Kwart eeuw terug kwam opheffing van meerspoortjein het zicht Gratis bij één doos ZWITSAL m. ^Brieven aan de redactie Begroting van Bedrijfschap voor Bloembollenhandel goedgekeurd Verlovingsringen? TOPJAAR 1959: BECCARI OPGAAN, BLINKEN EN VERZINKEN IN 25 JAAR Spoorlijn door Haarlemmermeerpolder bleek niet rendabel genoeg GOURMET VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EGGERSMAN! Brug hij Holland Nautic gesloten kerstpotten van Leger des Heils in Haarlem Verzending van zeepost Haarlemse grondverkopen Feest niet rendabel Een goede gewoonte NIEUWJAARS- ADVERTENTIES J a Vrije speelgelegenheid aan Tesselschadestraat Burgerlijke Stand van Haarlem TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. Kerstmiddag van Vrouwen Elektriciteitsvereniging Zandvoort en HDC III gelijk geëindigd Vrolijk bellend rijdt „Bello" door het polderland. Advertentie dan (klassiek - modern) Grote Houtstraat 164 - Telefoon 12410 Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben besloten de ophaalbrug in de Spaarndamseweg ter hoogte van het voor malige Holland Nautic-complex in beide richtingen gesloten te verklaren voor mo torrijtuigen. Door het voortdurende slechte weer laat de opbrengst van de kerstpotten van het Leger des Heils in Haarlem tot nu toe enigszins te wensen over. Het Leger des Heils verzoekt ons thans te willen mede delen, dat morgen, 19 december, voor het laatst de gelegenheid bestaat een gift in de kerstpotten te storten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ss Alcor, 20 dec. Australië: ss Overijsel, 22 dec. Brazi lië ss Alcor, 20 dec., ms Waterland 20 dec. en ss Paraquay Star 22 dec. Canada: ms American Gunner 20 dec. en ss Black Heron, 22 dec. Chili via New York 22 dec. Ned. Antillen: ss Triton 21 dec. Ned. Nw Guinea: ms Wonosobo 22 dec. Nieuw Zee- en ss Paraquay Star 22 dec. Canada: ss Norinda 22 dec. Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika, ms Edinburgh Castle 20 dec. Brits Oost Afrika: ss Europa 22 dec. Inlichtingën betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. B. en W. van Haarlme stellen voor aan Fluor-Schuytvlot n.v. een iets groter ter rein aan de Schipholweg af te staan, dan de raad op 10 december 1958 heeft gedaan. Dit met het oog op enige wijzigingen in de plannen van genoemde n.v., die thans te genover het te stichten kantoorgebouw aan de J. J. Hamelinkstraat meer par keerruimte wil scheppen en bovendien be drijfsruimte wil bouwen van zodanige constructie, dat daarboven later uitbrei dingen kunnen worden gemaakt Voorts stellen B. en W. voor de Veer- polderstraat te verkopen aan Drostes' Ca cao- en chocoladefabrieken n.v. tegen de prijs van 15.855. Ten slotte stellen B. en W. voor aan de Jan Gijzenkade een stuk grond van 344 vierkante meter te verkopen aan het insti tuut „Wico" tegen de prijs van 28 per vierkante meter. kunnen de vroegere p. To De bewering dat natuur en techniek moeilijk, zo niet onmo samengaan, is eigenlijk maar betrekkelijk. Neemt u bijvoorbeeh spoorlijn door de Haarlemmermeer. Die hóórde bij het polderlandschap. Toen de trein populair bekend als „Bello" of „het meerspoortje" bijna een kwarteeuw geleden werd opgeheven, het deze een lege plaats achter. Na het gerommel van de wielen op de vele ijzeren spoorbruggen en -brugjes, die vaarten en sloten overspanden, na het jolige gefluit