Panda en de meester-diplomaat Overheidsuitgaven 40 van nationaal produkt MR HEYMAN HOUDT PLEIDOOI IN ROTTERDAMSE RAAD 's Nachts weer lichte vorst W ereldnieuws Het hoogovenbedrijf op Rozenburg Handelsverdrag met Oost- Duitsland verlengd WITTE KRUIS W.-Duitsland en de dollarliberalisatie Loonadministraties centraliseren Bemiddeling tijdelijk stopgezet Economisch verantwoord 2 DE DUITSE BEGROTING Heffing op boterexport naar Duitsland Besprekingen KLM, SAS en Swissair Minister Van Offelen over België en de Europese integratie i Dillon in Bonn Tsjechische handelsmissie ontvangen Het staalconflict Daimler Benz zal BMW niet overnemen Zittingsperiode bedriifs- commissie zware chemische industrie verlengd Europese conferentie over industriële omschakeling Van der Grinten acht 20 dividend mogelijk Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 Ter gelegenheid van de indiening van zyn begroting voor 1960, heeft minister van Financiën Franz Etzel een scherpe aanval gedaan op hoge regeringssubsidies, welke hy „kankers van de moderne massa-democratieën" noemde. Etzel vertelde de Bundestag (Tweede Kamer), dat hoewel voorspeld was dat hét bruto nationaal produkt van YVest-DuitsIand in 1959 met 5'/* percent zou stygen, de feiteiyke styging 61/» percent is. Volgend jaar zal de styging waarschynlyk 6 percent bedragen. Des niettemin vormen de gebudgeteerde uitgaven van de overheid federaal, staat, stad en district reeds in totaal ongeveer 4 percent van het bruto nationaal produkt en zullen ze volgend jaar boven dat percentage uitkomen. Een delegatie, bestaande uit vertegen woordigers van de stichting „Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland", het Cntraal Orgaan voor de Buitenlands Economische betrekkingen en de Neder landse Bank n.v. heeft eind november be sprekingen gevoerd met de „Kammer für Aussenhandel der Deutschen Demokrati- schen Republik" teneinde een regeling te treffen voor het handelsverkeer Neder- land-Oost-Duitsland voor het kalenderjaar 1960. Daarbij werd overeengekomen, dat het handelsverkeer in 1960 op dezelfde ba sis als i.i 1959 zal plaats vinden. Ook zullen voor 1960 dezelfde contingenten als voor 1959 gelden. Evenals tot dusverre zullen door de cen trale dienst voor in- en uitvoer in- en uit voervergunningen voor deze contingenten worden uitgegeven. Voorts is tussen de Nederlandse Bank n.v. en de Deutsche Notenbank overeengekomen, dat Oost- Duitsland per 1 januari 1960 zal worden op genomen in de convertibele-guldenzone. Met ingang van volgende week zal het produktschap voor zuivel een heffing leg gen op boter die naar Duitsland wordt ge ëxporteerd. Hoe hoog zij zal zijn is nog niet bekend. Reeds op 25 november heeft het produktschap de mogelijkheid tot het opleggen van deze heffing geschapen. Zij werd echter niet geëffectueerd toen bleek, dat er van Duitse zijde geen prijs op werd gesteld. Thans wenst Duitsland, gezien de marktsituatie daar, de heffing wel. De voorzitter van het produktschap zuivel heeft de heffing, die met ingang van maandag op naar Duitsland geëxpor teerde boter zal worden gelegd, vastgesteld on 75 cent per kilogram. Op een vandaag gehouden conferentie tussen de directies van de K.L.M., de Scandinavian Airlines System en Swissair, zal van gedachten worden gewisseld over de introductie van de DC-8, die door drie maatschappijen ongeveer tegelijkertijd en wel binnen zes maanden op hun intercon tinentale lijnen in gebruik zal worden ge nomen. Ook de kwestie van de passagiers tarieven, waaromtrent op de I.A.T.A.