Geen proteïnebiscuits in plaats van schoolmelk Aanzienlijke verhoging van grafrechten in Heemstede „De kleine huiseigenaren moeten verdwijnen" <=J^rie\sen aan de redactie imse Beui Vergadering Vereniging „Bloembollencultuur" HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 B. en W. van Heemstede: Géén wijziging in verbod van sigarettenautomaten Conflict tussen regisseur en zakelijk leider van Free and Easy Drie Franse kerstbomen voor Den Haag H. S. Hylkema overleden Geslaagd jeugdtoerooi van TYBB in Haarlem Ruys Handelsver. 6 interim dividend P.v.d.A. Kamerlid betoogt: Institutionele beleggers moeten verplicht kunnen worden kapitaal voor de woningbouw te verschaffen' Jongen steekt andere jongen met mes Eugen Jochum dirigeert Concertgebouworkest in seizoen 1960-1961 Scheepvaart Haarlemse bloemen voor huwelijk van de Sjah MAANDAG 14 DECEMBER 1959 B. en W. van Heemstede ilen geen ter men aanwezig de schoolmelkvoorziening, eventueel in de vorm van verstrekking van proteïnebiscuits, te hervatten en daarvoor een krediet beschikbaar te stel len. Dit deelt het college de raad in een preadvies mee naar aanleiding van een verzoek van de oudercommissie van de Voorwegschool om hervatting van de schoolmelkverstrekking, zij het in de vorm van proteïnebiscuits. B. en W. wijzen in hun antwoord op de beweegredenen, die hen in juni 1958 heb ben bewogen een voorstel te doen tot het afschaffen van de schoolmelkvoorziening. Hierbij stelde het college onder meer dat de verzorging der kinderen in de eerste plaats tot de taak der ouders gerekend moet worden, dat onder de huidige econo mische en sociale verhoudingen zich in geen enkel gezin ondervoeding der kinde ren behoeft voor te doen, dat de deelne ming aan de schoolmelkverstrekking meer en meer was teruggelopen en dat zij storend werkte op de gang van het onder wijs. B. en W. menen dat de omstandig heden sindsdien geen wijzigingen van de- de opvatting rechtvaardigen. Zij nemen aan. mede op gezag van de door de ouder commissie genoemde deskundigen, dat schoolkinderen uit alle welstandklassen ook thans nog tekorten in hun voeding heb ben, maar zij stellen hier tegenover dat deze ïekorten niet ontstaan door het feit dat de ouders hun kinderen het noodzake lijk voedsel niet kunnen geven, maar een voudig omdat zij het niet doen. De ver schuiving in het voedingspatroon kan daarbij nooit een argument zijn voor de gemeente om deze gebreken van de ouders te aanvaarden en zelf voor bijvoeding te zorgen, aldus B. en W. Overigens, zo merkt het college op. kun nen de ouders ervoor zorgen, dat de kin deren de hun onthouden voedingsstoffen tijdens de ochtendpauze tóch kunnen krij gen. „De ouders kunnen hun kinderen pro- B. en Wvan Heemstede: B. en W. van Heemstede zien in de uit slag van een door hen onder de tabakswin keliers gehouden enquête geen aanleiding hun standpunt ten aanzien van het verbod van sigarettenautomaten in de gemeente Heemstede te herzien. Op de door B. en W. ingestelde enquête zijn 21 antwoorden ontvangen. Op de vraag, of men met het oog op het roken door minderjarige kinderen handhaving van het verbod van sigarettenautomaten nuttig of wenselijk acht, antwoordden 13 winkeliers bevestigend en 6 ontkennend. Op één formulier werd deze vraag niet be antwoord en het antwoord op een ander formulier was zodanig gesteld, dat wij, al dus B. en W., ons geen oordeel over de be doeling .hebben kunnen vormen. Naar aanleiding van de vraag, of de be paling over de sigarettenautomaten de ge- enquêteerden nog aanleiding tot opmer kingen gM, antwoordden 16 winkeliers waarom zij tegen een wijziging van de po litieverordening op dit punt waren en 3 waarom zij voor, res niet tegen ophef fing van het verbod zijn. Twee winkeliers gaven geen nadere beschouwingen. De regisseur van „Free and Easy" Ro bert Breen, is sinds woensdag niet meer in Carré geweest. Producer Stanley Chase heeft ons verzekerd, dat er niets bijzon ders aan de hand is. De taak van de regis seur houdt op zodra de show loopt, zo meent hij. Maar Robert Breen zegt, dat er tussen Chase en hem een meningsver schil is over bepaalde artistieke onderde len van de show en dat Chase het contact verbroken heeft. Robert Breen geeft toe, dat de voornaamste rol van de regisseur voor de première speelt. Maar de pre mière in Amsterdam was niét de premiè re. En zelfs de gala-première van van avond wordt door Breen niet als de feite lijke première