Raad Haarlemmermeer geeft fiat aan gemeentebegroting 1960 Rowenta JAN VAN DER PIGGE Dr. Horringa sprak over moderne bedrijfsorganisatie „Theorie en Praktijk" stelde aaltje in een kwaad daglicht V.V.D.-fractie wilde bezuiniging van f 92.000 doorvoeren Woningbouw op het eerste plan Hoogste urgentie voor werkplaats minder- validen LEES DOE HET ZELF Uw Kerstgave voor de „Stille Armen" De begrafenis van Miss Chien VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 150.- Schilderijen-expositie Openlucht-kerstconcert Meisje liep tegen fiets: wielrijdster brak enkel Kerstzangdienst in Lisse „Kring Bedrijven Bollenstreek Twee firma's gaan samen ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Concert van „Zingt den Heer" in Hillegom Kerstbijeenkomst bij Van Herwaarden De raad van Haarlemmermeer heeft in zijn donderdag gehouden vergadering de gemeentebegroting alsmede de daarbij behorende suppletoire begrotingen en de begrotingen van de gemeentelijke diensten en bedrijven voor 1960 vast gesteld. Met uitzondering van de V.V.D.-fractie, die aandrong op een aantal drastische bezuinigingen tot een totaal van 92.000 en in mindere mate de C.H.U., kon de raad zich over het algemeen met het financiële beleid van B. en W. verenigen. Zoals te verwachten was uitte men stevige critiek op de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeente, welke naar de mening van de sprekers de oorzaak is dat tal van noodzakelijke voorzieningen niet gerealiseerd kunnen worden. De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Coenen vergeleek de gemeente zelfs met een patiënt die door zijn specialist (het rijk) de nodige bijvoeding onthouden wordt. De heer Coenen (K.V.P.) opende de algemene beschouwingen. Hij meende dat gezien de onzekerheid betreffende de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeente en de mogelijke wijziging der gemeente, het geen zin had op dit moment te overwegen hoe precies toekomstige te korten dienen te worden opgevangen. Als mogelijkheid daartoe noemde hij het sluiten van langlopende leningen op gro ter schaal. Ten aanzien van de uitgaven voor de po litie betwijfelde spreker de juistheid van de aanschaffing van dure apparatuur. Lie ver zag hij dat voor 't uitgegeven bedrag gevaarlijke verkeerssituaties werden ver beterd. Hagen, brugleuningen e.d. vor men op tientallen kruispunten nog ge vaarlijke belemmeringen van het uit zicht. Op drukke kruispunten zou een uit- wijkstrook kunnen worden aangelegd voor afslaand snelverkeer (Schipholweg, Kruis weg e.a.) Een uitgebreide verlichting, zo als langs de Akerdijk, achtte hij tegroots van opzet en te kostbaar zelfs voor de nu nog aarde-donkere IJweg en voor de „ne- gerkraal bij nacht," het centrum van Bad hoevedorp. De heer Coenen drong aan op het bespoedigen van de bouw voor het Wit te Kruis-gebouw met douchecellen in Nieuw-Vennep. Spreker signaleerde voorts het grote tekort in Haarlemmer meer aan woningen tot een huurprijs van 80. Aan de andere kant was hij dank baar voor de grote bouwactiviteit in de vrije sector. Dringend achtte hij de bouw van een groot aantal eenvoudige woningen in de diverse dorpskernen, vooral in Lis- serbroek. Met waardering sprak de heer Coenen over de inspanning van B. en W. om het,onderwijs in al zijn geledingen te bevorderen. Hij achtte voorzichtigheid ge boden bij de uitbouw van het u.l.o. Ten slotte zei spreker verlangend uit te zien naar de verbetering van de Sloterbrug in