Franse Senaat keurt de nieuwe schoolwet goed Contactorgaan voor bollenkwekers en -exporteurs voorgesteld Kans op verbod tot telen van viruszieke hyacinten Beperkte dienstregeling van NZH op oudejaarsavond Minister Pinay van televisie verstoken WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 9 Couve de Murviile verdedigt buitenlands beleid Interview over nieuwe franc afgelast Kwart miljoen tekort bij Boazbank in Ruinerwold P. van Ketel in Utrecht overleden Critiek van E. Vermeer op het kabinet Sleen staat achter zijn geschorste burgemeester Jubileunvuft van 100.000,- De schroot fraude Mede-directeur van Zeeuwse Metaalmij. krijgt één jaar Vereniging „De Hyacint Russische delegatie naar Liberia Chrkweekschoolleraren Voorlopig geen zorg over teveel aan onderwijzers Gevangene ontsnapt in Scheveningen Tralies van zijn cel waren doorgezaagd Afzet tuinbouwprodukten was bevredigend N.O.V. en N.V.V. Hoofdbestuur N.O.V. gemachtigd tot nader beraad PARIJS (UPI) De Franse Senaat heeft met 173 tegen 99 stemmen de nieu we schoolwet aangenomen, die de Natio nale Vergadering donderdag had goedge keurd met 427 tegen 71 stemmen. Deze wet heeft fel verzet van links ontmoet. De leiders der linkse partijen hebben bo vendien bij voorbaat bekend gemaakt dat zij tegen deze wet zouden blijven ageren, zelfs als ze door het parlement zou wor den aangenomen. De nieuwe wet voorziet in hoger subsidie van de staat, naar schatting dertig mil jard franc per jaar, aan veertienduizend particuliere scholen, voor het merendeel rooms-katholieke. Het standpunt der conservatieven was dat deze verarmde scholen een openbare taak vervullen en recht hebben op steun van de staat. De linkerzijde hield vol dat deze wet een schending is van de republi keinse traditie van scheiding tussen kerk en staat. Door deze wet af te doen, heeft de Se naat de weg vrijgemaakt voor een ver moedelijk kort debat over de buiten landse politiek, dat vanmiddag begint. Bei de kamers willen vanavond op recès gaan voor weken of misschien maanden. De Nationale Vergadering heeft haar tweedaags debat over buitenlandse zaken gisteren afgesloten. Sommige afgevaar digden gaven uitdrukking aan bezorgd heid over tekenen van Frans-Amerikaanse wrijving in de NAVO. In een slotverkla ring stelde minister van Buitenlandse Za ken Couve de Murviile hen gerust. Hij verklaarde dat de NAVO de „garantie voor de vrijheid van Frankrijk" is. De regering heeft nooit gemeend dat Frankrijk alleen voor zijn verdediging kan zorgen. Ons land heeft de aanwezig heid van Amerika in Europa nodig. Frank rijk is misschien een moeilijke partner voor de Verenigde Staten, maar als de Amerikaanse regering ooit zou besluiten haar troepen uit Europa terug te trekken, dan zou het niet om deze reden zijn, maar omdat de Europeanen belangstelling voor hun eigen verdediging verliezen, aldus de minister. Dit is een verwijt dat niet tot de Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) Sinds maandagavond is het Franse pu bliek van zijn beloofde radio- en televisie- programa's verstoken. Een staking waarbij het technische en het artistieke deel van het personeel elkander de bal schijnen toe te werpen, is er de oorzaak van dat de programma's voor de komen de dagen tot en met nieuwjaar zullen ver vallen of vervangen moeten worden door een nonstop grammofoonplatenconcert, waarbij „valse musette", chansons en „commerciële" pièces de luide boventoon plegen te voeren. De minister van Financiën Antoine Pi nay, die er indirect voor verantwoordelijk is, was gisteren tevens een der slachtof fers van de staking. Zijn televisie-inter view over de nieuwe franc, die vrijdag officieel van kracht wordt, moest worden afgelast. De staking, die door alle vak bonden ondersteund wordt, houdt verband met een nieuw statuut voor het radio- en televisiepersoneel, dat eveneens op 1 ja nuari zal worden