Brutale roofovervallen in Groningen berecht OP EN OM HE T BINNENHOF Het rijk streeft met kracht naar verbetering havenmond IJmuiden B. en W. wensen de stichting van scholen in Parkwijk en Schalkwijk ANAB wordt partij bij zuivel-CAO Horlogerie TEN BOOM Nog geen akkoord over landarbeidersionen Is uw Kerstdis al voorbereid? Giro 273107 „Voor do Stille Armen" Winkelsluiting vóór en met Kerstmis Gevangenisstraf voor sigarettensmokkelaars 19 Zestien en twaalf jaar geëist tegen gevaarlijk driemanschap mm De halve vrije dag van winkelpersoneel Minister Korthals op „havendiner Voor onze kwartaal-abonnees Haarlems Dagblad Hertogin van Kent Algemene verkiezingen op Cyprus uitgesteld ON DE RW IJSV OORSTELLEN IN DE RAAD VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Twaalf jaar gevangenisstraf met af trek heeft de officier bij de Groningse rechtbank geëist tegen drie Amsterdam mers die verdacht worden van verschei dene roofovervallen. Het drietal, de 38-ja- rige lasser C. B., de 45-jarige lasser G. L. en zijn broer B. L., zou in december 1955 een overval hebben gepleegd op de zuivelfa briek te Briltil. Ze drongen de slaapka mer van de directeur van deze fabriek binnen en dwongen hem met de revolver in de rug naar het kantoor te gaan en de brandkast te openen. Daarna knevelden zij het echtpaar en twee van hun kinderen, jongens van zes en elf jaar, en gingen er met 10.000 aan lonen en melkgeld vandoor. Ilelc gezin vocht mee In de nacht van 29 op 30 maart 1956 drong het trio de woning van een notaris D. Sikkama te Grijpskerk binnen. Dit mis lukte echter. In de nacht van 23 op 24 april van dat zelfde jaar pleegde het drietal, dat zich steeds per bromfiets verplaatste, een overval bij een makelaar, tevens kassier van de Boerenleenbank te Hoogkerk. Door hevige tegenstand van het gehele gezin mislukte deze overval echter eveneens. De laatste ten laste gelegde overval werd twee jaar later gepleegd, in de nacht van 10 op 11 april. Het drietal had het eerst weer op de notaris Sikkama te Grijps kerk gemunt, maar aangezien diens huis onder politiebewaking bleek te staan, be proefde het zijn geluk bij een veehouder in Leegkerk. Deze zat met zijn knecht op de aankomst van een vee-auto te wach ten, toen hij door het drietal overvallen en gebonden werd. Tijdens het forceren van de brandkast kwam de verwachte vee auto echter aan, waarop het drietal ijlings de vlucht nam in de auto van de veehouder De verdachten bekenden de ten laste ge legde feiten. Hun leider was C.B., die nauw keurig op de aankondigingen van verko pingen en dergelijke lette en daaruit af leidde, wanneer er op bepaalde plaatsen grote bedragen aan geld aanwezig wa ren. Hij beraamde de plannen, terwijl de twee gebroeders het zware werk deden C. B. en G. L. hadden elkaar leren ken nen in de strafgevangenis te Leeuwarden Zij besloten daar, samen te werken en ko zen als operatieterrein de provincie Gro ningen. De broer van L., een ex-beroeps militair, sloot zich later bij hen aan. De raadslieden bepleitten lagere straf fen. Wapens gestolen Hierna stonden de beide gebroeders L. nog terecht voor een inbraak op 21 april 1956 in de kazerne te Deventer, tijdens het weekendverlof van de militairen. B. was soldaat geweest en wist de weg in deze kazerne. Enige verrekijkers, drie revol vers en patronen werden meegenomen met het oog op de overval op de Boerenleen bank te Hoogkerk. Voor deze feiten eiste de officier van justitie nog eens twee jaar gevangenisstraf. Verder stond C. B. nog terecht voor de overval op de bankloper S. van der Vries in mei 1958 te Groningen. Bankloper beroofd De verdachte was in Groningen gaan werken en had gedurende geruime tijd de situatie verkend. Hij wist daardoor dat de bankloper 's zaterdags grote geldbedragen overbracht van de Rotterdamse Bank aan het