PTT-ers offerden voor onfortuinlijke collega's Rapport over briefcensuur op Nieuw Guinea ,\N Nieuwe Rijksautomobielcentrale in Haarlem in gebruik genomen Restaurant Lion d'Or Ziekenfondsen komen 22.6 min. tekort Nieuwe afdeling in Oost opgericht WITTE 11 KRUIS ZATERDAG 19 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Merit-ratingwekt misnoegen Kosten per verzekerde in 1958 f 69.83 Het complot der 400" Or jen negro Song of Sheherazade Gaslicht Geheim agent In de macht van de vampier Verontreiniging Blekersvaart wordt tegengegaan Gangstervijand no. 1 Helden Journaal UIT STAD EN STREEK DE eChte, PIJNSTILLER Slacht niet zelf dieren Te oordelen naar een aantal schriftelij ke en mondelinge opmerkingen aan onze redactie, afkomstig van personeelsleden der P.T.T., is de reactie op het bij de P.T.T. gevoerde gratificatiebeleid (het door de regering voorgeschreven „merit- rating" systeem, beloning naai verdiens te) ongunstig. De vrees dat deze vorm van gratificatie-toekenning onrust en ont stemming in het bedrijf zou wekken, werd door ons in een redactioneel commentaar reeds eerder tot uitdrukking gebracht en is blijkbaar niet ten onrechte gewekt. Wij zijn er niet toe overgegaan, indivi duele klachten van P.T.T.'ers die zich te kortgedaan voelen, te publiceren, aange zien het niet aan ons is te oordelen over de al of niet rechtmatige toepassing van het gewraakte systeem en bovendien, om dat wij de juistheid van de medegedeelde feiten niet kunnen controleren. Het gaat ook niet om incidentele gevallen, doch om het gehele systeem, dat volgens logische gevolgtrekkingen onmogelijk bevredigend kan werken. Om een indruk te geven van de rege ling, geven wij hieronder een korte sa menvatting van de details ervan: Volgens de richtlijnen kunnen ten hoogste 10 pet. van de maandloners voor een gra tificatie welke varieert van 75,- tot 200,—, onafhankelijk van de loonschaal van betrokkene in aanmerking komen. De weekloners: Vorig jaar werd aan alle weekloners een toeslag van 3 percent gegeven. Over 1959 is een gedifferentiëer- de loonsverhoging in de vorm van een éénmalige gratificatie toegepast, waardoor de beloning van de weekloners over 1959 als volgt geregeld is: 10 percent personeel toeslag van 3 percent (reeds verleend); 80 percent personeel toeslag van 5 percent (waarvan 3 percent reeds verleend, grati ficatie van 1 week loon extra ±2 per cent); 10 percent personeel toeslag van 7 percent (waarvan 3 percent reeds is verleend, gratificatie van 2 weken loon extra ±4 percent). Door het stellen van deze algemene grenzen kan het voorkomen dat onder de 10 percent weekloners, die thans geen extra gratificatie verkrijgen, ook degenen vallen die in vergelijking met hun col lega's, de onderste plaatsen op een onder linge rangschikkingslijst innemen, hoewel hun prestaties in absolute zin als voldoen de, ruim voldoende of in enkele gevallen zelfs als goed kunnen worden gewaardeerd. Ook zullen hierbij betrokken zijn de mede werkers die om één of andere reden niet overeenkomstig hun rang zijn tewerk ge steld en die hun huidige taak (in de regel neergeschoven functie) soms op zeer goede wijze vervullen. Zij die wegens militaire dienst of ziekte in 1959 gedurende 6 maanden of langer afwezig zijn geweest komen niet voor een gratificatie in aanmerking. Een bewijs voor het misnoegen dat door de toepassing van deze regeling is ont staan, wordt gevormd door het feit dat in Haarlem'een aantal „begunstigde" perso neelsleden een zeker percentage van hun gratificatie hebben afgestaan om hun minder fortuinlijke collega's een kleine vergoeding