Badhoevedorp. De heer J o n g e 1 i e (Arb.) zei dat zijn fractie de slechte financiële toestand van de gemeente in aanmerking genomen, over de begroting voor 1960 niet ontevre den was. Met verontrusting gewaagde spreker van de plannen der regering het contingent woningwetwoningen met 2500 te verminderen. Uit een sociografisch rap port is gebleken dat zeventig percent van de woningzoekenden in de Haarlemmer meer aan huur niet meer kan betalen dan de huur van een woningwetwoning. Ziekenhuis Spreker wees er op dat Haarlemmer meer met zijn ruim 43.000 inwoners be hoefte heeft aan een ziekenhuis, temeer daar in de omliggende gemeenten een toe nemend tekort aan opname-capaciteit is te constateren. Het verheugde spreker daarom dat inmiddels het initiatief is ge nomen om tot de stichting van een zieken huis in Haarlemmermeer te geraken. De heer Jongelie kwam tot de conclusie dat op de uitgaven niet kan worden bezuinigd. Het begrotingstekort kan z.i. alleen weg- Advertentie Frituren zónder smaakover- dracht, in hetzèlfde vet. van pommes frites, vlees, vis, gevogelte enz.' met de Rowenta Friteuse Raad Haarlemmermeer De raad van Haarlemmermeer heeft in zijn gisteren gehouden vergadering met algemene stemmen de allerhoogste urgen tie toegekend aan de stichting van een nieuwe werkplaats voor minder-validen in Hoofddorp, waarvoor een krediet van 560.000 beschikbaar was gesteld. B. en W. zullen Gedeputeerde Staten van Noordholland nogmaals verzoeken te verklaren dat zij tegen het doen uitgeven van genoemd bedrag geen bezwaar heb ben. De ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën hadden in eerste instantie aan G.S. meegedeeld dat de bouw van de werkplaats niet beschouwd kan worden als een onuitstelbare kapitaalsuitgaaf. Tevens verklaarde de raad dringend noodzakelijk de verbetering van de Park laan in Hoofddorp, de aanleg van stam- riolen en de bouw van een rioolgemaal in Hoofddorp alsmede de riolering en verbe tering van de IJweg in Zwanenburg. De urgentie voor de bouw van een kas sencomplex op de gemeentewerf in Hoofd dorp werd met twintig tegen zes stem men toegekend. gewerkt worden door een hogere uitke ring van het Rijk aan de gemeente dan thans het geval is. De heer Van B e e m (C.H.U.) maakte zich ernstig zorgen over de met het jaar stijgende tekorten op de begroting. Op de ze tekorten dient naar zijn mening het gemeentebeleid afgestemd te worden. Als richtlijnen gaf spreker aan beperkin gen op het gebied van openbare gebou wen, sportterreinen, verlichting, plantsoe nen e.d. De bestaande taken op gemeen telijk terrein en de daarvoor benodigde bedragen dienen voorts zeer kritisch te worden bezien. Verder moet getracht wor den de uitgaven in de z.g. consumptieve sector te beperken. Erkentelijk was de C.H.U.-fractie voor hetgeen op ónderwijs- gebied tot stand is gebracht. Urgent acht te de -er Van Beem de bouw van een nieuwe christelijke kleuterschool in Zwa nenburg. Met betrekking tot de woning bouw drong spreker aan op de bouw van meer woningwetwoningen. Ook zijn er nog teveel krotwoningen die verdwijnen moeten. De C.H.U. zou gaarne zien dat van de te bouwen woningwetwoningen er enkele geplaatst worden in de kleinere woonkernen. De heer G e h r e 1 s (A.R.) had veel lof voor het politiekorps. Waarderend sprak hij ook over hetgeen op het gebied van de volksgezondheid en de volkshuisvesting bereikt werd. Hij vroeg aandacht voor de rattenbestrijding. Spreker wees verder op de