ingevoerd. De Franse ra dio zal dan tot staatsonderneming van industrieel en commercieel karakter wor den uitgeroepen. In verband daarmee ver liest het personeel zijn kwaliteit van amb tenaar, hetgeen de vakverenigingen door een forse salarisverhoging gecompenseerd willen zien. De verhoging van twintig per cent die de regering voorstelt is als on voldoende van de hand gewezen. Hoog schijnen de salarissen in het algemeen hier dan ook niet te zijn. Een Parijse krant heeft ontdekt, dat de geluidsinge- nieur die verantwoordelijk was voor de uitzending van de laatste radioboodschap van generaal De Gaulle minder verdient dan de werkvrouw die 's morgens de stu dio schoon komt maken. Waar blijft het geld? Over het algemeen wordt deze zuinig heid van de regering, die men aansprake lijk stelt voor de staking en indirect voor de torpedering van de aangekondig de radio- en televisieuitzendingen, door het publiek niet zo goed begrepen. De der tig miljard francs, die de radiobelasting jaarlijks opbrengt zou, zo meent men, toch toereikend moeten zijn de radio en televisieartiesten, alsmede het overige per soneel naar behoren te betalen. Tenzij, ge lijk dan ook vermoed wordt, de opbrengsten van de radiobelasting door de regering ook voor andere doeleinden zouden wor den aangewend. (UPI) Het bureau van de Franse pre sident heeft bekendgemaakt dat De Gaulle zijn oudejaarsrede niet via radio en tele visie zal houden in verband met het over lijden van zijn jongere broer Pierre De Gaulle. De rede zal nu via de omroep wor den voorgelezen en in de kranten gepu bliceerd. Franse regering kan worden gericht, voegde hij hier aan toe. „Ik acht het mo gelijk de geschillen tussen Frankrijk en zijn bondgenoten over het gebruik van de Franse vloot, de luchtverdediging en het op Frans gebied opslaan van kernwapens uit de weg te ruimen", aldus de minister. Couve de Murviile kondigde aan dat Frankrijk een kernbom tot ontploffing zal brengen, mogelijk in maart. Een week nadat de directeur van de Spaar- en Voorschotbank Boaz te Rui nerwold, de. bijna 72-jarige heer J. T. M. ten grave is gedragen, is bekend gewor den dat gedurende verscheidene jaren in de administratie van deze bank fraude moet zijn gepleegd. Deze malversaties belopen, voor zover tot nu toe kon wor den nagegaan, een bedrag van rond 250.000,--. Het bestuur van de bank heeft inmiddels surseance van betaling aangevraagd. De ontdekking van deze fraude heeft in de gemeente Ruinerwold grote ontstelte nis veroorzaakt. De thans overleden di recteur nam zowel op maatschappelijk als op kerkelijk terrein een vooraanstaande plaats in. Hij werd na de invoering van de evenredige vertegenwoordiging raads lid voor de A.-R.-Partij en werd al spoe dig tot wethouder gekozen Ook na de be vrijding werd hij weer raadslid en sinds 1949 was hij weer wethouder. In 1958 stel de hij zich niet meer herkiesbaar. Tot 1940 was hij ook lid van de Provinciale Staten van Drente. Hij was jarenlang voorzitter van de plaatselijke A.-R.-kies vereniging, van de Gereformeerde School vereniging, van de plaatselijke C.B.T.B. en ouderling van de Gereformeerde Kerk. Jarenlang was hij ook bestuurslid van het plaatselijke Groene Kruis en van tal van andere verenigingen. De laatste jaren had hij zich uit verschillende functies terug getrokken. Van de oprichting af was hij directeur van de Boazbank. Tijdens zijn ziekte ontstond bij het nagaan van de ad ministratie het vermoeden dat er iets niet in orde moest zijn. Dit vermoeden is na een voorlopig onderzoek bevestigd. De mogelijkheid bestaat, dat de leden van de bank, voor het overgrote deel kleine spaar ders, op grond van de statuten gedeeltelijk voor het tekort aansprakelijk zullen wor den gesteld. Bekentenis op ziekbed De fraude is aan het licht gekomen toen de directeur ziek werd en de voorzitter van het bestuur als plaatsvervanger