Drie vermiste schepen na de storm terecht Behandeling van bezwaren leidde soms tot vinnige discussies Rijken gaan onder, ministeries verdwijnen, bureaus blijven Radio Moors Mishandelde Amerikaan overleden Twaalf doden bij Windhoek IVVV propageert boycot van Zuidafrikaanse producten Voorzitterskeuze bij UNO blijft ongewijzigd ZATERDAG 12 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Streekplan IJmond voor Raad van Sta te Het Noordzeekanaal ATAX.TAXI 1.2.3.4.5 Somber geluid over het woningtekort Minister maakt bezwaar tegen uitgaaf voor nieuwe werkplaats minder-validen Suriname-avond van I.V.A.O. Ondernemingsraad bij Van Herwaarden Kerstnachtdienst Rattenbestrijding Kanarietentoonstelling in „Treslong" Ministers maken bezwaar tegen kapitaalsuitgave door Haarlemmermeer Lezing over grafische kunst Rode Kruis installeerde nieuwe 4*estiH±rsledeft Duitse dorpsburgemeester hield zich de gehele oorlog door strikt aan de Geneefse conventie Beroep op commissie voor Zuidwest-Afrika Medische verzorging tijdens het weekeinde (Van onze Haagse redacteur) De geestelijke vader van het streekplan IJmond-Noord, ir. P. K. van Meurs, heeft vrijdagmiddag bij de behandeling van de tegen dat plan ingediende bezwaarschrif ten door de Raad van State namens het provinciaal bestuur van Noordholland nogal stevig van zich afgebeten. Bij de duplieK kwam uit, dat hij vooral de burge meester van Heemskerk, de heer H. Nie- len, en de directeur van de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen, ir. J. Tromp, daarmee tegen zich in het harnas had gejaagd. De burgemeester van Heemskerk, die reeds voordat de vergadering begon had laten horen „dat men strijdende ten onder moest gaan" en in zijn pleidooi dan ook bepaald geen zoete broodjes bakte, had betoogd, dat men eerst in de duinen ver vangende tuinbouwgronden moest scheppen voor de wegens de uitbreiding der woon wijken verdwijnende tuinbouwbedrijven en dat overigens de vroegere tuinbouw gronden te duur waren om als bouwterrein in exploitatie gebracht te worden. Ir. Van Meurs voerde daartegen aan, dat het eerste bezwaar niet de inhoud van het streekplan, maar de uitvoering daarvan betrof, hetgeen thans niet aan de orde was. Overigens heeft Heemskefk zelf geen voorbeeld ge geven van bevordering van de vervangen de tuinbouwgrond toen het nieuwe woon wijken op graslanden bouwde. En wat de dure exploitatie der gewezen tuinbouw gronden aanging merkte ir. Van Meurs op. dat Heemskerk nog in juli 1959 meewerkte aan kassenbouw en dat Beverwijk zijn nieuwe wijk Meeresteyn dan toch maar geheel op die dure tuinbouwgrond had ge bouwd. Het was duidelijk, dat burgemees ter Nielen die laatste opmerking niet erg slikte. Ir. Van Meurs gaf voorts een uit voerig overzicht van de „bemoedigende cijfers" van het Intercommunaal orgaan voor vervangende tuinbouwgrond (waar van burgemeester Nielen voorzitter is) wat de verplaatsing van tuinbouwbedrij ven betreft. De heer Nielen merkte een tik je korzelig op, dat deze resultaten bereikt waren de volledige afzijdigheid van het provinciaal bestuur ten spijt. Omgekeerd ging ir. Van Meurs weer tot de aanval over toen hij opmerkte, dat het uitbreidingsplan voor de Amsterdamse havens langs het Noordzeekanaal was op gesteld en gepubliceerd door de directeur van de Amsterdamse haven- en handels inrichtingen zonder dat de Werkgroep Ont wikkeling Noordzeekanaal, waarvan die directeur ook deel uitmaakt, daarvan op de hoogte was. Namens het provinciaal be stuur verklaarde ir. Van Meurs. dat men bereid is het streekplan aan te passen aan het door die Werkgroep op de totstandko ming waarvan door Gedeputeerden zelf is aangedrongen —uit te brengen advies over de breedte van het Noordzeekanaal. Maar hij drong erop aan de goedkeuring van het streekplan niet van dat punt af hankelijk te