EN NÜ 'n TIP TIP van BOOTZ K.A.B. acht welvaart nog niet juist verdeeld President De Gaulle kondigt grondwetsherziening aan Achterblijven produktie op vraag kan niemand worden verweten Twee flats in Dortmund door explosie verwoest, 23 doden Anton Hunink Van dag tot dag Zotternij EISENHOWER UIT NIEUW DELHI IN TEHERAN AANGEKOMEN Nederlander getuige van moord bij Aken? Viering eeuwfeest „Bloembollencultuur" Luchtdicht verpakt Nog geen beslissing over straaljager-aankoop 3 J In India in korte tijd meer geleerd dan bij enig ander buitenlands bezoek" Rede van Middelhuis te Utrecht Belangrijke archeologische vondst op Cyprus Adenauer in het voorjaar naar Japan Bromfiets tegen lichtmast, berijder gewond Federatie van de Mali wordt onafhankelijk binnen de Franse Genieenschap Voorzitter Bloembollencultuur Op de ^Praatótcel MAANDAG 14 DECEMBER 1959 Staatssecretaris Calmeyer is niet al leen politiek, maar ook wat zijn uiterlijk betreft, wat men noemt een rechtlijnige figuur. Op het eerste gezicht zou men ver moedelijk van hem niet terstond een gro te mate van zin voor humor verwachten. Toch heeft hij hiervan bij het jongste de bat in de Tweede Kamer over de begro ting van Defensie op een bepaald ogen blik wel blijk gegeven. Hij moest een pas sage voorlezen uit een dagblad, die aan ving met: „Het optreden van generaal Calmeyer als staatssecretaris mocht alge meen toejuiching ontmoeten". En de staatssecretaris liet niet na om, nadat hij deze woorden had voorgelezen, er zelf aan toe te voegen: „Mijnheer de voorzit ter, ik moet wel opmerken, dat dit eniger mate overdreven was". Men moet toege ven dat hij aldus getuigde een open oog voor het betrekkelijke aller dingen te heb ben en dat hierin ongetwijfeld een stukje humor schuil ging. Helaas bleef het echter bij dit ene staal tje. Welk een bittere ernst klonk er niet uit de wijze waarop de staatssecretaris zich bezig hield met het vraagstuk van de offi cier in burger die waar ter wereld ook tegen een mindere, wel in uniform, op treedt als deze zich in de ogen van zijn „meerdere" niet precies gedraagt volgens de regels welke voor de krijgsman gel den. Eenmaal officier, altijd officier, was de leuze. Zulk een gezagsdrager heeft zijn plichten en daartoe behoort dat wanneer gen meerdere, ook dus al^ hij heel ge noeglijk in zijn vrije tijd in 'n tram zit en daar ontwaart, dat b.v. de bovenste knoop van het jasje van een soldaat niet volgens de regels gesloten is, hij deze beveelt ter stond het verzuim te herstellen. Mocht daarop de militair die aldus door een (naar zijn uiterlijk te oordelen) „burgerman" aangesproken is, aan de begrijpelijke nei ging toegeven om niet terstond te gehoor zamen maar iets te zeggen als: „Wat heb ik nou aan mijn pet hangen! Waar heb jij je mee te bemoeien?", dan loopt hij lelijk kans als gevolg hiervan voor de krijgs raad gesleept te worden. En indien dege ne die het bevel had gegeven, zou bewe ren dat hij officier is, en de ander zou hem vragen zich als zodanig te legitimeren, behoeft eerstgenoemde dit niet te doen. Het moet ons van het hart, dat wij dit wel een allerzotste situatie vinden. Maar nog zotter was, dat staastsecretaris Cal meyer pertinent weigerde een uitdrukke lijk gebod uit te vaardigen, dat officieren zich voortaan in dergelijke gevallen zul len hebben te legitimeren. Uniform aan of uniform uit, het doet er allemaal niet toe, de meerdere blijft de meerdere, hij heeft het recht en tevens de plicht van bevel. Zijne Excellentie Calmeyer heeft in dit de bat zelfs de militaire jurisprudentie