G.M. OORD Europees landbouwbeleid is niet nadelig voor Nederland een stroom van frisse klanken hulp-cottonbreier Gestreefd wordt naar liberale politiek Verpleger omgekomen op de „Groote Beer" Echtpaar omgekomen bij auto-ongeluk AKU 4% interim dividend WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vice-voorzitter Europese Commissie: Onderscheiding voor zeer gewaardeerde timmerman Grond verkocht voor bouw 72 flatgebouwen Crematie H. Hylkema K ort nieuws Vereniging Dorp Vijfhuizen vergaderde WINKELNIEUWS De beurs van gisteren Scheepvaart 0:E.E:S. veroordeelt Braziliaanse discriminatie van het zeevervoer Amsterdamse Beurs RADIO-EN GRAMOFOONSPECIAUST SR.H0UTSTR.I08 TEL.I3046 HAARLEM 't AVADA Hulpmotorhuis Kousenfabrieken HIN N.V. „Ik zie voor Nederland geen grote nadelen van een gemeenschappelijk landbouw beleid van de E.E.G., maar juist een groot voordeel". Dit heeft de vice-voorzitter van de Europese commissie, ir. S. L. Mansholt, dinsdagochtend op een persconferentie in Brussel verklaard. Hü antwoordde op een vraag over de juistheid van de be richten, dat een Europees landbouwbeleid de prijzen van een aantal produkten in ons land zal verhogen. „Voor Nederland zal het totstandkomen van een gemeen schappelijk landbouwbeleid van bijzonder belang zijn. Het heeft met een uitvoer van ongeveer veertig percent van zijn landbouwprodukten meer dan de andere landen van de gemeenschap belang bij een grote, vrije Euromarkt". Ir. Mansholt verklaarde althans voor graan- en dierlijke produkten als gevolg van het gemeenschappelijk landbouwbe leid geen grote prijsverhogingen in Ne derland te voorzien. „Het is mogelijk, dat voor enkele produkten de prijzen zullen stijgen, maar de invloed hiervan zal af hangen van de vraag, in hoeverre prijs dalingen van andere produkten de verho gingen zullen compenseren". De vice-voorzitter van de Europese commissie betoogde in antwoord op ver dere vragen voorts, dat een gemeenschap pelijk landbouwbeleid van de E.E.G. de uitvoer van Nederlandse produkten naar derde landen niet zal belemmeren, doch dat integendeel alle landen van de ge meenschap ernaar moeten streven de uit voer naar buiten te bevorderen. „Een ver mindering van de export naar derde lan den door de gemeenschap, ook door Ne derland. zou de landbouwmoeilijkheden in de E.E.G. slechts vergroten". De heer Mansholt bevestigde voorts, dat de Verenigde Staten en Canada er hun bezorgdheid over hebben uitgespro ken, dat het voorgestelde Europese land bouwbeleid niet voldoende rekening houdt met de belangen van derde landen en dat beide regeringen vrezen, dat de uitvoer van landbouwprodukten naar de gemeen schap zal worden belemmerd. De Europese commissie, aldus deelde ir. Mansholt mede, heeft nog niet op de nota van de twee landen geantwoord. In informele contacten is echter betoogd, dat moet worden betwijfeld of ook indien er geen gemeenschappelijk landbouwbeleid tot stand zal kunnen komen er in de toe komst een grote invoer van granen mo gelijk zal zijn. De commissie houdt echter rekening met de noodzaak van graanim- port en „haar beleid is zeker niet min- Zandvoort Veertig jaar bij aannemer Dinsdag heeft de heer J. van Deursen in Zandvoort zijn veertigjarige dienstver band als timmerman-meesterknecht bij het aannemersbedrijf C. SJegers gevierd, 's Morgens werd de jubilaris met ?ijn echtgenote en kinderen in de versierde raadzaal van het gemeentehuis ontvan gen, waar burgemeester mr. H. M. van Fenema de jubilaris op hartelijke wijze heeft toegesproken. De burgemeester noemde het jubileum een unieke gebeur tenis. Hij deelde mee dat de jubilaris was onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, waarna de burgemeester de onder scheiding opspeldde. De heer C. Siegers belichtte de prachtige staat van dienst van de jubilaris, voor wie hij veel waar dering had, waarna de heer Van Deur sen een dankwoord sprak. 