gezien. De enige wereld première heeft namelijk medio januari in Parijs plaats. Alle voorstellingen voor die datum worden beschouwd als repetitie voorstellingen. Hoewel Stanley Chase het niet toegeeft, schenen bij hem dezelfde gedachten te spe len. Hij immers heeft als producer in Pa rijs bekend gemaakt dat in januari aldaar de wereldpremière van zijn show zal wor den gegeven. Het conflict tussen producer en regisseur, dat van ipterne aard is, en kan worden toegeschreven aan de hoog spanning waaronder het gezelschap vlak voor de voorstellingen in Amsterdam heeft moeten werken, zal wel worden bijgelegd aldus leden van de groep. Maar door dit ruzietje is er wat vals licht gevallen op de voorstellingenreeks in Amsterdam. Men vraagt zich af: Kwam „Free and Easy" naar Amsterdam omdat het publiek hier destijds zo enthousiast was over „Porgy and Bess" en de Ameri kanen onze hoofdstad als een belangrijk cultureel centrum zien, of ziet de produ cer van „Free and Easy" Amsterdam als een soort provincieplaats, waar men een aantal voorstellingen kan brengen die in tern als repetities worden beschouwd? Men is geneigd, gezien de uitlatingen van '~"iase en Breen het laatste te denken. M ir is het dan wel juist geweest het ge meentebestuur een subsidie te vragen voor twee zogenaamde volksvoorstellingen om dat „Free and Easy" cultureel gebeuren zou zijn van de bovenste plank? Is het jüist dat de eerste door Amsterdam gesub sidieerde voorstelling op 7 december intern als kostuumrepetitie werd be schouwd? en zou het gemeentebestuur de subsidie van 20.000.- hebben gegeven in dien het tevoren op de hoogte was ge weest van het feit dat dit geld zou worden aangewend voor voorstellingen die in fei te slechts repetities zijn om straks in an dere steden, zoals Parijs, beter voor de dag te kunnen komen? De directeur van Carré, de heer Karei Wunnink. heeft meegedeeld dat in zijn, in augustus 1959 opgestelde contract met de heer Stanley Chase overeengekomen is, dat de wereldpremière van Free and Easy plaats zal hebben in Theater Carré te Am sterdam. teïnebiscuits meegeven, die naar ons uit een offerte is gebleken, reeds vanaf 0,25 per zes stuks kunnen worden betrokken. Bij een gelijke dosering als waarin voor heen de schoolmelkvoorziening plaats vond zal immers voor 0,25 een ideale voeding voor anderhalve week verzekerd zijn." De Franse stad Straatsburg heeft aan Den Haag drie kerstbomen geschonken bij wijze van symbool van de gezamenlijke gehechtheid aan de Europese gedachte en als bewijs van onderlinge vriendschap. De bomen zijn gekapt in een bos, dat de stad Straatsburg in de Vogezen bezit en waar Koningin Wilhelmina en Prinses Ju liana in 1936 hun vakantie doorbrachten Zij worden met een schip van de Franse Rijnvaart-gemaanschap naar Dordrecht vervoerd, waar de Haagse plantsoenen dienst de bemen zal ophalen. Ze zullen op het Buitenhof, de Groenmarkt en het Plein worden geplaatst B. en W. van Heemstede stellen de raad voor de begrafenisrechten aanzienlijk te verhogen, waardoor een jaarlijkse verhoog de opbrengst van 18.000 kan worden ver kregen, welk bedrag naarmate de termij nen van afkoop der onderhoudsrechten zul len aflopen, zal kunnen stijgen tot 25.000. Met deze verhoogde tarieven zal het be staande exploitatietekort echter slechts voor een gedeelte kunnen worden opgevan gen. B. en W. stellen zich blijkens de bijge voegde toelichtingsnota op het standpunt dat kostendekkende tarieven niet mogelijk zijn, omdat een daartoe nodige verhoging van een zodanige omvang zou moeten zijn. dat zij niet verantwoord zou zijn ten op zichte van hen, die daaraan onderworpen zouden worden. In de toelichtingsnota wordt verder gesteld dat met de in 1956 met vijftig percent verhoogde tarieven geen opheffing van het exploitatietekort van de begraafplaats is verkregen. Voor 1960 wordt een tekort van ongeveer 47.000 gulden geraamd. De oorzaak van het steeds stijgende tekort wordt voornamelijk ge vonden in het stijgende kostenpeil en in de afkoop van onderhoudsrechten voor een periode van veertig jaar, die door waarde daling van het geld de exploitatieuitkom sten eveneens ongunstig hebben beïnvloed. Van de voorgestelde tariefsverhogingen is vooral die voor het verkrijgen van een eigen graf belangrijk. De kostprijs hiervoor wordt door B. en W. op 1.000 berekend. Thans bedraagt de aankoop van een eigen graf 400. B. en W. stellen voor dit tarief tot 700 te verhogen. De huurtijd