onhoudbare toestand bij het begin van Vijfhuizertocht in Vijfhuizen en drong aan op spoedige demping van dit gedeelte. Kritisch De heer Avis (V.V.D.) merkte hierna kritisch op dat de begroting voor 1960 zijn fractie met grote zorg heeft vervuld, te meer omdat naar hij zei uit de begroting niet is af te leiden dat B. en W. in vol doende mate hebben getracht het tekort van 1959 te verminderen. De V.V.D. wil geenszins bezuinigen op werken die voor een goed verzorgingspeil noodzakelijk zijn. De noodzaak van de stichting van een aula op de algemene begraafplaats, welke 250.000 moet kosten, en een kas sencomplex op de gemeentewerf van 100.000 kon spreker echter niet inzien. Mede doordat nog geen klaarheid is ge bracht in de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten wilde de V.V.D.- fractie niet zover gaan door tegen de be groting voor 1960 te stemmen. Sprekend over het door de gemeente te voeren beleid zei de heer Avis dat de V.V.D. zich ernstig zou verzetten indien dit beleid zich zou ontwikkelen in anti- agrarische richting. Vervolgens somde spreker een aantal posten (contributies, subsidies en andere kosten) op die naar de mening van zijn fractie verlaagd of af gevoerd dienden te worden. Ook ten aan zien van de uitgaven voor de politie drong de heer Avis aan de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten. Hij verzocht het college van B. en W. .ia te gaan of de con tributie van de Kruisverenigingen ver hoogd kon worden. In het algemeen kon de V.V.D.-fractie wel waardering hebben voor het beleid inzake de volkshuisves ting. Het nut van een woningcartotheek, waarvoor 25.000 is begroot, achtte zij echter twijfelachtig. Spreker vroeg B. en W. na te gaan in hoeverre de contributies van de verenigingen voor gezinshulp ver hoogd kunnen worden. Hij diende namens zijn fractie een tweetal voorstellen in tot afvoering van resp. verlaging van ver scheidene subsidies en contributies aan verenigingen en instellingen tot een to taal van rond 92.000. Meer schoolconcerten De heer Lanser (Comm.) vestigde eveneens de aandacht op het woning vraagstuk. Het aantal woningwetwoningen in het bijzonder behoeft z.i. zeer dringend uitbreiding. Voorts wees spreker op de onvoldoende toestand van vele riolen. Hij betreurde het dat de oprit aan de Dennen laan in Zwanenburg voorlopig nog niet zal worden verbeterd. Verontrustend noemde de heer Lanser de stijging van het aantal straatongevallen in Haarlemmermeer. Hij bepleitte een verhoging van het aantal con certen voor de schooljeugd en de aanleg van nieuwe sportvelden. Spreker zei geen voorstander te zijn van een politiek van bezuinigen. Hij deed een beroep op ieder ten strijde te trekken tegen de „allesver- slindende draak, die bewapening heet". Nieuwe Sloterbrug In zijn antwoord aan de woordvoerders van de fracties zei de voorzitter, bur gemeester mr. G. C. van der Willigen, on der meer dat tussen het gemeentebestuur van Amsterdam, de provincie, het pol derbestuur en het gemeentebestuur van Haarlemmermeer overeenstemming is bereikt inzake de bouw van een nieuwe Sloterbrug in Badhoevedorp. Deze zeven meter brede brug over de Ringvaart zal waarschijnlijk in de loop van volgend jaar gereed komen. De voorzitter ontkende ten stelligste dat het beleid van B. en W. zich in anti-agrarische richting zou bewegen. Hij legde er de nadruk op dat het college slechts de algemene belangen van de be volking wil dienen en de leefbaarheid in de