Proefbedrijf groeide in 50 jaar uit tot raffinageïndustrie Broodstrijd geëindigd Groot tekort aan coördinatie bij ruimtelijke ordening L. Timmers koninklijk onderscheiden Kerstspel met silhouetten Turkije koopt tien Friendships Indonesië gaat niet in op Nederlands voorstel Minister stelt broodprijs in Dordrecht vast Drie jaar voor ambtenaar die zichzelf 75.500 uitbetaalde Uw Kerstgave voor de „Stille Armen" WOENSDAG 23 DECEMBER 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 NedRaffinaderij van petroleum prod tikten uniek in W.-Europa - bestaat halve eeuw Stille Armen Heemstede „De gelukkigste dagen van je leven" Schoolvakanties 1960 in Haarlem Eervol ontslag verleend aan gemeente-ambtenaren Zuster A. G. Haagsma bij afscheid gehuldigd Kamerlid W. J. Andriessen „Zachtjes met de deuren" in „Treslong" „Zingt allen tesamen" Vijf zullen in Nederland gefabriceerd worden Nationalisatie niet voor Internationaal Hof Op 28 december is het vijftig jaar geleden dat de apotheker L. Schoorl sr. en de heer B. Doorn in Haarlem de vennootschap onder firma Nederlandse Raffinaderij van Petroleumprodukten oprichtten, welk bedrijf in de laatste halve eeuw van een bescheiden proefbedrijf voor het bereiden van vaseline is uitgegroeid tot een modern geoutilleerd raffinagebedrijf, dat zich heeft gespecialiseerd in de raffinage en veredeling van aardolieprodukten, waaronder vooral medicinale vaselines en oliën. Voor farmaceutische vaselines is het jubi lerende bedrijf de enige fabrikant in Nederland en het is op het ogenblik zelfs zó, dat de vaselnebehoefte van ons land vrijwel alleen door de N.R.P. wordt gedekt. Ook voor West-Europa neemt de Haarlemse industrie een uit zonderlijke positie in, want er is geen tweede bedrijf te vinden, dat precies dezelfde piodukten vervaardigt. Van de totale produktie 1959 is een topjaar wordt ongeveer een kwart in Nederland afgezet. De rest wordt geëx porteerd naar ver afgeleden gebieden tot Australië en Japan toe. In totaal naar maar liefst tachtig landen. De produkten van het jubilerende Haarlemse bedrijf worden voor-het grootste deel verwerkt in de farmaceutische en cosmetische in dustrieën. De N.R.P. betrekt haar grondstoffen uit veel verschillende landen. Het bedrijf ls, naar de directie meedeelt, ten zeerste ge baat bij een vrij handelsverkeer, niet al leen binnen, maar ook buiten de Europe se Economische Gemeenschap, die 10 tot 12 percent van de export van de N.R.P. afneemt. Het is op het ogenblik nog niet bekend, hoe het handelsverkeer zich voor de aardolieprodukten zal ontwikkelen, aangezien thans nog over de invoerrech ten van al deze produkten wordt onder handeld, terwijl er van Franse zijde po gingen in het werk worden gesteld om beschermende rechten te creëren, met de bedoeling een preferentie voor de ruwe olie uit de Sahara te verkrijgen. Ook Duitsland past thans protectie door mid del van douanerechten toe. De directie van het Haarlemse bedrijf ziet het weg vallen van de tolmuren binnen de E.E.G. als een voordeel, mits deze niet vervan gen worden door verkapte discriminatoire heffingen en mits de exportpositie niet wordt geschaad door een kostprijsverho- gend protectionistisch buitentarief. De viering van het jubileum in interne kring heeft zoals wij reeds gemeld heb ben reeds plaats gehad met een feest avond in restaurant Treslong in Hillegom, waar het cabaretgezelschap van Wim Sonneveld het programma „Rimram" bracht. Maandag 28 december volgt een receptie, van twee uur tot halfvijf in het bedrijf, Spaarndamseweg 466, Haarlem. Advertentie Imp. Wilmerink Muller N.V„ A'dim Het comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van de vorige keer de volgende bijdragen ont vangen: Mevr. C. v. d. P. f 10,N. J. v. d. L. 2,50; N. S. v. d. W. 2,50; C. D. f 10,—; N.N. 5,—; H. en C. G. 5,—; D. J. B. 5,—; H. B. 2,50; J. v. D. 10,—; J. W. E. is v. L. M. E.