van de locomotief en het monotone bellen, dat de trein op zijn weg begeleidde, viel de stilte dubbel zwaar na Bello's laatste rit, op oudejaarsavond 1935. De plannen voor een spoorlijn door de Haarlemmermeerpolder dateren van ve le jaren vóór de dag, waarop de eerste trein reed. Reeds twaalf jaar na de droog making, gaf in 1864 Haarlemmermeers tweede burgervader, mr. J. P. Amers foort, een geschriftje uit onder de titel „Ontwerp voor spoorwegen door Haar lemmermeer en omstreken". Niet alleen behelsde dit een plan voor een railverbin ding tussen de nieuwe polder en de wijde omgeving, maar zelfs was bij Zandvoort een steiger in de Noordzee geprojecteerd. Hier konden dan zeeschepen aanleggen, die de produkten der Haarlemmermeerse landerijen, rechtstreeks per trein uit de polder aangevoerd, naar alle werelddelen zouden transporteren. Het stond voor de ontwerper vast, dat de Nederlandse regering een dergelijk prach tig plan zeker zou goedkeuren. Toen daar om in hetzelfde jaar in Hoofddorp (dat toen Kruisdorp heette omdat de beide voornaamste wegen Kruisweg en Hoofdweg elkaar daar kruisen) een na tionaal landbouwhuishoudkundig congres werd gehouden, greep men deze gebeur tenis aan voor een plechtigheid: de eer ste seinpaal werd opgericht. Groot was de feestvreugde. Er werden redevoeringen gehouden. Men juichte en jubelde, omdat het einde van het isole ment van de polder nabij was Edochmeer dan een jaar heeft de eenzame seinpaal staan profeteren van de toekomstige spoorlijn. Toen kwam de slag. De regering had afwijzend beschikt, een lot dat in de daaropvolgende jaren ook andere desbetreffende plannen trof. Kort na de eeuwwisseling diende de H.IJ.S.M. (de Hollandse IJzeren Spoor weg Maatschappij) een aanvraag voor een spoorweg in. En zowaar, ditmaal gelukte het In 1909 bijna een halve eeuw na de oprichting van burgemeester Amers- foorts eerste seinpaal ging het ervan komen. Op 1 juli van dat jaar had de aan besteding plaats. Kort daarna werd met de aanleg begonnen. Een Koninklijk Besluit van 17 september daaraanvolgend regel de de onteigening der benodigde gronden. Er kwamen twee spoorlijnen door de pol der: de eerste van Haarlem via Vijfhui zen naar Hoofddorp en vandaar verder naar Aalsmeer en de tweede van Hoofd dorp naar Leiden. Op 3 augustus 1912 een stralende zo merdag was een deftig gezelschap bij een op het perron van het fonkelnieuwe stationnetje „Rijksstraatweg", juist bui ten Haarlem. Allen keken in de richting van de Spaarnestad en daar naderde fluitend en bellend de eerste trein. Het traject liep van station Haarlem, perron zuidzijde, gelijk met de spoorlijn naar Am sterdam. Ongeveer op de plaats waar nu het fietspad tussen de Amsterdamsevaart en de Schipholweg begint, reed de trein rechtsaf over de brug, kruiste de verkeers weg en hield met piepende remmen stil voor station Rijksstraatweg. Er werd gloed vol gesproken. De locomotief kreeg een bloemenkrans om de ketel. Toen steeg het gezelschap in en ging de trein grote rookwolken uitpuffend verder: langs de halte Nieuweweg (waar nu de huizen van Parkwijk verrijzen), door de weilanden naar de nieuwe spoor- burg bij Fort Vijfhuizen, waar op het sta tion werd gestopt en vandaar, evenwijdig aan de nu nog bestaande geniedijk en langs de halte IJweg, naar Hoofddorp. Ook hier was het volop feest, want Hoofd dorp was