Rijksautomobielcentrale in Haarlem trekt vrijdag in nieuw gebouw Raad van Bennebroek praatte lang over subsidies van enige tientjes Merkartikel speelt grote rol bij concurrentiepositie op Euromarkt S Chevrolet 1960 TOPJAAR 1959: Vrijwillige brandweer heeft liever geen vaste vergoedingen WOENSDAG 16 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Garage en werkplaats in Waarderpolder bevatten tal van technische snufjes afl v. Empelen' Ned. Raffinaderij voor Petroleumprodukten bestaat 50 jaar Betaling abonnementsgeld per giro VAN LENT Voor onze kwartaal-abonnees Haarlems Dagblad Onderlinge competitie VHS Dr. J. Bartels sprak voor Academie voor voortgezet economisch onderwijs Stille Armen te Heemstede Filmavond Culturele Kring Kerstzangavond „Zachtjes met de deuren" Auto's botsten UIT STAD EN STREEK boterham? ...maak een blikje vis open! TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. Harddraverijvereniging hield jaarvergadering Blindenkoor gaf mooie uitvoering Amateurfotografenclub hield feestavond 9 Wanneer ir. G. A. P. de Kort, hoofd van de centrale afdeling gebouwen van de P.T.T., vrijdagmiddag om drie uur de nieuwe rijksautomobielcentrale aan de Nijver- heidsweg in de Waarderpolder in Haarlem aal openen, betekent dat de ingebruik neming van de best uitgeruste garage met werkplaats van ons land. Het gebouw beslaat een totale oppervlakte van liefst 2500 vierkante meter. De garage alleen al is 52 meter lang en 34 meter breed. Er kunnen meer dan honderd voertuigen worden ondergebracht. Bovendien is naast het gebouw een terrein van duizend vierkante meter gereserveerd met een eventuele uitbreiding van de stallingsruimte. Het nieuwe onderkomen van de R.A.C. komt in de plaats van de oude centrale aan de Leidsevaart in Haarlem die reeds lang uit haar jas is gegroeid. Het gebouw staat in hoofdzaak ten dienste van het rollend materieel van de P.T.T. Maar ook in rtiin- dere mate van auto's van ministeries, voer tuigen van de spoorwegen en van andere rijksinstanties. De nieuwe R.A.C. is bij zonder modern van opzet en doelmatig in gericht. Het ontwerp is van architect ir. W. Ph. van Harreveld uit Haarlem. Met de bouw werd in augustus v?n het vorig jaar begonnen. De totale kosten bedragen om streeks een miljoen gulden. De enorme garage is tegen brand bevei ligd door een sprenkelinstallatie. Zodra de temperatuur onder het buizennet, dat op enkele meters boven de vloer is aange bracht, een zekere hoogte heeft bereikt treedt automatisch de sprenkelinstallatie in werking en daalt een regengordijn op de plaats van de brand neer. Verder is de garage van de werkplaats gescheiden door grote branddeuren. De vloer van zo wel de garage als van de werkplaats be- Advertentie Onze Kerstetalage is gereed. Zeer aparte KERSTSTUKJES vanaf 2.50 Komt u eens kijken Bloemsierkunst Binnenweg 18 - Heemstede - Tel. 3-80-80 Op 28 december zal het vijftig jaar gele den zijn dat de heer Louis Schoorl sr. in Haarlem een proefraffinagebedrijf voor vaseline heeft opgericht, welk bedrijf in vijftig jaar is uitgegroeid tot de n.v. Ne derlandse Raffinaderij van Petroleumpro dukten, die thans een grote hoeveelheid van rijk-geschakeerde produkten raffi neert en exporteert Behalve de raffinage van vaseline heeft het bedrijf de raffinage en bewerking van onder meer witte- en medicinale oliën, transformatorolie, pe- troleumsulfonaten en mikrokristallijne wassen ter hand genomen. Het jubileum wordt gevierd met een grote feestavond in café-restaurant „Treslong" in Hillegom op vrijdag 18 december, waar het caba retprogramma „Rimram" van Wim Son- neveld zal worden opgevoerd. Eveneens treden op deze feestavond op de goo chelaar Fred Kaps en de Italiaans-Franse zangeres Nina Balti. De avond wordt besloten met een bal on der leiding van de heer George Beekhoven, met medewerking van het dansorkest van Gerard van Krevelen. