Panda en de meester-diplomaat j Belgische kolenmijnen thans met handen en voeten gebonden V.S. zouden willen bemiddelen tussen de zes en de zeven Wereldnieuws Nog weinig verandering Geen Atlantische douane-unie Toch ió liet zo MAANDAG 14 DECEMBER 1959 Hoge Autoriteit grijpt stevig in Vice-president Spierenburg: „Geen belemmering wel beheersing van olieverbruik Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Rapport schrootfraude noemt man en paard Geen concentraties in Ruhrgebied De heffing op export van boter naar Duitsland Kon. Nederl. Grofsmederij ondervond concurrentie British Enka gaat cellofaan produceren Handen en Lippen ruw? DE BESPREKINGEN VAN DILLON Twentse bedrijven kopen een vliegtuig ROMEINSE KEIZERS De liberalisatiepolitiek van de O.E.E.S. Hogere exploitatievvinst Boekers Textielfabrieken (Van onze Haagse redacteur) De vice-president van de Hoge Autori teit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer D. Spierenburg, heeft op een zaterdag gehouden persconfe rentie een aantal bijzonderheden meege deeld over de wijze waarop de Hoge Autoriteit de sanering van de kolencrisis in België zal bevorderen. De Hoge Autoriteit heeft daartoe feite lijk het heft in handen omdat zij nadat de Belgische regering zich tot haar heeft gewend toen alle andere middelen faal den de Hoge Autoriteit de gelden be schikbaar stelt om de uit de reorganisatie voortkomende sociale schokken op te vangen. Aan de Belgische regering is dan ook de voorwaarde gesteld de sanering te ver snellen. Zouden aanvankelijk voor medio 1962 onrendabele mijnen met een capaci teit van 5.5 miljoen ton worden gesloten, thans is deze termijn met een jaar ver vroegd. Dit jaar is daarom reeds een pro- duktievermogen van 2,3 miljoen ton stil gelegd. Bovendien zal België in de jaren 1962 en 1963 nog eens een aantal mijnen met een totale opbrengst van vier miljoen ton sluiten. Daarmee is de capaciteit tot tweederde of 21 miljoen gereduceerd. Dit wil echter niet zeggen, dat de pro- duktie blijvend op dat niveau moet blijven. De Hoge Autoriteit juicht vergroting van het rendement der wel rendabele mijnen bijvoorbeeld in de Kempen juist toe. Prijsverlaging Uiteraard zal hiermee een prijsverlaging gepaard dienen te gaan, opdat op de Bel gische markt weer een concurrentie met de Ruhrkolen mogelijk wordt, terwijl de Belgische regering tevens een actief aan- passings- en aanschakelingsbeleid dient te voeren om de reorganisatie politiek en sociaal aanvaardbaar te maken. Een en ander betekent dus niet, dat de Belgische markt voor kolen uit andere landen geïsoleerd zal worden. Wel zal men de invoer van Duitse en Nederlandse kolen wat afremmen, echter niet verminderen. Het afgelopen jaar werd nog 800.000 ton ingevoerd, hetgeen hoger was dan in 1958. Teneinde evenwel de invoer uit landen buiten de E.E.G. te beperken worden thans besprekingen gevoerd met de Verenigde Staten en zal overleg met Engeland volgen. Deze exportbeperkingen worden voor ten hoogste een jaar toegestaan. Daarentegen zal ook de Belgische export aan een pla fond worden gebonden. Scherpe controle De Hoge Autoriteit zal op de Belgische prijsaanpassing scherpe controle uitoefe nen. Een chaos op de Belgische markt om dat de mijnen hun voorraden tegen af- braakprijzen spuien moet worden voor komen. In het uiterste geval zal de Hoge Autoriteit het middel van produktie-quota hanteren, maar particuliere kartels met dit oogmerK zullen, zeker niet worden toege staan. - Overigens zal men niet alleen in België, maar ook in het Ruhrgebied en, in min dere mate, in Frankrijk de mijnbouw die