te bereiden voor de teleurstel ling. die zij hebben ondergaan. In de brief, waarin 't betreffende dienst onderdeel mededeling van deze geste deed aan onze redactie, wordt ondermeer ge zegd: „Het doet ons genoegen dat de getrof fenen, die bijna allen tot de laagst bezol digden behoren, toch nog een Kerstmis kunnen beleven waar boven iedere kerst boom de christelijke naastenliefde van hun collega's straalt". (Het is onbegrijpelijk dat een overheids bedrijf door dergelijke ontactische en psychologisch foutieve maatregelen de arbeidsrust in zijn gelederen in gevaar brengt. Wanneer die rust inderdaad zo ernstig verstoord is als de symptomen moeten doen geloven, is het publiek in Advertentie Hotel-Café- Gesoigneerde KERSTDINERS Gelegenheid tot dansen Inlichtingen en reserveringen Telefoon 10281 -14585 De rekening van het vereveningsfonds sluit voor de verplichte ziekenfondsver zekering over 1958 aldus de Zieken fondsraad met een nadelig saldo van 20 miljoen gulden. Dit bedrag is in min dering gebracht van de algemene reserve, die daardoor per 31 december 1958 is teruggelopen tot 55,7 miljoen gulden. De totale uitgaven der verplichte verzekering beliepen 410 miljoen gulden, waarin is be grepen de bijdrage van het verevenings fonds in de kosten der bejaardenverzeke ring. Afgezien van deze bijdrage bedroegen de kosten per verzekerde in 1958 69,83. Op grond van de thans bekende ge gevens wordt voor het jaar 1959 een na delig saldo van 22,6 miljoen gulden ge raamd en voor het jaar 1960 met inacht neming van de premieverhoging per 1 ja nuari 1960 van 4,5 tot 4,8 percent een voordelig saldo van 2 miljoen gulden. De algemene reserve zal dus ultimo 1960 naar schatting 35,1 miljoen gulden bedragen. De rekening van de bejaardenverzekering geeft als totale kosten een bedrag van 71,2 miljoen gulden. De verzekerden heb ben aan premie betaald 19,9 miljoen gul den. De bijdragen van rijk en verevenings fonds, die evenals de premie op de geraam de kosten zijn afgestemd, waren elk gesteld op 24,1 miljoen gulden. Het tekort van 3,1 miljoen gulden zal worden gedekt door aanvullende bijdragen van rijk en vereve ningsfonds, alsmede door premieheffing in volgende jaren. De premies der bejaardenverzekering zijn per 1 januari 1960 als volgt verhoogd' voor de laagste inkomensklasse van 0.80 tot 1 0,92 per week en voor de hoogste inkomensklasse van 1,64 tot 1,84 per week. deze kwestie direct betrokken, aangezien de goede gang van zaken bij de PTT een openbaar belang is. Daarom is het gewenst deze kwestie zo duidelijk en uitvoerig mogelijk onder de openbare aandacht te brengen. Een punt van belang is ook nog, dat de overheid door deze regeling diegenen met inhouding van gratificatie straft, die zij zelf in mili taire dienst heeft gedwongen! Red.) Met wat brandende kaarsen en een krans van dennengroen zal dit vluchte lingenkind Kerstmis moeten vieren. Veertien jaar na de oorlog zijn dat de enige attributen van het feest van de vrede voor deze paria's onzer maat schappij. Tenzij wij blijven helpen ook hun een menswaardig bestaan te ver schaffen Haarlems Speeltuinverbond Buurtvereniging „Haarlem-0ost" staakt activiteiten Op de algemene ledenvergadering van de buurtvereniging „Haarlem-Oost," die vrijdagavond in het gebouw van de speel tuinvereniging „Het Oosterkwartier" is gehouden, is op voorstel van het bestuur met goedvinden van de aanwezige leden de buurtvereniging officieel opgeheven. N'adat de heer D. Rookhuiszen als voor zitter van het Haarlems Sbeeltuinverbond de vergadering had toegesproken werden de leden van de buurtvereniging opgeno