Minister Van Aartsen wil bouw goedkope huizen bevorderen WENNEKER \to14ie41ue0R »compleet« Het verhuren van kamers met dienstverlening uw huis van morgen Voor particuliere bouw wenst hij een gemengd systeem van premie en jaarlijkse bijdrage Fatale vergissing kostte lasser het leven Kamercommissie en minister op de „Zuiderkruis" 5 Oode (ienetf* extra zacht en belegen OUDE PROEYEÜ oude genever Kerkelijk Nieuws Duits massagraf in Polen gevonden: 143 vrouwen vitaminen 12 mineralen. A N.V. PHILIPS-DUPHAR Bromfietser rijdt tegen overstekende jongen Nikita Magaloff heden solist bij het N.Ph.O. Bezoek onze interessante expositie: Breestraat 74-84, BEVERWIJK Verhoging jaarwedden van wethouders WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 Het uitgangspunt van het beleid van de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, mr. J. van Aartsen, is de bevordering van de bouw van volkswoningen. Daartoe wil htf naast de woningwetbouw ook de particuliere woningbouw in het byzondcr richten op de bouw van goedkope woningen. Afhankelijk van de mate, waarin dit slaagt, zal de bouw op voet van de Woningwet geleidelijk een geringere omvang kunnen aannemen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van de minister, bü de Tweede Kamer ingediend naar aanleiding van het nader voorlopig verslag %-an de Kamer inzake de voornemens van de minister met betrekking tot de subsi diëring van de woningbouw. De minister heeft niet de indruk, dat thans reeds vol doende woonruimte, te verkrijgen tegen een aanvaardbare huur, aanwezig zou zijn voor de groep met een inkomen hoger dan 6.900 per jaar. Hij hoopt dan ook, dat de nieuwe subsidieregeling voor huurwoningen mede voor deze groep tot resultaten zal leiden. Wel is zijns inziens de woningnood in deze groep aanmerkelijk geringer dan in de groep met een inkomen beneden 6.900 per jaar. De nieuwe premie- en bijdrageregeling is uitdrukkelijk niet bestemd voor de overheid. De gemeenten kunnen van de regeling dus geen gebruik maken. Behalve voor eigen woningen, zal het de gemeenten niet zijn toegestaan boven het rijkssubsidie aan particulieren kre dieten of garanties te verlenen. De minister heeft enkele veranderin gen aangebracht in de reeds door hem voorgestelde regeling. De voornaamste wijzigingen zijn in een zestal punten samen te vatten. 1) In 1960 zullen meer dan 37.500 wo ningwetwoningen worden gefinancierd, indien binnen zes maanden na het tot standkomen van de nieuwe regeling mocht blijken, dat de belangstelling voor de bouw van goedkope particuliere huur woningen te gering is om de bouw van tenminste 2.500 van zulke woningen in 1960 te verzekeren. 2) De maatregel om de faciliteiten voor nog te bouwen woningwetwoningen te doen vervallen, indien deze woningen wor den verhuurd aan personen met een inko men boven een bepaald bedrag, zal voor lopig achterwege worden gelaten. 3) Ter voorziening in de behoefte aan wo ningen voor financieel zwakke groepen zal een extra bijdrage van ƒ2.— per week worden verleend voor woningwetwonin gen, die onderdeel uitmaken van bij uit stek efficiënte woningbouwplannen, die bovendien door een goed georganiseerde produktie een gunstige huur kunnen op leveren. 'In 1960 zal deze extra-bijdrage voor ten hoogste 5.000 woningen worden verleend. 4) De oorspronkelijk voorgestelde ter mijn van zes jaar, waarna het dan nog bestaande restant van de toegekende huurwoningen elk jaar met 1/3 zou wor den verminderd, komt te vervallen. Be halve met het bedrag van komende huur verhogingen zal de bijdrage elk jaar wor den verminderd met een bedrag, dat ge lijk is aan het door afschrijving vrijge komen rentebedrag. Bij daling van de bijdrage tot beneden 50.