van meer dan een eeuw lang in stelling ge bracht. Hij meende aldus voltreffers te kunnen afvuren. Maar op niet-militairen konden zij slechts de indruk maken losse flodders te zijn. Onbegrijpelijk is het waarom een voor schrift tot zulk een legitimatieplicht op enig bezwaar zou behoeven te stuiten. Men schrijft eenvoudig voor, dat officieren steeds hun legitimatiebewijs bij zich moe ten hebben, waar zij ook zijn. Als een of ficier dan ongelukkigerwijze niettemin zijn legitimatiebewijs thuis heeft gelaten, dan is hij zelf in verzuim en zal hij er van hebben af te zien zich met verzuimen van ondergeschikten in te laten. Al het andere is <*ns te rechtlijnig en tegelijk te zot TEHERAN (Reuter-AFP) President Eisenhower is vanmorgen in de hoofdstad van Perzië Teheran aangekomen. Hij heeft nu de helft van zijn buitenlandse reis volbracht. In de loop van de dag vervolgt hij zijn reis naar Athene, de hoofdstad van Griekenland. Eisenhowers verblijf duurde nog geen zes uur. Ook hier was de verwelkoming overweldigend. De regering had een vrije dag gedecreteerd en vijftien erepoorten laten oprichten op de zeven kilometer lan ge route vanaf de luchthaven naar de stad. Duizenden belangstellenden bevon den zich op de luchthaven Mehrabad, om „Sjah Ike" toe te juichen. De route naar de stad was door honderdduizenden om zoomd. De Sjah leidde het officiële gezel schap dat de president begroette. Toen de Boeing van Eisenhower land de, vormden toestellen van de Perzische luchtmacht het woord „Ike" in de lucht. In eén toespraak op het vliegveld prees Eisenhower de moed van de Sjah tegen over de moeilijkheden waarvoor hij stond en wenste hij het Perzische volk „een gouden toekomst" toe. Hoewel het kil was. reden president Eisenhower en de Sjah in een open auto naar Teheran. Op sommige plaatsen langs de route stonden de toeschouwers in rijen van tien man dik. Op het militaire vliegveld van Palam, nabij Nieuw Delhi, werd Eisenhower van morgen vroeg uitgeleide gedaan door pre sident Rajendra Prasad, vice-president Radakrisjnan, premier Djawaharlal Neh- roe en diens dochter mevrouw Indira Gandhi. Toen hij voor de laatste maal een handdruk met Nehroe wisselde, zei Eisen hower „mijn bezoek aan India is het be langwekkendste, dat ik ooit aan enig land heb gebracht. Ik geloof in de korte tijd, die ik in India heb doorgebracht, meer ge leerd te hebben dan bij enig ander buiten lands bezoek". Eisenhower en Nehroe hebben zondag hun besprekingen besloten en een com muniqué uitgegeven waarin zij zeggen dat hun landen worden verbonden door ge meenschappelijke idealen en een gemeen schappelijk streven naar een rechtvaardi ge en blijvende vrede. Zij geven uiting aan hun „grote voldoening" over het bestaan van „hartelijke en vriendschappelijke be trekkingen" tussen de Verenigde Staten en Incfia. Nehroe heeft de president India's volledige steun toegezegd voor zijn in spanning in het belang van de wereldvre de. Het bezoek van de Amerikaanse presi dent heeft vijf d^gen geduurd en het werd gekenmerkt door een geestdrift zonder weerga van de zijde der Indische bevol king. Eisenhower dankte hiervoor zondag avond in een radiotoespraak waarin hij zei dat het bezoek een van de ontroerendste ervaringen in zijn leven was geweest. Ik heb de geest van een nieuw India gevoeld, dat een grote democratie bouwt op de grondvesten van een oude beschaving, al dus de president. Geen militaire hulp De beide staatslieden spraken zondag onder meer over de toestand aan de Chi nees-Indische grens. Volgens James Ha- gerty, de