r Overstromingen dreigen in Zuidoost-Frankrijk WASHINGTON LAAT VEGA-RAKET LOS Voor de Stille Armen Zendmateriaal van de VRON door PTT in beslag genomen Venezolaanse nota over het „pamflettenincident" p Ontwerp-akkoord met Bonn is nagenoeg gereed Op de ^Hoe is het ontstaand Van dag tot dag Amerikaanse twecstri Nieuw onderzoek naar vliegongeluk bij Beek Fréjus is opnieuw in staat van alarm Caracas hoopt op handhaving van de goede betrekkingen r Jxiat-laüa Razzia in West-Duitsland ^Praatótcsi J ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Nieuwe ontwerpresolutie over Algerije in de UNO Onderdelen bestemd voor Centaur en Atlas Agena Dit woord: KEET Tot nu toe is nog weinig concreets uitge lekt van het overleg, dat de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Dillon op het ogenblik in de Europese hoofdsteden voert. Maar één ding is zeker, de Verenigde Staten maken zich zorgen over de gevolgen van de Europese econo mische samenwerking voor de Ameri kaanse export. De oprichting van de Kleine Vrijhan delszone, die geen politieke samenwerking beoogt, is door Amerika met niet al te veel enthousiasme ontvangen. Het zag er enerzijds een nieuwe vorm van mogelijke discriminatie voor derde landen in, en te gelijkertijd is men in Washington be vreesd voor het uitbreken van een Euro pese handelsoorlog, die ook de politieke eenheid kan verzwakken. Maar ook voor een nauwere aansluiting van de zes en de zeven voelt Amerika alleen wanneer die voor Amerika geen nadelige gevolgen zou hebben. Het is daarom logisch dat onder minister Dillon thans schijnt te hebben voorgesteld dat de onderhandelingen over eventuele tariefsverlagingen in de boezem van de Algemene Overeenkomst voor Ta rieven en Handel (GATT), waarvan bijna alle landen van de wereld behalve de meeste communistische staten lid zijn, zullen worden gevoerd. In de GATT heeft Washington immers kans op wereldwijde tariefsverlagingen, waardoor de interna tionale handel gestimuleerd zal worden. Nu heeft de E.E.G. al voorgesteld de ko mende tariefsverlaging voor alle GATT- landen te laten gelden, maar dan alleen voorzover de tarieven boven het komende buitentarief van de Euromarkt liggen. Dus in feite voor de meeste Franse en Ita liaanse tarieven en voor enkele goederen met zeer hoge invoerrechten elders. Ver der zal men voorlopig in de Gemeenschap niet kunnen en willen gaan zonder dat de andere landen en vooral de V.S. met welk land de E.E.G. een passieve handels balans heeft concessies doen. Als de V.S. bereid zijn hun tarieven met meer dan de, op de onlangs gehouden GATT- conferentie aangeboden 20 percent ie ver lagen, dan valt er te praten. Maar als de V.S. dit niet willen en daar ziet het wel naar uit of als bepaal de Europese landen hun tarieven niet wen sen te verlagen, dan moet men zich toch wel terdege afvragen of het nog langer zin heeft te streven naar wereldtariefsver- lagingen, of een Atlantische DouanerUnie. Opnieuw staat men dan voor de vraag of men zich'niet moet richten op onderlinge tariefspreferenties van alle O.E.E.S.-lan- den, althans voor zo ver het goederen be treft die geheel of grotendeels uit Europa afkomstig zijn. Iedere versnelling van de vorming van de Euromarkt betekent een uitdaging voor de zeven om na te volgen. Dit proces brengt de grote vrijhandelszone niet dich terbij, maar daarentegen verder weg, om dat de leden-landen zich steeds sterker op elkaar inspelen. Men moet wel inzien dat de idee van niet-discriminatie van alle lan den onder deze omstandigheden de Euro pese samenwerking tussen de zes en de zeven blokkeert. Het is mede aan de V.S. om te beslissen of dit gewenst is. De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraak gedaan inzake het ongeval, op 28 mei van dit jaar op het vliegveld Zuid- Limburg te Beek