— komt zij te vervallen. 5) Wanneer de bijdrage voor de parti culiere huurwoningen in de categorie met de hoogste huurgrenzen is verdwenen, zal bij de beslissing over verdere huur verhogingen voor de woningen in de ca tegorie met de laagste huurgrenzen reke ning worden gehouden met het huurni veau van omstreeks tezelfder tijd ge bouwde woningwetwoningen. 6) De nieuwe regeling zal niet op 1 ja- Advertentie \t>si IBIIUAJFURS BRAHKB *hiedam houi»* f.S&B&r K3è£R, vraagt uw slijter* Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden voorz. Synoderaad Molukse Evang. Kerk in Nederland W. H. Tutuarima te Buiksloot. Aangenomen naar Vreeswijk W. van Hennekeler te Molenaarsgraaf naar Amsterdam als pred. voor buitengewone werkzaamheden voor Kerk en Ziekenzorg A. Dönszelmann te Amsterdam. Geref. Kerken Beroepen te Boven-Smilde A. A. Klap wijk te Paesens c.a. te Hoornsterzwaag W. F. Koelé, kand. te 's-Gravenhage te Ittoland J. J. Tissink, kand. te Bergen op Zoom. Beroepen te Eernewoude W. F. Koelé, id. tc 's-Gravenhage. Bedankt voor Ferwerd S. Greving te Vildervank. Geref. Kerken Vrijgemaakt) Aangenomen naar Armadale (West- vustralië) K. Bruning te Rijnsburg. Geref. Gemeénten Beroepen te Yerseke P. Honkoop te Yerske. Advertentie Minister Van Aartsen nuari maar op 1 april 1960, tegelijk met de voorgenomen huurverhoging, in wer king treden. Het ligt in de bedoeling, dat de na 22 juni 1959 ingediende premie- aanvragen op voet van de nieuwe rege ling zullen worden afgewikkeld. Per 1 ja nuari 1960 zullen er nog voor ongeveer 10.000 woningen subsidie-aanvragen van vóór 22 juni 1959 aanwezig zijn, die nog op voet van de bestaande premieregeling moeten worden afgedaan. Voor zover in bepaalde provincies in de eerste drie maanden van 1960 niet voldoende subsi die-aanvragen van vóór 22 juni 1959 aan wezig mochten zijn om het normale tem po van de afgifte van subsidiebeschik kingen te continueren, zullen subsidie aanvragen van na 1959 voor afdoening in aanmerking komen op voet van de thans geldende regeling. Gemengd systeem Na de verschillende subsidiemethoden, die voor particuliere huurwoningen in be ginsel mogelijk zijn, overwogen te heb ben, heeft minister Van Aartsen dus zijn keus bepaald op een gemengd systeem van premie en jaarlijkse bijdrage. Hij merkt op, dat een systeem met uitslui tend jaarlijkse bijdragen een te lange band met de overheid zou meebrengen, met alle daaraan verbonden inmenging in het beheer. Dit acht de minister ze ker in de particuliere sector niet ge wenst. Het verschaffen van leningen onder tweede hypothecair verband met facili teiten op het stuk van rente en aflossing zou leiden tot een vérgaande financie ring van particuliere investeringen van overheidswege en overigens eveneens re sulteren in een langdurige band met de overheid. De minister heeft verder de indruk, dat de bezwaren tegen het voornemen om de jaarlijkse bijdragen van de particuliere huurwoningen na zes jaar in drie jaar lijkse etappen te doen verdwijnen, niet bij alle betrokkenen even zwaar wegen. Niettemin is hij bereid in de voorgeno men regeling zodanige wijzigingen aan te brengen, dat de bezwaren komen te ver vallen. In de overtuiging, dat in de komende jaren huurverhogingen ten enenmale on vermijdelijk zullen blijken te zijn, meent hij dit te kunnen doen zonder dat de schatkist daarbij al te grote risico's loopt. Bij deze wijziging is hij tevens zoveel mogelijk tegemoetgekomen aan het be zwaar, dat de woningen in de laagste huurcategorie in de loop der jaren een sterkere huurstijging zullen ondergaan dan die in de andere categorieën. Hoe wel dit verschijnsel verbonden is aan elk systeem van subsidiëring, dat om socia le redenen tijdelijk