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de n.v. Nederlandse Raffinaderij van Pe troleumprodukten een fraai uitgevoerd ge denkboekje het licht doen zien, dat onder de titel „Sinds 1909.een uitvoerig over zicht geeft van het snel in omvang toege nomen bedrijf. Geïllustreerd met enige geestige tekeningen en een aantal boeien de foto's wordt in het boekje een terug blik gegeven op de geschiedenis van de aardolieprodukten in het algemeen en van het Haarlemse bedrijf in het bijzonder. Bo vendien wordt op aantrekkelijke wijze een beschrijving gegeven van het fabricage- en raffinageproces van de verschillende produkten, die de N.R.P. .verwerkt, aan gevuld met interessante gegevens over structuur, eigenschappen en gebruik van verschillende vaselinekwaliteiten. Joh. En schedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. in Haarlem heeft deze uitgave verzorgd. De teksten zijn van de N.R.P., het ont werp van Joh. Bon uit Haarlem en de foto's van Studio Lohr in Heemstede. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees f 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. staat uit carborundum, een slijtvast en oliebestendig materiaal. Tevens zijn deze vloeren voorzien van goten waarlangs overtollig water direct afgevoerd kan wor den. De werkplaats 35 meter lang en 29 meter breed is uitgerust met de nieuwste mecha nische technische snufjes. Ondermeer heeft men er de beschikking over twee pneumatisch-hydraulische hefbruggen, elk met een vermogen van drieëneenhalve ton. Deze hefbruggen kan men, wanneer ze niet gebruikt worden, geheel in de vloer laten wegzakken hetgeen uiteraard de beschikbare werkruimte ten goede komt. Een dergelijke inzinkbaar hulpmid del is eveneens aangebracht in de afzon derlijke autowasplaats. Bovendien kan men met deze hefbrug de te wassen wa gens in schuine stand brengen zodat ze ook gemakkelijk aan de onderzijde gereinigd kunnen worden. Er zijn in ons land nog slechts twee van dit soort hefbruggen in bedrijf. In de vloer van de werkplaats zijn tal rijke klepjes aangebracht waardoor de slangen worden gevoerd van de onder grondse afzuiginstallatie. Wanneer een auto met draaiende motor wordt nageke ken sluit men een van deze slangen aan de uitlaatpijp van de wagen. Hierdoor blij ven de gevaarlijke uitlaatgassen niet in de werkruimte hangen. Bovendien zorgt een z.g. heater ervoor dat de atmosfeer in de werkplaats steeds op voldoende tempera tuur is. De hoge en brede ramen verzeke ren een grote lichtinval. Verder is er een aparte ruimte voor plaatwerk en laswerk- zaamheden alsmede een kantoortje en een magazijn voor onderdelen en gereedschap pen. Op de bovenverdieping is een kantine met buffet ingericht die door een breed raam een vrij uitzicht biedt op de Indu striehaven. Voorts zijn op dezelfde verdie ping een spreekkamertje, toiletten en een was- en kleedruimten met douchecel ten behoeve van de werknemers. Een muziek installatie zorgt er voor dat het personeel ook aan „arbeidsvitaminen" niet tekort komt. Buiten het gebouw bevindt zich ten slotte een bedrijfspompstation en een overdekte fietsenbergplaats. Advertentie Kom en zie Stijlvol en zakelijk. Heemstede - Telefoon 38810 B Official dealer. Advertentie bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten. 