perschef van Eisenhower heeft India niet om hulp ingeval van Chine se agressie verzocht en hebben de Ver enigde Stqten een dergelijke garantie ook niet gegeven. Eisenhower en Nehroe hopen dat de moeilijkheden aan de grens door onderhandelingen kunnen worden opge lost, daar de conferentietafel en niet het slagveld de plaats voor regeling van ge schillen is, aldus de perschef. India en Pa kistan hebben beide de president laten weten dat zij hun geschil over Kasjmir door onderhandelingen willen regelen. Eisenhower sprak zondagmiddag op het Ramlilaveld te Nieuw Delhi tot een menig te van meer dan een miljoen Indiërs. Hij zei onder meer dat de vrijheid het ten slotte in de gehele wereld zal winnen om dat zij te fliep in de natuur van de mens is verankerd om door menselijke bedenk sels te worden uitgewist. Hij haalde woor den van Gandhi aan „Vrijheid is een gift van God en het recht van elk volk", en voegde hieraan toe: „En Amerika ant woordt hierop: zo denken wij er ook over". De president bracht nog een bezoek aan Agra voor een bezichtiging van de be- Tijdens de in Utrecht gehouden ver- bondsraadvergadering van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft de voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, aan dacht besteed aan de volgens hem gunsti ge economische ontwikkeling in ons land. de bedrijvigheid noemde hij groot en de werkgelegenheid bevredigend. Ook voor de werknemers biedt deze gunstige con junctuur volgens de heer Middelhuis mo gelijkheden en behoudens .uitzonderingen hier en daar mag er over het algemeen ook van een zekere arbeiderswelvaart ge sproken worden. Sprekende over de verdeling van de be schikbare welvaart zei de heer Middel huis dat de werknemers nog niet hun rechtvaardig aandeel van de opbrengst krijgen. De K.A.B. zo zei hij, acht het so ciaal gezien onrechtvaardig als de groeien de resultaten van de produktie niet aan het gehele Nederlandse volk ten goede komen. Grotere vrijheid nodig Over de vrijere loonpolitiek zei hij voorts, dat zeker nog niet is bereikt wat men zich ten doel stelde. Onder gediffe rentieerde loonpolitiek verstaat de K.A.B. een loonpolitiek, waarbij naast zekere verschillen ook de coördinatie in goed over leg tot stand zou komen. Niet alleen dient volgens hem gewaakt te worden voor te hoge lonen maar ook voor te lage lonen. Zolang men gebonden blijft aan voor geschreven berekeningstechnieken, zal er van werkelijk grotere vrijheid en van de daarmee gepaard gaande verschuivingen van verantwoordelijkheid nog geen sprake zijn. De heer Middelhuis zag het huidige systeem dan ook slechts als een over gangsfase naar meer vrijheid. Als zodanig is de K.A.B. bereid zich naar dit systeem te gedragen, maar zo zei de heer Middel huis, geleidelijk aan zal toch de gelegen heid geboden moeten worden een beleid te voeren in een systeem dat slechts een globaal ingrijpen door de overheid toelaat en minder strakke normen kent. Over de houding van het N.V.V. ten op zichte van het huidige loonbeleid zei de heer Middelhuis dat het N.V.V. zich in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid van de rest van de stichting heeft afgezonderd en zich niet wil neerleggen bij het besluit van de regering. De K.A.B. aldus de heer Middelhuis, is van oordeel dat dit regeringsbesluit niet zoveel afwijkt van een compromis dat in de voorberei dende onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid bijna was bereikt. De K.A.B. betreurt de houding van het N.V.V. omdat het eensgezinde standpunt van de drie vakcentralen, dat ondanks