-bij- eenkomst in Honoloeloe onlangs geen over eenstemming kon worden bereikt wordt besproken. Door onderling contact hoopt men in I.A.T.A.-kringen vóór 1 april 1960 nog een basis te vinden waarop alsnog overeenstemming zou kunnen worden be reikt. De directies van K.L.M., S.A.S. en Swissair zullen tevens met elkaar van ge dachten wisselen over de problemen, die zullen rijzen indien na 1 april een zoge naamde open situatie op tarievengebied zou ontstaan, indien dus voor die datum geen oplossing in I.A.T.A.-verband ge vonden wordt. De Belgische minister van Buitenlandse Handel, Van Offelen, heeft tegenover de commissie voor buitenlandse handel uit het Belgische Parlement een uitéénzetting gegeven over de Belgische houding tegen over de E.E.G., de vrijhandelszone en de G.A.T.T. Over de Gemeenschappelijke Markt zei de minister dat België voorstander is van een bespoediging van de verlaging der onderlinge invoerrechten vanaf 1 januari 1962, zoals dit wordt voorgesteld in het „plan-Wigny". Hiermee zou dan nog ge durende twee jaar gelegenheid geschapen worden tot het voeren van onderhande lingen met de zeven enerzijds en met de contracterende partijen van de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven (G.A.T.T.) anderzijds. De minister zei dat men hoopt eind december gereed te zijn gekomen met het ontwerp van de „lijst g", hiermede zouden dan alle buitentarieven van de E.E.G. vastgesteld zijn, waardoor een basis zou zijn verkregen voor het voeren van tariefonderhandelingen met de rest van de wereld. Over de onlangs gevormde Kleine Vrij handelszone zei de minister, dat België voorstander is van onderhandelingen met deze groep van zeven landen via de con tactcommissie, volgens de door de Raad van Ministers opgestelde richtlijnen. België zou wensen dat de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) de zetel zal zijn bij het overleg van de contactcommissie. België zou een voorstel tot verlaging van de onderlinge invoer rechten tussen de contracterende partijen van de, G.A.T.T. steunen, aldus Van Offelen. Canard. Het Franse satirische weekblad „Le Canard Enchainé" is in Algiers in beslag genomen. Het nummer van de ze week bevat een aantal spottende artikelen en prentjes over president De Gaulle en premier Debré. Micro. Een micro-graveur in Armenië heeft van 7.000 stukjes steen een kaart van Armenië gemaakt ter grootte van een maiskorrel. Het wapen van de Sov jet-republiek en een portret van Le nin ter hoogte van een millimeter ko men er ook nog op voor. Ruimtespringer. Kapitein Kittinger van de Amerikaanse luchtmacht heeft van uit een gondel die aan een ballon meer dan 22.000 meter boven de woestijn in New Mexico zweefde, een parachute sprong gemaakt tijdens welke hij een vrije val heeft gemaakt van ruim 17.000 meter. Kissinger heeft de bijnaam „ruimtespringer". Anti alcohol actie. Het Poolse parlement heeft eenstemmig een wetsontwerp ter bestrijding van het alcoholisme goedgekeurd. De gemeenteraden krij gen grote bevoegdheden om de ver koop van wodka te beperken en des noods geheel te verbieden. Ontoelaatbaar. Naar aanleiding van het verbod van bepaalde kledingstuk ken, zoals wijduitstaande rokken en strakke pantalons, op enkele Weense scholen is van socialistische zijde in het parlement de minister de vraag ge steld op welke rechtsgrond dit verbod berust. De Weense stadsschoolraad heeft inmiddels de schooldirecties doen weten dat dergelijke verbodsbepalin gen achterwege behoren te blijven en dat kwesties over toelaatbaarheid van bepaalde kledij uit een oogpunt van doelmatigheid en goede smaak moe ten worden bekeken. Ongenoegen. De Joegoslavische