Horen en zien r IPSO EN DE TOVERRING J P tS 1 -b\ij Dagboek van een afperser Groot succes van artiesten avond voor actie „Redt een kind" Agenda voor Haarlem Niemeijer Altijd vers in dubbelwandige shagbeurs Vijf doden in het verkeer MAANDAG 14 DECEMBE R 1959 7 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Druk bezet beeldscherm Haarlemmers woonden Week uit'Week in" bij De radio geeft dinsdag Televisieprogramma In Concertgebouw te Amsterdam Rotterdamse markt verkoop rijk aan humor èn geld Een Rembrandt gestolen uit Berlijns museum Kerkelijk Nieuws „Going madly Dutch", nieuwe zomerrevue Actie van de Nederlandse jeugd voor Ohmstede Examens i ^ÖupeA kutoMtit mr Spaar de voetbalclub-emblemen DOOR PIERRE NORD Mishandelde Amerikaan in Den Haag overleden In de quiz van de VARA „Je neemt er wat van mee" is weer een bedrag van dui zend gulden uitgekeerd. De heer M. Fuchs uit België beantwoordde de vragen over Charlie Chaplin goed en was duizend gul den rijker. Medelijden hadden we met de Haarlemmer Th. Brasser die zo vlot sprak over de Indianen, maar de antwoor den op de hem gestelde vragen pas wist toen de tijd verstreken was. Een Amster damse bakker had vermoedelijk te hoog gegrepen in zijn onderwerp over schaat senrijden, maar de kennis over biljarten van de heer F. J. Klaassens was van die aard dat hij over vier weken zal trachten in het bezit te komen van duizend gul den. Theo Eerdmans had de kijkers door de quiz in een gezellige stemming ge bracht en een groot aantal medewerken den hebben die verhoogd in het luchtige en vlotte programma „De publieke tri bune", waarbij de drie gebroeders Ton, Luc en Pieter Lutz uitblonken. De N.T.S. nam zondagmiddag een uit stekende Eurovisie-uitzending over turn- wedstrijden in Keulen over. Zoals te verwachten was is de manifes tatie in het Concertgebouw te Amsterdam van Nederlandse kunstenaars uit de krin gen van de grote en de kleine „k" een groot succes geworden voor de organisa toren van de actie „Redt een kind". Voor een verslag van deze bijzonder geslaagde avond zie elders op deze pagina. Ds. Van Nieuwenhuizen rekende aan het einde van de uitzending uit, dat van de vijftigduizend kinderen die in nood ver keren er reeds tweeëndertigduizend gered zijn. Wat de televisie-uitzending betreft moe ten wij opmerken, dat het niet mogelijk was televisie te bieden als in eep studio. Zij geleek op een radio-uitzending, maar dat was niet zo erg, want het ging im mers om een actie, die zoveel sympathie heeft ontvangen in alle lagen van de be volking. Beeldschermer Hoe komt een radiouitzending tQt stand? Omtrent deze vraag is zaterdagmiddag een grote groep Haarlemmers op genoeg lijke wijze ingelicht. Zij maakten deel uit van het publiek dat in een der Hilversum- se studio's de opnamen bijwoonde voor het zaterdagavondprogramma van de VARA „Week uit-Week in". Het moet gezegd dat de aanwezigen de tekens v. regisseur Joop Koopman niet nodig hadden: men rea geerde spontaan en met veel bijval op het wisselend programma dat de talrijke me dewerkers voor de microfoon brachten. Ditmaal waren het Enny Mols-De Leeuwe met {iet leuke voordrachtje „Twee ave rechts", Corrie Brokken die onder andere met Tony van Hulst met veel succes debu teerde in de komische opera „Ik sta op wacht", de conferencier Rudi Carrell, Theo Eerdmans die deze keer zijn tien met-een-griffel uitdeelde aan mevrouw Roskam uit Vlissingen, voor de derde maal de redster van een te water geraakt kind, Hans van den Bergh met het vraag- en antwoordspel „Samen uit", waarin hij een echtpaar over hun bezoek aan de neger show „Free and Easy" ondervroeg, Tom Mandeis als „Dorus" en verder Christel Adelaar, Ton van Duinhoven, Jelle de Vries, de Hongaarse cimbalist Tinie Ba- lasz, die een ovatie oogstte met zijn solo in „Concert-hora", de pianisten André de Raaff en Jacques Schutte, die iets over hun samenwerking vertelden en ten slotte het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden, 's Avonds waren de Haarlemmers in de Singerzaal in Laren tegenwoordig om te zien hoe het toeging bij de televisiequiz van Theo Eerdmans „Je neemt er wat van mee". Golfbreker HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Hoogmis. