Caballera 0 Kilometer boekenplanken Generaal Burns: omleggen van Jordaan inbreuk op bestand Voor de Stille Armen Gedeeld geluk Prccht handen r Van dag tot dag Ontploffing in mijn in Zuid-Afrika, 25 doden Ook Japanse lening voor verbetering Suezkanaal? Ioe is het ontstaan?^ Dit woord: BEWUSTELOOS .J Argentijnse president zal Europa bezoeken Zoekt U iets beters Beroep van Rudolf Hess in Straatsburg afgewezen NABIJE OOSTEN Kassems uitlatingen isoleerden Irak geheel Dr.. Van Roijen sprak met Dillon RARER tub# 95 Britten sturen elkaar 750 miljoen kerstkaarten DOOR CARCIA DE LEON (*Pr Op de vaatótoel DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 HAARLEMS BAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het stemt tot bijzonder grote voldoening, dat het beroep van het Haarlemse Comité voor de Stille Armen op de Haarlemse burgerij een algemene weerklank heeft gevonden en dat de opbrengst van de Kerstactie daardoor gestegen is tot het bedrag, waarop het Comité voorzichtig had gehoopt. Een schitterende reactie van onze lezers op de aanbevelingen, die wij van dag tot dag in ons blad publiceerden in velerlei vorm, heeft ons vertrouwen op de burger zin en de spontaneïteit der Haarlemse in gezetenen volledig gerechtvaardigd. Nog nooit is de opbrengst voor deze sympa thieke en zozeer noodzakelijke Kerstactie zo hoog geweest. Het jaar 1959 is inder daad een topjaar geworden en dat ondanks alle tegenwerkende factoren. Want er zijn dingen, die deze actie doorkruisten en be lemmerden, te over geweest. Andere spectaculaire inzamelingen zo als die van „Redt een kind" en voor het ongelukkige dorp Fréjus vroegen de cha ritatieve aandacht en bovendien kwamen de voorbereidingen voor de december- feesten ook dit jaar uiteraard met kopzor gen voor iedereen. Doch dat alles heeft niet kunnen verhinderen, dat een onge dacht groot aantal mensen de tijd en de vrijgevigheid heeft gevonden om even bij ons binnen te lopen of hun girobloc te ne men ten bate van hen, die met grotere kopzorgen zaten dan alleen maar de voorbereiding van feesten. En zo is het recordbedrag bereikt, dat vandaag als slot van onze verantwoor dingslijsten kan worden afgedrukt op deze pagina. Dit bedrag vertegenwoordigt gro te en kleine giften, uiteenlopend van groot te en herkomst, doch alle, zonder uitzon dering, geschonken uit dezelfde edele over weging en met dezelfde liefde voor de lij dende evenmens. Daarom waren ze ook alle, van klein tot groot, zo welkom en wij kunnen onze lezers verzekeren dat al die duizenden bedragen en bedragjes met even grote dankbaarheid in ontvangst zijn genomen. Ongeveer duizend behoeftigen, gezin nen zowel als alleenstaanden, jonge en oude mensen die getroffen zijn door een onfortuinlijke situatie en die gedoemd zijn om af te wachten wat anderen voor hen willen doen, zullen vandaag een blijder Kerstfeest vieren dan zonder deze massa le geste van meegevoel mogelijk zou zijn geweest. Die overtuiging moge allen wier medewerking in welke vorm wij die ook hebben mogen krijgen, voldoening geven van hun offer. Ook hun Kerstfeest zal er een vreugdevoller toets door krijgen en aan betekenis winnen. Wij danken allen, gevers en medewer kers, namens hen die vandaag het tast bare bewijs van algemene daadwerkelij ke belangstelling voor hun noden in han den zullen hebben. En wij hopen en zijn er zeker van dat deze prachtige Haar lemse traditie zal blijven leven zolang er lijdende mensen in onze stad zullen zijn. Tot volgend jaar dus! Het moge voor u allen in alle opzichten een gelukkig jaar zijn zó gelukkig dat u ook dan weer van uw geluk zult kunnen mededelen aan hen, die geluk tekortkomen. WELKOM, Oranje-Vrijstaat (Reuter) In