vice-pre sident Edvard Kardelj heeft zijn voor genomen bezoek aan de Verenigde Sta ten afgezegd „wegens drukke werk zaamheden". In goedingelichte krin gen verluidt, dat dit besluit een teken is van ongenoegen over de moeilijkhe den die zijn gerezen bij het arrangeren van een bezoek van president Tito aan de Verenigde Staten. Jeugd. In Hongarije wordt de schooljeugd opgeleid voor het ontmaskeren van „spionnen en imperialistische agen ten", zo blijkt uit een bericht van het Hongaarse blad „Bekes Megyei Nepuj- sag". In de Hongaars-Roemeense grensstad Sarkad heeft de grenspolitie de leerlingen van het gymnasium ge traind te letten op alle vreemdelingen. Olifantenplaag. Nabij Alldays in Trans vaal heeft een kudde van 250 olifanten, die wegens de droogte in Beetsjoeana- land zijn uitgeweken, in een gebied van 150 vierkante kilometer vrijwel alle bo men en struiken kaal gegeten en ern stige schade toegebracht aan te velde staande gewassen. Met veel moeite is men er in geslaagd vrijwel de gehele kudde weer terug te jagen naar het re servaat waar zij vandaan kwam. Begroting. Het ministercomité van De Raad van Europa heeft in Straatsburg de begroting van de raad voor 1960, ten bedrage van ruim dertien miljoen gul den, goedgekeurd. Vliegverbod. Kapitein Lappo van de Ame rikaanse luchtmacht is met een zesmo- torige bommenwerper van het type b-47 onder de brug door gevlogen die de twee schiereilanden van Michigan ver bindt. Een krijgsraad van de lucht macht heeft de kapitein een boete van 300 dollar opgelegd en hem een ern stige terechtwijzing gegeven. Gene raal Power, bevelhebber van de stra tegische luchtmacht, heeft het vonnis bevestigd met de bepaling dat Lappo nooit meer mag vliegen. Wervelstorm. Tengevolge van een wer velstorm, die woensdagnacht twee dor pen in Portugees Oost-Afrika heeft ge troffen, zijn ten minste 24 mensen om het leven gekomen. Het dorp Mocimba de Praia aan de Afrikaanse oostkust ten norrdoosten van Lourenzo Marques werd geheel verwoest. In het dorp Ta- boenda, bleef maar een huis overeind staan. In dit huis schuilen de dorpelin gen nu. Een dag eerder had de wervel storm de Comoren-eilanden geteisterd. Daar vielen vijf doden. Clemen'"- De verdedigers van Erich Koch, de gouwleider van Oost-Pruisen en Noordoost Polen tijdens het nazi bewind die vegens oorlogsmisdaden in Polen ter dood is veroordeeld, hebben de Poolse staatsraad om clementie voor Koch gevraagd. Koch werd in maart veroordeeld omdat hij schuldig werd verklaard aan de dood van 72.000 Polen en 160.000 Poolse Joden. De minister zeide dat het bruto natio naal produkt van West-Duitsland 232 mil jard mark was in 1958. 247 miljard in 1959, en, naar verwacht wordt, 261 miljard in 1960. Doch de totale budgettaire uitgaven voor alle bestuursorganen, federaal en anderszins, zullen volgend jaar 101 mil jard mark zyn. „Daarmee staan we aan de top van alle niet-communistische staten. We hebben van al deze landen het hoogste Advertentie DE echte, PIJNSTILLER Wéér die pijn?... dat, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met Dr. H. van Scherpenberg, staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken van de Bonds republiek, heeft in een persconferentie te Bonn bekendgemaakt, dat West-Duitsland bij de besprekingen, welke de Amerikaan se onder-minister van Buitenlandse Zaken. C. Douglas Dillon, in de Bondsrepubliek heeft gevoerd, heeft aangeboden de con- tingentering van de invoer van goederen uit het dollargebied aanzienlijk te ver minderen en wel tot 1,4 percent van de gehele dollarinvoer. Volgens welingelichte kringen