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.30 Koor, ork. en sol. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plat telandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Adventsgebedsdienst. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitzend.: Rijksdelen Overzee: Koninkrijksdag 1959. door dr. C. F. A. Bruijnisg. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Radio-volksuniversiteit: Drie grote figuren uit de Mesopotamische oudheid, door prof. dr. M. A. Beek. Eerste lezing: Ham murabi. de wetgever. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Brabants orkest. 21.00 Voorspel van een revolutie, klankb. 22.00 Giam. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 De ar men zult gij altijd bij u hebben, praatje. 22.50 Concertgebouw-orkest. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Promenade-ork. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9-40 Morgenwijding. 9 55 Boekbespr. 10.00 Gram. 1050 Voor de kleu ters. 11.00 Orgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Theater- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.40 School radio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Bariton en piano. 16.00 Reisverhaal. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, praatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Dido and Aeneas, opera. 19.40 Journ. 19.55 Hang het aan de grote kloK, propa- ganda-actie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd progr. 22.00 Klarinet, cello en piano. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Twee violen. 23.00 Discussie. 23.20 Gigantes y Cabezudos, opera. 23.55 -24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianorecital. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Geestelijke muz. 13.45 Gram. 14.00 Kamer muziek. 14.30, 15.30 en 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Beroepsbelangen van de middenstand. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Wetensch. progr. 20.30 Statuutdag. toespr. Eurovisie: Recht streekse report, uit Brussel: Brussel 15 juli 1815 Vooravond van de Slag bij Waterloo. IN DE KELDER-VESTIAIRE van het Concertgebouw te Amsterdam stond gister avond een lange, grijze man wat verbijsterd temidden van een door vijftien telefoon toestellen veroorzaakte heksenketel: dr. E. D. Spelberg van de VPRO. Hij greep dominee J. A. van Nieuwenhuijzen met beide handen bij de arm. „Dit is ongelooflijk, ongelooflijk", zei hij. Dominee Van Nieuwenhuizen had hem het briefje laten lezen met de optelsom van giften, die televisie-kijkend Nederland tussen acht en elf uur via telefoonnummer 221155 had geschonken ten bate van de actie „Redt een Kind". Op dat briefje stond een bedrag van bijna 120.000 gulden. Vijftien enthousiaste telefonistes in een geïmproviseerde centrale hadden drie uur lang met rode konen de stroom van gesprekken opgevangen en op honderden velletjes papier haastig de namen gekrabbeld van de kijkers, die spontaan op het verzoek van Karei Prior hadden geageerd om „een gulden" kijkgeld te storten voor de manifestatie van Nederlandse kunstenaars op het Concertgebouw-podium, waarvan# het eerste deel via de televisie werd uitgezonden en dat later op de avond nog eens door de AVRO via de radio werd herhaald. De giften waren belangrijk hoger dan een gulden en een enkele maal kwam zelfs de toezegging van enkele duizenden guldens binnen. Vier maal stormde Yoka Berrety