men in het Speeltuinverbond, waarmee een nieuwe afdeling in Haarlem-Oost is opgericht. Deze afdeling zal het beheer over de speeltuin aan de Jacob van Looy- straat die op 15 april 1960 officieel zal wor den geopend, op zich nemen. In het dagelijks bestuur werden geko zen de heer Van Marsbergen, Oltman- straat 23 (eerste voorzitter), de heer J. H. Prinsen, Van Zeggelenplein 13 (eerste secretaris) en de heer Blanken, Oltman- straat 7 (eerste penningmeester). Voorts hebben zitting in het bestuur: mevrouw Bouwhuis, mevrouw Vos, de heer Sieraad, de heer Van Heijningen, de heer Vos en de heer Caspers. Tot lid van de kascom- missie werden benoemd mevrouw Sieraad de heer Bouwhuis en de heer Enzerink. Als verbondsbestuurder werd gekozen de heer J. H. Prinsen. Om de lopende zaken van de buurtver eniging af te wikkelen werd er een com missie van vier personen benoemd, die tot 1 maart 1960 de kas zal beheren, waar na deze aan de nieuwe speeltuinvereni ging zal worden overgedragen. De nieuwe voorzitter dankte in zijn slui tingswoord de vergadering voor de ge slaagde avond en hij sprak de hoop uit. dat de nieuwe speeltuinafdeling aanzien lijk zal groeien ten bate van de jeugd. De heer Rookhuiszen feliciteerde de nieuwe afdeling met de toetreding tot het Speel tuinverbond en het verbond zelf met de nieuwe aanwinst. Over de naam van de speeltuinvereniging zal nog nader worden beraadslaagd omdat de naam „Haarlem- Oost" niet de instemming van een aantal leden had. Geslaagd. Dezer dagen zijn geslaagd voor het examen kraamverzorgster van het Witte Kruis, afdeling Haarlem de dames: J. Drayer, H. Lieffering, J. van Meeuwen, H. Venema en H. Uitslag. (Vervolg van pag. 1) Onwettige censuur Volledigheidshalve vermeldt de commis sie de data van de andere door de land rechter te Hollandia verleende machtigin gen tot opening van brieven. Dat betreft twee verzoeken: op 10 augustus 1956 eén "brief eft een maand later nog eens drie brieven. Meer verzoeken hebben de land rechter niet bereikt. De machtiging van 13 september 1956 is voor Hollandia tot heden de laatste in de Diensten-Toezichtor- donnantie. Omtrent deze enkele verzoeken aan de landrechter erkent mr. Van Beek dat deze gedaan werden „om de man een been toe te gooien". Vervolgens komt het onwettig openen van de aan de post toevertrouwde brieven ter sprake. Mr. Van Eeek verklaart: „De bedoeling was het verkrijgen van een stroom van gegevens over de verbindin gen van bepaalde figuren om deze door te geven aan een op te bouwen select inlich tingenapparaat. Dit was echter een utopie. Het gevolg was dat de D.T.O. willens en wetens onjuist werd toegepast". En zijn chef, mr. Beun, verklaart over het voor bijgaan van de landrechter: „Ik vond de situatie te gevaarlijk om mij strikt aan de wet te houden". Aan de chefs van de postkantoren werd een lijst verstrekt van personen onder wie Nederlanders en instanties ook Nederlandse wier post gecontroleerd diende te worden. De schatting dat het aantal in deze fase geopende brieven onge veer vier- a vijfhonderd stuks bedroeg, laat de commissie voor rekening van mr. Van Beek en de heer Kahle. Het maken van een eigen schatting acht zij minder veilig dan de constatering dat in deze fase te Hollandia op zeer ruime schaal al on wettige briefcensuur heeft plaatsgehad. Vervolgens besteedt het rapport der commissie aandacht aan de censuur te Sorong en Biak. Daar duurde het onwet tig openen van brieven tot half januari 1957; in Hollandia bleef dit echter het ge hele iaar doorgaan. Daarna is de schen ding niet of sporadisch voorgekomen: Mr. Van Beek en