Eerste optreden Ballet in van Amsterdams Haarlem Amsterdamse Beurs VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 23 VOOR DE STILLE «K Motie van ontstemming tegen mr. Scholten in Utrechtse raad „Elbe" en zijn sleep thans buiten gevaar Vijftien man van gezonken Liberiaans schip gered Thuisblijven Kerstmiddag voor Haarlemse huisvrouwen Iraakse lezing van de grenskwestie met Perzië Portugese regering stelt een nieuwe perswet op Grote meerderheid voor Israels nieuwe kabinet Dam bij Frjus wordt nimmer herbouwd President Sukarno wil kleine partijen opheffen Nederlander laat unieke collectie Hollandse meesters in Londen veilen Geschenk van studenten voor school in Tunesië Compromis over toelagen aan Franse oudstrijders Britten bekijken NAVO- beraad optimistisch Gangster na vrijlating in Chicago gedood Onveranderd dividend Nederl. Overzee Bank (9 De beurs van gisteren Scheepvaart IN AMSTERDAM heeft men gepoogd de kostbare, doch weinig gewaardeerde si' tuatie der dansbeoefening te verbeteren door de beide grote en subsidie genieten de groeperingen, het Ballet der Lage Lan den en het Ballet van de Nederlandse Ope ra, onder tweehoofdige leiding bijeen te voegen. Die opzet is niet helemaal gelukt. Toch kon mevrouw Mascha ter Weeme begin november wel wat vroeg, maar een gemeente wil nu eenmaal waar voor haar geld een vijftig tot zestig leden tel lend gezelschap presenteren, het Amster dams Ballet, met Frits Basart als zake lijke en Alan Carter als artistieke mede directeuren. Kwantitatief beschouwd kan men een heel eind komen. Kwalitatief be vredigende resultaten zijn echter in kunst zinnige aangelegenheden nog iets meer dan de uitkomsten van zelfs een royale op telsom. Zoals in ieder scheppingsprocef moeten de karaktertrekken komen van een bevruchtende geest. Gouden eieren zonder meer zijn geen kiemcellen voor waarachtige ontwikkeling. Het Amsterdams Ballet werkt nu ander halve maand in de openbaarheid. Donder dagavond kwam het zich voorstellen aan het Haarlemse publiek, dat hiervoor bij zonder weinig belangstelling toonde. Het programma is sinds de première op één plaats gewijzigd: „Huis der schimmen" werd vervangen door „Variazione con maschere" van Denis Carey op muziek van Giovanni Reali, een pretentieus brod delwerk uit de overgenomen boedel. Mis schien is het te vroeg om een antwoord te verlangen op de elementaire vraag: wat wil men nu eigenlijk? Misschien ook is het daarvoor al te laat, gezien de be ginselen der hernieuwde navolging van Engelse voorbeelden. Het lijkt mij een kwestie van levensbelang voor dit ensem ble om aansluiting te zoeken bij werkelijk interessante stromingen uit het verleden on in het heden. Ballet als sprookjesach- t tijdverdrijf is kosten noch moeite ird. Hef wachten blijft op expressieve den, in de noodzakelijkheid waarvan non kan geloven. Het wachten blijft ook op toonaangeven de solisten, die men voorlopig uit het bui tenland zal moeten aantrekken. Danstech nisch voldoet alleen Angela Bayley aan de eisen van volledige vakbeheersing, wier toneelpersoonlijkheid haar echter be perkte kansen biedt. Als Carlotta Grisi in de stilistisch onzuivere reconstructie door Keith Lester van de fameuze Pas de Quatre van Jules de Perrot bewerkstellig de zij de romantische illusie door een fan tastisch knappe prestatie. Ook de eerste wals in „Les Sylphides" was weer bewon derenswaardig. Met uitzondering van de zeker niet onverdienstelijke Ben de Roche- mont was overigens de bezetting van de ze suite in de eerste gelederen zwak tot onvoldoende. Daartegenover mag gezegd worden, dat het corps de ballet thans een homogene en gedisciplineerde indruk maakte. David Koning De gemeenteraad van Utrecht heeft gis teren met algemene stemming een motie aangenomen, waarin ontstemming wordt uitgesproken over het late tijdstip waar op staatssecretaris mr. IJ. Scholten van O. K. en W. aan het gemeentebestuur van Utrecht zijn bezwaren kenbaar heeft ge maakt tegen de plannen tot eventuele demping van enkele Utrechtse singels en grachten. JCen eerdere motie waarin ge steld was, dat de raad zich door deze gang van zaken bedreigd voelt in de normale uitoefening van zijn besluitvorming, werd ingetrokken. De demping der singels vormt een on derdeel van het verkeersplan-Utrecht, dat ontworpen is door de Duitse verkeersdes- kundige prof. ir. M. E. Feuchtinger, en waarover donderdagmiddag in een over volle raadszaal de beraadslagingen begon nen zijn. Hoewel de meningen over de singelkwestie en over de „fout" van mr. Scholten in de verschillende fracties ver deeld waren, was men unaniem van oor deel dat de staatssecretaris veel te laat was gekomen met zijn bezwaren tegen het dempingsplan. Bij de algemene beschouwingen over het verkeersplan werd van P.v.d.A.