eigenlijk een spoorwegknoop punt geworden, zij het dan van beschei den omvang. Op dezelfde dag werd name lijk ook de lijn Hoofddorp - Bennebroe- kerweg - Venneperweg - Sloterweg-Zuid naar Oude Wetering en verder naar Lei den in gebruik genomen. De Meer was uit het isolement verlost. Goederen, landbouwprodukten en vee kon den naar alle plaatsen worden vervoerd. De bewoners zagen de weg vrij naar de omtrek. Van Vijfhuizen naar Haarlem kostte een enkele reis 0,25, een retour ƒ0,35; Vijfhuizen-Hoofddorp was ƒ0,15 en kel en 0,20 retour en wie van Hoofddorp naar Haarlem wilde, betaalde 0,25 of ƒ0,40 voor heen en terug. Voor deze bedragen had men niet al leen een goedkope en gemakkelijke ver binding, maar tevens een onbelemmerd en afwisselend uitzicht over het polder landschap. In de lente buitelden de kie viten boven de weiden en stegen leeuwe riken zingend op uit de met veelkleurige bloemen doorspikkelde spoordijkbermen, 's Zomers zag men de golvende, gouden arenzee op de rijpe graanakkers, en de eenden met hun kuikens in de genievaart van de ene rietkant naar de andere zwemmen. En in het barre jaargetijde zat men behaaglijk warm, terwijl buiten het sneeuwlandschap langs de coupéra men schoof. Nu en dan had deze landelijkheid ver traging tot gevolg. Zo is het eens gebeurd dat de trein Haarlem-Hoofddorp vlak voor Vijfhuizen na herhaald fluiten met gierende remmen stopte. De reizigers za gen hoe de conducteur uitstapte en een Deze illegaal genomen foto werd in de tweede wereldoorlog gemaakt, op 19 juni 1941. In een hoge fontein van water en cementpuin wordt de laatste rest van de spoorbrug bij het fort Vijfhuizen opgeblazen. Omstreeks 1911 volgden de Vijfhuize- naars met belangstelling de vorderin gen, die de bouw van de spoorbrug over de ringvaart bij het Fort maakte. Nu naderde het einde van het isole ment. koe die op de rails liep bij het koptouw vasthield om de trein te laten passeren. Hij rende de trein na, sprong op de laat ste wagen en de tocht werd voortgezet. Deze gemoedelijkheid had goede kanteh. De machinist kende zijn klanten. Soms als de trein van Vijfhuizen naar Haarlem de overweg bij de Spieringweg passeer de zag hij op deze weg een hollende reiziger naderen. Dan stopte hij daar even om de man op de overweg te laten instappen Intussen bleek de exploitatie van het „meerspoortje" niet zo rendabel te zijn als men zich had voorgesteld. Het weg vervoer was namelijk in opkomst en slaagde erin de spoorwegen „weg te con curreren". Het proces verliep heel langzaam. Steeds slechter werden de bedrijfsuitkomsten. Reeds omstreeks 1925 begonnen zich don kere wolken samen te pakken boven de heen en weer tuffende treintjes, die hun ondergang tegemoet reden. Omstreeks 1934 dus juist een kwarteeuw geleden namen de geruchten over de opheffing vastere vórm aan. Overal waren er ver gaderingen. De bevolking zag het spook van het isolement opnieuw dreigend op doemen. De middenstand vreesde klantenver- lies door overplaatsing van het N.S.