RENAULT ZWITSAL Uitgaan in Haarlem GROTE EXPOSITIE REDT HET KIND AUTOMOBIELEN „Room at the top" nerveus en gejaagd op de feiten HOEST UW KIND...? van moderne woninginrichting SLOT DEFECT? De negen Muzen FILM RO VEN I)E MIDDELMAAT Amsterdamse Opera toch op plaats van RAI-gebouw laai-Catia LEZEN EN LATEN LEZEN Recital van Robert JVeisz in Meesterserie De kunstenaars en de Europese Gemeenschap 1 u w Huis vairs $nOn KERSTMEDITATIE DOOR DS. D. TER STEEGE Gouden Snijdersmedaille voor C. Kolff Een jaar geëist tegen „bekeerde" overvaller Examens Voor goedo om éourxmmo vlooron KDILHOUT vloeren Griindgens gehuldigd Eilmonderscheidingen Verzending van zeepost DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 NIET VOOR DE EERSTE KEER heeft het thema van de jongen van eenvoudige afkomst, die zijn weg zoekt naar de top, gediend voor een verfilming, welke er de tragische accenten in opzocht en ze ons ter lering voorhield. Ik herinner mij de twee uur durende Amerikaanse film „Place in the sun", waarin wij ook worden gesteld tegenover het geval van zo'n knaap, vol maatschappelijke wrok, amper aan de oorlog ontgroeid, die verliefd wordt op een meisje dat van veel betere stand is dan hij. In die film had de jongeman even eens de moed opgegeven het meisje ooit nog eens de zijne te kunnen noemen. Hij ging in op de bewondering van een an der meisje. Op het moment dat het onge lofelijke waar wordt en zijn maatschap- oeiijke positie geen belemmering blijkt te hoeven vormen voor een huwelijk met het gefortuneerde wezentje van zijn dromen, hoort hij dat zijn vriendin een kind ver wacht. Tijdens een roeitochtje dat ze sa men maken, slaat ze overboord. Ket lijkt een ongeluk. De bewijzen, dat het dat niet was brengen hem in plaats van naar het altaar naar de gaskamer DE FILM „ROOM AT THE TOP" gaat van een soortgelijk thema uit. maar de jon geman vermoordt hier de vrouw, met wie hij een verhouding is aangegaan, niet. Hij is van haar gaan houden. Hij zal echter het meisje, dat hij zo graag tot de zijne wilde maken, moeten trouwen, ook al heeft hij haar niet lief. Ze verwacht een kind van hemZijn minnares komt om het leven. Beladen met de morele schuld van haar dood gaat hij het huwelijk aan, ein delijk genoeg durf opbrengend om de con sequentie van een levenshouding te aan vaarden. Ik vang opzettelijk deze filmbespreking aan met een vergelijking opdat uit de summiere inhoudsomschrijving blijkt hoe veel beide films van elkaar verschillen, al gaan zij van eenzelfde maatschappelijke situatie uit. Bij „Room at the top" ver geleken is de Amerikaanse film een doogewone detective, een slechtgemaak- te detective ook, want ik herinner mij hoe eraan werd getrokken om er alles maar dik op te leggen. Hoe anders is deze film. Zeker, men vindt er de angry young man, die de romancier John Braine is naar zijn roman werd het scenario ge schreven in terug. Men herkent de wrevel over de plaats der jongeren in de maatschappij. In regisseur Jack Clayton zal men zonder veel moeite een geestver want van Braine ontwaren. Doch wat doet dat er toe als er uitkomt wat men andere films over hetzelfde onderwerp bepaald moet ontzeggen: een eerlijke conclusie, een eerlijke benadering van een aange vochten situatie, een mannelijke oplos sing, die zich niet van de dingen afmaakt. De held van de film wordt helemaal niet afgeschilderd als een door de omstandig heden in een hoek gedreven jongen, die het ten slotte ook niet kan helpen. Hij is, zoals hij voor ons komt te staan, laf. Hij is bang voor de gevolgen van zijn daden. Hij