-H. f 5,—; Dr. F. A. d. G. 10,—; K. H.-A. 25,—; V. H.-B. f 5,—; N.N. 10,—; J. P. P. f 10,—; M. D. S. f 5,—; R. S. 10,—; H. L. S. 6,—; E. C. v. S.-M. 10,—; A. V. f 5,—; S. C. B. K. f 2,50; J. A. J. v. D.-M. 10,—; S. E. v. M. 10,—; M J. R. 25,—; B. L. H. f 10,—; M. L. v. W.-S. f 10,—; H. d. W. 10,—; A. J. Z. 25,—; A. M. A. B. f 2,50; H. J. A. 10,—; G. B. 2,50; E. A. C. W. v. H.-V. f 5,—; H. J. 2,50; H. J. S. f 25; X. IJ. Z. 50,—; L. C. v. O. 5,—; D. Gr. 2,50; M. M. Gr. 2,50; J. E. Gr. 1,—; Mr. A. G. A. r. v. R. 10,—; H. J. 5,—; Dr. ir. W. J. M, 15,—; L. F 10,—; N.N. 5,—; F. A. D. f 5,—; N.N. 5,—; F. R. 5,—; J. K. 10,—; D. B. 25,—; A. E. 5,—; J. C. W. 5,—; H. v. A. 10,—; N.N. 10,—; J. D. B. 10,—; Mw. H. B. 2,50; Verg. v. Luchtb. 100,—; to taal 517,—, zodat nu is ontvangen 3719,33. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw gif ten in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize, Willem Pijperlaan 14, als ten Raad- huize. Gironummer 153.308. waardoor de uitbreidingsmogelijkheden beperkt zijn. De jaren van de eerste we reldoorlog waren voor het jonge bedrijf moeilijk, omdat de grondstoffenaanvoer De oprichtingsdatum van het bedrijf viel op 28 december 1909, toen de heren L. Schoorl sr. en B. Doorn in de Regulier straat in Haarlem een proefbedrijfje voor het bereiden van vaseline en andere ge raffineerde petroleumprodukten stichtten. Naast vaselines werd ook de fabricage van verschillende wassoorten, ceresines en kaaswas ter hand genomen. Het proef bedrijf ontwikkelde zich gunstig. In 1913 werd overgegaan tot het bouwen van een nieuwe fabriek op grotere schaal op een terrein aan het Noorder Buiten Spaarne, gelegen in de toenmalige gemeente Scho ten. Deze gemeente had de bedoeling het terrein aan de westelijke Spaarne-oever tot industrieterrein te bestemmen. Na de annexatie in 1927 door Haarlem verander de dat, omdat Haarlem de grond voor wo ningbouw nodig had. Thans staat de fa briek met haar omvangrijke vatenopslag- plaatsen te midden van woonwijken, A mateurtoneel De titel van het blijspel, waarmee „Pos taal Genoegen" dezer dagen in de stads schouwburg op de planken kwam, deed al vermoeden, dat wij gesteld zouden wor den tegenover verwikkelingen van over wegend komische aard. Die lagen dan ook in „De gelukkigste dagen van je leven" voor het grijpen. De auteur, John Dighton, voert ons binnen in de wereld van de school, een wereld apart, waarin conflicten tussen leraren, leerlingen en ouders voor het grijpen liggen en zeker wanneer een meisjes-kostschool een soort invasie in een jongens-kostschool pleegt. Een dramatische vaart nemen de controversen niet. Men kan met recht stellen, dat Dighton alles in der minne schikt. Dat doet hij zeer logisch, maar verrassend genoeg om te zorgen voor een onderhoudende intrige. Hij weet de sfeer van de schoolwereld met al haar functionele hoedanigheden in zijn spel te betrekken en dan is het vooral zaak van de regie die sfeer uit te spelen zonder de dramatis personal daaraan ondergeschikt te maken, want