nen te saneren. Energiepolitiek Over een toekomstige energiepolitiek zei de heer Spierenburg nog, dat deze slechts geleidelijk valt op te bouwen, van de Coör dinatie der natioale maatregelen uit. Daar mee zullen jaren gemoeid zijn. De produktie van en handel in olie moet niet worden belemmerd, al zal een zekere aanpassing bijvoorbeeld dooi* beheer sing van de toeneming van het olieverbruik geboden zijn. Doel dient te zijn een zekere gelijkheid van concurrentieregels voor ko- Oogstresultaten van rijstlanden De ooestresultaton van de aan de S.A.R.L. (So- ciété 4 Responsabilité Limitée'i ..Les Prés Neufs"' toebehorende rijstlanden waarin J. M. W. van Dusseldorp en Co. n.v. en enige met haar samen werkende cultuurmaatschappijen een overwegend belang hebben, waren dit jaar gunstig. De pro duktie heeft bedragen 268 ton, opleverende een gemiddelde van 4620 kg per ha. Vergelijking met de opbrengstcijfers van het vorig jaar is niet wel mogelijk, aangezien dit jaar voor het eerst een deel van het nieuwe rijstbedrijf ..La Musette" in produktie is gekomen. Handelsovereenkomst BraziliëSovjet-Unie Brazilië en de Sovjet-Unie hebben .in principe' overeenstemming bereikt over een handelsver drag. aldus heeft het hoofd van de Braziliaanse handelsmissie in Moskou, Barbosa da Silva mede gedeeld. Beide landen onderhouden geen diplo matieke betrekkingen. De overeenkomst kan daarom formeel niet „verdrag" worden genoemd. Het kapitaalverkeer tussen de O.E.E.S.-landen De Raad van de O.E.E.S. heeft naar hij dezer dagen bekend maakte een code van regels aan vaard met betrekking tot de vrijmaking van het kapitaalverkeer tussen de 18 lid-staten. Deze code heeft ten doel de vrijmaking van het kapitaal verkeer te bespoedigen. Volgens de Raad van de O E E S. is de vrijmaking van het kapitaalverkeer achtergebleven bij de liberalisatie van de handel. De buitenlandse handel van Frankrijk Volgens de voorlopige gegevens van het Franse ministerie van Financiën had Frankrijk in no vember op zijn handelsbalans een overschot van 8 miljard frank bij een invoer van 172 miljard en een uitvoer van 181 miljard. In vergelijking met november 1958 is de uitvoer met 55 percent en de Invoer met 33 percent gestegen. Speciaal UNO-fonds De bestuursraad van het speciale fonds van de UNO beeft zijn goedkeuring gegeven aan een financieringsprogram voor 31 projekten ten gun ste van de economische ontwikkeling in 35 lan den. Het program vergt 23.710.910 dollar van het fonds, waarbij dan nog de bijdragen komen van de betrokken landen. Het werd opgesteld door de directeur van het speciale fonds Paul G. Hoff man. Een projekt. waarvoor het fonds 2.5 miljoen dollar beschikbaar stelde, voorziet in een bestrij- dingssysteem van de woestijnsprinkhaan. Zeven tien landen zijn daarbij betrokken. Nieuwe fabriek in Westhavengebied Op het industrieterrein bij de Westhaven te Amsterdam is de eerste paal geslagen van een nieuwe fabriek, die hier naast het complex van Du Croo en Braun in de loop van het volgend jaar zal verrijzen. Het wordt een asfaltraffinade- rij van de n.v. Asfalt- en Chemische Fabrieken Smid en Hollander, waarvan het hoofdbedrijf, een asfaltfabrlek. gevestigd is in Hoogkerk bij Groningen. Convertibiliteit der communistische valuta De staatsbank van de Sovjet-Unie heeft, naai het persagentschap Tass meldt, een overeenkomst gesloten met de staatsbanken der volksdemocra tieën van Europa en Azië wat betreft de inwis selbaarheid van de nationale valuta's, alsmede wat betreft de voorwaarden waaronder deze va luta's kunnen worden veratrekt aan onderdanen dezer