overkomen aan een vliegtuig, van de in Sittard gevestigde n.v. Aero Limburg, waarbij drie der vier in zittenden om het leven zijn gekomen. Op 13 november heeft de Raad voor de Luchtvaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval, waarbij de enige overlevende, de heer B. de Nijs uit Maarn, en de heer D. J. F. Roxs uit Ule- straten, directeur-havenmeester van het vliegveld Zuid-Limburg, als getuigen wer den gehoord. De raad voor de Luchtvaart is van mening dat het onderzoek niet vol ledig is geweest, zodat het dient te worden hervat, waarschijnlijk in een zitting op 15 januari. Dan zullen nog als getuige-des- kundigen worden gehoord N. G. Claessen te Amstelveen, adjunct-inspecteur bij de Rijksluchtvaardienst, A. W. Fournier te Amstelveen inspecteur bij de rijkslucht vaartdienst, en mr. J. P. Honig te Den Haag, referendaris bij de Rijksluchtvaart dienst. (Van onze correspondent in Parijs) Opnieuw verkeert Fréjus in staat van alarm. In het Zuidfranse stadje hebben gisteren weer de sirenes geloeid om de beproefde bevolking te waarschuwen dat een evacuatie eventueel spoedig zou moe ten worden verwacht. Gelijktijdig zijn in Fréjus echter de eerste geprefabriceerde woningen aangekomen die de slachtoffers van de overstromingsramp voorlopig als onderdag zullen kunnen dienen. De bedreiging betreft dit keer overigens niet alleen Fréjus. In zeven tot acht depar tementen van Zuidoost-Frankrijk staan de wegen blank, zijn dorpen van de buiten wereld geïsoleerd en zoeken honderden families hals over kop elders een veilig onderkomen. Eergisteren is het water al komen opzetten, voortgejaagd door stor men die soms een snelheid van 110 km per uur bereikten. Er zijn regens gevallen met een capaciteit van 20 mm, waardoor de doorweekte grond op vele plaatsen in be weging is gekomen. De Rhöne, de Tarn en de Herault zijn buiten de oevers getreden en hebben de lage delen van vele dorpen en steden on der water gezet. In de bergen zijn de dor pen met dikke lagen sneeuw bedekt die voor de naaste toekomst nog meer onhei len beloven. De vooruitzichten zijn voor Zuidoost-Frankrijk dan ook bijzonder som ber, temeer daar de meteorologische dien sten voor de volgende dagen nog meer zware regens voorspellen. Bij Avignon is de Rhóne buiten haar oevers getreden. In het departement Gard is het verkeer op vijf hoofdwegen door overstromingen gestremd. De spoorlijn Marseille-Parijs was tijdelijk versperd. Uit Martigues, aan de monding van de Rhöne zijn veertig mensen geëvacueerd. In het Noordwesten van Spanje zijn twee mensen bij overstromingen verdron ken. Ook in de provincie Leon heerst wa tersnood. In noord- en midden-Spanje zijn vele passen door sneeuw geblokkeerd. (AFP) Volgens inlichtingen uit goede bron zijn bij de ramp, die Fréjus en de om geving heeft getroffen, 297 mensen om het leven gekomen; 31 lijken konden niet ge iden tificeerd worden; 89 mensen worden vermist. NEW YORK (Reuter) Op instigatie van de Afrikaanse en Aziatische landen heeft Pakistan een nieuwe ontwerpresolu tie over de Algerijnse kwastie bij de UNO- Assemblee ingediend. Hierin wordt ver wezen naar de resoluties van 15 februari 1957 en 10 december 1957. Voorts wordt er- is gezegd dat de Assemblee zeer bezorgd is over het voortduren van de vijandelijk heden in Algerije en dat de Assemblee het recht op zelfbeschikking erkent van het Algerijnse volk. Tenslotte wordt er in aangedrongen op het houden van besprekingen om op basis van het recht op zelfbeschikking en in overeenstemming met de grondslagen van het UNO handvest te komen tot een vreed zame regeling. (Van onze Amsterdamse redacteur) EN DAG VOOR de zenderonderdelen van de Vrije Radio Omroep Nederland in het aangekochte en in Emden liggende lichtschip zou worden ingebouwd om in de loop van de volgende week op