's Middags recipieerde de jubilaris in het Patronaatsgebouw, die zeer druk werd bezocht, onder meer door zakenrela ties en bondsbestuurders. Vele bloemen en geschenken werden de jubilaris aangebo den. De heer Siegers bood een geschenk onder couvert aan. Een bestuurslid van de Katholieke Bond van Bouwvakarbei ders overhandigde een grote kist met si garen. Enkele collega's lieten een wens in dichtvorm vergezeld gaan van timmerge reedschap. De plaatselijke afdeling van de bouwvakarbeidersbond bood een sche merlamp aan. Lange tijd bleef het een ko men en gaan van mensen die de heer Van Deursen kwamen gelukwensen. In de dinsdagavond gehouden vergade ring van de Zandvoortse gemeenteraad is besloten tot verkoop van grond aan de wo ningbouw „Eendracht Maakt Macht" voor de bouw van 48 flatwoningen. De fa. Luxen en Worst zal aan de Trompstraat 24 flat woningen stichten, voor welke bouw even eens tot verkoop van grond werd besloten. De raad nam een voorstel aan tot uitbrei ding van de Wim Gertenbaschschool. De heer Lindeman (K.V.P.j informeerde of deze uitbreiding wel voldoende zal zijn. Wethouder Kerkman deelde mee dat met het ontwerpen van een groter plan voor de uitbreiding te veel tijd gemoeid zou zijn. Tot bestuursleden van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbe toon werden benoemd, respectievelijk her benoemd de dames A. Joustra—Kuyper en G. StemlerTjaden en de heren P. Douma en B. Bosman. De heer Van der Werff (C.H.) had graag gezien dat mensen uit protestants-christelijke kring ook waren voorgedragen, waarbij hij doelde op een namens de kerken af te vaardigen diaken. Wethouder Tates maakte duidelijk dat enige van de voorgedragenen protestants- christelijk zijn, waarop de heer Van der Werff als bezwaar aanvoerde dat „deze mensen misschien wel nooit in de kerk komen", tegel welke opmerking de wet houder protesteerde. De heer J M. Cannegieter uit Amster dam werd benoemd tot onderwijzer aan de Wim Gertenbaschschool voor u.l.o. De overige voorstellen werden alle aangeno men. Bij de rondvraag vroeg mevrouw Stem ler—Tjaden (V.V.Dom een fraaiere om lijsting voor het portret van de Koningin in de raadszaal. De voorzitter antwoordde dat hij een betere afbeelding gewenst vond. In een vergadering van Noordhol landse burgemeesters had hij de suggestie gedaan een kunstenaar een beeltenis van de Koningin te laten vervaardigen Dit zal worden bezien en hierover zullen te zijner tijd nadere mededelingen worden gedaan. der liberaal dan dat van de nationale re geringen". Voorts zei ir. Mansholt dat het gemeen schappelijk beleid niet dirigistisch moet zijn met een grote, directe invloed op de produktie. „Het zal zo liberaal mogelijk moeten zijn, maar de markt moet worden gesta biliseerd en de landbouwer moet een ze kere bescherming worden verleend". De vice-voorzitter van de Europese commissie vatte in het kort de landbouw voorstellen van de E.E.G. samen: 1) coördinatie van het nationale land bouwbeleid en het voorkomen van over- produktie. Ir. Mansholt merkte hierbij op, dat er tot dusverre nog nooit een balans is gemaakt van produktie en consumptie, 2) het streven naar versterking van de nationale landbouwprogramma's. Het is uiterst noodzakelijk, dat er meer kapi taal beschikbaar komt voor structurele verbeteringen in de landbouw 3) het verlenen van steun aan de land bouw door de gemeenschap voor structu rele verbeteringen via het fonds voor structurele verbeteringen. Ten slotte deelde de heer Mansholt mede, dat de voorstellen van de com missie voor advies zijn voorgelegd aan het economische en sociale comité. Hij ver wachtte, dat dit comité in de loop van fe bruari zijn advies gereed zal hebben. In dat geval zou de commissie in de loop van maart van het volgend jaar de voorstel len officieel aan de zes regeringen kun nen aanbieden Vanmorgen is op Westerveld in Driehuis het stoffelijk overschot gecremeerd van de heer H. S. Hylkema, oud-ambtenaar van de Kinderwetten en lid van de