-per- soneel. In die tijd ging er een stroom van requesten, petitionnementen, protesten en verzoeken uit de Haarlemmermeerse dor pen naar velerlei instanties. Vergeefs echter, of zoals in één der bijeen komsten werd gezegd „We wachten nog slechts op de executie. De begrafenis staat al vast!" De terechtstelling kwam: op 12 oktober 1935 werd het doodvonnis ondertekend: „Bello" zou op de laatste dag van dat jaar zijn laatste rit maken. De bevolking van Vijfhuizen en Hoofd dorp telde de dagen af, waarop het ver trouwde geluid van de rammelende wie len, de gillende stoomfluit en de pingelen de bel voor het laatst zou klinken. Op 31 december 1935 gebeurde dat Om half twaalf was het laatste treintje uit Nieuw Vennep op het station Hoofddorp binnen gekomen. Zes minuten later kwam de laatste aan uit Aalsmeer. Nog éénmaal hief de chef zijn spiegelei op. Dan vertrekt ook deze, richting Vijfhuizen. In dat dorp werd de gezellige viering van de laatste avond des jaars onderbro ken. De dorpelingen luisterden. „Hoor, daar komt-ie", zeiden ze, als het geluid van de wielen op de rails weerklinkt. Puf fend en zuchtend trok de locomotief de paar wagens tegen de helling naar de ringvaartbrug. „Bello" rommelde er bon zend over. Met de fluit op de locomotief bracht de machinist zijn afscheidsgroet, en langzaam stierf het belgetingel weg in de donkere winternacht boven de weiden tussen Vijfhuizen en Haarlem. Dit was het einde van het „meerspoor tje". De bussen van Maarse en Kroon gin gen de verbinding tussen Hoofddorp en Haarlem onderhouden. Maar terzijde, zonder contact met de omgeving, lag Vijfhuizen dat vele jaten later eigenlijk pas na de tweede wereldoorlog een bus verbinding kreeg. Na deze gedenkwaardi ge laatste decemberdag werden de lijnen nog gebruikt voor goederenvervoer: tot 1 juli 1936 tussen Haarlem, Vijfhuizen en Hoofddorp; tot 9 juni 1943 tussen Hoofd dorp en Aalsmeerderweg en tot 15 decem ber 1953 tussen Aalsmeerderweg en Aals meer. Het personeel in de Haarlemmer meerse dorpen en buurtschappen, die eens voorkwamen in de dienstregeling van de N.S., was toen al lang overgeplaatst. Op de late avond van 19 juni 1941 ging de laatste herinnering aan „Bello" bij Vijfhuizen de lucht in. Toen werd in op dracht van de Duitsers het restant van de spoorbrug over de ringvaart bij Vijfhuizen opgeblazen. is het bij de jaarwisseling ook uw relaties uw beste wensen aan te bieden. Welnu, in ons blad van DONDERDAG 31 DECEMBER is daartoe ruimte gereserveerd kosten 15 mm Iedere mm meer U kunt ze opgeven aan onze kantoren: ƒ1 40 /0.28 Grote Houtstraat 93, Haarlem, Soendaplein, Haarlem-Noord of aan onze bezorgers. Advertentie rS,* Haal vandaag nogZwitsal De ongeëvenaarde huid- balsem, die U tóch altijd In huis moet hebben. Tij delijk krijgt U er een han dige, leuke geïllustreerde verjaardags-kalender bij cadeau. Profiteer! DOOS ZWITSAl BALSEM #.0.60 - EXTRA GROTE DOOS f.1 Het Bedrijfschap voor de Bloembollen- handel en de Bond van Bloembollenhande laren zetelen, evenals de advocatuur van de mrs. Theyse sr. en jr. in het gebouw Kenaupark 29 in Haarlem. Reeds meer malen hebben de werknemersvertegen woordigers in dit bedrijfschap er op aan gedrongen, dat er een duidelijke scheiding tussen deze drie bureaux zal worden ge maakt. Bij de bespreking van de begro ting in de openbare vergadering van dit Bedrijfschap, donderdagmiddag in „Tres long" te Hillegom, heeft men deze schei ding nader onder de loep genomen. De heer Hol vroeg inlichtingen aan het bestuur over de wijzigingen. Hij heeft zit ting gehad in de sociale- en efficiency commissie van het bedrijfschap en als lid daarvan medegewerkt aan het onder zoek. Er zijn echter nog wel een aantal