BOSCH 't gehele jaar door oce De tijd is een beweging IRAJ Overheidsimpuls bij immigratie in Canada baatte weinig STEVENSON WIL BUITENLANDSE POLITIEK DER V.S. HERVORMEN KOELKAST VAN DER GRINTEN SetterSets VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Gemeenschappelijk Atlantisch beleid opstellen en rekening houden met communistisch China kom pressor zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf 532.- N.Y. Willem van Rijn Afro-Aziatisch blok niet hecht meer Amerikaanse kernenergie commissie onderzocht horloges op straling De Gaulle in Frjus Amerikaans vliegtuig tot landing gedwongen Strijdkrachten der V.S. in Japan volgens hof niet ongrondwettig Marokko zette vroegere Istiqlal-leider gevangen 593 Maak snel voordelige kopieën met de secuur werkende 105 - combine Afremming bij dreigende recessie had een ongewenst effect Cuba zal Portugal vragen Batista uit te leveren WAT U OOK DRAAGT... NEW YORK (Reuter-UPI) Adlai Ste venson, die bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen reeds twee maal kandi daat van de Democraten is geweest en nog steeds een van de belangrijkste figu ren van de Amerikaanse Democratische partij is, heeft in het tijdschrift „Foreign Affairs" een aantal voorstellen gedaan ter hervorming van de buitenlandse politiek der Verenigde Staten. Zo wil hij op inter nationale basis een hulpprogram voor de minder ontwikkelde gebieden laten uit werken. dat voorziet in steun ten bedra ge van vijf miljard dollar per jaar en dat ten minste tot aan het eind van deze eeuw van kracht moet blijven. Voorts wil hij een Noordatlantische conferentie bij eenroepen, die 'n nieuwe gemeenschappe lijke politiek moet ontwerpen op militair en economisch gebied en op het terrein van de ruimtevaart. Europa zou dan de leiding moeten hebben bij het oprichten van een nieuwe organisatie, die de steeds ingewikkelder wordende vraagstukken moet aanpakken en de samenwerking van de westelijke landen stelselmatig moet bevorderen. Verder bepleit Stevenson politieke rege lingen op ontwapeningsgebied. gepaard gaande met de instelling van een boven nationale politiemacht, die de vrede moet handhaven, toelating van communistisch China tot de UNO op bepaalde voorwaar den en een „georganiseerde inmenging" in het Nabije Oosten om de betrekkingen tussen Israel en de Arabische landen te helpen harmoniseren. Stevenson acht ter uitvoering van zijn program voor de hulp aan onderontwik kelde landen een staf van beroepskrach ten nodig, die over de noodzakelijke ta lenkennis en andere vaardigheid beschikt. De samenwerking met andere landen moet zich volgens hem uitstrekken over al le aspecten, investeringen, mogelijkhe den tot handel enzovoorts inbegrepen. Advertentie verkrijgbaar bij de bonafide handel Allecnvertegenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen). NEW YORK (UPI) De toeneming van het getal Afrikaanse stemmen in de UNO, die in 1960 te wachten is, heeft enige lichte bezorgdheid gewekt bij de Aziatische leden van het Afrikaans-Aziatische blok in de UNO. In het komende jaar zullen immers achtereenvolgens Kameroen, Togoland, So- maliland en Nigeria onafhankelijk worden en waarschijnlijk spoedig toegelaten wor den tot de UNO. Het aantal stemmen van de Afrikaans-Aziatische groep zal dan stijgen tot 33, maar de groei komt geheel ten goede aan het Afrikaanse deel, dat dan 13 zetels zal hebben. Daartegenover staat slechts, dat vermoedelijk ook Cyprus in 1960 lid van de UNO zal worden. Het is echter niet duidelijk of dat land zich „Aziatisch" genoeg zal voelen om met het Afrikaans-Aziatische blok samen te wer ken. Het blok is moeilijk bestuurbaar gewor den. De leden ervan zijn weliswaar op het stuk van rassengelijkstelling en anti-kolo- nialisme eensgezind, maar hebben op ander terrein uiteenlopende opvattingen. Twin tig leden zijn „neutralistisch" (Afghanis tan, Birma, Cambodja, Ceylon, Ethiopië, Ghana, Guinea, India. Indonesië, Irak, Jor