Nieuw door kinderstuk „Arena" m Mary Dresselhuys glorieerde in „Eerste Liefde...?!" Feestconcert Jazz Youth '60 verliep aanvankelijk rumoerig TO PJ AAR 1959: ■1 Met knipperbol gevoetbald Kerstexpositie in Het Huis Van Looy geopend „Boe-...boe"-geroep als in de hel van Deurne Horlogerie TEN BOOM JÊÊÊl Amsterdamse Beurs MAANDAG 21 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Opd rachten tot het maken van kinderzangspelen K.N.T.V.-muziekavond in Heemstede Kerstnachtdienst in Haarlerrtse Grote kerk Culturele prijs Groningen voor Hendrik de \ries Wielrijdster gewond na botsing met auto Bromfietser bij val gewond TWINTIG PERCENT MEER VOOR „DE STILLE ARMEN". WERKT U MEE AAN EEN RECORD? GIREER UW GIFT OF GEEF HAAR AF AAN ONS LOKET. GIRO 273107. Burgerlijke Stand van Haarlem Guillaume Landré veertig jaar componist Elswout-lyceïsten op de planken Naarstig zoeken naar een stuk, waarin een echte „ster"-actrice als Mary Dressel huys haar talent zou kunnen laten schitteren, heeft een vondst in een der oude maar nog niet weggeborgen manuscriptdozen opgeleverd, te weten „The vinegar tree" van Paul Osborn, waarvan de Nederlandse Comedie zaterdagavond de vrolijke première heeft gegeven. Vertaald door Ferd. Sterneberg staat er in het programma, maar dat zal wel niet helemaal juist zijn wat betreft het ten gehore gebrachte, want men kent Mary Dresselhuys lang genoeg om te weten dat zij er slag van heeft om in zulke gevallen de tekst waar mogelijk te vervoegen in particuliere toonaarden. Een vertaling is onvermijdelijk altijd een verandering. Terwille van een acceptabele ver tolking is men daarin kennelijk expres verder gegaan dan gewoonlijk ter verhoging van de vermakelijkheid, waarvoor de bezoeker belasting betaalt. Welnu, er is in de Amsterdamse Stads schouwburg zeer veei gelachen om dit blij spel, dat als „Eerste liefde.op het af fiche stond aange kondigd. Die eigen aardige combinatie van leestekens ont hult de dubbelzinnig heid der verkozen benadering van een romantisch onder werp. Paul Osborn heeft een stuk ge schreven over de ge vaarlijke verwikke lingen in het senti mentele vlak, die ontstaan als een in amoureuze zaken er varen schoonheid van een vrouw met haar minnaar komt loge ren bij haar in jaren lange eer en deugd gehuwde zuster, doch daarbij het bestaan van hun illegale ver houding verzwijgt. De vriend (een schilder, die natuurlijk heel erg beroemd is) heeft zich toegang tot de riante woning ver schaft met een be roep op vroegere om gang. Binnen een mum van tijd heeft de fantasie, door de droogte van het pas torale bestaan licht ontvlambaar gewor den, een bohémienachtig avontuur ge maakt van wat niet meer dan een toeval lige kennismaking is geweest. De schrijver ontwikkelt aldus de populaire psycholo gische stelling, dat een vrouw bij het ver minderen der toekomstkansen de behoefte aan een verleden voelt toenemen. Men merkt hoe diepzinnig de levenswijsheid van dit alles is. Dit alles? Welnee, er is ook nog een dochter des huizes, achter volgd door een medestudent die met haar zou willen trouwen als zij maar eerst was ontgroendDe gevolgen van dit ge mengde samenzijn laten zich even ge makkelijk raden als moeilijk navertellen. Alleen een oppervlakkig stuk kan zo in gewikkeld wezen. Het komt bijna zo ver, dat het jonge meisje er met de zeker dertig jaar oudere artiest vandoor gaat. Maar dat zou te gek zijn. Nog net op tijd keert het gezonde verstand terug in de verwarring der men selijke natuur. En ook dat kon men ver wachten, want Paul Osborn is een van de schrijvers, die werken volgens de sprook jesachtige succesformule van het zij-leef- den-nog-lang-en-gelukkig-en-breed der aandoenlijk bewogen verhalen, die iedere week zo precies op hun plaats zijn