de Noord zee met commerciële radio-programma's te kunnen starten, heeft de P.T.T. inge grepen. Gistermiddag heeft de opspo ringsdienst van de P.T.T. in samenwer king met de Amsterdamse politie een in val gedaan in de werkplaats van de tech nisch directeur van de V.R.O.N. en de zendinstallatie alsmede een noodzender in beslag genomen. De opsporingsdienst van de bijzondere radiodienst van de P.T.T. baseert zich op artikel 20 van de Tele graaf- en Telefoonwet van 1904, volgens welke het onder meer verboden is een zender in bezit te hebben ongeacht het feit of er al dan niet mee wordt gezonden. Ontheffing hiervan kan alleen worden ver leend door de minister van Verkeer en Watersaat in de vorm van een speciale Een paar nachtjes vorst en de jeugd is er als de kippen bij om te proberen of on^.isi9S 9b lovo rhet^vcjél fcmfdtu /- De Venezolaanse minister van Buiten landse Zaken, Arcaya, heeft vrijdag een nota aan de Nederlandse ambassadeur te Caracas, dr. H. N. Boon, overhandigd over het incident met de twee Cubaanse vliegers die boven de Nederlandse Antil len pamfletten tegen de Venezolaanse rege ring hebben uitgeworpen en daar vervol gens zijn geland. De Venezolaanse regering had destijds verzocht de gelande piloten vast te houden totdat een speciale commissie van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten hen had kunnen ondervragen om vast te stel len of het hier ging om een buitenlandse inmenging in de binnenlandse politiek van Venezuela. De regering van de Nederland se Antillen heeft de mannen, die volgens Advertentie F00KT U VEEL? N««m dan bij roker»ho«Jt, ten drag* kaal, aan varvalenda smaak aan paar Poctartjas in da mond. Za vardrijven onmiddellijk da narighaid an gavan U •an friise adam 1 In handig» platt» dootjtt a SS cent «Ut ONHEUS ATTENTIE Onheus en oncomplimenteus voor Peugeot is de advertentie in Het Vaderland beginnende met: „Aangeb. wegens aanschaff. van auto: Peugeot 203". NIEUWTJE Het is nooit te laat om te leren, dacht* Trouw, dat de volgende instructieve mededeling deed: Deze bomen zullen allen moeten verdwijnen. Dat is een vrij om vangrijk werk. Eerst dienen de takken afgezaagd te worden, daar na worden de bomen gekapt en moeten de wortels worden ver wijderd." In C o b o u w biedt ene B. W. v. d. Raa te Moordrecht „een grote partij culturele teel aarde" aan. Ik acht het mijn culturele en staatsburgerlijke plicht de heer Cals te 's-Gravenhage op deze aanbieding opmerkzaam te maken. PRUIM Stan (m ij n Stan) Huygens heeft het in De Telegraaf over: „het chique badplaatsje Deau- ville", terwijl ieder Frans woordenboek u kan vertellen, dat „chique" in het Nederlands „tabakspruim" is. Daar voor is Deauville véél te sjiek. Talarius de op de Antillen geldende wetten waren berecht, vrijgelaten, nadat de opgelegde boete was betaald. De Venezolaanse regering heeft, zo wordt verklaard, een zorgvuldige studie gemaakt van alle beschikbare feiten. In de nota wordt onder andere gesteld dat de Nederlandse Antillen gebruikt worden „als operatiebasis voor elementen, die te genstanders zijn van het regime van Be- tancourt, de president van Venezuela". De tekst van de nota, zo is meegedeeld, zal niet worden gepubliceerd. In het officiële communiqué over de overhandiging van de nota wordt gezegd dat de Venezolaanse regering hoopt dat de betrekkingen tussen beide landen, en in het bijzonder die tussen Venezuela en Ne derlands West-Indië door vriendschap en samenwerking gekenmerkt zullen blijven als het pijnlijke incident op bevredigende wijze gesloten is. Hoewel officiële woord voerders zwijgen over de inhoud over heerst in Caracas de indruk dat het pro test minder krachtig is dan uit aanvanke lijke officiële verklaringen over het „pam flettenincident" zou kunnen worden opge maakt. Nederland heeft de