Grote Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente in Haarlem. De plechtigheid droeg een sober karak ter. Mr. E. J. W. Top, vice-president van de Haarlemse rechtbank, kenschetste de overlede als iemand die voortreffelijk lei ding heeft gegeven in het jeugdwerk in het bijzonder voor Pro Juventute. Ook als rapporteur voor de officier van Justitie en de rechtbank was de heer Hylkema objec tief en stond bij hem het belang van het kind voorop. Hij zette zijn hele persoon lijkheid in en reisde soms het hele land af om een goed gezin voor een kind te zoe ken. Uit naam van deze vele kinderen dankte mr. Top voor hetgeen de heer Hyl kema heeft gedaan. Tevens legde hij de na druk op de grote sj,e«£ die de .thgps over- 'lèdene'van zijn vrothv heeft ondervonden. Mr. P. Fuhri Snethlage sprak een kort dankwoord namensde Vereniging Pró Ju ventute. Dank zij de stimulerende arbeid van de heer Hylkema beleefde de vereni ging voor de oorlog een bloeitijd. De ver eniging zal de heer Hylkema steeds met veel dankbaarheid gedenken, aldus mr. Fuhri Snethlage. Mejuffrouw ds. C. Sou- tendijk las psalm 62 voor, waarna zij de heer Hylkema beschreef als een stille wer ker die zijn kracht in God zocht. „Hij was tot het laatst dankbaar voor wat de men sen voor hem deden". Ds. Soutendijk besloot met het bidden van het Onze Vader. Nadat de kist was gedaald dankte een broer van de over ledene mede namens mevrouw Hylkema voor de belangstelling. (Ongecorrigeerd) Geen kerstgroeten. Ten gevolge van ziekte van personeel van de Dienst Ontwik keling, Sport en Ontspaning van 't ministe rie van Marine konden dit jaar geen op- namedagen worden gehouden in de meer dan 20 plaatsen in ons land, waar vorige jaren familieleden van personeel der ma rine groeten konden uitspreken voor hun verwanten in Nieuw-Guinea of op de An tillen. Hun is wél verzocht voor de op namen van kerst- of nieuwjaarsgroeten naar Den Haag te komen, maar voor de meesten bleek dit te bezwaarlijk te zijn. Tot dusver zijn slechts vijftien groeten op genomen. tegenover het vorige jaar 1350. Vijfhuizen Dinsdagavond is het bestuur van de ver eniging „Dorp Vijfhuizen" in vergadering bijeengeweest ter bespreking van dorps belangen, welke binnenkort in een algeme ne vergadering met de burgerij zullen worden behandeld. Verscheidene punten welke in de voorgaande jaarvergadering ter tafel kwamen, hebben intussen hun be slag gekregen of zijn in behandeling Zo wordt momenteel aan het begin van de d'IJserinckweg op de hoek van de Vijf- huizerweg een plantsoen aangelegd, waarin een bank zal worden geplaatst. Verder zullen in de uitbreidingsplannen, die in de loop van de komende tien jaren in Vijfhuizen zullen worden verwezenlijkt, verschillende wensen in vervulling ge gaan. Dit betreft onder meer de aanleg van sportvelden, waarvan het eerste bin nen afzienbare tijd zal worden voorbereid. Het stemt het bestuur tot voldoening, dat men in de afgelopen winter op voor beeldige wijze heeft gereageerd op het verzoek tot sneeuwvrij maken van de voet paden. Mocht dit nodig zijn, dan zal men in de komende maanden gaarne hiervoor opnieuw de medewerking van de burgerij inroepen. Het bestuur zal de aandacht van de be treffende autoriteiten vestigen op die pun ten van de wegen in de omgeving van het dorp. die verbetering behoeven. Eind januari of begin februari zal de jaarlijkse openbare vergadering worden belegd. Behalve de voor een dergelijke bijeenkomst van de dorpsgemeenschap gebruikelijke punten zoals verslagen en bestuursverkiezing, zal dan onder andere ook aandacht worden geschonken aan de dorpsuitbreiding. Nieuwe sportzaak. Het Sporthuis Cen trum in Rotterdam hoopt eind maart in het pand Grote Houtstraat 16 in Haarlem, waar de firma Abr. Meijer gevestigd is ge weest, een filiaal te openen. Tevoren heeft een interne verbouwing plaats. De firma, die acht zaken in ons land heeft, voert sport- en kampeerartikelen, ook