zij immers zijn tenslotte bepalend voor de wijze, waarop de con flictstof wordt gehanteerd. Men mag ge lukkig regisseur Kraneveld de eer nageven dat hij daarop heeft gelet. De voorstelling was vrolijk, ongedwongen, goed van toon en met accuratesse voorbereid. Zo'n over wegend jong spel maakt een frisse en blije indruk. Het optreden van een „Koortje van de school" past harmonieus in de teneur van de voorstelling die dan wel eens in tempo te kort schoot, maar bevolkt werd met merendeels goed uitgewerkte typeringen, die de spelers voor niet al te onoverkomelijke moeilijkheden stelden. Zo zagen wij weer een geestige ver tolking van Jan Serné, die Henk van Musscher spits en slagvaardig aan zijn zijde vond. Henk Donkelaar gaf het hoofd de benodigde portie gefrustreerde autori teit. Een gedegen huishoudster, die er mag zijn, was aan Cily Captyn wel toever trouwd. Ook in de overige rollen zag men de routiniers van ..Postaal Genoegen" op bevredigende wijze aan het werk met daarbij de eerste manifestaties van de debutanten, van wie Anneke Vasbinder al gedecideerd en Jan Omvlee kordaat voor de dag kwamen. Een echte toetssteen voor de dramatische aanleg is zo'n voorstelling niet, maar binnen de beperkingen der amateurs bleek ze het gunstig onthaal dat ze ondervond, zeker waard. Deze luchtfoto van K.L.M. Aerocarto n.v. geeft een duidelijk overzicht van het bedrijf van de jubilerende Neder landse Raffinaderij van Petroleum produkten n.v. aan de Spaardamse- weg in Haarlem. uit de Verenigde Staten waarvan men geheel afhankelijk was stagneerde. In 1924 trad de heer Doorn uit de vennoot schap, die toen door de heer Schoorl al leen werd voortgezet. De crisisjaren gin gen niet ongemerkt aan het bedrijf voor bij, maar in het begin van de jaren dertig waren alle moeilijkheden overwonnen. In 1933 werd de huidige directeur, ir. L. Schoorl, aan het bedrijf verbonden. De oorlogsjaren van 1940 tot 1945 wer den zonder belangrijke schade aan het be drijf overleefd, waardoor de produktie in 1945 onmiddellijk na de aanvoer van de eerste grondstoffen kon worden hervat. Dank zij een vrij grote voorraad grond stoffen in 1940 kon het bedrijf vrijwel de gehele oorlog door met de vaselineproduk- tie doorgaan. De personeelssterkte bedraagt thans 126 personen, waarvan 75 werknemers werk zaam zijn in de fabricage of voor het on derhoud van machinerieën. Ten slotte nog iets over het vervoer van grondstoffen en eindprodukten. Vroeger had dit voornamelijk per drums plaats. Hoewel dit thans voor een belangrijk deel nog het geval is, is dit transport toch voor een belangrik deel vervangen door het vervoer per tanklichter, tankcoaster en tankauto. Het bedrijf aan de Spaarndam seweg heeft verder een belangrijke eigen opslagcapaciteit in tanks, verbonden door pijpleidingen met een totale lengte van veertig kilometer. Voor de gemeentelijke scholen te Haar lem hebben B. en W. de schoolvakanties in 1960 als volgt vastgesteld: Paasvakantie: Scholen voor kleuteron derwijs, g.l.o., v.g.l.o., b.l.o., u.l.o., v.h.m.o. en handelsavondschool van 14 april tot en met 25 april; lagere Technische Avond school van 13 april tot en met 27 april; Lieven de Keyschool van 14 april tot en met 22 april. Pinkstervakantie: Scholen voor kleuter onderwijs. g.l.o., v.g.l.o. en b.l.o. van 4 juni tot en met 8 juni; Scholen voor m.u.l.o., v.h.m.o. en handelsavondschool van 4 juni tot en met juni; Lieven de Keyschool van 6 juni tot en