kelmi Ueraf!] ZWITSALETTEN ALBA Rotterdam wil havenbeheer niet aan „Rijnmond" afstaan Invalide vrouw en haar helpster op donkere weg doodgereden Parfum s Dubbel afscheid bij Haarlemse Stadsbibliotheek Schoolzwemfeest in Sportfondsenbad Vier leeuwen los in dierenpark Autobus reed greppel in; drie lichtgewonden Burgemeester van Sleen geschorst Binnenkort wordt vastgelopen overleg met de 27 gemeenten hervat UNO-commissie telegrafeert Louw Kinderen offeren speelgoed voor Fréjus Eisenhower in Madrid MAANDAG 21 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dames Ratelband en Veltman met pensioen RADIO TELEVISIE Partij van de Arbeid in Haarlem viert nieuwjaar Ds' Okke Jager naar Haarlem Nieuw bestuur afdeling Heemstede van P.v.d.A. Motorrijder hij botsing ernstig gewond Heemsteedse Reddingsbri gade vierde 40-jarig bestaan Kapitein De Jonge neemt afscheid van de „Willem Ruys" I 'erzoek om deportatie uit Windhoek te staken NEGEN DODEN IN HET VERKEER UIT STAD EN STREEK Kerkelijk Nieuws Kerstavond van personeel Van Herwaarden GJC speelt kerstspel Nieuwe winkel Zaterdag is een afscheidsavond gehou den ter gelegenheid van het feit, dat de dames G. Ratelband en A. J. Veltman we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd na een respectievelijk 38- en 36-jarig dienstverband de Haarlemse Stadsbibliotheek zullen verlaten. Zowel de tegenwoordige als de vroegere directeur der Stadsbibliotheek, met name de heren C. van Dijk en P. V. de Wit, spra ken hun grote waardering uit voor de bui tengewone werkkracht, de toewijding en de waardevolle karaktereigenschappen van de beide scheidende afdelingschefs, die men voor hun moeilijke pioniersar beid niet dankbaar genoeg kan zijn. Twee van hun naaste collega's, mejuffrouw C. M. Reeser en de heer H. Bres, sloten zich hierbij aan en legden er vooral nog eens de nadruk op, dat men hen niet slechts als bekwame vakmensen, maar zeer in het bijzonder ook als hartelijke, belangstellen de, met anderen meelevende persoonlijk heden zal missen. Mejuffrouw G. Ratelband heeft als per soneelschef de belangen van de assisten ten en leerlingen op voorbeeldige wijze be hartigd. Haar andere taken, bij voorbeeld de catalogisering van het oude boekenbe zit en het beheer over een aantal rubrie ken der moderne boekerij, heeft zij even eens voortreffelijk vervuld. Het hoofd van de catalogiseerafdéling, mejeffrouw A. J. Veltman, verdient niet alleen op dit gebied groot respect, maar ook door haar even prettige als leerzame lessen aan de leerlingen, die zij steeds over eventuele moeilijkheden wist heen te hel pen. Haar gevoel voor service samen met haar bijzondere speurzin werden zowel door het om inlichtingen vragende pu bliek als door haar collega's op hoge prijs gesteld. De genoemde toespraken gingen verge zeld van geschenken, onder meer een twee tal albums met oude en nieuwe foto's van de Stadsbibliotheek, geestig toegelicht door bijpassende gedichten. Daarna uitten de dames Ratelband en Veltman hun gevoelens van erkentelijk heid tegenover de directie en de perso neelsleden, met wie ze zo lang prettig hebben samengewerkt Ze haalden ver volgens aardige herinneringen op aan hun loopbaan, geïllustreerd met geprojecteerd fotomateriaal. Tijdens 't tweede gedeelte van de avond kwamen de meestal verborgen toneelspeel- en declameertalenten van een aantal col lega's en leerlingen verrassend aan het >licht. In de ouverture stak men, nu let terlijk, de loftrompet, begeleid door ande re wonderlijke instrumenten die hun klank rijkdom grotendeels te danken hadden aan de onmisbare steun van een geluids band. Enige zangeressen leverden een zeer artistieke bijdrage tot dit muzikale festijn. In een humoristisch sprookje, door de jeugdbibliothecaresse en een van haar assistenten verteld, werden de twee schei dende dames voorgesteld als goede feeën, Advertentie een toon apart in toon en beeld