T oekomstverwachtingen voor Wallstreet PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 Panda en de meester-diplomaat VEEL CRITIEK OP STREVEN TOT CONCENTRATIE Circulatie op recordhoogte (W ereldnieuws Zacht maar onbestendig weer Flicks industriële zegetocht Bod op aandelen „De Vriendschap Kentering in de loop van 1960? Hogere winst bij Hilarius verwacht 2 Export Heineken's Bier op ongekende hoogte Ie. een typiste/ kantoorbediende 2e. aankomend kantoormeisje DE WEEKSTAAT Deviezenvoorraad met 9l/2 miljoen tot f 5056 miljoen gestegen 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablef verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! Metaverpa gaat machines maken Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Raad van Europa Economisch debat in Raadgevende V ergadering Staalproduktie in de K.S.G. met 8.6% gestegen WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Friedrlch Flick. 76 jaar, twee maal doctor h.c., is te Neurenberg na de oorlog tot zeven jaar veroordeeld, doch niettemin zit deze Westduitse grootindustrieel hoger te paard dan men tot voor kort dacht. De laatste weken hebben dat overduidelijk getoond. Men wist» dat deze duivelskunstenaar het voor de tweede wereldoorlog van niets door noeste viyt gebracht had tot kolen- en staalkoning met 85.000 onderdanen. Men wist. dat hjj voor en na 1933 menige politieke party, maar toch vooral de N.S.D.A.P., veel geld had toegeschoven. Na 1945 dirigeerde hu de opbouw van zijn industriële koninkrijk van de gevangenis uit. Eerst de laatste jaren en speciaal de laatste maanden, is duidelijk geworden tot welk een grote industriële macht in de Bondsrepubliek de onverwoestbare, enerzijds te bewonderen, anderzijds te vrezen Friedrich Flick die iedere publiciteit tracht te vermijden is gekomen. Flicks naam kwam de laatste weken in de publiciteit door twee meesterlijke zet ten op het industriële schaakbord van de Bondsrepubliek: de verovering van de papierfabriek Feldmühle AG en die van de kunststoffenfabriek Dynamit-Nobel AG. Daarmede voegde hij nieuwe sectoren toe aan zijn industriële rijk, dat men thans als volgt zou kunnen omschrijven: 1. De kolensector: Flick had. voor 1940 een van de grootste kolen- en staalcon cerns van geheel Duitsland opgebouwd, waarvan grote ondernemingen in het hui dige Oost-Duitsland gelegen zijn en dus na 1945 verloren gingen terwijl andere be drijven in het westen gedwongen verkocht moesten worden. Flick trok hieruit en uit de algehele industriële ontwikkeling een harde consequentie: Hij „nam afscheid" van de kolen, verkocht wat hij nog over had voor 250 miljoen mark en bouwde met deze basis zijn nieuwe concern op. Maar hij nam niet geheel afscheid van de kolen. Zijn concern bezit namelijk nog altijd de Monopol Bergwerks GmbH te Kamen met een jaaroroduktie van 1.8 miljoen ton. 2. De staalsector: Flick beschouwt zijn „staalrijk" kennelijk als de basis van zijn gehele concern. De ijzerwerkmaatschappij Maximilian Hütte AG in Sulzbach-Rosen- berg in Zuid-Duitsland, behoort hem voor 100 percent toe. Daarenboven breidde hij zijn staalbelangen over de grenzen uit, als eerste Westduitse industrieel. Friedrich Flick Kommandit-Gesellschaft te Dussel- dorp, de kern van het concern, bezit name lijk 25 percent van het aandelenkapitaal van de Franse staalonderneming Société des Acieries et Tréfileries de Neuves Mai- sons-Chatillon en 22 percent van dat van de Belgische Société Métallurgiquc Hai- naut-Sambre. In de Bondsrepubliek be heerst Flick de Buderieschen Eisenwerke in Wetzlar voor 60 percent en de Lübecker Metallhüttenwerke voor 100 percent Daar naast controleert Flick nog menige andere staalonderneming of staalverwerkende in dustrie, zoals de Waggon- und Machinen- bau GmbH te Donauwörth. -3.