de heer Kahle waren toen achtereenvolgens met verlof en de heer Van Beek werd na zijn terugkeer van bemoeie nis met het inlichtingenwerk ontheven. De commissie acht het aannemelijk dat de nieuwe situatie en de daarmee samen hangende perspectieven namelijk de be noeming tot procureur-generaal mr. Van Beek teleurgesteld, gefrustreerd en ten slot te verbitterd hebben. Als een belangrijke factor, die de ontwikkeling van zaken naar het oordeel der commissie mede bepaald heeft, springt in het oog, dat mr. Van Beek's zin voor het verzamelen en com bineren van gegevens, zijn voorkeur voor het inlichtingenwerk, zijn overtrokken nieuwsgierigheid en de blijkbaar in zijn persoonlijkheid geënte zucht naar nieuw tjes en geheimpjes, wel bij uitstek ge- eigend waren, hem de overtuiging bij te brengen voor de taak, die hem na zijn ver lof ontnomen was, juist bi) uitstek geschikt te zijn. Schuldvraag In de aanhef vermeldden wij reeds de door de commissie omtrent mr. Van Beek geadviseerde maatregel. De schuldvraag betreffende mr. W. Beun viel eenvoudiger op te lossen. Mr. Beun is naar het oordeel van de commissie kennelijk iemand, wie het inlichtingenwerk niet ligt en die dit gaarne overliet aan mr. Van Beek. Dit al les neemt niet weg dat, indien over het al dan niet handhaven van mr. Beun als pro cureur-generaal zou moeten worden ge adviseerd, de commissie de verantwoor delijkheid van de onder diens procureur schap voorgevallen onregelmatigheden in ernstige mate zou hebben doen meetellen. Daar mr. Beun inmiddels is afgetreden, acht de commissie zich ont slagen van de taak, hierover een oordeel te moeten geven. Bij een beschouwing over het aandeel van de heer P. Okma is de censuurkwestie bleek de commissie op tegenstrijdige verklarin gen te stuiten. Vast is echter komen te staan dat mr. Okma gedurende de eerste tijd van zijn optreden als procureur-gene raal de met de wet strijdige toestand heeft laten voortbestaan. Van een sterke afkeu ring daarvan blijkt, ook volgens de ver klaring van mr. Okma zelf, niet. Als echter nadat ongeveer een maand de onwettige toestand gehandhaafd blijft, een brief van de bisschop, mgr. Staverman, blijkt te zijn geopend, komt er een verandering. Van een diepe verontwaardiging bij mr. Ok ma, dat nu niet alleen tegen de woorden, maar ook tegen de geest van de D.T.O. wordt gezondigd, is de commissie niet veel gebleken. Mr. Okma en de gouver neur beraadden zich twee dagen wat er nu gebeuren moet en komen dan tot de con clusie dat er ma^r een eind moet wor den gemaakt aan dit onrechtmatige ope nen van brieven. De herinnering van de gouverneur tegenover de commissie aan een opmerking van mr. Okma in dit ver band: „Straks maakt meneer Van Beek ook jouw en mijn brieven open" geeft een waarschijnlijk wel juist, maar niet gunstig beeld van hel gehalte der tweedaagse over wegingen. Controle nagelaten Aan mr. Okma kan na ir de mening der commissie worden verweten, dat hij daar na de naleving van zijn verbod niet of vrijwel niet heeft gecontroleerd. Zijn hou ding dat hij, zoals hij aan de commissie verklaarde, „niet in de keuken kwam", is onjuist; vooral als hij aar het „keuken- personeel" eerst verbiedt, een belangrijk door hen veelvuldig aangewend ingrediënt te gebruiken, bestaat door het verdere ver loop de gerechtvaardigde vrees dat men dit clandestien toch blijft gebruiken en is controle noodzakelijk. Voor mr. Okma geldt evenwel hetzelfde als voor mr. Beun: hij is afgetreden en daarom ziet de com missie van suggesties omtrent een maat regel jegens hem af. Gouverneur Van Baal Hetzelfde standpunt neemt