stelt beslissingen uit. Hij denkt alleen aan zichzelf. Hij offert aan zijn blinde egoïsme anderen op. Wanneer hem de ogen open gaan, kijkt hij in de verwoes ting, die hij heeft aangericht, ook in de ruïne van zijn eigen leven. Doch hij ont trekt zich niet aan de laatste consequen tie. Hij trouwt met het meisje, dat van hem houdt. Hij durft tranen te laten om zijn fouten en vergrijpen. Hij zal en dat beseft men goed voor haar zijn. PRIJST MEN NU de film „Room at the top" om deze positieve slotsom, wanneer men de balans opmaakt staan er ter de bet- en creditzijde toch een aantal belang rijke posten, die men niet uit het oog mag verliezen. Bij alle waardering, die men kan opbrengen voor de realistische aanpak der feiten, de karakterisering van een ..inhoud", de kenschetsing van een mi lieu, de film gaat overdadig ver in de uit beelding van de liefdesverhouding tussen de getrouwde vrouw en haar jonge min naar om nog helemaal oprecht te zijn. Het aantal kussen staat omgekeerd even redig tegenover de belangstelling, welke men op het laatst voor hun intieme roer selen kan opbrengen. Die gaat bijna te loor. De verhouding zelf is prachtig aan gegeven en uitgewerkt in de dramatische spanningen, welke ze oproept. De acteer prestatie van Simone Signoret is bepaald frappant, omdat men de wezenlijke ge voelens van haar minnares zuiver kan on derscheiden van de schijn. Haar emoties. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 gesteld tegenover die van de man, die ze voelt te zullen verliezen, zijn waarlijk ontroerend. Zo is er meer wat ontroert en dan ineens weer verbaast, omdat de filmer het contact met de werkelijkheid heeft verbroken: het pak slaag, dat de jongeman krijgt bij voorbeeld als hij een meisje van de straat neemt tot troost en het merkwaardige feit, dat zijn vrienden hem, dof geslagen, zomaar weten te vin den. Dat zijn onwaarschijnlijkheden, die men in deze film niet verwacht. Te zeggen dat ..Room at the top" u blij stemt, nee. dat zou niet opgaan. Ze is triest en uitzichtsloos. maar dat moet men er voor over hebben. De heldere, harde fo tografie en de zin voor feiten maken de film tot een kunststuk, het overvloedig ge brek aan rust doet afbreuk aan de ontvan kelijkheid bij de toeschouwer. Het is een nerveus en geiaaad gemaakte film van een man, die haast niet kon wachten met te vertellen wat hij op zijn hart had. Men denkt hem alleen puur verstandelijk be zig te zien. Maar het hart ziet men ten slotte ook. P. W. Franse Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" Lange Veerstraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem B. en W. van Amsterdam delen de ge meenteraad in een nota mede. dat zij er niet in zijn geslaagd een geschikter ter rein voor het vestigen van een operage bouw te vinden dan dat van het oude R.A.I.-gebouw aan de Ferdinand Bol straat. De raad wees dit laatste terrein voor de vestiging van het operagebouw vo rig jaar aan met de beperking: „Tenzij binnen een jaar een ander terrein zou blij ken beschikbaar te zijn". Sedertdien zijn vele plannen meest van particulieren ter kennis van B. en W. gebracht. Zo zijn gesuggereerd: de Weesperriraat, het Weteringcircuit, het Museumplein achter het Rijksmuseum, het Olympiaplein. het Vondelpark en het Kleine-Gartmanplantsoen op de plaats van het Huis van Bewaring. Geen dezer plaatsen komt naar de me ning van B. en W. in aanmerking voor de bouw van de opera. De bezwaren zijn voor al gelegen in de verkeers- en de parkeers- problemen op de onderscheidene punten en in de hoge kosten. B. en W. blijven van mening, dat het terrein van het oude R.A.I.