- De autoseotor: Flicks-, conoorn-Jvaft 40 percent van het aandelenkapitaal van Daimler-Benz AG te Stuttgart, de bekende fabriek van Mercedes-vracht- en per sonenwagens, in handen. Daarmee heeft hij een dikke vinger in de pap van de autofabriek Auto-Union AG. waarvan het aandelenkapitaal voor 88 percent in han den van Daimler-Benz is. Samen kwam hier een auto-concentratie tot stand met in totaal 75.000 arbeiders en een om^et van tegen de 3 miljard mark. Of Daimler-Benz in de nabije toekomst opnieuw zal pro beren om de BMW-fabrieken te München op te slokken een poging, die in eerste instantie is mislukt is niet bekend. Men gelooft dat Flick en de zijnen ten deze de moed niet snel zullen opgeven. 4. De vliegtuigsector: Flick bezit een derde van de aandelen van de vliegtuig fabriek Nord GmbH en 100 percent van de aandelen van het vliegtuigconstructie bedrijf Siebel Atg. Akkoord met Stinnes De laatste twee zuilen van Flicks in dustriële rijk heeft hij er eerst onlangs bij gekregen. Het gaat hier allereerst om: 5. De papiersector: Flick bezat reeds ge ruime tijd een groot deel van het aan delenkapitaal van de Feldmühle AG te Dusseldorp, de grootste papierproducent van de gehele Bondsrepubliek. Maar ook de bekende Stinnesgroep had hier een groot aandeel in. Flick en Stinnes zijn evenwel tot een akkoord gekomen, waatbij Stinnes de Feldmühle zo goed als geheel aan Flick overliet in ruil voor diens aan deel in bepaalde machinefabrieken. Men gelooft algemeen, dat Flick zeer veel aan dacht aan Feldmühle zal besteden, omdat hij verwacht dat deze in de Europese ge meenschappelijke markt een rol van be tekenis zal spelen. 6. De chemische sector: de laatste stunt van Flick was de verovering van de grote meerderheid van het aandelenkapitaal van Dynamit-Nobel AG te Troisdorf nabij Bonn. een bedrijf dat behoort tot de groot ste Westduitse producenten van kunst stoffen (plastic e.d.). Scherpe critiek In beide gevallen kwam critiek (in de Bondsrepubliek zelf dus!) op Flicks in dustriële politiek los. In de eerste plaats omdat Flick overigens juridisch zonder dat er een speld tussen te krijgen is zo wel bij zijn verovering van Feldmühle als bij die van Dynamit-Nobel op ongracieuze wijze gebruik maakte van het zogenaamde Umwandlungsgesetz van 1957. Deze wet had oorspronkelijk ten doel kleine firma's een rationeler rechtsvorm te laten kiezen. Maar de praktijk bracht met zich mee, dat reuze-concerns van het type Flick er alles uithaalden wat er voor hen inzat: belas tingfaciliteiten namelijk, omdat een „fir ma" minder belasting behoeft te betalen dan een „n.v.". Slaagt een groot-aandeel houder erin, in een bepaalde onderneming de grote meerderheid van het kapitaal in handen te krijgen, dan kan hij ten eerste genieten van de belastingfaciliteiten be treffende de stille reserves, ten tweede van het wettelijk recht om de rest der (meren deels kléine) aandeelhouders uit de onder neming te werken, zij het door middel van een redelijke schadevergoeding. Flick maakte van deze wet dankbaar gebruik, zowel bij Feldmühle als bij Dynamit- Nobelten koste van de idealen betref fende een verspreiding van het bezit in de Bondsrepubliek, ten koste van reeksen kleine aandeelhouders. Het tweede deel van de critiek op Flicks concentratiepolitiek gaat er van uit, dat hier miljarden aan belastinggelden ge bruikt worden om via enorme speculaties en andere aandelenaankopen. een indus trieel koninkrijk