is thans ongeveer 3 4 percent van de dollarinvoer gecontingenteerd. Het is de bedoeling dat de nieuwe liberali satiemaatregel in het begin van het vol gend jaar wordt ingevoerd. West-Duitsland heeft, blijkens de mede delingen van dr. Van Scherpenberg, voorts aangeboden vervroegd ongeveer 200 mil joen dollar af te lossen van zijn Ameri kaanse lening, die 815 miljoen dollar be draagt. Ook heeft de Bondsrepubliek zich bereid verklaard haar hulpverlening aan onder-ontwikkelde landen enigszins uit te breiden; er zijn bij de besprekingen ech ter geen cijfers genoemd. Naar dr. Van Scherpenberg mededeelde, is er geen sprake van, dat de Verenigde Staten hun hulp zullen verminderen. De Amerikaanse regering is echter van oordeel, dat de be hoefte aan hulp groter is geworden en dat andere landen hun bijdrage tot de hulp van onder-ontwikkelde landen kunnen vergroten. West-Duitsland heeft Dillon voorts verzekerd, dat de aankopen van wapens van de Verenigde Staten op een zeer hoog peil zullen worden voortgezet Veertig textielbedrijven in Twente en de Gelderse Achterhoek gaan hun loonadmi- stratie centraliseren. Op 1 januari zal een centrale loonberekeningsmachinerie, die voorlopig in een flatgebouw in de bin nenstad van Enschedé staat opgesteld, voor deze industrieën gezamenlijk in ge bruik genomen worden. Er zal voor 25.000 personen, die bij deze fabrieken werken, het week- of maandloon op worden bere kend. De textielindustrie is de eerste bedrijfs tak in ons land, die dit systeem toepast. Men heeft er grote verwachtingen van, al dus deelt men van industriële zijde mede. Per week zullen ongeveer 15.000 loonzak jes moeten worden gevuld, waar per jaar circa zestig miljoen gulden in gestopt zal moeten worden. Door deze centralisatie zullen vele kosten bespaard worden, ter wijl het vrijgekomen administratieve per soneel in de fabrieken, die met perso neelstekort te kampen hebben, geplaatst kan worden. De Tsjechoslowaakse handelsmissie, die op uitnodiging van de Nederlandse rege ring en het Nederlandse bedrijfsleven een bezoek aan Nederland brengt, is op het departement van Economische Zaken ont vangen door Staatssecretaris Veldkamp. In het toespraakje, dat de staatssecretaris bij deze gelegenheid hield, sprak deze er zijn vreugde over uit, dat de Tsjechoslowaakse handelsvertegenwoordigers thans nader kennis komen maken met Nederland en zijn bedrijfsleven. Hij memoreerde, dat het handelsverkeer tussen Nederland en Tsjechoslowakije zich de laatste jaren gunstig ontwikkelt en hij sprak de hoop uit, dat door dit bezoek de reeds gelegde contacten zullen worden verstevigd. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmeaaalbedrijven n.v verstrekt de volgende Informatiekoersen van gouden Uentjes: 27.75-/ 28,60 27.75— 28.751 De overige noteringen voor gouden munten ble ven onveranderd Ook de goud- en zilvernoterin gen bleven gelijk. rato aan belastingen en sociale lasten". Etzels begroting 1960 nadat hij alle ministeries gedwongen had hun eisen tot een minimum te beperken en elk verzoek eigenmachtig nog eens met 5 percent be snoeid had beloopt 41.9 miljard mark. Het is een recordbegroting, doch zij is in evenwicht De minister zei dat ongeveer 40 percent van de begroting besteed zal worden aan sociale diensten, terwijl de defensie 23 percent zal eisen. De minister attaqueerde belangen groepen welke regeringssubsidies eisen. Met name had hij critiek op de agrarische sector. „Subsidies zijn kankers van mo derne massa-democratieën", verklaarde hij, „in een groot buurland hebben ze ge leid tot verrotting van de financiën van de