de commis sie aan ten aanzien van dr. J. van Baal. de vorige gouverneur van Nieuw-Guinea. Deze heeft kennis genomen van de onjuis te toepassing van de D.T.O. Voor onder dringende omstandigheden toelaten van deze onjuiste toepassing, ook al betekent dit aantasten van een grondrecht, waar dit geschiedt door iemand die een open oog behoort te hebben voor 's lands veilig heid, zegt de commissie enig begrip te kunnen opbrengen, zonder hieraan noch tans haar goedkeuring te kunnen hechten. Dit te minder daar dr. Van Baal door zijn positie geroepen was, de handhaving der wetten te verzekeren. De commissie zegt voorts, weinig waardering te kunnen vin den voor de op zijn minst onvolledige voor lichting die dr. Van Baal aan minister Helders over de toepassing van de D.T.O. heeft gegeven. Uit het relaas van de com missie valt op te maken, dat er geen en kele aanwijzing is gevonden, dat de hui dige gouverneur, dr. P. J. Platteel, op de hoogte kon zijn van enige schending van het briefgeheim gedurende zijn bestuur. Ten aanzien van de heer W. Kahle en zijn assistent, de heer A. G. C. Winia. overweegt de commissie dat zij met grote frequentie het briefgeheim hebben ge schonden en dat zij daarmee zijn doorge gaan tegen het verbod van de procureur- generaal in. Indien beide ambtenaren in leidende functies zelfstandig werkzaam waren geweest, zou de commissie zonder aarzelen hun ontslag uit 's lands dienst hebben aanbevolen. Daar zij op gezag van hun superieuren hebben gehandeld, meent de commissie tenslotte dat dit onrecht vaardig zou zijn. Bij de inlichtingendienst en het parket, welke diensten zij door hun handelingen hebben gecompromitteerd lijn zij echtei niet te handhaven. Over plaatsing naar een andere tak van 's lands dienst, al dan niet in gelijkwaardige rang. acht de commissie de meest gewenste op lossing. De commissie ziet af van maatregelen ten aanzien van vier politieambtenaren, i (L i d o) Vierhonderd Britse officieren verbeiden in een krijgsgevangenkamp in Noord-Italië anno 1943 de naderende be vrijding. Het nieuws van de geallieerde landingen op Sicilië stimuleert hen tot de meest-riskante ontvluchtingspogingen die echter alle, kennelijk door verraad in de eigen gelederen, mislukken. De Italiaanse bewakers, die onder leiding staan van een sadistische kapitein, laten de complot- teurs rustig hun gang gaan tot op het ogen blik, dat zij hen zogenaamd „op de vlucht" kunnen neerknallen. Nadat aldus diverse geïnterneerden in koelen bloede ver moord zijn, grijpt de kampoudste (een prachtige rol van Michael Wilding) in. Hij verbiedt alle. incidentele ontsnappingspo gingen en ontwerpt zelf een plan, om het hele kamp onder de ogen van de Italiaanse bewakers te laten ontvluchten en dat op klaarlichte dag. Hoe dit koene project slaagt en hoe daarbij ook de verrader ontmaskerd wordt en de fascistische Cer berus loon naar werken krijgt, moet men zelf maar gaan zien. Afgezien van enkele onwaarschijnlijkheden is het een zeer ge nietbare film met een fikse dosis spanning en soldatenhumor, die uitstekend spel van Richard Todd, de reeds genoemde Michael Wilding en diverse minder bekende film acteurs te zien geeft. De film draait tot en met zondag; maandag, dinsdag en woens- dat kan men nog eens genieten van Danny Kaye's malle grollen in „The secret life of Walter Mitty". (Studio) Bij de première in Arnhem ter gelegenheid van de sluiting van de Filmweek aldaar werd deze film reeds door ons besproken. Men herinnert zich mis schien dat wij ons vooral waarderend uit lieten over het fantastische camerawerk van het carnaval in Rio de