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien u hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij u een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse schaakclub VHS maakt flinke vorderingen met haar onderlinge competitie. Van opvallende verschuivingen ten opzichte van het vorig seizoen is even wel geen sprake. Enkele resultaten zijn: Groep A: Van Drielv. d. Tak remise; SpinhovenVan Driel 10; Schneiders Duisenberg 10; SpinhovenBlokker 10; Schneidersv. d. Velde remise; v. d. Vel deMazee afgebroken in gewonnen stel ling voor v. d. Velde. Groep B: KoolSnoeck Henkeman 10; Van DijkKrijnen remise, MarinusMeu- lenbeld 10. Groep C: BauerDe Lange 10. Groep D: Van SteenisVeuger afge broken. Groep E: Andersenmevr. Maljaars Kok 10; Barthel—Haan 10; Hundepool— Saeijs 01. Groep F: Janzen—Van Kuipers 01; v. d. Steegv. Asselt 10; ReijmerinkLeen heer 01; HoekVan Tongeren remise. Groep G: RolieEngelhard 01; SwaanswijkTwisk remise; Hermans Swaanswijk 01. IN DE GEMEENTERAAD van Bennebroek praat men graag over subsidies. In vrijwel iedere vergadering doet zich wel een gelegenheid voor deze gesprekstof te hanteren. Menig raadslid en dat geldt zeker voor de drie V.V.D.'ers beziet het beleid van B. en W. ten aanzien van het verlenen van bijdragen aan verenigingen en dergelijke niet zonder argwaan. Dat is ook dinsdagavond weer gebleken. Het kwam zelfs zo ver dat de raad ging stemmen over de voorstellen van het college een subsidie voor één keer van zegge en schrijve 25 te verlenen aan de commissie jubileumfonds van de Koninklijke Algemene Vereniging Bloembollencultuur met het oog op de viering van het honderdjarig bestaan en voor 50 bij te dragen in het bekroningenfonds van de volgend jaar in Rotterdam te houden „Floriade". Het eerste voorstel werd aanvaard met zeven stemmen voor en vier tegen, het tweede verworpen met zes tegen vijf stemmen. Het college van B. en W. nam verder twee voorstellen terug: dat tot het verlenen van een krediet voor de vernieuwing van de brandalarminstallatie en dat tot het verstrekken van vaste vergoedingen aan de vrijwillige brandweer. Behalve de drie V.V.D.'ers was ook de heer Hoogendoorn (Prot. Chr.) er tegen dat Bloembollencultuur 25 kreeg. De heer Enthoven (V.V.D.) zei dat deze vereniging geen directe binding met Bennebroek heeft en er ook geen daad werkelijke arbeid verricht. Zijn fractiege noot de heer Everwijn Lange vroeg zich af waar het eind van het subsidiëren is en noemde in één adem met Bloembol lencultuur verenigingen die zich bezig houden met „hondjes en katjes". Het der de V.V.D.-lid de heer Luske vond het gewenst dat B. en W. wat principiëler over de subsidies oordelen. Bij de behandeling van het voorstel 50 aan de Floriade te verstrekken was de heer Bloemink (Prot. Chr.) de eer ste die bezwaren liet horen. Hij zei dat de ze tentoonstelling te ver van Bennebroek ligt om voor deze gemeente van belang te kunnen zijn. Ook de heer E v e r w i j n Lange vond het te ver gezocht gemeente hier moet „bijspijkeren", éerder een'landsbelang. Bennebroek heeft hier niets mee te maken, aldus deze spre ker. Wethouder Van Lierop wierp te gen dat het hier om