danië, Libanon. Libye, Marokko, Nepal, Saoedi-Arabië, Soedan, Tunesië, Verenigde Arabische Republiek en Jemen). De negen overige zijn pro-Westers (Perzië, Japan, Laos. Liberia, Malakka. Pakistan. Filippij nen, Thailand en Turkije). De Arabische landen vergaderen afzon derlijk over Arabische vraagstukken, de Afrikaanse landen over Afrikaanse kwes tie*. Een extreem anti-kolonialisme is het kenmerk van de Afrikaanse staten, met uitzondering van Marokko en Tunesië, die gematigder zijn. De meeste Afrikaanse 'inden beschouwen hun Aziatische vrien- '"•n als te conservatief op dit punt. Tegen- ''stelde meningen zijn in dit opzicht al nkele malen in de vergaderingen van de UNO gebleken. Ondanks toenemende verscheidenheid van opvattingen verwacht men over het algemeen echter dat het Afrikaans-Azia tische blok nog wel enige tijd bijeen zal blijven. Stevenson is voorts van mening dat de Verenigde Staten de kernproeven niet moeten hervatten zolang de ontwapenings besprekingen gaande zijn en Rusland de kernproeven ook niet hervat. Het Westen zou Kroesjtsjev moeten ver zoeken de mogelijkheden van een oplos sing der vraagstukken in het Verre Oos ten af te tasten. Zo zouden de communis ten moeten proberen communistisch Chi na te betrekken in een eventueel stelsel van gecontroleerde ontwapening en de vrije landen in het Verre Oosten moeten verlossen van de dreiging, gericht tegen hun veiligheid. Van hun kant moeten de Verenigde Staten dan hun veto tegen toe lating van communistisch China in de UNO laten vallen, Quemoy en Matsoe ont ruimen en er mee akkoord gaan dat Ko rea en Japan in een eventuele kernwapen- vrije zone komen te liggen. Stevenson verklaart met nadruk dat hij het afbrokkelen" van de Amerikaans- Europese eenheid betreurt. Hij vraagt ..een krachtiger Atlantische gemeenschap die de weg moet wijzen naar ontwapening en vrede". Stevenson wenst een herleving van het „oprechte en gelijkberechtigde deelgenootschap tussen de Verenigde Sta ten en West-Europa", dat indertijd het suc ces van het Marshall-plan heeft verze kerd. Zodra de Noordatlantische gemeen schap zijn doelen duidelijk heeft gesteld, moeten wij die, aldus Stevenson, „nastre ven met alle middelen en met dezelfde vastbeslotenheid en opofferingsgezind heid waarmee de communisten de hun ne bevorderen". Stevenson acht dat er „gevaarlijke tegenstellingen" binnen het bondgenootschap bestaan, „die niet opge heven kunnen worden door ceremoniële reizen en door haastige diplomatieke voor bereiding van ontmoetingen met Kroesjt sjev." Stevenson roept op tot een „frisse bena dering van onze gemeenschappelijke mili taire problemen". De nucleaire, maritie me en conventionele lasten dienen econo mischer en efficiënter verdeeld te wor den, zo schrijft hij. Er dient een militair stelsel van onderlinge afhankelijkheid ont wikkeld te worden, waarbij het volle pro fijt getrokken moet worden van de tech nologische en economische kundigheden van ieder land. Het Westen moet voorrang geven aan een poging om het initiatief te hernemen „Dat kan alleen bereikt worden als eerst orde op eigen zaken wordt gesteld. Als wij geen inspirerende, vooruitziende, creatie ve houding kunnen hervinden ten opzich te van de vraagstukken van onze eigen gemeenschap, dan is er weinig hoop dat wij een dynamisch leiderschap in de we reld kunnen herwinnen." Vier revoluties Stevenson besluit zijn artikel met de opmerking dat de Amerikaanse regering blijkbaar niet ten volle begrip heeft voor de „vier revoluties" die aan de gang zijn. Die vier revoluties omschrijft hij aldus: Politiek „De oude koloniale orde is vrijwel verdwenen. Nieuwe landen en nieuwe imperialisten trachten het va cuum op te vullen". Economisch „De meeste der nieuwe landen trachten hun economie binnen wei nige tientallen jaren te moderniseren." Biologisch Zij doen dat echter tegen een achtergrond van een explosieve bevol kingsgroei, waardoor de bevolking van de onderontwikkelde gebieden