voor wa tersport. Zij wil het hele pand aan de Grote Houtstraat voor de verkoop be stemmen. Op de tweede etage komt een tentenshow. Het aannemersbedrijf Kroon van Diest in Haarlem zal de verbouwing uitvoeren. In de afgelopen nacht is een der ver plegers aan boord van de „Groote Beer" omgekomen nadat hij was aangevallen door een geestelijk gestoorde. De „Groote Beer" die thans in over- heidscharter naar Australië onderweg is, ligt in Port Said. Op verzoek van de poli tie zal het stoffelijk overschot van het slachtoffer naar Nederland worden ge bracht door de „Zuiderkruis". Het echtpaar Hendriks-Modderkolk, uit Arnhem, resp. 61 en 60 jaar oud, is van morgen omstreeks 7 uur in Westendorp dodelijk verongelukt. De bestelauto, waar mee het echtpaar met textiel op weg was naar de markt in Winterswijk, kwam in botsing met een autobus, die arbeiders van een fabriek van Varseveld naar Doetin- chem vervoerde. Het ongeluk gebeurde doordat de bus naar links moest uitwijken voor een boerenwagen, die uit een zijweg kwam. Een aanrijding met de bestelauto, die uit tegenovergestelde richting kwam, was toen onvermijdelijk. Van de arbeiders uit de bus werden er zes licht gewond. De Algemene Kunstzijde Unie n.v. keert over het boekjaar 1959 een interim-divi dend van 4% op de gewone aandelen uit (evenals over 1958). De datum van betaal baarstelling zal op de gebruikelijke wijze bekend gemaakt worden. AMSTERDAM Bij kalme handel waren de internatio nale waarden verdeeld, Wall Street gaf de vorige dag een herstel te zien maar de koersen voor de Nederlandse hoofdfondsen werden er, aan de slotkoersen voor deze waarden in Amsterdam, aangepast en ver der ging in New York ntet Dit was voor Amsterdam een behoorlijke misreke ning waardoor de koers in de avonduren voor aandelen Philips daalde van 841 tot 825, Unilever van 752 tot 738 en AKU van 464 tot 452. Aandelen Philips liepen van 820 terug tot 815 om op ongeveer 819 de markt te verlaten, tegen als vorige slot- prijs 822%. Buitenlandse vraag was in deze hoek alleen op lagere prijzen aan wezig. Hierdoor was het Damrak voor dit fonds min of meer op zichzelf aangewezen. Gezien de zeer grote koersstijging voor aandelen Philips van de laatste dagen en het uitblijven van flinke aankooporders uit het buitenland is het geringe koers verlies vrijwel te verwaarlozen. Hierdoor wordt aangetoond, aldus de beurs, dat het publiek op dit moment niét tot winst nemingen in dit fonds wenst over te gaan. AKU miste de steun van Parijs en West- Duitsland en daalde van 459 tot 456, tegen de vorige dag 458%. Unilever ontmoette enige steun door kleine ruilingen van aan delen Philips in de margarinepapieren. Hierdoor kon het fonds een koerswinst van circa negen punten boeken bij een prijs van 747. Kon. Olie lag verlaten en ruim een gulden lager. De scheepvaart kon zich aanvankelijk zeer goed handhaven doch gedurende de verdere beursduur trad een lichte daling in, behalve voor aan delen Kon. Boot. Van de leidende cul tures verloren Amsterdam Rubber en certi ficaten Deli een kleinigheid na een hogere opening. HVA ruim een punt lager. Staats fondsen vrijwel onveranderd in een zeer stille markt. Nationale Handelsbank een weinig lager bij minimale omzetten. In de lokale sector werden grootbanken iets lager geadviseerd. Nederlandse Ford werd op 395 ex 8 percent interim-dividend ge adviseerd tegen gisteren 410 V2 cum divi dend. Aandelen en converteerbare obli gaties Zwanenberg-Organon kregen hogere adviesprijzen na de forse koersdaling van de vorige dag. Claims Stoomspinnerij Twenthe kregen een adviesprijs op 40 tot 45 55), de nieuwste lening Bank voor Nederlandsche Gemeenten onver anderd op 99%, terwijl de laatste ver- handeldag in claims Nederlandsche Mid- denstandsbank een advieskoers bracht van 12,50 waarmede de aandelen-emissie is geslaagd. Grasso's Machinefabrieken een paar punten hoger op de gestegen ver kopen. Prolongatie 3Vi percent. (ANP) Van