van huurgraven bedraagt thans vijftig en tien jaar. B. en W. stellen voor deze perioden vast te stellen op veertig, twintig en tien Te Haarlem is op negenenzestigjarige leeftijd overleden de heer H. S. Hylkema, oud-ambtenaar van de Kinderwetten en lid van de Grote kerkeraad der Doopsge zinde gemeente te Haarlem. Als ambte naar van de kinderwetten heeft de thans overledene veel heilzaam werk verricht ten bate van de jeugd in het gebied van Haarlem. De heer Hylkema is op. 27 maart 1890 te Utingeradeel (Fr.) geboren. Hij heeft zijn opleiding genoten als doopsgezind pre dikant. Hij studeerde theologie aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam en ver volgens aan het Doopsgezinde semenarie aldaar. Toen de heer Hylkema proponent was geworden, koos hij niet het ambt van predikant maar werd ambtenaar van de kinderwetten. Sinds 1907 was hij te Haar lem woonachtig. Lange tijd was hij de eni ge ambtenaar bij de Vereniging Pro Ju- ventute. Hij heeft, gezamenlijk met het toenmalige bestuurslid mevrouw Delbae- re-Jiskoot veel gedaan voor de ontspan ning van de jeugd. In de Morinnesteeg richtten zij een lokaal voor huisvlijt en het houden van gezellige avonden op. Ook heeft de heer Hylkema vele jeugdkampen voorbereid. Bij het bereiken van de vijf enzestigjarige leeftijd legde hij zijn taak neer. De thans overledene heeft vroeger ook deel uitgemaakt van het bestuur der afde ling Haarlem van het Nederlands Genoot schap tot Reclassering. Van 1939 af was de heer Hylkema lid van de Grote Kerkeraad der Verenigde Doops gezinde gemeente te Haarlem, en voorts was hij tot zijn dood lid van de Vereniging tot ondersteuning van wezen van onver zorgde doopsgezinde gemeenten in Neder land, gevestigd te Haarlem. In de zondag morgen gehouden dienst in de Doopsgezin de kerk heeft ds. C. P. Hoekema de heer Hylkema herdacht. Woensdagmiddag, na aankomst van trein 12.03 uur te Westerveld, zal het stof felijk overschot verast worden. TYBB heeft de tafeltennisjeugd uit Haarlem en omgeving zondag een bijzon der prettige middag bezorgd. In het gym nastieklokaal aan het Teylerplein waren vierenzeventig jongens en meisjes uit de gehele afdeling Kennemerland, hetgeen een record inschrijving voor zo'n junioren- toernooi betekende. In de afdeling van de A-jongens werd vaak bijzonder goed spel te zien gegeven. Na de poules drongen T. Bakker en W. Witteman (TYBB), M. Jan maat (HBC) en G. Tabbers (DSB) tot de halve finales door. Bakker en Tabbers, welke laatste wel de grote verrassing van dit toernooi was, drongen tot de finale door, waar zij een zeer goede wedstrijd te zien gaven. Tabbers was met zijn sandwichtbat zeer gevaarlijk, maar de grote routine van zijn tegenstander bezorgde TYBB toch wel een eerste prijs. Bakker verloor de eerste game op matchpoint, won de tweede met groot verschil en profiteerde na de stand 14-14 van een geweldige inzinking van Tab bers om met 21-15 te winnen. Bij de B-jongens hadden J. de Jong (TOG), G. Bos (CSV), B. Ivens (Doko) en P. Pijlman (HBC) de halve finales be reikt. Hier werden Bos en Ivens uitge schakeld en aldus kwamen De Jong en Pijlman in de finale tegenover elkaar te staan. De Jong, die voor het eerst com petitie speelt, was met 21-19 en 21-14 dui delijk sterker. v Bij de meisjes kwamen twee maal twee clubgenootjes tegen elkaar in de halve fi nale. E. Alles won van haar mede-Doko- lid T. Berkhout, en het DSB-meisje E. ""op won van haar clubgenootje W. v. Roon. De finale was erg aantrekkelijk, hoewel het Velsense meisje belangrijk «te/ker was. Zij zegevierde verdiend met 21-13 en 21-12 en bezorgde daarmede Doko dus toch nog een eerste prijs. jaar. De hiervoor verschuldigde bedragen worden gesteld op 360, 180 en Thans stfn d$ze bedragen voor vijftig jaar 180 en voor tien jaar 45. Voor het begraven in een zogenaamd eigen graf, waarvoor thans is verschuldigd 80, zal voortaan 120 in rekening wor den gebracht. Voor huurgraven worden deze bedragen 110 (voor veertig jaar), 100 (voor twintig jaar), 90 (voor tien jaar) en 50 (algemeen graf). Thans be dragen deze tarieven 50 (voor vijftig jaar), 25 (voor tien jaar) en 12 (alge meen graf). De nuurtijd van alle graven kan thans na afloop van de huurtijd steeds met tien jaar worden verlengd tegen een tarief van 90. Thans bedraagt dit tarief voor huur graven van vijftig jaar 40 en voor tien jaar 30. Tevens zullen de tarieven voor de op de graven geplaatste ornamenten opnieuw aanzienlijk worden verhoogd. De afkoop der onderhoudsrechten wordt beperkt tot maximaal twintig jaar. Enigermate zijn verhoogd de rechten voor begraven op bij zondere uren, gebruik van aula en orgel en voor opgravingen. De directie van Ruys' Handelsvereniging n.v. deelt mede, dat waar het bedrijfs resultaat over het thans aflopende jaar gunstig is en de liquiditeit goed is ge bleven, verwacht mag worden dat het dividend over 1959 zeker niet bij dat over de voorafgegane drie jaren (12 percent) ten achter zal blijven. Daarop vooruitlopende is besloten een interim dividend van 6 percent te declareren, betaalbaar op 5 januari 1960. 