Aantijging in Pravda wekte verwarring in het Westen 2b NEO-NAZI S GAAN NOG STEEDS MET DE VERFKWAST ROND Nieuwe spoorlijn van Emmen naar Hogeveen Aneurin Bevan onderging ingrijpende operatie Russisch scheepje door Zuidkoreanen beschoten? Amsterdams trio krijgt zware straffen Huizen moeten plaats maken voor sportveld Dr. Drees sprak bij de A. VV. Groote-herdenking Loterij-leed in Hilversum De beurs van gisteren Protectionistische campagne in de V.S. verwacht Heemaf 14 dividend Amsterdamse Beurs DONDERDAG 31 DECEMBER 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DRP-voorzitter Me in berg ontkent alle schuld maar de algemene verontwaardiging groeit Aanval van benden in Frans Kameroen, 30 doden Drents verlangen: DE KERNWAPENPROEVEN Tass-hericht spreekt van slachtoffers en schade oor roofovervallen en inbraken in Groningen Besoeki betaalt niet terug De Nederlands-Israelische handel nam toe (Van onze correspondent in Bonn) Als dieven in de nacht zijn de laatste da gen de neo-nazistische kladderaars in de bondsrepubliek op pad, want niet slechts uit Keulen, ook uit Brunswijk, Offenbach. Rheydt en Gelsenkirchen wordt melding gemaakt van het besmeuren met haken kruisen en anti-Joodse uitlatingen van kerken, parken en dergelijke. De Westduitse minister van Binnenland se Zaken, dr. Schroder, reageerde hierop gisteravond in een korte toespraak voor de televisie. Hij zei, dat er niet gegenerali seerd mag worden en dat er geen algeme ne vervolgingsgolf bestaat. In dezelfde nacht waarin de twee 25-ja- rige leden van de rechtsradicale Deutsche Reichs Partei, Strunk en Schonen, te Keu len de nieuwe synagoge en het gedenkte ken voor de slachtoffers van het Hitler- dom bekladden, besmeerden nazi-vanda len te Gelsenkirchen, een grote industrie stad in Noordrijn-Westfalen, grote haken kruizen op een roomskatholieke kerk. De politie is er van overtuigd, dat hier sprake is van een neo-nazistische reactie op de scherpe woorden van de Noordrijnwest- faalse minister van Binnenlandse Zaken Dufhues. De door Dufhues ingestelde bij zondere politieafdeling, die zich met alle antisemitische daden zou bezighouden, onderzoekt thans dit geval. In de Nedersaksische stad Brunswijk gingen, ook woensdagmorgen, antisemie ten met de verfkwast rond langs een mo nument voor slachtoffers van het nazi bewind. Zij schreven voorts een reeks an tisemitische woorden op de banken in het park, waar het monument is geplaatst. In Offenbach is gisteren bekendgemaakt, dat enige dagen geleden een auto van een Joodse Duitser met hakenkruizen be smeurd werd. In deze Zuidduitse stad be waakt de politie thans de synagoge uit vrees voor nieuwe antisemitische acties. Enige maanden geleden bekladden neo nazi's het gebouw met het woord „verga- sen" vergassen) „Es ist nicht wahr" Aan verklaringen over deze grove da den van neo-nazisme en antisemitisme ontbrak het gisteren niet. Te Bonn, zei de voorzitter van de Deutsche Reichs Partei, Weinberg, op een persconferentie dat zijn partij niets heeft te maken met de Keulse wandaad. Meinberg eens een groot man ln de S.S., thans een er onschuldig uitzien de, kalende zakenman in een net costuum zei niet bang te zijn voor het besluit van de regering-Adenauer om het hoogste Westduitse rechtscollege, het constitutio nele gerechtshof te Karlsruhe, te verzoe ken de D.R.P. te verbieden. Trots zei de D.R.P.-president, dat zijn partij tegen iedere rassendiscriminatie is en de grond wet volstrekt eerbiedigt. Strunk en Scho nen zijn volgens hem communisten, die van Oostduitsland uit listiglijk tot de D.R.P. zijn doorgedrongen. Enige overtuigende werking ging van Meinbergs verklaring niet uit. Glad en zonder veel moeite wilde hij de morele en werkelijke schuld afwentelen op de Oost- duitse communisten. Dat in Strunks ka mer reeksen nationaal-socialistische boe ken zijn gevonden bagatelliseerde Mein berg. Dat het partijprogramma, de neo- nazistische ideologische plannen en de D.R.P.-verkiezingspraat van de laatste jaren jongelieden als Strunk en Schonen zouden kunnen hebben opgeruid Mein berg ging er niet eens op in. In de trant van „Es ist nicht wahr" en „Wir haben es nicht gewusst" sprak hij over het de mocratische karakter van de D.R.P. Te Bonn noemde de regeringspartij, de C.D.U., Meinbergs verklaring een mis lukte rechtvaardiging van de D.R.P.-ach- tergronden. De socialistische S.D.P. wenst meer dan een verbod van de D.R.P., namelijk een onderzoek naar de achter gronden van het neo-nazisme. De enige concrete actie tegen de D.R.P., die gis teren bekend werd, was de inbeslagne ming van de beide D.R.P.