de beken de tegenstelling inzake het systeem van loonvorming toch getoond werd ten tijde van de behandeling van de sociaal eco nomische nota van de regering, enigszins verloren is gegaan. En voorts omdat de K.A.B. meent dat een beslissing van de regering geëerbiedigd dient te worden ook als men het daarmee niet volledig eens is. Een Franse archeologische expeditie on der leiding van prof. C. F. A. Schaeffer heeft in Nicosia bekendgemaakt dat zij waarschijnlijk bij Abasia, de hoofdstad van Cyprus in het bronzen tijdperk, de plaats van het koninklijk paleis heeft ont dekt, waar zich de onschatbare historische en bestuursarchieven van de stad zouden bevinden. (Reuter) roemde Taj Mahal. Ook bezocht hij een in stituut voor landbouwonderzoek en een ty pisch Indisch dorp. De Indische telecommunicatiedienst heeft tijdens het bezoek van de president 600.000 woorden naar het buitenland ver zonden, evenveel als anders in een geheel jaar. Aansluiten Eisenhower uit New Delhi Bij de opening van de eerste interna tionale landbouwtentoonstelling in India eind vorige week heeft Eisenhower gepleit voor een oorlog tegen de honger. Hij zei dat er vier woorden zijrï machtiger dan wapens en bommen, machtiger dan ma chines en geld. Het zijn voedsel, familie, vriendschap en vrijheid. De president zei ervan overtuigd te zijn dat de mens over de kennis en hulpbronnen "beschikt om de strijd tegen de honger te winnen. Eisenho-j wer noemde de landbouw het fundamen teel beroep van de mens en voegde hier glimlachend aan toe: „Ik ben van plan een boer te worden, wanneer mijn tegen woordige baan is afgelopen". Eisenhower heeft van Indiërs uit alle la gen der bevolking duizenden kleine ge schenken, brieven en briefkaarten ont vangen. Sommige brieven bevatten een uitnodiging, andere goede wensen. President Prasad heeft de Amerikaan se president vele geschenken aangeboden waaronder een tafel van sandelhout en ivoor die een uitbeelding geeft van de zege van het goed over het kwaad. TOKIO (Reuter) Een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de berichten bevestigd, dat bondskanselier Adenauer, naar ver wachting Japan in Maart of April 1960 zal bezoeken. De woordvoerder verklaarde dat Ade nauer een uitnodiging van de Japanse premier Kisji, die werd gedaan tijdens diens bezoek, in augustus aan Bonn, had aangenomen. Zaterdagavond omstreeks kwart over zes reed een bromfietsberijder op het Soendaplein in Haarlem zonder aanwijs bare reden plotseling tegen een lichtmast. De bromfietser, een 24-jarige timmerman uit Santpoort, werd hierbij zó ernstig ge wond dat hij in het ziekenhuis St. Joannes dc Deo moest worden opgenomen. Hij had een hersenschudding en een kaakfractuur. De duopassagiere, een 19-jarige inwoon ster uit Santpoort, kreeg een bloeduitstor ting boven het linkeroog. (Van onze correspondent in Parijs) President De Gaulle heeft in Saint Louis, de driehonderdjarige hoofdstad van Sene gal in Afrika, waar hij een periodieke zit ting van de Gemeenschap van Frankrijk met de Afrikaanse volken heeft gepresi deerd, een duidelijke toespeling gemaakt op een spoedige herziening van de grond wet der vijfde republiek, welke vorig jaar bij referendum werd aangenomen. De or ganen en modaliteiten van onze Gemeen schap zullen veranderd moeten worden, zo zei dc generaal. De eenheid tussen ons en Afrika zal echter gehandhaafd blijven, want Frankrijk, zo riep De Gaulle uit, is het land dat het meest geschikt is de Advertentie per hele fes f6.15 Dit jaar was er een zeer behoorlijke oogst. De export is