met 8 juni. Zomervakantie: Scholen voor kleuter onderwijs, g.l.o. en b.l.o. van 11 juli tot en met 13 augustus; Scholen voor v.g.l.o. en Lieven de Keyschool van 11 juli tot en met 22 augustus; Scholen voor u.l.o, v.h.m.o. en handelsavondschool van 11 juli tot en met 29 augustus. Herfstvakantie: Scholen voor kleuter onderwijs, g.l.o., v.g.l.o., b.l.o., u.l.o., v.h.m. o en handelsavondschool van 31 oktober tot eh met 2 november; Lagere Technische Avondschool van 31 oktober tot en met 5 november; Lieven de Keyschool van 31 oktober tot en met 4 november. Kerstvakantie: Scholen voor kleuter onderwijs, g.l.o., v.g.l.o, b.l.o., v.h.m.o. en handelsavondschool van 24 december 1960 tot en met 9 januari 1961; scholen voor u.l.o. van 25 december 1960 tot en met 9 januari 1961; Lieven de Keyschool van 24 december 1960 tot en met 5 januari 1961. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn op hun verzoek door B. en W. van Haarlem met ingang van 1 januari 1960 eervol onslagen: H. Th. van den Berg, machinist-A Gem. Water bedrijf; C. L. Derks. hoofdmonteur gem. energiebedrijf: H. C. Heesemans, opzich ter-A gem. energiebedrijf; P. Jongbloed. bedrijfsadministrateur-A Incassodienst; J. Kooreman, werkmeester gem. energie bedrijf; ir. D. N. de Lange, hoofdingenieur- A Openbare Werken; W. A. P. F. L. van Leeuwen, magazijnmeester bescherming bevolking; G. Post, technisch ambtenaar le klas Begraafplaatsen; H. F. Prins, tech nisch ambtenaar le klasse gemeentelijk waterbedrijf; J. C. v d. Putten, voorman monteur energiebedrijf; mej. G. Ratelband, administratief ambtenaar A le klasse Stadsbibliotheek; R. Schnitger, technisch ambtenaar le klasse gem. energiebedrijf; A. J. Scholten, hulpstraatmaker Openbare Werken; H. A. Spijker, technisch ambte naar Hout en plantsoenen; mej. J. A. Velt- man, administratief ambtenaar A le klasse Stadsbibliotheek; M. van Waard, technisch hoofdambtenaar-A Bouw en Woningtoe zicht; H. J. Zuurendonk, adjunct-commies- A secretarie; A. Zijlstra. buitendienstassis tent Bescherming Bevolking. Op 8 januari verlaat de gemeentedienst de heer J. Boting, le monteur gem. ener giebedrijf. Veertig jaar bij de NZH Vandaag viert de heer L. Timmers. chef de bureau bij de administratieve dienst van de N.Z.H.V.M. in Haarlem, zijn veer tigjarig dienstverband by deze vervoers maatschappij. Tijdens een byeenkomst In de vergaderzaal van het hoofdkantoor aan de Leidsevaart heeft de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de jubilaris als koninkiyke erkenning van zyn verdiensten de ere-medaille behorende by de orde van Oranje-N'assau, in zilver, opgespeld. Vervolgens werd de heer Timmers. die vergezeld was van zijn kinderen en klein kinderen, waarderend toegesproken door de chef algemene dienst, de heer F. C. Jas pers, die hem de gebruikelijke gratificatie overhandigde. De directeur van de N. Z. H. V. M. de heer J. J. Jurrissen, sloot zich bij deze hulde aan en overhandigde de heer Tim mers het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de bijbehorende gouden draagpen- ning. De heer Timmers begon zijn loopbaan bij de N.Z.H. als remisebeambte en wa genvoerder in Leiden. In 1924 werd hij belast met de behandeling van klachten, controle- en recherchewerk. Tijdens de oorlog kwam hij bij de vervoersdienst en later de administratieve dienst in Haar lem. Enkele jaren geleden werd hij be noemd tot chef de bureau. De heer Tim mers heeft zich onder meer in Leiden ook op