de eerste internatio nale tuinbouwexpositie in ons land gaat en dat zelfs Amerika met een inzending Voor de Academie voor Voortgezet Eco nomisch Onderwijs te Haarlem sprak gis teravond in de Gravenzaal van het stad huis dr. J. Bartels, directeur van Lever's Zeepmaatschappij n.v. Na een korte histo rische inleiding ging spreker in op het ont staan van het merkartikel. Tijdens en na de industriële revolutie in de negentiende eeuw, werd het voor de ondernemer die door de technische vindingen voor steeds grotere investeringen stond, om in massa te kunnen produceren een noodzaak niet alleen een afzet voor zijn produkten te hebben, maar vooral een regelmatige af zet. Een belangrijk middel daartoe was het merk. Dr. Bartels ziet als voornaam ste kenmerk van het merkartikel, dat het door de consumenten ook als verschillend van soortgelijke artikelen wordt onder scheiden. Het is dus, volgens spreker, ze ker niet zo dat het verschil in de artike len alleen maar in de naam zit en dus in feite een illusie is. De critische zin van de consument maakt dit. volgens spreker, onmogelijk. De merkartikelenfabrikant zal binnen zijn prijsklasse een goede kwa liteit moeten leveren, omdat anders de door hem beoogde regelmatige afzet in gevaar komt. Maar daarom behoeft een merkartikel nog niet duur te zijn, aldus dr. Bartels. Na de invoering van het merkartikel trad een monopoloïde concurrentie op, waar bij de reclame een belangrijke rol speelde en speelt. Voordat het merkartikel echter met succes geïntroduceerd kan worden, moet aan twee voorwaarden voldaan zijn. Ten eerste moet de technische ontwikke ling zodanig zijn dat differentiatie tussen de produkten mogelijk is. ten tweede moe ten de consumenten een zodanig ontwik kelingsniveau bereikt hebben, dat zij de kwaliteitsverschillen ook kunnen vaststel len en kritisch beoordelen. De tegenstelling tussen producent en consument, die in de vorige eeuw groot was, werd, aldus spreker, door het merk artikel verkleind. De fabrikant dient zich voortdurend op de hoogte te houden van de smaak en de behoeften van het pu bliek. Anderzijds helpt hij door de recla me. die hij voor het merkartikel maakt, het keuzeprobleem voor de consument een voudiger. Dr. Bartels meende, dat de on dernemer hiermede een sociaal-economi sche taak van de eerste orde vervulde. Of de reclame nu al of niet kostprijsverho- gend werk* is volgens spreker niet duide lijk vast te stellen. Zowel prijsverlaging als -verhoging is mogelijk. Zonder recla me. zo verklaarde de heer Bartels, kan de moderne mens het niet stellen: anderzijds dwingt de moderne techniek (automatic) tot een steeds kapitaal-intensievere pro- duktie en daardoor tot een steeds grotere reclame. Op de Euromarkt een markt met 160 miljoen consumenten wordt de nood zaak tot het voeren van een eigen Neder lands merk alleen maar groter. Wil Ne derland zijn plaats op die markt veroveren dan zal de bevolking der partner-landen met het Nederlands merkartikel ver trouwd moeten worden gemaakt. De re clame met inschakeling van alle mo derne communicatiemiddelen zal daar toe uiterst belangrijk zijn. Bij de Euromarkt doen dezelfde proble men voor het merkartikel zich voor als op de binnenlandse markt, alleen op groter schaal en op een breder terrein, aldus be sloot dr. Bartels zijn uiteenzetting. Het comité voor stille armen te Heem stede heeft na de verantwoording van de vorige keer de volgende bijdragen ontvan gen: Mevr. K. 10,—; H. H. B 12.50; H. C. B. 5.