gemeente wil bevorderen. De wethouder van openbare werken, de heer C. Bos Jzn., zei dat het verzor gingspeil van de gemeente nog veel ver betering behoeft. Hij zou het dan ook be treuren indien bij de aanleg van wegen, plantsoenen, straatverlichting en sport velden bezuinigingen zouden worden door gevoerd. Hij zegde toe tr bezien of geen verbetering van het opon riool in Vijfhui zen doorgevoerd kan worden. De bouw van het kassencomplex op de gemeentewerf achtte de wethouder dringend noodzakelijk Hogere belastingen De wethouder van onderwijs en finan ciën, de heer A. van der Zwaard, stel de de mogelijke verhoging van enkele be lastingen in het vooruitzicht o.a. de per sonele belasting, de straatbelastingen, de begrafenisrechten en de invoering van de baatbelasting. Het kleuteronderwijs baart nog veel zorg. Voor 1960 staat de bouw van drie lokalen voor het openbaar en twaalf lokalen voor het bijzonder kleuteronder wijs op het programma. Andere scholen zullen worden uitgebreid. Ook zal volgend jaar uitbreiding worden gegeven aan het vak handenarbeid en wordt overwogen de leerlingen van de hoogste klassen der la gere scholen psychologisch te doen testen. Er zijn verder plannen tot stichting van een prot. christelijke school voor u.l.o. in Badhoevedorp en van een openbare u.l.o.- school in Zwanenburg. De wethouder ont raadde de raad de door de V.V.D.-fractie voorgestelde bezuinigingen te aanvaar den. Dit zou volgens hem betekenen dat Haarlemmermeer zich afzijdig zal moe ten houden van tal van belangrijke lande lijke activiteiten op onderwijs- en ver- enigingsgebied. De wethouder van volks huisvesting, dr. M. Brouwer, zei dat men voorzichtig moet zijn met het bouwen van goedkope woningen, wil men er later geen spijt van hebben. Het plaatsen van hier en daar een woningwetwoning in de kernen noemde hij oneconomisch en dus raadde hij dit af. Hij gaf de raad de verzekering dat B. en W. alles uit de woningwetbouw- pot hebben gehaald wat er uit te halen was. Bevolkingsonderzoek De heer A. Bogaart deelde als wet houder van sociale zaken mee dat eind fe bruari 1960 een begin zal worden gemaakt met het bevolkingsonderzoek. Er zullen speciale maatregelen worden genomen om een ieder aan dit onderzoek te doen deelnemen. Bij de bespreking in tweede en derde in stantie van de onderscheiden hoofdstuk ken kwamen geen nieuwe gezichtspunten naar voren. De twee bezuinigingsvoorstel len van de V.V.D. werden met alleen de stemmen van deze fractie voor verwor pen, waarna de raad vlot zijn goedkeuring aan de diverse begrotingen hechtte. Zondvoort Van zaterdag aanstaande tot en met 8 januari zal in gebouw „De vliegende Hol lander", Haltestraat 39a te Zandvoort een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen en werkstukken van de kunst schilder Jos Viëster. De opening van deze expositie zal zaterdagmiddag om drie uur geschieden door de journalist Wilko Berg mans. De Zandvoortse muziekkapel zal donder dagavond in de muziektent op het Raad huisplein het traditionele openlucht kerst concert geven. De heer J. J. Wildschut, de directeur van de vereniging, stelde hiervoor het volgende programma samen: 1. Koraal; 2. Parafrase over: „Veilig in Jezus armen"; 3. Fantasie sur Noël; 4. Parafrase over: „Houdt Gij mijn handen beide"; 5. Koraalbewerking: „Heer ik hoor van rijke zegen"; 6. Grote kerstliederen potpourri. Lis se Een tienjarig meisje stak donderdag morgen plotseling de Hereweg in Lisse over ter