op trad. Het eerste het beste aangeboden spaarbankboekje vermeldde een hoger be drag dan het banksaldo. Toen is men steekproeven gaan nemen, waaruit bleek dat er bijna een kwart miljoen verdwe nen was. De rechtskundig adviseur van de bank, mr. J. G. Nysingh uit Zwolle, ging naar het ziekenhuis ep daaj bekeijde de directeur dat hij een dubbele boekhou ding had. Thuis,-lagen de kaarten waar de goede bedragen opstonden. Deze kaar ten gebruikte hij, wanneer de accountant op bezoek kwam voor controle. Andere tussentijdse controles hadden nooit plaats omdat men de directeur ten volle ver trouwde. Na de begrafenis van de directeur daags voor Kerstmis, kwamen de geruchten in het dorp los. De teraardebestelling was zeer sober. Alleen een predikant sprak aan het graf. Dat vond men vreemd voor zo'n geacht medeburger. Het bestuur heeft reeds geprobeerd bij andere banken hulp te zoeken. Men hoopt ook uit de nalatenschap van de directeur een deel van het tekort te kunnen dekken. Naar verluidt zou hij reeds tien jaar lang de dubbele boekhouding hebben gevoerd. Toen hij 65 jaar werd bleef hij op zijn verzoek nog kassier van de bank. Naar nu blijkt had dat verzoek te maken met de malversaties, die anders veel eerder zouden zijn ontdekt. De spaarders zullen een deel van hun te goed moeten missen, maar meer dan 20 percent zal het waarschijnlijk niet zijn. Na een ziekbed van enige maanden is dinsdag in Utrecht op 55-jarige leeftijd overleden de heer P. van Ketel, hoofd inspecteur-titulair van 's Rijksbelastingen en hoofd van de inspectie der belastingen Utrecht tweede afdeling. De heer Van Ketel is als adjunct inspecteur en inspecteur van de belas tingen werkzaam geweest in Haarlem er Beverwijk. Op 1 januari 1930 werd hij benoemd tot adjunct-inspecteur aan de inspectie der directe belastingen in Haarlem. Op 1 de cember van dat jaar werd hij in gelijkt* functie overgeplaatst naar de inspectie Beverwijk, waar hij op 1 december 1933 tot inspecteur weru benoemd. In 1934 werd de heer Van Ketel overgeplaatst naar Utrecht, waar hij op 1 oktober 1945 tot hoofdinspecteur-titulair werd benoemd De teraardebestelling zal zaterdag 2 ja nuari om twaalf uur op de begraafplaats Den en Rust in Bilthoven plaats hebber „Naast verheugenis over de fouten van het huidige kabinet is er in onze rijen ernstige verontrusting over de schade, die dit politieke gedoe toebrengt aan de wezen lijke democratische verhoudingen. Er wordt een stuk gezag van de overheid ge devalueerd, waarvoor andere regeringen weer jaren nodig zullen hebben om het te herstellen. Dat is een zaak die niet alleen een oppositiepartij, maar iedereen in ons land aangaat, die het wel meent met de democratie." Deze critiek uitte de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, in een vergadering van de federatie Am sterdam van de P.v d.A. De partijvoorzitter zei voorts ten aanzien van het kabinet De Quay: „Men moddert maar voort, in veler lei opzicht blijkbaar niet gehinderd door enige kennis van zaken. Wij zullen niet nalaten om dat telkens duidelijk en scherp te zeggen". Volgens de heer Vermeer dreigen de ge pensioneerden het slachtoffer te worden van de vrijere loonpolitiek. „Ik zou niet graag willen dat een minister van socia listische huize bloot stond aan de critiek, die in de afgelopen maanden minister Van Rooy ten deel is gevallen. Hij heeft zich van de kaart laten spelen door zijn staats secretaris." 1 Voorts oefende de heer Vermeer critiek uit op de rpededelin? van de regering dat men de reclame in de televisie denkt op te dragen aan een onafhankelijke televisie maatschappij. Voor het compromis, dat de regering ten aanzien van de toto bekend heeft gemaakt, had hij evenmin waar dering. „Men wil daarmede de zondigheid in de toto tot 25.000 gulden per keer be perken", zei hij. In Sleen (Dr.) heerst een sterk gemeen schapsgevoel: er is een garantiefonds ge vormd van 2.250 waaruit aan Gedepu teerde Staten van Drente de rente en af lossing van het in het paardesportcentrum geïnvesteerde kapitaal, zijnde jaarlijks ongeveer 2.600.