men staat nu niet onder druk van een dreigen de terugtrekking van Amerikaanse troe pen als niet onmiddellijk overeenstemming over verdeling van de financiële lasten zou worden bereikt, zo meent men in Parijs. Vrijdagavond is een deel van de zend apparatuur van de V.R.O.N. door de P.T.T. in beslag genomen. De uitzen dingen, die de commerciële radio- omroep in de zin had, zijn derhalve onmogelijk gemaakt. Achter de man met de apparatuur van de V.R.O.N., de heer Oswald, directeur. (Men zie voorts pagina 3) Emile f aguet: Overhaast lezen is een vorm van lui heid. Slot 18954.50 20e. 18603.25 19e. 17633.10 18e. 15425.85 17e. 14538.10 16e. 13702.89 15e. 12858.65 14e. 12023.68 14320.— 13e. 11112.43 13679.25 12e. 10364.28 12820.25 11e. 9982.18 ƒ11906.— 10e. 9422.66 9929.— 9e. 8667.91 9022.50 8e. 8181.41 8260.— 7e. 7113.56 7429.40 6e. 6223.76 4412.90 5e. 4559.— 3633.15 4e. 3388.50 3033.65 3e. 2601.25 2530.50 2e. 2106.25 2021.50 Ie. 1935.— Totaal thans bijeen: Voor de 13e verantwoording zie pag. 3. Alle voor zondag door de KNVB vast gestelde competitiewedstrijden voor het district Noord van het amateurvoetbal, met uitzondering van de wedstrijden voor de eerste klasse, zijn in verband met de weers- en terreinomstandigheden afgelast. Voor alle overige door de KNVB vastge stelde wedstrijden is de keuring der ter reinen overgelaten aan consuls en scheids rechters. pag- Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod3 Feuilleton 4 Horen en Zien4 Agenda van Haarlem4 Uit stad en omgeving5, 6 Beurs 19 Medische verzorging 6 Kerkdiensten 19 Films 7 Kerkelijk Leven 11 Filatelie 11 Puzzel11 Erbij13 tot 18 Scheepsberichten 19 Kunst 7 Sport 9 Taal-laria 3 Apparatuur V.R.O.N. in beslag genomen 3 Nota van Venezuela3 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie Verhuur van nieuwe auto's ronder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Advertentie BARTÊÜÖRÏSSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 - SUÈDE WANTEN MET VACHT Advertentie CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1