hoogte van de St. Agathakerk. Het liep daarbij tegen een fiets van een dame uit de Engel, die kwam te vallen en haar enkel brak. Het meisje kwam met de schrik vrij. De dame werd naar het Aca demisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. In het kerkgebouw van de Geref. kerk, onderhoudende art. 31, aan de Prinsesse- straat in Lisse wordt op 23 december des avonds om acht uur een kerstzangavond gehouden waar een ieder hartelijk welkom is. Onder leiding van mevrouw M. M. Ver- leur-Mays verleent een zankoor mede werking. Mejuffrouw Ans Verleur zingt de soli en declameert. Het orgel wordt be speeld door de heer H. v. Hartingsveld, de heer H. v. Dijk uit Hillegom speelt trom pet. Ds. Verleur zal een toespraak houden over „Kerstster of Morgenster". Advertentie HOFLEVERANCIER Exclusieve Kerstgeschenken After Dinner Sigaren Tabakspijpen Aanstekers GROTE HOUTSTRAAT 81 - Anno 1800 - HAARLEM Voor een groot aantal leidinggevende personen in de bloembollenstreek heeft dr. D. Horringa, adviseur voor bedrijfs organisatie in Den Haag, gesproken op uitnodiging van de „Kring Bedrijven Bloembollenstreek". Dr. Horringa sprak in de kantine van Sikken's Lakfabrieken in Sassenheim over: „Spanningen tussen ondernemer en organisator". Dr. Horringa begon zijn causerie met de gemoedelijkheid te schetsen, zoals die in vele kleine bedrijven wordt aangetrof fen, waar men elkaar nog kent als „Piet en Klaas" en ook alles van elkaar af weet. De onder» emer heeft de verant woordelijkheid voor alles wat er in het be drijf gebeurt. Maakt het kleine bedrijf een goede groei door en wordt het geleide lijk een onderneming van grote omvang, dan beginnen veelal moeilijkheden. De eigenaar-oprichter is meestal een dynamische figuur, die al zijn energie in zijn bedrijf tot gelding maakt en het hele bedrijf een eigen stempel geeft. Hij is de man die de vitale rol speelt. Hij voelt dat hij met zijn dynamisch gevoel heel zijn omgeving vooruit is. De medewerkers kij ken naar hem op, gaan door dik en dun met de „baas" mee en slikken alles wat hij te slikken geeft. Deze dynamische ondernemer vindt het echt niet leuk dat hij aan „organisatie" toe is en ziet de organisatie als een nood zakelijk kwaad. De ondernemer en de or ganisator zijn ook meestal twee tegen- o\ergestelde figuren. Wanneer het bedrijf zo ongeveer hon derd man gaat tellen, dan gaat 't behoren tot de grote bedrijven, maar dan is ook organisatie onvermijdelijk. Er vormt zich langzamerhand toch een groep leidingge vende personen, omdat de „baas" alles niet meer alleen kan uitvoeren. Het recht streekse contact met „Piet en Klaas" raakt er uit. Er gaan zich ook technische veranderingen voordoen en het bedrijf komt tot belangrijke mechanische inves teringen. Dan volgt nog de derde grens welke overschreden moet worden, de grens van de commerciële verandering. Onherroepelijk komt men aan organise ren toe. Er moet evenwicht komen tussen produktie en omzet. Bepaalde functies moeten in het leven worden geroepen. En nu is het juist voor de energieke onderne mer met zijn dynamisch karakter moei lijk om ets aan anderen over te laten. Het woord delegeren komt in zijn woorden boekje haast niet voor. En toch kan hij hier niet aan ontkomen. Hij moet de taken gaan verdelen, goede afdelingschefs aan stellen en zorgen voor een goed onderling contact. Samenhang moet er zijn tussen de hoofd personen in de drie grote onderdelen: pro- duktie-administratie-verkoop. Een