- inclusief de vermake lijkheidsbelasting betaald zal worden. Men kan aannemen, dat de ingezetenen van Sleen dat niet alleen doen voor het cen trum, maar ook voor hun burgemeester, de heer S. J. van Roye». die, zoals be kend. voor een maand is geschorst. Maar de bevolking neemt daar geen genoegen mee. Bij een dierenarts, de heer Staal, maken aanplakbiljetten dit duidelijk: „Wij willen burgemeester van Royen houden". In Sleen huldigt men de opvatting dat er alleen maar dingen ondernomen moeten worden waaraan de gemeente en de be volking iets hebben. Dat heeft reeds gere sulteerd in de stichting van het sportpark Veenoord, dat een streekpark is en van het paardesportcentrum. De waardering voor de burgemeester is zeer groot. Dit bleek ook uit de medewerking aan het paardesportcentrum. Een medewerking in velerlei vorm, maar vooral in financieel opzicht, om toch maar te voorkomen dat de gemeente enig nadeel zou leiden. Over het resultaat van de schorsing is men al gemeen vrij gerust. „Wij wachten de be slissing van de Kroon maar af. ook wat het sportpark Veenoord betreft". AI' "2i)P "Gede puteerde Staten van Drente in de stich ting misschien niet geheel en al gekend, maar de resultaten zijn toch alleen maar voordelig voor de gemeente". Ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan heeft een levensverzekeringmaat schappij aan een viertal instellingen, werk zaam op het gebied ter bestrijding van volksziekten, een belangrijke bijdrage ge schonken. De Nederlandse Astmastichting, het Prinses Beatrix Poliofonds, het Natio naal Reumafonds en het Koningin Wil- helminafonds ontvingen elk een cheque van 25.000, Wèl paspoort voor Oostenrijk. Er is nog steeds een geldig paspoort en een gel dige toeristenkaart nodig voor bezoek aan Oostenrijk. Er is nota-wisseling omtrent de afschaffing van de paspoortplicht gaan de, maar een dergelijke regeling is nog niet van kracht. Het Haagse gerechtshof heeft woensdag het rechtbankvonnis bevestigd één jaar gevangenisstraf in de zaak tegen één der drie directeuren van de n.v. Zeeuwse Metaalmaatschappü (S.C.). Hq werd schul dig verklaard aan het medeplegen van om koping van een referendaris van het mi nisterie van Economische Zaken te Den Haag, van wie de Zeeuwse Metaalmaat- schappij in 1956 en 1957 tegen betaling van duizenden guldens aan steekpenningen val se „derdelandenverklaringen" kreeg be treffende de herkomst van door de Zeeuw se metaalmaatschappij te verhandelen par tijen schroot. Met deze verklaringen konden de han delaars partijen schroot, welke zij binnen de Europese Kolen cn Staalgemeenschap hadden gekocht, doen doorgaan voor duur der schroot, afkomstig van scheepswrakken of van landen buiten de E.G.K.S. Op grond van de afgegeven valse verklaringen wer den de betreffende schroottransacties krachtens de in de E.G.K.S. geldende be palingen door het O.C.C.F. (de verevenings- kas) te Brussel met in totaal ruim ander half miljoen gulden gesubsidieerd, welk geld ten dele terecht kwam in de zakken der drie directeuren van de Zeeuwse Me taalmij en ten dele in de kas van de door verkopers, de Hansa Rohstoff te Dussel- dorf. De twee andere directeuren van de Zeeuwse Metaalmij werden respectievelijk veroordeeld tot zes maanden en anderhalf jaar gevangenisstraf. Zowel de voorzitter van de vereniging „De Hyacint", de heer C. Driehuizen, als de directeur van de Keuringsdiensten, de heer F. Limburg, heeft dinsdag op de vergadering van deze vereniging in „De Nachtegaal" in Lisse er op gezinspeeld, dat er een verbod tot het telen van virus- zieke hyacinten in de lucht hangt. Volgens de heer Driehuizen hangt het er in hoofd zaak van af of er goede