bepaalde groepen van de bevolking sterker subsidieert dan an dere, heeft hij in dit verband toch nog meer waarboigen willen scheppen. Hij wil daartoe de termijnen van zes en negen jaar laten vervallen, zulks mede om een geleidelijke aanpassing mogelijk te maken van de jaarlijkse bijdragen voor de woningen in de categorie met de laag ste huurgrenzen aan het huurniveau van de woningwetwoningen. De gemiddelden voor de premie ineens en de jaarlijkse bijdrage voor de parti culiere huurwoningen zijn erop geba seerd, dat zij te zamen een zodanig huur- verlagend effect hebben, dat in de cate gorie met de laagste huurgrenzen glo baal het verschil tussen de kostprijshuur van particuliere woningen en de vraag- huur van toekomstige woningwetwonin gen wordt overbrugd. Op grond van door hem gevoerde be sprekingen heeft de minister de indruk, dat de voorgenomen regeling voor de in stitutionele beleggers niet onaantrekke lijk is. Extra steun voor woningwetwoningen De ontwikkeling van de woningvoorzie ning voor de financieel zwakken is, ook naar het oordeel van de minister, on gunstiger dan voor de overige groepen van de .bevolking. Het schrijnende is, dat voor de huren, die de financieel zwakken met hun beperkte middelen kunnen op brengen, er in vele gevallen wél redelijk goede woningen aanwezig zijn, doch dat deze veelal bezet gehouden worden door gezinnen, die weliswaar een hogere huur zouden kunnen betalen, doch die in de ge geven omstandigheden onvoldoende mo gelijkheid vinden tot opschuiving. De op lossing van het probleem ligt niet in de eerste plaats in de bouw van nieuwe wo ningen voor financieel zwakken, doch veeleer in het vrijkomen van voor hen geschikte woningen uit de oude woning voorraad. Dit laatste zal echter pas in voldoende mate het geval kunnen zijn. wanneer de woningnood opgeheven en kunstmatige huurverschillen verdwenen zullen zijn. Voor het ogenblik is veel af hankelijk van de wijze waarop de ge meenten te werk gaan bij het toewijzen van voor financieel zwakken geschikte woonruimte alsmede bij het bevorderen van opschuiving, die tot het vrijkomen van zodanige woonruimte leiden kan. Dit neemt niet weg, dat ernaar moet worden gestreefd ook in het assortiment nieuwe v oningwetwoningen voor financieel zwak ken betaalbare woonruimte tot stand te brengen. Hiertoe zullen bij uitstek effi ciënte woningbouwplannen moeten wor den ontwikkeld, die bovendien door een goed georganiseerde produktie een gun stige huur kunnen opleveren. Inmiddels is wel komen vast te staan, dat in dit verband in een vergevorderd stadium van ontwikkeling zijnde plannen een ex tra financiële steun niet kunnen ontberen. De minister stelt zich daarom voor om ten behoeve van naar zijn oordeel daartoe geschikte woningwetplannen een extra bij drage te verlenen van gemiddeld 12.— per week. Uiteraard, zegt de minister, zullen deze woningen dan uitsluitend mogen worden toegewezen aan gezinnen met zeer lage inkomens. In dit verband denkt de minis ter aan een aantal van ten hoogste 5.000 extra bijdragen gedurende 1960. Woningbouwverenigingen Minister Van Aartsen ziet vooralsnog beperkte mogelijkheden voor de woning bouwverenigingen om met de nieuwe re geling te bouwen. Voor verenigingen met oud bezit ligt echter in beginsel een mo gelijkheid in een eventuele overwaarde van dit bezit boven de daarop nog rusten de schuld. Ook is het denkbaar, dat ver enigingen te zamen met andere lichamen en mogelijk ook met hulp van werkge vers tot initiatieven kunnen komen. De minister ziet het als een bezwaar, dat thans de bouw door woningbouwcor poraties geheel met overheidsgeld en voor risico van de overheid plaatsheeft. Hij hoopt dan ook, dat mede door de ad viezen