voor een particulier op te bouwen Men beweert ten deze, dat Flick allacn bij Daimler-Benz in een paar jaar een half miljard heeft kunnen opstrijken, waarvoor hij geen cent belasting behoefde te betalen. Weliswaar gelooft men wel, dat Flicks concern op deze wijze een soliede plaats op de Europese gemeenschappelijke markt krijgt en daarin straks een behoor lijke partij zal kunnen meeblazen, maar de critici vragen dan weer of het wel goed is, dat het concern-Flick op zes poten komt te rusten, dat er een concentratie tot stand komt die zo verbreid is dat men nauwelijks meer van rationalisering kan spreken, dat die concentratie alleen nog gemotiveerd lijkt te zijn door het woord „industriële machtswellust"! Het is om dit alles, dat het geval-Flick én in verbapd met het zogenaamde Um wandlungsgesetz ter uitschakeling van kleine aandeelhouders én als concentratie- verschijnsel van de eerste orde in de Westduitse industrie, scherp becritiseerd wordt. Flick gaat, zegt men, te ver maar niemand die hem kan weerstaan Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v. te Amsterdam heeft, blijkens het ver slag. over het per 30 september verstreken boekjaar 1958 59 een saldo bedrijfsrekening behaald van f 20.119.443 (vorig jaar f 13.444.782). De revenuen uit deelnemin gen en interest heliepen f 3.881.487 (f 2.828.777). Na afschrijvingen ad f 10.008.173 (f 8.077.041) en belastingen ad f 5.200.000 (f 2.250.000) resteert als winsts£»'.do f 8.792.757 ff 5.946.518), waaruit zoals gemeld een dividend van 11 percent (12 percent) wordt voorgesteld over het van f 20 miljoen tot f 35 miljoen ver hoogde kapitaal. Aan de reserve diverse belangen wordt voorts f 3.350.000 (f 2,5 miljoen) gevoteerd. De resultaten geven de directie reden tot tevredenheid. Zij vermeldt hierbij dat het gunstige resultaat in zeer belangrijke mate het gevolg is van het aanzienlijke volume van de in haar Nederlandse be drijven geproduceerd bier. dat naar een grote verscheidenheid van markten wordt geëxporteerd, een volume dat een record bereikte.' De concurrentie op het gebied van de export nam in hevigheid toe. De directie is verontrust door aanwijzingen die er op duiden, dat de door sommige brouwerijen gevolgde verkooppolitiek van bijzonder lage exportprijzen, de met zoveel moeite opgebouwde reputatie van het over het algemeen van goede kwaliteit zijnde Nederlandse bier, dreigt te depreciëren Voorts wordt in het raam van de Euro- markt op deze wijze de deur geopend voor repercussies, die niet bevorderlijk zijn te achten voor een gezonde ontwikkeling van de brouwindustrie in haar geheel. Een begin werd gemaakt met de uit voering van nieuwe plannen. De activa werden hergegroepeerd. Daartoe werden twee dochtervennootschappen opgericht, te weten „Heineken's Brouwerijen Nederland n.v. en Heineken International n.v. Het verslag meldt voorts een over het alge meen bevredigende gang van zaken bij de brouwerijen waarin de n.v. Cobra als holdingmaatschappij een belang heeft Hierdoor waren de resultaten van de Cobra gunstig. Gebr. Teixeira de Mattos delen mede namens principalen een bod uit te bren gen op de uitstaande gewone aandelen en oprichtersbewijzen in n.v. „De Vriend schap", Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen te Rotterdam, te weten nominaal 700.000 gewone aande len tegen de koers van 210 percent en 30 oprichtersbewijzen ad 3.200. Dit bod zal definitief van kracht worden indien naar de mening van principalen een genoeg zaam aantal aandelen ter overname aan geboden wordt. De laatste aandelenkoers ter beurze was 174 pet. 77 Advertentie Per 1 februari a.s. of eerder hebben wij op ons kantoor plaats voor: Van haar wordt vereist: accuratesse routine in al het voorkomende typewerk enige kennis betr. debiteu ren- en crediteurenadmini- nistratie Mulo-opleiding strekt tot aanbe veling. Hoog salaris. voor eenvoudig administratief werk. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Marktplein 29 - IJmuiden - Tel. 7541 Grote cijfers zijn te vinden In de laatste weekstaat van de Nederlandsche Bank voor 1959. Het meest in het oog lopend Is de cir culatie van bankbiljetten, die op een nog nimmer bereikte recordhoogte is geko men van meer dan 4 miljard gulden ofwel 4523,6 miljoen. Eind 1958 was het hoogtepunt van de biljettenomloop 4451 miljoen gulden, waaruit blijkt dat de cir culatie wel nog toeneemt maar niet meer in die mate als dat in voorafgaande jaren het geval was. De cijfers van de laatste weekstaat van dit jaar acht men in geldmarktkringen niet ongunstig, vooral niet doordat de ban ken een dankbaar gebruik hebben ge maakt van de hun door de Turfmarkt ge boden faciliteiten om tijdelijk schatkist papier in disconto te nemen tegen 3 per cent. Hiervan is, blijkens de post „papier door de bank gekocht", gebruik gemaakt voor 158 miljoen. Het totale bedrag is echter hoger, aangezien ook gisteren, de Het Amerikaanse tijdschrift „Business Week" schrfjft, dat beleggers het volgend jaar de aandelenmarkt even uitdagend zullen vinden als ooit te voren. Reeds nu Is vrijwel elke analist in Wall Street ervan overtuigd, dat in de komende paar weken het industriële gemiddelde van Dow Jones het peil van 700 zal doorbreken. Er is echter een toenemend gevoelen, dat later in het jaar de markt een beslissende ommekeer zal nemen. Een belangrijke factor bij deze voorzichtigheid is de tegen woordige verhouding tussen de opbrengsten van obligaties en aandelen. De opbrengst uit beleggingen met een vast inkomen is nu reeds meer dan een jaar lang vry veel hoger geweest dan de opbrengst uit de meer riskante beleggingen. Deze kloof, zo vervolgt „Business Week heeft de populariteit van aandelen nog niet aan het wankelen gebracht, doch er zou zich best een verandering kunnen voordoen. Indien zich een noemenswaar dige stijging van het rendement op eerste klasse maatschappij-obligaties mocht voordoen, bestaat er geen twijfel aan dat dit^ral betekenen dat men zich van de aandelen afwendt. Op het ogenblik wor den eerste klasse maatschappij-obligaties verkocht met een rendement van iets meer dan vijf percent. Als dit tot, laat ons zeggen, zes percent mocht stijgen, zullen tal van beleggers deze obligaties beslist onweerstaanbaar vinden." Op zfer korte termijn zal het rendement op aandelen zich zeker kunnen handha ven, als gevolg van de hogere dividend uitkeringen. Later in het jaar zal zich ech ter een verdere stijging van het rende ment van obligaties kunnen voordoen, waardoor de kloof nog groter zal worden. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen keipen elkaar en doen wonderen I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 In verband met een in eigen research afdeling gedane uitvinding van een ver pakkingsmachine, waarvan naar verschil lende landen licenties zijn verkocht, heeft de Metaverpa n.v. verpakkingsindustrie te Maartensdijk een fabriekspand te Hil versum aangekocht. Men is van een regel matige afzet voor verscheidene jaren ver zekerd. Deze investering kon geheel uit eigen middelen worden gefinancierd, al dus de directie. Dit zou het signaal kunnen zijn voor een verschuiving van aandelen naar obliga ties. Als de grote institutionele beleggers tot deze omschakeling