stellen. De verklaring van de vertegenwoordi ger van Gedeputeerde Staten dat de be moeienis van dat college met de vestiging van een betonfabriek in Beverwijk uitslui tend was voortgevloeid uit de overweging dat door zo'n onderneming veel kostbare ruimte in beslag wordt genomen, zou bur gemeester J. G. S. Bruinsma van Bever wijk naar hij verklaarde bijna hebben ge rustgesteld, wanneer mr. Droogleever Fortuyn, die ir. Van Meurs secondeerde, niet had gezegd, dat de provincie een vin ger in de pap wil houden bij de keuze der industrievestiging. En de vertegenwoordi ger van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken die in het ge heime interimrapport dat aan het streek plan vooraf ging beslist geen domineren de positie innamen, naar ir. Van Meurs verzekerde kreeg te horen dat de gordel voor „beperkte industrie" om de Hoog ovensterreinen ten doel had de kwade in vloeden van deze zware industrie op de omringende publieke groenstrook te ver minderen. De Papierfabrieken verzetten zich tegen de aanwijzing van een voor hen belang rijk waterwingebied als industrieterrein. Ir. Van Meurs ontstreed de gedachte dat de onderhandelingspositie van de Papier fabrieken werd geschaad en onthulde dat de onderhandelingen tussen Van Gelder en Hoogovens reeds ver gevorderd waren. Ir. Tromp gaf duidelijk te kennen dat hij deze opmerking als een indiscretie be schouwde en noemde tevens de termijn van achttien maanden voor de herziening van een streekplan, door ir. Van Meurs aanvaardbaar geacht, voor de industrie nog veel te lang. Na het verweer van ir. Van Meurs te gen de bezwaarschriften gingen de staats raden Cort van der Linden en Schokking tamelijk diep in op sommige aspecten van het streekplan. Zo wilden zij weten of de handhaving van de weg over de sluizen, waarvoor Velsen had gepleit ook niet in het belang van de Hoogovens zou zijn. hetgeen van die zijde werd bevestigd. Evenzeer toonde men belangstelling voor een gebied van tachtig hectaren dat door de Hoogovens werd geclaimd met het oog op de toekomst en dat op het streekplan met een agrarische bestemming was aangegeven. En ten slotte liet men zich uitvoerig voorlichten over de positie van een constructiewerkplaats in Velsen- Noord, die belang heeft bij een minder in grijpende wegverbreding dan in het streekplan is voorzien. En hoewel in ver houding tot de genoemde problemen het hier niet om een bijzonder spectaculaire zaak ging, zei staatsraad Cort van der Lin den tóch geïrriteerd: „Op zulke kaarten met een schaal van 1:25.000 vallen derge lijke grote belangen niet af te lezen en dat vind ik niet juist!" De Kroon zal later uitspraak doen. Hillegom Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - IIAARLEM Tel 14609 Hoofddorp Advertentie In een te Arnhem gehouden vergadering van de provinciale Gelderse woonruimte commissie heeft ir. M. Elion uit Oegst- geest, lid van de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf zich nogal pessimistisch uitgelaten over de woningnood. Er is nog steeds geen oplossing voor de woningnood, zei hij. Men heeft bij de wo ningbouw te maken gehad met de geleide economie en het gaat met de woningnood als met een vreselijke ziekte: men spreekt er niet over. De vrije beschikking over het bouwprodukt is er niet en er zijn allerlei beperkende bepalingen. De overheid heeft de leiding bij de bouwnijverheid in han den genomen, grijpt in bij de loonvorming en bij het prijsstelsel en er is geen sprake van een zekere planning. Er zijn onvol doende huurwoningen, maar de particu liere huizenbezitter twijfelt thans aan een goede geldbelegging. Een veel te grote ge- lijkheidsdrang voor de bouwnijverheid verslapt de activiteit. De voortdurende af hankelijkheid werkt verlammend. Jong gehuwden worden geremd bij pogingen om een eigen woning te krijgen en de over heid