A-kerkhof naar het gebouw van de Ne derlandse Bank aan het Hereplein. Zo ging de bankloper ook die zaterdagochtend per fiets op weg met een tas met 60.000. Mid den op de Ubbo Emmiussingel, al vrij dicht bij het gebouw van de Nederlandse Bank stond B. voorovergebogen over zijn brom fiets alsof hij iets repareerde. Toen de bankloper hem passeerde richtte de man zich evenwel snel op en wierp de banklo per wat tabaksstof in het gezicht, greep de tas, sprong op zijn bromfiets en ver dween. De bankloper riep om hulp en twee jongelieden, de 21-jarige E. R. Prins en de 16-jarige C. A. Gerretsen zetten een ach tervolging in. De vluchtende overvaller verdween via het Zuiderdiep in de nauwe straten van de oude binnenstad. Moedige scholieren De scholieren achtervolgden hem en reden hem klem in de Haddingerstraat. Daar sprong hij van zijn bromfiets en zet te het op een lopen. De jongelui meenden dat het ging om de gestolen bromfiets en rachten deze naar het politiebureau. De vluchteling probeerde inmiddels de dans te ontspringen, maar toen hij een oploopje zag, wierp hij de tas met geld onder een geparkeerd staande vrachtauto. Het toeval wilde, dat de vrachtauto kort daarop werd weggereden en de tas gevonden werd. Spoedig daarna werd verdachte gearres teerd. Eerst ontkende hij, maar later leg de hij een bekentenis af. De officier moest zijn eis beperken tot vier jaar zonder aftrek, omdat tegen de verdachte in de andere zaken al twaalf haar gevangenisstraf was geëist en zestien jaar gevangenisstraf het maximum is, dat niet overschreden kan worden. De raadsman bepleitte clementie. De rechtbank zal in alle zaken over veertien dagen vonnis wijzen. 'Advertentie het goede anker-horloge (let op het rode driehoek/el Op een in Utrecht gehouden buitenge wone vakgroepsvergadering van de vak groep zuivelbcwcrkers van de Algemene Nederlandse Agrarische Bcdryfsbond. heb ben de afgevaardigden van de verscheide ne zuivelafdelingen het vakgroepsbestuur opdracht gegeven, het hoofdbestuur van de bond te adviseren, partij te worden bij de C.A.O. voor de Zuivelindustrie die per 1 december jongstleden geacht wordt te zijn ingegaan. Men gaat akkoord met een loonsverhoging van 5 percent per 1 de cember jongstleden, als gesteld in het voorstel van werkgevers in de zuivelin dustrie, in welk voorstel ook is begrepen dat per 1 mei 1960, zo daarvoor de beno digde ruimte aanwezig is, nog eens 1 per cent zal worden gegeven. Aan dit deelnemen in de C.A.O. wordt de voorwaarde verbonden, dat voor het gehele administratieve personeel een zelf de loonsverhoging wordt gegeven en dat aan de achterstelling van het coöperatie ve administratieve personeel een eind wordt gemaakt. De vakgroepsvergadering sprak 't vertrou wen uit dat met ingang van 1 mei de lonen nogmaals met 1 percent zullen worden verhoogd, terwijl met ingang van dezelf de datum gestalte dient te worden gege ven aan een landelijke voorziening waar uit gepensioneerden een suppletie op hun pensioen zullen kunnen ontvangen. Het vakgroepsbestuur heeft direct na de ver gadering 't advies aan het hoofdbestuur van de A.N.A.B. samengesteld, waarbij het zelf ook nog enkele voorwaarden aan de af te sluiten C.A.O. toevoegt. Het werkgevcrsvoorstel werd door alle afgevaardigde zuivelafdelingen, op twee na, aanvaard. Medegedeeld wer£ echter dat de Friese zuivelarbeiders slechts on der protest tkkoord gaan met het werkge versvoorstel. Advertentie PRISMA HORLOGES IN RUIME SORTERING Barteljorisstraat 19 Telefoon 11541 De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap heeft donderdagavond op nieuw de kwestie van de landarbeidersio nen behandeld. De werknemers willen een loonsverhoging van vier percent plus op neming van de huurcompensatie in de C.A.O., terwijl de werkgevers willen gaan tot twee percent plus