beslisten, aldus Busi ness Week verder, valt het te betwijfelen of een koersdaling tot staan zou kunnen worden gebracht Bij elke vroegere koers daling na de oorlog hebben de institutio nele beleggers door aankopen ingegrepen om de daling tot staan te brengen. Doch als zij in omvangrijke mate mochten gaan verkopen, zou de markt gemakkelijk een grote correctie kunnen ondergaan van een aard als men sinds 1930 niet heeft meege maakt Amerikaans consortium bouwt bij Moskou Een Amerikaans consortium. Intertex Interna tional Inc., heeft een contract gesloten voor de bouw van een grote textielfabriek nabij Moskou na volgens een woordvoerder der maatschappij „fchfigieke' ■etmeurrentie" van een Engelse com'* binatie. Meer dan veertig Amerikaanse maat schap,^, zijn, b'j de transactie betrokken. De kosten van de te installeren machines bedragen 20 miljoen dollar. De fabriek zal in Kalinin wor den gebouwd en over 50.000 spindels voor katoe nen, kamgarens en synthetische vezels beschik ken. Euratoom -conferentie Onder auspiciën van de Europese beweging zal op 22 januari 1960 in het paviljoen van de Tech nische Hogeschool te Eindhoven een Euratoom- conferentie worden gehouden. Op deze conferen tie zal Tiet woord worden gevoerd door de staats secretaris van Verkeer en Waterstaat de heer E. G. Stijkel, ec. drs., door prof. dr. M. Bogaardt, hoogleraar in de warmtetechniek en reactorbouw aan de Technische Hogeschool te Eindhoven en mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de ExecuUeve Commissie van Euratoom. Japans plan voor Zuid-Borneo Een Japanse delegatie van vier man heeft in Indonesië onderhandeld over het zenden van een groep deskundigen om de bosgebieden in Zuid- Borneo te onderzoeken. De afdeling bosbouw van het Japanse ministerie van Landbouw heeft een plan ontworpen om het bosgebied in Zuid-Bor- neo te ontginnen. Het ligt in de bedoeling na tien jaar 1.500.000 kubieke meter timmerhout naar Japan te exporteren, hetgeen ongeveer de helft is van hetgeen dit jaar in Japan is ingevoerd. Onderverdeling van het Israëlische pond Blijkens mededeling van de Bank van Israel zal de huidige deling van het Israëlische pond in 1000 eenheden een einde nemen per ultimo 1959. De pruta (eenduizendste deel van het pond) zal met ingang van 1960 worden vervangen door een nieuwe eenheid genaamd agora (agorot in het meervoud), waarvan er 100 gelijk zijn aan een pond. Nationaal bezit O.G.E.M. De raad van beheer van de n.v. Nationaal Be zit van Aandelen Overzeese Gas- en Electriciteit Maatschappij deelt mede met de fiscus overeen stemming te hebben bereikt over de omvang van het belastingvrije gedeelte van de agio-reserve dezer maatschappij, als gevolg waarvan de op 9 januari aangekondigde uitkering uit deze reserve geheel vrij van belastingen is. Wasmachines in Hongarije Een op de drie Hongaarse gezinnen zal in 1965 een wasmachine hebben, aldus heeft de secreta ris-generaal van het Hongaarse vakverbond Lasz- lo Szigeti medegedeeld. Dit Jaar werden in Hon garije 125.000 wasmachines verkocht tegen 12.900 in 1952. 24. Panda had dadelijk in de gaten, dat de zware tak was doorgezaagd en dus met opzet op hun bank was gemikt. En toen hi; een geheime agent met een zaag uit de boom zag glijden, werd hij gewel dig boos. „Ik zal je leren om takken op ons te laten vall_en!" riep hij terwijl hij verwoed op de geheime agent afsprong. Smurk kwam vlug tussenbeide. „Nooit driftig worden. Panda." sprak hij. „Denk aan Uw plicht!" „Mijn plicht?" herhaalde Panda vragend. „Ja," zei de diplomaat. „Het is immers Uw plicht om mij steeds een nieuwe hoed uit het koffertje