landen. len en olie. De producenten kunnen zich niet achter protectionistische muren ver schuilen, zij dienen een beweeglijke poli tiek te voeren. Een richtprijs voor olie zal dan ook niet anders dan een oriënterend karakter kunnen dragen. De thans door Duitsland en Frankrijk overwogen belastingen op olie dienen voor namelijk ter bestrijding van de kosten der wederaanpassing van de werknemers in de te sluiten kolenmijnen. Dat is dus wezen lijk iets anders dan de door ir. S. L. Mans- holt geopperde mogelijkheid om door een heffing op olie de inkomsten en daarmee de onafhankelijkheid van de Europese Economische Commissie en de Euratom- commissie te verzekeren. (Van onze Haagse redacteur) De Hoge Autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal (EGKS) zal nog voor Kerstmis beslissen over de samenvoeging van de August Thyssen- Hütte met de Phoenix-Rheinrohr AG in 't Ruhrgebied. De concentratie van dergelij ke machtige kolen- en staalindustrieën is aan de goedkeuring van de Hoge Autori teit onderworpen. Ook zal de Hoge Autoriteit binnenkort het door haar vice-president, de heer D. Spierenburg, opgestelde rapport over de schrootfraude behandelen. De heer Spie renburg heeft te kennen gegeven, dat in dat rapport man en paard zullen worden genoemd, zodat het in de betrokken krin gen met spanning tegemoet wordt gezien. Wanneer de Hoge Autoriteit met de tekst akkoord gaat, wordt het rapport aan het Europese parlement aangeboden en open baar gemaakt. Geen toestemming voor nieuw Ruhr-Kartel De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal zal nooit toestemming kunnen geven voor de vor ming van een nieuw produktie- en ver koopkartel voor kolen in het Ruhrgebied. Artikel 65 van het E.G.K.S.-verdrag ver biedt nu eenmaal dergelijke kartels, zo verklaarde de heer Spierenburg. Hij zei dit naar aanleiding van persberichten vol gens welke in West-Duitsland plannen voor een nieuw syndicaat bestaan. Een kartel mag in de Gemeenschap geen produktie- quota vaststellen, aldus de heer Spieren burg, dat kan alleen de Hoge Autoriteit doen. Het besluit van de Nederlandse zuivel industrie om met ingang van vandaag een extra heffing van 75 cent per kilo te leggen op boter die naar Duitsland wordt geëx porteerd, zal de Duitse boterprijzen niet beïnvloeden, zo verklaarde een woord voerder van het ministerie van Voedsel voorziening in Bonn.'Hij zei dat de gelden de Nederlandse prijs één van de laagste is wat betreft de landen die boter naar Duitsland exporteren. Het ministerie hoopt de groothandelsprijzen voor buitenlandse en binnenlandse boter op ongeveer het be staande niveau te handhaven. De woord voerder voegde hier aan toe dat het mi nisterie niet weet waarom Nederland het in het belang van zijn handel acht de exportheffing te verhogen. Naar verluidt zou in ingelichte kringen in Bonn de opvat ting heersen dat de verhoging is afgekon digd met het oog op een dreigende boycot door Duitse zuivelproducenten. Dit jaar werd door de n.v. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden weer een scherpe concurrentie ondervon den, welke in sommige afdelingen voor de n.v. weinig of niet lonende prijzen en een niet geheel voldoende bezetting tot ge volg heeft gehad, aldus de directie. Aan het einde van het jaar trad een vrij aan merkelijke verbetering in de bezetting der werkplaatsen is in het vierde kwartaal zeer goed maar deze zal niet kunnen verhinderen dat de resultaten over 1959 bij die van het vorige jaar ten achter blijven. Gedurende de laatste maanden van het jaar konden enkele zeer grote orders wor den geboekt en