duistere punten. Daar de verdeling van de werkzaamheden anders wordt, moet dit op de begroting tot uitdrukking komen. Hij was van mening dat de situatie nu an ders was dan ten tijde van het onderzoek. Het kantoor van de meesters Theyse zal worden verplaatst naar een ander pand. Tevens zullen dan personeelsleden van het bedrijfschap, die 90 of zelfs 95 percent van hun tijd werk verrichtten voor mr. They se, weer voor het bedrijfschap moeten worden ingeschakeld. Tevens meende hij een besparing te zien in het feit, dat mr. Theyse jr. de Bond van Bloembollenhan- delaren als secretaris gaat verlaten. Verder wilde hij meer gegevens hebben over de werkzaamheden van de delegaties of besprekingen in het buitenland. Hij ver zocht hierover rapporten te zenden aan de leden van het bestuur. Speciaal de werk nemersvertegenwoordigers, die ook mee moeten beslissen, dienen te weten wat er besproken is, ook tussen de vrije organisa ties in Nederland en in he tbuitenland. De voorzitter, de heer Hylkema, deelde mede, dat de scheiding van de verschillen de bureaus bijzonder moeilijk is en wel zo danig, dat nog niet te voorzien is hoe groot de besparingen zullen zijn. Vermoedelijk zal er in de helft van 1960 een gewijzigde B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 24.200 voor de aanleg van een vrije speelgelegenheid aan de Tesselschadestraat. Deze speelgelegen heid zal worden aangelegd op het braak liggende terrein nabij de kleuterschool „De Kindertuin". De te maken speelgele genheid zal worden verhard met grijze te gels, afgewisseld door een patroon van klinkerstroken. De gebruikelijke attributen, zoals zand bak, klimboog, bruggen en duikelrekjes zullen zodanig worden geplaatst, dat er nog voldoende ruimte overblijft voor bal spelen. Voorts vraagt het college een bedrag van ƒ4.100 voor voorzieningen aan de speelgelegenheid in het park bij het Huis „Te Zaanen". Enige speelattributen zul len in een nieuw aan te leggen strook van grijze tegels worden geplaatst, waardoor de kinderen meer gelegenheid tot spelen krijgen. (Verkort weergegeven) Woningbeheer. Volgens mejuffrouw mr. Lemaire, Lid van de Tweede Kamer, in een rede, van zaterdag 12 dec. 1959 te Utrecht gehouden voor het wetenschappelijk bu reau van de P. v. d. A., zal de kleine huis eigenaar moeten verdwijnen. Ook moet volgens dezelfde spreekster de regering be voegdheid krijgen om beleggers te ver plichten hun kapitaal voor woningbouvj ter beschikking te stellen. Dus wég met de oude eigenaar, maar lang leve de nieuwe eigenaarvia kapitaalbelegging Natuurlijk moet het beheer over de wo ningen uitsluitend in handen van diverse overheidsinstanties komen. Die beheren immer goedkoper en beter Als voorbeeld diene hetzelfde Utrecht, waar uit een raadsverslag van 22 okt j.l. blijkt, dat de onderhoudswerken en verbeteringen aan gemeentewoningen in het Ondiep sedert 1940 zo schromelijk werden verwaarloosd, dat er maar liefst een tekort van 395.525 mee gemoeid is om de achterstand in te halen, welke kosten door de gemeente zul len worden doorberekend in de huren. Vergelijk daarmee het slachtoffer van deze eeuw: de kleine huiseigenaar. De ge meente dwingt hem steeds, op straffe van kostbaar gemeentelijk ingrijpen, het onder houd uit te voeren, en op zijn kosten, die dik wijls uit andere inkomsten-bronnen moe ten komen, omdat het