jui chend de zaal binnen om voor de came ra's de stand van toezeggingen te doen. Tien minuten na de oproep was reeds een bedrag van 5.615 binnen en om vijf mi nuten voor negen was de stand 31.326. Om kwart voor negen sprong telefoniste Ansje Swinkels op met een vreugdegil: een dame met een Frans accent, die zich had bekend gemaakt als Clermont de Chaitrc had gezegd dat zij tienduizend dol lar zou overmaken. Zij zou in Hotel des Indcs te Den Haag logeren. Het meisje liet de melding herhalen. Yoka Berrety, buiten zichzelf van vreugde, rende weg om de vorstelijke gift wereldkundig te maken. Toen even later de toezegging kwam van een enorm bedrag van de Franse ambas sade, werd men echter wat achterdochtig. Er bleek een „grappenmaker" aan het werk te zijn geweest. Bij navraag bleek de naam van de Franse dame in Des Indes onbekend en ook de Franse ambassade wist van niets. Nadat bekend was gemaakt, dat een juwelier in de Leidsestraat in Amsterdam bij wie pas was ingebroken, tien percent van zijn omzet van de komende week zal afstaan, ontstond een nieuw* incident De acteur Ramses Shaffy kreeg een man aan de telefoon, die zei bij de juwelier te heb ben ingebroken. Hij wilde tien percent van de buit afstaan. „Ik geloof die vent," verzekerde Ramses ons, „die stem klonk zo spontaan. Ik vroeg hem hoeveel zijn gift zou worden. Hij noemde drieduizend gulden." Dominee Van Nieuwenhuyzen zei, dat deze „schenking" uiteraard niet kon worden geaccepteerd. „Als het geld inderdaad binnenkomt, behoort het de ju welier toe." De held van de avond was Wim lbo. Op de mededeling, dat iemand honderd gul den wilde geven als Ibo's baardje zou wor den afgeschoren, volgde een stroom van telefoontjes. Het bedrag was om elf uur tot tienduizend gulden opgelopen. Als klap op de vuurpijl zegde een Amsterdam se kapper 2.500 gulden toe als lbo zich tij hem zou komen laten scheren. Dat is heden g-beurd (zie pagina 1). Ruim dertig artiesten hebben gister avond hun belangeloze medewerking ge geven. In nooit voorgekomen combinaties als Erna Sporenberg en Johny Jordaan, Paul Steenbergen en Rudy Carrell, Ge rard Hengeveld en Hetto Blok. Johnny Kraaykamp deelde de kleedkamer met violist Herman Krebbers. Iedereen was tevreden, na afloop in de koffiekamer. Producer Karei Prior zei: „De avond liep gesmeerd. Ik heb geen wanklank gehoord ofschoon er eigenlijk geïmproviseerd is, omdat je artiesten die zich gratis beschikbaar stellen toch niet nogeens voor reptities kunt laten komen". Van hem vernamen wij, dat Jules de Corte na zijn optreden 100.— had gegeven om dat het lot van de vluchtelingenkinderen in Marokko hem zo had aangegrepen. Rotterdam De Rotterdamse marktkooplieden heb ben voor 5000 aan goederen ter beschik king van Rotterdamse kunstenaars ge steld om op de markt te verkopen ten bate van de actie „Redt een Kind". Honderd gulden werd er betaald voor wat knotjes wol van een tientje. Honderd gulden voor een fruitmand met de mededeling: „Ver koopt u 'm nog maar een keer". Een tien- Uit het Westberlijnse Dahlem-museum is zaterdag een schilderij van Rembrandt, het hoofd van Christus voorstellend, (20 bij 25 cm) gestolen. Het stuk is een kwart miljoen mark waard. De politie in ge heel West-Duitsland en ook Interpol zijn ingeschakeld. Op slechts twee meter van het gestolen schilderij hing de beroemde Rembrandt „Man met gouden helm", dat op bijna een miljoen mark wordt gewaardeerd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eindhoven als predikant voor buitengewone werkzaamheden (stu dentenpredikant) (toez.) dr. J. Sperma Weiland te Rotterdam. Beroepen te Breukelen L. J. Baljé te Vijfhuizen te Elspeet A. J. Timmer te Huizen (N.H.). Bedankt voor Waddinxveen J. T. Door nenbal te Oene. tje voor een rolletje pepermuntTelevi sieomroepster Karin Kraaykamp ver kocht