een totaal van 451 verhandelde fondsen sloten 158 (35.1 percent) hoger, 196 (43.4 percent lager en 97 (21.5 per cent) gelijk. (A.N.P.) NEW YORK Het opmerkelijke feit is op de New- yorkse beurs geweest dat de elektronische en staalaandelen zwakjes voor de dag kwamen op een voor de rest prijshoudende en gematigd drukke markt. De industrie aandelen beleefden een kortstondige glo rie, toen zij het eerste uui al een gemid delde waarde bereikten van 678.54, hoger dan op de record-dag 3 augustus, toen zij stegen tot 678.10. Maar tegen sluitingstijd lag het gemiddêlde weer beneden 't record. Het beste verkocht werden de kwaliteits fondsen. Du Pont bereikte een winst van vier en sloot met een van anderhalf. De afdeling motoren liep terug, na eerst aan de winnende hand geweest te zijn. Ame rican Motors zakte het meest, namelijk drie dollar. Van de 1279 verhandelde fondsen waren 442 hoger en 63 lager. Het industriegemiddelde kwam van 675.07 op 673.78, het spoorweggemiddelde van 154.09 op 154.85, dat van openbare nutsbedrijven van 87.30 op 87.17. (UPI) Ampenan 15 v. Genua n. Port Said. Argos 15 te Varna. Aegis 16 te Curasao. Alnati 15 v. Recife n. Santos. Acmaea 15 480 m. w. Sabang n. Singapore. Andijk 15 te Bremen Arendskerk 15 120 m. z.z.w. Freetown n. Kaapst. Abbedijk 15 450 m. z.o. Kp. Race n. Terneuzen. Alpherat 15 410 m .n.w. P'maribo n. Rio de Jan Amerskerk 15 45 m. o.n.o. Barcelona n. Marseille Annenkerk 15 te Beira verwacht. Appingedijk 15 340 m. w.z.w. Azoren n. Londen. Amedijk 15 230 m. o.z.o. Bermuda n. Miami. nsmidiske 15 165 m z.z.w. Nantucket n. R'dam. Asterope 15 480 m. z.z.o. Kp. Race n. Hpt. Roads. Ameland 16 te Rotterdam. Almdijk 15 300 m. z.o. Bermuda n. Houston. Alcor 15 te Bremen. Alphacca 15 te Bremen. Ammon 15 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Attis 14 85 m. z.z.o Kingston n. Maracaibo. Acila verm. 15 v. Curacao n. Stockholm. Area verm. 15 v. Curacao n. Cardon. Ares 15 840 m. w.z.w Fayal n. Le Havre. Aagtekerk 15 te Amsterdam. Batjan 15 v. Calicut n. Djibouti. Bonita 15 v. Charleston n. New York. Batu 16 te New York. Bennnekom 16 te Guanta. Banggai 15 v. New Orleans n. Philadelphia. Bawean 15 125 m. n. Azoren n. Marseilles. Boskoop 15 1390 m. w.z.w. Flores n. Antwerpen. Bantam 15 te Suez v. Aden. Breda 15 op Orinocorivier. Borculo 15 te Granville verwacht. Bengkalis 15 120 m. z.z.o. Kreta n. Port Said. Camphuys pass. 15 Penang n. Singapore. Caltex Delfzijl 16 te Fredericia. Charis 15 v. Paramaribo n. Madeira. Calt. Rotterdam 15 38 m. n o. Socotra n. Durban. Camerounkust 15 80 m. w.z.w. Lissabon n. Dakar. Cradle of Liberty 15 40 m n.o. North Foreland naar Gothenburg. Geertje Buisman 15 88 m. n.n.o. Oran n. Londen. Caltex Arnhem 15 120 m. o.n.o. Gibralt. n. Perms Calt. Leiden 15 30 m. n.w. Philippeville n. Abadan. Caltex Pernis 15 173 m. n.w. Djeddah n. Pernis. Cirrus 15 20 m. o. Orkneys n Rotterdam. Clavella 15 te Belfast verwacht. Crania 15 300 m. w.z.w. Bombay n. Bombay. Camitia 15 105 m. n.o. Flores n Rotterdam. Cities Service Valley Forge 15 340 m. n.n.w Mona Passage n. Amuaybay. Caltex Gorinchem 15 te Rotterdam. Carrillo 15 v. Rotterdam n.Tela. Casamance 15 v. Duinkerken n. Rouen. Castor 15 60 m. n. Burlings n. Algiers. Calamares 15 te Santa Marta v. Cortes. Celebes 15 te East-London v. Port Elisabeth. Cinulia 14 200 m. n.n.o. Paramaribo n. Durban. Caltex Utrecht 15 190 m. w. Karachi n. Karachi. Drente 16 te Surabaja. Duivendrecht 16 te Trinidad. Daphnis 15 te New York. Dahomeykust pass. 15 Gran Canaria n. Freetown Ena 15 220 m. z.w. Landsend n. Eastham. Esso Nederland 15 5 m. z.o.Ras Madraka n. Suez. Eemland 15 v. Hamburg n. Amsterdam Eenhoorn 15 19 m. n. Finisterer n. Hamburg. Friesland SSS 15 v. Rotterdam n. Immingham. Gaasterland 15 te Rio de Jan. v. Angra Dos Rels. Gaasterkerk 16 te Genua Graveland 15 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Gunieekust 16 te Duala. Garoet 15 