aan te reiken, wanneer mijn hoofddeksel bescha digd is?" Mopperend maakte Panda het koffertje open en presenteerde Smurk een nieuwe hoed. „U neemt het allemaal wel erg gemakkelijk op," zei hij, „maar ik word boos, als geheime agenten zware takken op ons mikken." „Ik geloof niet, dat die op ons gemikt was," sprak Smurk. „Dat zou ruw en doorzichtig zijn en in het diplomatieke spel handelt men nooit ruw of doorzichtig." „Op wie was die tak dan wel gemikt? Op die bank soms?" vroeg Panda smalend. Weinig vermoedde hij, dat dit werkelijk het geval was. Een eindje verderop stond Nummer Een bij een bank, waar omheen allerlei apparaatjes waren opgesteld. „Als agent Nummer Zestien hun bank kapot heeft gemaakt, zullen ze deze moeten gebruiken," dacht hij. „We zijn klaar om ze te ontvangen. laatste dag, de banken nog papier aan de centrale bank hebben overgedragen. Hier mee werd een tegenwicht verkregen tegen de uitzetting der circulatie. Tevens heb ben de banken daardoor een surplus ge kweekt op hun kasreserve, dat gisteren verder is opgevoerd. Zij hebben geen ach terstand en kunnen, zodra de circulatie in krimpt, het papier in januari terug kopen. Uiteraard is de geldmarkt krap onder de grote geldbehoeften aan het eind van het jaar. Wel is call money officieel onver anderd gebleven op 1 Vt, maar in werke lijkheid wordt 2 M tot 2 l/i percent betaald. Zaterdag komt er 80 miljoen in de markt uit hoofde van aflossing en rente van staatsschuld, hetgeen reeds enige verlich ting brengt. Men is dan ook van mening, dat er nog circa een week een moeilijke geldmarkt zal zijn, doch dat daarna de kans op beterschap bestaat. De banken hebben ook nog 12)4 miljoen aan dure voorschotten opgenomen. In de cijfers van de schatkist zit geen grote ver- anderihg. Haar saldo is gestegen met f 13 miljoen, en dat van de banken met 45,7 miljoen. De deviezencijfers laten enige verbetering zien. Terwijl het goud onveranderd bleef, is de deviezenvoor raad toegenomen met 9 Vt miljoen, gro tendeels in de convertibele sfeer. De bank sluit het jaar af met een voorraad goud en deviezen van totaal 5056 miljoen. Dit jaar is voor Hilarius' Draadindus trie en Handelmaatschappij n.v. te Haar lem een jaar van produktieverhoging en van preparaties op uitbreidingen geweest, aldus deelt de directie mede. De produktieverhoging van de afdeling draadindustrie bedroeg 20 pet., die van de electrodenfabriek 35 percent. Daar des ondanks niet volledig aan de vraag kan worden voldaan, werd in de loop van 1959 besloten tot een belangrijke uitbreiding, waardoor onder andere de capaciteit van de electrodenfabriek in 1960 zal worden verdubbeld. De export naar meer dan 35 landen, waaronder Duitsland, steeg aan merkelijk. Ook op het gebied van het auto matisch lassen werden belangrijk hogere resultaten bereikt onder andere door het uitbrengen van een geheel nieuw type ma chine. Er wordt een dienovereenkomstig hogere winst verwacht. De Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa zal tijdens cfe komende zittingsperiode (van 18 tot 23 januari) een hele dag wijden aan de economische be trekkingen in Europa, dat wil zeggen die tussen de zes van de Europese Economi sche Gemeenscterp (E.E.G.) en de zeven van de Europese Vrijhandelsassociatie (E.V.A.): In de -Assemblee hebben zowel parlementsleden uit de zes als uit de zeven zitting. Tijdens dit debat, dat op woens dag 20 januari wordt gehouden, zullen on der andere de Belgische minister van Bui tenlandse Handel, J. van Offelen, de Brit se minister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, en de voorzitter van de E.E.G.