tussen de culinaire recepten en de patronen voor kinderkleding in de damesbladen. Er be staat dus weinig kans hem met zijn boos aardige bijna-naamgenoot uit Engeland te verwarren. Men herinnert zich misschien uit zijn „Home, sweet home" van enkele Advertentie Haarlemse politierechter Tot zes weken gevangenisstraf heeft de Haarlemse politierechter mr. H. J. Fer- werda vanmorgen twee negentienjarige Zaandammers veroordeeld wegens het ver nielen van een knipperbol en bedreiging met zware mishandeling van een plaats genoot die de jongelui op het verkeerde van hun baldadigheid attent had gemaakt. De feiten waren gepleegd in de nacht van 18 mei van dit jaar. De twee verdach ten hadden met drie andere jongelui mee gedaan aan het vernielen van de knipper bol. Ze hadden eerst de oranje bal van de paal geslagen en waren er daarna mee aan het voetballen gegaan. Een schippers knecht die voorbij kwam en er wat van had gezegd kreeg te horen: „We zijn met ons vijven, we zullen je beurs slaan". De schippersknecht vertelde als getuige dat de jongelui hpm hadden beetgepakt en een paar klappen hadden gegeven. Toen hij zich had losgerukt en op de vlucht was geslagen hadden de jongens hem nog een leeg conservenblik en de knipperbol na gegooid. Daarna hadden de jongens nog geprobeerd de knipperbol in een slaap kamer van een der omringende huizen te gooien. Beide verdachten gaven het hun ten laste gelegde toe. De officier van Justitie, mr G. W. F. van der Valk Bouman achtte een strenge straf op zijn plaats. Hij vorderde 'egen elk van de verdachten twee maan- ten gevangenisstraf De politierechter maakte er zes weken van. De zaak van een derde verdachte, die niet was verschenen, werd aangehouden Ellen Vogel en Mary Dresselhuys in „Eerste Liefdevan Paul Osborn. jaren geleden, dat hij veeleer probeert vertederend plezier te puren uit al die dwaze, domme dingen van lieve, lieve mensen. Dergelijke zedenkomedies over de verschillen en overeenkomsten tussen twee generaties hebben hun tijd gehad. Voor het oorspronkelijke stuk zou waarschijn lijk thans niemand meer dan een glimlach hebben geproduceerd. Maar wat Mary Dresselhuys ervan heeft gemaakt, ontlokt aan de zaalbevolking luidruchtige hilari teit. Bij een der dialogen in de eerste voorstelling kregen zelfs een der vragen en het antwoord daarop afzonderlijk ap plaus! Men vraagt zich af hoe dat mogelijk is? Dat komt, veronderstel ik, omdat in deze bewerking de afstanden buiten de propor ties van de werkelijkheidsnabootsing zijn vergroot. Die accentverschuiving door overdreven contrastwerking is geraffi neerd volgehouden, waardoor in het vol strekte artificiële der omstandigheden merkwaardig genoeg het komische en het sentimentele regelrecht lijken voort te komen uit de menselijke natuur. Mary Dresselhuys speelt uiteraard zelf de rol van de moeder, die zich oncontroleerbaar laat meeslepen door haar mobiele verbeel dingskracht. Zij heeft de laatste jaren her haaldelijk geprobeerd zich artistiek te ver nieuwen door haar krachten te beproeven in een afwijkend emplooi. Maar het be hoort tot de eigenaardigheid van haar ta lent, dat zij alleen telkens anders kan zijn door haar toneelpersoonlijkheid dezelfde te laten blijven. Zij moet het beschikbare materiaal naar haar hand zetten. Door dit ingrijpend te doen heeft zij wederom haar reeks triomfantelijke creaties briljant ver meerderd. Bijzonder gelukkig was de -keuze van Ko van Dijk als regisseur, die voor een over zijn carrière beslissend deel is opge voed in het klimaat van het vooroorlogse Centraal Toneel, waaraan men door deze joyeuze opvoering onweerstaanbaar herin nerd werd. Het spel ontplooide zich in een naar de gewenste stemmingen geschakeer de ritmiek. Elke toon, ieder gebaar, alles