—; W. G. 5.—; H. C. K. S.—W. 50,—; M. H. K B. 5,—; A. H. K. 5,—; H. J. L. 5.—; G. H. O. 25,—; H. M. v. U. 10,—; A. P. M. V.—d. G. 10,—; L. W. 2,50; W. C. W. 100,—; Mevr. M. 2,50; V. P. W. H. 10,—; S. IJ. W. J. 25,—; G. D. L.—P. 2.50; J. M. 2,—; Ir. J. V. 20,—; J. V. 2,50; F. C. d. H. 10,—; H. E. d. V. 25,—; A. v. W. 2,50; N. N. 10,—; N. N. 5,—; P. B. 2.50; N. N. 10,—; J. W. 10,—; A. S. v. C. f 25.—; H. C.—K. 10,—; J. H. 2.50; P. W. A. J. 10,—; J. N. v. d. L. 10,—; H. L.—H. 2,50; J. H. O. 5.—; C. A. W. P. 25,—; H. J. R. 25,—; H. H. M. S. 10,—; Mevr. H. A. E. V. 5,—; H. J. V. 5.—; N. N. 1,—; C. D. F. 15,—; A. H. 10,—; N. Z. 50,—; O. E. M. 2,50: K. J. M. 10,—; A. V. P. Him 2,50; J. P. M 10.—; J. S. 25,—; Mr. A. A. V. 20,—; J. G. W. 50,totaal 715,50, zodat nu is ontvan gen f 3101,83. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize, Willem Pijperlaan 14, als ten Raadhuize. Gironummer 153.308. Door de stroom gedood. In Amster dam is de 42-jarige heer A. Stoker, in zijn bedrijf voor het fabriceren van neonver lichting in de Bellamystraat, door elektri sche stroom getroffen en gedood. komt De heer Enthoven vroeg wat dan wel het exportbelang voor Nederland is dat Amerika inzendt. Hij verklaarde zich principieel tegen het voorstel. Ten slotte werd het verworpen met zes tegen vijf stemmen. Tegen stemden onder meer de heren Hoogendoorn (Prot. Chr.)| en Krauweel (P.v.d.A.). Nogmaals kwamen de tongen los toen het subsidieplan van B. en W. voor het volgend jaar ter tafel kwam. Het woord „subsidie" heeft zo zoetjes aan een magi sche klank gekregen in de Bennebroekse raad. Hoewel het hier dus helemaal niet om een voorstel ging grepen verscheide ne leden dit agendapunt aan om hun prin cipiële bezwaren tegen het subsidiebeleid van het gemeentebestuur te laten horen. Spaarregeling Het voorstel een premie-spaarregeling ijgt gemeentebestuur in te voeren 'het voorbeeld van de Rijksregeling stuitte op principieel en praktisch verzat Dejparochianen der St. De heer E n t h o v e n zei in de regeling Martinusparochie hebben naar een „inkomensbestedingsdwang" te proe ven. De regeling is geënt op de Rijksre geling en spreker zag graag de enige hob bel in het voorstel van B. en W. als afwijkend punt heeft het college namelijk geopperd een glijdende schaal te maken om de overgang van de premiepercenta ges minder abrupt te laten verlopen platgewalst. Spreker stelde voor een dif ferentiatie bij de inkomensgrens van rond zeven mille toe te passen. De heer Bloemink (Prot. chr.) sloot zich hierbij aan, maar deze spreker had ook principiële bezwaren. Hij meende in de spaarregeling het gevaar van bevoog ding door de overheid te bespeuren. Hij zou er nog vrede mee kunnen hebben als het een regeling voor bijvoorbeeld tien jaar zou zijn om het Nederlandse volk weer sparen te leren. Hij ondersteunde het voorstel van de heer Enthoven de re geling te aanvaarden zonder de glijdende schaal. De heer Krauweel (P.v.d.A.) wierp tegen dat talrijke rederijen en banken al jaar en dag een spaarregeling hebben die als twee druppels water lijkt op die van de overheid. Hij zei het niet eens te zijn met de thans door diverse leden geopper de differentiatie bij de inkomensgrens. De heer Hoogendoorn zei geen dwang in de regeling te zien. Pas als men haar aangaat moet men zich aan enige beper kende voorwaarden ten aanzien van dc besteding onderwerpen. Overal hoort men