de orderportefeuille ver toont mede daardoor, in vergelijking met die van een jaar tevoren, een duidelijke stijging. Advertentie Het bestuur van British Enka heeft be sloten de produktie van cellofaan ter hand te nemen. In het Verenigd Ko ninkrijk is de markt voor dit artikel groeiend. Bij de fabricage van cellofaan gaat men evenals bij de vervaardiging van rayon uit van cellulose, als zodanig dus een bekend terrein voor British Enka. De cellofaanfabricage betekent voor British Enka echter ook een verbreding van het produktieprogramma en geeft toegang tot een nieuw afzetgebied. De Algemene Kunstzijde Unie n.v. zal haar 30-jarige ervaring ter zake van de fabricage van cellofaan volledig ter be schikking stellen van British Enka. Zoals bekend is A.K.U. houdster van ruim 54 pet. van de aandelen van British Enka. Advertentie De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Economische aangelegenheden Douglas Dillon heeft te kennen gegeven dat zijn regering mis schien bereid is als tussenpersoon te fun geren tussen de Euromarkt eh het vrij- handelsgebied van de zeven. De officiële mededeling dat Dillon bereid is op 14 ja nuari een bijeenkomst op ministerieel ni veau van de O.E.E.S. te Parijs bij te wo nen, wordt in Parijs gezien als een hoop vol teken dat Amerika bereid is de twee groepen te helpen hun meningsverschillen over de handelspolitiek te overbruggen. Volgens de Amerikanen is de O.E.E.S. niet de geschikste organisatie voor onder handelingen. In de huidige samenstelling van de O.E.E.S. zouden de E.E.G.-landen deze organisatie namelijk kunnen be schouwen als hun niet welgezind. De Kleine Vrijhandelszone is, zo zei men, op aandringen van Groot-Brittannië en on der bescherming van de O.E.E.S. tot stand gekomen. Ook zijn de Amerikanen tegen een grote, spectaculaire conteren- tie over deze kwestie. Zo'n conferentie heeft het gevaar dat aan het einde ervan de spanning zal zijn toegenomen. De bes te manier is volgens hen permanent over leg in beperkte bijeenkomsten. Amerika nen zouden als deelnemers of als waarne mers dit overleg moeten bijwonen. Een economische regeling, in Europa mag niet van discriminerende aard zijn jegens de rest van de wereld en dient in overeenstemming te zijn met de beginse len van het G.A.T.T. De Amerikaanse re gering verzet zich niet tegen multilatera le economische verdragen in Europa maar zij is van oordeel dat het moeilijk is deze spoedig tot stand te brengen. Voorts werd in de Amerikaanse kringen verno men dat de Verenigde Staten voorstander zijn van uitbreiding van de economische Een aantal Twentse bedrijven, waaron der textielondernemingen, een autoban denfabriek en een aantal metaalbedrijven, hebben besloten een coöperatieve vereni ging te stichten, welke ten doel heeft de aankoop van een passagiersvliegtuig. Met dit vliegtuig wil men relaties in de Euro- markt bezoeken. De keuze is gevallen op een De Havil- land passagiersvliegtuig. Aan de militai re autoriteiten is gevraagd, gebruik te mogen kaken van de vliegbasis Twente. ZOALS wij onze graven ordentelijk onderbrengen in het Hollandse Huis, Hene gouwse Huis, Beierse Huis en wat er in die tijd aan woningen nog meer vrij stond, zo kunnen ook de Romeinse keizers ordelijk in vakjes worden ondergebracht. Daar door is de wanorde wat minder groot, dan wanneer we plotseling worden geconfron teerd met zo'n 42 namen van heersersdie vöör Diovletianus, dus vóór 2§4 n. Chr., over het Romeinse rijk hebben geregeerd. Hoe we de zaak ook bekijken, in vakjes verdeeld, of niet in vakjes ondergebracht, zelfs de meest optimistische