staat en van zijn betaalmiddel". De Amerikaanse regering heeft zijn po gingen om door optreden als bemiddelaar een overeenkomst tot stand te brengen tussen werkgevers en werknemers in de staalindustrie, tijdelyk stopgezet. De fe derale bemiddelaar, Joseph Finnegan, heeft verklaard dat er geen tastbare voor uitgang is geboekt Nieuw voorstel De voorzitter van de Amerikaanse me taalarbeidersbond, David J. McDonald heeft in een brief aan de directeuren van de elf grootste staalfabrieken een nieuw voorstel inzake het staalconflict gedaan. Hij vraagt voor de metaalarbeiders dat elk nieuw contract met terugwerkende kracht overeen mqet worden gekomen en dat de lonen voor Kerstmis moeten worden ver hoogd op basis van de door de regering bekendgemaakte index van de kosten voor het levensonderhoud McDonald beschouwt een overeenkomst hierover als een „tus- senregeling" in het staalconflict. De terug werkende kracht zou moeten gelden tot 7 november, de dag daarop de arbeiders na de staking weer aan het werk gingen on der de voorwaarden die per 30 juni waren geëindigd. Daimler-Benz heeft bekendgemaakt,-dat haar aanbod deel te nemen aan de vor ming van een voorgesteld consortium yppr de verwerving van' een meerderheidsbe lang in de Bayerische Motorenwerke (B.M.W.) is vervallen. Het aanbod was geldig tot woensdag jongstleden. In de bekendmaking van Daimler-Benz wordt gezegd, dat haar aanbod voor deel neming aan het consortium is vervallen, omdat de aandeelhoudersvergadering het voorstel tot oprichting van het consortium niet heeft aanvaard. Daimler-Benz ziet zich genoodzaakt met betrekking tot de overnemingskwestie een tijdlimiet te stel len. omdat andere nlannen voor uitbrei ding van de eigen capaciteit van Daimler- Benz slechts gedurende korte tijd kunnen worden opgehouden. De vorige maand werd gemeld, dat Daimler-Benz bereid was werk ter waarde van 100 miljoen DM over te dragen aan de B.M.W.-fabriek te München. Een woordvoerder van de Deutsche Bank. die eveneens aan het consortium zou deelnemen, heeft verklaard, dat de terugtrekking van Daimler-Benz betekent, dat het gehele plan niet doorgaat. Het be stuur van B.M.W. verklaarde, dat het zal trachten de onderhandelingen met Daim- ler-Benz te hervatten. Zoals bekend, werkt B.M.W. reeds sedert de oorlog met verlies. De Sociaal-Economische Raad heeft in zijn openbare vergadering besloten het advies van de commissie ondernemings raden van de S.E.R. te volgen en de eerste zittingsperiode van de bedrijfscomrnissie voor de zware chemische industrie te ver lengen van 1 januari 1960 tot 1 juli 1960. r 11. Nu Panda eenmaal op zich had ge nomen om op het diplomaten-koffertje te passen, liet hij het zich niet zomaar af nemen ..Geef terug!" riep hij terwijl hij woest op de kruier afvloog. „Nee, niet terug! Ik koffertje dragen!" riep de kruier terwijl hij zich uit de voeten trachtte te maken Maar al is Panda klein, hij is een stevig kereltje. Met een paar stevige stom pen wierp hij de kruier ondersteboven en rukte hem het koffertje uit handen Pat was kordaat optreden, maar Archibald Smurk had er toch geen prijzende woor- Op de 15 december te houden bijeen komst van de Raad van Ministers voor de Kolen- en Staal Gemeenschap zal de Ho ge Autoriteit nadere voorstellen doen over de organisatie van een Europese confe rentie waarop zal worden gesproken over de mogelijkheden tot industriële omscha keling in gebieden die zijn getroffen door de sluiting van kolenmijnen. De conferen tie zou zich met name moeten bezighou den met het nader aangeven van de ter reinen, waarop een doeltreffende