-zijde be toogd, dat het plan helaas in een emotio nele sfeer getrokken is, waarbij men on billijk is geworden jegens de Duitse ont werper en zelfs diens nationaliteit mede betrokken is in de argumenten pro en con tra. Tal van woordvoerders drongen aan op een stedebouwkundig plan naast dc door prof. Feuchtinger uitgebrachte ver- keersstudie. Om halfelf 's avonds werd de vergadering verdaagd tot vanmiddag. HONOLOELOE (Reuter) Amerikaan se marine-autoriteiten hebben donderdag te Honoloeloe meegedeeld, dat aan boord van de Nederlandse sleepboot „Elbe" en de twee van zijn losgeslagen, voor sloop bestemde Amerikaanse vliegdekschepen, alles wel is. De Amerikaanse torpedojager „Ri chard S. Edwards" heeft de door de ..El be" opgegeven positie woensdag bereikt, terwijl het Amerikaanse vliegdekschip „Bon Homme Richard" donderdag ter plaatse was Beide oorlogsbodems meld den radiografisch, dat er geen pogingen zouden worden ondernomen om de in to taal 41 zeelieden, die zich aan boord van de drie stuurloos ronddrijvende schepen bevinden, bij te staan, totdat de zee wat kalmer was geworden. De golven in dit zeegebied hebben thans een hoogte van zes tot negen meter. LONDON BEACH, CALIFORNIë, (Reu ter) De 2.283 ton grote Liberiaanse vrachtboot „Guam Pioneer" seinde don derdag, dat de bemanning van zeventien koppen op 340 mijl ten zuidwesten van Los Angeles in de boten was gegaan. Over de aard van de moeilijkheden werd niets meegedeeld. Het schip heeft een Ameri kaanse kapitein en een Griekse beman ning. De „Guam Pioneer" was zondag uit San Francisco vertrokken met schroot voor Hawaï. De gehele bemanning werd la ter aan boord genomen van een kotter van de Amerikaanse kustwacht. Na enkele uren zoeken had deze de bemanning in twee reddingsboten aangetroffen. De „Guam Pioneer" was reed gezonken. Redding bij Noorwegen BODOE, Noord-Noorwegen (Reuter) - Een Noorse reddingboot heeft donderdag gemeld, de vijf leden van de bemanning van de Noorse kustvaarder „Talaria" (250 ton) aan boord genomen te hebben. De Talaria begon te zinken toen de red dingboot verscheen. Door de ruwe zee was de deklading verschoven en maakte de „Talaria" sterk slagzij. NAPELS (UPI) De politie heeft in het dorp Castellammare di Stabia, bij Napels, een half-verhongerde, geestelijk gestoor de man gevonden, die door zijn broer en zuster een iaar gevangen is gehouden in hun keuken omdat zij vreesden, dat hij zijn pensioen als oudstrijder zou verliezen. De politie was gewaarschuwd door buren. De politie vond Alfredo Massa, 41, half naakt, ondervoed en het haar tot op de schouders, opgesloten in een keuken, waarvan ramen en deur met ijzeren sta- van waren vergrendeld. Massa is geeste lijk gestoord sedert hij als krijgsgevan gene in Oost-Afrika in de Tweede Wereld oorlog een zonnesteek had gekregen. Toen zijn toestand een jaar geleden verergerde, sloten zijn broer Salvatore en zijn zuster Rosa hem op, omdat zij ten onrechte vreesden dat zijn pensioen zou vervallen als hij zou worden opgenomen in een in richting. De politie heeft hem nu daarheen overgebracht en de broer en zuster gear resteerd. Onder de titel „Herders, Hij is gebo ren" heeft de volksliederenzangeres me vrouw Cobi Schreyer uit Zwanenburg, de leden van de afdeling Haarlem en omstre ken van de Nederlandse Vrouwen Elektri citeitsvereniging donderdagmiddag een Kerstprogramma aangeboden waarvan de talrijke aanwezigen ten zeerste hebben genoten. De bijeenkomst werd gehouden in de muziekzaal 'van restaurant Brink- mann, waar een fraaie en stemmige kerst versiering door het bestuur der vereni ging was aangebracht. De presidente, mevrouw G. van Put- ten-Veeman, sprak eerst een kort wel komstwoord, waarin zij stelde dat het be leven van het Kerstgebeuren eigenlijk elk jaar anders is, daarbij aansluitende op het programma, dat mevrouw Schreyer vóór de pauze bracht, namelijk liederen, volksliederen en balladen rond het Kerst verhaal. Mevrouw Schreyer, die zichzelf op zeer vaardige wijze op de gitaar bege leidde, begon met een aantal oude balla den, zoals „In stedeke van Nazareth" dat in een zestiende eeuws handschrift werd gevonden en het bekende „Nu sijt welle kome," dat uit een elfde eeuws handschrift afkomstig is. In de Nederlandse kerstlie deren wordt de tekst van de bijbel op de voet gevolgd, aldus mevrouw Schreyer. Ook uit het buitenland, onder meer uit