grote moeilijkheid voor de onder nemer is, dat hij zich tenslotte tevreden moet stellen met cijfers over zijn bedrijf. Hij ka> het geheel niet meer overzien en moet er mede vertrouwd raken dat cijfers hem de gang van het bedrijf laten zien. Dr. Horringa eindigde met wegen te wij zen waardoor de dynamische ondernemer van weerstanden tegen organisatie ver lost kan worden. Een drukke gedachtenwisseling volgde. Drs. A. M. Mees, voorzitter van de Kring, dankte dr. Horringa voor zijn leerzame lezing. In het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek in Lisse hebben vele leden en donateurs van „Theorie en Praktijk," on der wie de professoren J. P. H. van der Want en dr. E. van Slogteren, woensdag op de jaarlijkse studiedag van deze ver eniging van oud-leerlingen der Middelba re rijkstuinbouwschool geluisterd naar de uiteenzetting van de heer A. F. G. Sloot weg, biol. drs. over aaltjes in het alge meen en het onderzoek daarnaar in bloem bollen. Het algemene gedeelte was vrij schokkend, want een aantal plaatjes over medische onderwerpen leerde de aanwe zigen, dat familieleden van de vernieti gers van bloembollen de mensen afschu welijk kunnen verminken. Reeds 1500 jaar voor Christus was de spoelworm bekend. De vurige slangen van Mozes uit de Bij bel zijn vermoedelijk ook aaltjes ge weest. Hippocrates en Aristoteles schre ven hier ook reeds over. Uit de lezing is wel gebleken, dat de bloembollenkwekers zo langzamerhand al lemaal een academische opleiding zullen moeten hebben en dan de kwekerij aan de hand van microscopische controle moe ten gaan voeren, omdat ze anders nog eens door de onvoorstelbare hoeveelheden aaltjes van het land worden verdreven. De heer Slootweg vertelde namelijk dat het aaltje, dat in Engeland woest huis houdt onder de tulpen, zich ook graag voedt met het sap uit de cellen van nar cissen. Het narcisse-aaltje blijft hoofdza kelijk in de narcissen, maar vergist zich hoogst zelden als er zoveel van zijn. Het irissenaaltje kan ook de tulipa praestans Fuselier aantasten. Deze, de ditylenchus distructor, neemt echter ook genoegen met krokussen, tigridia's, aard appelen en nog wel enkele gewassen. Dit betekent dus, dat als men enkele keren een verkeerde vruchtwisseling toepast, de aaltjespopulatie razendsnel toeneemt. Als de kwekers dus planten ontdekken, die door aaltjes lijken te zijn aangetast dan zullen zij een monster moeten opzenden Zij kunnen zelf namelijk niet vaststellen welk aaltje de bol heeft aangetast De Aphelenchoides subtenuis houdt zich al leen aan de krokus en dan is het al vol doende als men voorlopig met krokussen van dit land afblijft. Een nieuwe visie is nu, dat men onmo gelijk zo maar kan zeggen, dat wegvallen de plekken in het gewas veroorzaakt wor den door aaltjes. Er is namelijk ontdekt, dat dat helemaal niet het geval behoeft te zijn. Ook schimmels kunnen deze kale plekken veroorzaken. Een behandeling met het aaitjesdodende D.D. helpt dan niet. Het wordt bijzonder ingewikkeld, maar gelukkig ontwikkelen de wetenschappelij ke onderzoekers ook instrumenten, die het nu mogelijk maken om die millimeter kleine diertjes uit het zand te „zeven" Het wordt dan nog een kunst om uit een mon ster van een handjevol zand vast te stel len of er tussen die tienduizenden aaltjes ook parasitaire zitten. De remedie tegen het aaltje in de le vende weefsels is nog steeds het „koken". Het pas ontdekte tulpenaaltje zal hoogst waarschijnlijk ook kunnen worden doodge- kookt in water van 43 graden waar de bol len 2'/ï uur in moeten blijven. Men zal de bollen eerst echter nog een poosje moeten voorverwarmen in de schuur bij 23 gra den C. De inleiding werd met dia's verduide lijkt. De aanwezigen waren het, blijkens het applaus, volkomen eens met de dank woorden, die de heer C. A. Gehrels, de voorzitter van „Theorie en Praktijk" tot de inleider sprak. 