kwam precies op tijd op zijn plaats in dit met nauwlettende zorg voor het sugges tieve detail voorbereide toonbeeld van echt komediespelen, dat ons zolang de be koring duurde de flodderkwaliteit van het stuk kon doen vergeten. Petra Laseur be vestigde met verrassende finesse de veel belovende indruk van haar debuut en haar aangeboren verwantschap met deze voor de toekomst van ons toneel zo belangrijke stijl, zich echter tegelijk onderscheidend door een innemende oorspronkelijkheid. Dat Joan Remmelts en Louis Borel in deze sfeer hun verworven begaafdheden kon den doen gelden, behoeft geen betoog, maar mag toch wel met waardering ge zegd worden. Peter Oosthoek viel op als de schuchtere jongeman. Dat een eerste ac trice als Ellen Vogel met een bescheiden rol genoegen nam. verdient respect. Laten wij hopen op een gunstiger gelegenheid om haar te zelden blijkende geschiktheid voor het blijspel tot uiting te doen komen Harry Wich ontwierü fraaie decors. David Koning De Stichting Spaarpropaganda heeft aan verscheidene schrijvers van kinder boeken en componisten opdracht gegeven tot het schrijven van kinderzangspelen. Deze zangspelen zullen door de stichting worden uitgegeven en ter beschikking wor den gesteld van scholen. Er zal naar wor den gestreefd dat de zangspelen met zeer eenvoudige middelen zullen kunnen wor den opgevoerd De opdrachten zijn ver strekt aan Guus Betlem, Peter Kok. Wim de Beer, Ru van Veen, Henk Lokman, Herman Broekhuizen, Louis Dusee, Joop Söhne, Co de Kloet, Lo van der Werf. Wim Quint en J P. J. Beijersbergen van Henegouwen. Zaterdagmiddag heeft de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken in Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, de kersttentoonstel ling van werken van de leden van de Hol landse Aquarellistenkring in het museum Het Huis Van Looy geopend. De wethou der sprak er zijn vreugde over uit dat de Aquarellistenkring te Haarlem exposeert met werk dat in de kersttijd past en grote publieke belangstelling heeft, „en dat te bereiken is immers de taak van een open baar tentoonstellingsgebouw". De wethou der zei in dit verband dat de overheid niet alleen informatie aan het publiek moet geven maar ook het persoonlijk contact moet bevorderen. Naar aanleiding hiervan ontwikkelde hij enkele gedachten over de materiële positie van de beeldende kun stenaar in andere sectoren. Die positie is moeilijk zei de heer Geluk en de beeldende kunstenaar heeft de hulp en be middeling van allerlei instanties nodig. De wethouder was blij dat er op dat gebied in Haarlem onder andere door de par ticuliere kunsthandel heel wat gebeurt. ..Hier mag de overheid zeker niet achter blijven. Zij blijft er zich van bewust haar aanvullende taak goed te moeten uit oefenen". Tot slot wees de wethouder er op dat het in deze tijd van gratificaties en tantièmes zinvol is te overwegen een kunstwerk aan te schaffen. Vóór de heer Geluk sprak prof. Charles Roelofsz enkele woorden ter herdenking van de onlangs overleden Jan Wiegers. aan wiens werk op de kersttentoonstelling een gehele wand is gewijd. „Het zien van zijn werk voert ons de man voor de geest", zei prof. Roelofsz. Zijn werk is woord ge worden aldus de spreker en die taak is nooit formalistisch geweest al had zij vele idiomen waarvan de aquarel er één was. Prof. Roelofsz dankte de gastheren der expositie dat zij Wiegers' taal hier zo krachtig tot klank hebben doen komen. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. op zondagen van 14—17 uur. Op Nieuwjaars dag is de expositie gesloten. De Nederlandse componist Ton de Leeuw (geb. 1926) heeft het universele snareninstrument: de piano bedacht met enige etudes. Hij staat met dit muzikale geschenk niet alleen, wgnt verschillende componisten voor hem hebben zich be ijverd oefeningen te schrijven, waarbij nu eens het accent op het ontwikkelen van een louter technische rapheid van vingers, handen, armen en voeten kwam te liggen, dan weer op de zuivere muzikale essentie, waarbij dan de technische eisen, hoe be langrijk ook, toch ondergeschikt bleven. Een absolute groepering van etudes in nuttige en kunstzinnige werken is niet mogelijk, zelfs wanneer men hierbij de intenties van de componist in het geding brengt. Piano-etudes van Ton de Leeuw kwa men zaterdagavond tot uitvoering op een bijeenkomst, die door de Afdeling Haar lem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging was belegd in het „Huis met de Sleutels" aan de Bron- steeweg te Heemstede. Zij werden gespeeld door de Haarlemse pianiste Hélène André de la Porte en bij haar vertolking heeft men ook de genoemde accentwisseling kunnen vaststellen. Maar toch kon niet gezegd worden, dat nu enkele van de vijf etudes die de pianiste liet horen, zich onderscheidden door een volstrekt dor- technisch karakter, want ook in de etudes „pour les notes répétees", voor „l'unison en voor „l'agilité" kon men de muzikale achtergrond opmerken, de voor de etudes voor de linkerhand en voor „les mains croisées" een nog overtuigender indruk maakten ook in de toegewijde voordracht. De hedendaagse Nederlandse muziek werd eveneens vertegenwoordigd door de Sonate no. 1 van de jarige componist Hans Kox. De pianiste had zich in de geest van deze muziek, die onstuimig en stuwend klonk in het eerste allegro, speels en ongecom pliceerd bleek in het besluitend allegro en een mooi contrast tot deze twee delen kreeg met het verstilde Grave, goed inge leefd. Ook de opvallende structuur had De Haarlemse jongerensociëteit Jazz Youth '60 heeft zaterdagavond ter gele genheid van het eenjarig bestaan onder het motto „Jazz at the B-Hall" in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een concert gehouden waaraan zes ensembles mee werkten. Weliswaar bestaat de huidige naam van deze jongerensoos nog geen jaar, maar de sociëteit startte in decem ber van vorig jaar op initiatief van Hans Officier, onder de naam „Modern Youth Society Bloemendaal". Op 1 september van dit jaar kreeg de soos van de gemeen te Haarlem de niet-permanente beschik king over de zaal van „Het Baken" aan de Bakenessergracht. Jazz Youth '60 telt rond 200 leden. Meer mogen er niet in de zaal en men heeft al tientallen jongelui op de wachtlijst moeten plaatsen. De zaal van St. Bavo kan drie keer zo veel mensen bevatten en behalve leden be zochten introducees en talrijke middelba re scholieren, die geen lid van de sociëteit zijn, het concert. Het concert is niet helemaal verlopen zoals de organisatoren het zich hebben voorgesteld. Vooral in het begin van de avond was het erg rumoerig in de zaal. Dat begon al direct bij het openingswoord van voorzitter Hans Officier. Aan het eind van iedere zin werd hij onderbroken door ge schreeuw en applaus uit de zaal. Hij hield echter vol en kon onder meer aankondigen dat de sociëteit van plan is elk jaar een jazzconcert van dit formaat te organise ren. De meeste aanwezigen stelden het optre den van Neerlands beste New Orleans stijl-orkest „The Western Jazz Group" van Hans IJzerdraad blijkbaar niet zo op prijs. Waarschijnlijk was dit niet zozeer een kwestie van de kwaliteit, als wel van de soort muziek. Een enkele keer klonk een goedkeurend applaus, maar na enkele nummers hoorde men een massaal boe-boe geroep. Het deed ons denken aan de reacties van toe schouwers bij een interlandwedstrijd in de hel van Deurne. Het moderne trio van Mischa Mengel berg mag dan de eerste prijs van jazz- concours in Loosdrecht hebben gewon nen, de geluidssterkte