in de volgende generatie verdubbeld zal zijn." Wetenschappelijk „Ondertussen heb ben supersonische vliegtuigen, kernener gie en raketten twee tegengestelde moge lijkheden van gelijke grootte geopend: de exploratie van de planetaire ruimte, en de zelfvernietiging in de ruimte van onze pla neet," aldus Stevenson. Eén type gevaarlijk geacht WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft donderdag bekendgemaakt, dat een aan tal door een Zwitserse firma vervaardig de polshorloges radio-actieve strontium- 90 bleek te bevatten in het lichtgevende matriaal op de cijfers en andere aandui dingen. De hoeveelheid daarvan „was vol doende om mogelijk op lange termijn ge vaar voor de gezondheid van de drager op te leveren". Gezegd werd. dat de commis sie en de American Rolex Watch Corpo ration de verkoper voor de V.S.) direct maatregelen hebben genomen om een aantal „rolex GMT-master"-polshorloges, vervaardigd door Montres Rolex in Genè- ve, te achterhalen. „Het betreft een spe ciaal type navigatie-horloge. dat een ver plaatsbaar montuur rond de wijzerplaat heeft om de drager in staat te stellen de tijd te lezen in elk van de twee tijdszones ter wereld. Het horloge kan voorts her kend worden door de naam „Royster Per petual" op het oppervlak. Niet alle van de ze ingevoerde horloges bleken de radio actieve substantie te bevatten, maar een onderzoek was noodzakelijk, zei de com missie. De American Rolex Watch Corporation heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het bedoelde horloge slechts één van meer dan honderd types herenhorloges is, die de maatschappij in de V.S. verkoopt. Dit type is in zeer ge ringe hoeveelheden verkocht omdat het Arbeiders van de experimentele af deling van de Likhachev autofabrieken in Moskou hebben de Rolls Royce, waarin Lenin altijd heeft gereden, ge restaureerd en opgesteld in het cen trale Leninmuseum te Moskou. Met behulp van onderdelen van twee wa gens van hetzelfde type, die de Russen met veel moeite hadden kunnen vin den, kon de erg verwaarloosde wagen zodanig worden opgeknapt, dat zij op eigen kracht naar het museum kon rijden met aan het stuur voorman B. R. Koerbatov. De foto toont de arbeiders terwijl zij de auto aan een laatste keurende blik onderwerpen. De tijd is een raadselachtig iets dat van een heel ver verleden voortrolt naar een vaag iets dat wij toekomst noemen. In ons leven ondergaan wij de tijd als een tastbare beweging, namelijk gisteren, heden en morgen. Het moment van morgen moeten wij rustig afwachten en niets ter wereld kan dat moment verhaasten. Stop, zegt nu de theorie van Einstein: wij vóelen de tijd niet alleen als een beweging, het i s ook een beweging en deze is zo snel, dat elke seconde precies 300.000 km lang is; de tijd heeft derhalve een eigen afmeting en af stand. Deze verbazingwekkende gedachte brengt met zich. dat een mens, die met een enor me snelheid in een raket door het heelal suist, daar een langzamer tijd zal beleven dan iemand die op de aarde deze tijd ondergaat. De man in de raket vliegt dan immers met de tijd mee, zou de raket zo snel als de tijd kunnen vliegen (in theorie is dat 300.000 km per seconde) dan zou de tijd voor de bemanning praktisch tot stil stand komen, precies op de manier als twee auto's naast elkaar rijden met een gelijke snelheid. Als wij aannemen dat één auto de mens in de raket is en dat de andere auto de tijd is die zich verplaatst, dan is het duidelijk dat deze twee auto's zich ten op zichte van elkaar niet verplaatsen. Gaat de auto van de Tijd echter een ietsje snel ler dan zal de auto met de mens (in wer kelijkheid de raket dus) langzaam worden ingehaald. Voor de man in de auto blijft de tijd dus langer bij hem dan voor iemand die aan de kant van de weg staat toe te kijken (dat is in dit geval dan onze aarde). Voor de toeschouwer aan de kant van de weg is de tijd in een flits voorbij, zie onze tekening. Natuurlijk is het alle maal heel wat