Janeiro, een or gie van ritme, nooit zo fascinerend in beeld gebracht. Hier is de film documen taire van het zuiverste water en zou men zich dit filmfragment dat overigens bij na een half uur duurt los denken van de intrige dan nog behoudt het zijn zeldzame schoonheid. Het gegeven van de film zelf kon ons niet in vervoering brengen. Daar voor is de parallel met het klassieke ver haal van Orpheus en Euridice te opzet telijk en te onwaarschijnlijk-dramatisch aan het slot. Wat voortdurend verbaast is de fotografische kwaliteit van de film en natuurlijk ook de montage. Die bezorgden haar de gouden palm van Cannes, want men zit er zijn ogen op uit te kijken. (Cinema Palace) Tot en met woensdag gaat de reprise van een dier door Hollywood veraanschouwelijkte oosterse sprookjes, die de romantiek ademen van de sweet-sixteen uit jaren waarin van spij kerbroeken nog geen sprake was. Naïef en Amerikaans mysterieus. (Minerva). Zeer lang heeft deze film repertoire gehouden. Ze zal nu nog haar bewonderaars vinden onder al diegenen, die de Victoriaanse legende tot leven wil len zien gebracht met de angst en drei ging van de misdaad. De film draait alleen in de avondvoorstellingen van zondag en maandag. Zondag- en woensdagmiddag veel plezier om „Laurel en Hardy bij de luchtbescherming". (R o x y). Steeds bedenken de scenario schrijvers van Hollywood nieuwe varia ties op het thema van de eerzame eenling, die het durft op te nemen tegen alle.n, zelfs al zijn dat die gewetenloze lieden uit de onderwereld, die voor een moord meer of minder niet terugdeinzen. Toch worden in deze film de bakens verzet, want ditmaal neemt de onderwereld deel aan de sti-ijd, welke woedt tussen spionage en contra spionage. Lino Ventura vervult de rol van de geweldenaar, die het allemaal alleen aandurft. Men zal er tot het eind niet ge rust op zijn. Van maandag tot en met woensdag B.B. in En schiep de vrouw". (L u x o r) Op het stuk van griezelver halen zijn wij wel wat gewend, maar dat wil nog niet zeggen dat de duistere aan gelegenheden, welke in deze film aan de orde zijn, ons niet de koude rillingen over de rug doen lopen. Op een eenzaam kerk hof wordt omstreeks 1880 een man begra ven. Zijn hart wordt met een houten stok doorboord: de enige manier om een vam pier voorgoed het leven te benemen. En- B. en W. van Heemstede zijn van plan door middel van een circulaire op de om wonenden van de Blekersvaart een be roep te doen om verontreiniging van de vaart te voorkomen. De vaart wordt twee keer per jaar schoongemaakt, maar steeds weer door omwonenden verontrei nigd. Te zijner tijd zal de verlichting van de Blekersvaartweg worden verbeterd. eveneens op grond van het feit dat zij on wettig brieven geopend hebben op gezag van hun superieuren, terwijl bij hun beoor deling tevens de factoren meespreken, dat het hier bij uitsluiting heeft gegolden de brieven van kennelijk subversieve perso nen en de onwettige handelingen bijna drie jaar geleden een einde hebben geno men. Voorts heeft de commissie bevonden dat een klein aantal lagere en enkele ho gere postambtenaren wisten, of althans redelijkerwijs konden vermoeden, dat on rechtmatige briefopening plaatsvond, aan welke handelingen zij echter slechts op zeer indirecte wijze hebben meegewerkt Ook in dit geval ziet de commissie geen aanleiding om maatregelen te stellen. In een slotbeschouwing beveelt de com missie aan, dat de inlichtingendienst wordt losgemaakt van het parket van het Hof van Justitie. Het verkrijgen van in lichtingen dient, op grond van de geheel andere sfeer, waarin een dergelijke dienst