Frankrijk, Spanje, Amerika en Duitsland bracht de zangeres een aantal kerstliede ren ten gehore, waarbij zij telkens een ge wone ballade naast een kerstlied uit die landen zong Het merkwaardige is, dat men juist in Amerika een bijzondere be langstelling voor het oude volkslied aan de dag legt. Na de pauze zocht mevrouw Schreyer het dichter bij huis en heeft zij, gekleed in West-Fries costuum, haar ge- BAGDAD (UPI) Eén woordvoerder van het Iraakse ministerie van buitenland se zaken heeft Perzië beschuldigd van „talrijke grensschendingen". Perzië heeft zich nimmer gehouden aan de grens, die in 1914 werd vastgesteld en alle Iraakse pogingen het geschil door besprekingen op te lossen mislukte omdat Perzië staat op medezeggenschap over de rivier Shatt- al-Arab. Na het mislukken der onderhandelingen van 1934 die op aandrang van de Vol kenbond werden gevoerd was Perzië gedwongen Irak gelijke rechten toe te ken nen op de Shatt-al-Arab over vier mijl te genover de Perzische oliehaven Abadan. In 1938 werd de grens opnieuw vastge steld. waarbij bleek dat Perzië de bepa lingen van 1914 had geschonden. De Per zische regering bood haar verontschuldi gingen aan en herstelde de oude toestand. Maar in 1940 trok Perzië zich uit de geza menlijke commissie van overleg terug. Thans heeft Perzië troepen samenge trokken langs de Shatt-al-Arab. De Perzi sche regering betoogt dat Khusroabad een Perzische haven is, hoewel de wateren waaraan de stad ligt Iraaks zijn. De woordvoerder zeide ook dat Perzische ka nonneerboten Amerikaanse tankers door de Iraakse rivier Shatt-al-Arab begelei den. „Thans is de Perzische regering afge daald tot het peil waarop een radio- en perscampagne tegen Irak wordt gevoerd". LISSABON (UPI) Premier Oliveira Salazar van Portugal heeft meegedeeld dat zijn regering bezig is een nieuwe pers wet op te «tellen. Het ontwerp zal aan het parlement worden voorgelegd. Bijzonder heden over dit ontwerp werden niet gege ven. doch uitgevers en journalisten drin gen er al geruime tijd bij de regering op aan de verantwoordelijkheden van de pers duidelijk te omschrijven. Men verwacht dat de censuur zal worden opgeheven bij het van kracht worden van de nieuwe wet. JERUZALEM (AFP) Premier Ben Goerion van Israel, die een nieuwe coali tieregering van vyf partjjen heeft gevormd, heeft donderdag met 78 tegen 33 stemmen het vertrouwen van het parlement ver kregen. Het kabinet heeft vier nieuwe leden, maar de politieke samenstelling wijkt weinig af van het kabinet dat in juli aftrad Ben Goerion behoudt de portefeuille van landsverdediging en mevrouw Golda Meir blijft minister van Buitenlandse Za ken. Mevrouw Golda Meir, de minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde naf afloop van het debat in het parlement, dat Israel voort zal gaan met zijn project van om legging van Jordaanwater. De plannen kunnen niet afhankelijk worden gesteld van de genade van He Egyptische heer ser Mevrouw Meir zei verder, dat de nieuwe regering iedere stap in de richting van vrede met de Arabische staten verwel komt. maar zi wenst geen vrede die het gevolg is van een „politiek van toegeven aan de agressor". hoor vergast op een aantal liederen uit de noordelijke en zuidelijke provincies van ons land. Duidelijk bleek daaruit dat de oude balladen ook hier blijven leven en de mensen iets te zeggen hebben, alle mo derne liedjes ten spijt. Gezamenlijk had men, voordat mevrouw Schreyer met haar programma begon, „Stille Nacht, Heilige Nacht" gezongen en „Nu sijt wel- lecome" met pianobegeleiding van me vrouw A. Verlooy-van der Stam Ook me vrouw Schryer besloot haar program ma met het mooie honderd jaar oude kerstlied „Stille Nacht" dat door de aan wezigen staande werd meegezongen. PARIJS (Reuter) President De Gaul le heeft, vergezeld van twee ministers Fréjus bezocht, het plaatsje aan de Fran se zuidkust, dat op 2 december werd ver woest toen de nabijgelegen dam van Mal- passet bezweek. Volgens de laatste offi ciële opgave zijn er 303 doden en 109 ver misten. Op een bijeenkomst van de prefect en de burgemeesters van vier gemeenten, die water betrokken van het stuwmeer van Malpasset, is besloten, de dam niet te her stellen. Na verscheidene uren van beraad zeiden de burgemeesters: „Nooit meer", hoewel de meerderheid van technici, die ook aan de vergadering deelnamen, zich voor herstel van de dam uitsprak. Er zullen nu een aantal kleine reser voirs aangelegd worden om Fréjus, Saint Raphael, Puget-sur-Argens en Roquebru- ne van water te voorzien. De reservoirs zouden eind mei klaar moeten zijn wan neer