heeft geen woningen genoeg om ze te verdelen. Een tekort van 200.000 wonin gen in 1956 blijkens de jongste woning telling is verontrustend. Er is volgens ir. Elion namelijk geen rekening gehouden met de woningouderdom. Er is helemaal geen marge voor de afschrijving van oude woningen, waarvan het afschrijvings percentage groter moet zijn dan thans het geval is. Nu zijn er al 50.000 huizen per jaar no dig voor de bevolkingsgroei. Bij het jaar lijks te bouwen aantal woningen moet men rekening houden met drie factoren: de bouw om de achterstand in te halen, vervanging op afschrijvingsbasis, inlopen van het tekort van 35.000 woningen per jaar en de nieuwe behoefte aan woningen, groot 50.000 per jaar. Men krijgt een totale behoefte van 130.000 woningen per jaar. De overheid heeft van 1947 tot 1959 twee miljard uitgegeven op de gewone dienst voor subsidies in de exploitatie-tekorten voor woningwetwoningen en anderhalf miljard op de kapitaaldienst voor directe financiering van woningwetwoningen, dus ruim twee miljard gestort en 6,5 miljard aan leningen. De daarvoor genomen maat regelen zijn slechts een deel van ons volk ten goede gekomen, aldus ir. Elion, die het nodig achtte dat men meer vrijheid moet geven voor de particuliere bouw en dat men moet afstappen van de gedachte om het loon- en prijsbeleid los te maken van vraag en aanbod. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bezwaar gemaakt tegen het krediet van 560.000 dat de raad van Haarlem mermeer onlangs beschikbaar heeft ge steld voor de stichting van een nieuwe werkplaats voor minder-validen in Hoofd dorp. Hoewel Gedeputeerde Staten van Noord holland de uitgaaf als onuitstelbaar aan merkten heeft de minister van Binnen landse Zaken mede namens zijn ambtge noot van Financiën aan G.S. bericht dat naar zijn oordeel de bouw van de werk plaats niet kan worden beschouwd als een onuitstelbare kapitaalsuitgaaf. Met de lasten wegens rente en afschrijving van dit werk zal bij de beoordeling van het verzoek van de gemeente Haarlemmer meer om herziening van het basisbedrag per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1959 derhalve geen rekening worden gehouden. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor te verklaren dat de stichting van de werkplaats hoognoodzakelijk is en het college te machtigen Gedeputeerde Staten van Noordholland nogmaals te ver zoeken te verklaren dat zij geen bezwaar hebben tegen het door de raad verleende krediet. Zondvoort De afdeling Zandvoort van het Insti tuut voor arbeidersontwikkeling houdt een „Suriname-avond" op maandag 14 de cember in het Gemeenschapshuis. Voor de pauze zullen de heren drs. H. H. Frese en dr. G. D. van Wengen, medewer kers aan het Rijksmuseum voor Volken kunde, een causerie houden over land en volk van Suriname, met films toegelicht. Daarna volgt een uitvoering van Suri naamse zang, muziek en dans door het uit acht leden bestaande Surinaamse orkest „Guyana" onder leiding van Harry Braams, met medewerking van de zangeres Carmen May. Woensdagmiddag om drie uur zal bij Van Herwaardens Kalkzandsteenfabrieken n.v. in Hillegom de ondernemingsraad worden geïnstalleerd. Als gevolg hiervan zal de fabriekscommissie, die tot nu toe de personeelszaken met de directie besprak, worden opgeheven. Van Herwaardens Kalkzandsteenfabrieken is een van de eer ste bedrijven die tot installatie van een ondernemingsraad overgaan. De commissie voor bijzonder kerkewerk van de hervormde kerk in Zandvoort or ganiseert een kerstnachtdienst in de her vormde kerk voor donderdag 24 december, beginnend om elf uur 's avonds. Voor gangers zijn da W. H Buijs en ds. R. H. Oldeman. Medewerking wordt verleend door het hervormde kerkkoor en de so praan Annette de la Bije. Organist is de heer Herman Blekkenhorst. Maandag begint in Hillegom de