te Bremen Groote Beer pass. 15 Kp. Bon n. Port Said. Hector 15 v. Tripolis n. Beyrouth. Heemskerk 15 te Marseille Hilversum 16 v. Corpus Christi n. Brownsville. Holendrecht 15 60 m. w.z.w. C'blanca n. Luanda. Hecuba 15 55 m. w. Vlissingen n Brake. Hera 15 680 m. n o. Trinidad n. Port of Spain. Hathor 15 te Saloniki v. Piraeus. Hersilia 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Haarlem 16 te Antwerpen Verwacht v. Hamburg Helena 15 490 m. o.z.o. Kp. Race n Vlaardingen. lsis 15 380 m. n.w. La Guaira n. La Guaira. Jacob Verolme 16 te Callao. Jason 16 te New York. Java 16 v. Casablanca n. Genua. Joh. Frans 15 200 m. w. B. Ventura n. Guayacan. Karachi 16 te Suez. Karakorum 15 te Boston. Kreeft 16 te Narvik. Kinderdijk 15 5 m. n. Texel n. Rotterdam. Kosicia pass. 15 Ouesant n. Curacao. Katelysia 15 600 m. n.o. Manilla n. Bunju. Kamperdijk 15 800 m. o. Kp Race n. New York Kara 15 50 m. z.w. Mona eil. n. Perth Amboy. Kellia pass. 15 Mona Passage n. New York Khasiella 16 te Turku verwacht v. Stockholm. Kieldrecht 15 v. Port Said n. Genua. Koningswaard 16 te Punta Cardon verwacht. Korovina 15 250 m. z. Recife n. Curacao. Kinderdijk 15 te Rotterdam. Kabylia verm. 15 v. Curacao n. Cardon. Kopionella verm 16 v. Stockholm n. Kalmar. Krebsia 16 te Miri verwacht. De commissie voor zeevervoer van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) is blijkens een uit gegeven bekendmaking van oordeel dat het onlangs door Brazilië uitgevaardigde voor schrift om een groter deel van de invoer in dit land via Braziliaanse schepen te doen geschieden, „een betreurenswaardige aantasting van de normale commerciële gang van zaken, die ernstige schade zal toebrengen aan de internationale scheep vaart en handel", is. Een Braziliaans besluit maakt het vol gens de commissie duidelijk dat het de be doeling van de Braziliaanse regering is 70 percent van de invoer over zee te doen transporteren door schepen onder Brazi liaanse vlag of door schepen die door Bra ziliaanse ondernemingen met instemming van de regering zijn gecharterd. Vernomen is dat de Amerikaanse rege ring een dergelijk protest heeft gediend. De commissie zegt „in toenemende mate verontrust te worden" door de uitbreiding van discriminerende praktijken over de gehele wereld, zij zal op volgende bijeen komsten overwegen welke maatregelen zij zal aanbevelen om deze te bestrijden. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3%*/. Nederl. '47 91% 91% 3 Nedl. 1962/64 97'/,, Woningbouw 6 108*/,g Pr. A'dam '56 I.. 79% Pr. A'dam '56 II.. 89% Pr. A'dam '56 III 89% Pr. R'dam '52 I.. 88% Pr R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 95% A.K.U 455% 446 Calvé Delft 732 735 Van Gelder Zonen 262 260 K. N. Hoogovens. 767 765 Nederl. Ford 389 ex 391 N. Kabelfabriek 434 435 gew.Philips GloeiL 818 800 Pref.PhilipsGloeil. 290 285 Unilever 746% 754 Wilton Fyenoord. 224 223 Werf Gusto 163 163 Dordtsche Petrol. 747% 737 Kon. Petroleum.. f 162.50 f 160.20 Billiton 367% 365 A'dam Rubber.... 116% 114 K.L.M f 115.— f 114,50 Holl. Amer. Lijn.. 173 170 K.N.S.M 193 191 N. Scheepv. Unie 154% 153 v. Nievelt Goudr. 144% 143% Phs. v. Ommeren 256% 255 H.V.A. 157 155% DelimaatschappiJ 183 f 183.90 Amsterd. Bank 327 327 Nat. Handelsbank 176% 176 Ned Hande1 Mij.. 240% 240% Rotterd Bank 281 280 Twentsche Bank •>57 257 Anaconda Copper 65% 65% Bethlehem Steel. 55% 54% U.S. Steel 99% 99 General Motors.. 