opneming van de huurcompensatie. Er is cok nu geen over eenstemming bereikt. Besloten is thans, de zaak aan het bestuur van het Land bouwschap voor te leggen. De C.A.O.'s in de landbouw lopen tot 1 mei. Evenals vorige jaren heeft de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid vrijstelling verleend van de ver plichting tot verlening van een wekelijkse vrije halve dag aan winkelpersoneel gedu rende de weken waarin Kerst en de jaar wisseling vallen, echter met de eveneens gebruikelijke bepaling, dat deze later worden gecompenseerd. Er zijn gezinnen waar ook dit jaar niets extra's zal zijn, erger nog: waar het noodzakelijke nog steeds ontbreekt. Sta iets af van uw overvloed voor een ondervoed kind of een verpauperde alleenstaande. Verrijk uw Kerstmis door een gulle gavel (Van onze Amsterdamse redacteur) „Teneinde de gezonde ontwikkeling, die zich in het gebied van het Noord zeekanaal voordoet, niet te belemmeren dienen de vaarwegen naar Amsterdam te worden aangepast aan het bij die ontwikkeling behorende scheepvaart verkeer". Dit zei drs. H. A. Korthals, mi nister van Verkeer en Waterstaat, gisteravond in Amsterdam, waar hij als eregast aanzat aan het jaarlijkse diner van de vereniging „De Amsterdamsche Haven". Belangrijke uitspraken betreffende de tunnelNmw waren uiteraard niet te ver wachten aan de vooravond van de begro tingsbehandeling in de Tweede Kamer. Desondanks lag het de Amsterdammers prettig in het gehoor, vooral toen de mi nister zei: „Het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat de rijksoverheid zich geroepen voelt met kracht te streven naar een spoedige verbetering van de toe gang tot het Noordzeekanaal te IJmui den." Hieruit blijkt dat de minister het oneens is met de in Rotterdamse kringen heersen de opvatting, dat er geen plaats is voor een „tweede Europoort". Aan het traditionale kerstdiner van de Amsterdamse cargadoors, reders en an dere bij de haven betrokkenen zaten be halve de minister als gasten aan burge meester en wethouders en vele raadsleden van Amsterdam, de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, de plaatsvervangend secretaris generaal van Economische Zaken, mr. W. A. van der Garden, de commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prin sen en tal van vooraanstaande figuren van rijkswaterstaat, leger, marine en politie. Het is een bevredigend jaar waarop het ..Havengilde" kan terugzien. Tot en met 5 december kwamen er dit jaar 6934 zee schepen in Amsterdam aan, 134 meer dan in 1958. zodat in 1959 het totaal naar het zich laat aanzien weer boven de 7000 zal liggen. De vooruitgang van de laatste ja- bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten. 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien u hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij u een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ren bleef dus ook het afgelopen jaar be houden. In een geestige tafelrede bleek de voor zitter van de vereniging „De Amsterdam sche Haven", de heer H. J. W. Brouwer, een eigen filosofische kijk op de betekenis van de drie kruisen in het Amsterdamse wapen te hebben. Als eerste kruis zag hij de sluizen te IJmuiden, „een poortje dat 100 jaar geleden is gebouwd om zeilsche pen en sporadische stoomschepen door te laten". De Hembrug is het tweede kruis, dat hij in één adem met oudheden als het paleis op de Dam en het Muiderslot noem de. „Ieder moment hangt ons boven het hoofd dat de Hembrug op de monumen tenlijst wordt gezet en dan raken wij dat kruis nooit meer kwijt". Het derde kruis is de flessenhals in de Rijnverbinding, de sluis bij Wijk bij Duurstede. Als hoogtepunten van het afgelopen jaar noemde de heer Brouwer de belangrijke versterking van de capaciteit van het erts- bedrijf, een nieuw hardhoutbedrijf en een vergroting