wmm OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NIEUWE PIER VOOR ZANDVOORT NZH-CHAUFFEURS NU OVERBODIG |i|llil!lllHi*HI|H!M'" - «3 Raadsleden worden bang Monorail tussen zee en Ruhrgebied Recreatie centrum in zee Politiebureau naar Florapark liJllillIIKlil' Rekwest van middenstand Wijkcomités te machtig? BEGROTING IN 13 MINUTEN AANVAARD Bakkers geven geld toe Prinsenbrug doet het nog niet Geen-mambediening Nog geen antwoord van de minister 174e JAARGANG No 147 Bij de afsluiting van het jaar 1959 leek het ons aardig een blik in de toekomst te werpen. Het resultaat werd een krant, die naar onze mening over honderd jaar best in Haarlem zou kunnen verschijnen. Aangezien wij echter geen helder zienden zijn is het mogelijk dat het werkelijke resultaat er in 2059 enigszins anders komt uit te zien dan de hierbij aangeboden twee pagina's. - Stadsredactie Haarlems Dagblad OUDEJAAR - DECEMBER 2059 Haarlems Dagblad 404e JAARGANG No 299 Alle gelijkenis tussen bestaande personen en situaties en in dit nummer beschreven, gefoto grafeerde of getekende onderwerpen berust op zuiver toeval. De Zandvoortse gemeente raad heeft in zijn woensdag avond gehouden vergadering een uitvoerige uiteenzetting gekregen over het aan de kop van de Zeestraat geprojecteer de boulevardcentrum. In ons blad van zaterdag hebben wij reeds een uitvoerige beschrij ving van dit plan gegeven. B. en W. hebben na deze publi- katie gemeend, de raad over deze plannen niet verder in het ongewisse te moeten laten. Reeds jarenlang worden on derhandelingen gevoerd over een bebouwing van de bi aak- liggende gronden aan de kop van de Zeestraat. Het gemeen tebestuur van Zandvoort heelt zich hiervoor zeer actief ge toond. De ene keer kon het echtei niet tot realisering van de plannen komen omdat de plannenmakers niet betrouw baar genoeg bleken, een ande re keer bleek door economi sche moeilijkheden op het laatste ogenblik geen voldoen de geld voor bouw aanwezig. Zoals bekend is, omvat het geprojecteerde boulevardcen trum een hotel van twintig verdiepingen, een café-restau rant én een snackbar, drie nachtclubs, een amusements hal met de nieuwste speel automaten, een speelzaal voor kinderen, alsmede een winkel galerij. Het boulevardcentrum krijgt een ondergrondse ver binding met het voormalige circuit-terrein, waar een kam- peercentrum, een helicoptère- veld, een benzinestation en een ondergrondse garage zijn ge dacht. Voorts is hier het eind station van de Monorail ge projecteerd. Met twee ondergrondse gan gen krijgt het boulevardcen trum een aansluiting op een pier, die 2'j km lang en dertig meter breed wordt. Aan het einde van de pier, midden in zee, zal op een soort plein een recreatiecentrum komen met: een bondsgebouw van de on- derwaier-sporlclub, een hotel letje voor sportvissers en een jachthaven van de Haarlemse Roei- en Zeilvereniging. Naar onze Haagse redacteur uit gewoonlijk redelijk be trouwbare bron verneemt heeft de burgemeester van Haarlem b|j het ministerie van Defensie een verzoek ingediend om de Koudenhornkazeme (sinds 1974 in gebruik als hoofdbureau van de Haarlem se politie) weer aan het r|jk terug te geven. De hoofdcommissaris van politie heeft een lijvig rapport samengesteld, waarin hij als zijn mening te kennen geeft, dat hij het oog heeft laten val len op enkele al jaren leeg staande villa's in het Florapark en een vrij vervallen, maar toch na restauratie wel dege lijk te gebruiken gebouwtje in de Smedestraat. „Dat zijn zeer geschikte pun ten", aldus schrijft de hoofd commissaris, „lekker dichtbij de binnenstad, niet zo tochtig, wat meer aansprekend tot de burgerij en voor ons zelf ge zelliger", Bovendien houden we dan weer eens wat geld over, dat we dan kunnen ge bruiken om in plaats van drie paarden er af en toe eens vier te huren". Naar wjj vernemen zal de angstaanjagend toeklappende directeur van de N.Z.H., de deuren zal men voortaan door heer B. B. Bussissen, op middel' van eeh tourniquet de