de goudmijn President Steyn in Wel kom (Oranje-Vrijstaat) heeft zich woens dagnacht een ontploffing van mijngas voorgedaan. Hierbij kwamen 25 mensen onder wie 23 niet-blanken, om het leven TOKIO (UPI) Volgens het persbureau Kyado voert de Bank van Tokio op het ogenblik onderhandelingen met de Ver enigde Arabische Republiek voor het ver strekken van een lening ter verbetering van het Suezkanaal. De Bank doet dit op >en verzoek van de Wereldbank om aan iaar lening van 56'/» miljoen dollar nog en lening toe te voegen. De Bank van Tokio is een van de negen buitenlandse - nken die branches in de VAR hebben Het achtervoegsel -loos was vroegei 'en zelfstandig woord, samenhangend met de werkwoorden lozen, lossen er. verliezen Het betekende: los van, leeg vergeefs. In het Duits is die zelfstan- digheid nog niet geheel verloren ge gaan. Daar kent men zegswijzen als ich bin mein Geld los (kwijt) In het Middelnederlands komt voor: van den live los voor: levenloos. In het Nederlands van nu is de be tekenis van -loos verzwakt tot* zonder zoals blijkt uit woorden als: pijnloos draadloos geruisloos, trouweloos, werk loos. Men ziet dat-loos hier steeds ach ter een zelfstandig naamwoord staat Men vindt het echter ook achter werk woordsvormen: reddeloos, roerloos enz Uit het bovenstaande blijkt dat bewus teloos geen zuiver Nederlandse vorm heeft. Wij kennen noch een zelfstandig naamwoord bewust noch een werk woordsvorm bewust. Het Duits kent evenwel bewusztlos van een ouder zelf standig naamwoord Bewuszt. Daaraan is ons woord bewusteloos ontleend. BUENOS AIRES (UPI) In Buenos Aires is officieel medegedeeld, dat presi dent Frondizi in de eerste helft van juni bezoeken zal brengen aan Europese landen. Het staat vrijwel vast, dat het Argen tijnse staatshoofd een bezoek zal brengen aan Rome. Advertentie Rook dan morpen eeng (CONSTANTE KWAUitiO EEN LAURENS PRODUCT Mevrouw Van der Willigen uit Rotter dam zal haar 75ste verjaardag in Malaga (Spanje) vieren. Zij heeft vier kinderen en veertien kleinkinderen, die zij nog nooit tezamen bijeen heeft gezien. Haar vier getrouwde kinderen wonen in Haarlem, Rotterdam, Johan nesburg en Kaapstad. Mevrouw Van der Willigen is nu met haar familie uit Haarlem en Rotterdam per vlieg tuig naar Spanje vertrokken, waar de familieleden uit Zuid-Afrika zich bij hen zullen voegen. Tot 3 januari blijft de familie in Malaga bijeen. Mevrouw Van der Willigen met haar familie leden uit Haarlem en Rotterdam op het vliegveld van Brussel. STRAATSBURG (Reuter UPI) De commissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa, heeft gewei gerd een verzoekschrift van de voormali ge Duitse nationaalsocialistische leider Rudolf Hess te behandele^, waarin deze verzoekt op vrije voeten te worden gesteld. Hess is door het internationale gerechts hof van Neurenberg wegens oorlogsmis drijven tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft, via zijn verdediger, bij de commissie doen aanvoeren dat hij in vrijheid zou moeten worden gesteld, omdat hij te Neurenberg werd veroor deeld voor een misdrijf, dat ten tijde van het proces niet in het internationale recht was geboekstaafd. Het tribunaal in Neurenberg heeft in dertijd echter bepaald dat Hess en de andere nazi-bonzen strafbaar waren omdat zij daden hebben begaan die, al zijn ze niet alle met name in het volkenrecht genoemd, toch strijdig waren met de alge meen in beschaafde landen geldende rechtsbeginselen CAIRO (UPI) De Canadese generaal- majoor Burns, die op 28 december het opperbevel over de UNO-strjjdkrachten In de strook van Gaza zal overdragen aan generaal-majoor Giani, heeft tijdens een persconferentie woensdag te Caïro ver klaard dat een