goed vooruitgegaan, zowel in kilogrammen als in geldswaarde. Als goede gebeurtenis in dit jaar moet ook genoemd worden de liberalisatie van de Engelse invoer. De ontwikkeling van een vrijer handelsverkeer met Engeland opent goede perspectieven. Deze woorden heeft de voorzitter van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. vanmorgen gesproken aan het begin van de in het Haarlemse Con certgebouw gehouden algemene vergade ring. De heer Van Nispen zei dat de kwekers dit jaar met vele ziekten in de bloembol len te kampen hadden. Ondanks de goe de oogst bleef de produktie nog aan de stijgende vraag ten achter. In het achter blijven van de produktie op de vraag schuilt de oorzaak van het onbehagen, dat met name in exporteurskringen wordt ge voeld en niet naliet ook de ontmoeting van kwekerij en export in het psychologische vlak te bemoeilijken. Toch kan achterblijven van de produk tie op de vraag aan niemand worden ver weten, aldus de voorzitter. Immers, toen in 1957 de recessie zich aftekende en zich in 1958 nog deed voelen, was het niet te overzien dat het verloop van deze reces sie zo mild zou zijn en in tijdsduur be perkt zou blijven. Nog minder kon wor den overzien dat Duitsland, thans de be langrijkste afnemer van bollen, door de economische teruggang vrijwel onberoerd zou blijven en de ernstige moeilijkheden van de betalingsbalans in Engeland in kor te tijd zouden zijn overwonnen. Het voorzichtige beleid in die jaren ten aanzien van een verdere uitbreiding van de produktie had dan ook ongetwijfeld een juiste fundering, zei de heer Van Nispen. Spoediger dan wij wellicht verwachten, kan het areaal weer zijn aangepast, als een goede oogst in het komende jaar aan de kwekers zal worden gegeven. Over de lotgevallen van de vereniging in het afgelopen jaar wilde de voorzitter het liefst zo weinig mogelijk zeggen, nu de plannen voor een eigen gebouw blijven rusten. „Ik hoop echter dat wij in de toe komst voor een nieuwe demonstratie van verdeeldheid en onmacht gespaard mogen blijven. Het te grote individualisme, De Duitse politie heeft via Interpol de Nederlandse politie gevraagd", mee te werken aan de opsporing van een Neder lander, die als belangrijke getuige zou kunnen optreden in een moord, waarbij Hans Joachim Kroll en zijn echtgenote Catharina gedood werden door pistool schoten. De Duitse politie is er tot nu toe niet in geslaagd, enig licht in deze zaak te brengen. Volgens getuigen moet in de middag van 18 september in de buurt van de plaats van de misdaad een auto heb ben gestaan, toebehorende aan een Ne derlander. Het was een helblauwe volks wagen van 'n bouwjaar vóór 1958 en voor zien van een nl-bord. geschilderd of ge hecht aan het linker achterspatbord. De inzittende van de wagen wordt geschre ven als een man van 28 tot 30 jaar oud, met donker haar. Tijdens de vanmorgen in Haarlem ge houden algemene vergadering van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, meegedeeld dat de officiële viering van het eeuwfeest der vereniging wordt gesteld op 5, 6 en 7 mei. De viering heeft gedeeltelijk in Haarlem en gedeelte lijk in Rotterdam plaats. Het hoofdbe stuur heep besloten volgend jaar de af dracht van de contributie te verdubbelen teneinde iedere afdeling in de gelegenheid te stellen op eigen wijze het eeuwfeest van de vereniging te vieren waardoor ieder vecht voor eigen mening en eigen belang zonder acht.te slaan op het nog groter goed van samen althans iets tot stand te brengen, maakt het vak veel zwakker dan nodig is." Dje voorzitter vroeg