een toonbeeld OFF. DEALER GR. HOUTSTRAAT 158 Telefoon 15426 HAARLEM Oliebollenavond in Concertgebouw De Partij van de Arbeid in Haarlem viert zaterdagavond 2 januari in het ge meentelijk Concertgebouw haar traditio nele nieuwjaarsfeest, beter bekend als „oliebollenavond". Op deze bijeenkomst verwacht men ongeveer 1500 partijgeno ten en geestverwanten. In alle zalen van het gebouw wordt een wisselend tfrogram- ma opgevoerd. In de grote zaal treedt het Harmonie-orkest Haarlem op onder lei ding van de heer J. Moonen. De liefheb bers van een dansje kunnen dit doen bij de muziek van het huisorkest van deze harmonie. In de tuinzaal kan men kij ken en luisteren naar een cabaretpro gramma, waaraan o.a. meewerken me vrouw Cobi Schreyer en de heer Ben Hoge- weg met zang en voordrachten alsmede de goochelaar Ter Haak. In de bovenzaal worden tekenfilms en documentaires ver toond. Degenen die tussen al die bedrijven door trek hebben gekregen in een oliebol kunnen hiervoor terecht in de foyer waar duizenden stuks van deze lekkernij in voorraad zijn. De nieuwjaarstoespraak wordt ditmaal uitgesproken door de heer Eibert Meester, landelijk secretaris-pen ningmeester van de Partij van de Ar beid. Een bal tot twee uur besluit het feest. Ds. Okke Jager, predikant bij de Gere formeerde Kerk van Almelo, heeft het be roep naar de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord aangenomen. Hij was be roepen in de vierde predikantsplaats. De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid heeft een nieuw dagelijks bestuur gekozen. Het nieuwe bestuur be staat uit de volgende personen: G. J. Kau- se, voorzitter, H. D. van der Hor, Jan van der Bergstraat 44. secretaris en L. Herkes. penningmeester. Alle overige bestuursle den zijn herkozen. Dinsdagavond 29 december treedt in het zaaltje van „Het Wapen van Heemstede" het politieke lekencabaret „De Steek vlam" uit Den Haag voor de afdeling op. die aan het slot hun toverstaf, waarin een lekkernij verborgen was, terugontvingen. Na de voordracht van enkele gedichten en een prozaverhaal, kwamen tijdens de „nachtelijke cavalcade" de boeken in de bibliotheek tot leven, mede naar aanlei ding van een gesprek tussen een lezeres uit de vorige eeuw en een uit de moderne tijd. Hun voorkeuren bleken aanmerkelijk te verschillen en werden heel vermakelijk in beeld gebracht door het optreden van de figuren uit de ter sprake gekomen werken en de hartroerende dèclamatie van een experimenteel gedicht. In de volgorde van het ABC passeerden de verdienstelijke werkzaamheden van de beide dames opnieuw de revue, te begin nen met de zorg voor de alfabetische ca talogus; een zegewens vormde het besluit. Speciaal ter ere van mejuffrouw Ratel band, die jarenlang belast was met de ver deling van de uitleen- en lecszaaldiensten over het personeel, kwam een meer dan manshoog roost? len tonele, waarop dit maal, behalve namen, door geopende luik jes levensechte hoofden prijkten. Zo zong men zijn dankbaarheid uit voor de bereidwilligheid van de samenstelster om zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de personeelsleden. Tot slot dankten de beide scheidende af delingschefs hartelijk voor het hun gebo- dene, waaraan ze de prettigste herinne ringen zullen bewaren. Ruim vijfhonderd meisjes en jongens hebben vanmorgen van het Haarlemse Sportfondsenbad een heksenketel gemaakt. Zij namen deel aan de jaarlijkse school- zwemwedstrijden, die werden georgani seerd door de Vereniging van Gymnastiek leraren in Haarlem. De beste zwemmers en zwemsters van de hoogste klassen van 53 lagere scholen, zowel openbare als bij zondere, verschenen aan de start om de eer van hun school hoog te houden. Het aantal deelnemers was deze keer zo groot dat men ernstig overweegt deze po pulaire wedstrijden volgend jaar over een volle dag te spreiden in plaats van nu al leen over een ochtend. De schooljeugd