lage huurpeil nooit met het steeds stijgende kostenpeil werd aangepast. Persoonlijk wil ik terstond als huiseige naar maar verdwijnen. Zelfs zo graag, dat ik mijn huizen cadeau geef, als de gem ?en- te of het Rijk mij slechts de waarde van de grond vergoedt tegen de zelfde prijs waarvoor de gemeente momenteel bouw grond te koop aanbiedt. Mooier kan het toch niet Wat een opluchting voor de verdwenen huiseigenaar om weer eens adem te halen zonder toezicht van het Ministerie van Volkshuisvesting, het Provinciaal Bestuur, Burgemeester en Wethouders, Bouw- en Woningtoezicht, de Huur- en Huuradvies commissies I En wat zal zijn hart van vreugde gloeien als de zee van belasting aanslagen (grond-, straat-, polder.- bun der-, sluis- enz.) zijn deur voorbij stroomt. Als straks het woningbezit geheel in han den der overheid berust, moeten er van zelfsprekend „Huurders' Klachtencommis sies" benoemd worden. Wie kunnen deze baantjes beter vervullen dan de voormalige eigenaren Immers zij hebben een levens lange ervaring in het behandelen van huurders' klachten. Maar wat zullen zij moeten antwoorden op de vraag, die elke huurder hun ongetwijfeld zal stellen: „Waarom moeten wij plotseling twee maal zoveel huur betalen als toen u nog eige naar was Het wetenschappelijk bureau van de P. v. d. A. zal hierop ongetwijfeld prompt het juiste antwoord geven: „Vroeger gaven de kleine huiseigenaren hun kostbare tijd gratis voor het beheer van hun woningen. Nu moet een leger van ambtenaren voor hetzelfde beheer duur betaald worden M. C. de W. Bennebroek BEVALLEN van een zoon: 16 dec.: V. Goezinne-Spanjer; W. H. Horst-Zomer; G. Hendriks-van Twuijver; 17 dec.: N. E van Vugt-van Maanen; C. A. Knijn- Schipper; M. A. Vlaar-Overtoom. BEVALLEN van een dochter: 16 dec.: L. J. M. Blaauw-Vemer; P. T. Bosch-van der Helm; H. W. C. Schelfaut-Musch. GETROUWD: 17 dec.: H. J. van der Kroft en M. T. Herting; F. E. de Vos en G. Meter; P. J. Oerlemans en G. M. Boesen: J. Bottema en D. van Hengel; J. P. Kok en J. Evers; E. Jonker en E. H. Bronkhorst. OVERLEDEN: 15 dec.: J. G. A. M. Schutter, 79 j.. Kamperlaan; G. van der Meer, 73 j„ Kamperlaan; G. H. Pollé, 72 j., Kruisweg; J. J. Jansen, 62 j., Spionkop straat; 16 dec.: J. W. Hiller-Essenburg, 75 j., Verspronckweg; H. A. Vrugt-Gon, 92 j., Centaurusstraat; A. Kroezen-Roose, 84 j., Kamperlaan; C. Groen, 71 j., Gen. Bothastraat; G. J. Dijkslag, 75 j., Jans straat; C. A. Sens, 82 j., Lingestraat: J. M. P. Giebels, 58 j., Leidsestraat; D. Jong kind. 64 j.. Zomervaart. begroting worden voorgelegd. Ook het werk van de delegaties zal nader worden bekeken en er zal worden getracht rappor ten van de besprekingen te doen samen stellen. Na deze toezeggingen verklaar den de bestuursleden zich akkoord met de begroting. In zijn openingsrede deelde de voorzitter nog mede, dat de export van bloembollen dit jaar 3 percent in gewicht gestegen is en 9 percent in geldswaarde. De gemiddel de prijs lag 5 percent hoger. Er zal aan het einde van het jaar vermoedelijk voor ƒ220.000.000 zijn uitgevoerd. Advertentie GOED EN GOEDKOOP Bon Vin du Pays Wit: zacht en zoet Rood: fris en fruitig 1.95 per fles bij 12 flessen de 13e fles GRATIS WIJNEN EN GEDISTILLEERD OPGERICHT IN 1823 Ged. Oude Gracht hk. KI. Houtstr. 