zich af, of de vak genoten de grote concurrentie op de bui tenlandse markt niet beter kunnen verleg gen var. de prijzen naar het verlenen van meer service en voorlichting. De verpak king van de bollen kan bijvoorbeeld wor den verbeterd en aantrekkelijker worden gemaakt. Ook een verbetering van de kwaliteit kan worden bestudeerd. De bol- lenreizigers zouden evéneens aandacht moeten besteden aan de „nazorg" van klanten en relaties. Jhr. Van Nispen achtte deze punten waard bestudeerd te worden. De voorzit ter zei tenslotte te hopen dat door de eeuw feestviering de onderlinge banden in de vereniging zullen worden versterkt. broederschap jegens de mensen te be trachten. De Gaulle verklaarde het even wel normaal te achten dat een jonge staat zijn persoonlijkheid vooral ook naar bui ten wil manifesteren. De president der Republiek en der Gemeenschap werd vorige week door een grote menigte met stormachtige ova ties verwelkomd. Honderden nomaden en andere stammen hadden soms gedurende vele dagen lange afstanden op hun kame len afgelegd om bij de begroeting van de generaal aanwezig te kunnen zijn. De mees te negervrouwen waren in kleurige doeken gehuld waarin zij ook nog het portret van De Gaulle hadden verwerkt. De burgemeester van St. Louis schiep echter even een lichte koelte onder de vele militairen van De Gaulle's gevolg toen hij met de vriendelijkste bedoelingen op merkte dat, ofschoon deze grote Frans man een machtig krijgsman is, hij toch ook nog een oprecht karakter bezit. Ook premier Michel Debré en nog enige an dere Franse ministers hebben in Senegal aan de conferentie deelgenomen. Het voornaamse onderwerp van be spreking stond echter niet op de agenda: het streven van de meerderheid der Afri kaanse landen naar volledige onafhanke lijkheid binnen de Gemeenschap. De pro motoren van dit streven zijn de beide lan den van de Mali-federatie, Senegal en Soedan. De constitutie van de vijde repu bliek bepaalt dat Frankrijk de verdedi ging van alle grondgebieden en de diploma tieke vertegenwoordiging der landen van de Gemeenschap voor zijn rekening zou blijven nemen. De beide Mali-landen heb ben er bijna vanaf het begin echter al voor geijverd ook die beide sectoren zelf te mo gen beheerseif. In Parijs gelooft men dat De Gaulle zich nu bij dit verlangen heeft neergelegd in de hoop zo de spanningen binnen de Gemeenschap in de toekomst be ter te kunnen domineren. De Gaulle maakte zaterdag in Senegal bekend dat binnenkort onderhandelingen tussen Frankrijk en de Mali zullen wor den gehouden over de overdracht van de gezamenlijke bevoegdheden met het oog op de onafhankelijkheid die de federatie ver krijgt. Hij gaf te kennen dat deze wijzi ging in de betrekkingen volkomen aan vaardbaar is omdat het niet gaat om een verbreking da'atvan maar om een evolu tie van de Gemeenschap Gelijk met de ondertekening van de overdracht zouden overeenkomsten tot samenwerking wor den gesloten. Hoe de grondwetswijziging in haar werk zal gaan, met of zonder een nieuw refe rendum, is echter in Parijs nog niet bekend Een veelzeggend voorteken van de wen sen van de gastheren van de conferen tie was aanstonds al dat alle portretten der Franse gouverneurs uit de zittings zaal verwijderd waren. Men schat dat de meerderheid der Afrikaanse landen zich achter de Mali-federatie zal stellen om zich eveneens op het nieuwe recht op on afhankelijkheid te kunnen beroepen. Over het algemeen zou het echter niet de be doeling der Mali-landen zijn alle banden met Frankrijk te verbreken. Slapper zul len die banden