levensperzekeringsagent zal moeten toegeven, dat het ver zekeren van een keizerlijk le ven onmogelijk tot de winst posten van een gezond assur- rantiebedryf konden worden gerekend. Want de meerder heid der gegadigden die er in slaagden deze hoge post te bezetten, werd op de troon vermoord. Wanneer we Augustus als de eerste wer kelijke keizer van het Romeinse rijk aan merken, moeten we zeker spreken van een hoopgevend begin, want de man stierf een natuurlijke dood. Zijn opvolger, Tiberius, deed op hoge leeftijd insgelijks, hoewel kwade tongen beweren, dat Caligula de natuur een beetje geholpen heeft door een deken over de oude man te gooien, waar door hij stikte. We zullen op dit kwade gerucht maar niet te veel acht slaan, want ook zonder deze hulp zou Tiberius reeds spoedig het tijdige met het eeuwige heb ben verruild en bovendien, de moorde- naarslijst die we opzetten wordt lang ge noeg, zodat niemand zich behoeft te ver velen. De volgende zes keizers uit het Huis Julius-Claudius werden n.l. allen vermoord (Caligula, Claudius, Galba, Vi- tdllius) of tot zelfmoord gedreven (Nero en Otho). Van de drie hierop volgende Fla- vische keizers maakte alleen Domitianus het zo bont, dat een stel samenzweerders besloot hem uit de weg te ruimen. Dan breekt een plezierige periode aan, zowel voor het Romeinse rijk als voor de keizers, want geen van de drie adoptie-keizers die na Domitianus het heft in handen nemen, wordt uit de weg geruimd. De heersers uit het Huis Antininus zijn echter minder ge lukkig. De eerste uitnemende keizers An toninus Pius, Verus en Marcus Aurelius sterven weliswaar een natuurlijke dood, maar de opvolger Commodus moet door een beroepsworstelaar worden gewurgd, omdat hij op eep. vreselijke manier de beest uithangt. Ook zqn opvolgers, Perti- nar en Julianus worden ver moord. Van de 20 keizers die van 30 v. Chr. tot 193 na Chr. de troon hebben bezet, zijn zo doende al 10 om zeep ge bracht. Het zou nog erger worden onder Septimus Severus, die zelf niet vermoord werd, maar wiens drie opvolgers uit hetzelfde Huis onder moordenaarshanden vielen. En in de periode van de soldatenkeizers scheen het gemoord geen einde te zullen nemen, want in 14 jaar tijds werden achtereen volgens 9 keizers vermoord. Voor een onderbreking in deie eentonige serie zorg de Decius, die als eerste Romeinse keizer de dood op het slagveld vond. Van zijn opvolgers werd Gallus vermoord, Valaria- nus stierf in Perzische gevangenschap, Gallienus werd weer vermoord en van de volgende 7 keizers stierven er 5 onder de handen van moordenaars. Van de 44 kei zers die in ruim drie eeuwen de Romeinse troon bezetten, werden er dus niet minder dan 29 vermoord, dat is (belangrijk voor verzekeringsagenten!) ruim 61°/o! Over verzekeringen gesproken, weet U dat maatschappijen die zich op dat gebied bewegen altijd winsten moeten maken? Het kan eenvoudig niet anders! Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) 12. „Breng ons naar het beste hotel van dit lieflijke stadje, brave chauffeur", zei Archibald Smurk, in de taxi stappend. De chauffeur knikte, zonder het hoofd om te wenden, zodat Smurk niet de boos aardige glimlach zag, die zijn gelaat ont sierde. De taxi zette zich in beweging en reed door straatjes, die steeds nauwer en somberder werden. Het was niet bepaald de omgeving, waar men het beste hotel van de stad zou verwachten. „Waar brengt hij ons heen?", vroeg Panda, ongerust rondkijkend, „wat een sombere huizen! Wat een akelige, viezp straten!" „Foei, assistent, zo moogt ge'niet spreken", zei de diplomaat terechtwijzend, „met derge