heeft enthousiast strijd geleverd. De klas genootjes op de kant lieten zich uiteraard ook niet onbetuigd en waren niet zuinig met hun aanmoedigingen. Talrijk waren de series die verwerkt moesten worden, maar stipt om twaalf uur zat het gehele programma er op, wel een bewijs dat de wedstrijdleiding in de dubbele betekenis van het woord voor geen klein geruchtje vervaard was. Het wedstrijdprogramma bestond uit de nummers vrije slag, rugslag en estafette. De voornaamste uitslagen van de wedstrij den, die onder meer door de rijksconsu lent voor de lichamelijke opvoeding, de heer W. J. Roggeveen, de rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer H. J. M. Bouchette, de directeur van de gemeente lijke dienst voor sport en jeugdzaken, de heer S. Heijers. en de voorzitter van de Haarlemse Sportraad, de heer D. Beets, werden bijgewoond, luiden als volgL Jongens 11—12 jaar: 1. Bavinckschool 3 min. 29,6 sec.; 2. Chr. Huljgensschool 3.32.8; 3. Anslijnschool 3.55; 4. Theo Thijssen- school 3.59.3: 5. Montessorischool 3.59.5. Jongens 1315 jaar: 1. R.-k. Centrale school I 3.42.4; 2. Centrale school I 3.48.3; 3. Chrisiaan Huijgensschool 3.54. Meisjes 1112 jaar: 1. Dreefschool 4.19.9; 2. Montessorischool 4.23.7; 3. R.-k. Centrale v.g.l.o.-school 4.29.9; 4. St. Bavoschool 4.27.3; 5. St. Theresiaschool 4.33.3 Meisjes 13—15 jaar: 1. R.K. Centrale school 3.5.7; 2. Ger. Majellaschool 4.20.2: 3. St. Theresiaschool 4.23.2; 4. Centrale school I 4.34.6. Na afloop van de wedstrijden reikte de heer Beets de wisselbekers uit. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over drie heeft zich op de hoek van de Klever laan en de Schoterweg in Haarlem een aanrijding tussen een motorrijder en een auto voorgedaan, tengevolge waarvan de motorrijder, een metselaar uit Haarlem, een hersenschudding en een rechterdij - beenfractuur heeft opgelopen. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. Zij duopassagier, een 18-jarige steigerbouwer, liep een rech terpolsfractuur op. Hij kon, na in de Deo behandeld te zijn, naar zijn woning terug keren. Het ongeluk ontstond doordat de auto mobilist, een 53-jarige winkelier uit Haar lem, die van de Kleverlaan komend de Schoterweg wilde oversteken, geen voor rang zou hebben gegeven aan de motor rijder, die op de Schoterweg een voor- rangsweg reed. Ter viering van het veertigjarig bestaan heeft de Heemsteedse Reddingsbrigade zaterdagavond in het verversingshuis Groenendaal een feestavond gehouden. In zijn openingswoord wierp de voorzit ter de heer R. Abrahams, een terugblik op de afgelopen veertig jaar. De heer J. P. Weyburg, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen bood de jubilerende brigade een verkleind model van de bondsvlag aan. Verder feliciteerden onder meer de heer F. Lodder als waarnemen I voorzit ter van het district Noordwest van de K.N.B.R.D. en voorzitter van de Haar lemse Reddingsbrigade, de heer H. Vos als vertegenwoordiger van de Zandvoort- se brigade, de heer Schuylenburg voor de E.H.B.O. afdeling Heemstede en de heer Band als oud-voorzitter van de brigade De heer E. Bakker deelde namens de bri gadeleden de voorzitter mee dat met al gemene stemmen besloten is hem tot ere lid te benoemen Voorts werd namens de leden aan het bestuur een nieuwe brigade- vlag aangeboden. Hierna bracht het Noordhollands cabaretgezelschap de re vue „Bellen blazen" over het voelicht waarna een geanimeerd bal de avond be sloot. Vier leeuwen, die door een zwakke plek in de rotswand van hun terras waren ge broken. hebben zaterdagmiddag conster natie veroorzaakt in Ouwehands Dieren park te Rhenen, waar op dat moment slechts één bezoeker was, een Rhenense schooljongen. Toen de directeur gewaarschuwd was, reed hij in zijn auto de tuin in om de die ren op te zoeken en om te zien of de op de terreinen aanwezige mensen gevaar liepen. Het bleek, dat alle oppassers en de hevig