O.A.S. ingelicht De woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Caracas heeft meegedeeld dat de Nederlandse regering alle docu menten inzake het politioneel onderzoek naar het „pamflettenincident" op de An tillen ter beschikking heeft gesteld van de O.A.S., de Organisatie van Amerikaanse Staten. Dit bewijst duidelijk, aldus de Ne derlandse woordvoerder, dat de Neder landse regering streeft naar een bevredi gende oplossing van het incident. De protestnota van de Venezolaanse re gering is doorgezonden naar Den Haag. „Wij zijn ervan overtuigd." aldus de woordvoerdei„dat de betrekkingen tus sen Nederland en Venezuela evenals in het verleden gekenmerkt zullen blijven door vritendschap en begrip." Het K.L.M.-verbod Het Venezolaanse ministerie van ver bindingen heeft vrijdag bevestigd dat de vergunning aan de K.L.M. voor de extra- vluchten tussen Venezuela en de Neder landse Antillen is opgeschort. Deze vluch ten waren vorige jaren toegestaan om Ve- nezolanen in de gelegenheid te stellen op de Nederlandse Antillen kerstinkopen te doen. Talrijke artikelen zijn daar goedko per dan in Venezuela. Volgens de woordvoerder is het besluit genomen in verband met de huidige stand van de betrekkingen tussen Venezuela en de Nederlandse Antillen als gevolg van het incident met de twee Cubaanse vlie gers. Een andere reden is dat een belang rijke hoeveelheid deviezen clandestien werd uitgevoerd en dat deze gelden wer den uitgegeven in casino's en dergelijke gelegenheden op Aruba en elders. vergunning. De V.R.O.N. was bezit van zo'n vergunning. niet in het „Ik had er lucht van gekregen dat zich in het pand Beursstraat 17 te Amsterdam een zender bevond", aldus verklaarde ons gisteravond de technisch hoofdambtenaar van de P.T.T., de heer D. Neuteboom uit Den Haag, die de zender in beslag heeft doen nemen. „Het is voor mij een routine zaak. Ik bedoel daarmee dat ik eenvoudig let op dat artikel 20. Of de overtreder een amateurtje in Drente is of toevallig een directeur van de V.R.O.N. doet niets ter zake. Uit de inbeslagneming mag men niet afleiden dat de P.T.T. al dan niet bezwaar heeft tegen de V.R.O.N. als zodanig. Het gaat hier uitsluitend om de overtreding van de Telegraaf- en Telefoonwet" In de Beursstraat is gevestigd de werk plaats van de radiohandelaar H. Oswald, die tevens technisch directeur van de V.R.O.N. is. Gistermiddag vervoegde zich daar de heer Neuteboom, die in gezelschap was van de commissaris van het nabijge legen politiebureau Warmoesstraat, de heer T. Rozema, en de inspecteur van po litie, H. M. E. Bremer. Zij wensten huis zoeking te doen. De heer Oswald was zelf niet thuis maar toen hij plotseling opdaag de, toonde hij zich zeer verontwaardigd. Ten slotte stelde de politie zich telefonisch in verbinding met de officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven. Het gevolg was dat even later de zendapparatuur in een auto werd geladen en naar het bureau War moesstraat werd vervoerd. De heer Oswald noemt dit een „onrecht matige daad", zei hij ons. Dat bewuste artikel 20 slaat alleen op werkelijke zen ders. De in beslag genomen apparaten zijn echter gedeelten van een zender. Wii zul len dan ook niet nalaten de P.T.T. te zijndertijd aansprakelijk te stellen voor de schade die hieruit zal ontstaan. De over heid dwingt ons nu illegale maatregelen te nemen. Want dat wij doorgaan staat vast". De heer Neuteboom bevestigde ons dat er geen complete zender in beslag is genomen. De zender was nog in aanbouw, verzekerde hij, maar de eerste ..trap" van het apparaat was gereed en dat is een zeer vitaal onderdeel. Juridisch maakt het niets uit of een zender een sterkte heeft om tien meter ver te reiken of 100 km. Nbav wiy vëfhemen heeft de'"V.R.O.N. nog enkele zendonderdelen in bestelling in Engeland, Zwitserland en West-Dufts- land. Voorts was het nog de vraag ge weest of de zender uit Nederland naar Duitsland uitgevoerd had kunnen worden, zoals in de bedoeling lag. De douane-re cherche bleek althans grote belangstel ling te hebben voor deze zaak. De PÏ.T.- WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se „Nationale Raad voor Lucht- en Ruim tevaart" heeft de werkzaamheden aan het project „Vega", de bouw van een meer- traps raket waarmee aardsatellieten van 2250 kg. konden worden gelanceerd stop gezet en de leveringscontracten die met de Convair vliegtuigfabriek en de „Ge neral Electric" waren gesloten, opgezegd. De totale kosten van het ontwikkelings- en produktiewerk aan de „Vega" zouden ongeveer 65 miljoen dollar bedragen. Op 17 miljoen dollar (ongeveer 63 miljoen gul den) die reeds besteed waren aan inlei dende experimenten na kunnen de gevo teerde fondsen, in totaal dus 48 miljoen dollar (ongeveer 165 miljoen gulden) be steed worden aan andere projecten. De fondsen die door de annulering van de orders voor het project „Vega" vrijkomen zullen ten goede komen aan de „Centaur" en de „Atlas Agena"-raketten, waarvoor, evenals voor de „Vega", Atlas-raketten nodig zijn. De drie projecten hadden ge meen dat in een der rakettrappen een At las-raket voorkwam. Slechts de wijze van combin-ren der trappen, en de stuwdruk die de raketten leverden, varieerde. In de praktijk komt dr annulering erop neer dat thans zes Atlas-iaketten extra kunnen worden gebruikt voor de „Cen taur" en de „Atlas Agena". De „Centaur zal tweemaal zo krachtig zijn als de „Vega". Een nuttige last van ruim 300 kg. kan met deze combinatie naar de maan worden gebracht De „Atlas Agena" waar van de eerste trap evenals bij de „Cen taur" uit een gewone Atlas bestaat wordt ontwikkeld als een raketcombinatie, die tweemaal zo sterk is als de beproefde „At las Able". De „Centaur" gebruikt in de tweede trap vloeibare waterstof en vloei bare zuurstof als brandstof, de „Atlas Age na" gebruikt hydrazine en zwavelzuur in zijn tweede trap. BONN (Reuter) De Westduitse politie heeft bij een grootscheepse razzia in ze ven Westduitse staten 55 mensen gearres teerd die elke maand op grote schaal clan destien communistisch propagandamate riaal in West-Duitsland verspreidden. Bij de razzia, die van dinsdag tot donderdag duurde, zijn voorts een grote hoeveelheid propagandamateriaal en vrachtwagens die voor de verspreiding werden gebruikt, in beslag genomen. De elf voornaamste arrestanten zullen worden vervolgd door de federale openba re aanklager. De andere zullen voor plaat selijke rechters moeten verschijnen. De voornaamste centra van de klandestiene organisatie bevonden zich in Noordrijn- Westfalen en de streek waar de Rijn en de Main te zamen komen. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte in Bonn bekend dat de organisatie elke maand tien miljoen pamfletten verspreidde, waar van de helft via de post. üpspörittgsdïtfrtgr 291' tftf in samenwerking met de Amsterdamse politie verbaal op maken waarna mr. Bakhoven de mogelijk heden tot vervolging zal bestuderen. De te Amsterdam in beslag genomen radio-apparatuur van de VRON is direct naar Den Haag overgebracht voor een nader onderzoek dat door technici van de P.T.T. wordt verricht. Prins Bernhard nam persoonlijk deel aan de door hem vrijdagmorgen om vier uur gelaste alarmoefening van de ongeveer 2500 militairen, gelegerd in de Oranjekazerne te Schaarsbergen. De oefening is, zo verklaarde de Prins na afloop, erg vlot verlopen, ondanks het feit dat zij doorkruist werd door een onverwacht NAVO-alarm om zes uur 's ochtends, waardoor er zeer veel militair verkeer op de wegen was. Dat gaf aanvankelijk enige verwarring, maar al spoedig liep alles „op rolle tjes". Hier ziet men de Prins met enige stafofficieren