samen werking tot stand zou kunnen komen tus sen de regeringen onderling en tussen de regeringen en de Europese instellingen. Tijdens de algemene beschouwingen op de ontwerpbegroting 1960 van de ge meente Rotterdam heeft mr. H. J. F. Hey- man (V.V.D.) de plannen ter sprake ge bracht, die bestaan om op Rozenburg een Hoogovenbedrijf te vestigen. Spreker zei met spanning te wachten op de plannen, die de staaistudiestichting aan de rege ring zal voorleggen. Hoogovens noemde hij van belang voor de Nederlandse in dustrie en voor de werkgelegenheid. De tegenwoordige staalproduktie van West-Europa bedraagt 88 miljoen ton per jaar. Deskundigen verwachten een stij ging in de behoefte tot 100-110 miljoen ton per jaar. De hoogovens op Rozenburg zijn volgens hem berekend op een jaarproduk- tie van één miljoen ton: in genoemde ont wikkeling een bescheiden bijdrage. Bij vestiging in het kustgebied zijn de trans portkosten lager dan bij vestiging in het binnenland, zo vervolgde hij, uit dit oog punt gezien is Rozenburg ideaal. Natio naal wilde spreker de kwestie ook bezien en hij zeide, dat in West-Europa op Italië na in Nederland het staalverbruik per in woner het geringst is. De jaarlijkse Nederlandse behoefte is 2,8 miljoen ton, de Nederlandse jaarpro- duktie is anderhalf miljoen ton. De tegen woordige produktie en de op Rozenburg gedachte is niet genoeg om de Nederland se behoefte te dekken. De buitenlandse hoogovens zijn gelieerd aan bepaalde wals- en draadbedrijven, die concurreren met ons land. In sommige gevallen is hét voor de Nederlandse industrie onmogelijk om voor redelijke prijzen aan staal te ko men. Voor de produktie van één ton staal is 1.3 ton cokes nodig, cokes waarvoor de Limburgse kolen bij uitstek geschikt zijn. Twee Nederlandse industrieën zouden el kaar de helpende hand kunnen bieden. Volgens een Belgische berekening zo zette hij uiteen is het vestigen van nieuwe hoogovens twee en half maal duurder dan het" -uitbreiden- van bestaande.- Daarbij wees spreker erop. dat de Belgische staal industrie voor 85 perpent Thpmasstaal maakt en de hoogovens te IJmuiden op schrootbasis Siemens-Martinstaal ver vaardigen. Door het gebrek aan schroot zou uitbreiding van het laatste bedrijf niet eenvoudig zijn, meende spreker, die na dien zei niet te willen bepleiten dat „IJmuiden" niet uitgebreid zou moeten worden Integendeel, er zal daar een uit breiding moeten komen, doch dergelijke toekomstplannen mogen geen rem zijn op wat zich in het Nieuwe Waterweggebied zou kunnen voltrekken. Mr. Heyman vroeg zich af of de Belgi sche berekening op Nederland van toepas sing is. Genoemde cijfers slaan immers op de directe vestigingskosten. Er moet ook rekening worden gehouden met de aan- en afvoerkosten. Voor de aan- en af voer zijn op Rozenburg geen kostbare se cundaire werken nodig. Ook moeten de Advertentie den voor. „Foei, wat een ruw optreden", zei hij, „als assistent-diplomaat behoort ge u toch werkelijk hoofser te gedragen". „Maar hij wilde het koffertje afpakken!" riep Panda, „en bovendien vertrouw ik hem niet. Hij ziet er precies zo uit als de geheime agenten op de trein, die ook al op uw koffertje loerden." „Hij IS ook een geheime agent" sprak Smurk, „en dat is een reden temeer, om diplomatiek op te treden. Met ruw geweld zult ge de vriend schappelijke betrekkingen tussen ons De gang van zaken van de Chemische Fabriek Van der Grinten n.v. te Venlo was. aldus de directie, in 1959 gunstig. De bruto omzet, steeg ten opzichte van 1958. De investeringen waren omvangrijker dan was voorzien, onder andere door de aankoop