het gebied van het onderwijs verdien stelijk gemaakt. Hij was lid van de com missie tot wering van schoolverzuim. Te vens is hij een actief propagandist voor het esperanto. Hoewel zuster A. G. Haagsma pas vijf jaar in de wijkverpleging Aerdenhout- Bentveld werkzaam was, is haar dinsdag middag bij haar afscheid wegens haar be noeming aan het Haarlemse Diaconessen- huis als zuster voor maatschappelijk werk voor de voor- en nazorg der patiënten, duidelijk gebleken dat zij in deze wijk bij zonder gezien was. De voorzitter van de Wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld, mr. P. J. Prinsen Geerligs, sprak de scheidende zuster toe, waarin hij onder meer memoreerde dat zuster Haagsma het in het begin, nu vijf jaar geleden, niet zo gemakkelijk heeft gehad, omdat de oudere wijkzuster, zuster H. J. G. Lugthart, door de patiënten zo gewaardeerd werd. Door de tact van zus ter Haagsma en het karakter van zuster Lugthart kwam echter een zeer harmo nieuze samenwerking tot stand. Zuster Haagsma trad bescheiden op, zodat zij aanvankelijk van een afscheid niets wilde weten. De vootzitter sprak de wens uit dat de nieuwe werkkring zuster Haagsma tot voldoening zal stemmen voor haar en in het belang van degenen, die zij zal bij staan. Mr. Prinsen Geerligs bood namens het bestuur bloemen aan. Namens de leden van de Wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld prees mevrouw T. T M. Ulrici-de Jonge het onvermoeide en liefdevolle werk van zuster Haagsma in deze wijk. Dat velen hebben bijgedragen om geschenken aan zuster Haagsma te kunnen overhandigen, bewijst hoe men deze wijkzuster allerwegen 'n goed hart toe draagt. Mevrouw Ulrici overhandigde een pick-up, een platenkoffer, grammofoon platen en een armbandhorloge, benevens een album met de namen der gevers, onder wie ook de leden van zuigelingen en kleuterzorg. Advertentie In aansluiting aan het bericht van zaterdag J.I., meldend dat Vermaat's Bakkerijen, Coöperatieve Verbruiksver. „Haarlem" u.a., Carels' elektr. luxe broodfabriek en Schaper's luxe brood- en banketbakkerij de broodstrijd hebben beëindigd, wordt thans bericht, dat de volgende bakkers eveneens hebben besloten het brood weer tegen de normale, vast gestelde prijs te verkopen: Beulink, Archipelstraat; Brabander, President Steynstraat; Gebrs. Bijman, Van Egmondstraat, Stuyvesantstraat, Vergierdeweg; v. Dijk, Kloosterweg; Eichorn. Ramplaan; Janus, Rijksstraatweg; Kaspers, Kamperstraat; Kuin, Hogewoerd- straat; Kuijper. Zomervaart; Rijkenberg, Emmaplein; Snel, Bloemendaalseweg; Tollenaar, Zijlweg; Vink, Nagtzaamstraat hoek Van Zeggelenstraat. De commissie voor het Bijzonder Kerke- werk van de Nederlands Hervormde Ge meente te Heemstede, is lange tijd zo ge lukkig geweest te kunnen beschikken over een groep lekespelers, die onder de be kwame leiding van regisseur Wim Paauw de kerkelijke hoogtijdagen telkens op een waarlijk indrukwekkende manier hebben ingeleid. Zij wisten zich in het bijzonder een zekere vermaardheid te verwerven met de conscentleus verzorgde opvoerin gen van Nijhoffs trilogie „Het Heilige Hout". Door diverse niet te voorkomen omstandigheden, zoals huwelijk en ver trek der leden, is de groep dermate in aan tal afgenomen, dat het niet meer mogelijk was op een enigszins verantwoorde wijze een dergelijke opvoering voor te bereiden. De commissie heeft dit jaar voor de tradi tionele kerstavond in het Minerva theater dus naar een andere