van „sparen .sparen," vooral van de zijde van werknemers. Een premie is dan ook op haar plaats. Het voorstel van de heer Enthoven werd echter met 7 te gen 4 stemmen verworpen. Met het voor stel van B. en W. ging de raad hierna zon der hoofdelijke stemming akkoord. Toen het voorstel de vrijwillige brand weer een jaarlijkse vaste vergoeding te geven aan de orde kwam. deelde devoor- z i 11 e r, burgemeester D. van der Hoop van Slochteren mee dat de brandweer zelf hier niet voor voelt. Zij ziet liever de jaarlijkse subsidie van 250 verhoogd. De voorzitter kondigde daarop aan dat het college in de volgende vergadering met een nieuw voorstel komt. Vóór de raad 't voorstel een krediet van 4571 te verstrekken voor de vervanging van de brandalarminstallatie ging behan delen merkte de burgemeester op dat B. en W. denken aan een sirene. Hiermee zou men overdag de brandweerlieden be ter kunnen bereiken. Des avonds heeft men aan de alarminstallatie voldoende. De heer Everwijn Lange vond het nog beter uitsluitend een sirene aan te schaffen. Deze oordeelde hij voor dag én nacht voldoende. Bovendien vallen de maandelijkse kosten voor de alarminstal latie van 52,30 weg. Daarom nam het college ook dat voorstel terug om de zaak nog eens te bekijken. Aangehouden werd het voorstel een sub sidie voor één keer te geven aan het fan farekorps „Kunst na Arbeid' voor de aanschaf van trommels en uitrustings stukken voor de jeugdafdeling. Het raads lid Breek zal namelijk met het bestuur nader overleg plegen, omdat het korps waarschijnlijk trommels van DBS kan Bennebroek Dinsdagavond gaf de Culturele Kring Bennebroek in „Oud Berg en Dal" een avond, voornamelijk gewijd aan de olie winning. Begonnen werd met een serie dia's over geologie en het ontstaan van olie, door het vergaan van vele ontzaglijke hoeveelheden plankton, vele miljoenen jaren geleden. Vervolgerts zag men een film over het werk van de aardolie-industrie, waarvan vooral het werken met boortorens in ons land grote aandacht kreeg. Na de pauze werd een kleurenfilm over een reis door de Sahara vertoond. Met een film van Bert Haanstra „En de zee was niet meer" over de inpoldering van de Zuiderzee, werd het programma besloten. Hillegom Evenals vorige jaren zal een aantal in gezetenen uit verschillende groepen van de Hillegomse bevolking een kerstzang avond houden. Deze avond is op 23 decem ber om acht uur in de grote zaal van „Treslong". Vorig jaar kwamen 1400 inwoners bij een. Het bestuur heeft maatregelen ge nomen om invaliden een zitplaats aan te bieden. Zij kunnen zich bij het secreta riaat opgeven. Het comité bestaat uit de heer G. Braakhekke, voorzitter; de heer J. Degenaars en mejuffrouw A. Fang- mann, alsmede de heren D. J. van Her waarden, P. van Hove, G. v. d. Kolf, J. Kunst, secretaris, Leidsestraat 43, T. van der Plas, J. v. d. Vecht en L. de Vreeze. Dinsdagavond speelt de Nederlandse Comedie in de grote zaal van „Treslong" in Hillegom het blijspel: „Zachtjes met de deuren". In deze voorstelling, die on der auspiciën van „Kunst en Ontspan ning" staat, spelen onder meer mee Ko van Dijk, Mimi Boesnach, en Jacqueline Royaards-Sandberg. KERSTFEEST VAN CHRISTEN VROUWEN. Vrijdag viert de afdeling Hillegom van de Nederlandse Christenvrouwenbond in de bovenzaal van het hervormd jeugdhuis „Weltevreden" het kerstfeest. Ondermeer staan een kerstdeclamatorium, solozang en het kerstspel „Licht in donker" op het