baddoeken, sokken. „Heeft u ooit een kind kunnen redden met een worst?", riep haar collega Ansje van Brandenburg, de initiatiefneemster van dit alles. „Ons motti is: hoeveel kinderen redt Rotter dam, o mensen ik ben zo benieuwd. U wilt slaolie? Ik weet niet wat 't kost. 1,60 ƒ1,70 of misschien wel 2 In de stand van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest ging het wat kalmer toe. Daar stond onder anderen Margot Flipse-Broeders, harpiste en echtgenote van de dirigent „Zeven mandarijnen voor een gulden" prees ze vriendelijk aan. „Als u ze perst komt er muziek uit", merkte iemand naast haar opDe Rot terdamse schrijvers Alfred Kossman en Anton Kloppers verkochten kaas, peper munt en stroopwafels. De actrices Mar lies van Alcmaer en Petra Verbeek van het Rotterdams Toneel hadden niet over belangstelling (en inkomsten) te klagen. De actrice Lia Dorana stond in de textiel. Een uur nadat de markt was begonnen, waren de vijf stands aanzienlijk in voor raad verminderd. Twee marktkooplieden overlegden: „zullen we er nog wat bij gooien Tijdens de artiestenavond in het Con certgebouw te Amsterdam trad ook Johnny Kraaykamp op. Men ziet hem voor de uitzending met de pianist Peter Kellenbach, produktieleider Ka- rel Prior en omroepster Karin Kraay kamp. De leiders van de „Going Dutch" revue, de heer en mevrouw Jack en Jill Lardis, zijn met een K.L.M.-toestel naar New York vertrokken. Nadat zij bijna ander half jaar in ons land hebben doorgebracht zullen zij in Michigan een korte vakantie nemen en tevens contacten leggen voor hun nieuwe revue, getitel „Going madly Dutch", die op 1 juli 1960 in het Amster damse theater „Bellevue" in première zal gaan. Deze nieuwe revue zal gebracht wor den met grotendeels nieuwe artiesten en in een voor het Nederlandse publiek enigs zins meer verstaanbare tekst. 4647. Het was daar binnen in de spleet veel duisterder dan in het water daar buiten. En meteen begon Ipso's hart sneller te kloppen, want daar naderden van alle kanten grote, vreemd gevormde vissen met lange stekels en scherpe tanden, die er dreigend en gevaarlijk uitzagen. Schrik maar niet.' zei de paling. Dat zijn de schildwachten, die de toegang tot het paleis moeten bewaken! Dreigend zwommen de vissen op hen toe. Laat ons door! zei de paling. Ik breng hier de drager van de Gouden Toverring naar de Koning! Toen trokken de wachters zich onmiddellijk terug en lieten hen ongehinderd door Zondagmorgen is het in het Letse vluch telingenkamp Ohmstede bij Oldenburg in Noordwest-Duitsland een Nederlands jeugdcomité geïnstalleerd bestaande uit vertegenwoordigers uit alle Nederlandse provincies. Met deze installatie is de voor bereiding begonnen voor een grootscheep se nationale jeugdactie tijdens het Wereld- vluchtelingenjaar 1959-1960. Deze actie, genoemd „Doe open, sleu telactie Nederlandse jeugd" zal worden gehouden in de periode van 27 februari tot en met 12 maart 1960. Alle burgemeesters van ons land is verzocht medewerking te verlenen tot het oprichten van plaatselijke jeugdcomité's, die zelf de actie moeten leiden en stimuleren. Het initiatief van de ze actie is genomen door de Nederlandse Jeugdgemeenschap, in ovefleg met het Nederlandse comité voor het Wereldvluch- telingenjaar 1959-60. De installatie in het Letse vluchtelingen kamp (waarover wij in oktober een uitge breide reportage hebben gepubliceerd) geschiedde door de vertegenwoordiger van het bestuur van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap, de heer P. van Haaien, in aan wezigheid van de vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris van de UNO voor de vluchtelingen in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen. Pastor Urdze, de leider van de Letse gemeenschap, voerde het woord namens de vluchtelingen. Twee jonge Let ten, Anita en Sigurds