-gebouw de schoonste ligging van een dergelijk ge bouw garandeert, namelijk geheel vrij van omringende bebouwing en van ver keerswegen. Het terrein is 4 ha en 50 a groot en biedt de architect gelegenheid tot een goede ruimtelijke ontwikkeling. Het is in het stadsgeheel centraal gelegen. Het gebouw zal 1400 zitplaatsen moeten bevat ten. Gerekend is op een oppervlakte van ongeveer 7500 m2 en een inhoud van onge veer 140.000 m3. TONEEL Vrijdag 25 december. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Hier met de poet" van Félicien Marceau onder regie van Guus Oster. mcf onder anderen Ank van der Moer, Kilty Janssen, Joan Remmelts en Louis Borel. Zaterdag 2G december. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstelling van ..De dolleman" van Jean Anouilh onder regie van Cees Laseur en met medewerking van onder anderen Paul Steenbergen. Elisabeth Andersen, Gijsbert Tersteeg en Kitty Kluppel. Zondag 27 december. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft opnieuw een voorstelling van „Hier met de poet" van Félicien Marceau. Maandag 28 december. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van ..De Gijzelaar" van Brendan Behaw onder regie van Han Bentz van den Berg, met ondermeer Johan Fiolet, Lqus Hensen, Sophie KohierVan Dijk'. Heieen van Meurs, Femke Boersma en Mimi Boesnach. Maandag 28 december. Minerva. 14 uur: Toneelgroep Podium geeft een voorstel ling van „Het toverdoosje". Maandag 28 december, Minerva, 20.15 u.: Toneelgroep „Podium" geeft een opvoe ring van ,.'t Gaat om je leven" van Hel mut Harun. Vrijdag 1 januari, Stadsschouwburg. 20 u.: Toneelgroep „Ensemble" geeft de première van „De vluchtelinge" van Ugo Betti onder regie van Cruys Voor- bergh. De hoofdrollen worden vertolkt door Sigrid Koetse, Ton Kuyl, John Soer, Chris Baay. Peronne Hosang en Bob Goedhart. Het decor ontwierp Johan Greter. Zaterdag 2 januari. Stadsschouwburg. 20 uur: Het cabaret Tom Manders geeft een voorstelling van ..Saint Germain des Prés" met medewerking van Tom Man ders, Cor Steyn en het „Hotcha trio". MUZIEK Zaterdag 26 december. Concertgebouw, 14.30 uur: Het Haarlems Gemengd Koor geeft een uitvoering van 't Weihnachts- oratorium van J. S. Bach. Solisten zijn Bep van ZutphenWagener, sopraan, Annie Hermes. alt, Han le Fèvre, tenor en Herman Schey, bas. Maandag 28 december. Grote Kerk. 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekend gemaakt. Woensdag 30 december. Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest geeft een concert onder leiding van Henri Arends. met solistische medewerking van de pianist Nikita Magaloff. Het programma vermeldt werken van Tsjaikofsky, Dvorak en Moussorgsky. Dageliiks, in 't Goede l:ur tot 3 januari, 2122 uur: Klassiek grammofoonolaten- concert van werk van Haydn en Mozart; JjH" CHcRIE In de Nieuwe Tilburgse Courant wordt te koop aange boden „een patisché gasoven". Geef mij maar patischérie uit een ouderwetse kolen-oven. KOP (I) Indien ik geroepen ware de prijs voor de mooiste kop-van-het-jaar te verlenen, dan zou ik dat doen aan Dé Telegraaf voor deze: SJAH: „IK REN DOLBLIJ DAT IK WEER HUW' en ik vermoed dat Naatje, de naar stige keukenprinses, mijn keuze zou toejuichen. KOP (11) Toch maakt diezelfde Telegraaf nog wel eens een vergissing, wan neer het koppen betreft. Zo zag ik deze: APRIL: DE GAULLE NAAR MAC én IKE Wat natuurlijk had moeten zijn: APRIL: CHARLEY NAAR MAC cn IKE ACTIEF Naar aanleiding van de Domela Nieuwenhuis-Tentoonstelling in Am sterdam schrijft de Nieuwe Rot terdamse Courant: „Gebogen over de stukken, turend op oude papieren, treedt de figuur van Domela Nieuwenhuis naar voren." 