Israëlisch plan, om de loop van de Jordaan te veranderen, een inbreuk betekent op de wapenstilstands bepalingen tussen Egypte en Israel. Hij verklaarde, dat de situatie in de gedemilitariseerde zone tussen Israel en het Syrisch deel van de Verenigde Arabi sche Republiek zou veranderen als het Israëlische plan wordt uitgevoerd en dat er uit dien hoofde sprake zou zijn van een schending van het bestand. PORT SAID (AFP) President Nas ser van de V.A.R. heeft woensdag in Port Said verklaard dat de V.A.R., wat haar betrekkingen met het buitenland betreft, bereid is het verleden te vergeten en een nieuw tijdperk te beginnen. Nasser verklaarde dit in een rede na af loop van een militaire parade ter herden king van het feit, dat Franse en Britse troepen drie jaar geleden uit de Suezka- naal-zone teruggetrokken werden. In verband met de verklaring van pre mier Kassem van Irak over het Pales tijnse vraagstuk, zei Nasser: „Wij zijn niet zoals Kassem 1.600 km van de Israë lische grens verwijderd. Wij leven aan de grenzen van Israel en moeten te allen tijde op onze hoede zijn voor agressie". Zoals bekend heeft Kassem gezegd dat het Palestijnse vraagstuk slechts opgelost kan worden door de vorming van de staat Palestina, met inbegrip van alle „geroof de" delen en dat Irak een dergelijke staat met alle middelen zal helpen. Nasser noemde Kassem in zijn rede „assem", hetgeen misdadiger betekent. AMMAN (Reuter) De Jordaanse mi nister-president, Madjali, heeft de Iraak- se minister-president, Kassem, woensdag beschuldigd communist te zijn en Irak te isoleren van de andere Arabische staten. Madjali zei dit in een commentaar in het parlement op de rede, die Kassem dins dag over Palestina had gehouden. Nu de gehele Arabische wereld sa menwerking en eenheid wenst om het hoofd te kunnen bieden aan de vijanden van het Arabisme en de islam, beschouwt de Jordaanse regering Kassems toe spraak als een aanslag op het Arabische nationalisme, aldus Madjali. Kassem en de anderen weten heel goed dat de Palestijnse kwestie alle Arabieren aangaat en niet kan worden opgelost door één Arabische staat. Jordanië heeft, zei hij, er nooit aan gedacht de kwestie al leen op te lossen en het zal blijven stre ven naar een oplossing in samenwerking met de andere Arabische staten. Perzië versterkt grens TEHERAN (Reuter) Perzische straal jagers zijn naar het grensgebied tussen Perzië en Irak gevlogen om de daar op gestelde tanks en zware artillerie te ver sterken, zo is van officiële zijde in Abadan meegedeeld. De tanks en de zware artil lerie waren al eerder naar dit gebied overgebracht. De spanning tussen Perzië en Irak is de laatste tijd toegenomen nadat premier Kassem van Irak aanspraak had gemaakt op een strook grond bij het oliecentrum van Abadan. Uit het gebied van Abadan wordt ge meld, dat Irak daar troepen samentrekt. Vijf met zware wapens uitgeruste Iraak- se brigades zouden stellingen hebben in genomen tegenover de Perzische grens posten te Fakeh. De Perzische bevelheb ber in dit gebied zou om versterkingen voor de grensposten gevraagd hebben. WASHINGTON (UPI) Een functiona ris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerikaanse diplomaten ontmoetingen hebben gehad met beide partijen in het Perzisch-Iraakse grensgeschil, om te pogen een kalmerende invloed uit te oefenen. „We hebben met beide zijden gesproken en hun verzocht niet hun jasje uit te trek ken", aldus de zegsman. De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heeft dins dag een half uur gesproken met de Ameri kaanse waarnemende minister van Bui tenlandse Zaken, Dillon, over diens be sprekingen met Europese leiders over handelskwesties. De ambassadeur wilde na afloop