geschrokken schooljongen op het dak van een der gebouwen waren. Korte tijd later kon de heer Ouwehand zijn wa gen parkeren vlak voor de neus van de tweejarige leeuw Johnny, die thuis hoor de in een hok, waar vier leeuwen verble ven. Het vermoeden dat alle vier leeuwen op pad zouden zijn gegaan, werd spoedig bewaarheid. Eén leeuw stond op zijn ach terpoten bij een vogelkooi, één stond in de hal van het runderenverblijf en een stond likkebaardend bij een schaap. De oppas sers, gewapend met stokken, harken, be zems en schoppen, wisten na een drijf jacht de leeuwen weer in het hok te krij gen. Het bleek dat de leeuwen kans ge zien hadden een beschadigd stuk uit de rotswand van hun terras weg te krabben. De beschadiging in de rotswand dateert vermoedelijk reeds uit de tijd van de strijd om de Grebbelinie, in de meidagen van 1940. Op de rijksweg Rotterdam-Dordrecht is in de nacht van zaterdag op zondag een autobuL een greppel ingereden. De bus was met 21 passagiers van Brussel naar Den Haag onderweg. Bij het passeren van een auto week deze plotseling naar links uit. Om een botsing te voorkomen was de buschauffeur genoodzaakt het stuur scherp naar links om te gooien. De bus raakte van de weg en strandde in de greppel die tussen de linker- en rechterrijbaan loopt, na een lichtmast en enkele paaltjes omvergere den te hebben. De wagen werd zwaar be schadigd. Drie dames uit Den Haag lie pen schaaf- en snijwonden op. Met een an dere bus hebben de passagiers de reis naar Den Haag voortgezet. De burgemeester van Sleen (Dr.) is bij besluit van Gedeputeerde Staten van Dren te van 18 december met ingang van die datum voor een maand geschorst uit zijn functie daar gebleken is, dat hij in ernsti ge mate in strijd heeft gehandeld met de normen van behoorlijk bestuur. De Com missaris der Koningin heeft de heer G. Londo, burgemeester van Westerbork, belast met de tijdelijke waarneming van het ambt. Het m.s. „Willem Ruys" voor de laatste maal onder commando van kapitein Frits de Jonge, wordt woensdag van zijn vier de om-de-wereldreis in Rotterdam terug verwacht. Tijdens deze reis vierde kapi tein De Jonge zijn 40-jarig zeemansjubi leum, waarbij 1 j door de passagiers uit bundig werd gehuldigd. Onder het mottö „Zoals het klokje thuis tikt, tikt her ner gens", kreeg de scheidende gezagvoerder van hen een oud-hollandse klok, alsmede een geschenk in enveloppe ten behoeve van het Prinses Margrietfonds, waarvoor zowel de kapitein als mevrouw De Jonge zich in en na de oorlog veel moeite heb ben getroost. Ook de opvarenden van het schip hebben hun gezagvoeder onderweg een hartelijk afscheid bereid. De bestuursvraagstukken in het gebied van de Nieuwe Waterweg, die sinds de cember 1956 onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt in een aantal verga deringen van vertegenwoordigers van 27 gemeenten in dit gebied, maar die in juni 1958 zijn vastgelopen, zullen in ferbuari opnieuw in discussie komen. Basis voor deze nieuwe bijeenkomst zal een rapport zijn dat verschenen is na de besprekingen, die vijftien gemeentebesturen hebben ge voerd naar aanleiding van het op verzoek van Rotterdam door de hoogleraren mr. W. F. Prins en dr. D. Simons opgestelde ontwerp van wet tot instelling van een bo- vengemeentelijk lichaam, Rijnmond ge naamd. Uit het rapport blijkt, dat vijf burge- NEW YORK (UPI) De UNO-commis sie voor Zuidwest-Afrika heeft zaterdag een telegram gestuurd aan de Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw. waarin Zuid-Afrika verzocht wordt onmiddellijk afstand te doen van ge bruik van geweld bij de verhuizing van in woners van Windhoek naar een andere woonwijk. De commissie gaf uitdrukking aan haar ernstige bezorgdheid over de re cente incidenten te Windhoek en verzocht de Zuidafrikaanse regering de gedwongen verplaatsing van inwoners van Windhoek te staken. Volgens de commissie betekent die