't Lijkt mij lastig, turen én tegelijk naar voren treden. Waarom maakt die oude man het zichzelf zo moei lijk? Z LE Elseviers Weekblad consta teert dat de zeebodem van alles ver bergt, onder andere „waaierende, grazige weiden". Waaierende neem ik aan. Maar gra zig? Of is dat voor de zeekoeien? lala rins Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Christie. En het einde is de dood..: Dayan, Ik slaap met mijn geweer; Greene. Ge heim agent: Neyssel, De onvolmaakt schurk: Walschap, De familie Roothooft; AUingham. No love lost: Bradbury, The Martian chronicles; Spring. All the day long. Ontwikkelingshoeken: van Praag. Spiegel der Chinese beschaving: Franzon. De psychologische test: Verzuiling, een Nederlands probleem al of niet voorzichtig benaderd door J. Blokker. R Campert e.a.; Eis. Van palissade tot atoombun ker; Bar en zuster Josine. Probleemkinderen: Scheikunde voor het dagelijks leven door Groen e.a.: Bokma. Pcnkala en van Praag. De wereld van het dier ontsloten: Doekscn. Prisma katten boek; Veering, Spelenderwijs (zuiver) Neder lands: Giacosa. Come le Goglie: Pirandello, Ma- schere r.ude: l'Amica delle moglinon si sa come - Sogni:Verga. Teatro; Knuvelder. Handboek tot de geschiedenis der Nederlandse letterkunde, dl. 3; van de Wateren, Volksdansen: Winkler Prins van de kunst, dl. 3 (leeszaal): Schwerke. Alexan dre Tansman. compositeur polonais: Eduard van F-einuni; Wendt, Het begon in Babel, de ontdek king der volken: Evans. Leven in dd Middel eeuwen: St. John, Ben-Gurion: Juliana Regina 1959 (leeszaal): Capote, Een huis vol bloemen: Ruggiero. Storia del liberalismo europeo: Gilar- deni, II gotico; Comandini. Vittorio Emmanuele II. van 27 december tot 3 januari werk van Corelli en Bach. AMATEURTONEEL Dinsdag 29 december. Stadsschouwburg, 20 uur: De r.-k. toneelvereniging „Lu- damus" geeft een voorstelling van „Al mijn zonen" van Arthur Miller. DIVERSEN Zaterdag 26 december. Concertgebouw, 20 uur: Revue met onder andere Willy Alberti, Rudi Carrell. Willy Vervoort, 3 Jacksons, Spelbrekers, Butterflies, Selvera's en Tonny Bakkenes. Zondag 27 december. Concertgebouw. 14.30 uur: Kindercircus „Fantasto". Zaterdag 2 januari, Concertgebouw, 20 u.: Oliebollenavond van de P.v.d.A., waar aan ondermeer aan meewerken Cobi Schreyer en Ben Hogeweg (voordracht). TENTOONSTELLINGEN Museum „liet Huis Van Looy": Tot 18 januari: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellisten- kring. Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 14 17 uur. Op nieuwjaarsdag gesloten. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse. Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten, 1017 uur. Bisschoppelijk Museum, .lansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. 10—17 uur; zondagen 1317 uur. In de grote zaal de expositie „Kerkbouw nu". Niet geopend op donderdagavonden 24 en 31 decem ber, maar wel op woensdagavonden 23 en 30 december van 1921.30 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Tot 11 januari expositie ..Kunst in het klein, de schoon heid van oude tegels". Dezelfde openingstijden. Spaarnelaan 25: „Chez Nous", expositie van werken van de schilder Frans Funke. Tot 28 december. Dagelijks ge opend van 1117 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. op zondagen van 1417 uur. In 't Goede Uur: Tot 1 januari: Exoositie van tekeningen van Georg Rueter. Dagelijks geoDend van 