geen bijzonderheden aan ver slaggevers meedelen. Het was een alge mene bespreking, aldus de heer Van Roijen. In antwoord op een vraag zei de ambas sadeur dat hij tijdens zijn gesprek met Dillon het Nederlandse verzoek om lan dingsrechten voor de K.L.M. aan de Ame rikaanse westkust niet ter sprake heeft ge bracht Besprekingen over deze kwestie zullen op 7 januari te Washington begin nen. De Nederlandse delegatie zal, aldus dr. Van Roijen, worden geleid door de heer E. G. Stijkel, staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat. Advertentie Uen nimmer ruw of schraal Het is de Hamamelis die het 'm doet (Van onze correspondent in Londen) De Britse „Tante Pos" heeft het op dit moment waarschijnlijk drukker dan haar zusters in het buitenland, want in Enge land stuurt iedereen aan iedereen kerst kaarten. Er gaan in deze dagen maar eventjes 750 miljoen op de bus. Daarbij komen nog miljoenen paketten. In norma le tijden behandelen de Engelse postmen sen dagelijks 27 miljoen stukken. Thans is dit aangegroeid tot 100 miljoen. Men moet zich er dan ook niet over verwonderen, dat de post uit Nederland in de verdrukking komt en soms een week onderweg blijft Maar de Engelse posterijen halen dank zij een leger vrijwilligers, die helpen bij het sorteren en bij de bestelling, hun scha de wel in, want zelfs op kerstochtend ver schijnt de postbode aan de voordeur. Voor de pakketten zijn er grote aantallen vrachtauto's ingeschakeld, welke alleen van anderen te onderscheiden zijn door het biljet met de forse rode letters Royal Mail. Speciale drukte leveren de brieven op van kleuters, die hun verlangens aan Father Christmas kenbaar maken. Tot- nutoe heeft de post er 160.000 te verwerken gekregen. Ze zijn meestal geaderesseerd „Santa claus, Groenland of Denemarken", of ook wel Speelgoedland of Sneeuwland. De Engelse P.T.T. behandelt deze brieven zeer gewetensvol. Zelfs indien zij onvol doende gefrankeerd zijn, worden zij naar Kopenhagen gezonden, waar een afzon derlijke organisatie er sinds jaar en dag voor zorgt, dat de kinderen een antwoord en zelfs vaak nog een souvenir van het kerstmannetje krijgen, dat immers op zijn door een rendier getrokken slee uit het ho ge noorden komt Toen William en Gilbert Foyle in 1904 op de meest broederlijke wijze samen bak ten voor een examen, was in eens alle ambitie in een eerst begeerde rijksbetrekking bij hen verdwenen. Zij zouden het natuurlijk het volgend jaar nog eens kunnen probe ren, als niet de zorgelijke hui selijke omstandigheden van de Londense arbeiderszoons zich daartegen hadden ver zet. Een beetje mistroostig ke ken ze neer op de stapel boe ken, die hen toegang tot het een of andere ministerie had moeten verschaffen. Plotse ling kregen zij een idee („we deden alles samen en ook dit denkbeeld was gemeenschap pelijk", zeggen William (73) en Gilbert (72) nu nog eer lijk). Als ze eens begonnen met dit studiemateriaal te verkopen Een advertentie in een weekblad gewijd aan onder wijs had onmiddellijk succes en daarmee was hun car rière bepaald. Zij putten er de moed uit zich volledig toe te leggen op de verkoop van tweedehands boeken, aanvan kelijk in het keukentje van hun moeder, al gauw in een minuscuul gehuurd pand. Wie tegenwoordig door de Londen se Charing Cross Road wan delt, kan Foyle's onmogelijk missen. Boven de vele zeer moderne en zeer oude boek winkels steekt dit bedrijf als een reus met kop en schouders uit. In de tweeëndertig afde lingen, verspreid over vijf ge bouwen, werken zo'n zeven honderd bedienden. Met z'n allen hebben ze er toch nog moeite genoeg mee de vijftig kilometer lange planken te bewaken om diefstal te voor komen. Dat kunrfen zij dan ook