verplaatsing een volledig negeren van de rechten en waardigheid van de mens JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. Eric Louw, heeft zondagavond in een ra diotoespraak felle kritiek geoefend op de „bemoeienis van de buitenwereld met spe cifiek Zuidafrikaanse vraagstukken". In de loop van zijn betoog kwam de minister tot de uitspraak dat hij niet optimistisch kan zijn over de toekomst, die de UNO nog heeft. Louw verklaarde, dat Zuid-Afrika een waardig aandeel zal hebben in de aangele genheden van de UNO en zijn speciale instellingen, zolang het daartoe in staat wordt gesteld. Zijn kritiek richtte zich in het bijzonder op het rapport van de UNO-commissie voor Zuidwest-Afrika. „Agitators die vijf jaar lang geen voet op Zuidafrikaanse grond hebben gezet, hebben voor die com missie verklaringen afgelegd over de re cente onlusten te Windhoek. Maar deze ge tuigen", aldus minister Louw, „hebben sa mengewerkt met ds. Michael Scott, een Anglicaans geestelijke, die volgens eigen verklaring een ultra-ex-communistisch koerier is". Ook de .ultra-liberalistische organisatie die zich het Amerikaans comité voor Afri ka noemt" werd door minister Louw van ondermijnende activiteiten beschuldigd LONDFAT fUPI) Vier vooraanstaande Zuidafri' a hebben^vandaag een beroep op de B' ,e premier gedaan om zijn uiterste best te doen elke suggestie van goedkeuring van de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering te vermijden Dit beroep werd gedaan in een open brief aan Macmillan, die volgende maand een rondreis door Afrika gaat maken. De vier ondertekenaars zijn het verban nen opperhoofd Albert Luthuli. president- generaal van het Afrikaanse Nationale Congres, Alan Paton, auteur van „Cry the beloved country", Jordan K. Ngoba- ne, een Afrikaanse journalist en G. M Naicker, president van het Zuidafrikaan se Indische Congres. In Dinxperlo zijn zaterdag de 55-jarige mevrouw L. Jansen-Koskamp en haar 67- jarige buurvrouw, de weduwe Grotenhuis- Siebelink om het leven gekomen door een verkeersongeval. Mevrouw Jansen was met haar invalide buurvrouw, die zij in een wagentje voortduwde, op weg naar een zanguitvoering te Dinxperlo. Op de Terborgseweg. waar zij aan de rechter kant van de weg liepen, werden zij van achteren aangereden door een personen auto. Beiden waren op slag dood. De autobestuurder, een inwoner van Varsseveld, heeft nog getracht de beide vrouwen te ontwijken. De auto reed met gedimd licht. De straatverlichting is ter plaatse slecht. De beide vrouwen waren nog geen hon derd meter van hun woningen verwijderd. Zij waren op weg naar een zanguitvoering in Dinxperlo, waaraan de echtgenoot van mevrouw Jansen zou deelnemen. Een ander ongeluk, waarbij eveneens twee doden vielen, gebeurde zondagavond op de Wouwseweg tussen Bergen op Zoom en Roosendaal. Twee personenauto's re den op elkaar in. Als gevolg hiervan verlo ren twee mensen het leven. Zes werden '.eer, zwaar gewond en één kwam met zeer licht letsel vrij. Een der wagens, rijdend in de richting Roosendaal werd bestuurd door de Belg J. uit Esschen (België). Naast hem zat de Nederlander A. eveneens uit Esschen. Achter in de wagen zaten de echt genoten van deze heren. In de andere wa gen bevond zich de familie Jansen uit Bergen op Zoom. De twee heren in de Bel gische auto kwamen om het leven. Hun echtgenoten werden zwaar gewond. Van de familie Jansen werden vier personen /.waar gewond en tin licht gewond. Het ongeluk ontstond doordat de Belgi sche personenwag i uit een file auto's reed en daardoor in botsing kwam met de auto uit Bergen op Zoom. Te Anjum (Fr.) is de 73-jarige tuinder J. de Graaf aangereden door een bromfiet ser. De oude man liep een hersenbloeding op en overleed in het ziekenhuis te Dok- kum. Het ongeluk gebeurde op het mo ment dat de straatverlichting door een storing plotseling doofde waardoor de bromfietser de heer De Graaf