werkt, aan een instantie te worden opge dragen, die geheel onafhankelijk werkt van het parket. kele jaren later wordt de medicus Calli- stratus dokter in een gevangenis voor krankzinnige misdadigers. Hij neemt bloedproeven. Daartoe roept hij de assis tentie in van een andere-arts, de jonge dokter John Pierre, die tot levenslang is veroordeeld. De ontdekkingen, die Pierre doet, zijn niet van de aangenaamste. Dr. Callistratus is wel een heel vreemd arts. De verloofde van Pierre probeert zijn on schuld te bewijzen en slaagt erin. Dan ontpopt Callistratus zijn ware gedaante. De verloofden raken in zijn macht. De af zichtelijke dwerg Carl is de enige, die hen kan redden. Zal hij op het laatste ogenblik nog kunnen ingrijpen? Wie daarop het antwoord wil weten en voor geen kleintje is vervaard, kan het in Luxor vernemen. (Frans Hals) De wereld van de pe- nose of in Amerikaanse termen de wereld der gangsters heeft al menig hard verhaal opgeleverd. Ditmaal hebben de scenarioschrijvers van Hollywood de za ken omgedraaid en niet de gangsters zelf ter verheerlijking uitgekozen, maar hun vijanden. Dat brengt oils niettemin van aangezicht tot aangezicht met de zelfkant onzer maatschappij. Geen aangename ontmoeting, maar voor wie er in is ge ïnteresseerd de strijd tegen de misdaad van nabij mee te maken dan toch de gele genheid zich er in te verdiepen, én in de psyche van de misdadiger èn in de arglis tigheid van wie hen bestrijden. (Rembrandt) Het beste zou deze film gekarakteriseerd kunnen worden als een speelse charge op het begrip „held". De bijtende ironie van Shaw is in een vrien delijk pakje gestoken in deze Duitse film, waarin de toneelprestatie de filmkwaliteit overtreft. Het is een soort operette-zonder zang geworden met een zeer geestige spel- prestatie van O. W. Fischer en Liselotte Pulver. Helemaal aan de overladen humor ontkomt de film niet, maar voor een ge noeglijk intermezzo zorgt ze in ieder ge val zeker. Polygoon heeft met veel geest en vaar digheid het departement van Defensie op de hak genomen met de kwestie: welke straaljager kiezen wij. Het werd een uit nemend stukje komisch geïnterpreteerde actualiteit. De instructieve reportage over de anti-slip-school dient eveneens met ere vermeld. Nieuws in het kort Baard. Drs. G. Thijssen, leraar na tuurlijke historie aan het christelijk ly ceum te Haarlem, heeft in navolging van de cabaret-artiest Wim lbo zijn baard in veiling gebracht ten bate vén de actie „Redt een kind". De baard bracht tot nu toe 62.25 op. Fokken. De rundveefokvereniging „Haarlem'' zal woensdagavond in café restaurant Brinkmann vergaderen. Onder meer worden de jaarverslagen uitgebracht Bollenbeurs. De Hillegomse bloem- bollenbeurs zal voor het laatst in dit jaar niet op 31 december worden gehouden, maar op woensdag 30 december. Kerstavond. Maandagavond houdt „Bejaardenzorg" in Hillegom in de foyer van „Treslong" een kerstavond. Onder meer zal kerstpoëzie worden gedeclameerd. Advertentie Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! De Vereniging tot Bescherming van Die ren schrijft ons: Het zelf slachten van die ren is vaak een onmenselijk wrede mar teling. Wij herinneren er daarom aan, dat zij die zelf voor Kerstmis een dier zouden willen slachten, dit beter voor de geringe kosten van 50 cent aan het slachthuis te Haarlem op een deskundige wijze kunnen laten doen. Dagelijks bestaat daarvoor ge legenheid tot vijf uur. Denk er wel aan, dat eq/a dier dat u zelf hebt grootgebracht en dat u nu zelf op wilt eten, voor een kind vaak een dierbaar bezit is geweest. DE SLEUTEL van de portiersloge