beslist niet, maar de be- - Wie in Londen woont of vertoeft en geïnteresseerd is in de moderne Roemeense (of Finse, of Joegoslavische) literatuur, hoeft slecht per bus of ondergrondse naar Charing Cross Road te gaan om bij Foyle's alles van zijn gading te vinden. Zo is het met alle onderwerpen en wat Foyle's niet in voorraad heeft, zoekt men snel voor u op. drijfsleiding heeft dergelijke stroppen heus wel in de ex ploitatie gecalculeerd. De op richters, die nog altijd met hun volle belangstelling bij de zaak zijn, kunnen er trots op zijn, dat Foyle's met zijn con stante voorraad van tussen de vier en vijf miljoen banden en een verkoop van vier mil joen boeken per jaar tot een waarde van vijfentwintig mil joen gulden, onbetwist de grootste boekwinkel van de wereld is. Ik ken in Londen tal van boekhandels waar men pretti ger <<an rondkijken, omdat het er niet voortdurend zo afschu welijk druk is. De overstel pende massa lectuur oefent echter telkens weer een on weerstaanbare aantrekkings kracht op mij uit. Dat geldt zelfs voor deze chaotische we ken voor Kerstmis, nu de En gelsen (die dit jaar immers negenhonderd miljoen gulden meer aan geschenken kunnen uitgeven dan in 1958 en dat blijkbaar ook doen) deze grootse boekenmarkt tot een pendant van de befaamde Lon dense Petticoat Lane op zon dagmorgen maken. Voetje voor voetje schuifelen de lief hebbers langs de overladen ta fels in de afdeling pocketboe ken een zaak op zichzelf om nog maar te zwijgen van de verkeersstremmingen in de andere departementen. Er is feitelijk slechts één plekje in deze enorme bijenkorf waar men even adem kan halen: in het afzonderlijk winkelgedeel te waar bedienden met gede gen vakkennis en grote liefde voor hun produkten de fijn proevers zeldzame drukken voorleggen. De gestegen wel vaart in Engeland kan hier, zo als in bijna alle gelijksoortige winkels, worden afgemeten naar het ruime aanbod in fraai in leer gebonden moder ne -iteurs: wie vijftig tot ze ventig gulden kan besteden voor een Evelyn Waugh of Graham Greene vindt de laat ste tijd in Engeland alles van zijn gading. Ik vertelde u al, dat de oude heren William en Gilbert er nog niet aan denken zich in het genot van een respecta bele bankrekening geheel uit de zaken terug te trekken. In het normale verkeer treden zij echter al lang niet meer op de voorgrond. Dat doet de dochter van William, Christi na Foyle (46), sinds jaar en dag. Iedereen in Londen (die zij de moeite waard vindt) kent haar niet anders dan bij haar meisjesnaam, hoewel de heer Ronald Batty hij bezet een belangrijke post bij de fir ma met de stukken in de hand kan aantonen, dat hij haar wettige echtgenoot is. Christina heeft haar uitzon derlijke positie in de wereld het Engelse boek niet alleen te danken aan haar verwantschap met de oudste firmant. Meer nog heeft zij naam gemaakt als gastvrouw op de maande lijkse lunches van Foyle's. Evenals haar vader legde zij de grondslag voor haar faam op negentienjarige leeftijd. Toen keurde papa haar idee elke maand een aantal literai re kopstukken „te eten" te vragen spontaan goed. Hij gaf haar slechts de raad mee zo hoog mogelijk te mikken. Dit advies viel bij haar in goe de aarde. Op haar twaalfde jaar was zij aan de toen zes tigjarige Shaw voorgesteld en die kennismaking had zo'n in druk op haar gemaakt, dat hij als eerste op haar lijst van uit nodigingen voorkwam. Shaw sloeg de invitatie echter af met de karakteristieke op merking, „dat de Royal Al- bert Hall nauwelijks groot ge noeg zou zijn om de enthou siastelingen te bevatten die hem een tafelrede wilden ho ren afsteken". Eerst vele ja ren later haar literaire lun ches waren inmiddels een in stituut