3-3)4*/. Nederl. *47 3*/. Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam '56 III Pr R'dam '52 I.. Pr R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K-U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens.. Nederl. Ford N Kabolfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber.... KLM Holl. Amer. Lijn.. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. NieVelt Goudr. °hs. v. Ommeren H.V.A. Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat Handelsbank Ned. Handel Mij.. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers Hede vrijdag 13.45 91H 91**/i. 97% 10874 108% 80 89% 88)4 89 96% 442 462 718 720 264)4 266 772 770 378 400 425 428 796% 825 290 305 724% 738 215 220 160 160 743% 749 f 162.40 ƒ163, 354)4 357 116% 119% nis, ƒ115,— 170 175 185)4 190 151 154% 145*4 146% 254 260 1574} 159% f183,20 f184,50 32944 330 174 180 248 247 283 285 259% 258 65 6444 5544 55 100% 99% 53"/,. 54 76 77% 24% 24 De dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft zaterdag in Utrecht een conferentie over vraagstukken van de volkshuisvestingspolitiek gehouden. Aan leiding tot deze conferentie is het feit dat de Partij van de Arbeid „in hoge mate verontrust is over de richting waarin de woningbouwpolitiek dreigt te gaan" Het Tweede Kamerlid mejuffrouw mr. Th. F. Lemaire hield een inleiding waar in zij pleitte voor een landelijk woningpro gram dat de richtlijn moet zijn voor de periodieke vaststelling van de woningcon tingenten voor provincies en gemeenten. „Om in de behoeften van de minst draagkrachtigen waarmee in het verle den op volstrekt onvoldoende wijze reke ning is gehouden te voorzien, zullen woningen gebouwd moeten worden waar bij extra subsidies ervoor moeten zorgen dat de huren hiervan op een aanvaardbaar peil gebracht worden. Voorts moet er nog meer dan in het verleden gestreefd wor den naar een grote variëteit in de woning voorziening (woningen voor bejaarden, alleenstaanden, kunstenaars, grote gezin nen, hulpbehoevenden enz.). De regering moet voorts volgens mej. Lemaire wettelijke bevoegdheid hebben om institutionele beleggers te kunnen verplichten, kapitaal voor de woningbouw tegen een door huar vast gestelde rente ter beschikking te stel len. „Het beschikbaarstellen van belangrij ke bedragen aan overheidsgelden voor de woningbouw is alleen dan gerechtvaar digd, wanneer de zekerheid bestaat dat deze ten goede komen aan de bewoners", aldus spreekster. „Voor huurwoningen dient de garantie te bestaan, dat deze op sociaal en economisch verantwoorde wij ze worden geëxploiteerd, waarbij onder houd en vernieuwing zijn verzekerd". ,Om dit te bereiken zal de kleine huis eigenaar moeten verdwijnen en de wo ningexploitatie van nieuw te bouwen huur woningen nog slechts in de „zakelijk-des- kundige" handen van lichamen (rechts personen) gelegd moeten worden. Alleen deze bieden, door hun financiële draag kracht en behoorlijke vakkennis, 'n waar borg voor een duurzaam beheer ter in standhouding van dit deel van het natio nale vermogen". De Wiardi Beckmanstichting meent voorts aldus mej. Lemaire, dat oprichting van een of meer bouwbedrijven waarin de overheid een overwegende zeggenschap heeft, aanbeveling verdient. Van deze be drijven kan een prijsregelende werking uitgaan en nieuwe systemen en methoden kunnen aan de praktijk worden getoetst. Geforceerde huurverhoging ten koste van welvaartsvergroting en van sociale en -culturele belangen is onaanvaardbaar. De zekerheid moet bestaan dat de op brengst van de huurverhoging in belangrij ke mate wordt gebruikt ten bate van de volkshuisvesting. Spreekster was van me ning, dat dit op de eenvoudigste wijze be reikt kan worden door de mogelijkheden, die een herziening van de gropdbelasting biedt „Handhaaf de status quo" De heer