van de commissie-De Roos de wo ningbouwcorporaties een steviger finan ciële status zullen krijgen. Naarmate dit laatste het geval is, kan aan de woning bouwcorporaties een ruimere taak toeval len. De minister zou het niet verantwoord achten de verlaging van het aantal wo ningwetwoningen van 40.000 tot 37.500 te handhaven, wanneer de nieuwe regeling niet zou slagen. Peiling van de meningen in de kringen van betrokkenen heeft hem weliswaar de overtuiging gegeven, dat de regeling een goede kans van slagen heeft, maar zekerheid op dit punt kan tevoren nimmer worden verkregen. Indien dan ook binnen zes maanden na het totstand komen van de nieuwe regeling mocht blijken, dat in 1960 minder dan 2.500 goed kope particuliere huurwoningen zullen worden gebouwd, dan zal het ontbreken de aantal met woningwetwoningen wor den aangevuld. Met het oog daarop zal het programma van 37.500 woningwetwo ningen enigermate versneld worden uit gevoerd, zodat voldoende mogelijkheid aanwezig is om in december 1960 het eventueel ontbrekende aantal toe te voe gen. WARSCHAU (UPI) In de bossen rondom het Poolse plaatsje Lisewo bij Gdansk (Danzig) zijn de lijken aange troffen van 143 Poolse en Hongaarse vrou wen, die in de winter van 1944-'45 door de Duitsers werden vermoord. Zij waren af komstig uit het concentratiekamp Stuthof en bleken door een nekschot^om het leven te zijn gebracht. De lijken zijn op de begraafplaats van Rybno opnieuw ter aarde besteld. dohyfral De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 Op de Breestraat te Beverwijk is dins dagmiddag een bromfietser tegen een aantal plotseling overstekende jongens ge reden. Hij kon een aanrijding niet ver mijden als gevolg hiervan kwamen de bromfietser en zijn vrouw, die achterop zat, te vallen. De vrouw moest met diverse verwondingen in het Rode Kruis zieken huis worden opgenomen. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 20 tot en met 26 decem ber zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 138 schepen (368.705 brt.) en ver trokken 90 schepen (259.013 brt.). Door een fataal misverstand is dinsdag middag in een tank, welke op een terrein van de textielfabriek Nijverdal ten Cate te Almelo werd gebouwd, een hevige ont ploffing ontstaan, waardoor de 23-jarige J. A. van Straaten uit Woudrichem het leven verloor en de 30-jarige A. Muilen- berg uit Gorinchem ernstige brandwonden opliep. Personeel van een firma uit Gorinchem was bezig een grote tank te bouwen. Men legde de laatste hand aan dit werk. Ter wijl Van Straaten onder de tank bezig was met laswerk begaf zijn broer zich naar een magazijn van de fabriek om gasolie te halen. De man, die deze olie moest geven verstond echter gasoline en gaf tien liter van deze zeer vluchtige vloeistof mee. De voorman A. Muilenberg ging met de bus met olie via een mangat in de tank om te controleren of alle naden dicht waren. In het schemerdonker van de tank goot hij de gasoline uit in de veronderstelling met gasolie te doen te hebben. Door het lassen onder de tank ontstond een zware ontploffing waardoor de gehele tank ontzet werd. Dn bodem zette zodanig uit dat de onder de tank liggende lasser werd doodgedrukt. Zijn collega in de tank kreeg door de ontploffing ernstige brand wonden aan de benen. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De in Sint Petersburg geboren pianist Nikita Magaloff is solist tijdens het jaarlijkse extra concert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest dat woensdag 30 december, onder leiding van Henri Arends in het Con certgebouw te Haarlem gegeven zal worden. Nikita Magaloff speelt met het N.Ph.O. het eerste pianoconcert van Tsjaikofski. Het programma ver meldt verder „Een nacht op de kale berg" van Moessorgski en de vijfde Symfonie Uit de Nieuwe Wereld van Dvorak. Nikita Magaloff vluchtte tijdens de Russische revolutie naar Parijs, waar hij zijn muziekstudie voortzette bij Isidor Philipp. Op 17- jarige leeftijd verliet hij het Parijse Conservatorium met gen eerste prijs en Ravel noemde hem toen reeds een groot musicus. Magaloff gaf vele con certen in alte belangrijke steden van Europa. Zijn eerste tournee naar Ame rika in 1947 had zo'n succes, dat hij sindsdien vele malen naar Amerika terug is geweest. Magaloff tooont in Zwitserland en heeft sinds 1949 de lei ding van de Classe de Virtuosité van het conservatorium te Genève. De wettelijke betalingsverplichting van degene, die één of meer kamers heeft ge huurd, hangt af van diverse factoren. De prijs, die hij uiteindelijk moet betalen, kan samengesteld zijn uit de volgende be standdelen: de „kale" huurprijs van de kamer, 20 pet. van die „kale" huurprijs voor het ongerief van de inwoning, ver goedingen voor het gebruik en het mede gebruik van meubelen en stoffering, als mede voor het verbruik van water, gas. elektriciteit of andere energie, personele belasting en ten slotte een vergoeding voor diensten. In dit artikel zullen wij ons beperken tot enkele beschouwingen over de vergoedin gen. welke voor diensten verschuldigd zijn. De meest voorkomende dienst is wel het schoonhouden van de gemeenschappe lijke ruimten, zoals gangen en trappen. Hiervoor pleegt de Huuradviescommissie aan de verhuurder een vergoeding toe te kennen, welke over het algemeen varieert van 5 tot 1 10 per maand. Een verdere dienstverlening kan b.v. be staan uit het opmaken van bedden en het schoonhouden van de kamers. De vergoe ding, welke hiervoor wordt toegekend, hangt geheel af van de mate, waarin de ze service wordt verleend. Ter voorko ming van misverstand achten wij het be ter hier geen bedrag te noemen. Volgens de Huurwet zijn voor bedoelde diensten vergoedingen verschuldigd, welke hier voor als redelijk zijn aan te merken. Een verder houvast geeft de Huurwet niet. Beroepsverhuur Voor de beroepsverhuur van kamers heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting richtlijnen gegeven. De minister acht het wenselijk de eigenaren van kamerverhuurbedrijven met uitge breide service-verlening een redelijk inko men te verschaffen. Naar zijn mening kan geen bezwaar worden gemaakt tegen de daaruit voortvloeiende consequentie, dat kamerbewoners in een bona fide goed functionerend bedrijf méér betalen dan bij incidentele, zogenaamde „wilde" onder verhuur. De minister, geeft een opsom ming van de diensten, welke hij bij een uitgebreide service-verlening gebruikelijk acht, te weten: 1. Reparatie en onderhoud van stoffe ring, meubilSïfT ëlèKWlsche apparaten, verlicbtipgs- verwarmingsapparaten, gasapparaten "én sanitair; 2. behangen, witten en schoorsteenve gen; 3. schoonhouden van kamers en ge meenschappelijke ruimten, alsmede ra men wassen; 4. regelmatige verschaffing van schoon lipnengoed, lakens, slopen, handdoeken, eventueel tafelkleden, gordijnen, spreien; 5. opmaken van bedden; 6. aannemen en doorgeven van voor de huurders bestemde boodschappen, verde len van de post. openen van de huisdeur (hetgeen dus medebrengt, dat te allen tij de iemand aanwezig dient te zijn). De vergoeding welke voor deze service kan worden toegekend, stelt de minister op 60 pet. van de „kjile" huurprijs van de kamer, te weten: 10 pet. voor schoon maakkosten, 5 pet. voor verzekeringen, 11 pet. voor bewassingskosten, 25 pet. voor administratie, telefoon en reclame en 9 pet. voor diverse kosten. Hieraan kan aldus de minister nog een ondernemersloon worden toegevoegd naar gelang van het