het toeristenseizoen begint. Voorts is besloten, dat in het Reyran- dal voorzieningen zullen worden getroffen ter voorkoming van een watersnood. DJAKARTA (Reuter) President Su karno heeft donderdagavond verklaard, dat binnenkort een nieuw regeringsbesluit uitgevaardigd zal worden waarbij „onbe duidende" politieke partijen, die „niet echt zijn" ontbonden worden. Op een bijeenkomst van de Nahdatul Ulama, een van Indonesië's vier grote po litieke partijen, zei de president, dat het besluit het uitgebreide partijenstelsel van de republiek zou „vereenvoudigen" het geen een belangrijke stap in de richting van de uitvoering van zijn denkbeeld van „geleide democratie" zou zijn. (Van onze correspondent in Londen Op 1 april zal bij Christie in Londen de schilderijencollectie van wijlen dr. C. van Aalst, in leven directeur van de Neder landse Handel Maatschappij, onder de ha mer komen. De collectie omvat 55 doeken, welke thans toebehoren aan de heer N. J. van Aalst, zijn zoon, die eveneens bankier is. De collectie is reeds in Londen aange komen. Het is de belangrijkste veiling van Hollandse meesters, welke ooit in de Britse hoofdstal is gehouden. Verwacht wordt dat de collectie meer dan vijf miljoen gulden zal opleveren. Er zijn twee als sensationeel beschreven schilderijen bij, namelijk Juno, een magnifieke late Rem brandt, en een portret van Rembrandt door zijn leerling Karei Fabritius. De Juno vormde het onderwerp van een proces tussen Rembrandt en de Amsterdamse ver zamelaar Harmen Becker, die Rembrandt geld geleend had en als onderpand negen van Rembrandt's werken vasthield. Hij weigerde deze terug te geven voordat Rembrandt voor hem de Juno voltooid had. Toen Becker stierf verdween het schilderij, dat pas in 1935 op een veiling in Keulen opdook. Het vuil geworden en onherkenbare werk werd toen door een Nederlandse kunsthandelaar voor 750 gul den gekocht. De Juno toont een treffende gelijkenis met Hendrik Stoffels. Volgens deskundigen zal er voor deze Juno waar schijnlijk meer dan een miljoen gulden worden betaald. De hoogste prijs welke ooit voor een Rembrandt werd neergelegd, De volledige meubilering voor een klas van de tijdens een internationaal studen tenwerkkamp herbouwde school in de Tu nesische plaats Sakhiet-Sidi-Youssef is scheep gegaan naar Tunis. De banken voor deze klas van 48 kinderen zijn voor zien van een bordje „Through the Nether lands Student Council" ten bewijze, dat de Nederlandse Studentenraad er in ge slaagd is, met medewerking van het be drijfsleven, de beloofde inrichting voor de ze klas te verzorgen. Er zullen binnenkort ook gymnastiekschoenen worden verzon den. De eveneens door enkele grote be drijven geschonken schrijfmaterialen zijn onlangs verloren gegaan bij de brand in de Leidse studentensociëteit „Miner va". De president van de Nederlandse Stu dentenraad heeft in een brief aan de mi nister van Onderwijs in Tunesië de ge schenken aangeboden. Hij zegt hierin, dat de N.S.R. door deze hulpverlening daad werkelijk uitdrukking wil geven van ge voelens van solidariteit die tussen de on derscheidene nationale studentenunies be staan. Tevens acht^de N.S.R. deze gift een bewijs van de steeds hechter worden de banden tussen studenten van ontwik kelde en minder ontwikkelde landen. Begin februari 1958 werd de school in Sakhiet-Sidi-Youssef door een bombarde ment volledig verwoest. In anderhalve maand bouwden 100 studenten uit 40 lan den (waaronder Nederland) een nieuwe school. Daarna is een actie voor de inrich ting begonnen, waaraan ook de N.S.R. heeft deelgenomen. PARIJ S(Reuter) De Franse Natio nale Vergadering heeft donderdagavond na een kort debat met 220 tegen 172 stem men haar goedkeuring gehecht aan een amendement op de begroting, waarin wordt toegezegd, dat aan oud-strijders in 1961 weer toelagen zullen worden uitge keerd als de economische situatie in Frankrijk blijft vooruitgaan. De socialisten, radikalen, de Algerijnse groep, de communisten en een aantal con servatieven stemden tegen. De meeste volksrepublikeinen onthielden zich van stemming. Het amendement, een compromis om een verdere openlijke botsing met de Natio nale Vergadering op dit fel omstreden punt te voorkomen, werd donderdagavond for meel door premier Debré ingediend. De toelagen werden een jaar geleden inge houden als onderdeel van het soberheids plan van president De Gaulle om de Fran se economische toestand te verbeteren. Het debat over een andere netelige kwes tie, staatssubsidie voor bijzondere scho len, is bepaald op volgende week dinsdag. De geamendeerde