W. Scheerens refereerde over „financiering en subsidiëring van de wo ningbouw". Hij sprak zijn ongerustheid .uit over de voornemens van de regering met betrek king tot de subsidiëring van de woning bouw en vroeg zich af of de regering zich de kritiek ten aanzien van die voornemens wel aantrok. Het verontrustte hem in hoge mate dat de regering het aantal woningwetwoningen zij het symbolisch wil verlagen van 40.000 tot 37.500 en dat de extra toewijzing aan de zogenaamde kerngebieden van dit totaal van 37.500 wordt afgetrokken en niet als een surplus op dit aantal wordt ge bouwd. „Hierdoor zullen de gemeenten re kening moeten houden met een aanzienlij ke verlaging van het hun toegewezen wo ningcontingent", aldus de heer Scheerens, die ten slotte een dringend beroep op de regering deed om in elk geval voor 1960 de bestaande toestand te handha ven. De heer W. Thomassen betoogde dat een hogere subsidie voor de minst draagkrach tigen noodzakelijk is, daar voor degenen wier inkomen tussen de 4000.- en de (Verkort weergegeven) Dodenweg. Het ongeluk met een autobus van lijn 85, vestigde onlangs op drama tische wijze nogmaals de aandacht op de vele gevaar opleverende situaties van de weg AmsterdamHaarlem, die een van de drukste verkeerswegen in ons land is. In de eerste plaats is het ontoelaatbaar, dat zolang door het bijvoegen van het talud van de vroegere trambaan, deze weg nog geen vier rijstroken heeft, met onbe perkte snelheid mag worden gereden. Een ander dodelijk gevaar zijn de bus halten Abraham Kuyperlaan en Burge meester de Vlugtlaan op deze weg. Niet alleen voor wachtenden, zoals op 17 no vember maar al te overtuigend is be wezen, maar ook voor mensen die zich van of naar die halten moeten begeven en daarbij het met 100 km en hogere snel heden voortrazend verkeer, moeten krui sen. Nu weet ik pertinent dat dit niet aan de NZH-directie ligt. Onze Haarlemse ver voersmaatschappij wil toch niets liever dan de bussen tussen Abr. Kuyperlaan en Jan van Galenstraat via Geuzenveld en Slotermeer doen rijden, zodat genoemde gevaarlijk gelegen halten kunnen verval len. Maar zowel de gemeente Amsterdam als Rijkswaterstaat staat dit niet toe. Na tuurlijk is hiervoor verkeersregeling met lichten op de aftakking Haarlemmerweg— Abr. Kuyperlaan nodig, welke uitgave ge zien de huidige levensgevaarlijke situatie, zeer zeker is verantwoord. Ook al komt er in een verre toekomst een nieuwe snel weg tussen Amsterdam en Haarlem, noor delijk van de bestaande. JO DE HAAS, Haarlem-N. Kerken en huizen. Op hartverwarmende wijze i6 met het succes van de Kerkbouw- actie opnieuw aangetoond dat het Neder landse volk bereid is te helpen daar waar nood is en wijder zijn de harten en beur zen opengegaan nu het ging om het gees telijk welzijn van ons volk. Nog steeds worden wij geteisterd door volksvijand nummer één, de woningnood. Wanneer men door zijn werk dagelijks de geestelijke ellende ziet die het directe gevolg ervan is, beseft men des te meer, hoe de woningnood een ramp betekent voor ons hele volk. O zeker, overheid en particulier initia tief doen woningen verrijzen maar de tijdsomstandigheden brengen mede dat de huren van deze huizen zo hoog moeten zijn dat de minst draagkrachtigen onder ons die kosten niet kunnen dragen. Indien nu de grote renteloze bedragen bijeengebracht voor kerkbouw aangewend zouden worden om met de rijkspremiere geling b.v. voor 40 percent de bouwkosten van een aantal woningen te financieren, dan zou daardoor voor talrijke gezinnen en bejaarden een aanvaardbare oplossing van hun woningprobleem gevonden kun nen worden. Weliswaar zou dan de bouw van kerken moeten worden uitgesteld tot later, beter tijden en men zou zich zolang moeten be helpen met gymnastieklokalen, tenten des noods bij het houden van godsdienstoefe ningen, maar dat kan, immers „waar twee in Mijn Naam vergaderd zijn, daar ben Ik". Dat behoeft niet in een kerkge bouw te zijn. Misschien is er meer vreugde in de He mel om het bestaan van een aantal kleine huisjes, waarmede de minste onzer broe ders geholpen zijn, dan om één indruk wekkend Godshuis. JOHS. VAN BOCKHOVEN 5000.