lijke ondiplomatieke taal kwetst ge de ge voelens van de bevolking". Panda hield dus verder zijn mond. Maar zijn argwaan steeg, toen de taxi stilhield voor een ver vallen, scheefgezakt bouwsel. „Is dit nu het beste hotel van de stad?", dacht hij. „Hm, ik zal maar niets zeggen, anders kwets ik weer gevoelens!" samenwerking maar niet voelen voor de idee van Atlantische vrijhandelszone. Wat de hulp aan minder ontwikkelde ge bieden betreft, de Amerikanen denken niet aan een gemeenschappelijk program maar aan samenbundeling van de werk zaamheden van de verschillende landen. De regering te Washington is niet van plan haar bijdrage tot deze hulpverlening te beperken. Er zijn naar haar oordeel landen die meer kunnen doen op dit ter rein, in het bijzonder de Duitse Bondsre publiek. De coördinatie zou in het kader van de O.E.E.S. kunnen geschieden, al dus werd van Amerikaanse zijde te Pa rijs vernomen. Dillon heeft zondagochtend de Neder landse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, en de direc teur-generaal Europese Samenwerking van het ministerie van Buitenlandse Za ken, mr. G. E. baron van Ittersum, te Pa rijs ontvangen. De besprekingen heeft on geveer drie kwartier geduurd. Dillon had zondag ook een onderhoud met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. Na afloop ver klaarde hij alleen, dat zij „de toestand" hadden besproken. Deskundigen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid van een geografische uit breiding van de maatregelen tot liberalisa tie van de invoer, die op het ogenblik tus sen de bij de organisatie aangesloten lan den van kracht zijn, zo wordt in welinge lichte kringen vernomen. Deze deskundi gen van de handelscommissie zijn reeds verscheidene weken met de werkzaamhe den bezig en zij zouden daarmede in het begin van het volgende jaar gereed kun nen komen. Daarna zouden zij een aan beveling kunnen doen aan de eerstvolgen de bijeenkomst van de ministerraad van de O.E.E.S., die op 14 januari bijeen zal ko men. Op het ogenblik bedraagt het gemiddel de percentage van de liberalisatie van de invoer, waartoe de landen onderling zijn overgegaan op aanbeveling van de minis terraad, 90,5 percent, terwijl voor het dol- largebied het gemiddelde liberalisatie- percentage 80 percent is. Het is de eer ste maal, dat de O.E.E.S. zich bezighoudt met de mogelijkheid deze maatregelen ook voor een deel tot derde landen uit te strekken. Op het ChSteau de la Muette, de zetel van de O.E.E.S.. heeft men niet medegedeeld voor welke landen of groe pen van landen de in studie zijnde maat regelen zouden gaan gelden. Het is ech ter niet uitgesloten, dat het om alle lan den van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) gaat. Het schijnt veelbetekenend, dat de O.E.E.S. erover denkt het terrein van de liberalisd- tiemaatregelen uit te breiden, nu de lei ders van de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) spreken over libera lisatie van de internationale handel op wereldniveau. De exploitatiewinst over het boekjaar 1958-1959 van Baekers Texteilfabrieken te Eindhoven heeft 450.178 421.000) be dragen. Na afschrijvingen en een dotatie aan de reserve resteert een saldo winst van 120.133 115.003). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 6 Dercent over het door onderhandse plaatsing tot 2 miljoen 1,9 miljoen) vergrote kapi taal. Het in het vorige boekjaar belangrijk op gevoerde exportcijfer kon niet op dezelfde hoogte worden gehandhaafd door invoer beperkingen, alsmede door de uiterst scherpe concurrentie op de wereldmarkt. De directie hoopt de verloren gegane af zetgebieden te kunnen compenseren door afzetverruiming in de Euromarkt, waar voor zich inmiddels perspectieven hebben geopend. Er werd een bedrag van ruim 345.000 geïnvesteerd, voornamelijk ten behoeve van verdere automatisering. De in de laatste maanden van het boekjaar geconstateerde omzetverbetering heeft zich tot op heden in het lopende boekjaar gehandhaafd. De huidige stand van de or derportefeuille heeft een cijfer bereikt, dat belangrijk ligt boven dat van vorig jaar. Late levering. De Iraakse leider, gene raal Kassem, zal binnenkort twee gouden tronen van een Londense fir ma ontvangen, die nog door de ver moorde Iraakse koning Feisal waren besteld. Verdwaald. Van de twintig uitgebroken gevangenen uit de gevangenis van Ivy Bluff, Noord-Carolina, zijn er vrijdag avond nog drie aangehouden. Een poli- tie-agent in Harlan, Kentucky, zag een auto steeds rondcirkelen en hield de wa gen aan. De inzittenden waren drie van de uitgebroken gevangenen. Zij gaven zich zonder verzet over. Zij zeiden, dat zij de weg kwijt waren. In totaal zijn nu zeventien van de twintig uitgebroken gevangenen aangehouden. Méér dan een. Het Italiaanse persbureau continentale meldt „uit zeer betrouw bare bron" in Praag te hebben verno men, dat er al vier Russische ruimte vaarders, onder wie een vrouw, zijn omgekomen bij mislukte pogingen om een mens de ruimte in te schieten. De eerste poging zou eind 1957 zijn ge daan en de laatste in februari van dit jaar. Volgens het persbureau werken de Russen nu aan een ruimteschip, dat méér dan een persoon kan vervoeren. Promotie. De president van de Domini caanse republiek, Hector Bienvenido Trujillo Molina een broer van de generalissimo is in het huwelijk ge treden met de dochter van een Ameri kaanse marinier, die in de Dominicaan se republiek was gelegerd, Alma Mc Laughlin. McLaughlin nam zijn ont slag uit het Amerikaanse leger, vestig de zich in de Dominicaanse republiek en is thans kolonel. Voor de muziek zorgde een symfonieorkest van 100 man. Proces. Zaterdag zal een begin worden gemaakt met de berichting van de da ders van de aanslag op premier Kas sem, aldus heeft de president van het Abbas Mahdawi medegedeeld. Zij behoren tot de „Baath"-partij, de par tij van de Arabische eenheid. Bom onder bed. Aan boord van het En gelse passagiersschip „Dwarka" is een bomaanslag gepleegd op een familielid van de Sultan van Muscate en Oman, Sayed Ahmed Ben Ibrahim. Hij is mi nister in het kabinet van de sultan van Muscate en Oman, een Engels protec toraat. Hij is met zware verwondingen in het ziekenhuis van Bahrein opgeno men. De bom was onder het bed in zijn hut geplaatst. Genegeerd. President Tito van Joegosla vië heeft op een vergadering in Zagreb gezegd, dat de Sovjet-Unie thans een nieuwe tactiek op Joegoslavië toepast, die van de negatie. Dit schept volgens de Joegoslavische leider wantrouwen. Hij is van mening, dat er op een top conferentie geen enkel belangrijk pro bleem zal worden opgelost. Joegoslavië zou met de andere neutrale landen blij ven werken voor een vermindering van de spanning. Berg sieraden. De leider van de geheime semi-religieuze secte „de berg des vre- des", Paul Baumann, die vrijdag bij Bern werd aangehouden, is'.aaterdag voorlopig in vrijheid gesteld. De rech ter van instructie deelde mede, dat Baumann, die beschuldigd wordt van het zich toeëigenen van geld en'waar devolle goederen door hypnose, in vrij heid is gesteld om te voorkomen dat hij voor zijn volgelingen een „marte laar" zou worden. Hij zal onder strenge bewaking blijven. Bommenmakers. De Engelse