van de tankopslagruimte, maar vooral het begin dat is gemaakt met de bou- - van een groot silo-graanoverslag- bedrijf. De hertogin van Kent en haar dochter prinses Alexandra hebben in het Ly rische theater in de Shaftesbury Ave nue te Londen een nachtvoorstelling bijgewoond ten bate van de slacht offers van de ramp in het Franse stadje Fréjus. Vertraging. De „Willemstad" van de K.N.S.M. met een detachement militairen aan boord, terugkerende uit Suriname, zal vermoedelijk pas maandag 21 december in de loop van de middag te Amsterdam arri veren. NICOSIA (UPI) De regering van Cy prus heeft besloten de verkiezingen voor een wetgevende vergadering, die aanvan kelijk op 10 januari zouden worden gehou den, uit te stellen tot het einde van de maand. Men zou het nog niet geheel eens zijn over het kiesstelsel. De kabinetszit ting werd door president Makarios en vice- president Kutchuk bijgewoond. Maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 december mogen de winkels en midden- standsbedrijven tot 's avonds negen uur geopend zijn. Donderdag 24 december zul len de zaken normaal tot zes uur 's avonds zijn geopend. Wat de openstelling tijdens de kerst dagen betreft, hebben de landelijke mid denstandsbonden hun leden geadviseerd de kerstdagen en de daarop volgende zon dag te sluiten. Dit betekent dus, dat de za ken ook op zaterdag 26 december (tweede kerstdag) zullen zijn gesloten. Er wordt die dag geen brood bezorgd, omdat de bakkers tijdens de feestdagen niet zullen bakken. Wèl zullen de melkhandelaren op tweede kerstdag aan huis bezorgen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om over te gaan tot de stichting van openbaren scholen voor ge woon lager onderwijs in de uitbreidings plannen Parkwijk en Schalkwijk. In Parwijk is er namelijk een sterke toene ming van het aantal leerlingen door het gereedkomen van de woningbouw in dit stadsdeel en in Schalkwijk begint men bin nenkort eveneens met de bouw van wonin gen, waardoor de kinderen die daar komen te wonen bijzonder geïsoleerd gehuisvest zijn en moeilijk een school in nabijgele gen delen van de stad kunnen bereiken. B. en W. stellen de raad vervolgens voor om een aanvullend krediet van 67.763,45 te verlenen voor de verbouwing en uit breiding van de bijzondere u.l.o.-school aan de Gedempte Oude Gracht 120, welk kre diet noodzakelijk is geworden door het ho ger worden van de lonen en de bouwkosten en een verhoging van de prijzen voor het inrichten van de school. Voor het aanschaffen van leer- en hulp middelen wegens het invoeren van een nieuwe methode voor de vakken rekenen, Nederlandse taal, geschiedenis, kennis der natuur en aardrijkskunde, voor het aan schaffen van meubilair en voor het ver beteren van ondeugdelijke vloeren in twee klasselokalen van de school aan de Anto- niestraat 28 is een totaalbedrag van 17.763.- nodig. B. en W. verzoeken de raad thans dit krediet beschikbaar te stel len. Voor 't aanschaffen van boeken en leer middelen ten behoeve van de Prof. Kohn- stammschool is verder een bedrag van 5947.- nodig en voor het veranderen van het lokaal voor de lichamelijke oefening van de school in de Nagtzaamstraat 4135. Indien de raad met het desbetreffende voorstel akkoord gaat krijgt de St. Willi- brordusschool nieuwe gordijnen vóór 916.- en de school aan de Velserstraat 17 leer- en hulpmiddelen ter waarde van 600.- voor de vakken kennis der natuur en zingen. De school aan de Dreef 20 heeft voorts 429.- nodig voor 't aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor het vak aardrijks kunde. Vervolgens stellen B. en W. de gemeen teraad voor om een krediet van 2500.