- ligt het bouwen van een eigen wo ning „bijna onmogelijk" is. Vervolg van pagina 3) Huldiging secretaris In deze vergadering werd de hee^ H. J Voors, algemeen secretaris, in aanwezig heid van zijn echtgenote gehuldigd ter ge legenheid van zijn veertigjarig dienstver band. De voorzitter zei dat de heer Voors de algemene vereniging veertig jaar heeft gediend. „U hebt aan de wieg gestaan van of bent de geestelijke vader van di verse belangrijke instellingen van het bol- lenvak. De staaltjes van uw bekwaamhe den hebben duizenden mensen op verschei dene bloemententoonstellingen kunnen ga deslaan, zei de heer Van Nispen, die met name sprak over het werk dat de heer Voors heeft gedaan voor de nomencla tuur, de keuringen, de voorbereiding van tentoonstellingen en de stichting van een vakbibliotheek. De heer Voors zal een ge schiedschrijving van de honderdjarige vereniging toevoegen aan zijn vele be langrijke werk voor „Bloembollencul tuur". De voorzitter dankte de heer Voors voor het vele werk dat deze heeft gedaan, in welke dank hij de echtgenote van de ju bilaris betrok. Namens het huldigingsco mité voerde professor dr. E. van Slogte- ren het woord. Deze bood de jubilaris als geschenk van vele vakgenoten en van de organisaties een bedrag aan voor een reis van het echtpaar Voors naar diens zoon in Australië, die aldaar emigrantenpredi kant is. Voorts ontving de heer Voors een zilveren broodmand, mevrouw Voors een gouden armband. De jubilaris sprak een dankwoord, waarin hij een overzicht gaf van zijn werkzaamheden. Een uitvoerige discussie ontstond hier na over een voorstel tot wijziging van het handelsreglement met betrekking tot de reclametermijn voor krokussen. Met 757 tegen 583 stemmen en zestien stemmen blanco werd deze kwestie op voorstel van de afdeling Texel aangehouden. De begroting voor Volgend jaar ver kreeg de goedkeuring. In de vacatures ontstaan door het aftre den van de heren F. J. van der Kolk en Jac. Huibers werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heren W. C. Wit teman in Hillegom en G. P. Rood in Groo tebroek. Besloten werd de kwestie van het eigen gebouw weer na de eeuwfeestvie ring aan de orde te stellen. Bij de rondvraag vroeg de afdeling Overveen-Bloemendaal bij de NZHVM te pleiten voor een Wachthuisje aan dë Zijl vest. De afdeling Lisso zou graag zien dat een herwaardering van de teeltbewijzen voor de vermogensbelasting aan de orde wordt gesteld. De voorzitter verzekerde dat de belastingcommissie deze zaak grondig zal bekijken, zoals in het verleden ook al is gebeurd. t Bij een ruzie tussen jongens heeft een veertienjarige jongen zondagmiddag bij het station Santpoort-Noord een tienjarige rivaal met een zakmes gestoken, maar niet ernstig verwond. De politie heeft zeven vechtersbazen naar het bureau Santpoort overgebracht. Daar toonde de jeugdige messetrekker de vele blauwe plekken die hij had opgelopen voordat hij zijn wapen trok. Hij verklaarde uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Naar wij vernemen, is thans definitief vastgesteld dat Eugen Jochum in het sei zoen 1960—1961 gedurende de tijd van drie maanden het Concertgebouworkest zal dirigeren. Achillas 12 te Callao. Ablda 13 v. Brunsbiittel n. Rotterdam. Adonis 14 te Aruba. Alphacca 13 te Bremen. Area 14 te Curacao. Almkerk 13 te Dar Es Salaam v. Nakala. Alpherat 13 v. Curacao n. Rio de Janeiro. Ameland 13 v. Oldkilpatrick n. Rotterdam. Amerskerk 13 12 z.o. St. Vincent n. Marseille. Arendsdijk 13 te Bremen verw. v. Rotterdam. Arendskerk 13 230 m. n. Dakar n. Kaapstad. Artemis 14 te Georgetown. Asmidiske 13 te Norfolk. Attis 12 190 m. w. Havana n. Maracaibo. Alkmaar 15 te Calcutta verwacht. Amalie B 12 v. Karachi n. Mormugao. Arkeldijk 13 te Singapore. Alamak 13 540 m. w.z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Amstelkroon 13 65 m. z.z.o. Cochin n. Bombay Amstelpark 12 te Amsterdam verwacht. Asterope 13 430 m. n.w. Azoren n. Hampt. Roads. Abida 14 te Rotterdam. Alcor 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Alioth 12 v. Rotterdam, 13 te Hamburg. Aldabi 13 120 m. n.w. Lissabon n. Antwerpen. Algol 13 te Salvador verwacht. Ameland 15 te Rotterdam verwacht. Amstelpark 13 te Amsterdam. Arendsdijk 12 v. Rotterdam, 13 te Bremen. Bali 13 te Probolinggo v. Surabaja. Ba long 13 v. Penang n. Port Swettenham. Banggai 13 te New Orleans. Batu 14 te Baltimore. Beninkust 14 te Accra. Breda 13 v. Puerto Ordaz n. Brake. Baarn 12 v. Amsterdam n. West-Indië. Batavia 13 te Singapore. Bennekom 12 v. La Guaira te Pto. Cabello verw. Batjan 13 te Cochin. Calamares 13 v. Cortes n. Santa Maria. Caltex Delft 13 13 m. z.w. Portland n. Port Pirie Caltex Gorinchem 13 v. Fredericla n. Rotterdam. Caltex Leiden pass. 13 Gibraltar