zullen het symbool zijn voor deze actie, die ten doel heeft zo veel mogelijk „sleuteltjes" te verkopen aan de jeugd van 12 tot 25 jaar. Het levens verhaal van Anita en Sigurds karakteri seert dat van alle anderen en zal als uit gangspunt dienen bij de instructie van de plaatselijke comité's door het actiebureau van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap cn het nationale jeugdcomité. Dcii Haag. Kon. Conservatorium voor muziek Geslaagd voor diploma piano C 2: mej. J. Me- cheise, Bloemendaal. Advertentie V WÊ* 70. Toen wij elkaar weer ontmoetten, hadden wij geen van heiden iets bereikt. Chantal scha duwde Vindon. Ze zag hem het gebouw van la Ligne Frangaise binnengaan wat zij vreemd achtte, want nie mand van de medewerkers kwam er op zondag ooit. Nadat zij even nagedacht had besloot zij Delforge te bellen die thuis was gebleven, bij wijze van versterking voor de eerste die een beroep op hem zou doen. Delforge ging naar het gebouw mef het doel te weten te komen wat Vindon uitvoerde. Zoals bekend kwam hij er om vijf over vier binnen. Hij zegt dat hij Vindon al bij de ingang aan de rue de la Demi-Lune uit zijn kamer zag komen. Nu kan er het volgende zijn gebeurd. Vindon zou zich. Houd je mond! riep Delforge onverwacht. Hij sprong op en kwam vlak voor Lheureux staan. Zijn gezicht was vertrokken en de glimlach die hij zo graag wilde laten zien, werd een verwrongen grimas. Hij zei: Na alle moeite die juffrouw d'Engoult zich al voor mij heeft getroost, zou ik haar graag een ellenlange uiteenzetting besparen. Ik zal het overnemen. U wilt zelf de voor de hand liggende gevolgtrekkingen wel ma ken. Ik kwam dus binnen via de ingang aan de rue de la Demi-Lune. Vindon zag mij niet dadelijk. Hij was bezig zijn kamer af te sluiten en stond met het gezicht half naar de ingang aan de rue Saint-Jean-Baptist ge keerd. Ik kreeg ogenblikkelijk de indruk, dat hij bij een zo alledaagse bezigheid als het afsluiten van een ka mer al zeer schichtig optrad. Ik heb beslist niet gedacht dat hij juist iemand had vermoord, maar wel drong het vaag tot mij door dat er iets met hem aan de hand was en ik voelde mij weinig op mijn gemak. Hij trou wens nog minder, naar bleek. Mijn voetstappen be zorgden hem al haast een hartverlamming. Hij bleef stokstijf staan, keek me aan met een vertrokken ge zicht en trilde over al zijn leden. Begrijpt u, dat dit al les voldoende was om mij mijn zelfbeheersing te doen verliezen? Zelf begrijp ik het nauwelijks, maar mis schien juist omdat ik het niet begreep kon ik de woede, die ik maanden aaneen verstandelijk had onderdrukt niet meer bedwingen. Het was een dierlijke reactie. De re actie van een hond, die doorgaans niet kwaadaardig is en toch plotseling iemand aanvliegt, die zich bang voor hem toont en daardoor de gedachte aan de aanval wekt. Ik greep Vindon bij de kraag en rammelde hem dooreen. Ik heb hem in zijn gezicht geschreeuwd: „Wat heb jij hier nog te zoeken, jij schurk!" Hij rukte zich los en sprong opzij. Maar de uitdrukking van zijn ge zicht veranderde plotseling. Hij grinnikte en zijn ogen begonnen te glinsteren. Hij was blijkbaar op een idee gekomen. Pas later heb ik begrepen op wélk idee: hij moest mij tot elke prijs beletten zijn kamer binnen te gaan, waar het lijk lag. Hij moest mij naar een andere plek lokken, het gaf niet waar. Voor het eerst toonde hij zich echter niet geslepen ge noeg. Als hij zichzelf was geweest zou hij mij de be zwarende papieren beloofd hebben. Hij zou mij zoge naamd mee naar zijn huis hebben genomen en mij onderweg zijn kwijtgeraakt. Zijn zenuwen moeten evenwel een schok hebben gekregen door het lugubere karwei dat hij achter de rug had en door onze onver wachte ontmoeting. Hij moet dus op dat ogenlik alleen het directe doel hebben gezien: ik diende van die deur, waarachter