begroting zal thans aan de senaat worden voorgelegd. Wan neer deze haar goedkeurt zal zij door de -«g»ring officieel worden vastgesteld. bedraagt een half miljoen gulden. Dit ge beurde bij Christie in 1928, toen de prijzen veel lager waren dan tegenwoordig sche ring en inslag is. Zoals men weet werd in juli van dit jaar bij Sotheby 2,7 miljoen voor een Rubens, „De Aanbidding der Wijzen", betaald. De Fabritius is een grote zeldzaamheid en er zijn slechts tien van zijn werken bekend. Verder zijn er in de collectie onder andere schilderijen van Al- bert Cuyp, Jan Brueghel, Hobbema en Sieberechts. (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Defensie Harold Watkinson heeft zich gisteren bij zijn te rugkeer uit Parijs nogal optimistisch uit gelaten over de NAVO-bijeenkomst. Hij verklaarde dat dit de meest geslaagde de fensieconferentie was welke NAVO ooit heeft gehouden. Gevraagd naar de Fran se houding, welke het onderwerp was van zoveel critiek, zwaaide Watkinson zijn Franse collega Guillaumat lof toe voor zijn positieve bijdrage tot het debat: ook Frankrijk wenst een sterke NAVO. Wat kinson stelde met voldoening vast, dat er enige vooruitgang was geboekt op het gebied van „unificatie". Hij zei dat het beter is om de uitdrukking integratie te vermijden. „Het werd in Parijs als een lelijk woord beschouwd", voegde hij er lachend aan toe. De eenwording van de Europese lucht verdediging acht ook Watkinson noodza kelijk. Hij vindt de Amerikaanse wens voor een grotere Europese bijdrage aan NAVO allezins redelijk, gezien de zware last welke de Verenigde Staten hebben te dragen. Maar Washington zal geen strijd krachten terugtrekken of zijn eigen aan deel verminderen. Ook Londen is bereid meer voor NAVO te doen. Premier Mac- millan is vandaag naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan het westelijk top- overleg. Gisteren kwam het Britse kabi net bijeen om de situatie in het licht van de NAVO-bijeenkomst te zien. De Britse regering zou vooral onder de indruk zijn van het succes van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Herter met het ontwerpen van een plan voor lange termijn. Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 3-3 Nederl. *47 91% 91% 3"/6 Nedl. 1962/64 97% 97% Woningbouw 6 109 109 Pr. A'dam '56 I.. 80 Pr. A'dam '56 II.. 89 Pr. A'dam '56 III 89% Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 88% Pr. R'dam '57.. 95% A.K.U 460% 453 ex Calvé Delft 762% 765 Van Gelder Zonen 259 259 K. N. Hoogovens.. 782 Nederl. Ford 400 405 N. Kabelfabriek. 435 435 gew.Philips GloeiL 825% 815 Pref.PhllipsGloeiL 290 290 Unilever 783% 779 Wilton Fyenoord.. 220 219 Werf Gusto 160 160 Dordtsche Petrol. 754 747 Kon. Petroleum.. f 162.30 1 161. Billiton 362 363 A'dam Rubber... 116% 117% KLM f 114.- 1 114.- Holl. Amer. Lijn.. 172 173 K.N.S.M 191 192 N. Scheepv. Unie 156% 158 v. Nievelt Goudr. 144% 145 Phs. v. Ommeren 260 259 H.V.A. 155% 155% Delimaatschappij f 184,40 f 184.40 Amsterd. Bank 325% 324 Nat Handelsbank 192% 200 Ned Hande' MIJ.. 244% 244% Rotterd. Bank 282 280 Twentsche Bank. 252 255 Anaconda Copper 65* 65% Bethlehem Steel. 54% 54 U.S. Steel 99% 98% General Motor*.. 54% 5.3% ex Shell Union....M 79 79% Tidewater 24% 24 Roger oftewel „de verschrikkelijke" Touhy, een Amerikaanse gangster uit de jaren van de drooglegging, is woensdag avond in Chicago neergeschoten, nauwe lijks drie en een halve week na zijn vrij lating uit de gevangenis, waar hij 26 jaar had gezeten voor het ontvoeren van een man, die eens zijn vertrouweling was ge weest. De 61-jarige Touhy stierf kort na de aanslag. Touhy heeft altijd volgehouden dat hij veroordeeld is op een meinedige verklaring. Hij was één van de zes zoons van een politieman. Een van zijn broers stierf een natuurlijke dood, drie werden doodgeschoten en zijn moeder verbrand de toen een petroleumkachel ontplofte. Aan de op 21 januari 1960 te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de Nederlandse Overzee Bank n.v. te Amsterdam zal worden voorgesteld over het boekjaar 1958/59 een dividend van 9 percent (onv.) uit te keren, aldus de directie. AMSTERDAM Bij een middelmatige handel waren de internationale waarden opnieuw „willig" In Wall Street waren de Philips- en Uni- leverpapieren de vorige dag zeer gevraagd, hetgeen een snelle koersstijging voor deze waarden gedurende 't telefonische avond- verkeer van de vorige dag in Amsterdam tot gevolg had. Philips. Unilever. AKU en Kon. Olie stegen respectievelijk van 811 tot 827, 758—774. 