te laat op merkte. Op het particuliere parkeerterrein van de Veluwse Autodienst te Apeldoorn is een ongeluk gebeurd, dat aan het elfjarige jongetje A. M. C. Oosterwijk het leven heeft gekost. Toen een chauffeur een bus achteruit reed, stond het ventje er achter. De bus reed over hem heen, waar door het knaapje werd gedood. Toen de chauffeur wilde uitstappen bleef hij met een kledingstuk in de cabine van de bus haken, waardoor hij op het plavei sel viel. Hij brak zijn linkerbeen en liep een hersenschudding op. Bij een ongeluk te Musselkanaal is de 70-jarige heer A. Kleinhaneveld, oud-hoofd van de christelijke school te Musselka naal om het leven gekomen. Hij reed op zijn bromfiets in de Marktstraat, veran derde plotseling van richting. Hij werd aangereden door een autobus en was op slag dood. De 65-jarige landbouwer B. van der Veer te Brakel is bij het oversteken van de weg door een auto aangereden. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Zaltbommel vervoerd, waar hij is over leden. Hedenmorgen had op de Velperweg te Arnhem een verkeersongeval met dode lijke afloop plaats. Een wielrijder werd aangereden door een vrachtauto en moest in deerniswekkende toestand naar het ge meenteziekenhuis overgebracht worden waar hij kort aankomst is overleden Het slachtoffer was de 66-jarige heer M Smits. Het aantal verkeersongevallen met dode lijke afloop is hierdoor dit jaar in Arn hem gestegen tot 25, het hoogste cijfer na de oorlog. Nieuws in het kort meesters menen, dat het gehele gebied één kring kan vormen bij de verkiezing van de leden van de raad van Rijnmond, die volgens het ontwerp zal bestaan uit de burgemeesters der gemeenten of hun plaatsvervangers en 45 andere leden, te verkiezen door hen. die zijn opgenomen in een der kiesregisters van de gemeenten. Tien andere burgemeesters zijn van oor deel, dat vier kiesdistricten de voorkeur verdienen. Met het aanwijzen van de bur gemeester van Rotterdam als voorzitter is ook niet ieder het eens. Sommige burge meesters vrezen daardoor een te grote in vloed van Rotterdam en de kans dat bij het nemen van beslissingen de belangen van Rotterdam en Rijnmond zullen worden vereenzelvigd. Een aantal burgemeesters wil het ontwerp zo gewijzigd zien. dat Rijnmond ook bevoegd is de belangen van zijn gebied inzake de havens te behartigen Wat dit punt betreft wijst de burge meester van Rotterdam erop. dat bij het aangeven van het beleid eenheid noodza kelijk is, zoals Rotterdam steeds heeft gesteld in alle stukken, die het overleg heb ben ingeleid. Zou Rijnmond bevoegd zijn de belangen van de havens in zijn gebied te behartigen, dan zou dit neerkomen op het overnemen van de exploitatie van alle Rotterdamse gemeentelijke havens, in clusief het Botlekgebied en Europoort. Rotterdam heeft juist aanvragen om grenswijzingen aanhangig gemaakt met een beroep op de noodzaak de nieuwe ha vens in het Botlekgebied en Europoort in handen van Rotterdam te leggen. Daarbij zegt Rotterdam de noodzakelijkheid te er kennen om te zoeken naar een comple mentaire voorziening om andere buiten de havenexploitatie liggende belangen te kunnen behartigen. Los van dit alles hebben B. en W. van! Rotterdam de gemeenteraad een herzien voorontwerp van de bovengemeentelijke regeling coen toekomen. Hierin zijn wij zingen op detailpunten aangebracht Morgen, dinsdag, zal een K.L.M.