tijdens de oefening in de omgeving van Nunspeet. Ondanks de aanvankelijk nogal optimis tische uitlatingen van officiële zijde ziet het er niet naar uit, dat de Nederlands- Duitse besprekingen nog vóór Kerstmis, zoals in de bedoeling lag, zullen worden be sloten. Want hoewel de tekst van de over eenkomst nagenoeg gereed is, zijn er nog enkele kwesties die om een oplossing vra gen. Zo schijnt er, om een voorbeeld te noemen, nog geen akkoord te zijn bereikt over de formulering van het compromis inzake de scheepvaart op de Rijn, dat aan het Internationale Gerechtshof zal worden voorgelegd. Zoals men weet, hebben de ministers Luns en Von Brentano indertijd in princi pe besloten om dit al jaren slepende ge schil gezamenlijk voor het hoogste rechts college te brengen. Deskundiger zouden er tot dusver echter niet in zijn geslaagd om een formulering te vinden, die beide artijen bevredigt. Nederland streeft naar een duidelijke en strikt juridische formulering. Duitsland wil er de gehele economische problema tiek van het „Inner-Deutsche" verkeer in betrekken. Ook de kwestie waar precies de territo riale grens in de Eemsmonding loopt, zou nog niet tot een oplossing zijn gebracht. Nederland staat op het standpunt dat de grens door de voornaamste vaargeul loopt, maar de Duitsers maken op histori sche gronden aanspraak op bijna de gehe le Eemsmonding. Waar beide lander he4 wel over eens zijn, is de instelling van een gemeenschap pelijke commissie, die de scheepvaartbe- langen in het gehele gebied van de Eems monding zal behartigen en met name de bebakening, de verlichting en het onder houd. Beide landen houden de verzorging van het gebied in eigen handen, maar zijn verplicht om de andere partij op de hoogte te stellen van hun eventuele plannen. Ook hebben zij het recht om bepaalde verbete ringen in het andere gebied voor te stellen. Zolanp echter de grenskwestie niet is op gelost, blijft deze regeling die ook de mogelijkheid tot arbitrage kent —min of mee. ir de lucht hangen. In ieder geval staat het wel vast, dat de ministers van Buitenlandse Zaken. Luns en Von Brenta no, nofe één keer zullen moeten bijeenko men om de laatste plooien glad te strijken. Aaangezien minister Luns doo* zijn val voorlopig is uitgeschakeld, zal het wel be gin volgend jaar worden voor het ontwerp verdrag zal zijn voltooid. Onassiade Niets wordt mij bespaard. Nauwelijks heb ik, meegesleurd in de walmende stroom, de vreugde gesmaakt van het nu-alvast-kerst-cadeautjes-kopen, waarbij ik kans zag niet door mijn mede- clientèle onder de voet te worden gelopen (het is een héle gezelligheid temidden van het gedrang van zestienduizend mensen inkopen te doenik zeg: nauwelijks had ik de vreugde van dit genoeglijk winkelen gesmaakt en stond ik buiten te genieten van de frisse lucht, of ik ver nam dat de Onassissen gaan scheiden. Mét de aangrijpende mede delingen 1) dat de heer Onassis dit nieuws van een kranteman had vernomen en 2) dat mooie Tina geen cent van Aristo- teles wil ontvangen „W a n t zij is zelf óók schat rij k", voegde deze krant er aan toe, my daarmede het geluk van het proeven van een heerlijk stukje idealisme by voorbaat ontzeggende. Dus: daar hebt gij nu het gedonder in de glazen. Erkend moet worden, dat enige mijner beste relaties (mijn vaste kiosk dame; mijn favoriete cocktail-sob-sister en een nicht) het hadden zien aankomen AL ZATEN DIE ALLE OP VERKEERD SPOOR! AL DACHTEN DIE ALLEN DAT HET IETS MET TIJGERIN CALLAS TE MAKEN ZOU HEBBEN!!! Hetgeen dus niet het geval is ge weest, want Tina, (zo mag ik u immers wel noemen?) heeft een heel andere dame als correspondente genoemd; da's óók wat! Ik zeg: niets wordt mij bespaard. En: daar hebt gij nu het gedonder in de glazen. Juist zitten wij ons lekker te laven aan de warmte van de