54"/, 54 Shell Union 77% 78 Tidewater 24% 24 Karlmata 12 v. Labuan n. Sandakan. Kryptos 15 330 m. n.w. Perim n. Fao Koratia 15 470 m. w. Straat Torres n. Sydney. Kylix 15 60 m. w Helgoland n. Sundsvall. Leiderkerk 15 v. Mufattah n. Kuwait. Loppersum 15 v. Bremen n. Hamburg. Laarderkerk pass. 15 Walvisbaai n Las Palmas Lutterkerk 15 dw. Bizerta n. Port Said. Lekkerkerk 15 120 m. o. Malta n. Port Said. Leopoldskerk 15 80 m. z.z.w. Finist. n. Le Havre Lindekerk 15 nog te Khorramshahr. Laurenskerk 15 v. Port Said n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk 15 126 m. z.o. The Brothers naar Suez. Liberty Bell 15 100 m. n. Tortug eil n. P. La Cruz. Loosdrecht 15 90 m z.w. Ouessant n. Antwerpen. Loppersum 15 v. Bremen n. Hamburg. Larenberg 15 Ouessant gepass. n. Antwerpen. Limburg 15 dw. Kp. Palos n. Le Havre. Lcuis Lantz 15 180 m. z.z.w. Finisterre n. R'dam. Maas 16 te Tripolis verwacht. Minos 15 te Oulu. Musilloyd pass 15 Gibraltar n. Port Said. Maaslloyd 14 te Calcutta verwacht. Maetsuycker 15 te Fremantle verw v. Singapore Mataram 15 400 m. w. Sabang n. Suez. Modjokerto 18 te Rotterdam verw. v Barcelona. Mylady 15 380 m. n.w. Casablanca n. Dakar. Mohammed Reza Shah 15 54 m. n.w. Abu n. Suez Maureen 15 480 m. z.o. Kp. Race n. Hamburg. Mentor 14 30 m. w. Ouessant n. St. Lucia. Malea 15 te Singapore verwacht. Merwede 15 340 m. z.z.w Las Palmas n. Bathurst. Moordrecht 15 89 m. n. Rastanura n. Aden. Muiderkerk 15 v. Genua n. Antwerpen. Maasdam 14 280 m. o. Kp Race n. Halifax. Modjokerto pass. 15 Finisterre n. Rotterdam. Naess Lion 15 dw. Kuria Muria n. Band. Mashur. Naess Comm. 15 40 m. z.z.o. Ras Al Hadd n. Mena- Nijkerk 15 300 m. o. Ceylon n. Aden. Neder-Elbe 15 55 m. z.z.w. Colombo n. Singapore. Nestor 15 100 m. z.o. Santiago n. Baltimore. Naess Tiger 15 37 m. n.o Masira n. Suez Neder-Eems 15 te Marseille verwacht v. Genua. Noordwijk 15 210 m. n. Dakar n. Monrovia. Oranje 15 210 m. w.n.w. Fremantle n. Melbourne. Oldekerk 16 te Singapore. Oostkerk pass. 15 Lissabon n. Duinkerken. Oranjefontein 15 te Antwerpen v. Southampton Ouwerkerk 15 75 m. o. Valencia n. Antwerpen. Overijsel 15 v Amsterdam n. Bremen. Oberon 15 te Georgetown verw. v. Paramaribo. Orion 16 v. Algericas n. Rotterdam. Osiris 16 te Port of Spain. Poseidon 14 v. Halifax n. Port Au Prince. Purmerend 15 dw. Lissabon n. Rotterdam. Polydorus 15 v. Trincomalee n. Aden Prins Frederik Willem 16 te Glasgow. Pr. Joh. Willem Friso 16 v. Piraeus n. Limassol Pendrecht 15 170 m. z.w. Ouesant n. Banias. Peperkust 15 143 m. z.z.w. L. Palmas n. Le Havre. Prins Willem V 14 v. Quebec n. Le Havre Prins Willem III 15 v. Rotterdam n. Hamburg. P G. Thulin 15 Sint Vincent. Philine 19 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahm Prins Willem IV 16 te Glasgow verwacht. Pygmalion 15 te Rotterdam n. Amsterdam. Parkhaven pass. 15 Finisterre n. Las Palmas. Raki 16 te Sydney verwacht. Riouw 15 v. Surabaja n. Balik Papan. Randfontein 15 v. Las Palmas n. Kaapstad. Rotterdam 16 te Cristobal. Ruys 16 te Durban. Roggeveen 15 94 m. o. Timor n. Singapore. Rijnkerk 15 320 m. n.o Mombasa n. Aden. Radja 15 120 m z.o. Minicoy n Aden. Rijndam 15 410 m. w Landsend n. New York. Rotti 15 voor anker Shat Al Arab. Rondo 14 te Kaapstad. Schelpwljk 15 180 m. n.o. Paramaribo n- B. Aires. Stentor 16 te Houston verwacht. Sunetta 15 buiten rede Singapore wachten. Stad Gouda 16 te IJmuiden. Stad Leiden 15 970 m. z.o. K. Race n G. v. Mexico Solon 14 v Barranquilla n. Ciudad Trujillo. Statendam 15 v. New York n. Cabh. Schouten lb te Port Kembla. Sommelsdijk 15 v. Halifax n. Antwerpen. Stad Alkmaar pass. 15 Cherbourg n. Dakar. Stad Maassluis 15 te Las Palmas. Stad Rotterdam 14 v. Genua n. Melilla. Strat Singapore 16 te Melbourne. Samarinda 15 te Lorenzo Marques. Straat Bali 15 v. Durban n. Penang. Saloum 15 145 m. n. Dakar n. Rouen. Stad Schiedam 15 40 m. w.z.w. Standlandet n. Gent. Scheldelloyd 15 v. Bangkok n. Miri. Stad Arnhem 15 60 m. zz.w. Ushant n. Livorno. Stad Utrecht 15 120 m. z.w. Landsend n. Vlaard. Stanvac Malacca 14 v. Sungeigerong n. Bangkok. Stanvac Talang Akar 15 te Tj. Uban v. Buatan. Steenwijk 15 215 m. w. Flores n. Newark. Straat Lombok 15 te Adelaide verwacht. Straat Mozambique 15 te Kaapstad verwacht. Straat Torres 16 te Bedibunder verwacht. Stad Amsterdam 15 25 m. z.z.w. Ouess. n. R'dam. Sigli 15 260 m. z.o. Bangkok n. Kuching Sarpedon 15 te Amsterdam n. West-Indië. Tjipondok 16 te Monrovia. Thelidomus 