jaarlijk se actie tot bestrijding van ratten. De or ganisatie en de leiding hiervan berusten bij Openbare Werken. De verdelgingsmid delen worden huis aan huis uitgereikt Ook kan men deze afhalen bij het bedrijf van Openbare Werken, Jhr. Mockkade 27. De kanariefokvereniging „Zang en Kleur' te Hillegom houdt zaterdag 19 en zondag 20 december in café-restaurant „Tres long" een grote kanarietentoonstelling. De expositie wordt zaterdagmiddag half- drie geopend en is dan tot 's avonds tien uur te bezichtigen. Zondag is de tentoon stelling geopend van 's morgens tien tot 's avonds tien uur. De heer Van Houten uit Haarlem zal tevens optreden met zijn vogelcircus. Meer dan honderd gedres seerde gevederde artiesten zullen optre den. Haarlemmermeer De minister van Binnenlandse Zaken is evenals zijn ambtgenoot van Financiën van oordeel dan enkele kapitaalsuitgaven waarvoor de raad van Haarlemmermeer kredieten beschikbaar heeft gesteld niet als „onuitstelbaar" kunnen worden be schouwd. Het betreft hier een krediet van 167.000 voor het leggen van een riolering van het Marktplein in Hoofddorp tot de voorma lige spoorbaan, een krediet van 354.400 voor het maken van enkele andere stam- riolen en een rioolgemaaltje in Hoofddorp, een krediet van 48.400 voor de verbete ring van de Parklaan in Hoofddorp, een krediet van 468.000 voor de verbetering van de IJweg binnen de bebouwde kom van Zwanenburg en een krediet van 100.000 voor de bouw van een kassencomplex op de gemeentewerf in Hoofddorp. B. en W. stellen de raad voor hen te machtigen Gedeputeerde Staten van Noordholland te berichten dat voornoem de werken volgens de gemeenteraad on uitstelbaar zijn en G.S. te verzoeken de vereiste machtiging voor het doen van de desbetreffende uitgaven alsnog te verle nen. Maandagavond houdt de heer D. J. H. Guillot in de openbare lagere school aan de Spieringweg 436 te Vijfhuizen een lezing over grafische kunst en tech niek voor ouders van leerlingen en andere belangstellenden boven veertien jaar. De lezing wordt geïllustreerd met dia's. Het Rode Kruis in Vijfhuizen dit jaar activiteiten op velerlei terrein Teneinde de hieraan verbonden werkzaam heden te spreiden, werd het bestuur met twee leden uitgebreid. Dit zijn mejuffrouw C. Buis en de heer P. Poelgeest. In de ver gadering die vrijdagavond werd gehouden, zijn zij geïnstalleerd. Bennebroek BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK OVERLEDEN: H. S. Lommerse, 52 jaar, echtg. van C. J. Granneman (man). LONDEN (ANP/Reuter AFP) Vrijdag avond laat is radiocontact gemaakt met het vermiste Britse schip Shunwing uit Hongkong (7000 ton). Het noodverkeer is opgeheven. Ook de Deense treiler Home ward die op de Noordzee was vermist is zaterdag, gehavend maar veilig, op 70 mijl van Jutland teruggevonden. De stuur inrichting en radioinstallatie waren defect geweest. De vermiste Deense vissersboot, „Lyng- vig", is ook terecht. Een Westduitse treiler nam het schip waar op de Noordzee. Alles is wel aan boord. Het schip is op weg naar Esbjerg. Men heeft vrijwel geen hoop meer dat twee vissers schepen „Jytte" en de ..Stornoway" nog zullen terugkeren in hun thuishaven Esb jerg. Aangenomen wordt dat de schepen, die op de visgronden dooi de storm zijn overvallen. Vergaan zijn -net alle acht vissers. Het Deense reddingsschip „Vestkysten" dat drie dagen tprug uitvoer op een noodsein van de „Stornoway" zoekt noordelijk van de Shetlands. Op Fair Isle, een van de zuidelijke eilan den van de Shetlands, is een reddings boei aangespoeld met de naam „Jytte" de aanduiding „E 342" erop. Men ver moedt dat de boei afkomstig is van de kotter „Jytte". die na de zware, tormen van deze week vermist wordt Het Deense reddingsschip ,.F. V. Morten- sen" zoekt nabij de Orkaden en de Shet lands naar de vermiste vissersboten. Titan Het