liet naar de smaak van vele concertbezoekers te wensen over. Dit kon men tenminste afleiden uit de on weerstaanbare drang die zij kregen om hun plaatsen te verlaten en zich om het ensemble, dat niet op, maar vóór het po dium speelde, te scharen. Even later bracht een luidsprekerstem een verzoek van de brandweer over aan iedereen die stond om weer te gaan zitten. Donderdagavond 24 december zal in de Grote Kerk in Haarlem een kerstnacht dienst worden gehouden. In deze dienst zullen zeven gemengde koren, samenge voegd tot één groot koor, enige liederen zingen. Spreker in deze dienst zal ds. Joh. Bronsgeest zijn. Piet van Egmond verleent als organist medewerking aan deze dienst. In de voorzang van half elf tot elf uur zal de gemeente gezamenlijk verschillende kerstliederen zingen. De deuren van de kerk gaan om tien uur open. Na afloop van de dienst, die om half elf begint, zullen extra bussen op de N.Z.H.- lijnen worden ingelegd. Advertentie PRISMA HORLOGES IN RUIME SORTERING Barteljorisstraat 19 Telefoon 11541 Achterin de zaal was het verre van rus tig doordat voortdurend jongelui uit en in liepen. Toen de zaalcommissaris hieraan paal en perk wilde stellen werd hij haast onderstboven gelopen door jongelieden die zeiden zo nodig naar het toilet te moe ten Toen onmiddellijk na het optreden van het trio de vertolkers van de New Orleans stijl weer op het podium verschenen werd het er niet rustiger op en opnieuw klonk het „boeboedoor de zaal. Meer waardering kreeg het kwartet van Jan van Wijk uit Alkmaar. Het hardbop combo van Chris Curly uit Amstelveen liet afweten, omdat het een auto-ongeluk had gekregen. Tijdens het op treden van het Calypso-trio van Paul Leef- lang werd het aanzienlijk rustiger in de zaal. Deze muziek vermocht blijkbaar be ter de oren van de jeugdige jazzminnaars te strelen. Het boogie-woogie kwartet van Rob Hoeke kwam pas om half twee des nachts. Het was de bedoeling om om streeks halftwaalf met het bal te begin nen met de Dixie Sailors uit Aerdenhout, maar het programma was zo overladen dat het concert tijdens het bal maar werd voortgezet. Tussentijds was er een tom bola, waarvan de opbrengst bestemd is voor de actie „Redt een kind" en de actie voor het hospitaalwerk in Suriname De eerste prijs was voor Maud Konings. Dat het concert niet helemaal „volgens plan" verliep kan men gelet op het ge drag van een deel van het publiek niet ge heel wijten aan Jazz Youth '60. De orga nisatoren hadden voor veel variatie in de ensembles gezorgd. Dat vele jongeren be paalde stijlen niet kunnen waarderen, behoeft aan de opzet van het programma niets af te doen. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben besloten voor het jaar 1959 de cul turele prijs van de provincie Groningen toe te kennen aan de dichter Hendrik de Vries. Deze bekroning wordt mede gedra gen door de overweging, dat De Vries niet alleen door zijn streekgenoten als hun on betwistbaar grootste vertegenwoordiger in de poëzie wordt beschouwd, maar ook voor heel Nederland een figuur van bijzondere betekenis is. Hendrik de Vries werd op 17 augustus 1896 in Groningen geboren en woont thans in Haren (Gr.). Zijn verzenbundel „De Nacht" (1920) is het eerste in druk ver schenen deel van zijn inmiddels omvang rijk geworden poëtisch oeuvre. Daartoe behoren eveneens vertalingen in het bij zonder die van Spaanse volksliederen en copla's. Behalve als dichter maakte Hen drik de Vries op letterkundig gebied naam met zijn critisch werk en met zijn vers- theoretische beschouwingen. De prijs zal worden uitgereikt door de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen op 17 februari in de Statenzaal van het Provin- Een 46-jarige wielrijdster heeft een her senschudding opgelopen, toen