449—457% en f 159162. In de niet-officiële ochtendhandel iagen de prijzen nog hoger, 's Middags schom melde Unilever rond de 783 tegen de vorige slotprijs van 757%. De arbitrage nam de stukken uit de markt met de be doeling later op de dag .n New York winst te kunnen .naken. Philips keerde, na de misstap van de vorige dag, op de weg van de „hausse" terug. Amerika. West-Duits- land en Zwitserland blijven kopers van deze stukken De prijs van 826 betekende een koerswinst, vergeleken bij de slotprijs van gisteren, van circa 25 punten. De pre ferente aandelen Philips werden een tien tal punten hoger geadviseerd. Op deze stukken wordt door de beurs speciale aan dacht gevestigd en het buitenland. Duits land zowel als Amprika. heeft flinke be langstelling voor de preferente Philips- aandelen. AKU haalde het vorige verlies glansrijk terug en kwam daar nog enige nunten hoven. De koers steeg van 457 tot 460 De vorige slotkoers voor de rayon aandelen was 449%. Duitsland en Parijs fungeren in deze hoek als kopers. Kon Olie vast op f 162. Aandelen Nationale Handelsbank werden in een open hoek ruim verhandeld en stegen tengevolge van aanhoudende speculatieve vraag tot 192 VA Ook in deze hoek was belangstelling van buitenlandse zijde aanwezig. Scheenvaart goed prijshoudend met incidentele koers winsten. De handel was in deze sector kalm. Cultures fractioneel beter, evenals de staatsfondsen. Claims Nederlandse Exportpapierfabriek verlieten de markt op 4 1.450.waardoor de emissie is geslaagd. Claims Automo bielindustrie ..Rotterdam" kregen voor de eerste verhandeldag op de incourante markt een adviesprijs van f 650.— per claim. Voor de introducties van certifi caten National Tea Co. en Gulf Oil Corpo ration bestond eer beurze een zeer behoor lijke belangstelling. De prijzen werden ge adviseerd ip resnpctievelijk 20% en 38M per certificaat van 10 aandelen Simplex werd ex zeven percent dividend op 130 geadviseerd tegen gisteren 134% cum dividend. Prolongatie 1U. Dercent. (ANP) Van een totaal van 453 verhandelde fondsen sloten 184 (40.6*'») hoger, 161 f35.5*/«) lager en 108 (23.9*/»i gelijk. (ANP) NEW YORK De markt was opnieuw onregelmatig Leidende fondsen lagen onvast, bij de spe ciale waarden waren de verschiinselen zeei uiteenlopend Emerson Radio lag goed in de elektronische markt, waar Wagner Elek- tric en Collins Radio zwak waren Bij de vrachtautofondsen gaf White de toon aan Du Pont deed dat bij de chemicaliën Rey nolds Metals kreeg goede vraag kort voor sluitingstijd, op het bericht dat de onder neming in I960 groter omzet en hoger in komsten denkt te bereiken Andere alu- miniumwaarden reageerden vrijwel niet op betere prijzen voor hun produkt en mindei arbeidsconflicten Firestone boekte in zijn afdeling een goede winst. Western Union won 2 dollars per aandeel Verschillende vliegtuigfabrieken boekten eveneens winst evenals enkele van de farmaceutische waarden. General Foods. Morrell en War ner Brothers eindigder in hun afdelingen het best Westinghouse Electric moest tegen sluitingstijd iets laten vallen De totale om zet was 3.040 000 aandelen. Van een tota I van 1255 verhandelde fondsen sloten 47? hoger en 551 lager Het industriegemiddel de kwam van 675.20 op 673.90. dat van spoorwegen van 154,99 op 154,33 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.04 op 87.01 ff rpTt Abbekerk 17 v. Hsingkang n. Shanghai. Armaea 18 te Singapore. Alamak 18 te Fremantle. Alblasscrdijk 17 280 m. z.z.o. K. Race n. Le Havre Alioth 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Alkmaar 17 v. Calcutta n. Abadan. Almkerk 18 v. Zanzibar n. Mombasa. Amstellaan 16 v. Bridgeport n. Aruba. Area 16 v. Punta Cardon n. Beyrouth. Arkeldijk 17 v. Singapore n. Penang. Arnedijk 18 te Miami. Abbedijk 17 420 m. n.n.w. Azoren n. Temeuzen. Ampenan 17 100 m. w. Kreta n. Port Said. Amstellaan 17 240 m. n.n.w. K. Hatteras n. Aruba Appingedtjk 17 320 m. n.o. Horta n. Londen. Arendsdijk 17 v. Weser n. Antwerpen. Asmidiske 17 480 m. z.o. Kp. Sable n Rotterdam Asterope 17 240 m. n.n.o. Bermuda n. Hpt. Roads Astrid Naess 17 156 m o.n.o. Bermuda n. N. York Bengkalis 17 v. Suez n. Djibouti. Albireo 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Aldabi 18 te Rotterdam. Algenib 17 v. Rotterdam, 18 te Antwerpen. Alioth 18 te Antwerpen. Ammon 17 v. Maracaibo n. Jacksonville. Attis 18 te Curasao. Algol 17 150 m. n.o. Recife n. Las Palmas. Arendskerk 17 750 m. n. St. Helena n. Kaapstad Aagtedijk 17 v. Hoek van Holland n. Bremen. Achilles 17 te Mollendo verwacht. Aegis 17 te Aruba verwacht. Akkrumdijk 17 te New Westminster verwacht. Averdijk 16 v. Genua n. Savona. Abida 17 v. Rotterdam n. Ornskoldsvik. Bali 17 v. Probolinggo n Singapore. Bantam 17 v. Port Said n. Napels. Bennekom 18 te Maracaibo Beninkust 18 te Abidian. Billiton 18 te Tandjong Priok. Boissevain 18 te Lorenco Marques. Boskoop 17 200 m. n.o. Flores n. Antwerpen. Bonita 17 te New York verwacht v Charleston Crania 17 v Bombay n Calcutta. Congokust pass 17 Vlissingen n. Antwerpen. Cirrus iweerschip) 17 te Rotterdam. Caltex Pernis 17 v. Port Said n. Pernis. Caltex Gorinchem 17 v. Rotterdam n. Frederlcia. Castor 18 te Algiers. Caltex Nederl. 