staat wel vast dat de Zweedse sleep boot „Titan" donderdagavond tengevolge van zware ijsafzetting met zijn beman ning van acht koppen is omgeslagen en gezonken. De „Titan" was uitgevaren op een noodsein van de „Birgitta". welk schip ter hoogte van Meaa voor de kust van noordelijk Zweden in nood verkeerde. Toen de „Titan" reeds geruime tijd onderweg was, werd een noodbericht opgevangen MANCHESTER (Reuter) Onder de kop „Wereldrijken gaan ten onder, minis teries verdwijnen, maar bureaus blij ven", brengt de „Guardian" het volgende verhaal: „De burgemeester van het Duit se dorp Herleshausen zal dit axioma mis schien niet gekend hebben. Niettemin han delde hij ernaar tijdens Hilters oorlog. Vlak bij het dorp richtten de nazi's een kamp voor Russische krijgsgevangenen in. Als er een stierf en een groot aantal overleed in het kamp weigerde de bur gemeester hem in het dorp te begraven als hij niet alle bijzonderheden over de dode had gekregen. Tegen de mening van de politieke en militaire autoriteiten in stond hij op een correcte procedure en hij zegevierde. Naam, rang, plaats van inwoning, doodsoorzaak, schreef hij net jes in het dorpsregister, gegevens van in totaal 1.593 Russische krijgsgevangenen, die in het kamp stierven. Twee jaar geleden nam de Duitse com missie voor oorlogsgraven de zorg voor het kerkhof van de burgemeester over. Nu twee maanden geleden, nadat een nieuw kerkhof gereed was gekomen, kon de com missie de verwanten van de soldaten in Rusland op de hoogte stellen. Alle gege vens moesten in het Russisch vertaald en in Cyrillisch schrift worden overgebracht. Er zijn nu antwoorden van de verwanten ontvangen en de commissie heeft aange boden voor hen te zorgen zo zij de droeve reis mochten maken. De Guardian tekent hierbij aan dat Duitsers noch Russen de Geneefse conventie over de behandeling van krijgsgevangenen zijn nagekomen. In Een 52-jarige Amerikaanse ingenieur die op 3 december 's avonds laat op het Korte Voorhout te Den Haag werd mis handeld, is in een ziekenhuis overleden Hij kreeg ruzie met twee Surinamers over een kleine verkeersovertreding. Een van de twee jongemannen sloeg hem neer waardoor de Amerikaan een schedelbasis- fractuur opliep. De beide Surinamers wer den aangehouden, maar na verhoor op vrije voeten gesteld. beide landen zijn honderdduizenden men sen die nog steeds niet weten wat er met hun verwanten is gebeurd. Na de oorlog zouden de Russen lijsten hebben bewaard van Duitse krijgsgevangenen, die in hun kampen zijn gestorven, maar zij hebben die lijsten niet doorgegeven en geweigerd verwanten de graven te laten bezoeken, al dus de „Guardian". De Duitsers hopen nu dat hun aanbod de Russen zal vermurwen. Als deze eerste brug gebouwd kan worden over graven dan zal dit voor een groot deel te danken zijn aan de dorpsburgemeester, die zo punc tueel was, zo besluit het blad. Het aantal mensen dat dezer dagen te Windhoek in Zuidwest-Afrika bij relletje.' om het leven is gekomen, is tot twaalf ge stegen. Vijftig mensen raakten gewond De politie had het vuur geopend op beto gers die gemeentegebouwen belegerden wegens een nieuwe regeling voor over plaatsing van bevolkingsgroepen naar an dere districten. Voor de Beheerschapscommissie van de UNO-Assemblee in New York betoog de vrijdagavond een getuige dat „troepen van de Zuidafrikaanse regering de bevol king van Windhoek aan het afslachten zijn". De uit Zuid-Afrika gewezen student Hans Beukes drong aan op een bezoen van Hammarskjoeld aan het gebied als de secretaris-genei aal binnenkort naar Afri ka gaat. De mannen werden gehoord nadat Zuid- Afrika vergeefs hiertegen geageerd had (Zuid-Afrika, dat de voormalige Duifs< kolonie Zuidwest-Afrika van de Volken bond in mandaat ontving, weigert de UNC' als wettige opvolger van de oude Volke renbond te erkennen en daarmee