nieuwjaarsdag om zes uur bus binnenkomen. In dat tour-- 's morgens de etrste „Geen- niquet bevindt' zich een gleuf rnansbus" met enig ceremo- waarin men een loden gulden nieel in gebruik stellen. dient te laten glijden. Daarna Zoals men weet heeft men draait het tourniquet een kwart lang geaarzeld het zelfbedie- slag om en men is binnen, ningssvsteem ook in het ver- Wanneer er nu zoveel guldens afgestemd op de beurs van ar- voer toe te passen. De schaars- in het tourniquet zijn gestort, beiders en kleine middenstan- te aan personeel en de ongun- dat de kosten van de rit tot de ders. Ondermeer worden in het 3tige bedr|jfsuitkomsten het volgende halte daaruit kunnen hotel een filmzaal, rustkamers laatste jaar kon slechts 182°/« worden bestreden, zet de bus dividend worden uitgekeerd zich automatisch in beweging hebben de directie ertoe ge- en begeeft zich door radar ge noopt het eens met het ver- leid derwaarts. Er komt dus nuftige „Geen-manssysteem" te proberen, een vinding van Overigens heeft de Zand- de vijftig jaar geleden in kom- voortse raad zich met het plan mervolle omstandigheden ge- akkoord verklaard. Algemeen storven amateur-uitvinder F. werd de hoop uitgesproken dat Gekker. Een vorige generatie gaat de bus weer verder. „Op spoedig met de bouw zal wor- bleek te kortzichtig om in een die manier wordt naar behoef den begonnen. Gezien de grote dergelijke grootse gedachte te te gereden", zo verklaarde ons aantallen Duitse badgasten die geloven. een stralende heer Bussissen, ieder jaar de badplaats bezoe- „en dat is toch het ideaal ken, achtte men een uitbrei- Het beginsel van het „Geen- waarnaar zowel de passagiers ding van de recreatieve moge- manssysteem" is eenvoudig als als wij streven". Mocht het nu lijkheden zeer gewenst. goeden dag. In plaats van via zo zijn, dat er zich te weinig passagiers voordoen om een bus in beweging te zetten, dan is het aanbevelenswaardig dat degenen die reeds ingestapt Het hotel zal duizend slaap plaatsen krijgen en zal worden en zalen voor het lezen van populair-wetenschappelijke lectuur ingericht. Een keur van artiesten zal in de nacht clubs gaan optreden. geen chauffeur meer aan te pas! Bij de volgende stop plaats herhaalt zich hetzelfde schouwspel: zodra er voldoen de passagiers zijn ingestapt, Het nieuwe kantoor van 's Rijks belastingen aan het Stations plein in Haarlem nadert zijn voltooiing. Links boven in het gebouw zijn enkele kantoren gevestigd van de dienst Monu- z,Jn de bus TveeT verla,en mentenzorg en in de kelders zullen de burelen van de Be- om nogmaals te betalen en scherming Bevolking ondergebracht worden. De eigenaar van in te stappen, net zo lang het eethuisje in het midden van de fotc verklaarde tot onze tot er voldoende gestort is. verbazing, dat hij rustig kan blijven doorwerken. „Ik heb nog Dopt m^n dat met, dan loopt nooit een aanschrijving gehad om te verdwijnen", zo zei hij, men natuurlijk bij een laatste „overigens zal het wel druk worden, want die 15.000 ambte naren lusten ook wel eens een kopje koffie". IflMfli iMSSSSSgSS BB W^BSSSm Dezer dagen heeft de com missie van bijstand voor Hout en Plantsoenen de nog steeds jaarlijks terugkerende doden rit" door de Haarlemmerhout gemaakt. In het begin van de wandeling zetten de leden van deze commissie een boom op rit het risico, dat men tot de volgende morgen moet wach ten voor men verder kan rei zen. Administratie wordt bij dit systeem geheel overbodig. Wanneer aan het eind van de dag de bussen inrukken, rol len de ontvangen guldens bij het olieverversen vanzelf uit de leiding. Uit die opbrengt kunnen alle kosten worden be taald. De crediteuren dienen zich voortaan om middernacht bij de garage te vervoegen, zij krijgen het hun toekomende deel dan onmiddellijk uitbe taald. Wat overblijft is voor de directie. „Wat gebeurt er met de gul dens die ontvangen worden van passagiers die instappen als de bus al rijdt?" wilden we weten. „In een rijdende bus springen is