programma. KERSTSAMENKOMST. Zaterdagavond houdt de personeelsver eniging van Van Herwaardens kalkzand steenfabrieken n.v. in de bedrijfskantine 'n kerstsamenkomst. Hieraan werken mee pater S. Jelsma uit Den Haag, de leider van het Open-Deurwerk ds. G. P. Klein van Driebergen, de president-directeur de heer D. J. van Herwaarden, mevrouw K. L. v. HerwaardenWildeboer en de heer E. van 't Voort, voorzitter van de perso neelsvereniging. KERSTGAVE. St. Joseph- en St. als kerstgave voor de noodlijdende St. Jeroen parochie in Den Haag het bedrag van 3640 geofferd. Lisse In de Kanaalstraat in Lisse had op de hoek van de Meer- en Houtstraat dinsdag middag een botsing tussen een personen- en een vrachtauto plaats. De personenauto werd geheel in elkaar gedrukt, doch won der boven wonder werd de bestuqrder niet gewond. Advertentie Haarlem ...maar VAT 69 vindt z'n gelijke niét! FINEST SCOTCH WHISKY overnemen. Het subsidiebedrag zou dan minder worden. De raad ging verder akkoord met de voorstellen de woning Schoollaan 88 onbe woonbaar te verklaren, het bouwen van tien woningwetwoningen bij het Wilhel- minaplein onderhands aan te besteden bij de heer N. Ouwerkerk in Hoofddorp voor 165.100 en het verlenen van een krediet van 95 mille voor de aanleg van wegen en bijkomende werken voor het bouwrijp- maken van terreinen ten zuidwesten van de Meerweg. Bij de rondvraag vroeg het raadslid Van Lierop (K.V.P.) wat er met de Dreef gaat gebeuren. De beplanting door de Plantsoenendienst van Heemstede is een mislukking geworden, aldus spreker. Wethouder Van Lierop zei dat het plant soen naar zijn mening zo nog geen dubbel tje waard is. „We kunnen het beter in eigen hand houden", meende het lid Van Lierop. De burgemeester zei het hiermee eens te zijn. Nieuws in het kort Kerstbijekomsten. De buurtvereni ging „Overveen" houdt op maandag 21 december in huize „Bloemenheuvel" een kerstbijeenkomst, waaraan medewerken: Het vocaal-dames-ensemble onder leiding van mevrouw T. MondriaanLigthart, Guus Spaan, fluit, Marcel Dirickx, bariton, en mevrouw C. A. J. KroonKuneken, declamatie. Botsing. Op de hoek van de Kanaal straat en de Meer- en Houtstraat in Lisse kwam dinsdagmiddag een vrachtauto in botsing met een personenauto. De perso nenauto werd zwaar beschadigd, de be stuurder kwam met de schrik vrij. Spreekuur burgemeester. Het eerst volgende spreekuur van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem wordt maandag 28 december om half elf gehou den. Goede-daadactie. De Nederlandse Pad- vindersgroep „Die waeckende Leeuwen" uit Heemstede houdt deze week haar kerst-goede-daadactie ten bate van een zamen en armen. Kerstbijeenkomst. Op maandag 21 de cember houdt de Haarlemse Kring voor Kunstbeoefening in de Waag een kerst bijeenkomst, waaraan medewerken me vrouw M. A. H. Slotboom—van Royen, die het kerstverhaal „De ezel en de os van de Heilige Stal" van Jules Supervielle zal voordragen, en Henk van den Brink, die begeleid door Greet Land liederen van Caldara, Scarlatti, Cornelius en Wolff zal zingen Jazzavond. De jongerensociëteit „Jazz Youth '60" houdt zaterdagavond in gebouw St. Bavo in Haarlem 'n jazzavond met aansluitend bal. Leerlingenuitvoering. Het accordeon orkest „Haarlem-Noord" geeft zaterdag avond 19 december in hotel „De Leeuwe rik" een leerlingenuitvoering, waaraan meewerken het duo „Wij", Nellie Balk, de Hongaarse violist Lajos Kist, de piano virtuoos Cor Rackwitsz, The Hawaiian Serenaders