geworden liet de grijze auteur zich vangen. Het kwam bijzonder ongelukkig uit, dat hij in zijn speech hef tig te keer ging tegen de jacht op vogels, terwijl het hoofd gerecht gebraden fazant was. Luidkeels gaf hij van zijn mis noegen hierover blijkt en het kostte Christina al haar tact om de lunch niet in een fiasco te laten eindigen. Voor de oorlog zaten gemid deld een tweeduizend gasten aan een stevige post op de onkostenrekening van de fir ma. De laatste jaren heeft Christina een nauwkeuriger selectie toegepast, waardoor het aantal uitnodigingen zel den de vijfhonderd over schrijdt. Aan de tot dusverre ver over de driehonderd lun ches hebben vrijwel alle be roemdheden uit het interna tionale letterkundige leven deelgenomen, maar ook niet- schrijvers prikken er graag een vorkje mee. Jakob Malik, de Sovjet-ambassadeur in Londen, prins Chula vgn Thai land, ballerina Margot Fon- teyn en komiek Norman Wis dom hebben zij aan zij gezeten met Agatha Christie, Heming way, Faulkner en Priestley. Het kost Christina Foyle nog al wat hoofdbrekens telkens wat nieuws te verzinnen om deze gebeurtenissen aantrek kelijk te maken en te houden. Maar origineel is ze ongetwij feld. Dat bleek in het bijzonder enkele jaren geleden, toen tus sen de schrijvers, dichters en andere maatschappelijk res pectabelen verscheidene ex- inbrekers en voormalige op lichters min of meer behendig vork en mes hanteerden. Het hoogtepunt van deze lunch was de tafelrede van een der leden van het gilde, di~ de da mes en heren duchtig choqueerde door amusante bijzonderheden uit zijn loop baan te vertellen Hij eindigde met vrijmoedig te verklaren eens enkele iarer -omfn-tabe' van diefstal te lebben ge leefd diefstal van boeker uit het machtige bedrijf van de gebroeders Foyle. (Nadruk verboden) Verloren Inplatas van deze ochtend nuttig te ge bruiken en iets aardigs voor u te schrijven, heb ik mijn tijd verknoeid. Er hangt een oud schilderij in mijn ka mer. Myn grootvader gaf het destijds aan mijn vader om het in zijn kantoor te hangen. Het is een zestiende-eeuws schil derij, groot, op eikenhouten panelen ge schilderd, ongeveer driehonderd jaar oud. Het stelt voor het Oordeel van Salomo, met het levende kind in het midden op de voorgrond liggend en het dode kind in zijn moeders armen links wat hoger. Rechts staat de goede moeder, en het zwaard wordt zwart en dreigend gehouden boven het rozige, levende kind, klaar om het in tweeën te hakken. De echte, goede moeder rechts maakt een gebaar van „laat het maar". Dit schilderij ken ik al vele, vele jaren. Ik herinner me, dat het met een rijtuigje ons huis binnenkwam toen ik vier jaar oud was tenminste dan méén ik me te herinneren. Het schilderij is natuurlijk wat verdonkerd in de loop der eeuwenen vele malen drong men er bij mij op aan, het te verkopen, wellicht was het een som gelds waard. Ik heb waarschijnlijk over dit schilderij al eerder geschreven, want ik ben er tamelijk trots op; misschien ben ik er zelfs aan gehecht. Men moet zich echter niet aan dingen hechten, dat houdt de vooruitgang tegen. Vandaag, omdat ik echt geen zin had om voor mijn schrijfmachine nuttige din gen te bedenken, vond ik opeens dat dat schilderij vuil was. Ik maakte een doekje vochtig en begon de oppervlakte te reini gen. Ja hoor, een geel-zwart vuil kwam er af, wddr ik ook wreef; en het bleef er af komen, ook toen ik met wattenproppen grotere gedeelten onder handen nam. En dan gebeurt er een wonder: opeens begint het vuil-donkere oppervlak door zichtig te worden. Kleuren vlammen op, een oud vermiljoen, een schittering van goud, een glans van staal, gebaarde ge zichten doemen op uit de sombere achter grond. Een wereld van