- beschikbaar te stellen voor het aanbren gen van een grasmat op het braakliggend terrein aan de Planetenlaan hoek Karei Doormanlaan ten zuidwesten van de Fuhrhopschool. Op de aanbeveling ter be noeming van een lid van het college van curatoren van de gemeentelijke gymna sia en lycea ter voorziening in de vacature op 1 jan. 1960 wegens periodieke aftreding van de heer ds. A. J. van Rhijn staan 1. de heer ds. C. P. Hoekema te Haarlem en 2. ds. W. M. van Asperen te Haarlem. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Teylerschool luidt: 1. mejuffrouw J. C. Huysmans te Haar lem; 2. mejuffrouw T. W. C. Klein te Mid- lum en 3. mejuffrouw Ch. L. Alphenaar te Haarlem. Vervolgens stellen B. en W. de raad voor om mejuffrouw H. Souwer als onderwij zeres over te plaatsen van de Mr. J. H. Thielschool naar de Floraschool en om de heer K. J. Hoogenhout over te plaatsen van de J. P. Coenschool naar de Hildebrand- school. Ten slotte stellen B. en W. de ge meenteraad voor om ontslag te verlenen aan mevrouw D. W. J. Bosscha-Hahn als onderwijzeres aan de Prof. Kohnstamm- school, aan mejuffrouw R. E. B. van Keu len als onderwijzeres aan de Fuhrhop school en aan de heer D. H. A. Kooy als tijdelijke leraar aan de gemeentelijke la gere technische avondschool. Statutair festijn Op 15 december is met nogal wat vlag vertoon en ook op andere wijze feestelijk herdacht dat vijf jaar geleden het Statuut voor het Koninkrijk tot stand kwam. Het was, dunkt me, juist gezien dat men aan de bereiking van dit eerste lustrum een enigermate feestelijk karakter gaf. Want tenslotte stemt het toch wel tot verheuge nis dat indertijd Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen uit vrije wil ver klaarden in het Koninkrijk der Neder landen een nieuwe rechtsorde te aanvaar den. En wel een rechtsorde, waarin zij de eigen belangen zelfstandig behartigen, op voet van gelijkwaardigheid de gemeen schappelijke belangen verzorgen, terwijl deze drie delen van het Koninkrijk boven dien overeenkwamen elkaar wederkerig bijstand te verlenen. Hiermee kwam wel vast te staan, dat Suriname en de Neder landse Antillen geenszins meer, gelijk eer tijds het geval is geweest, nog maar iets weg hebben van koloniën. Op het Binnen hof is het ook even een klein feest geweest Daar kwam immers mede de zoëven ge schetste rechtsfiguur tot uiting, toen tot hen die achtereenvolgens in de beide Ka mers een paar jubileumklanken lieten horen, ook de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen behoorden. Verwikkelingen met Venezuela Bepaald iets minder feestelijk is het, dat er zich op het ogenblik tussen Venezuela en Nederland verwikkelingen voordoen Onlangs is er in dit blad reeds op gewezen hoe er boosheid te Caracas is ontstaan naar aanleiding van het optreden van de autoriteiten in Willemstad met betrekking tot de vliegers die boven de Antillen pam fletten hadden uitgestrooid met een voor de Venezolaanse regering minder vriende lijke inhoud. Daarover is toen „spul" ont staan. Maar ten onzent scheen men er wat al te zeer op uit te zijn. het te doen voor komen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Sindsdien is nu wel heel duidelijk ge bleken, dat een dergelijk kiekeboe-spelen weinig zin had. Het aapje is immers toch uit de mouw gekomen: de regering van Venezuela heeft wel degelijk een protest nota tot de Nederlandse regering gericht De laatste is nu doende om na te gaan welke houding zij verder kan of moet aannemen. Hierover is ook overleg met Willemstad gaande. Dat Den Haag tenslotte met be trekking tot deze aangelegenheid het be leid zal hebben te voeren spreekt vanzelf, want al het „feestgedruis" over het Statuut en over de nieuwe rechtsorde kan toch niet in vergetelheid doen geraken, dat voor het buitenlands beleid het zwaartepunt bij de regering in Nederland ligt In elk geval moeten wij begrip hebben en ook tónen voor zekere gevoelens, misschien ook ge voeligheden, die zich nu eenmaal in Vene zuela doen gelden. Het