16 te Cornerbrook. Tjikampek 15 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Tjiliwong 16 te Walvisbaai. Tabian 15 158 m. o.z.o. Port Sudan n. Suez. Tahama 15 70 m. o.n.o. Algiers n. Antwerpen Tarakan 15 te Singapore verwacht n Bangkok. Taria 15 300 m. n.w. Borneo n. Singapore. Texel 15 70 m. z. Colombo n. Singapore. Themis 15 v. Trinidad n. Puerto Ordaz. Tjipanas 16 te Singapore. Tara 15 v. Santos n. Montevideo. Tabinta 15 te Amsterdam Tjimanuk 15 260 m. n.o. Balikpapan n. Hongkong. Tegelberg 15 v. Hongkong n. Manilla. Vlieland 15 50 m. o.z.o. Kp. St. Vincent n. Mena. Vasum 15 710 m. n.w. Aden n. Philadelphia. Vivipara 15 25 m. w. Lissabon n Rotterdam. Vlist 15 360 m. n.n.w. Flores n. New York. Waterman pass. 15 Azoren n. Curacao. Willem Ruys 15 te Bermuda. Woltersum 14 v. Mobile n. Savannah. Waingapoe 16 te Dar Es Salaam. Wieldrecht 15 te Port Socony. Wonosarl 16 te New York. Wonosobo 15 v. Antwerpen n. Hamburg. Wonorato 15 210 m. z. Massam n. Penang. Weltevreden 15 15 te Ouessant n. Rotterdam. Willemstad 15 80 m n.o. Flores n. Southampton. Westertoren 15 dw. Belawan n. Singapore. IJssel 16 te Patras Zuiderkerk 15 te Fremantle. Zuiderkruis 16 te Aden Zonnekerk 15 110 m. o. Massua n Suez Zeeland 15 115 m. w. Algiers n. Tripoli. Zaankerk 15 te Rotterdam. Zaanland 15 v. Amsterdam n. Bremen/Hamburg. KLEINE VAART Admiralengracht 15 30 m. n.o. Sandhammern naar Helsinki. Ank T 12 v. Skutskaer te Zaandam. Ardeas 15 80 m. n.n.o. Villano n. Malta. Atlas 14 v. Alicante n. Cadiz. Bab T 12 v. Stugsund te Hudiksvall. Bloemgracht 15 te Fehmarnbelt n. Rauma. Boreas 14 te Amsterdam n. Gothenburg. Draco 14 30 m. n.o. Bougie n Algiers. Elsa 14 Kiel gepass. n. Zaandam. Elsa 14 dw. Langeoog n. Zaandam. Joost 12 Kiel gepass. n. Karskaer. Julia Mary 16 te Amsterd. verw. v. Teignemouth. Kaap Falga pass. 15 Kamperduin n. Amsterdam. Kaap St. Vincent 15 dw Terschelling n. R'dam. Lijnbaansgracht pass. 15 Petten n. Rotterdam. Midas 14 v. Lissabon n. Tanger. Nero 14 v. Delfzijl n. Amsterdam. Nette. 11 v. Oran n. Gandia. Phidias 15 30 m. o.n.o. Kp. Bon n. Famagusta. Plato 15 te Amsterdam n. Hamburg. Ponza 14 Brunsbtittel gepass n. Zaandam. Tilly 13 v. Oxelosund te Zaandam. Twee Gebroeders 15 te Wight n. Rotterdam. SLEEPVAART Clyde 16 n. Elbe samen n. Honolulu. Cycloop 16 v. Plymouth te Southampton. Friesland 13 900 m. z.w. Fayal n. Nederland. Gele Zee 15 420 m. z.w. Kp. Landsend. Hector en Nestor 16 te IJmuiden. Noordholland 13 250 m. w. Honolulu n. Japan. Noordzee 16 v. Suez Poolzee 16 v. Maassluis. Oostzee 15 1200 m. o. Honolulu. Rode Zee 15 800 m. w. Gibraltar n Perz. Golf. Schelde 16 v. Kuwait n. Mamman. Simson en Titan 16 te Middlesborough. Stentor 16 te Rotterdam. Tasmanzee 15 700 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Tyne 15 60 m. z.o. Kp. Florida n. Terneuzen. Witte Zee 15 480 m. o. Cietoria (Braz.) n. Hamb. Zwarte Zee 12 te St. Michaels n. Lissabon. ,f9luoanecrqlX t! in uw huiskamer met een Philips radiogrammofoon of radiogrammofoonmeubel. Phi lips radio en Philips grammo foon vormen het ideale duo dat u laat genieten van goed samenspel Philips grammofoon is een ge schenk voor het hele gezin. Maak de feestdagen nóg ge zelliger Draagbare radio grammofoon Twee golfgebieden Vier draaisnelheden 238.— Radiogrammofoon meubel. Vier golf gebieden. Twee ge scheiden luidsprekers 748.— Een handelszaak kan niet buiten reclame De beste reclame is adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. JOOP VAN DEVENTER voor uw Bromfiets- en RUwielonderdelen Lederen wanten v.a. 4.25 Regenbroeken vanaf 5.95 Splendor Kerstverlichting 16 lamps vanaf 6.50 SCHAGCHELSTRAAT 19-24 Haarlem - Telefoon 17780 zoekt enige jongemannen (1824 jaar) ter opleiding tot Enig technisch gevoel is voor dit vak zeer gewenst Persoonlijke kennismaking dagelijks Personeelsafdeling, Zijlweg 138, Haarlem. I

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7