wel worden. Machtsverschuiving Het recht van Frankri.iks vroegere ko loniën in de naaste toekomst eigen am bassadeurs te mogen benoemen, zal ook internationaal een niet onbelangrijke wij ziging kunnen brengen in het spel der krachtsverhoudingen. Bij de UNO zou het blok der Bandung-staten met tien of twaalf delegaties versterkt kunnen worden, al is het niet zeker of deze landen Frankrijk en het Westen onmiddellijk, en blijvend, in de steek zouden laten. - (Reuter) President De Gaulle heeft zondag een glorieuze intocht in Dakar, de hoofdstad van de Mali-federatie, gemaakt. De Franse president werd begroet door een dansende en een juichende menigte die riep „Leve De Gaulle" en „Dank u. De Gaulle" Deze intocht stond in scherpe tegenstelling tot die in 1958, toen betogers De Gaulle op spandoeken en borden onaf hankelijkheid eisten. De Gaulle bracht een bezoek aan de Franse kruiser dc Grasse in de haven van Dakar De Caulle is vanmorgen van zijn bezoek van vier dagen aan West-Afrika uit Dakar in Parijs teruggekeerd. DORTMUND (AFP, Reuter) Zondag morgen vroeg heeft zich in Dortmund een ernstige ontploffing voorgedaan. Een ge bouw van vijf verdiepingen is volkomen verwoest en een nabijgelegen gebouw van drie verdiepingen, dat onmiddellijk ge heel in brand stond, is eveneens verwoest. In de twee verwoeste gebouwen woonden 43 personen. Tot dusver znij 15 doden ge borgen. Elf personen zijn ernstig gewond uit de puinhopen gehaald en drie daarvan zijn overleden. Men verwacht dat het aan tal doden tot 23 zal stijgen. Hoewel de politie van Dortmund heeft me degedeeld, dat de oorzaak van de ontplof fing nog onbekend is, zegt zij, dat die waarschijnlijk aan ontsnapt gas is te wij ten. In een straal van 300 meter zijn da ken afgerukt en ramen verbrijzeld. Auto's werden door de luchtdruk als speelgoed tegen de muren van huizen te pletter ge slagen. Volgens de politie woonden in de getrof fen flats 43 personen. Van een vrouw en twee kinderen weet men, dat zij niet thuis waren. Driehonderd Engelse militairen, 200 po litieagenten uit Dortmund en vele vrijwilligers nemen Bochum en aan het red dingswerk deel. Maar vroeg in de middag waren zij er nog niet in geslaagd tot het centrum van de rokende puinhoop door te dringen. Ooggetuigen vertelden de politie, dat verschillende bewoners van de flats had den geprobeerd het brandende gebouw te verlaten, maar dat zij door de vlammen waren achterhaald. Drie van hen klom men in de schoorsteen op het dak van een der gebouwen, maar „niemand kon 'ook maar iets voor hen doen, want alles brand de verschrikkelijk," aldus een der oogge tuigen. Een andere bewoner, een politie officier, sprong uit het raam, maar werd zo ernstig gewond, dat hij later overleed. Charrier krijgt een jaar uitstel PARIJS (UPI) Het Franse leger heeft aan Jacques Charrier, echtgenoot van filmster Brigitte Bardot, een jaar opschor ting van militaire dienst verleend. Deze beslissing van een medische com missie van het leger, betekent dat Char rier kan terugkeren aan de zijde van BB., met wie hij zes maanden getrouwd is en die in februari haar eerste baby verwacht. Charrier bevindt zich in een leger-hospi- taal in Parijs, wegens een zenuwinstor ting. Drukfout Zo net tverd ik opgebeld. „Is dat me vrouw Levine?" Ik zei, dat ik integendeel Fortuin was. De stem was wat geschrok ken en zei: „Is dat nummer 9370341?" Ik zei, dat dat juist was maar dat ik nog steeds niet mevrouw Levine teas. „Kan ik Karei spreken?" Ik zei dat er geen Karei was, dat ik Herman heette. „Is dat 9370341?" „Ja, maar