10 tot 22 uur. Kunstzaal „Oud Ambacht": Tot 11 ianuari expositie van werk van Chris van Voorst. Dagelijks geopend van 1117 uur en des zondags v n 1317 uur. De pianist Robert Weisz zal op maandag 25 januari in het Concertgebouw te Haar lem een recital geven m de Meesterserie. Ooorspronkelijk zou Cor de Groot die avond zijn opgetreden, maar wegens in dispositie van diens rechterhand heeft men een andere pianist moeten zoeken. Robert Weisz zal werken spelen van Schumann, Beethoven, Ravel en Prokofjef. In een te Amsterdam gehouden bijeen komst van organisaties van beroepsbeoe fenaars op het gebied van toneel, muziek, film, radio en televisie enzovoorts, uit vier van de landen van de Gemeenschap pelijke Markt, die de grote meerderheid van de beroepsbeoefenaars op de genoem de gebieden in hun land vertegenwoor digen, is met nadruk vastgesteld dat de kunst, als een van de hoogste uitingen van de nationale cultuur, niet met han delswaar gelijkgesteld kan worden en dat zij in elk land de steun en de bescherming dient te genieten die haar de gelegenheid geven in volledige onafhankelijkheid zich te ontwikkelen en tot bloei te komen. Zij beschouwen het als een dwingende nood zaak voor hun organisaties, de materiële en geestelijke belangen van de beroeps beoefenaren op het gebied van de kunst te verdedigen. Te dien einde hebben zij besloten: een commissie in te stellen, die tot taak heeft permanente onderlinge be trekkingen tussen hen tot stand te bren gen; alle vak- en beroepsorganisaties zon der onderscheid van de landen van de Gemeenschappelijke Markt op te roepen zich bij hen aan te sluiten, teneinde de noodzakelijke middelen tot bescherming te versterken; aan de bestaande interna tionale federaties, met name de F.I.M., de F.I.A. en de F.I.A.V., die de beroepsbeoe fenaars op het gebied van de muziek, de toneelkunst en het variété omvatten, alle inlichtingen te verstrekken omtrent hun werk Advertentie wegens zeer grote belangstel ling óók geopend op: zondag 27 december van 2.30-6 uur en 's avonds van 7-9 uur; van maandag 28 t/m donderdag 31 december en zaterdag 2 jan.: van 9-12 uur en van 2-6 uur (dinsdagmiddag gesloten). tel. 02510-3641 (300 meter vanaf station) De slagzin „Redt een kind" waarmee wij in de laatste weken overrompeld zijn, is inderdaad ingeslagen. Hoewel hier waarschijnlijk van een toevallige samen loop van omstandigheden gesproken moet worden hadden de initiatiefnemers, psy chologisch gezien, voor hun actie nauwe lijks een gunstiger tijd van het jaar kun nen bedenken dan het slot. December is immers bij uitstek de maand van het kind. Voor de kinderen, waarop in de afge lopen dagen onze aandacht is gevestigd, is geen plaats, zelfs niet in een herberg en zij liggen in doeken gewikkeld. Op hen zijn de versregels van de dichter Freek van Leeuwen van toepassing; Daar zijn er zovelen verleefd, verstomd, In bitt're ellende tesaamgedromd, Zovelen van 't licht vergeten. Wij zullen er ons allen over hebben verheugd, dat de actie „Redt een kind" zo'n grote weerklank heeft gevonden on der ons volk en dat er door de vele gaven wat licht is gebracht in talrijke kleine levens, of, nog sterker, dat er inderdaad kinderen door worden gered. Ondertussen is de actie al weer over zijn hoogtepunt heen. Wij leven snel. Straks is er weer iets anders. Doch voor dat de slagzin uit uw geheugen verdwijnt, wil ik hem, met een variatie, op de dag vóór het' kerstfeest nog hanteren door dit appèl te doen: Redt Het Kind! Redt Het Kerstkind! Het is namelijk zo. dat dit Kind, van avond, vannacht