het om streden gebied als Beheerschapsgebied van de UNO te aanvaarden). Ten slotV besloot men de kwestie aan de UNO-com- missie voor Zuidwest-Afrika voor te leg gen en aan te dringen op spoed. Daarin werd onmiddellijke assistentie ge vraagd, en meegedeeld dat het schip niet langer bestuurbaar was. De reddingsbo ten waren onbruikbaar geworden doordat het erin gelopen buiswater bevroren was: de boten waren tot de dolboorden vol ijs Dit was het het laatste sein dat de mar conist van de „Titan" heeft verzonden De kapitein van de „Birgitta", welk schip door de „Gaele" naar Gaevle wordt gesleept, heeft meegedeeld dat hij en en kele leden van zijn bemanning op enige afstand lichten hebben gezien, die plotse ling verdwenen. Het zijn vermoedelijk de navigatielichten van de sleepboot geweest Met vliegtuigen is een olievlek, en enig wrakhout waargenomen. De sleepboot moet, topzwaar geworden door de ijsafzetting, binnen enkele secon den doorgezwaaid en onder water verdwe nen zijn. Zulke ongevallen komen in noor delijke wateren wel meer voor. Op het strand nabij Oporto (Portugal) zijn gisteren vijf lijken aangespoeld. Men neemt aan dat het omgekomen leden van de bemanning van een sleepboot waren die deze week tijdens een storm verging. De sleepboot had een bemanning van zeven tien koppen. Annonciation Bij Bastia (Corsica) is de treiler Annon- ciatfapj v*h(%P!Yrijtfag flgzonken. Een Hd- van de bemanning alarmeerde na een mijl door de kokende zee gezwommen te heb ben, de reddingboot van Bastia. die de schipper en nog twee leden van de beman ning, vastgeklampt aan een rubberboot, redde. Teodoro Vlasopolis De krachtigste sleepboot van Polen, de in Engeland gebouwde Koral, heeft ver geefse pogingen gedaan om de bij de in gang van de haven van Gdansk (Danzig) aan de grond gelopen Liberaan Teodoro Vlasopolis vlot te brengen. Vermoedelijk zal een deel van de lading steenkool ge lost moeten worden, voor het schip kan vrijkomen. Helen De 8000-ton grote Panamese vrachtvaar der Helen onderweg van de Noorse haven Kvitehavn naar Rotterdam met een lading hout, liep vrijdagochtend bij Haugesund aan de grond en kreeg zware slagzij. La ter zag men kans het schip vlot te trek ken, maar het kan zijn reis voorlopig niet vervolgen. Frean Het 496 ton metende Nederlandse m.s. Frean" dat met een lading hout op weg was van Helsinki naar Kingslynn, maar wegens zwaie ijsafzetting vooi ^le haven van Libau slagzij maakte, is. vergezeld van twee Russische sleepboten op eigen kracht deze haven binnengelopen. Hel schip, dat intussen ijsvrij was gemaakt heeft de haven van Libau weer verlaten Aan boord is alles wel. Vllja Duikers hebben donderdag vastgesteld dat een gat van twee meter lang en 15 centimeter hoog is ontstaan in de zijwand van het Noorse vrachtschip Vilja. dat op 29 november op een rots in de St. Laurens rivier is gelopen. Sedertdien zit het schip aan de grond Sleepboten trachten het schip nu vlot te krijgen. De lading is over boord gezet en de bemanning grotendeels naar huis gestuurd. Assen Het Westduitse vrachtschip „Assen" uit Lübeck is vanmorgen lek geslagen op de Zweedse Zuidwestkust ten noorden van Kalmar. Een sleepboot en enkele reddings boten zijn op weg gegaan om assistentie te verlenen. Onmiddellijk gevaar zou er niet bestaan. De 999 ton metende „Assen" heeft veertien koppen en was met een lading hout op weg van Finland naar Amsterdam BRUSSEL (UPI) Op het congres van het Internationale Verbond van Vrije Vak verenigingen is een resolutie aanvaard die erop gericht is de produkten van Zuid- Afrika uit alle wereldmarkten te bannen vanwege „de onmenselijke en wrede ras senpolitiek van de Zuidafrikaanse rege ring." In de motie wordt gezegd dat de Zuidafrikaanse regering „alle opvattin gen van fatsoen en moraliteit heeft ge schonden." Voorts wordt in de