programmasamen stelling moeten omzien en meende een op lossing te hebben gevonden in het silhouet- tenspel „In het veld van Efrata", dat dins dag in dit theater op het scherm werd ge bracht. De eerlijkheid gebiedt ons echter tc zeggen, dat deze voorstelling ons naar Wim Paauw en zijn spelers deed terugver langen. Volgens de toelichting in het program ma, werd dit spel in de sombere oorlogs winter van 1944 door drie ondergedoken broers samengesteld Het was bestemd om in die dagen, toen openbare samen komsten nagenoeg onmogelijk werden ge maakt, in besloten kring voor jonge men sen te worden opgevoerd. Wij kunnen ons voorstellen, dat het schimmenspel in die benarde tijd voor de toeschouwers een ge wijde belevenis is geweest. Doch in een periode als thans, nu alle technische mid delen op dit gebied weer onbelemmerd kunnen worden aangewend, is een derge lijke voorstelling toch van een te sobere en weinig verrassende structuur geble ken. De inhoud is spoedig naverteld. Het spel bevat het aloude Kerstverhaal, te be ginnen bij de herders aan het kampvuur en de tocht van Jozef en Maria naar de stal van Bethlehem. Men hoort telkens enige stemmen, die de gebeurtenissen rond de kribbe in herinnering brengen, waarbij het silhouettenspel dan als illus tratie dient. Dit werd in negen taferelen onderverdeeld, waarvan de beelden stellig duidelijk en met een onmiskenbaar talent waren gesneden. Doch zij vertoonden een zekere gelijkvormigheid en men verviel telkens in herhalingen. Door dit alles was men spoedig op het vertoonde uitgekeken en werd het moeilijk zich steeds op het spel te concentreren, ondanks het feit dat de vervaardigers nog naar enige actie hadden gestreefd, door hun silhouetfigu ren in staat te stellen eenvoudige hoofd en armbewegingen te maken. Toch is er bij het publiek sprake geweest van een aandachtige stilte, zodat het spel als een passende inleiding voor het komende Kerstfeest kan worden beschouwd. In die zin heeft deze bijeenkomst dus aan de be doelingen beantwoord. De opvoering werd voorafgegaan door een inleidend woord van ds. Adr. Oskamp en het optreden van Bert Olssen. Deze zong met welluidende stem een program ma, overwegend bestaande uit negro spi rituals, waarbij hij met een opvallende vaardigheid door Coby Riemersma aan de piano werd begeleid. J. v. D. Op de jaarvergadering van de Katholie ke Land- en Tuinbouwbond, die dinsdag in het Haarlemse Concertgebouw is gehou den, heeft het Tweede Kamerlid W. J. An driessen gesproken over: „Enkele prak tische aspecten van de ruimtelijke orde ning in de randstad Holland". De heer An driessen stelde dat een nationaal ruim telijk beleid dringend gewenst is. Er blijkt een ontstellend tekort aan coördinatie. Een decentralisatiepolitiek zal nodig zijn om de randstad te ontlasten. Bij dit gecoör dineerde ruimtelijk beleid moet het alge meen welzijn het uitgangspunt vormen. De heer Andriessen zei dat een spreiding van instellingen en industriën nodig zal zij De verwachtingen in deze moet men ech ter niet te hoog spannen. Voor een land als het onze is het nodig dat er een har monische verhouding komt tussen de be stemmingen van de grond In het natio nale ruimtelijke beleid zal de randstad Holland een speciale plaats moeten inne men. Ook in de randstad zullen de land en tuinbouw een waardevolle plaats moe ten blijven behouden. Voor alles zal de ruimtelijke ordening mogelijkheden voor een leefbare gemeenschap moeten schep