plaatsvervangers voor de besmette bollen worden gevonden. Het is een goed jaar geweest voor de hyacintencultuur en -export. Er is minder ziek geweest en meer geëxporteerd. De voorzitter vermoedde, dat het getal van honderd miljoën stuks wel zal zijn over schreden. Op dit getal is een overschot van 17 miljoen stuks niet veel. Eigenaar dig is dat deze overschotten hoofdzakelijk zijn gevormd door de grootste maten. De voorzitter wees er op, dat men alles zal moeten doen om de kwaliteit nog ver der op te voeren en benadrukte het feit, dat men de viruszieke partijen gescheiden moet houden van de gezonde en riep de kwekers op om waakzaam te zijn. De directeur van de Bloembollenkeurin- richtingsdiensten zei"* in zijn keuringsver- slag, dat men tevreden mag zijn over de medewerking van de kwekers, die steeds meer het nut van de bestrijding van het virus gaan inzien. Toch zijn er nog te veel partijen ziek en worden te weinig bollen uitgetrokken. De keuringsdienst gaat met de Plantenziektenkundige Dienst op de achtergrond de touwtjes steeds strakker aanhalen. Dit jaar werd 1000 r.r. afge keurd, omdat er te veel virus in deze par tijen zat. Dinsdagavond hield mr. F. B. M. Ne- derveen, secretaris van de Bond van Bloemöollcnhandelaren voor de vereniging „Theorie en Praktijk" in „De Nachtegaal" in Lisse een lezing over de ontwikkeling van de export. Hij kwam hierbij tot de conclusie, dat in het bloembollenvak een contactcommissie zal moeten worden ge vormd, waarin kwekers en exporteurs de problemen gezamenlijk zullen moeten be spreken. Hij was namelijk van mening, dat de verhouding tussen deze samenstel lende groeperingen niet ideaal is, waar door het vak vergeet zelf maatregelen in de Euromarkt voor te stellen en ze daar door straks door allerlei andere organisa ties opgelegd zal krijgen. De heer Nederveen wilde de bloembol lenexport zien tegen de achtergrond van de totale export. Pas na de oorlog is het opgevallen van welk een enorm belang de export voor ons aan grondstoffen arm land is. De bevolking dient door de export aan werk en eten te worden gehouden. Met deze kennis als achtergrond is het niet moeilijk te begrijpen, dat Nederland voort durend streeft naar vrijhandel en steeds tracht de Euromarkt met de kleine vrij handelszone je associëren, Hejt. js, ook zeer bezorgd over een isolatie door dé zes van de rest van de wereld, waarheen het 63 percent van zijn produkten exporteert. Sprekend over de landbouwparagraaf zei de heer Nederveen, dat de Europese Com missie een enorme vaart zet achter de ont wikkeling van de plannen. Men wil zelfs binnen zes jaar de landbouw integreren. In deze pas uitgekomen landbouwnota is geen gewag gemaakt van de ontwikkelin gen die men zich in de siergewassensector voorstelt. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat deze sector de kans krijgt om zelf met voorstellen te komen, omdat zij al zo goed internationaal georganiseerd is. Het leek de heer Nederveen niet onmo gelijk, dat de Nederlandse maatregelen ter beheersing van de teelt zouden kunnen worden ingepast in het kader van de Euro- -Tirkt. Het zou wellicht zelfs mogelijk zijn door een coördinatie van nationale organi saties de produktie. afzet, kwaliteitscon trole, enz. te regelen. Wel is het zo, dat het buitenland hieraan moet medewerken, want men kan niet één van de maatregelen aanvaarden en andere afwijzen. Dit was ondermeer ook het geval in de bolbloemen- en de bloembollenkwestie. Men zou deze kwestie wel kunnen regelen. Ten gerieve van onze lezers herinneren wij nog even aan de beperkte dienstrege ling, die door de N.Z.H.V.M. op oudejaars avond wordt onderhouden. De stads diensten in Haarlem worden normaal uit gevoerd tot tien uur 's avonds. Daarna wordt op de Haarlemse stadslljnen niet meer gereden, behoudens een enkele rit kort na tien uur van de eindpunten tot aan het station in