57 HAARLEM - TEL. 10078 Snelle bezorging Onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Haarlem en omstreken, die donderdag middag in het Minerva Theater in Heem stede een kerstbijeenkomst hield, hebben leerlingen van het Coornhert lyceum on der leiding van ds. B. van Gelder diens kerstspel „Het hoogste offer" ten tonele gebracht. Daarvóór zong het Huisvrou wenkoor onder de bekwame leiding van mejuffrouw W. van Eldik twee prachtige kerstliederen, namelijk: Joseph ginck naar Nasareth" en „Zoete kindetje, weet Gij wel". De heer Van Gelder heeft zoals hij in het programma uiteenzette zijn spel gebaseerd op het kerstverhaal van de Amerikaan Van Dijke „De vierde wijze". Hierin vertelt de Amerikaanse auteur, dat er, behalve de traditionele drie koningen of wijzen uit het oosten, waarvan de Bij bel spreekt, nog een vierde geweest zou zijn, die zijn hele bezit omzette in drie edelstenen om aan de nieuwgeboren Vre devorst te gaan offeren. Door omstandig heden hij ontmoette onderweg een zwaar gewonde, die hij verpleegde kon hij niet op tijd op de afgesproken plaats zijn, reisde dus alleen naar Bethlehem en kwam te laat. En sinds die tijd kwam de vierde wijze steeds te laat Pas in het laatste tafereel er zijn er zes in totaal als Jezus gekruisigd is, hoort de vier de wijze de stem van Jezus, die hem zijn trouwste volgeling noemt, omdat hij hem geen edelstenen of goud had gebracht maar zichzelf met hart en ziel. De leerlingen van het Coomhertlyceum hebben dit kerstspel sober en goed over het voetlicht gebracht Bijna allen wisten hun rollen aanvaardbaar te maken. Het is onmogelijk om alle spelers te noemen, maar Lies Andrea, als Maria en Loek Beukman als Artaban, willen we toch ver melden. De laatstgenoemde had de lang ste en moeilijkste rol, en hoewel hij vol deed, moet toch gezegd worden dat zijn stem op den duur wel te traag, te gedra gen, te monotoon was. De heer Van Gelder heeft dit stuk strak geregisseerd. De decors van de heer D. Korf sloten hier goed bij aan. Het geheel was een goed verzorgde voorstelling, waarvan vele huisvrouwen genoten heb ben. De damcompetitie Damclub Zandvoort, favoriet voor de kampioenstitel tweede klasse van het dis trict Kennemerland, is er niet in geslaagd de uit- en de thuiswedstrijd tegen St Bavo II beide in winst om te zetten. In de uit wedstrijd bereikte Zandvoort een moei zame 11-9 zege, doch in eigen omgeving bleken de badplaatsbewoners niet in staat de titel te grijpen. De strijd werd door ver schillende blunders ontsierd, hetgeen ver moedelijk zijn oorzaak vond in de belang rijkheid van de ontmoeting. Tenslotte kon Zandvoort nog juist een 10-10 gelijk spel uit het vuur slepen. HDC III, wachtende op een misstap van Zandvoort, vergiste zich niet en won met 17-3 van VKD II. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg, dat Zandvoort en HDC III met een gelijk aantal punten op de eerste plaats zijn aangekomen. Een beslissingswedstrijd is nu noodzakelijk. De ontmoeting zal 6 januari in „Nieuw Berkenrode" in Heem stede, dus op neutraal terrein worden ge speeld. Bij een gelijkspel zal worden over gespeeld. Blijft ook het tweede treffen on beslist. dan geven de behaalde bordpunten de doorslag. De eindstand luidt: 1. Zandvoort 8 5 2 1 12 104—5s 2. HDC III 8 5 2 1 12 100—60 3. St Bavo II 8 4 2 2 10 89—71 4. Sportief 8 2 2 4 8 67—93 5. VKD II 8 0 0 8 0 38—122

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7