's Middags heeft ir. D. A. Kraayenga een uiteenzetting gegeven over de stand Advertentie Maak nel zeil in nuis Deter, mooier en gezelliger. Het bekende maandblad DOE HET ZELF wlist U de weg. Het decembernummer staat boorde vol tips et uitvoerbare ideeën Koop net voordat het is uitverkocht bij een kiosk boek- ol tiidschnftenhandel" bereikt ook gezinnen waarin de kinderen niet alles krijgen wat zij voor een gezonde groei nodig hebben I Stort nog heden op postgiro 273107 onder vermelding „Stille Armen" en met opgave van de wijze waarop de verantwoording moet plaatshebben: voorletters, pseudoniem, enz. Als we naar de thermometer: Actie „Stille Armen" zien. Rijst de vraag: „Wórdt het 'n kwart ton?" En het antwoord luidt: „Misschien!" Misschien is: het is niet zeker, Maar het moest wèl zeker zijn. Laat ons dus tot „Miss Chien" zeggen: „Miez'rig Missje, toe, verdwijn!" Laten wij tezamen willen Dat Miss Chien begraven wordt. „Rust in vrede!"en de kwart ton Komt er!Maaaarde tijd wordt kort! Nog naar negenduizend gulden! 't Is voorwaar 'n kleinigheid Als men 't aantal mensen telt dat Allerminst aan armoe lijdt! JAN WIELING van zijn onderzoek inzake de invloed van de grond, het licht en het klimaat op de groei van de bloembollen. Dit onderzoek is nog betrekkelijk jong, er konden dus nog niet veel resultaten worden gegeven. Wel is het opvallend, dat de bollen op de zavel- en kleigronden van Fijnaart en Bo- venkarspel minder groot worden dan die op het zand van Haamstede, Lisse en Breezand, waar de waarnemingen gedaan zijn. Uit de proeven is ook niet gebleken, dat de bollen minder goed zouden te broeien zijn. Op zavelgrond kan men volstaan met het beregenen gedurende een periode van een week voor de bloei tot zes weken daarna. Langer is beslist niet noodzake lijk. Ook dit is uit dit onderzoek komen vast te staan. Interessant was het ook uit verschillen de grafieken te zien dat de groei van de bloembollen, die van begin mei tot half juni het snelst gaat, vrij onregelmatig is. Als er bijvoorbeeld veel verdamping is dan staat de groei ongeveer stil. Het bes te klimaat is een vroeg voorjaar, de groei zet dan vroeg in, en een koele mei en ju ni want dan kan ze het langst doorgaan. Beide sprekers hadden vele vragen te beantwoorden. De aannemersfirma Marseille in Lisse zal met ingang van 1 januari een fusie aangaan met de firma Horsman en Co. De gebouwen van de fa. Marseille zullen daartoe worden uitgebreid. Het pand van de fa. Horsman zal verhuurd worden aan een andere zaak. Het personeel van de beide firma's wordt bij de nieuwe zaak tewerk gesteld. Door dit samengaan hoopt men economischer te kunnen werken. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Anthony Pieter, z. v. S. Baaij en G. Kuipers, Evertsenstr. 