aantal verhuurbare kamers. In een bedrijf met 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 of 13 verhuurbare kamers stelt de minister het ondernemersloon respec tievelijk op f 1.500, 1.750, ƒ2.000, ƒ2.500, ƒ2.750, 3 250. ƒ3.700, 4.150, of ƒ4.600 In een bedrijf met meer dan 13 kamers wordt laatstgenoemd bedrag voor elke ka mer verhoogd met 87,50. Het te betalen ondernemersloon wordt over de verschil lende onderhuurders verdeeld aan de hand Advertentie Geopend SI december en 2 januari: Van 9.0012.S0 en van 2.00—4.00 uur m Een informele foto van de Japanse keizerlijke familie, gemaakt in het pa leis te Tokio. Keizer Hirohito en kei zerin Nagaka bekijken foto's in gezel schap van prinses Soega (links), kroon prins Akihito en prinses Mitsjiko (staand) en prins Josji (tweede ran rechts). Het zal de laatste maal zijn, dat prinses Soega oud-en-nieuw in de familiekring zal vieren: in maart gaat zij trouwen. Gisteravond om zes uur arriveerde in IJmuiden de „Zuiderkruis" op de laat ste reis met repatrianten uit Indonesië In de Noordersluis, waar het schip afmeer de. begaven zich de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, de voorzitter van de vaste repatriëringscommissie, mr. Th. de Graaf, en verscheidene- Kamerleden die lid zijn van deze vaste commissie, aan boord. De minister en de commissieleden die het laatste deel van de reis van de „Zuiderkruis" naar Amsterdam meema ken, werden aan boord ontvangen door de kapitein van de „Zuiderkruis" de heer A Haitsma. Zij lieten zich tijdens de tocht door het Noordzeekanaal op de hoogte brengen van de situatie onder de gere- pa trieerden. Gedeputeerde Staten hebben zich voor genomen om met ingang van 1 januari de jaarwedden van de wethouders in Velsen vast te stellen op f 12.200.De raad zal zich over deze verhoging van de wedden uitspreken in de raadsvergadering op 6 januari. van het door ieder gehuurde gedeelte. De minister wijst er op, dat deze richt lijnen soepel moeten worden toegepast Men zal zich b.v. op het standpunt kun nen stellen, dat deze regels slechts toepas sing dienen te vinden, indien één kamer ook door één persoon wordt gebruikt. Be wonen verscheidene personen één kamer, dan worden de kosten voor onderhoud, slij tage en eventuele bewassing groter, zodat een hogere vergoeding toelaatbaar is. Daarentegen zal een verlaging verant woord zijn, indien één persoon over meer kamers beschikt. De ministeriële richtlijnen gelden voor beroepsverhuur met uitgebreide service verlening. De vraag rijst, in hoeverre de ze richtlijnen ook toegepast mogen wor den op bedrijfsverhuur, waarbij slechts weinig of geen service wordt verleend. Een erkende bij het Bedrijfschap Hore ca ingeschreven kamerverhuurder oefen de zijn bedrijf uit in een huis te Haarlem. Hij verleende geen enkele service en woon de zelf in een ander huis. Naar het oor deel van de kantonrechter moest even wel gehonoreerd worden, dat hij ten be hoeve van anderen een huis gehuurd had om het te verhuren. Hierdoor maakte hij het voor huurders mogelijk zich voorlopig zonder vestigingsvergunning te Haarlem te vestigen. Wanneer dit niet gehonoreerd zou worden en de kamerverhuurder dus alleen de huur, die hij zelf moet betalen, zou mogen doorberekenen, zal niemand er meer aan denken dergelijke diensten te verlenen. Het afsnijden van die moge lijkheid achtte de kantonrechter niet in het algemeen belang. Het beschikbaar stellen van onroerend goed stelde de kantonrech ter op één lijn met de in de ministeriële richtlijnen genoemde diensten. Hieraan is b.v. voor pas gehuwden zonder kinderen in het Westen des lands en in de grote ste den veel behoefte. Voor deze dienst kende de kantonrechter de kamerverhuurder