Rijzende Zon; staan alle registers van ons hart wijd-open voor de zingzang bij het geluk van Farah Diba, of Tina komt als een grauwe wolk voor de zon gedreven. Mag nu nooit eens alles maneschijn met rozengeur zijnKrijgen wij nooit eens één enkele dag de illusie, dat geluk volmaakt kan zijn? Mijne dames en heren, Wanneer ik mij nu met een enkel, zeer persoonlijk, woord tot u wend, dan ge schiedt dit om u op het hart te drukken, toch vooral de belangwekkende gebeurte nissen (die wij onder één hoofd zouden kunnen samenvatten als De Onassiade van dag tot dag te blijven volgen. Ik moge u verzekeren, dat de wereldpers u daar toe, met grote ijver en nauwkeurigheid, in staat zal stellen. Zij zit op het vinke- touw voor u. Voor u zit zij op alle vinke- touwen. Maar wat ik u bidden mag verzaak voor d'ene plicht d'and're niet en schenk uw aandacht in overminderde mate aan 't geen in Teheran geschiedt. Want eerst bij deze dubbele plichtsvervulling, moogt gij u volger en volgster der contem poraine wereldgeschiedenis noemen. Farah n Tina zij van nu af uw leus! Met alle hoogachting Geheel de uwe Floris Flaneur 13e verantwoording D.H. 40.—; S.P. f 25.—; Mevr. Zr. A.M. S.S.—K. 25.D.v.W. (25.—; J.G. v. D. ƒ20.—; Mr.H.W.S. ƒ15.—; H K.K. 10.— D O. 10.—; J.W.P. 10.—; J.v.d.P. 10.—; P.V.J.V.—B.-M. ƒ10.—; M.R.V.R. ƒ10.—; Gebr.B. 10.—; S.K.—V. 10.—; W.J.H. 10.—; E.S. 10.—; H.v.d.V.—W. 10.—; P.v.P. 10.—; N.N. 10.—; Drietal Over- veen ƒ10.—; Zr.Gd.v.H. 7.50; P.v.d.K. 5.—; Mevr.W.J.D. 5.—; F.L. 5—; C.H. K. ƒ5.—; N.N. ƒ5.—; P.B.S. ƒ5.—; G.v.E. 5.—; Dr.J.S.B. 5.—; E.V.R.D. 5.—; J.H. ƒ5.—; H.C.M. ƒ5.—; J.B. ƒ5.—; K.B.V. 3.75; G.W. 3.—; Leonie 2.50; B.S. 2.50; Mej.W.D. ƒ2.50; C.E. ƒ2.50; Hanja ƒ2.50; N.N. ƒ2.50; N.N. ƒ2.50; F.C. de H. ƒ1.—; J.S.H. ƒ100.—; A.B. ƒ5.—; Josta ƒ2.50; P.v.d.M. ƒ2.—; C.H. ƒ10.—; L.H.D.S. ƒ5.—; A.M. deM. ƒ5.—; I.D. ƒ2.50; N.N, ƒ5.—; CRD. ƒ5.—; C.L.D. ƒ7.50; van E. ƒ2.—; B.P. ƒ3.—; A.d.G.v.M. ƒ10.—; Gedeka ƒ5.—; J.V..f2.50; WS. ƒ10.—; J.v.O. f 10.—; S B. 5.—; J.G Z. 1.—; V. deV. ƒ10—; F.P. ƒ2.50; Hr.G. en Mw.S. ƒ5.—; Hrl. Courantenbez. Ver. „Onder Ons" 25.—; N.N. 5.—; P.J.H. 2.50; E.L. 10.—. Dagtotaal 640,75. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 14.320, Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem en Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 ten name van Haarlems Dagblad Opr. Haarl. Crt., onder de ver melding „Voor de Stille Armen". Vermeldt vooral onder welke aanduiding de ver antwoording moet plaats hebben (volle naam, initialen, pseudoniem enz.). Rechtstreeks bij het Comité voor de Stille Armen zijn nog de navolgende be dragen binnengekomen: Mej. M. H. R. 100; M. H. F. 500. De vraag of keet: schuur, loods en keet: herrie, plezier familie van elkaar zijn, moet bevestigend worden beantwoord. Wij hebben inderdaad met hetzelfde woord te maken. Keet behoort bij kit (opiumkit) en wordt gebruikt voor klein, veelal tijdelijk gebouw. Bekend is directiekeet. Ook in de betekenis: sto kerij. ziederij komt het woord voor. Een zoutkeet is een verzamel- en be- reidplaats van zout. Merkwaardig is de zegswijze: het rookt er als een keet voor: het rookt er geweldig. Afgezien van de vraag hoe deze uitdrukking moet worden verklaard, blijkt het woord keet hier een bepaling van graad te zijn gewor den. Daaruit vloeit die van: grote hoe veelheid. grote menigte gemakkelijk voort en in de betekenis: alles of allen tezamen komt het woord dan ook vrij veelvuldig voor. Aan het begrip: troep, menigte wordt gemakkelijk dat van: beweging, drukte, verwarring ver bonden. Vandaar betekenissen als: her rie, uitbundig en luidruchtig vermaak Deze verklaring verdient de voorkeur boven die welke uitgaat van de ge dachte: in een keet is het vaak een keet. y*

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3