pracht schittert je tegemoet. Hoe mooi is het leven! Dan droogt het vocht op; een waas spreidt zich weer over het schilderij, ge laten verstommen, mensen verdwijnen, herinneringen vervagen. Een dof opper vlak versluit zich tegen onthullingen. Als ik aan mijn leven denk, is het net zo. Levendige beelden verschijnen, doen mij bijna huilen. Alsof een ogenblik de zon opgaat worden taferelen belicht, dan gaat de zon weer onder en de sombere alledag spreidt zich over mijn herinnering. Niets is bestand tegen de tijd, geen ver driet, geen vreugde, geen succes en geen nederlaag. Als de tijd voortvreet slaat een waas over ons leven, een sombere, zwarte, geel-zwarte laag vuil en vergeetachtigheid waaronder de schittering schuil gaat. Had ik vanochtend maar iets nuttigs gedaan. H. B. Fortuin 21e verantwoording B. H. A. S. 10,—; N. V. „H. A." 250,—; H. A. ten B.-S. 50,—; ir. J. S. c.i. 25,—; N.N. 25,—; G. M. Z.-v. Z. 25,—; J. C. F.- v. N. 25,—; mr. W. J. W. 12,50; mr. J. H. G. Z. 20,—; J. en D. 20,—; Conewi 15,—; N.N. 15,—; N.N. 15,—; mej. dr. A. C. M. D. 10,—; C. G. 10,—; L. M. 10,—; Y. C J. V. 10,—; No. 689 10,—; N. H. 10,—; J. M. S.-v. H. 10,—; L. B. 10,—; G. M. P. 10,—; fa. M. C. B. de L. 10,—; J. de J. Cz. 10,—; A. M. H.-K. 7,—; M. H.-de B. 5,—; A. W. 5,—; J. K. 5,—; G. M. 5,—; F. E. S. 5,—; B. J. H. H. 5,—; H. B. 5,—; E. M. 5,—; W. V. 5,—; J. J. F. f 5,—; F. L. S. 2,50; E. S. 2,50; H. S. f 2,50; K. J. K. 2,50; R. A. de B. 2,50; J. E. G. A2,50; W. V. 2,50; J. E. V. 2,50; J. B. 2,50; A. V. 2,;klas 4 G 2 Mam. v. St. Aldeg. Ly ceum 10,—; A. F. S. 2,50; A. Th. M. 2,50; Dkd. 2,50; fam. D. 3,—; N.N. 2,50; W. 2,50; M P. v. L. 5,—; H. H. 10,—; C. G. E. de J. 5,mevr. G. D. 5,—; Astrid en Nina 5,—; J. M. 25,—; N.N. 2,—; C. en K. 5,—; M. H. 1,— kaartpot L.-W. 2,50, N.N. 20,—; H. C. H. 10,—; W. N. K. 5,—; mej. N. B. 5,—; M. Z. 2,50; W. A. f 2,50; H. v. P. 2,50; H. B. v. P. 2,50; M A. B. 2,—; A. E. 2,50; Gr. 5,—; D en B25,—; N.N. 2,—; N.N. 2,50; N.N. 10,—; N. 5,—; G. B. 2,50; N.N H'stede 10,—; loket 5,—; R. P. v. R. 5,—; K. R. K. 15,—; C. A. v. d. N. 2,50; J. V. en T. W. 10,—; J. B. 5,—; W. J. 2,50; W. F. W. 2,50; J. V. 2,50; N.N. 10 Candleshop 2,50; H. J. v. d. L. 10,Felicidad 2,50; H. 2,50; P. Lf 10.—; M. K. K. 5,—; J. D. 2,50; N.N. 2.50; N.N. 2,50. D. A. B. 100; Bn Sch. 100; W. B. B. 100; T. R. 50; Vrijmetselaars loge Ad Lucem et Pacem 50; F. P. J. 50; G. V. E. 35; M. J. jr 25; Dr. J. S. 25; H. D. J. 15; Mevr. P. W. K. 10; Mevr. C. H. C. 10; H. R. A. 10; Mej. I. v. T. 10; Fa. F. C. M. jr. 10; L. v. Z. 10; N. N. 10; F. K. 10; R. K. 10; H. J. v. d. L.-H. 10; Ir. J. H. !0; Zr. G. J. C. 10; v. Wi. f 10; Fam. H. van D. f 5; N. N. 5; Mej. A. S. 5; v. E. C. 5; G. X. 5; J. P. H. jr. 5; Mevr. W. J. G. f 5; C. v. H. jr. 5; A. D. Th. B. 5; E. K.-V. 5; C. H. L. f 5; N. N. f 5; „O. M." 5; A. K. 5; M A. N. 5; „J. B." 3; F G. 2,50; Dr. C. M. A A L2,50; J. A. M. v. L. f 2,50; A. N. 2.50; F. d. J. 2,50; R. 2.50: A. J. d. W. 2,50; N. N. 2,50; C. M. G. T. 2; J. S. 2; R. J. P. 50; F. D. H. 2.50; N. N. 25; J. M. H. 2,50; Fam. L. 2,35; B. K. 5; E. L. 2,50; Coll. Kerstviering Haarl. Huishoud- en Industrieschool 51,64: N. N. 10; J. v. d. W. 2,50; N. N 2.50; Mej. W. M. P. 10; Fr. D. E. N. f 5: Mej. K. v. H. 5; Jaapje f 5; O. 2,50; H. BI. 2,50; Lenie 2,50; Mej. G. 10. Dagtotaal 1.987,49. In het geheel Is thans verantwoord een *"»drag van f 23 702.19. Bij het Comité voor de Stille Annen te T>ar'^m het votpende betrag hinnpp "Vrmer. T>mmissie van Handelsblad- 'r.^pr-5 f 395. BIJ HET COVIÏTé TS NOG EEN BEDRAG VAN 1.244 BINNEN- EKOMEN. IN TOTAAL BRACHT DEZE ACTIE DIT JAAR DUS ON GEVEER 25.000 ÖP.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3