3; Jo hannes, z. v. J. Möhlmann en A. H. Broek huizen, Hereweg 345; Gerry Leny, d. v. L. Spaargaren en A. E. Heemskerk, Wagen straat 44; Christiaan Johannes Maria, z. v. N. Teeuwen en F. M. Westerveld, Door manplein 24; Petrus Hendricus Maria, z. v. L. A. J. Meijer en W. P. Heemskerk, Ca- tharijnelaan 36; Jacoba Catharina Anna Confirmata, d. v. J. J. Hogenes en P. W. M. Hermans, Wilhelminastraat 45; Maria- nus Gerardus, z. v. C. J. van Dongen en A. Lammers, Broekweg 65. ONDERTROUWD: L. J. M. v. d. Drift te Warmond en J. A. Duivenvoorden te Lisse; L. P. Tanis te Lisse en H. M. v. d. Werken te Haarlemmermeer. GETROUWD: P. M. de Groot te Hille gom en H. M. J. Bon te Lisse; P. J. M. Zirkzee en A. P. v. Velzen; C. J. v. Dongen en A. E. M. de Groot. OVERLEDEN: Maria Cornelia van Elk, echtg. v. Q. M. Dofferhoff, oud 71 jaar. Advertentie Hillegom De Hervormde Kerk van Hillegom was donderdagavond slechts matig bezocht voor het kerstconcert, gegeven door de Chr. Zang- en Oratoriumvereniging „Zingt den Heer". Dit koor onder leiding van dirigent Gosse Kroese zong fragmenten uit het Weihnachts-Oratorium van Johann Sebas tian Bach. De vraag zou zich voor kunnen doen of een kerstliederen-programma uit de rijke litteratuur van oude en nieuwe kerstcomposities niet de voorkeur had ver diend (tijdgenoten als Willem Hulsman, Anthon v. d. Horst, Piet Post en Adr. Koussemaker bijvoorbeeld). Want het Weihnachtsoratorium eist bij uitvoering solistische en orkestrale begeleiding en het lezen van verbindende tekst, waarvoor ds. F. Brouwer zorg droeg, kon het gemis hiervan niet vergoeden. Ter inleiding van het vocale gedeelte speelde de orgelist Frans Boutelier de Prelude en fuga in e van J. S. Bach. Daarna bracht „Zingt den Heer" het ope ningskoor voor eerste kerstdag „Jauchzet, frohlocket auf, preiset die Tage" en de bei de koralen „Wie soli ich dich empfangen" en „Ach, mein herzliebes Jesulein". De toonvorming bij het koor kon variabeler; het aantal mannenstemmen is zeer be perkt, terwijl een deel der damesstemmen, met name de sopranen, nog wat schraal klonk. Aan Frans Boutelier was hierna de or gelsolo „Noel" van de Franse toondichter Daquin toevertrouwd. Strikt genomen pas te dit op zichzelf zeer welluidende werkje niet in dit Bach programma. De orgelist wist, ondanks de beperkte mogelijkheden van het orgel, de intenties der gemakkelijk volgbare variaties op de aandachtig luiste rende toehoorders over te dragen. Van de hierna volgende vijf koorwerken verdient speciale vermelding het koraal "Brich an' o schönes Morgenlicht" en het koor „Ehre sei Gott in der Höhe". Ter inleiding op het derde deel solieerde Frans Boutelier met het Bachkoraal „Nun komm der Heiden Heiland". Het gebruikte Neushoorn-regis ter, dat stemming behoeft, veroorzaakte enige oneffenheden. Het koor vervolgde met „Dies hat er Alles uns getan", „Ich will dich mit Fleiss bewarren" en het koor voor Nieuwjaarsdag uit het vierde deel „Fallt mit Danken, fallt mit Loben". Bij zondere vermelding verdient het aandeel van begeleidster Emmy van Eden. Op de vleugel accompagneerde zij zorgzaam en met bescheiden welluidendheid. Na de or gelsolo „Pastorale" van Bach sprak ds. F. Brouwer het dankgebed, waarna de ge zongen bede weerklonk „Jesus richte mein Beginnen". De personeelsvereniging van de Van Herwaardens Kalkzandsteenfabriek in Hil legom zal zaterdag in de kantine van de fabriek een kerstbijeenkomst houden waar bekende sprekers het woord zullen voeren, n.l. pater S. Jelsma uit Den Haag en ds. G. P. Klein uit Driebergen. Voorts spreekt de directeur van de fabriek, de heer D. J. van Herwaarden. Mevrouw K. L. van Her- waarden-Wildeboer verleent haar mede werking.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11