en „The Thornwood Players". Het laatste orkest zorgt tevens voor de muziek tijdens het bal dat na afloop wordt gehouden. Te goedkoop. Twee Rotterdammers boden op de automarkt in Apeldoorn een auto tegen zeer lage prijs aan. Een adspi- rant-koper, die wel zin had in de wagen, vertrouwde de heren niet wegens de ab normaal lage prijs. Hij vroeg of hij de wagen mocht proberen, hetgeen hem werd toegestaan. De twee verkopers stapten achterin en kwamen te laat tot de ontdek king, dat zij bij het politiebureau werden afgeleverd. Advertentie Onder grote belangstelling heeft de harddraverijvereniging „Lisse en omstre ken" dinsdagavond in de Nachtegaal in Lisse haar jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen van de secetaris en de pen ningmeester werden goedgekeurd. Het ledental liep terug van 691 tot 654. Aangedrongen werd op meer propaganda onder de jongeren. Het concourl-hippique in juli van dit jaar leverde een nadelig saldo op van ƒ1153,78. Uit het bestuur traden dr. Kraak en de heer Th. van der Vlugt De laatste werd door de vergade ring tot erelid benoemd wegens zijn lan ge staat van dienst. Als nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heren H. de Vroomen en W. Duineveld Mzn. Voorzitter dr. Schalij deelde mee dat het bestuur plannen heeft ter gelegenheid van de harddraverij feesten een gróót vuur werk af te steken. Uit de vergadering kwam een voorstel om ook in het voor jaar een draverij te houden in plaats van een concours-hippique. Het bestuur zal zich over deze suggestie beraden. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de burge meester voor diens medewerking bij de verschillende evenementen. De vele bezoekers van de uitvoering van het blindenkoor van „Barthimeus" uit Zeist hebben dinsdagavond in de hervorm de kerk in Lisse genoten van de zang. Het koor opende met drie koralen van J. S. Bach met een orgelsolo door Bert Kasper, een leerling van „Barthimeus". De sopraan D. van Oenen liet zich ho ren in de twee koralen „Liebster Herr Jesu" en „O Jesulein süsz" van J. S. Bach. Het „Laudate Dominum" voor sopraan, koor en orgel vormde een hoogtepunt in het programma. Vermelding verdient voorts „Stille nacht, heil'ge nacht" naar een bewerking van Mees van Huis. Het orgel werd bespeeld door Stoffel van Vliegen. Het programma werd onderbroken voor een korte toespraak van ds. De Vries, pre dikant-directeur van „Barthimeus". Hij was heel dankbaar voor de vele mede werking welke de blindeninrichting vanuit de bollenstreek ontvangt Ruim 13.000 werd in de bollenstreek bijeengebracht door bazaars. De tuinen van „Barthimeus" staan in het voorjaar vol bloemen uit de bollenstreek. Tot slot werd gezamenlijk het „Ere zij God" gezongen. De amateurfotografenclub „Bloembollen streek" heeft dinsdagavond in de filmzaal van het Laboratorium voor bloembollen- onderzoek in Lisse een feestavond ge houden. In het eerste gedeelte van de avond werd eigen werk van de leden ver toond, waaraan een wedstrijd verbonden was doordat men bij de vertoning spreek woorden moest raden. Deze wedstrijd werd door loting gewonnen door de heer H. J. de Koning. De heer Slootweg vertoonde een prach tige serie dia's uit Zweden met geluids film. Na de pauze werden drie films ver toond n.l. Spiegel van Holland, door Bert Haanstra; Panta Rhei en „'t Schot te boord" een film over de haringvisserij, van Herman van der Horst.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9