17 800 m. w.n.w. K'stad n. Durban. Camitia 17 550 m. wjt.w. Landsend n. Rotterdam. Calamares 16 v. Santa Marta n. Bremerhaven. Caltex Delfzijl 17 v. Fredericia n. Pernis. Clavella 17 te Liverpool verwacht. Cinulia 2/1 te Durban verwacht. Cistula 17 te Singapore verwacht Dinteldijk 17 v. Los Angeles n. San Francisco. Dalerdijk 17 te Gravesend v. Rotterdam. Doris 17 165 m. w.z.w. Drytortuga n. Mobile. Dorestad 17 70 m. z.o. Socotra n. Pernis. Dahomeykust 17 90 m. n. Dakar n. Freetown. Duivendrecht 16 v. Trinidad n. Rio. Eemland 17 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Eos 17 v. Gullick n. Izmir. Ena 17 te Eastham verw., verm. n. Rotterdam. Groote Beer 17 te Port Said. Grootekerk 17 v Hongkong n. Singapore. Gaasterland 17 te Vitoria verwacht Graveland 17 te Rio de Janeiro verwacht Garoet 18 te Rotterdam. Haarlem 17 te Antwerpen. Hector 17 v. Beyrouthó-. ,iJyL4o kK 9a cmfwyp Hector 17 v. Beyrouth n. Izmir. Heemskerk 18 te Genua. Haarlem pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Helicon 17 v. Puerto Plata n. Antwerpen. Hilversum 18 te New Orleans. Hispania 17 v. Leningrad n. Antwerpen. Hathor 16 v. Saloniki n. Lissabon. Helena 17 420 m n. Flores n. Vlaardingen. Hoogkerk 17 300 m. w. Minicoy n. Singapore. Hera 17 137 m. n.o. Trinidad n. Port oi Spam. os. Hydra 17 v. Kingston n. Curacao. Ivoorkust 16 v. Takoradi n Johan van Oldenbarnevelt 17 780 m. w.z.w Fayal Jagersfontein 17 v. Durban n. East-London. Joseph Frering 18 te Monrovia. Jupiter 18 v. Rotterdam n. Lissabon. Katelysia 18 te Bunju. Krebsia 17 v. Min n. Singapore. Kennemerland 17 v. Amsterdam n. Brem./Hamb. Kabylia 17 te Punta Cardon. Karachi 18 v. Port Said n. Tunis. Kerkedijk 18 te Boston. Krebsia 17 v. Miri n. Singapore. Korovina 17 100 m. n.w. Fort Aleza n. Curacao Karakorum 17 te New York verwacht. Kalinga 17 te Anacortes verwacht. Kara 19 te Perth Amboy verwacht, Kellia 18 te Perth Amboy verwacht. Kermia 31 in Panamakanaal verw. n. Curacao. Kopionella verm 18 v. Kalmar n Rotterdam. Karimata 15 v. Sandakan n. Manilla. Kelletia 17 110 m. z.o. Mozambique n. Abadan. Koratia 21 te Sydney verw., verm. n. Geelong. Kosicia 26 te Curacao verwacht. Kryptos 21 te Fao verwacht, verm. n. Balikpapan. Kylix 18 te Sundsvali verwacht. Lekkerkerk 18 te Port Said. Liberty Bell 17 v. Pto. La Cruz n. Portland Maine. i-oosdrecht 17 te Antwerpen. Langkoeas 17 150 m. n.w. Lacadiven n. Singapore. Laurenskerk 17 360 m. o.n.o. Malta n. Rotterdam. Loenerkerk 17 20 m. n.w. The Brothers n. Aden. Louis Lantz 20 te Rotterdam verwacht. Leopoldsxerk 18 te Le Havre. Laarderkerk 17 500 m. o. St. Helena n. L. Palmas. Laren berg 17 te Antwerpen v. Freetown. Larenberg 17 te Antwerpen verw v. Freetown. •uohammed Reza Shah 18 te Suez. Montferland 17 te Buenos Aires. Munttoren 17 v. Eastham n. Rotterdam. Mi tra 17 520 m. n.o. Guadeloupe n. Curacao. Meliskerk 17 te Amsterdam. Modj oker to 18 te Rotterdam. Maaskerk 19 te Madras verwacht. Merwede 17 v. Bathurst n. Freetown. Mataram 17 150 m. o.z.o. Minicoy n. Suez. Modjokerto 18 te Rotterdam verw. v. Barcelona. Molenkerk pass. 17 Ouessant n. Marseille. Mylady 17 150 m. z.z.w. Las Palmas n. Dakar. Memnon 17 te La Guaira verwacht. Milra 21 te Curacao verwacht. Neder-Elbe pass. 17 Sabang n. Singapore. Neder-Waal 17 te Port Swettenham. Noordwqk 18 te Monrovia. Naess Commander 17 95 m. n.o. Bahrein n. Mena. Nijkerk 17 60 m. z.z.w. Minicoy n. Aden. Notos 17 35 m. w. IJmuiden n. Hamburg. Naess Tiger 17 270 m. o.n.o. Aden n. Suez. Neder-Eems 17 v. Barcelona n. Leixoes. Noorwijk 17 90 m. w. Freetown n. Monrovia, ivias 17 te Manta verwacht. Oberon 17 4 m. z. Tobaeo n. Tampa. Oranje Nassau 17 v. Amsterdam ri. West-Indiè. Orane 17 410 m. w. Kangaroe eil. n. Melbourne. Orion 17 Kp. St. Vincent gepass. n. Rotterdam. Overijsel 17 te Bremen. Oostkerk 18 te Duinkerken. Ouwerkerk pass. 17 Lissabon n. Antwerpen, urestes 17 te San Juan verwacht. Polydorus 17 120 m. w. Minicoy n. Aden. Poseidon 17 260 m. z.w. Bermuda n. Pt. Au Prince. Pygmalion 17 te Amsterdam n. Hamburg. Prins Willem 111 17 te Hamburg. Philine 17 dw. Malta n. Mena. Prins Willem Fred, 17 v. Antw., 19 te Hamburg. Prins Willem V 17 45 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Philippia 17 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Pieter S. 18 te Rotterdam. Pygmalion 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Parkhaven 17 te Las Palmas 18 n. Rio de Janeiro. Prins Frederik Willem 17 v. Glasgow n. Londen. Prins Willem IV 17 v. Glasgow n. Londen. Peperkust 17 245 m. z.w. K. St. Vine. n. Le Havre. Pr. Alexand. 