zou, naar het mij voorkomt, nog niet zo gek zijn indien mi nister De Quay dezer dagen het geval ook eens zou bespreken met de Tweede-Kamer commissie voor buitenlandse zaken. Ter vermijding van mogelijk misverstand dien ik even te preciseren dat ik hier niet zo zeer op hem het oog heb in zijn hoedanig heid van minister-president als in die van minister-ad-interim van Buitenlandse Za ken. Dit laatste is hij immers sedert mi nister Luns ongelukkigerwijze ten gevolge van een hersenschudding tijdelijk buiten gevecht kwam. Plein en Binnenhof onthand Dit laatste kon wel niet op een ongeluk kiger ogenblik gebeuren. Immers de aller naaste medewerker van genoemde minis ter. staatssecretaris dr. H. R. van Houten, vertoeft thans voor de NAVO-bijeenkom- sten te Parijs, waar straks trouwens ook de minister-ad-interim nog heen gaat. Deze omstandigheden waren ook oor zaak. dat de voorgenomen behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken niet doorging, met het gevolg dat de Tweede Kamer zich genoopt zag zich met de be groting van Defensie bezig te houden zon der dat eerst het internationaal beleid be sproken was. Hierdoor ging het verorberen van deze parlementaire schotel veel ge lijkenis vertonen met het eten van haze- peper zonder haas. Het resultaat hiervan was, dat de gedachtenwisseling nu niet be- oaald bijster belangwekkend kon heten Enfin, misschien wel gelukkig voor mi nister Visser, want deze had het hierdoor nu zeker niet hard te verduren en kreeg aldus nog wat meer tijd om zich in te werken. Deze week moest minister Van Rooy een soort examen doen. Zijn begroting kwam aan de orde en nu was het wel tijd dat hij eens wat meer van zich liet horen dan ter gelegenheid van de interpellatie- Suurhoff over het loonbeleid, toen de be windsman er zich toe bepaalde „door de mond van de staatssecretaris" te spreken. Dat was bepaald geen goede beurt. Bij 'het algemeen politiek debat in de Eerste Kamer kondigde de minister-president echter aan, dat de minister van Sociale Zaken bij de behandeling van zijn begro ting wel nader tekst en uitleg zou geven over die ietwat eigenaardige rolverdeling (de laatste omschrijving is niet van mi nister De Quay, maar van schrijver dezes). Maar wat Excellentie Van Rooy hierover thans in het midden heeft gebracht kon moeilijk een sterke verdediging heten. Al luisterende naar de wijze waarop hij dit geval uiteenzette, kreeg ik de indruk dat hij er zelf ook niet geestdriftig over was en inzag, dat hem zo iets niet voor een tweede keer zou moeten overkomen Overigens voeg ik hieraan meteen gaarne toe, dat hij dit keer een mooi cijfer haalde voor de manier, waarop hij, althans in eerste aanleg, zijn rede voordroeg. Het is waar, het stond allemaal netjes op schrift, doch dit neemt niet weg dat hij de tekst heel behoorlijk over het voetlicht wist te brengen en zelfs heel wat beter dan mp- nige andere minister het doet. 's Avonds, toen hij moest repliceren, had hij het merkbaar moeilijker en tot overmaat van ramp kwam na hem staatssecretaris Rool- vink, replicerend (bovenal over het loon beleid) een nummertje weggeven dat er mocht zijn. Hoezeer de socialisten zich ook inspanden om hun oppositionele rol te ver vullen, en dit met behulp van tal van interruDties, de heer Roolvink liet zich niet van zijn stuk brengen en bleek opnieuw de kunst van het parlementaire debat ter dege te beheersen. Een van de grootste moeilijkheden voor minister Van Rooy blijft dat hij van huis uit met betrekking tot het loonbeleid min of meer een vreemdeling in Jeruzalem is. en dat er daarom destijds juist ook is uit gezien naar een staatssecretaris, die deze problematiek voor hem zou kunnen op vangen. Voor zover de minister de indruk kan maken, in de schaduw van de staats secretaris te staan, rust er wel een heel zware