zij vanmor gen omstreeks tien uur in de Wilhelmina- straat in Haarlem werd aangereden door een auto, op het moment dat zij een stil staande auto passeerde. Het slachtoffer, een administratrice uit Haarlem, is ter verpleging in het Diaco- nessenhuis opgenomen. Zondagmiddag omstreeks vier uur is een 36-jarige Haarlemmer, die op een bromfiets op de Kinderhuisvest in Haar lem reed, plotseling al slingerend op de weg gevallen. Hij is met een hersenschudding naar het ziekenhuis SL Joannes de Deo gebracht. Aangezien de man volgens de politie naar alkohol rook, is zijn rijbewijs ingevorderd. haar aandacht, zodat de aanwezige com ponist zeker reden had om zich erkentelijk te tonen. Strikt genomen zou men de acht Prelu des van Frank Martin, waarmede Hélène André de la Porte het gedeelte van haar recital voor de pauze besloot tot de Zwit serse moderne muziek moeten rekenen. Maar de relatie van Frank Martin tot het Nederlandse muziekleven is zo innig, dat nationale apartheid wel moet wegvallen. Onwillekeurig gingen de gedachten bij het horen van de acht Preludes terug naar de reeks gelijknamige stukken van Chopin, een enkele keer om de aard van de muziek (Prelude 3 en 8), maar toch voornamelijk om de uitdrukkingsfacetten, die de reeks vertegenwoordigt. De klankentaai is in wezen persoonlijk gebleven en getuigt van een knappe compositorische beheersing. De uitvoering was eveneens knap van tech niek. die zelfs op het niveau der virtuosi teit kwam te staan. Na de pauze vertolkte de soliste twee Preludes en Fugas en de Engelse suite in a van Johann Sebastian Bach. Afgezien van gehaastheid en enige onduidelijkheid, bereikte Hélène André de la Porte hoogte punten in haar spel. waarmede zij de toe hoorders ongetwijfeld aan zich verplicht heeft. P. Ztvaansivijk Nieuw kinderstuk door Arena „Twee emmertjes water halen" heet het nieuwe toneelspel, dat door het jeugdge- zelschap „Arena" zaterdagmiddag (in het Nieuwe de la Martheater in Amsterdam) voor het eerst in de openbaarheid werd vertoond. Eigenlijk onttrekt een dergelij ke vertoning zich aan beoordeling volgens artistieke normen, wat die dan ook mogen zijn, ofschoon er wordt gewerkt met alle middelen der dramatische kunst. Wat men daarmee bedrijft is inderdaad een spel, waar niets bovenuit gaat of het zou zo iets als een moraal moeten wezen. Dat het verschil met toneel voor volwassenen maar gradueel is, wordt mede veroor zaakt doordat dit zo zelden iets met de kwaliteit van kunst te maken heeft. Naar eer en geweten geloof ik, dat „Are na" onder leiding van Erik Vos, al heeft men misschien andere pretenties, juist door het uitdrukkelijk naar voren bren gen van de spelaspecten bijzonder vrucht baar werk doet. Elders wordt vaak met theoretische geestdrift gesproken over het bevorderen van kunstgevoeligheid bij de jeugd en zulke dingen meer. Het heeft weinig zin zich daar druk voor en over te maken. De waarneming door kinderen ge schiedt voornamelijk met de zintuigen, an dere invloeden dringen niet of nauwelijks tot het bewustzijn door. Het kind is ook als deel van een publiek in de eerste plaats een materiemens. Daarom is het beste wat men kan doen het de ogen te openen voor ongekende mogelijkheden en func tionele betekenissen van de materialen al naar gelang de veranderlijke situaties. Dit gebeurt in „Twee emmertjes water halen" op een werkelijk kostelijke manier. Het lijkt mij helemaal niet gewaagd te veronder-tellen dat kinderen, die hier plezier aan hebben beleefd, later van ganser harte in staat zullen zijn de op vluchten der verbeeldingskracht te volgen bij laten we zeggen Shakespeare, die op soortgelijke wijze het wondermiddel der verdubbeling van de realiteit heeft toege past. Het behoeft geen betoog, dat een groep