verboden en wij willen geen geld verdienen af komstig van onwettige hande lingen", sprak de heer Bussis sen waardig. De door deze pas sagiers gestorte geldstukken zullen de circulatie onmiddel lijk via de uitlaatpijp verla ten en op het wegdek vallen. Dat geld stellen wij dus ten algemene nutte beschikbaar", aldus de directeur. Naar aanleiding van deze laatste mededeling vernamen wij van Haarlems wethouder van Financiën, dat een mobiele afdeling van de gemeente-ont vanger de aldus uitgeworpen munstukken zal verzamelen. Elke bus zal daartoe door een gemeente-ambtenaar op een autoped worden gevolgd. „Nu kunnen wij het gat in de be groting tenminste aanplem pen!" riep de wethouder ver rukt over de vraag of de „doden rit" na de vierde verjonging in zes jaar tijd eigenlijk nog wel zin heeft. Het merendeel van de leden was van oordeel, dat men met deze mooie traditie beslist niet mag breken, al was het alleen maar omdat men op deze manier eens rustig de ge legenheid krijgt in dienstver band de verschillende koffie huizen in de omgeving van de Hout af te gaan. Een voorstel van de direc teur van Hout en Plantsoenen om in het vervolg te spreken over „Het Houtje" werd in beraad gehouden. In een adres aan B. en W. heeft de Haarlemse midden stand, voor zover deze in de binnenstad is gevestigd, ge klaagd over "e stilte in het Haarlemse stadscentrum. „Het is" aldus het rekwest, „sinds het zware - en andere verkeer in 2003 uit de binnenstad is verbannen, zó rustig in Haar lems stadscentrum geworden, dat vele winkeliers noodlij dend z|jn geworden". Volgens adressanten hebben alleen de zaken, die kortgeleden filialen hebben gesticht in Pennings- veer en Spaarnwoude nog enige reden van bestaan. Het komt zelfs voor, dat men Amsterdam (ten noordwesten van Duivendrecht - red.) ver kiest boven de Spaarnestad. Adressanten doen een klem mend beroep op het Haarlem se stadsbestuur aan deze on- gewe-iste toestanden een einde te maken. Het opmerkelijke van het adres is, dat men niet volstaat met het leggen van de vingers op de wonde plek ken. maar dat men ook aan wijzingen geeft die mogelijker wijs kunnen leiden tot een verbetering van de toestand en die met name aan de nood lijdendheid van Haarlems stadscentrum een einde zouden kunnen maken. „Laat het zware-, middelzware-, en voetgangersverkeer weer in de stad toe. Hef alle verboden op en asfalteer de Grote Hout straat. Gierstraat en Bartel- jorisstraat", aldus rekwes tranten. Op het Stationsplein, voor het verkeersbureau van Haarlems Bloei troffen wij de eerste van een groep van 75.000 toeristen afkomstig uit Nieuw Guinea aan. Met een speciale super iet was hij komen overvliegen voor een vakantie van onge veer twee jaar in Haarlem. Haarlem is een mooie stad", aldus deze vreemdeling, „van de bloemen merk ik nog wel niets en de mensen zijn ietwat vreemd gekleed, maar dat zal wel wennen. Morgen ga ik naar Zandvoort, overmorgen naar he, Frans Halsmuseurjx en dan zullen we nog wel ver der zien Ik stel me heel wat van deze verlofjaren voor". De Haarlemse gemeente raadsleden hebben zich in een adres tot het college van B. en W. gewend waarin z|j zich beklagen over het feit dat de wijkcomités hun hoe langer hoe meer het werk uit nanden nemen. „Het is zelfs zover ge komen dat wij geregeld be sluiten moeten bekrachtigen inzake voorzieningen in de diverse stadswijken die reeds geruime t|jd door de wijk comités zijn verwezenlijkt" aldus de klacht van de ver ontruste vroede vaderen. Verscheidene raadsleden hebben reeds de wens te ken nen gegeven hun zetel ter be schikking te stellen aangezien zij, zoals zij verklaarden, „er voor passen de ja-knikkers van de wijkcomités te zijn". Met name wordt de activiteit van het wijkcomité Spaarn- dam te voortvarend en dicta toriaal genoemd. Dit laatste is des te opvallender omdat het wijkcomité Spaarndam, zoals de ouderen onder onze lezers zich wellicht nog zullen her inneren, in 1959 zich zelf heeft opgeheven wegens gebrek aan belangstelling van de zijde der gemeenteraad voor de wensen van het comité. B. en W. zullen met spoed vergaderen om zich over dit probleem waarvoor het stadsbestuur zich gesteld ziet nader te beraden. In de gisteren gehouden vergadering heeft de Haar lemse gemeenteraad met alge mene stemmen de begroting goedgekeurd. Het communis tische raadslid wilde geacht worden te hebben tegenge stemd en de P.S.P.