- Executieve Commissie, W. Hallstein, het woord voeren. Het laat zich aanzien dat het recente besluit van de NAVO-minis- terraad om volgend jaar een conferentie in het kader der O.E.E.S. te beleggen ter bespreking van de onderlinge economische betrekkingen, in het centrum der belang stelling zal staan. Volgens te Luxemburg gepubliceerde officiële ramingen heeft de produktie van ruw staal in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een ongekend grote omvang bereikt. De recordproduktie van dit jaar is naar schatting 8.6 percent groter dan de produktie van 1958 en 5,3 percent groter dan de produktie van 1957. Het pro- duktiecijfer van 1959 bedraagt volgens schattingen van de Hoge Autoriteit 63 mil joen ton, vergeleken met 58 miljoen ton in 1958 en 59.8 miljoen ton in 1957. In het laatste kwartaal van 1959 bewoog de staalproduktie zich op een jaarniveau van 70 miljoen ton. Eenzaamheid. De dierentemmer Robert Tomarchin uit Miami heeft zich bij de politie gemeld. Hij had aan de St. Louis-dierentuin een Chimpansee ont stolen, die vroeger zijn eigendom was geweest. De 27-jarige temmer vertel de aan de autoriteiten, dat hij hele maal geen familie had en dat de aap zijn enige huisgenoot was. Nieuw verdrag. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag bekendgemaakt, dat het nieu we Japans-Amerikaanse verdrag voor onderlinge steun en samenwer king op 19 januari in Washington zal worden getekend. De Japanse pre mier, Kisji, en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Foedjijama, zullen voor de ondertekening naar Washing ton reizen. Verboden. De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft de waar nemende voorzitter van het Afrikaan se nationale congres, Alfred Nzo, zon der opgaaf van redenen verboden, in dj komende vijf jaar in Zuid-Afrika of Zuidwest-Afrika een vergadering bij te wonen. Leerlingen. Keulenaren, die pas hun rij bewijs hebben gehaald, zullen zo zij dit willen een half jaar lang een plaat met een L op hun auto kunnen krij gen. Onder de L staat: men is nooit te oud om te leren. De plaat zal met ingang van 1 januari te verkrijgen zijn. Gelijktijdig. De chef van de inlichtingen dienst van de Dominicaanse republiek, kolonel John Abbes, heeft dinsdag ver klaard, dat Cubaanse beweringen over een invasiemacht, welke in de Domi nicaanse republiek zou worden ge traind, „samenvallen met berichten in de Rode Ster, het orgaan van de Rus sische strijdkrachten". De Cubaanse beschuldigingen „zijn een afspiegeling van nieuwe (Cubaanse) agressieve plannen in het Caraïbische gebied", aldus Abbes. Studentenoorlog. Volgens een bericht van Egyptische kranten uit Sofia hebben de Bulgaarse autoriteiten geweigerd een verzoek van de ambassade van de V.A.R. in te willigen om een functiona ris van de V.A.R. een onderzoek te laten bijwonen naar een aanval op tien Arabische nationalistische studenten door communistische studenten in de universiteit van Sofia. Volgens de be richten zijn de nationalisten met stok ken en messen aangevallen. Mislukt. De Poolse douane heeft 58 zigeu ners aangehouden, die met hun woon wagens en een hoeveelheid goud ge tracht hebben per spoor in verzegelde wagens uit te wijken naar West-Duits- land. De zigeuners hadden zich ver stopt in verzegelde wagons. In de holle zuil. In Rome is dinsdag een proces begonnen tegen een Italiaans echtpaar, Redento en Mafalda Fantini, dat wordt verdacht van spionage voor Tsjechoslowakije. Zij zouden in 1953 in Tsjechoslowakije een spionagecursus hebben gevolgd en vervolgens gegevens hebben verzameld over de Italiaanse strijdkrachten en die in