in de nieuwe Rijksautomobielcentrale aan de Nijverheidsweg in Haarlem is vrijdagmid dag driemaal in andere handen overge gaan. Dat „sleuteltjewisselen" gebeurde tijdens de officiële opening van deze hy permoderne garage met werkplaats waarvoor grote belangstelling bestond. Achtereenvolgens was de sleutel het kor te bezit van de architect van het bouw werk ir. W. Ph. van Harreveld, van ir. G. A..P. de Kort, het hoofd van de cen trale afdeling gebouwen van de P.T.T. en van ir. B. den Besten, de directeur van de Rijksautomobielcentrale. Onder de vele genodigden die in de fon kelnieuwe werkplaats waren bijeengeko men bevonden zich onder meer vertegen woordigers van de centrale directie der P.T.T. vertegenwoordigers van diverse P.T.T.- en andere rijksdiensten, van ge meentelijke diensten uit Haarlem alsme de de oud-directeuren van de R.A.C., de heren J. J. C. Voerman en D. van Straa- ten. Ir. Van Harreveld die als eerste de aan wezigen toesprak dankte de opdrachtge vers voor de medewerking en het begrip dat zij voor de architectonische eisen van het gebouw aan de dag hadden gelegd. Ook was de spreker erkentelijk voor de sa menwerking met de diverse advies- en technische bureaus voor hun aandeel in de bouw. Een bijzonder woord van lof richtte de architect tot de opzichter de heer Brinkman. Na ook de aannemer, de n.v. aannemingsbedrijf W. Thunnissen uit Heemstede en de onder-aannemers in zijn dank te hebben betrokken bood spreker, als symbolisch teken van de overdracht, ir. De Kort de sleutel van de portiersloge aan, daarbij de hoop en de verwachting uitsprekend dat de nieuwe R.A.C. aan de gestelde eisen zal voldoen. Ir. De Kort schetste de vele moeilijkhe den en voorbereidingen die aan de bouw waren voorafgegaan. Hij dankte de ar chitect voor de wijze, waarop hij de hem verleende opdracht had uitgevoerd en verder allen die aan de bouw hebben mee gewerkt Namens de hoofddirectie alge mene zaken van de P.T.T. stelde hij ver volgens meerbedoelde sleutel aan ir. Den Besten, de directeur van de Rijksautomo bielcentrale ter hand. Deze herinnerde eraan dat de R.A.C. in 1932 in Haarlem aan de Leidsevaart be gonnen was met een garage met werk plaats die plaats bood aan 24 auto's. Hij vestigde er de aandacht op dat in het nieu we gebouw naast een hypermoderne uit rusting ook uitstekend voor het personeel was gezorgd. Hiervoor bracht ir. Den Bes ten de architect alle hulde. Ten slotte sprak de directeur van de R.A.C. de wens uit dat ook in de toekomst de samenwerking tus sen de R.A.C. en de Haarlemse gemeen tediensten van prettige aard zal zijn. Hierna werd men in de gelegenheid ge steld nader kennis te maken met het ge bouw en de daarin aangebrachte techni sche voorzieningen waarvan wij reeds op 16 december jongstleden melding maak ten. MINERVA THEATER WEER OP BEELDSCHERM Zaterdag 16 januari wordt door een aan tal acteurs in het Minervatheater een op voering gegeven van „Drie is teveel", klucht in drie bedrijven door Jan Blaaser jr. en sr. De uitgebreide spelerslijst ver meld onder meer de namen van Sarah Heyblom, Rita Marechal, Bob de Lange en Joop Doderer. Deze voorstelling heeft plaats onder auspiciën van de K.R.O., waarbij het in de bedoeling ligt het stuk via de televisie uit te zenden. Jury koninklijke subsidie. De jury voor de KoninklijkeSubsidie voor Vrije Schilderkunst deelt mede, dat Koningin Juliana op voordracht van de jury in de plaats van het reglementair afgetreden lid H. H. Kamerlingh Onnes heeft benoemd de kunstschilder Jan Dijker te Moergestel.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11