n. Aden. Calt Rotterd 13 150 m. n.w. R. Al Hadd n. Durban Camerounkust 13 v. Bordeaux n. Dakar. Camphuys 11 v. Calcutta n. Singapore. Casamance 13 te Duinkerken v. Basse Indre. Cinulla 12 65 m. w. Grenada n. Durban. Cities Service Valley Forge 12 v. Philadelphia naar Amuaybay. Colytto 13 dw. Acapulco. Cradle of Liberty 13 375 m. n.w. Finist. n. L'end. Caltex Arnhem pass. 13 Pantellaria n. Pernis. Castor 11 v. Rotterdam n. Algiers Cities Service Valley Forge 13 van Philadelphia naar Amuaybay. Concepcion 9 v. Lagos te Duala. Crania 13 200 m. n.o. Socotra n. Bombay. Clavella 13 te Faslane. Caltex Delfzijl 14 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Ceres 13 v. Amsterdam n. Buena Ventura. Congokust 13 te Amsterdam. Dalerdijk 12 te Rotterdam. Elf bloemstukken voor het aanstaande huwelijk van de sjah van Perzië zijn ln Haarlem besteld. De „Flowershop" op de Grote Markt ontving dezer dagen bezoek van een afgevaardigde uit Perzië, die samen met de vertegenwoordiger van de Aalsmeerse firma Van Maanen en Mantel, de bloemstukken uitzocht Het zijn vier manden orchideeën en voorts manden met anthurium andrianum. lelietjes van dale, rode rozen, begonia's, hyacinten, tulpen en seringen. Woensdag worden de manden in gereedheid gebracht, donderdag gaan ze naar Aalsmeer en vandaar vrijdag per K.L.M. naar Iran, waar zij luister zullen bijzetten aan het Iraanse vorstenhuwelijk. Daphnis 13 te Philadelphia. Delft 14 te La Guaira. Diemerdijk 13 te Tacoma v. Vancouver. Dorestad 12 250 m. o. Dondrahead n. Pernis. Dahomeykust 13 130 m. w.z.w. Lissab. n. Fr'town. Dongedijk 12 v. Cristobal n. Liverpool. Doris 13 v. Port of Spain n. Mobile. Drente 13 v. Tandjong Priok n. Tjeribon. Ena 13 450 m. w. Finisterre n. Eastham. Eos 13 te Rhodos v. Latakia. Esso Rotterdam 13 00 m. w. Algiers n. Rastanura. Fravizo 14 te Tampico. Gaasterkerk 12 v Port Said n. Genua. i Gaasterland 14 te Angra Dos Reis. Geertje Buisman 13 80 m. z. Sardinië n. Londen. Giessenkerk 15 te Nagoya verwacht v. Sinkiang. Gooiland 13 te Buenos Aires. Groote Beer 13 dw. Gibraltar n. Port Said. Hathor 12 te Piraeus v. Iskenderun. Hector 13 te Latakia v. Iskenderun. Hecuba 13 170 m. w.z.w. Landsend n. Breman. Heemskerk pass. 13 Kp. St. Vincent n. Marseille. Helicon 13 te Port Au Prince v. Palua. Hoogkerk 12 v. Djibouti n. Singapore. Houtman 12 et Auckland verwacht. Hydra 12 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Haarlem 12 v. Amsterdam n. Bremen. Hersilia 13 te Amsterdam. Holendrecht 12 v. Savona n. Luanda. Isis 13 270 m. o. Havana n. La Guaira. Ivoorkust 13 v. Grand Bassa n. Takoradi. Jupiter 12 te Amsterdam. Jason 12 te Baltimore verwacht Japara 13 te Semarang. Java 13 te Casablanca. Kaap Hoorn 13 te Cairns v. Townsville. Karachi 13 v. Djibouti n. Suez. Karimata 14 te Sandakan. Karsik 13 250 m. o.n.o. Saigon n. Saigon. Kelletia 13 dw. Port Elisabeth n. Abadan. Kerkedijk 14 te New York. Kermia 12 v. Lyttelton n. Curacao. Kieldrecht 13 te Suez v. Port Sudan. Kennemerland 13 te Amsterdam. Kosicia 14 v. Rotterdam n. Curagao. Kreeft 12 v. Rotterdam n. Norwich. Khasiella 12 te Stockholm verwacht. Kinderdijk 12 te Stockholm verwacht. Kamperdijk 13 600 m. w. Scillys n. New York. Koningswaard 14 te Curagao. Laarderkerk 13 v. Kaapstad n. Las Palmas. Langkoeas 13 v. Abadan n. Singapore. Laurenskerk 14 te Suez. Leersum 13 te Rotterdam. Laertes 13 dw. Kota Baru n. Bangkok. Lekhaven 13 te Buenos Aires. Leopoldskerk pass. 13 Gibraltar n. Le Havre. Leuvekerk 14 te Basrah. Maaslloyd 14 te Calcutta verwacht v. Madras. Meliskerk 14 te Rotterdam. Mentor 12 v. Amsterdam n. St. Lucia. Molenkerk 12 v. Rotterdam, 13 te Duinkerken. Musilloyd 12 v. Rotterdam n. Hollandia. Mirfak 13 120 m. w. Llsabon n. Antwerpen. Maureen 13 330 m. z. Kp. Race n. Hamburg. Mentor 13 20 m. z.w. Beachyhead n. St. Lucia. Merseylloyd 14 te Colombo v. Belawan. Merwede 14 dw. Las Palmas n. Bathurst. Merwelloyd 14 te Bangkok. Molenkerk 13 te Duinkerken v. Rotterdam. Muiderkerk 13 te Genua verwacht v. Port Said. Munttoren 13 te Eastham. Mylady 13 138 m. n.o. Kp. Villano n. Dakar. Na ess Lion 13 156 m. w.z.w. R. Fartak n. B. Mashur. Nanusa 13 te Khargh eiland. Neder-Elbe 13 400 m. w. Minicoy n. Singapore. Neder-Waal 14 te Singapore v. Djibouti. Nestor 13 v. Curagao n. Baltimore. Nias 14 te Buena Ventura. Notos 11 40 m. z.z.w. Lissabon n. Hamburg. Nijkerk 13 110 m. z. Penang n. Aden. Nieuw Amsterdam 13 v. Pt. Au Prince