het lijk lag, te worden verwijderd en hij wist niets beters te bedenken dan zich terug te trekken en mij onderwijl grof te beledigen, zo grof, dat ik nij dig zou worden en hem te lijf gaan. Hij schoof hoe langer hoe verder achteruit en uitte onhebbelijkheden aan mijn eigen adres en aan dat van mijn verloofde. Ik wist niet meer wat ik deed en vloog hem aan. Hij trachtte via de uitgang aan de rue Saint-Jean-Baptiste te ontsnappen, maar ik kan harder lopen dan hij en stond op het punt hem te grijpen. Ik had mijn hand al op zijn schouder. Hij sprong echter weer opzij, schoot de kooi van de goederenlift in en trachtte het hek dicht te gooien met zijn ene hand, terwijl hij met zijn andere de bedieningsknop zocht. Ik zette mijn voet tussen het hek en gaf hem een klap recht in zijn gezicht. Niet meer dan een. Hij viel achterover, kwam terecht op een paar grote rollen krantenpapier en verdween er achter. Ik hoorde niets meer en nam aan, dat ik hem knock-out had geslagen. Mijn woede bedaarde en ik was niet erg trots op mijn overwinning. Zo'n oplichter is geen partij. Ik trapte de papierrollen opzij om hem over eind te helpen en zag dat hij dood was. Delforge was uitverteld. Hij had een zwak hart, zei Christiane. Hij was een uur bezig geweest met Daï Do te vermoorden, hem uit te kleden, deze zijn eigen kleren aan te trekken en wat hij verder gedaan mag hebben. Die klap kwam op een ongelukkig moment. Voor hem, wel te verstaan. Mijn hemel! riep de rechter. Meneer Delfor ge, u had er mee kunnen volstaan de politie te waar schuwen en de waarheid te zeggen. En, ofschoon ik u zelfs achteraf geen slechte raad wil geven, zou ik in dit geval zeggen: )i had met een halve waarheid kunnen volstaan, in deze zin bijvoorbeeld: „De man is uit zich zelf gevallen." Daarmee was u gedekt geweest. Hebt u aan deze oplossing geen ogenblik gedacht? Zo eenvoudig is het niet. Begrijp me goed, wan neer ik iemand anders dan Vindon ongelukkigerwijs van het leven had beroofd zou ik stellig de politie heb ben gewaarschuwd. Maar juist nu hij het was ontbrak bij mij het verpletterend gevoel van schuld, dat men moet hebben wanneer men een medemens het leven beneemt. Toen ik van mijn eerste schrik was bekomen, ergerde ik mij eerlijk gezegd alleen maar. In die zin heb ik dus stellig niet mijn zelfbeheersing verloren. In andere zin wel. Ik heb bijvoorbeeld merkwaardigerwijs niet bedacht, dat de lijkschouwing embolie i's doods oorzaak zou uitwijzen en dat mogelijke sporen van de .klap, die ik héb gegeven had zouden doorgaan voor een kneuzing in zijn val opgelopen. Ik had absoluut geen ervaring met dingen als dood door schuld, begrijpt u. En ik geloof, dat ik te vaak met de gedachte hem te vermoorden heb gespeeld om niet een vage angst te koesteren dat ik verdacht zou worden. Mijn eerste be wuste gedachte was dat ik mijn vrienden op de hoogte moest stellen om samen met hen de nieuwe situatie on der ogen te zien. Ik was zozeer op ons enige doel, de papieren van Vindon weer in handen te krijgen, inge steld, dat ik mijn vorige gedachtengang bleef volgen. Ik overwoog, dat de papieren na Vindons dood wel eens spoedig gepubliceerd zouden kunnen worden en begreep dat de anderen ogenblikkelijk dienden te weten wat er gebeurd was. Dit laatste is een overweging van een man, die volledig over zijn geestelijke vermogens be schikt. Ik achtte mijzelf na dit ogenblik geheel verant woordelijk voor mijn daden, met name voor een maat regel, die ik instinktief en toch verstandelijk nam, en wel geheel in mijn kwaliteit van schuldige, ik deed het volgende: (Wordt vervolgd) De 23-jarige N. J. Slooten uit Heiloo en de 21-jarige H. N. Honigh uit Stompe- toren zijn in de nacht van zaterdag op zondag door verdrinking om het leven gekomen. Zij zijn door onbekende oorzaak met een door Slooten