van een aangrenzende fabriek met het bijbehorende terrein. De directie verwacht, dat de bruto-winst over het boekjaar 1958-1959 hoger zal zijn dan die over 1957-1958 en dat rekening hou dende met hogere afschrijvingen uit kering van eenzelfde dividend als over 1957-1958 (20 percent) zeker mogelijk zal zijn. produktiekosten in ogenschouw worden genomen en daarover denken de deskun digen volgens spreker zeer gunstig. Ook deze kosten hangen weer samen met het transport, dat van overzee naar Rozen burg goedkoper zou kunnen zijn dan naar elders, omdat Rotterdam kansen biedt voor retourvrachten voor de schepen. Ook speelt het intern transport een rol, be toogde spreker, die van oordeel was, dat de Belgische gegevens door zijn verhande ling in een ander licht komen te staan. Het plan-Rozenburg is volgens hem mede ontstaan door een gebrek aan staal van verschillende Nederlandse bedrijven. Mr. Heyman geloofde ten slotte niet, dat een hoogovenbedrijf het bestaande tekort aan arbeidskrachten zou vergroten. Mr. Hey man was over deze aangelegenheid be gonnen, nadat hij een aantal factoren had opgesomd, die volgens hem donkere wol ken zijn aan de economische hemel bo ven de haven van Rotterdam. Burgemeester Van Walsum antwoordt Ook de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. heeft tijdens de algemene beschouwingen over de ont werpbegroting 1960 van Rotterdam, ge sproken over het plan voor een hoogoven bedrijf op Rozenburg. Hij ging daarbij uit van het eerste plan voor het Europoort complex, waarbij ook aan de vestiging van een dergelijk bedrijf is gedacht Vreemd dat men nu met bezwaren aan komt, aldus spreker. Er zijn onderhandelin gen gaande over de uitgifte van 740 ha, namelijk 100 ha voor ertsopslag en -over slag, terwijl 400 ha gerserveerd is voor een eventueel hoogovenbedrijf en 240 ha voor oliemaatschappijen. Vervolgens herinnerde hij aan de be spreking van dit vraagstuk in de Amster damse raad. Spreker wilde het opnemen voor zijn Amsterdamse ambtgenoot, die door de interpellatie moeilijk over de zaak kon zwijgen. De burgemeester had waar dering voor de beheersing van mr. Van Hall. Het is een misverstand te menen, dat deze gezegd zou hebben, dat het hoog ovenplan om economische redenen onder de tafel zou zijn geschoven. De burgemees ter van Amsterdam heeft evenwel gezegd dat de voorbereidende werkzaamheden van Krupp van de hand zijn gewezen en dat is iets anders, aldus Mr. Van Walsum. De kern van alles is de vraag >f er plaats is voor een tweede hoogovenbedrijf in ons land. Als de initiatiefnemer zon der hulp van de overheid het benodigde kapitaal bijeen kunnen brengen staat men sterk en is de kwestie door de kapitaal deelneming reeds beslist. Het is voor de regering dan moeilijk te zeggen dat het niet gaat. Is men op deelneming van de regering aangewezen dan ziet deze zich voor de vraag gesteld of er plaats is voor een tweede hoogovenbedrijf. Het heeft vol gens hem weinig zin in de Rotterdamse raad te discussiëren over de vraag of een dergelijk bedrijf nodig is of niet. Het Col lege van B. en W. volgt de gehele kwestie nauwkeurig. Het plan-Europoort staat of valt echter niet met de vraag of er ai dan niet een hoogovenbedrijf zal komen. Het eerste deel van Europoort, zo beslooi hij, is volkomen verwezenlijkt. De Russische tinexport De voorzitter van de Internationale Tinraad M. Georges Peter heeft te Londen verklaard dat Rusland zich aan zijn belofte heeft gehouden dat de tinexport over de gehele wereld de 13.500 ton dit jaar niet zou oversenrijden. „Wij verwachten dat onze uitstekende betrekkingen met de Sov jet-Unie zich in 1960 zullen voortzetten en dat onze tinexporten opnieuw beneden dat plafond kunnen worden gehouden", aldus Peter. De werkloosheid in de V.S. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid heeft bekendgemaakt dat het aantal werklozen in de V.S. de vorige maand met bijna 400.000 is toege nomen tot 3.670.000, terwijl het aantal personen, dat in het arbeidsproces is ingeschakeld, met ruim een miljoen daalde tot 65.640.000. land en het hunne schaden". „Dus wij moeten aldoor vriendelijk en beleefd blijven, ook al loeren ze op ons koffertje?!" riep Panda uit. „Juist", sprak de diplomaat, „altijd be leefd blijven, wat er ook gebeurt". Panda vond dit een moeilijke opgave en hij nam zich voor, om behalve beleefd ook waak zaam te blijven. Dus keek hij goed uit, of hij niet nog meer van die geheime agen ten zag. Maar helaas lette hij niet op het gezicht van de taxichauffeur, die dadelijk voorreed, toen zij uit het station kwamen. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie boven de Golf van Biscaye is al opvullend naar de Middellandse Zee getrokken. Van dit depressiesysteem maakte zich een storing los, die over Tsjechoslowakije naar Polen is getrokken en nu de Oostzee nadert. Een uitloper van het hogedrukgebied bij de Azoren heeft thans verbinding gekregen met het hoge- drukgebied boven Scandinavië. De as van deze rug komt langzaam dicht bij ons land. Ir. verband daarmee neemt de wind verder in kracht af. Bij opklaringen in de nacht zal het vooral in het binnenland weer licht vriezen. Plaatselijk zal de nach telijke afkoeling gepaard gaan met de vor ming van mist. Bij opklaringen overdag lopen de temperaturen weer op tot boven het vriespunt. De invloed van oceaande pressies breidt zich langzaam uit in de richting van de Britse eilanden, maar het weer in onze streken wordt tijdens het weekeinde door deze depressie-activiteit niet beïnvloed. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen tg te - binnen- en buitenland. d 28 Neerslag: laatste 24 uur. £S V 3 cS Den Helder geheel bew O 1 0 Ypenburg geheel bew ono 1 0 Vlissingen geheel bew ono 1 0 Eelde mist ono -l 0 De Bilt geheel bew O 1 0 Twente half oew. ono -1 0 Eindhoven geheel bew ono 2 0 Zd Limburg zwaar bew no 2 0 0 0,2 0 0,1 5 0,4 0 0 0 0 9 9 24 0.2 7 0 0 0 32 0 0 38 0 0 9 Zondag 13 december Zon op 8.39 uur, onder 16.28 uur. Maan op 15.56 uur, onder 6.32 uur. Maandag 14 december Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur. Maan op 16.34 uur, onder 7.29 uur. Maanstanden 15 december 5.49 uur volle maan 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden Zaterdag 12 december Hoog water 2.00 en 14.20 uur. Laag water 9.55 en 22 06 uur. Zondag 13 december Hoog water 2.43 en 14.55 uur. Laag water 10.40 en 22.50 uur. Maandag 14 december Hoog water 3.19 en 15.30 uur. Laag water 11.12 en 23.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki licht bew. ono -7 Stockholm geheel bew n -2 Oslo geheel bew windst. -6 Kopenhagen geheel bew nno 2 Aberdeen geheel bew windst. 7 Londen motregen nno 6 Amsterdam geheel bew ono 0 Brussel geheel bew no 2 Luxemburg onbewolkt no 2 Parijs geheel bew n 4 Bordeaux regen nnw 11 Grenoble half bew. windst. 12 Nice regen nnw 9 Berlijn motsneeuw n -3 Frankfort gt* ln-M bew no 4 München onbewolkt windst 11 Zürich half bew. windst. 8 Genève mist windst. 8 Locarno regen O 3 Athene /waar bew windst. 18 Rome zwaar bew windst. 13 Ajaccio half bew. ono 13 Madrid zwaar bew nw 9 Mallorca weerlicht n 16 Lissabon motregen nnw 13

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2