een vergoeding toe ten bedrage van 40 pet. van de „kale" huurprijs. Hoger wilde de kantonrechter het percentage niet stel len, omdat wel degelijk in aanmerking moest worden genomen, dat de dienstver lening alleen bestond in het aanvaarden van een risico en in het verrichten van enige administratieve werkzaamheden. Deze beslissing hangt nauw samen met het gemeentelijk huisvestingsbeleid. De gemeenteraad van Haarlem heeft name lijk bij verordening bepaald, dat degenen, die kamers willen huren in een erkend ka- merhuurbedrijf, geen vestigingsvergun ning, als bedoeld in de Woonruimtewet, be hoeven. Een soortgelijke bepaling geldt ook in de gemeenten Rotterdam en Vlaar- dingen. Ook daar mag men dus zonder vergunning kamers betrekken van een ka merverhuurbedrijf (al dan niet met pen sionverlening), dat ingeschreven is bij het Bedrijfschap Horeca. Voor zover ons be kend is, zijn Rotterdam, Haarlem en Vlaardingen de enige gemeenten, die vrije vestiging zonder woonvergunning in er kende kamerverhuurbedrijven toestaan. De besturen van sommige gemeenten, b. v. Voorburg (Z.H.), geven altijd vergun ning voor de vestiging in een erkend ka merverhuurbedrijf. De vergunning is wel iswaar vereist, doch haar verkrijging slechts een formaliteit. In andere gemeen ten gaat dat niet zo gemakkelijk. Vooral de gemeente 's Gravenhage, maar ook de gemeenten Amsterdam en Utrecht stellen de vergunning afhankelijk van een zekere economische binding met de gemeente van vestiging. Overigens hebben wij wel de in druk, dat de gemeentebesturen een zeke re soepelheid betrachten bij het verlenen van woonvergunning aan personen, die ka mers wensen te huren in erkende kamer verhuurbedrijven. Veelal maakt het ook enig verschil, of de vergunning gevraagd wordt ten behoeve van een alleenstaand persoon dan wel voor een gezin. Zo deel de een ambtenaar van het huisvestingsbu reau te Amersfoort ons mede, dat alleen staande oude dames altijd vergunning krijgen om zich in een erkend kamerver huurbedrijf te vestigen. Andere aanvra gen worden daar van geval tot geval be keken. Geen service, toch ondernemersloon In het volgende geval had de Huurad viescommissie te Breda de betalingsver plichting van een huurder van twee ge meubileerde kamers gesteld op 9,80 per week. Voor de kantonrechter voerde de verhuurder aan, dat hij lid was van de Peruka-Federatie (Nederlandse vakbond voor het Pension-, Rusthuis- en Kamer verhuurbedrijf). De kantonrechter be schouwde hem als beroepsmatig kamer verhuurder, doch oordeelde tevens, dat de vergoeding van 60 pet., bedoeld in de mi nisteriële richtlijnen, slechts toegekend kon worden bij een volledige service-ver- lening. Gebleken was echter, dat de huurders zelf hun kamers schoonhielden, dat de verhuurder geen afzonderlijke verzekerin gen of verhogingen op bestaande verzeke ringen had moeten afsluiten, dat de huur ders zelf voor hun bewassing zorgden en dat de verhuurder geen administratie-, te lefoon- en reclamekosten had. Naar het oordeel van de kantonrechter mocht hij slechts voor „diverse kosten" 9 pet. van de „kale" huurprijs ad ƒ2.05 of 0.18 per week in rekening brengen. Aldus werd de geadviseerde betalingsverplichting van 9.80 verhoogd tot 9.98 per week. Ofschoon de kamerverhuurder blijkbaar geen service gaf. kende de kantonrechter hem als beroepsmatig kamerverhuurder toch een ondernemersloon toe. Daar de kamerverhuurder een bedrijf had met vijf verhuurbare kamers werd het onderne mersloon berekend op basis f 1.500. per laar en vastgesteld op f 8.66 per week. Met laatstgenoemd bedrag werd de be talingsverplichting van de huurder nog verhoogd. Mr. C. A. baron Bentim k

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5