-ers kon den zich niet verenigen met het voor de B.B. uitgetrokken bedrag. Overigens betreurden de raadsleden het geraamde te kort van 30 miljoen gulden. De wethouder van Financiën zei deze teleurstelling te delen, maar sprak de hoop uit, dat de nieuwe financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten enig soelaas zou brengen, al was hij er voor zichzelf van overtuigd, „dat het wel niel veel zou worden". De begrotingsvergadering heeft dertien minuten ge duurd. Naar w|j vernemen heeft een kleine groep Haarlemse bak kers besloten met het oog op de nu precies een eeuw duren de broodoorlog opnieuw v|jf cent toe te geven op elk onge sneden witbrood. Daarmee is het bedrag, dat de consumen ten b|j het kopen van een brood ten geschenke kr|jgen opgelopen tot 14,85. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat de grootbedrijven volgen en dit bedrag volgende week verhogen tot 14,90. De minister van Economi sche Zaken heeft nog steeds niet geantwoord op het ver zoek om bemiddeling, dat de voorzitter van de Haarlemse Rayonale bakkerijcommissie in het najaar van 1959 tot een van zijn voorgangers heeft gericht De monorail in de Haarlem* binnenstad Naar wij vernemen heeft men gistermiddag voor de 5385-ste keer geprobeerd het hefbrug-gedeelte van de Prin senbrug over het Spaarne in Haarlem te openen en te slui ten. Er bleek echter nog een kleinigheidje te mankeren aan dit gedeelte, zodat de hefbrug halverwege bleef steken. De wethouder van Openbare Wer ken, die ter plaatse aanwezig was deelde ons mede, dat de reparatie dit keer aanzienlijk langer zal duren dan de vo rige malen. „We hoéven ech ter niet ongerust te zijn", al dus de wethouder, „de leve rancier wacht nu al ruim een eeuw op zijn geld en die paar jaar kunnen er ook nog wel bij. Zo ziet u alles heeft zijn voor en tegen Als de plannen doorgaan, zal binnen niet al te lange tijd worden begonnen met de bouw van een monorail van Essen in Duitsland naar Zand voort. Als deze monorail tot stand is gekomen, zal de bad plaats een rechtstreekse ver binding hebben met het Ruhr gebied, van waar iedere zomer een miljoen toeristen naar Zandvoort komen. 's Winters zal de monorail niet ongebruikt liggen, daar dan honderden neurosepatiën ten in het „Kurort an Nord- see" rust komen zoeken en dank zij het snelle vervoer zo lang mogelijk aan zee kunnen vertoeven. Het begin van de monorail ligt aan de rand van Essen, vandaar loopt de spoorweg in een rechte lijn naar Zandvoort een afstand van tweehon derd km Het eindpunt is ge projecteerd bij het geplande boulevardcentrum op het voor malige circuit. De spoorweg komt vijftien meter boven de begane grond te liggen en wordt gebouwd op pilaren. Deze pijlers worden ge bouwd in een neo-klassicis- tische stijl na de zakelijke bouwtrant thans weer modern en zijn het best te verge lijken met de pilaren van Griekse tempels uit de oud heid. Over de monorail zal een atoomtrein komen te lopen met een snelheid van vier honderd km per uur. De trein wordt comfortabel ingericht en krijgt ondermeer een speciaal compartiment voor bejaarden, een ijsbar, een danscoupé en een stilte-rijtuig. In en aan het laatste onder deel worden de allernieuwste lawaaiwerende voorzieningen aangebracht. De atoomtrein, die drieduizend mensen tege lijk kan vervoeren, zal dag en nacht rijden en krijgt geen tussenstations. De initiatief nemers tot de aanleg van deze monorail hebben ons ver zekerd dat de financiering „rond" is. Men hoopt volgend jaar met de bouw te beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 23