en morgen dreigt onder te gaan onder een lawine van sentimen taliteit. onder een vracht kerstbomen, on der een zee van kaarslicht, onder een reeks gevoelige kerstverhalen, onder stapels rood papier, onder dure hulst en vele flessen wijn. Het Kind wordt daar immers ieder jaar door ons allen onder bedolven, zó dat wij het ternauwernood kunnen vinden. Het heeft er veel van, dat wij dit alles met opzet doen. Wij haten immers de gedachte, dat een kind in een tochtige stal moet liggen en dat de kleertjes vodden zijn en dat wij daar iets mee te maken zouden hebben. Goddank, Algerije is ver en wat zich daar afspeelt, wij zien het niet. Wij doen trouwens voor die kinderen onze plicht en storten een rijksdaalder of een tientje. Het Kind uit de stal van Bethlehem maakt het ons echter veel moeilijker. Het komt in de komende uren als het ware op ons af en wil ons huis, ons hart binnen. Daarom zeg ik dringend tegen u en tegen mijzelf, dat wij dit Kind toch zullen red den. want voordat wij het in de gaten krijgen, hebben wij het omgebracht in onze burgerlijke gezelligheid of misplaatste vroomheid. Daarom: Redt Het Kind! U kunt dit niet doen door een girobiljet in te vullen of door uw baard te ver kopen. U zult dit alleen maar kunnen doen door dit Kind te aanbidden als uw per soonlijke Heer. als degene die goed ge maakt heeft wat u verknoeit, als degene die bereid en in staat is om u te helpen. Die aanbidding kan plaats vinden niet dankzij, maar ondanks onze verlegen en potsierlijke manier van kerstfeest vieren, waaraan ik even hard meedoe als u. Overigens, het geweldige van het kerst feest is niet datgene wat wij doen, maar wat het Kind doet. Wat doet het dan? Het Kind redt ONS Als het groot wordt redt het lichtekooien en collaborateurs. Magere Josjes en knoeiende boekhouders, zondige mensen, die hun leven' verprutsten. Toch is zelfs dit nog niet de geweldigste pres tatie van het Kind. Hij bleek tot de onge lofelijkste daden in staat. Hij kon ook de moeilijkste gevallen redden. Dat zijn de nette burgermensen uit de fatsoenlijke buurten, de mensen die diep in hun hart vinden, dat Onze Lieve Heer het toch maar aardig met hen heeft getroffen; de men sen die vinden, dat hun buurman toch peen reden tot klagen heeft, omdat zij immers aan ieder het zijne geven. Bijna zijn deze mensen de hopeloze gevallen, maar Het Kind staat in Zijn liefde en kracht om te redden nergens voor! Laten wij, in Gods naam, dit Kind red den. Want Hij is de enige, die ons kan redden. Komt. laten wij aanbidden die Koning* De voorzitter van de Stichting Generaal Snijders Fonds, dr. ir. M. H. Damme, heeft de gouden Generaal Snijders-medaille overhandigd aan de heer C. Kolff, voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, tijdens een openbare vergadering van het stichtings bestuur in de Rolzaal aan het Haagse Bin nenhof. De medaille en de daaraan ver bonden oorkonde worden steeds na een tijdvak van drie jaar als erkenning van bijzondere verdiensten voor de Neder landse luchtvaart uitgereikt. Behalve aan generaal Snijders (1932) viel deze eer ach tereenvolgens te beurt aan dr. A. Plesman (1935), dr. ir. M. H. Damme (1938), Prins Bernhard (1950), luitenant-generaal-vlie- ger b.d. I. A. Aler (1953) en postuum aan Gerben Sonderman (1956). Een gevangenisstraf van een jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk was de milde eis van de officier bij de Haagse rechtbank tegen de 26-jarige bankwerker B. H., die een overval had gepleegd op een 79-jarige dame te Voorburg. Gemas kerd en met een dolk in