als „Arena" rekening moet houden met de beperktheid van het voorstellings vermogen der kinderen, voor wie men op treedt. Dit spel is vermoedelijk het meest voor de jeugd van zes tot tien jaar en iets ouder geschikt. Overigens zou het wense lijk kunnen zijn een volgende keer eens een wat opwindender avontuur te beden ken. In dit geval gaat het over een arme schoenmaker, die rijk zou willen zijn, een zakenman die geen tijd heeft om gelukkig te worden, een luie veldwachter en diens knappe dochters. Aan net slot hebben zij allemaal wat en wie zij willen dankzij de listige tussenkomst van een muzikale vod denman. De materialen zijn bijeengebracht door Aad Greidanus, Peter van der Lin den, Herman van Elteren en Jos Hendriks, die respectievelijk de tekst, de regie, de aankleding en de attributen met smaak en fantasie verzorgden. Alma van Elk, Mary Wagenaar, Cees Pijpers, Frans Koppers, Jan Korevaar en Henk Votel zijn de mede spelenden. David Koning BEVALLEN van een zoon: 17 dec.: G- M. de Droogvan Alphen; M. C. Dekker- van Duivenbooden; E. J. RooseUiten- daal; P. C. VerhoevenAnnokkée; W. SpitsbaardVerkooij; M. F. Broekhof— Schabbing; .8 dec.: B. Haan—Hubers; R. CramerHooglugt; M. van den Kolk Koorn; N. BijsterList. 19 dec.: A. C. ZoutmanRoosen. BEVALLEN van een dochter: 17 dec.: H. EngelenbergAppelboom; C. H. E. Val- brachtMeijboom; R. ten HaveBonsel; K. A. J SpringveldKlippers; M. C. Luk- kienSpoelder; M. C. Sarisde Lange. 18 dec.: J. J. M. van der SteenStalpers; A. LuitenRoelofs; W. M. BreedKaan dorp; A. T. M. PeperkampSmit; M. J. Jacobvan Bruggen; W. BoeréeKlin- gers. 19 dec.: E. HanenbergVoordendag; A. M. KlinkenbergMantje.' OVERLEDEN: 16 dec.: P M. Schellekens. 61 j., Kamperlaan. J. Jansen, 68 j., Slacht huisstraat. 17 dec.: E. M. TelKeijzer, 52 j.. Kamperlaan. E. KooleVerhagen, 75 j„ Bastiaanstraat. J. ZwolloTieskens, 95 j., Schotersingel. N. ZondervanRolloos, 62 j., Joh. de Breukstraat. P. J. Eijpe, 82 j., Gen. de la Reijstraat. A. Snabel, 74 j., Kamper laan. R. Osenga, 67 j., Hazepaterslaan. J. van Nes, 86 j., Jansstraat. E. van der Sluis, 69 j., Wagenweg. E. Bijl. 36 u., Leidseplein. F. H. Busch, 5 j., Aelbertsbergstraat. J. Vis, 66 j., Nassaulaan. G. J. Traast, 45 j., Oost- vest. W. C. Geurtsen van Baarskamp. 73 j.. Kamperlaan. D. C. Verbaan, 70 j., Gast- huisvest. 18 dec.: J. B. SmitsTerol, 84 j., Kenaupark. T. SieuwersSmit, 87 j., Wes- terhoutpark. A. Boogaard, 3 d., Tugela- straat. W. Levendag. 74 j., Kloppersingel. GEHUWD: 18 dec.: A. G. M. Steur en T Bouwman. R. T. de Graaf en M. W. J. Koedam. G. Berendsen en M. L. Nijssen. M. C. Fehres en E. S C. Götte. 19 dec.: P. A. Zuidhoek en E W D'rks. E. Hubregtsen en J. Groenland. J. G M van Ouwel en A. H. Stekelenburg. A. J Wijtsma en Y. C. E. den Blauwen. T. J. van Vliet en J. Schwebke. H. Eefting en M. L. de Mes. P. Kersbergen en G. Hoek. Guillaume Landré is ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als componist zaterdagmiddag op eenvoudige doch har telijke wijze gehuldigd in het BUMA-huis te Amsterdam. Zaterdag precies veertig jaar geleden werd op een uitvoering van leerlingen van een Rotterdams lyceum, waarvan Landré leerling was, in de Tivoli- schouwburg een jeugdcompositie van hem uitgevoerd. De voorzitter van het huldigingscomité, prof. dr. N. R. A. Vroom, zei onder meer dat er mensen zijn die zo nu en dan de gelegenheid aangrijpen om een kunstenaar nu eens niet postuum, te huldigen. De spreker noemde Landré een scheppend kunstenaar die een bijzonder sociaal ge voel heeft. Namens vrienden en bewonde raars bood hij een .verwarmend" ge schenk aan (een verwarmingsinstallatie voor de woning van de componist te Am stelveen). De heer Landré, die voorzitter is van „De club van honderd" ontving