Haarlem. Op de intercommunale lijnen wordt een beperkte dienstregeling onderhouden. Od de lijn Haarlem-IJmuiden wordt van 21.15 van Haarlem uit een uurdienst gereden tot aan 0.15 uur. Van IJmuiden uit wordt deze uuroienst van 21.45 uur af onder houden. De laatste bus vertrekt om 0 45 uur. maar gaat niet verder dan de garag< Soendaplein in Haarlem. Lijn 75 (IJmuidenBeverwijkHoog ovens) wordt eveneens beperkt uitgevoerd. Van IJmuiden uit vertrekken de bussen om 21, 22 en 23.15 uur en van de Hoog ovens om 21.20, 22.35 en 23.50 uur. Van Haarlem uit wordt op de lijn Haariem-Leiden (lijn 50-51) gereden on. 20.40, 21.10, 22, 23 en 0.10 uur. Van Leiden uit om 21, 21.15, 21.50 (via Oegstgeest), 23.10 en 0.15 uur. Lijn 80-81 (Amsterdam-Haarlem-Zand voort) wordt van Amsterdam uit gereder, om: 21 (tot Haarlem), 21.40, 22.40, 0.00 en 0.40 uur (tot Haarlem) en van Zandvoort uit om 20.42, 21.02 (tot Haarlem), 21.22 (tot Haarlem), 21.42, 22.42, 23.42 en 0.53 uur (tot garage Leidsevaart, Haarlem). Ljjn 85 (Zwanenburg-Amsterdam) blijft normaal rijden. Lijn 20-21 (Haarlem-Den Haag) rijdt van Haarlem uit om 20. 21, 21.15 (via D" Glip), 22, 22.15 (via De Glip), 23, 23.45 (via De Glip, niet via Noordwijkerhout-dorp) en 0.10 uur en van Den Haag uit om: 19.30 (via De Glip). 20, 20.30 (via De Glip), 21, 22 (via De Glip) en 23 uur. Bovendien gaat er om 22.50 nog een bus uit Noordwijk aan Zee naar Haarlem via De Zilk. Honderd verkenners zijn deze week gedurende twee dagen bijeen in het Amsterdamse Bos, waar voor de tiende maal een „Houthakkerskamp" wordt gehouden. Tijdens dit kamp maken de padvinders zich het praktisch gebruik imn de verschillende soorten bijlen en zagen eigen. MOSKOU, (UPI) Een Russische dele gatie, onder leiding van het lid van het presidium Noeritdin Moekhitnov, tevens secretaris van het Centraal comité van de Russische communistische partij, zal woensdag uit Moskou naar Liberia ver trekken. LAGOS, (UPI) De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft dinsdag in Lagos besprekingen gevoerd met. gouverneur-generaal James Robertson. Morgen zal Hammarskjoeld een onder houd hebben met premier Abubakar Bale- wa. Spr. stelde voorop, dat de Nederlandse bloemoollentelers en -exporteurs geneigd zijn de huidige maatregelen te be houden. Ze zullen echter een nauw contact met elkaar moeten onderhouden en meer samen moeten gaan werken om de export te verhogen. Dit kan alleen in contact commissies. Uit de vragen, die men na de pauze stelde bleek wel dat niet iedereen zo maar geloofde,, dat de Nederlande teelmaatrege- len enige kans in het buitenland zouden hebben. De voorzitter van de Vereniging van Leraren aan Protestants-christelijke Kweekscholen, de heer J. A. van Benne- kom, in Utrecht tijdens de algemene ver gadering van de bond ernstig gewaar schuwd tegen het treffen van drastische maatregelen tot beperking van het aan tal kweekschoolleerlingen. De Nederlandse kweekscholen tellen thans totaal 21.000 leerlingen, een aantal, dat nog niet eerder is bereikt. Men ver wacht, zei de heer Van Bennekom, dat de verlaging van de leerlingenschaal mis schien wel binnen de aanvankelijk gestel de tijd verwezenlijkt zal kunnen worden. Hij voegde hieraan toe, dat van officiële zijde af en toe wordt gezinspeeld op een in de toekomst eventueel dreigend over schot van onderwijzers. De heer Van Bennekom meende echter, dat de tijd voor een drastische verminde ring van het aantal kweekschoolleerlin gen nog lang niet is aangebroken, daar de aantrekkingskracht van het ulo, het nijverheidsonderwijs en het v.h.m.o. zeer groot is en deze een sterke aanvulling van het onderwijzerscorps nog vele jaren noodzakelijk maakt. Er is nog steeds een ontstellend tekort aan onderwijzers, al dus de heer Van Bennekom. Als alle ge huwde onderwijzeressen en gepensioneer de onderwijzers de scholen per 1 januari 1960 zouden