-vracht- vliegtuig volgeladen met speelgoed naar Parijs vertrekken, het resultaat van een spontane actie, waaraan honderden Ne derlandse kinderen hebben meegedaan. Het zijn scholieren op Voorne en Putten, Goeree en Overflakkee. Schouwen-Duive- land, Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land, jongens en meisjes, die zelf zes jaar geleden door het water werden verdreven en die nu onder leiding van het Jeugd Ro de Kruis iets hebben gedaan voor hun leeftijdgenootjes in Fréius. die thans door het verraderlijke water zijn overvallen. „De actie is ons eigenlijk een beetje uit de hand gelopen", vertelde het hoofd van het Jeugd Rode Kruis, de heer D. van Kleef. ..We wilden de jongens en meisjes uit het voormalige Nederlandse rampge bied in staat stellen, een klein geschenk naar Fréjus te sturen, in de vorm van een kerstpakketje. We hadden al doosjes laten maken met een doorzichtig, plastic dek seltje, waarin net plaats was voor een klei nigheidje, een stukje speelgoed en wat snoepgoed. Maar we hebben cadeaus bin nengekregen. tot pakhuizen en poppewa- gens toe!" De kinderen vonden het allemaal heel vanzelfsprekend. „De jeugd helpt graag en spontaan", zei de heer Van Kleef. „We hebben niet de hele Nederlandse jeugd in geschakeld. \yant dan zouden we zoveel speelgoed gekregen hebben, dat we er het stuwmeer van Fréius wel mee hadden kun nen dempen. Er moest dus een keus ge maakt worden, en het leek ons wel zinvol om de kinderen uit ons eigen rampgebied hier te laten helpen". De kleine doosjes met de plastic deksel tjes zullen wel vol komen. Er is veel ..kleingoed" onder de gulle kindergaven, blinkende Dinky Toys, veel, zeer veel knik kers, plastic kleinigheidjes. Maar ook Drachtige meccanodozen, kostbare gara ges. echte naaimachientjes. die de harten van de kleine inpakkers sneller deden kloppen. Vandaag wordt de speelgoed- oogst naar Schiphol vervoerd, vanwaar zij morgen naar Zuid-Frankrijk gevlogen wordt. MADRID (Reuter-AFP) President Eisenhower is vanmiddag in Madrid aan gekomen. De rooms-katholieke kerk en de conservatieve groeperingen in Spanje ver heugen zich bijzonder over dit bezoek, maar in linkse en bepaalde intellectuele kringen acht men het een beklagenswaar dige reclame voor het regime van Franco Studenten hebben zondag vlugschriften in Madrid verspreid, waarin geprotes teerd werd tegen de Amerikaanse invloed en in het bijzonder tegen de Amerikaanse luchtbases in Spanje. In een van de vlug schriften kon men lezen: „Val ons niet las tig, Ike. Wij verafschuwen de Amerikaan se invloed. Wij zijn niet overtuigd door het materialisme, of het nu Russisch of Noord amerikaans is". De Spaanse autoriteiten hebben alles gedaan om Eisenhowers bezoek tot een succes te maken. Franco begroette al de president bij diens aankomst op de lucht basis Torrejon en reed met hem onder acht triomfbogen met enorme portretten van Eisenhower naar Madrid. De hoofdstad, die al in kerstgewaad is, is nog eens extra versierd met twaalfdui zend vlaggen van beide landen; 45 grote gebouwen en monumenten zullen verlicht zijn. Morgenochtend zullen beide staats lieden bij het ontbijt confereren. Daarna gaat Eisenhower naar Casablanca. Korfballers op de planken. De toneel club van de Haarlemse korfbalvereniging „Aurora" geeft zaterdag 23 januari in ge bouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat haar tweede toneelvoorstelling van dit sei zoen. Opgevoerd wordt „Per Luchtpost", blijspel in drie bedrijven door Peter Krasna in de vertaling van Alfred Pleiter. De regie is weer in handen van de heer Paul Haan stra. Toneelavond N.R.V. De toneelclub van de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Reisvereniging geeft zaterdag 9 januari een toneelavond in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat Onder regie van mevrouw A. Dreijer-Bouman zal voor deze gelegen heid een opvoering worden gegeven van „Een grote, zwarte poes", vrolijk spel in drie bedrijven door Rie Knegtmans en Piet Mossinkoff. Geen spreekuur. De Haarlemse wet houders van Sociale Zaken en Volksge zondheid, van Onderwijs en Kunstzaken en van Volkshuisvesting en Economische aangelegenheden, respectievelijk mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi en de heren D. J. A. Geluk en J. A. Schippers, houden deze week geen spreekuur. Getuigen gevraagd. Zondagavond omstreeks tien voor elf heeft een wegrij dende auto op de Schoterweg