van de secretaris van dit exclusieve viscollege, de heer C. Brink, het gouden clubinsigne plus een kist sigaren. Voorts spraken nog de penningmeester der vereniging van mu ziekhandelaren en uitgevers, de heer J. J. Lispet, en Wouter Paap, die vice-voor- zitter van het Genootschap van Nederland se Componisten is, waarvan Landré voor zitter is. Advertentie ^J l/I PLEET f modern bestek D JV1 VOET EN ZONEN Grote Houtstraat 165 A Tel. 12156 U De leden van de Elswout Lyceïsten- vereniging hebben er voor hun periodieke toneeluitvoering in het Minervatheater dit jaar de voorkeur aan gegeven, het gebrui kelijk geworden avondvullend stuk nu eens te vervangen door een aantal één- nacters. Men wenste zich hierbij niet tot de Nederlandse taal te beperken, zodat het programma was samengesteld uit zes to neelstukjes: van Franse, Engelse, Ne- landse en Duitse oorsprong. Het programma was dermate rijk ge varieerd samengesteld, dat men het pu bliek de gehele avond allergenoeglijkst heeft kunnen bezighouden. De serie werd ingezet met de opvoering van het Franse „Jeanne de Navarre", een historisch spel letje over het gedwongen huwelijk van.de twaalfjarige Jeanne d'Albr^t. Het wérd gevolgd door de amusante" kabouterge schiedenis „Pom-Pom's birthday", ken nelijk gespeeld door de eerste-klassers van het lyceum, waarbij een vertederend school-Engels werd gebezigd. Van meer allure was Stanley Houghtons één-acter „The dear departed", een vermakelijk korte intrige rond een vermeende erfenis, waarbij de doodgewaande grootvader Merryweather een verrassende climax voor zijn rekening neemt. Na de pauze bepaalden de spelers zich tot het middeleeuws toneel. Duitsland werd hierbij vertegenwoordigd door de in „Die Meistersinger von Nürnberg" ver eeuwigde Hans Sachs, van wie het uit 1557 daterende spelletje „Der fahrend Schü- ler in Paradies" werd opgevoerd. Het programma werd besloten met het be kende „Esmoreit", een der oudste voort brengselen van onze vaderlandse letter kunde. hetwelk omstreeks 1380 door een onbekend gebleven dichter aan het per kament moet zijn toevertrouwd. Geheel volgens de middeleeuwse traditie werd hier een opvoering van de „Ghenouche- lieke clute van Nu Noch" aan toegevoegd. In het programma was met opzet het vermelden van namen vermeden, omdat het terecht als een onbillijkheid werd beschouwd ten opzichte van de talloze werkers achter de schermen. Deze stille assistenten zullen ongetwijfeld eveneens op de nodige waardering voor het slagen van deze toneelavond aanspraak kunnen maken, want het succes is niet gering ge weest. De bijval kwam regisseur en spe lers volledig toe, omdat elk stukje afzon derlijk getuigde van een enthousiaste en gedegen voorbereiding. 8-8 V*»/» Nederl. '47 3 Nedl 1962/84 Woningbouw 6°/» Pr. A'dam '56 I.. Pr A'dam '56 II Pr A dam '56 III Pr R'dam '52 I.. Pr R'dam '52 II.. Pr R'dam '57.... A.KU Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N Kab^lfabriek gew Philips Gloeil Pref PhilipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber. KLM Holl Amer Lijn K NS M N Scheepv Unie v Nievelt Goudr °hs v. Ommeren H.V.A. DelimaatschappiJ Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned Hande' MIJ.. Rotterd Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S Steel General Motors.. Shell Union Tidewater. Slotkoers vrijdag 91% 97% 109% 80 89% 89% 88,,/„ 97 455 760 259 790 402 433 R17 290 780% 220 160 749 <4 t 161.30 365 116% 114 5e «74 '92% '5R% «48 260 156 f 184.4' 324 198 *45 "91 'S' 54 08'-. *3% 79% 24 Heden 13.45 uur 91u/i, 97% 109% 445 760 260 790 402 433 822 305 784 221 760 f 162.50 367 116 f114,— 179 105 163 149 262 156 f 184.90 324 190 3R2 167 65 6<lH 09 54% "0% 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7