bestuurde auto in het water langs de provinciale weg in de ge meente Blokker gereden. Om half twee 's nachts werd de wagen, die onderste bo ven in het water lag, gevonden. De twee inzittenden bleken toen reeds verdronken te zijn. In Enschede is de 12-jarige Hein J. Tjeenk Willink om het leven gekomen bij een ongeval op de Hengelosestraat. De jongen kwam met zijn broer uit een zij weg fietsen en werd bij het oversteken aangereden door een personenauto. De jongen was op slag dood. De broer wist nog voor de auto langs te komen. In Zuuk (gemeente Epe) is de 40-jarige T. Bosman aangereden door een motorrij der, waardoor hij op slag dood was. De motorrijder moest met zware verwondin gen opgenomen worden in het ziekenhuis in Apeldoorn. De heer Bosman liep met zijn vrouw rechts in plaats van links op de niet verlichte weg. Mevrouw B. bleef ongedeerd. Nadat zondagavond in de Dorpsstraat twee auto's elkaar waren gepasseerd ont dekte men dat er een zwaargewonde jongeman, de 21-jarige C. Hordijk, op straat lag. Hij werd naar een ziekenhuis in Gouda overgebracht, waar hij is over leden. De autobestuurders, die voor elkaar hadden gedimd hebben blijkbaar daardoor de jongeman niet opgemerkt. In de Ursula-kliniek te Wassenaar is de 52-jarige Amerikaanse ingenieur H. ~J. K. overleden aan verwondingen, die hij in de avond van 3 december opliep bij een twist in Den Haag. De ruzie was ontstaan-door- dat een Surinamer hem verweet, een ver keersovertreding te hebben begaan. De Surinamer gaf de Amerikaan een zeer harde slag op het hoofd, aan welk letsel deze laatste is overleden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: De Speelkamer met „De gevaarlijke bocht" (Heemsteedse Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en don derdag 14 en 16.15 uur: „Jack the Rip per", 18 jaar; 19.30 uur: „De graaf van Monte Cristo", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Sag es mit Musik", alle leeftijden. Dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Het moeras der zonde", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De hel van Noord-Afrika", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Jane Eyre", 14 jaar. Minerva Theater: Dinsdag en woensdag 20.15 uur: „La grande illusion", 14 jaar. Woensdag 14.30 uur: „Rusty en het blinde meisje", alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „Don Giovanni", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Houseboat", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Gedwongen verraad", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Gouden bergen", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Dins dag 20 uur: „Tien van het vreemdelingen legioen", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks van 10-17 uur (bo vendien donderdags van 19-21.30 uur) en zondags van 13-16 uur: Expositie „Kerk bouw nu".' Bloemenheuvel: Tot 20 december dage lijks 10 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Judith Laqueur- Révész en M. C. Eschpr. Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10 tot 15 en zondags van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels. Hof van Heemstede: Expositie van werk van Liesbeth Sayers, Joz de Ridder, F. A. van Velsen en Jan Wiegman. ,In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 januari dagelijks (ook zondags) van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Georg Rueter. Chez Nous (Spaarnelaan 25): Tot 28 de cember dagelijks van 11 tot 17 uur: Expo sitie van aquarellen van Frans Funke. DIVERSEN Vleeshal: Dinsdag 12.15 uur: Bezinnings- .pauze; pater C. van de Nieuwenhof over „De kerstboom heeft geen wortels". Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 20 uur: De Zandvoortse operettever eniging met „lm weissen Rössl",

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7