verantwoordelijkheid op hen die de keuze op mr. Van Rooy hebben laten val len voor het ministerschap van Sociale Zaken. Vergis ik me niet, dan was deze keuze als het ware het sluitstuk van het informatie-werk van prof. Beel en van zijn kant bleek de formateur prof. De Quay daarmee in zee te willen gaan. Heel nuch ter bezien kwam h^t er op neer, dat men de toch al vrij langdurige formatie pogingen tot een eind wilde brengen en toen maar gemeend heeft het hier bedoelde probleem aldus te kunnen oplossen. Het kwam mij niet meer dan billijk voor hier op thans nog eens speciaal het licht te laten vallen, aangezien er in die gang van zaken toch wel iets verzachtends gelegen is voor de minister die de laatste tijd nogal erg het mikpunt is geworden van critische beoordelaars. Onrechtmatige censuur Mr. Witsen Elias, de voorzitter van de commissie welke een onderzoek naar vreemd censuur-gedoe op Nieuw-Guinea heeft ingesteld, heeft bij de overhandiging van het rapport der commissie wel heel duidelijk naar voren gebracht, dat er reden bestaat voor ontsteltenis over de wijze, waarop er onrechtmatige schending van het briefgeheim in genoemd gebieds deel heeft plaats gevonden. Men kan er danook staat op maken, dat de regering in Den Haag de nodige maatregelen zal nemen ter voorkoming van herhaling van iets dergelijks in de toekomst. Terecht liet de minister van Binnenlandse Zaken dit al blijken in wat hij naar aanleiding van het door mr. Witsen Elias gesprokene op merkte. En evenzeer terecht maakte mi nister Toxopeus kenbaar, dat de Kamer, zodra dat mogelijk zal zijn, dat wil zeggen nadat de regering het rapport verder zal hebben bestudeerd, omtrent de resultaten van het onderzoek oo de hoogte zal worden gesteld. Overigens mag men er ook nog op rekenen, dat voor zovpr zulks niet schade lijk met het staatsbelang zal zijn. aan het rapport openbaarheid zal worden gegeven en dit in zo ruim mogelijke mate. Dr. E. tan Raalte Bij Nieuw-Guinea is gisteren een Mar tin Mariner, een tweemotorig amfibie vliegtuig van de Koninklijke Marine, in zee gestort. Van de acht inzittenden zijn er drie gered. Foto: een vliegtuig van hetzelfde type als de verongelukte Martin Mariner. Economische politierechter Wegens het smokkelen van sigaretten in de haven van IJmuiden heeft de Haar lemse politierechter mr. H. G. Rambon- net vanmorgen een 51-jarige havenarbei der uit Haarlem en een 35-jarige havenar beider uit Castricum veroordeeld tot 27 dagen gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Een 44-jarige metse laar uit Bakkum die de sigaretten in zijn auto had vervoerd werd wegens mede plichtigheid veroordeeld tot een boete van 250. De Haarlemmer en de Castricummer werkten als havenarbeider in IJmuiden. In november van dit jaar hadden zij op een Fins schip 14.200 sigaretten gekocht en naar de wal gesmokkeld. De rokertjes werden in de auto van de metselaar aan getroffen toen de mannen door de politie werden aangehouden. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, wees er op dat het smokkelen van siga retten in IJmuiden schering en inslag is. Omdat op de rookwaar een zoet winstje werd gemaakt wilden verdachten het risi co wel nemen. De Haarlemmer was al eens eerder voor een dergelijk feit veroor deeld. Hij eiste tegen de twee havenarbei ders 27 dagen gevangenisstraf en ver beurdverklaring van de in beslag geno men goederen. Tegen de metselaar vor derde hij f 250 boete, een maand gevange nisstraf voorwaardelijk. Mr. C. Blanke voort en mr. J. G. Bettink bepleitten voor de Haarlemmer en de Castricummer cle mentie met het oog op de betrekkelijk ge ringe omvang van het economisch delict Mr. J. H. A. M. van Son achtte de schuld van de metselaar niet bewezen en vroeg derhalve vrijspraak.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19