de hand had hij zijn slachtoffer in haar woning tot afgifte van een beurs met 40 gedwongen. De bejaarde vrouw vroeg daarna haar over valler het masker van zijn gezicht te doen en met haar te willen praten, aan welk verzoek de man voldeed. Daarop nam de vrouw een Bijbel en begon eruit voor te lezen. Het duurde niet lang of de bank werker bekende onder tranen dat hij zich zelf een slecht mens vond. Met een kos tuum, een paar schoenen, overhemden en sokken, hem geschonken door de bejaar de dame vertrok hij later na beloofd te heb ben, zijn leven te zullen beteren. De por temonnee met 40 nam hij echter ook mee. Twee dagen na haar avontuur deed de vrouw op aandringen van een dominee alsnog aangifte. Enkele dagen later over leed zij aan een hartverlamming. Terzelf- dertijd werd de overvaller, de echtgenoot van de werkster van de Voorburgse. ge arresteerd. Amsterdam. Geslaagd voor het eindexamen van liet Nederlands Instituut van Accountants: J. G. G. van Leeuwen en J. P. Steman, beiden te Haar lem en G. Verbeek Santpoort. Advertentie HAARLEM (Van onze correspondent in Bonn) De zakelijk leider, regisseur en hoofd rolspeler van het Hamburgse Theater Deutsches Schauspielhaus, Gustaf Griind gens. is dinsdag zestig jaar geworden. Al om in de Bondsrepubliek heeft men van deze verjaardag gebruik gemaakt om deze bijzondere acteur lof toe te zwaaien. De stad Hamburg vereerde hem gisteren met haar medaille voor kunsten en weten schappen; de deelstaat Noordrijn-Westfa- len benoemde hem tot hoogleraar honoris causa, waardoor men in den vervolge zal spreken van professor Gustaf Gründgens. De acteur is onlangs in Hamburg terugge keerd van een succesvolle tournee door de Sovjet-Unie met Goethe's Faust I. Schil ler's Wallenstein en Von Klcist's Zerbro- chener Krug. NEW YORK (UPI) De Amerikaanse nationale filmraad heeft „Wild strawber ries" van Ingmar Bergman gekozen als de beste niet-Amerikaanse film van dit jaar. Bergman wordt geprezen om zijn kwaliteiten als regisseur en scenario schrijver. De beste regisseur van het jaar werd echter Fred Zinnerman. de ma ker van „The nun's story". De mannelijke hoofdrolspeler uit Berg man's film, Victor Seastrom, werd geko zen als de beste acteur van het jaar. Op de tweede plaats komt de Engelse film „Room at the top". Simone Signoret kreeg voor haar vertolking in deze film het predikaat beste actrice van het jaar. Dame Edith Evans werd onderscheiden voor de beste vrouwelijke bijrol, voor haar vertolking in „The nun's story". De onder scheiding voor de beste mannelijke bijrol ging naar Hugh Griffith („Ben Hur"). Schadevergoeding. Josef von Stem berg, de maker van „De blauwe engel", heeft de 20th Century Fox aangesproken voor een schadevergoeding van een mil joen dollar. Von Sternberg is van mening dat de maatschappij, die dit jaar een „remake" van „De blauwe engel" liet ver schijnen, zijn auteursrechten op de origi nele versie die in 1929 in Duitsland werd vervaardigd heeft geschonden. Gedenkteken in Apeldoorn. Apel- doorns definitieve gedenkteken voor de gevallenen, dat ontworpen is door de Am sterdamse beeldhouwer C. Hund en dat thans gereed is gekomen, zal op 4 mei 1960 worden onthuld. Het drieënhalve meter hoge monument, dat in brons gegoten is door de Haarlemse Bronsgieterij Binder, krijgt een plaats in het Oranjepark nabij de vijver. Het monument komt te staan op een sokkel vm 50 cm hoogte. Rond het gedenkteken wordt een pleintje gemaakt van 6 bij 4 y, meter. Beeldhouwer Hund heeft een mannenfiguur ontworpen, die de nationale vlag uitrolt