atoomge leerden, die bij de produktie van H- bommen zijn betrokken, hebben er in hun blad „Harbinger" hun beklag over uitgesproken, dat zij „doelloos rond slenteren" door de opschorting van de H-bomproeven. Ook klagen zij over het gebrek aan leiderschap in de top en zij eisen vastomlijnde voorstellen met betrekking tot hun toekomstige werk zaamheden. Het blad schreef dit uit naam van de ongeveer 2000 geleerdert, die bij de Engelse kqrnwapenproduktie zijn betrokken. Overweg. De expresstrein Oran-Tlemcen in Algerije heeft in de buurt van Bou- kanefis zondag een auto aangereden, waarbij zeven mensen om het leven kwamen. Vier van hen waren kinde ren van vier tot zeven jaar. Drie inzit tenden werden ernstig gewond. Zoon. In de staatsgevangenis van Washing ton in Walla Walla is een ontsnappings poging van drie gevangenen door de be wakers verijdeld, waarbij twee gevan genen ernstig werden gewond. Een van de gevangenen Peterson, 21 jaar, tracht te zijn moeder, die hem een bezoek kwam brengen, als schild te gebruiken. Tijdens het weekeinde stond het weer in ons land onder invloed van een langgerekt gebied van hoge luchtdruk, dat zich van het zeegebied ten westen van Portugal via onze omgeving naar Scandinavië uitstrek te. Er handhaafde zich veel bewolking, terwijl de temperaturen om het vriespunt schommelden.' Op de oceaan ontwikkelde zich een diepe depressie boven het zeege bied ten zuiden van IJsland, waar zware stormen woeden. De invloed van deze depressie breidde zich naar West-Europa uit. Zachtere lucht van de oceaan drong vergezeld van regen tot de Britse eilanden en West-Frankrijk door. Maandagmorgen kwam de zachtere lucht voor onze kust tot stilstand, tenge volge van de ontwikkeling van een storing bij de noordkust van Spanje. Deze houdt de wind bij ons in het zuidoosten, waardoor in de onderste lagen koude continentale lucht blijft aanstromen. De zachte lucht zal de eerstkomende 24 uur waarschijn lijk slechts weinig vorderingen maken, zodat in het grootste deel van het land nog weinig verandering in de temperatuur te verwachten is. WEERRAPPORTEN Dinsdag 15 december Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur. Maan op 17.18 uur, onder 8.21 uur. Maanstanden 15 december 5.49 uur volle maan 23 december 4.28 uur laatste kwartier 29 december 20.09 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 december Hoog water 3.19 en 15.30 uur. Laag water 11.12 en 23.30 uur. Dinsdag 15 december Hoog water 3.53 en 16.04 uur. Laag water 11.46 en uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen «e c or tÊ binnen- en buitenland. a. Neerslag, laatste 24 uur. s c 5 Den Helder regen Z 1 0.1 Ypenburg motregen z 1 0.1 Vlissingen regen z 2 0,2 Eelde geheel bew zo 1 0 De Bilt regen zzo 1 0.1 Twente geheel bew zzo 0 0 Eindhoven geheel bew zo 1 0 Zd Limburg geheel bew z 1 0,3 Helsinki geheel bew nno -8 0,3 Stockholm geheel bew nw -3 5 Oslo poolsneeuw n -6 0.1 Kopenhagen geheel bew ono -0 0 Aberdeen zwaar bew z 9 0 Londen regen zzw 7 1 Amsterdam motregen zzo 1 0,1 Brussel motregen z 1 0.1 Luxemburg geheel bew zw -1 0 Parijs motregen zzw 4 0,1 Bordeaux licht bew. w 3 0 Grenoble geheel bew nw 3 0 Nice licht bew nnw 14 0 Berlijn motsneeuw w 0 0,1 Frankfort eeheel bew. ono 2 0 München Uzel w -1 2 Zürich geheel bew windst. 0 0 Genève geheel bew. nno 2 0 Locarno mist ozo 7 0 Wenen sneeuw nw 2 33 Innsbruck geheel bew verand. -0 4 Athene zwaar bew windst. 18 0 Rome regen ono 13 2 Madrid onbewolkt windst. 11 0 Mallorca half bew. wnw 14 0 Belgrado motregen wnw 10 1

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2