pen, aldus de heer Andriessen. Het hoofdbestuur gaf op diverse actuele landbouwproblemen zijn visie. Het stelde nadrukkelijk dat een garantiesysteem waarbij geen relatie bestaat tussen kost prijs en garantieprijs onaanvaardbaar is. Ten aanzien van de Benelux werd opge merkt dat geen noemenswaardige vorde ringen zijn gemaakt in de harmonisatie van het landbouwbeleid en de verdere vrij making van het onderlinge handelsverkeer in land- en tuinbouwprodukten. Ten zeerste verontrust was het hoofdbe stuur over de toekomstige ontwikkeling van het handelsverkeer in land- en tuin bouwprodukten binnen de E.E.G., op grond van de houding van Duitsland in deze aan gelegenheid. Het hoofdbestuur zegde toe de ontwikkeling nauwlettend te volgen. Speciale aandacht zal het hoofdbestuur voorts besteden aan een verkorting van de werktijd, daar deze vooral voor de vee houderij problemen oproept. Van de afdeling Noordwijkerhout was 'n verzoek binnengekomen om „alles in het werk te stellen teneinde te voorkomen dat de bloembollenstreek door planologen on bewoonbaar wordt gemaakt en dat door allerlei vaak onnodige uitbreidingen van woonkernen en wegen kostbare en on- on vervangbare cultuurgronden verloren gaan. Meegedeeld werd dat door de drie land ouworganisaties een werkcommissie werd gevormd die zal adviseren over de vraag. of voor de bollenstreek een speciale com missie moet worden ingesteld die de ruim telijke ordening in deze streek op de voet zal volgen. Het jaarverslag, de rekeningen en de be groting voor 1960 werden goedgekeurd. Eind november telde de bond 13.124 leden. De heren J. A Bergmans in Middenmeer en L. Zwinkels in Wateringen ontvingen de gouden erespeld van de bond. Een deel van de vergadering werd door mgr. dr. J. van Dodewaard bijgewoond. De Nederlandse Comedie speelde dins dagavond voor „Kunst en Ontspanning voor de Bollenstreek" ln de grote zaal van „Treslong" te Hillegom het blijspel „Zachtjes met de deuren" van Michel Fer- maud. In ons blad van woensdag 2 juni wijdde David Koning een lovende bespre king aan deze opvoering onder regie van Ko van Dijk. De rolbezetting was gisteren enigszins gewijzigd: Shireen Strooker. Rita Maréchal en Riek Schagen waren vervan gen door Heieen van Meurs. Petra Laseur en Peronne Hosang, die hun taak met niet minder verve vervulden. Het was een ge slaagde en drukbezochte avond. Vanavond wordt in „Treslong" in Hille gom een interkerkelijke kerstzangavond gehouden, waaraan een grote deelneming wordt verwacht. Vorig jaar heeft een groot aantal mensen van alle gezindten aan de ze zangavond deelgenomen. De samen zang staat onder leiding van de heer S. P. Visser. Cor Kool verzorgt de bege leiding op het elektronische orgel. De ouders wordt verzocht geen kleine kinde ren mee te brengen. De Turkse luchtvaartmaatschappij „Turk Hava Yollari" heeft in Istanbul een contract getekend met de vertegenwoordi gers van de n.v. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen fabriek Fokker en de Ameri kaanse Vliegtuigenfabnek Fairchild in Hagerstown voor de aankoop van tien schroefturbinevliegtuigen van het type F- 27, waarvan er vijf door Fokker Schiphol en de andere vijf door Fairchild zullen worden geieverd, aldus verneemt het ANP van de zijde van de directie van Fok ker. Turkish Airlines vliegt behalve met de moderne Vickers Viscount ook nog met een groot aantal DC-3's. Door de aankoop van het Fokkertoestel kunnen de DC-3's successievelijk worden