Monumentaal werk. Aan de Amster damse kunstenaar H. M. M. op de Laak is door Esso Nederland n.v. opdracht gegeven een kunstwerk te vervaardigen, dat een plaats zal krijgen op het gazon voor het administratiegebouw van de Esso Raffi naderij Rotterdam in het Botlekgebied. Het monumentale kunstwerk zal bestaan uit een 20 meter lange en 2.20 meter hoge muur van beton, welke aan beide zijden zal worden bekleed met ceramisch mate riaal. Aan de ene zijde wordt het ontstaan van aardolie in beeld gebracht, aan de andere zijde worden de vier belangrijkste toepassingen van petroleumprodukten namelijk als bron voor licht, warmte, voortstuwing en als grondstof voor de petrochemie uitgebeeld. Wim Sonneveld. Wim Sonneveld zal in 1960 weer verschillende malen voor de televisie werken. Op 3 januari wordt in Diligentia in Den Haag het tournee met het cabaretprogramma „Rim ram" afge sloten. Daarna gaat Sonneveld enige tijd naar Frankrijk om vervolgens de leidende figuur in drie AVRO-weekendshows te zijn. Ook staan voor 1961 weer twee tele visie-uitzendingen voor de BBC op het programma. Openluchtspel. Op voorstel van zijn toneelcommissie heeft de culturele raad van Opsterland besloten in de komende zomer zes openlucht-opvoeringen te doen geven van het spel „Er komt een engel naar Babylon" van de Zwitserse schrijver Fr. Dürrenmatt. Van dit stuk heeft Op sterland voor de zomer van 1960 in Ne derland het alleenrecht wat opvoeringen betreft. Er doen in Beetsterzwaag honderd personen aan de opvoering mee. Zij zullen spelen onder regie van Jef van der Heijden Architectuur. Een aantal Europese architecten heeft belangstelling getoond voor een prijsvraag voor het ontwerp van een nieuwe rooms-katholieke kathedraal in Liverpool. De aartsbisschop van Liver pool, dr. J. C. Heenan, heeft aangekondigd, dat 686 architecten deelnemen aan de prijs vraag voor een nieuwe kathedraal van Christus Koning. Hoewel het Koninklijk Instituur van Britse Architecten heeft ver ordend dat alleen architecten uit Groot- Brittannië, het Gemenebest en Ierland mo gen meedingen, heeft de aartsbisschop erop gewezen dat buitenlandse architecten zich kunnen associëren met architecten uit het gemenebest De uitverkoren architect zal volgend jaar bekend worden gemaakt en er zal in Liverpool een tentoonstelling wor den gehouden van de ingezonden ontwer pen. Poolse jazzband. Door bemiddeling van het Nederlands Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen (N.B.B.S.) zal een jazzband uit Polen van 10 januari tot 2 februari 1960 een tournee door Ne derland maken. De organisatie van deze tournee is in handen van de heer Ben Es- sing te Blokker. Deze band, het Modern Jazz Quartet van Jan Krasnicki de Gliwice, wordt in Polen beschouwd als een bijzonder goede expo nent van de moderne Poolse stijl, aldus het N.B.B.S. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de corespondent ie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter rfe naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Zaanland 28 dec en mj. Alber ts Dodero 29 dec.: Australië: s.s. Overijsel 27 dec en m.s. Willem Ruys 29 dec.; Brazilië: m.s. Ruhr- stein 27 dec. en ms. Kennemerland 29 dec.: Canada: s.s. American Reporter 28 dec. en s.s. Black Hawk 29 dec.: Chili via New York 29 dec Indonesië: m.s. Karimun 29 dec.; Ned. Antillen: m.s. Medon 28 dec.; Nieuw Zeeland: m.s. Willem Ruys 29 dec.: Suriname: m.s. Norinda 28 dec. en Willemstad 29 dec.: Unie van Z.-Afrika en z w - Affika: s.s. Rempang 29 dcc.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11