17 15 m. n.o. K. Spartivento n. Rijeka. Purmerend 17 10 m. n.w. Ouess., 18 te Pernis verw. Prins der Nederlanden 18 te Sartagena verwacht. Philidora 19 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philine 18 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahmadi. Papendrecht 17 te Augusta n. Novorossisk. Raki 16 te Sydney. Randfontein 17 dw. Dakar n. Kaapstad. Reza Shah The Great 17 dw. Masira n. Suez. Rotterdam 18 v. Bilbao n. Callao. Roggeveen 17 150 m. n.w. Lombok n. Singapore. Senegalkust 17 te Conakry. Straat Banka 16 v. Melbourne n. Sydney. Straat Malakka 18 te Penang. Sumatra 18 te Saigon. Sommelsdijk 17 450 m. o.n.o. Kp. Race n. Antw. Statue of Liberty 17 45 m. w. Texel n. Port Said. Steenwijk 17 525 m. z.z.o. Kp. Race n. Newark. Straat Clarence 18 te Bombay verw n. Pt. Sudan Sarpedon 17 v. Amsterdam n. West-Indië. Stad Rotterdam 17 te Melilla. Straat Clarence 18 te Bombay. Str. Lombok 18 v. Adelaide te Melbourne verw. Straat Mozambique 17 v. Kaapstad n. Rio de Jan. Salatiga 17 270 m. w. Colombo n. Djibouti. Schie 17 60 m. o. Kp. Bon n. Hamburg. Slamat 18 te Singapore v. Tandjong Priok. Stad Arnhem 17 60 m. z.z.w. Finisterre n. Livorno. Stad Maassluis 17 390 m. n. Dakar n. Pepel. Stanvac Djirak 16 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Riau 17 v. Siak n. Sungeigerong. Solon 17 te Barahona verwacht, farakan 18 te Bangkok, l'jiluwah 18 te Surabaja. Tjimenteng 17 v. Singapore n. Tandjong Priok. Tabian 17 te Suez verwacht v. Aden. Tahama 17 941 m. w. Gibraltar n. Antwerpen. Tibia 17 300 m. n.o. Seychellen n. Mauritius. Tjitarum 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Thelidomus 17 v. Cornerbrook n. Curacao. Tamara pass. 17 Kp. Bougaroni n. Finnart. Iogokust 17 v. Amsterdam n. Antwerpen. l'riton 18 v. Hamburg n. Antwerpen. Texel 17 490 m. w. Puluweh n Singapore. iogokust 17 te Antwerpen v Amsterdam. Tana 17 te Singapore (dokken) Thelidomus 16 te Cornerhook (N.t.lnd.) n.Curacao Tomocyclus 18 te Perth Amboy verw. n. Curacao. Utrecht 17 v. Bahrein n. Khorramshahr. Vlieland 17 dw Majorca n. Berre. Van Riebeeck 16 v. Singapore n. Rangoon Van Cloon 17 70 m. n.o. Singapore n. Manilla. Vivipara 18 te Rotterdam verwacht Willem Ruys 16 v. Bermuda n. Southampton. Waal 17 te Rotterdam. Waterland 17 te Amsterdam. Wonorato 17 v. Penang n. Singapore. Wonosobo 17 te Hamburg. W. A. Jones 17 825 m. n.w. St. Helena n. Ph delph. Waikelo 18 te Abadan. Woensdrecht 18 v. Abadan n. Takoradi. vVonogiri 18 te San Francisco Waterman 17 860 m. z.w. Fayal n. Curacao. Wonorato 17 v. Penang n. Singapore. Waterland 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Wieldrecht 16 v. Port Socony n. Pto. La Cruz. IJssel 17 te Piraeus v. Patras. Zaankerk 17 v. Rotterdam n Hamburg. Zeeland 17 te Tripoli. Zonnekerk 17 te Suez verwacht v. Aden. Zwijndrecht 16 v. Baltimore, 28 te R'dam verw. Zuiderkruis 16 te Aden. SLEEPVAART Clyde 18 bij Elbe verwacht. Cycloop 17 tc Southampton v Plymouth. Friesland 15 720 m. z.w. Fayal n. Nederland. Hudson 17 n. W. A. Jones w. van St Helena. Noordholland 15 15 480 m. w. Honolulu. Poolzee 18 te Dover. Simson 17 te IJmuiden. Stentor 18 te Brunsbiittel. Thames 13 te Harwich. Titan 17 te IJmuiden verw. v. Middlesborough. Zwarte zee 17 n. W. A. Jones w. van St. Helena. KLEINE VAART Admiralengracht 17 5 m. z.w. Porcala n. Helsinki. Alcetas 16 te Amsterdam n. Rotterdam. Ardeas 17 30 m. z.o. St. Vincent n. Malta Atlas 16 v. Cadiz n. Antwerpen. Draco 17 80 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Eljo 17 60 m. z.w. Oeland n. Helsinki. Insp. Mellema 15 v. Kopenhagen n. Frederiksund. Joost 16 v. Karskaer n. Wifstavarf. Kaap St. Vincent 16 v. Damsjö te IJsselmonde. Lucas Bols 1 17 10 m. z. Texel n Kristinahamn. Midas 16 v. Tanger n. Barcelona Thaletas 17 120 m. z.w Ouesant n. Rotterdam. Tilly pass. 17 ST-4 boei v. Zaandam n. Antwerpen. Westerdok 17 bij Sandettie v. R'dam n. Le Havre.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 23