vervangen. De koopsom bedraagt 63 miljoen Turk se lira. De aankoop van de tien schroef- turbinetoestellen bij Fokker en Fairchild vertegenwoordigt dus een waarde van on geveer 25 miljoen gulden. In de overeen komst staat een bepaling volgens welke tevens een bedrag aan reservedelen wordt besteed. Het eerste toestel zal in juni 1960 worden afgeleverd. Naar wij van de zij de van de Fokkerfabrieken nader verne men is door deze bestelling van de Tur kish Airlines het aantal vaste orders ge stegen tot 63, terwijl Fairchild volgens de laatste gegevens een orderlijst heeft van 83 toestellen. Totaal zijn dus bij beide fa brieken 146 vliegtuigen van het type F-27 besteld, in welk aantal de opties niét zijn begrepen en evenmin wordt daarbij mel ding gemaakt van de nog hangende on derhandelingen met diverse luchtvaart maatschappijen in de wereld. DJAKARTA (AFP) De woordvoer der van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Ganis Harsono, heeft woensdagmorgen verklaard, dat Indone sië geen enkele reden aanwezig acht om de nationalisatie van de Nederlandse on dernemingen in Indonesië voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. In een commentaar op de jongste nota van 18 december die de Nederlandse re gering met de suggestie déze kwestie aan het hof voor te leggen aan Djakarta heeft gezonden, zei de woordvoerder, dat vol gens het internationaal recht de actie tot nationalisatie van de Indonesische rege ring gewettigd is. „Dit kan onder andere duidelijk worden bewezen door de verwer ping van Nederlandse eisen in Bremen en Antwerpen". Hij meende, dat reeds eerder in de Indonesische nota, die enige tijd ge leden aan Den Haag is gezonden, is ge antwoord op de argumentatie in de nieu we Nederlandse nota. In de staatscourant is een beschikking afgekondigd, waarbij voor volkswitbrood, volksbruinbrood en waterwitbrood voor de gemeenten Dodrecht en Dubbeldam maxi mumprijzen worden bepaald. Deze prijzen zijn gêlijk aan de prijzen die golden op 1 november van dit jaar. De beschikking treedt morgen in werking. Naar het ministerie van Economische Za ken mededeelt hebben de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij tot deze maatregel besloten om dat in deze twee gemeenten op 14 decem ber de broodprijzen waren verhoogd zon der dat overleg met het ministerie van Economische Zaken was gepleegd. Aan een verzoek de prijsverhogingen ongedaan te maken was bovendien geen gevolg ge geven. De rechtbank te Arnhem heeft wegens fraude, gepleegd bij de dienst voor Socia le Zaken te Arnhem, een 47-jarige ex-amb tenaar conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk; een 50-jarige ex-ambtenaar kreeg drie jaar. Deze laatste zou volgens de tenlasteleg ging van 1952 tot en met 1958 in 857 geval len een totaal bedrag van 75.500 aan zich zelf hebben uitbetaald. Evenals zijn toen malige collega zou hij hiertoe in de gele genheid zijn geweest door het creëren van posten ten eigen bate op naam van men sen, die recht op bepaalde ondersteunin gen hadden, doch nooit een aanvraag had den ingediend. Beiden voorzagen de re- cu's van valse handtekeningen. bereikt ook gezinnen waarin de kinderen niet alles krijgen wat zij voor een gezonde groei nodig hebben I Storl nog heden op postgiro 273107 onder vermelding „Stille Armen" en met opgave van de wijze waarop de verantwoording moet plaatshebben: voorletters, pseudoniem, enz.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7