motie af keuring uitgesproken over de weigering van de Zuidafrikaanse regering om de Zuidafrikaanse arbeiders het recht te ver lenen collectieve onderhandelingen te voe ren waarbij hen andere arbeidsrechten zijn ontzegd. De haven van Hollandia op Nieuw- Guinea wordt gemoderniseerd: de houten aanlegsteiger wordt vervangen door een nieuwe van beton, die een lengte heeft van 132 meter. Dwars op deze lange steiger is een andere ge bouwd van 65 meter lengte, die be stemd is voor kleinere schepen. Als de nieuwe aanlegplaats gereed is zullen schepen tot 12.000 ton in Hollandia kunnen meren. HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend telefonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaupark 13, telefoon 14524. Tandartsen: J. C de Wilde, Frederiks- park 6, telefoon 18404. Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon no. 12038. BLOEMENDAAL Artsen: C. Eenhoorn, Bloemendaalse- weg 17, Bloemendaal, -tel. 54003. Over- veen: P. M. Wijkmans, Julianalaan 152, Overveen, tel. 61054. Aerdenhout: W. E. Ulrici, Spiegelenburghlaan 20, Aerden hout, telefoon 40404. Wijkverpleegsters: zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129; zuster H. J. G. Lugthart, Anjelie renlaan 5, Aerdenhout, tel. 42119 en f 'zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Benne broek, telefoon 02502618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen tot en met zaterdagmor gen 19 december voor spoedeisende ge vallen geopend zijn: de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 025608284, en Aerdenhout Apo theek, Zandvoortselaan 162, Aerdenhout, telefoon 40758. HEEMSTEDE Artsen: P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 37. telefoon 39903 en J. G. M. van Walsum, Bronsteeweg 32, tele foon 38377.. Wijkverpleegster: zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 36389 (bij geen gehoor eventuele bood schappen in de bus). Tevens in de week van zaterdag 12 tot en met vrijdag 18 december, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Aerdenhout Apotheek. Zand voortselaan 164, telefoon 26772. Tevens in de week van zaterdag 12 tot en met vrijdag 18 december, des avonds na zes uur. SANTPOORT Artsen: J. J. Hekman. Hoofdstraat 236 Santnoort-Dorp. tel. 8510. Apotheken: Anotheek De Wilde. Broek bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560-8284 ZANDVOORT Artsen: P. Flieringa. Brederodestraat 1, telefoon 2181. Wijkverpleegsters: zuster S. M. de Wilde. Zeestraat 67, telefoon 2720. Verloskundige: zuster G. Bokma, Tol weg 6. telefoon 2816. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaunark 13, Haarlem, telefoon K 2500—14524. Apotheken: Van zaterdag 12 tot en met vrijdag 18 december na 6.30 uur 's av. avond-, nacht- en zondagsdienst: De Zeestraat-apotheek, M. J. Kerkhoven Nienwenhuis. Zeestraat 71. telefoon 3073. LISSE Artsen: A. J. Duvmaer van Twist, Hee- reweg 295. telefoon 3453. HILLEGOM Artsen: A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat 14, telefoon 5114. H ART EMMERMEER Hoofddorp: dr. Roemeling Frima, Kruis weg 1013. tel. K 2540—6220. Nieuw-Vennep: dr. Smit. Zwanenburg: A. Hoekstra. Kerkhoflaan no. 85, Zwanenburg, tel. 4454. HALFWEG Artsen: A. Hoekstra, Kerkhoflaan 85, Zwanenburg, telefoon 4454. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering van de UNO heeft donderdag een resolutie van haar speciale politieke commissie verworpen, waarin wordt aan bevolen, dat bij de verkiezing van Assem blee-voorzitters wordt gelet op persoon lijke kwaliteiten en op een billijke geo grafische vertegenwoordiging. De uitslag van de stemming was 40 tegen 36, bij 6 onthoudingen. De resolutie, af komstig van Roemenië en Tsjecho-Slowa- kije, was door de commissie aangenomen met 36 tegen 32 stemmen, bij acht ont houdingen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6