verlaten, zou er een gewel dige chaos ontstaan. Over de bouw van kweekscholen merk te de heer Van B""nekom op, dat 't zorg wekkend is, dat lang niet al het toegewe zen bouwvolume wordt gerealiseerd. In het eerste halfjaar van 1959 was 3 miljoen gulden toegezegd en daarvan is slechts één miljoen werkelijk besteed. Verschei dene kweekscholen zijn zo erbarmelijk ge huisvest, dat een verantwoorde opleiding van de opvoeders van de Nederlandse jeugd eigenlijk onmogelijk is. De voorzitter verklaarde met zorg de ver dere gang van zaken bij de besprekingen van het wetsontwerp op het voortgezet on derwijs te volgen. Men heeft tegen dit wetsontwerp zowel grote algemene bezwa ren als specifieke bezwaren op het ter rein der kweekscholen. Hij sprak ten slot te zijn teleurstelling uit over het slepend karakter van het overleg, dat wordt ge voerd over de salarisregeling. Uit de strafgevangenis te Scheveningen is gisteravond tussen negen uur en half tien een gevangene ontsnapt. Het is een 34-jarige man, die met een ijzerzaagje de tralies van zijn gelijkvloers gelegen cel wist te verwijderen. Toen hij in het don ker zijn kans schoon zag. liet hij zich op de binnenplaats tussen het cellencomplex en de gevangenismuur zakken. Ondanks de bewaking kon hij over de hoge muur klimmen en verdwijnen. Om negen uur was er in de cel van de uitbreker nog controle geweest. Er was toen geen enkele onregelmatigheid. Toen er om even over half tien weer controle was, bleken de tralies van het venster te zijn doorgezaagd. De gevangene was ver dwenen. De gevangene was tot tien maanden veroordeeld wegens een inbraak in Bloe- mendaal, waarvan zeseneenhalve maand voorbij waren. Hij had een grote kans, binnenkort voorwaardelijk in vrijheid ge steld te worden. De politie staat bij haar opsporings werkzaamheden voor grote moeilijkheden. De regen heeft de sporen van de vluchten de gevangene volkomen uitgewist. De man woonde in Scheveningen, zodat dr omge ving hem niet vreemd was. Het zaagje waarmee hij zijn vrijheid verkreeg moet in zijn cel binnengesmokkeld zijn. Er is een nieuwe ontwikkeling aan de gang, doordat er ziekzoekers zijn, die het werk gaan aannemen. Er zijn steeds meer kleine kwekers die van hun diensten ge bruik maken. Een gevolg hiervan is, dat deze mensen dikwijls wat te laat in de par tijen komen en de kweker dan niet vroeg genoeg kan opzuiveren. Veel minder last heeft men van het grondvirus malaria (ratel-virus). Men dient het echter ook wel goed onder con trole te houden. Geelziek is dit jaar niet veel geconsta teerd. Werd er verleden jaar 1333 mand voor afgekeurd, dit jaar waren het er maar 285. Er zijn 280.000 manden hyacin ten geëxporteerd. Meer moeite hebben de kwekers om de bollen vrij van huidziek te houden. Deze sluipende ziekte blijkt aan het eind van het jaar toch altijd weer erger te zijn dan men vermoedde. Veertienhonderd mand moest worden afgekeurd. De begroting werd aangenomen. De vergadering ging grif akkoord met het voorstel van het bestuur om weer met een corso-wagen voor de dag te komen. De he ren N. Berbee uit Lisse en A. Arentshorst uit Sassenheim traden af. Ze worden opge volgd door de heren F. Pijnacker en G. Nieuwenhuis Jaczn uit Lisse. Er kwam bij de rondvraag maar één protest ter tafel tegen het gescheiden te len. Nadat de voorzitter had verklaard, dat men hierover in een vorige vergade ring al uitvoerig had gesproken, conclu deerde dit lid, dat men maar een teeltver bod moest uitvaardigen. Het verloop van de afzet van tuin bouwprodukten is in 1959 zeer bevredi gend geweest, naar de veilingomzetten van de bij het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen aangesloten veilingen uit wijzen. De heer Prins, voorzitter van het Centraal Bureau deelde dit dinsdag in Den Haag mee. De toeneming in de omzetten was in het afgelopen jaar in miljoenen guldens als volgt: Kasfruit 