de vorm van microfilms en met onzichtbare inkt ge schreven documenten in een bepaalde holle zuil van het colosseum hebben ge deponeerd. Tsjechische agenten lieten geld en nieuwe instructies in de zuil achter. Boerenverzet. Volgens een vandaag in „Neues Deutschland" het orgaan van de communistische partij in Oost- Duitsland, gepubliceerde rede, zijn in 1959 de gevallen van brandstichting in Oostduitse staats- en coöperatieve land bouwbedrijven „onrustbarend" geste gen. Erich Mückenberger, de eerste partijfunctionaris voor landbouwaan- gelegenheden, heeft meegedeeld, dat er in het derde kwartaal van dit jaar meer dan 900 branden zijn geweest Oriëntatie. Volgens Radio Moskou heeft de Russische natuurkundige Boris Gra- bovski een „bril" uitgevonden, welke volkomen blinde mensen helpt zich te oriënteren en zelfs afzonderlijke voor werpen te onderscheiden. De bril wordt op het voorhoofd gedragen en werkt krachtens de eigenschap van de menselijke huid licht te reflecteren. Vreedzaam. Afgaande op de politiestatis tieken, schijnt de Noorse hoofdstad Os lo hard op weg te zijn om de vreed zaamste stad ter wereld te worden. In het jaar 1959 werd er slechts één moord gepleegd, in 1958 waren er nog zes moorden. Kans op beroving is er ook niet, dronkaards uitgezonderd. Van de eenenvijftig personen, die in 1959 aan gifte deden van beroving, verkeerden er negenenveertig op het ogenblik van de diefstal onder invloed van sterke drank. Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een depressie, die van het zeegbied ten westen van Ierland in de richting van de Shetlands-eilanden trok, werd met harde wind tot storm uL zuidwest tot west een nieuwe hoeveelheid zachte oceaanlucht naar West-Europa ge voerd. Voorafgegaan door een regengebied drong deze zachte lucht de afgelopen nacht tot ons land door, hetgeen een stij - ging van temperatuur tot 10 a 11 graden tot gevolg had. Vanmorgen breidde zich van de Britse Eilanden een rug van hoge luchtdruk met opklaringen tot over onze streken uit. Van de oceaan ten zuidwester van Ierland nadert intussen weer een nieuwe depressie, die morgen reeds het weer in ons land zal beïnvloeden. In ver band daarmede houdt het onbestendige en zachte weer nog steeds aan. WEERRAPPORTEN Donderdag 31 december Zon op 8.48 uur, onder 16.37 uur. Maan op 9.40 uur, onder 19.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 december Hoog water 3.44 en 16.01 uur. Laag water 11.45 en uur. Donderdag 31 december Hoog water 4.31 en 16.47 uur. Laag water 0.11 en 12.36 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen ae - ■2 binnen- en buitenland. d -E Neerslag: laatste 24 uur. s€ E ïu S c3 Den Helder onbewolkt W 8 3 Ypenburg onbewolkt W 8 3 Vlissingen onbewolkt W 7 4 Eelde onbewolkt w 8 1 De Bilt licht bew. wzw 8 3 Twente motregen w 7 4 Eindhoven zwaar bew. w 8 3 Zd Limburg geheel bew. zw 7 3 Helsinki sneeuw ozo -4 1 Stockholm motregen zo 3 1 Oslo Poolsneeuw ono 1 1 Kopenhagen regen z 5 0,1 Aberdeen onbewolkt w 7 7 Londen onbewolkt w 10 6 Amsterdam licht bew. w 8 0,2 Brussel zwaar bew. wzw 7 3 Luxemburg regen wzw 5 7 Parijs geheel bew. wzw 7 9 Bordeaux motregen w 13 14 Grenoble regen windst. 9 11 Nice onbewolkt nnw 15 0 Berlijn regen z 6 0,2 Frankfort regen zw 7 4 München regen zzw 7 4 Zürich regen wzw 5 12 Genève motregen wzw 7 9 Locarno licht bew. z 10 1 Wenen half bew. z 7 0 Innsbruck sneeuw nw 3 2 Belgrado half bew zw 8 0 Athene half bew n 16 Rome zwaar bew windst. 14 0 Ajaccio geheel bov w 16 0 Madrid onbewolkt windst. 11 0 Mallorc^ onbewolkt windst. 15 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2