ingewikkelder dan de een voud van ons voorbeeld doet blijken. Volgens Einstein wordt de tijd op aarde dus sneller ondergaan dan voor een ruimtevaarder in zijn raket, door de grote snelheid van de raket vliegt de ruimte vaarder immers met de tijd mee. Dit brengt merkwaardige gevolgen met zich. De tijdstippen op deze tekening zijn denkbeeidiq President De Gaulle heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan Fréjus. Hier loopt hij, vergezeld van zijn adjudant en burgemeester Léotard van Fréjus op de begraafplaats langs het massa graf, waar de slachtoffers van de ramp zijn bijgezet. De president bezocht het ziekenhuis en sprak met nabestaanden van enige slachtoffers, onder wie Louis Goddi die zeventien familieleden bij de ramp heeft verloren. Zou een raket tegen de 300.000 km per sec. vliegen en blijft de raket, volgens zijn eigen klok, een jaar weg van de aarde dan zal de man in de raket tot zijn grote verbazing bemerken dat er bij zijn terug keer op de aarde daar inmiddels reeds 5,5 jaar zijn verlopen. Blijft de raket met deze snelheid 33 jaar in het heelal vliegen dan zal blijken dat bij terugkeer van de raket op de aarde er ca. 10 miljard jaar is verlopen. (Dit volgens een berekening van de bekende raketdeskundige dr. Sanger.) De Amerikaanse atoomgeleerde Craw ford beweert nu, dat de theorie van het verschil in tijd op de aarde en in het heelal reeds in de praktijk is bewezen, dit door het feit dat deeltjes van de kosmische stralingen, wanneer deze de aardse damp kring binnendringen, hun snelheid ver liezen en plotseling veel sneller „oud worden dan de deeltjes van de straling, die in het heelal blijven. Om nu te onderzoeken of de tijd op de aarde inderdaad anders verloopt dan de tijd. bij hoge snelheden, in het heelal wil men een klok op gaan hangen in het heelal. Dr. H. Lyons heeft daartoe atoom klokken ontworpen, die werken met am moniakgas. Het zijn twee klokken, met hun instrumenten aan boord wegen zij elk c.a. 15 kilo, één klok blijft op de aarde en de andere klok zal op een hoogte van 13.000 km worden gelanceerd om vervol gens met een snelheid van 29.000 km per uur rond de aarde te cirkelen. Deze atoomklok in het heelal zal dan vanaf de aarde worden ondervraagd naar het tijds verloop. Uit deze opgaven en de tijd die de klok op de aarde aangeeft, hoopt men het ant woord te vinden op de vraag of de tijd in het heelal anders verloopt. Binnen de twee jaar denkt men dit belangrijke ex periment uit te WASHINGTON (AFP/Reuter) Ge vechtsvliegtuigen van de Dominicaanse republiek hebben een onbewapend Ameri kaans „C-47"-toestel, dat werd bestuurd door luitenant-kolonel Robert Foley, die als luchtvaartattaché is toegevoegd aan de Amerikaanse ambassade in de Venezo laanse hoofdstad Caracas, gedwongen op Dominicaans gebied te landen, na met hun boordwapens voor langs het vliegtuig te hebben geschoten. Het Amerikaanse toestel bevond zich, in een internationale luchtweg, boven Do minicaans grondgebied, toen het tot lan den werd gedwongen. TOKIO (Reuter) Het Japanse hoog gerechtshof heeft vandaag uitgemaakt, dat de Amerikaanse strijdkrachten juri disch gesproken in Japan mogen blijven. Het hof wees arrest in een beroep tegen een beslissing van de districtsrechtbank te Tokio, die zeven personen heeft vrijge sproken, die wederrechtelijk een Ameri kaanse basis betreden zouden hebben. Volgens het hooggerechtshof is het Amerikaans-Japanse veiligheidsverdrag niet in strijd met de naoorlogse grondwet van Japan. De Amerikaanse strijdkrach ten in Japan vormen geen „oorlogs macht". Hoewel de grondwet Japan ver biedt een oorlogsmacht te bezitten, sluit zij het treffen van regelingen voor de de fensie niet uit, aldus het hooggerechtshof, dat een nieuw proces tegen de zeven vrij- gesprokenen heeft gelast. De districtsrechtbank te Tokio had de beschuldigden vrijgesproken omdat zij van mening was, dat de in Japan gele gerde Amerikaanse troepen een „oorlogs