1,8, pit- en steenfruit 65,4, kasgroenten 19,2, grove vollegronds- groenten 14,6, overige vollegrondsgroenten 35,9, champignons 0,3 en vroege aardap pelen 4,6. Slechts zacht fruit (aardbeien, rode- en zwarte bessen, frambozen, kruis bessen en bramen) vertoonde een terug gang van 7,6 miljoen gulden. De voornaamste oorzaken daarvan zijn wel geweest de droogte, het optreden van virusziekte met name in de aardbeien, als mede de lage prijzen voor het zachte fruit tengevolge van een dalende wereldmarkt prijs door een toenemende produktie, aldus de heer Prins. De grootste vooruitgang in de hard- fruitsector is veroorzaakt door het hoge prijspeil en het daardoor versnelde tempo van de verkoop van het opslagfruit In de kasgroentensector is de opbrengst verhoging veroorzaakt door uitbreiding en intensivering van de teelt. Tenslotte wijdde de heer Prins nog enige gedachten aan de totaalomzet over de laatste drie jaren. 1957 was reeds een recordjaar met een totale omzet van f 567.900.000.Het jaar daarop vertoonde een achteruitgang en wel met f 24.900.000,- naar f 543.000.000.Dit jaar evenwel werd een nieuw record gevestigd met een be drag van naar schatting f 675 miljoen, een omzetstijging dus ten opzichte van 1958 met f 132 miljoen. Nadat, zoals gisteren is bericht, de alge mene vergadering der Nederlandse Onder wijzers Vereniging, die te Amsterdam wordt gehouden, met grote meerderheid van stemmen het hoofdbestuursvoorstel tot aansluiting van de N.O.V. bij het N.V.V. had verworpen en de afdeling Delft haar voorstel had ingetrokken dat in hield: oprichting in de N.O.V. van een landelijke groep, waarvan voorstanders van aansluiting bij het N.V.V. lid kunnen worden, deelde de voorzitter der N.O.V., de heer Jac. Lootsma, mee, dat de situatie die ontstaan is door de verwerping van het hoofdbestuursvoorstel een nader be raad van het hoofdbestuur vereist. Het hoofdbestuur vroeg daarom een volko men open volmacht waarbij in dit nader beraad alle mogelijkheden, ook die in het voorstel Delft werd aangegeven, onder ogen zullen worden gezien. Er zal in dit beraad ook overleg met 't N.V.V. worden gepleegd. Het N.V.V., zo zei de voorzitter neemt deze zaak ernstig. Het was volgens hem mogelijk dat het N.V.V. niet langer wacht en overgaat tot stichting van een organisatie van onderwijzers naast de N.O.V. Het hoofdbestuur van de N.O.V. zou dit graag willen voorkomen. Als het nodig is dat op korte termijn een beslissing moet worden genomen zal het hoofdbestuur, aldus de voorzitter, eerst de verenigingsraad raadplegen en zonodig een buitengewoon congres beleggen. Met overgrote meerderheid van stem men werd de gevraagde volmacht door de vergadering verleend. Ex-politleke delinquenten Het hoofdbestuur heeft zijn voorstel om per 1 januari ten aanzien van ex-politie ke delinquenten de bijzondere bepalingen betreffende het toetreden als lid van de N.O.V. op te heffen, ingetrokken. Kwanti tatief is dit probleem 15 jaar na de oorlog van afnemende betekenis, zo werd na mens het hoofdbestuur ter toelichting me degedeeld. en voorts is in de praktijk de onmogelijkheid van handhaving der gestel de regels gebleken. De intrekking van dit voorstel onder luid applaus geschiedde na een bewo gen betoog van de afgevaardigde M. Frenk uit Rotterdam, waarin deze het voorstel had bestreden. Het hoofdbestuur zal de mogelijkheden bestuderen om te komen tot een stichting ter verzorging van schooltelevisie. De af deling Velsen had daartoe een voorstel in gediend, dat met algemene stemmen werd aanvaard. Voorts werd een nota van het hoofdbestuur aangenomen over de wense lijkheid en mogelijkheid tot aanstelling van wetenschappelijke medewerker. Aan het slot van de vergadering werd op hartelijke wijze afscheid genomen van de algemeen secretaris der N.O.V., de heer J. Roorda.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9