in Haarlem een aldaar voor perceel 56 geparkeerde wagen van een Haarlemse schoenhersteller beschadigd. De politie vraagt getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Dierenasiel. Het bestuur van de Die renbescherming in Haarlem deelt ons mee, dat voortaan slechts van twee uur tot half zes bezoek aan het dierenasiel in de Rid derstraat kan worden gebracht Dit in ver band met de heersende hondenziekte, die een voortdurende ontsmetting van de ken nel noodzakelijk maakt Giraffe geboren. Sabrina, een giraffe uit diergaarde Blijdorp te Rotterdam, heeft het leven geschonken aan een doch ter, die Somali is genoemd. De vader van Somali is enige tijd geleden na een onge lukkige val overleden. Op 31 augustus werd in de diergaarde eveneens een gi raffe geboren. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 Advertentie „for charming lady" Bü de intieme sfeer van het Kerstfeest is de „FINISHING TOUCH" van iedere charmante vrouw het PARFUM afge stemd op haar persoonlijkheid. Ons deskundig advies en enorm assor timent garanderen u zeker de juiste keuze. In een speciale Kerstetalage exposeren wij enige van deze exclusieve Franse parfums. PARFUMERIE Grote Houtstraat 128 - Haarlem Kerkstraat 23 - Zandvoort Ned. Herv. Kerk Beroepen te Usquert (toez.) J. W. Zim merman, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Biggekerke (toez.) G. A. Odé, vicaris te Zeist. Beroepen te 's-Gravenhage (vac.-F. J. Broeyer) H. W. van den Brink te Bruinisse. Beroepen en aangenomen naar Ochten J. B. van der Vliet te Bergambacht. Beroepen te Doesburg H. C. Westerterp te Wormerveer. Hillegom Zaterdagavond hebben meer dan hon derdvijftig personeelsleden van Van Her- waardens kalkzandsteenfabrieken n.v. in Hillegom in de bedrijfskantine een kerst avond bijgewoond. Hieraan verleenden medewerking pater S. Jelsma van de Plein-groep in Den Haag en ds. G. P. Klijn uit Driebergen, organisator van het landelijke „Open Deur"-werk. Na samenzang las mr. K L. van Her waarden het kerstevangelie van Lucas voor. Pater S. Jelsma M. S.C. sprak over „God heeft de wereld lief." Bij het kerst feest, aldus pater Jelsma, passen geen spitsvondige theorieën. Alleen het knielen voor het Christuskind is voldoende. We moeten allen worden als een kind dat on voorwaardelijk gelooft in wat Vader zegt. zei pater Jelsma. Ds. Klijn voerde na samenzang het woord over „God heeft u lief". Hij zei dat de kerstboodschap voor alle mensen geldt. Het kerstgebeuren heeft iedereen wat te zeggen. Het Kind in Bethlehem werd door wijzen aanbeden. Alle mensen dienen de stal binnen te gaan ter aanbid ding van het Kind, zei ds Klijn. Een in zameling voor het apostolaatswerk van beide sprekers werd gevolgd door het zin gen van .Stille nacht, heilige nacht'' waarbij mevrouw De Graaf-Van Veen we derom voor de pianobegeleiding zorg droeg. De president-directeur D. J. van Herwaarden sprak de bedrijfsgenoten toe waarna met samenzang het officiële ge deelte werd besloten. Ds. Klijn hield na de pauze een verko ping van dozen bonbons ten bate van ..Redt een kind" welke verkoping niet minder dan f 87 opbracht De Gereformeerde Jeugdcentrale In Hillegom houdt tweede kerstdag 's mid dags in de gereformeerde kerk aan de Stationsweg een samenkomst voor leden en belangstellenden Het G.J.C.-koor onder leiding van de heer Richard Heidema zingt de Introïtus, dat door declamatie wordt ge volgd. Leden der G.J.C. voeren daarna op het kerstspel „In de mensen een Welbe hagen" van de schrijver Jan Bunt. De or ganist Cor Kool verleent medewerking. Lis se Bij de vele nieuwe winkels die Lisse de laatste twee jaren rijker is geworden is nu toegevoegd die van de heer N. de Kuyper die van de Kanaalstraat verhuisde naar de Hyacintenstraat en zodoende zijn kleine winkeltje verliet om een nieuwe, ruime en kleurrijke winkel in gebruik te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5