macht" vormen en dat hun aanwezigheid in strijd is met de grondwet. RABAT (Reuter) Nadat maandag een verschijningsverbod was uitgevaar digd tegen het Marokkaanse dagblad „At Tahrir", zijn thans de directeur en de hoofdredacteur van het blad gearresteerd. Volgens waarnemers is de politieke at mosfeer in Marokko na dit voorval nog meer gespannen geworden. „At Tahrir is een uitgave van de „Nationale unie van volkskrachten", die zegt de regering te steunen. De gearresteerde hoofdredacteur is Mehi Ben Barka, die leider is geweest van de politieke partij „Istiqlal". Koning Mohammed de V heeft dinsdag de eerder in 1959 uitgevaardigde perswet ten ingetrokken. De afkondiging van deze wetten had ertoe geleid, dat de Istiqlal uit protest de uitgifte van al haar dagbla den staakte. Na de intrekking gaf de par tijleiding een verklaring uit, waarin de ko ning voor zijn besluit wordt geprezen en waarin scherpe afkeuring wordt uitge sproken over de „verslechtering van bin nenlandse toestand en de dagelijkse toene mende bedreiging van de grondvesten van de staat". gaan voeren. Aan gezien de weten schap voorspelt, dat wij met ra ketten binnen de veertig jaar snel heden van tegen de 300.000 km per seconde zullen be halen, is de aan gekondigde proef neming van groot belang. Advertentie op aanvraag wordt da folder „Maak het u lichter - Tover met licht" u graag toegezonden doort N.V. Wed. d. Ahrend Zoon N.V. Bllkman Sartoriue en door de fabrikant! Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar servicekantoor Statenlaan 126, Oen Haag VENLO DEN HAAG Chauffeurstekort. Een autobusonder neming in Boskoop heeft een tekort aan chauffeurs van 23 percent De rijksver keersinspectie heeft ontheffingen van het Rijtijdenbesluit verleend om aan deze moeilijkheid tegemoet te komen. (Van onze correspondent in Canada) In Canada komt 1959 te boek te staan als een mager immigratiejaar. Als we echter nedenken, dat het ecnomische absorptievermogen een van de grondslagen is van de Canadese immigratiepolitiek, dan had 1959 een goed, of althans redelijk, jaar moeten zijn. Want er is weinig verkeerd met de Canadese economie. Overal worden records gevestigd of voorspeld, maar het immigratiecijfer komt waarschijnlijk met veel moeite net over de 100.000 heen. En dat is een stuk lager dan Canada de laatste jaren gewend is geweest. Eén ding staat vast: het was niet de bedoeling. In 1957, toen de stroom sterk gezwollen was door de duizenden Hongaarse vluchtelingen, begon de regering de toevloed af te remmen. De recessie was op komst, de vakbonden kwamen weer met de dooddoener dat immigranten de baantjes wegpikten van de Canadezen en het resultaat was dat de stroom werd ingedamd. Toch kwamen er dat jaar 282.000 nieuwelingen binnen. De recessie zette door, de rem bleef erop en 1958 werd afgesloten met een aanwinst van 125.000 immigranten. Maar aan het begin van dit jaar zag het er naar uit, dat de bakens verzet konden worden. En de regering stuurde zonder er veel ophef van te maken aan op activering van het immigratie programma. Veel succes blijkt ze daarbij echter niet te hebben gehad want zij moet nu genoegen nemen met een nieuwe terugval. Nogmaals: de economie had meer kun- kunnen opnemen. Het werkloosheidscijfer toont verblijdende verschijnselen: het stond ii oktober op 3.8 percent van de mankracht tegen 5,1 percent vorig jaar. Export en import zijn bezig records te ves tigen, investeringen hebben een hoog peil bereikt en over het algemeen floreert het bedrijfsleven. Er is dus aanleiding om aan te nemen, dat men zich in Ottawa afvraagt, waarom de immigranten niet voldoende hebben ge reageerd op de verbeterde toestand in Ca nada. De tegenstanders van de „kraanpo- litiek" hebben een wapen in handen gekre gen: zij zien er wellicht het bewijs in dat het dichtdraaien van de immigratiekraan wanneer de zaken minder goed gaan en het opendraaien wanneer de economie op bloeit, niet bevredigend werkt Op die