n. N. York. Noordam 15 te New York verwacht. Noordwük 13 105 m. n.n.o. L. Palm. n. Monrovia. Oberon 13 te Paramaribo verwacht v. Pampatar. Osiris 13 te Puerto Cabello. Oranje Nassau 12 te Amsterdam. Overijssel 13 v. Rotterdam, 14 te Amsterdam. Oranjefontein pass. 13 Ouessant n. Southampton. Orion 13 te Gibraltar v. Alexandrië. Ouwerkerk 14 te Marseille. Peperkust 13 150 m. n. Dakar n. Le Havre. Polydorus 14 te Trincomalee v. Penang. Pr. Joh .Will. Friso 13 170 m. o. Malta n. Piraeu*. Prins Casimir pass. 13 Gibraltar. Prins der Nederlanden 14 te Puerto Limon. Prins Willem III 13 v. Le Havre n. Rotterdam. Pygmalion 12 te Antwerpen. Prins Alexander 13 v. Genua n. Napels. Prins Frederik Willem 13 415 m. w.z.w. Valencia naar Glasgow. Prinses Irene 13 te Hamburg. Parkhaven 12 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Pendrecht 13 v. Rotterdam n. Sidon. Pieter S 12 v. Rotterdam n. Swansea. Prinses Irene 13 v. Rotterdam te Hamburg. Prins Willem III 14 te Rotterdam. Prins Willem George Frederik 12 te Le Havre. Prov.singel 12 33 m. w.z.w. Key West n. Houston. Furmerend 13 80 m. w. Valencia n. Rotterdam. Reza Shah Tre Great 14 te Bandar Mashur. Roggeveen 13 170 m. z.w. Merauke n. Singapore. Rijndam 12 v. Rotterdarp n. New York. Rondo 14 te Kaapstad. Rossum 12 te Rotterdam. Sarpedon 12 te Rotterdam. Schielloyd 13 te Rotterdam. Stad Arnhem 13 dw. Dover n. Livorno. Stad Maassluis 13 165 m. z.w. Lissab. n. L Palmas. Straat Johore 13 v. Singapore n. Djakarta. Schelp wijk 12 dw. Curagao n. Buenos Aires. Schie 13 te Izmir. Solon 12 te Barranquilla. Stanvac Talangakar 13 te Singapore. Statue of Liberty 12 te Gothenburg. Sumatra 12 v. Surabaja n. Semarang. Senegalkust 13 200 m. n Kp. Blanco n. Dakar. Sloterdijk 13 te Philadelphia v. Boston. Stad Leiden 13 165 m. n.n.o. Az. n. G. v.t Mexico. Stanvac Lirik 12 v Bangkok n. Singapore. Stanvac Pendopo 15 te Penang v. Sungeigerong. Steenwijk 13 415 m. n.o. Flores n. Newark. Str. Mozambique 13 v. East-London n. Pt. Elisab. Spbang 14 te Pnompenh. Scherpendrecht 13 v. Port Harcourt n. Napels. Siaoe 13 te Bangkok. Sloterdijk 14 te Baltimore. Stad Amsterdam 13 1Ü0 m. z.z.w. Finist. n. R'dam. Stad Arnhem 13 20 m. o.n.o. Dover n. Livomo. Stad Gouda 13 dw. Finisterr en. IJmuiden. Stanvac Lirik 12 v. Bangkok n. Singapore. Stanvac Pendopo 15 te Penang verwacht. Scheldelloyd 13 te Bangkok. Straat Johore 13 v. Singapore n. Tandjong Priok. Straat Mozambique 13 te Port Elisabeth. Stentor 12 30 m. n.o. Jamaica n. Houston. Steven 13 Lizardhead gepass n. Rotterdam. Tamara 13 v. Banias n. Landsend. Tamo 13 dw. Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Texel 13 90 m. w.z.w. Minicoy n. Singapore. Teucer 13 v. New York n. Philadelphia. Tjipanas 12 v. Hongkong n. Singapore. Tomocyclus 12 v. Cardon n. Baltimore. Triton 13 te Bremen v. IJmuiden. Tweelingen 13 39 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Van Heemskerk 15 te Montevideo verwacht. Vivipara pass. 13 Algiers n. Rotterdam. Waingapoe 14 te Mombasa. Waterman 13 185 m. n.w. Finisterer n. Curagao. Weltevreden 13 te Bilbao v. Casablanca- Westerdam pass. 13 Wight n. Rotterdam. Westland 12 v. Montevideo n. Santos. IJssel 13 te Lavaletta v. Rotterdam. Zaankerk 13 35 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Zonnekerk 14 te Aden v. Melbourne. Kertosono 14 te Damman. Kinderdijk 14 te Hamburg. Kopionella 14 te Stockholm. Leopoldskerk pass. 13 Gibraltar n. Le Havre. Polydorus 14 te Trincomalee. Prins Alexander 13 v. Genua n. Napels. Ruys 12 ten anker Port Elisabeth. Tawali 14 te Chittagong v. Rangoon. Tjikampek 14 te Kaapstad. Tero 12 v. Rotterdam, 13 te Hamburg. Togokust 13 te Amsterdam. Triton 13 te Bremen, v. Amsterdam. Tarakan 13 te Singapore. Tegelberg 13 te Hongkong. Tjiluwah 13 te Singapore. Tahama 13 60 m. o.n.o. Malta n. Antwerpen Tclamon 13 te Mobile verwacht v. Grenada. Tjipondok 14 te Abidjan. Van Cloon 14 te Port Swettenham. Van Linschoten 14 te Kobe. Van Noort 14 te Sydney. Vlieland 13 90 m. w.z.w. Ouesant n. Mena. Westerdam 14 te Rotterdam. Wonorato 13 v Calcutta n Penang. Wonosari 13 v. Halifax n. Boston. IJssel 13 te Malta. Zonnekerk 14 te Aden Zeeland 13 300 m. w. Kp. St. Vincent n. Bona. SLEEPVAART Friesland 11 900 m. n.o. Barbados n. Nederland. Hector 12 v. Thyboron. Loire 9 v. Algiers n. Kenitra. Noordholland 11 v. Honolulu n. Japan. Zeeland 11 v. Palermo.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4