mijn naam is Fortuin." De stem was vriendelijk en beleefd en zei: ,,'t spijt me wel. Ik dacht, dat dit het goede nummer was; ik moet me ver gist hebben," en belde af. Iets later ging de telefoon. „Hier ben ik weer," zei de stem. Weet u zeker, dat u niet mevrouw Levine bent?" Ik wist het heel zeker. „En weet u zeker dat uw nummer wer kelijk 9370341 is?" Ik keek voor de derde maal naar het op mijn toestel geschreven nummer: 9370341. „Ja, ik weet het zeker." „Dat is gek," zei de vreemde stem. „Ik heb het opgezocht en mevrouw Levine's nummer is 9370341. Kijkt u het maar na." Ik greep'het telefoonboek. „Het staat op bladzijde 2063 rechts bo ven in de derde groep Levine's, mevrouw M. Levine en haar adres is Ja, warempel, daar stond mevrouw Le vine met mijn telefoonnummer.' Ik kreeg een vreselijke gedachte. Misschien was mijn leven al lang voorbij en keek in in een toekomst waar mijn telefoonnum mer aan mevrouw Levine teas gegeven. In die tijd besta ik niet meer en als je mijn nummer draait krijg je inderdaad mevrouw L. en haar zoon Karei. Een blik in de toekomst, op psychometrislische wij ze vooruit gevoeld door mij op een ogen blik van lucide begrip en parapsycholo gisch verstaan. De meneer met de stem die mij opge beld had zou het rapporteren. Ik heb ook nog zelf het waakzame num mer van de centrale gedraaid en daar gesproken met een hoger geplaatst per soon aan wie ik mijn blik in de toekomst voorgelegd heb. Eerst dacht hij nog dat ik hem voor de gek hield en toen probeer de hij te suggereren, dat het nummer in een oud telefoonboek nagekeken was. We namen allebei ons boek, hij op zijn centrale en ik thuis. Nee hoor, de datum stond er op „Januari 1959". En op blad zijde 2063 rechts bovenaan: „Mevrouw M. Levine dan het adres en als nummer 9370341," het mijne. „Waarschijnlijk een kleine vergissing," zei de centrale. Maar mevrouw Levine's werkelijke nummer eindigt na de ge- zamelijke 937 op 5605, dus in niets ge lijkend op mijn 0341. Er staat dus een drukfout in het tele foonboek. Als ik dit bedacht had, om een onderwerp te hebben voor deze rubriek, zou u gezegd hebben: dit is te onwaar schijnlijk om waar te zijn. Maar de waar heid is, dat het te waar is om waarschijn lijk te zijn. In de praktijk, komt het hierop neer. Als u mevrouw Levine opbelt, krijgt u: H. B. Fortuin Advertentie Goed nieuws: er is nu óók echte Gelderse rook worst in vacuum verpak king! Luchtdicht, dus kersversU kunt er zo de plakken afsnijden voor de boterham. VooT de warme maaltijd eerst even opwellen in water, dat nèt niet aan de kook is. U kunt dus kiezen: Anton Hunink's worst met het loodje of... vacuum ver pakt. Maar altijd Gelderse worst op z'n best! ichte Gelderse rookworst HOFLEVERANCIER De Nederlandse minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft, zoals bericht is, zaterdag in Brussel besprekingen gevoerd met zijn Belgische collega over de aan koop van nieuwe straaljagers voor de luchtmachten van beide landen. Naar van Belgische zijde werd mee gedeeld zullen de besprekingen over de straaljagers over enkele weken worden voortgezet en kan in januari een beslis sing over het type tegemoet worden ge zien, nadat vooral ook de financiële conse quenties van de aankoop van alle in aan merking komende types toestellen zijn be studeerd Technische deskundigen van de luchtmachten van Nederland, België en Frankrijk zullen de volgende week in Parijs bijeen komen om de kwaliteiten van de Franse straaljager „Mirage III" te be spreken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3