ma nier tracht men de immigrant te doen ge hoorzamen aan dezelfde wetten die gelden voor de economie. De menselijke factor blijkt zich niet meteen te voegen in het spel van lijnen en curven. Als er- een geweldig reservoir van gega digden is, is het misschien minder moei lijk, maar Canada verkeert eigenlijk al een paar jaar in de positie, dat het zichzelf moet „verkopen". De emigratie uit Euro pa is minder dan zij vijf of tien jaar gele den was en de tijd lijkt voorbij dat het Ca nada's voornaamste zorg was om de toe vloed naar believen te reguleren. We zien dat in de cijfers over de eerste drie kwar talen van dit jaar: de emigrerende Britten verminderden van 22.620 vorig jaar tot 16.063, de Duitsers van 12.202 tot 8.954 en de Nederlanders van 6.838 tot 4.992. Het ciifer van de Italianen daaren tegen geeft nauwelijks een teruggang te zien. Ei behoeft geen twijfel over te be staan. dat Canada die ontwikkeling met lede ogen aanziet. Vandaar verhoogde activiteit om juist uit die eerste groep volgend jaar meer immigranten te krijgen. Canada heeft her haaldelijk laten weten, dat het behoefte heeft aan geschoolden en mensen in zoge naamde geleerde beroepen. Maar dat zijn wellicht precies de mensen, die zich niet op stel en sprong losscheuren uit eigen welvaart, wanneer de economische curve in het immigratieland, dat plotseling no dig maakt. De bladen hier vragen zich in alle ernst af of de tijd niet gekomen is om het roer van de immigratiepolitiek om te gooien, de „kraan" eens vaarwel te zeg gen en een streefgetal vast te stellen, dat gebaseerd kan zijn op het gemiddelde im migratiecijfer van de laatste tien jaar bij voorbeeld. Daardoor zouden de toekom stige emigranten n.eer houvast krijgen bij het geleidelijk uitwerken van hun plan nen. De laatste tijd wordt in alle toonaarden betoogd, dat Canada immigranten nodig heeft voor zijn ontplooiing. Het departe ment van immigratie heefi zojuist een rapport gepubliceerd, waarbij de Neder landers met vlag en wimpel als eersten uit de bus komen bij het zich zelfstandig ves- HAVANA (Reuter-AFP) Cuba zal aan de Portugese regering verzoeken, ex- president Fulgencio Batista uit te leveren. Batista woont thans op het eiland Madei ra. De Cubaanse minister van staat, Paul Roa heeft verklaard, dat, hoewel Cuba met Portugal geen uitleveringsverdrag heeft, voldoening aan zulk een verzoek mogelijk is door toepassing van het begin sel van wederkerigheid, zoals dit is vast gelegd in de internationale wetgeving. Advertentie tigen in zaken en op boerenbedrijven. Een succes dat bijdraagt tot de versteviging van de economische ondergrond van Ca nada. Niets lijkt daarom redelijker dan dat het de immigranten zo aantrekkelijk mogelijk wordt gemaakt om naar Canada te gaan. De tijd van de „tall stories", de klinken de immigratieverhalen lijkt wel voorbij te zijn. Het waandenkbeeld van snel materi eel gewin, dat jaren geleden misschien op geld kon doen, heeft veel van zijn luister verlorer voor hen, die het zelf „goed" heb ben. Het mag betwijfeld worden of de af gelegen oorden en de „romantiek" van de ver van de grote centra gelegen gebieden nog wel de attractie hebben voor de grote middelmoot Voor de florerende landen van Noordwest-Europa zijn dat niet langer de sterkste trekpleisters van Canada. Die liggen op andere terreinen. Ze springen misschien niet zo direct in het oog, maar ze zijn voor overbevolkte gebieden van veel diepgaander betekenis, zoals grotere persoonlijke vrijheid, meer ruimte, vol doende behuizing >n dergelijke. Met inte resse volgen we hier de ontwikkeling. Net als op het gebied van de handel, door de opkomst van de Zes en de Zeven in Euro pa, lijkt Canada, ook wat de immigratie politiek betreft op een tweesprong te staan. Er moet een nieuwe aanpak gevon den worden. De omstandigheden vragen om iets nieuws nu er zoveel in de oude we reld aan het veranderen is.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 21