-bladen „Deut sche Wochenzeitung" en „Reichs Ruf" te Bielefeld, die in een oplaag van 24.000 exemplaren plegen te worden verspreid. „Verstoorde rust" De minister van Binnenlandse Zaken Schroder verklaarde in zijn televisierede nog dat de vraag naar de achtergrond van de Keulse wandaad open is gebleven. Het belangrijkste acht hij dat er een algemene verontwaardiging is over deze verstoring van de innerlijke rust in de Bondsrepu bliek. Een ernstig onderzoek, zo zei dr. Schroder verder, wordt ingesteld naar de vraag of de politieke achtergronden van de daad van Keulen kunnen leiden tot een verbod van de D.R.P., waarbij men zich niet zal laten leiden door democratische schijn. Schroder vindt de Keulse wandaad een waarschuwing aan alle Duitsers en hij stelde de vragen: Wie heeft de daders opgevoed? Wie heeft hun geleerd zo te handelen? Wat is verzuimd Het zijn vragen, aldus de minister, die ieder ouderpaar, de scholen en de kerken zich moeten stellen. Van een generalise ring wilde hij echter niets weten. Er is geen grote antisemitische groep in de Bondsrepubliek, die een greep naar de macht kan doen. Wij willen, zo besloot Schroder, de donkere vporoordelen in oude hoofden weghalen en voorkomen dat die donkere vooroordelen in jonge hoofden zullen terechtkomen. Vervalste filmscène In het kader van deze gevallen wordt ook het geval „Les Cousins" getrokken. Het gaat hier om een te Berlijn bekroon de Franse film, die in Duitsland onder de titel „Schrei wenn du kannst" wordt ver toond. De „Allgemeine Wochenzeitung der Juden in Deutschland" schreef over deze film, dat in een bepaalde scène de Joodse jongen, die nog juist aan de ver schrikkingen van het nazi-regime is ont komen, maar daaronder nog altijd lijdt met een ergerlijke grofheid door een ken nis wakker wordt gemaakt: „Opstaan, Gestapo". De Münchense filmmaatschappij, die deze film een Duitse versie gaf, maakte van de Joodse vluchteling voor het nazi regime een Hongaarse vluchteling voor de communisten, die niet met de Gestapo, maar met de Hongaarse commu nistische partij wordt gewekt. Het Jood se blad meent dat hieruit een typische mentaliteit spreekt en eist dat de oor spronkelijke versie hersteld zou worden. De Münchense filmmaatschappij zal dit nu doenmaar deelde ter zelfder tijd mee, dat haar besluit om de Gestapo- scène te herstellen niets te maken heeft met het Joodse protestHet Hamburg- se blad „Die Welt" vraagt: „Is het woord Gestapo in een Duits-gesynchroni seerde film misschien alweer schadelijk voor „de goede business?" Vlak vóór zelfstandigwording PARIJS (UPI) Franse dagbladen maken melding van een aanval op de ha venstad Douala, in Frans Kameroen, die woensdagavond zou zijn uitgevoerd door een aantal groepen terroristen. De aanval zou zijn afgeslagen en ds benden zouden 25 doden hebben achtergelaten. Bij de verdedigers van Douala zouden vijf men sen zijn gedood. Het was een van de grootste aanvallen tot dusver. Frans Kameroen wordt vannacht onaf hankelijk, omdat het mandaat, dat Frank rijk van de UNO heeft gekregen voor het bestuur over dit gebied dan afloopt. Tus sen de regering van premier Ahmadjoe Ahidjo en de vertrekkende Fransen staat een rebellenbeweging, die zowel de Fran sen als de nieuwe regering vijandig ge zind is. Op Nieuwjaarsdag zal in de hoofdstad van Kameroen. Yaounde, de onafhanke lijkheidsverklaring worden gevierd. Tal rijke buitenlandse gasten, onder wie Dag Hammarskjoeld, zijn onderweg naar Yaounde. Gedeputeerde Staten van Drente staan op het standpunt aldus delen zij mee aan Provinciale Staten, dat ter verbetering van de infra-structuur van deze provincie een nieuwe spoorlijn zou moeten worden aangelegd van Hoogeveen naar Emmen Zulk een verbinding zou niet alleen deze beide industriekernen nauwer met el kaar in contact brengen, maar in het bij zonder voor Emmen een snellere verbin ding in zuidelijke richting, via Meppel en Zwolle scheppen en bovendien een bete re verbinding tot stand brengen met de stad Groningen." GENEVE (Reuter en UPI) Een com mentaar in „Pravda" op de Amerikaanse bekendmaking, dat de V.S. zich vrij achtten om de kernproeven te hervatten, maar de opschorting vrijwillig zouden verlengen, heeft verwarring gewekt in Westerse regeringskringen. In de Pravda werd namelijk niet alleen deze bekendma king gelaakt, maar bovendien gewaagd van „ondergrondse proefexplosies waar mee de V.S. het laboratorium op kernwa pens reeds zouden hebben geschonden. De Westerse delegaties in Genève na men deze beschuldiging niet serieus en helden over tot de mening, dat het een misverstand berustte. In Washington zei een Amerikaanse regeringswoordvoer der, dat het artikel in. Bravda zó onduide lijk was. dat men niefc wist, of aantij ging betrekking had op nieuwe kernproe ven of op de serie kernproeven in 1958. Sinds 1958 zijn er in de V.S. geen proeven met kernwapens meer genomen, zo zei hij. De woordvoerder achtte het mogelijk, dat ondergrondse proeven met conven tionele springstoffen, die in de V.S. on langs werden genomen om nadere gege vens te krijgen voor de besprekingen over de controle op kernproeven in Genève, door de commentator in Pravda voor kernproeven waren gehouden.. MANCHESTER (UPI) In een tele foongesprek met de deskundige voor Rus sische zaken van de „Guardian". Victor Zorza, heeft inmiddels woensdagavond een dienstdoend redacteur van de ..Prav da" toegegeven, dat het bericht over de Amerikaanse kernproeven, niet gelezen moet worden als een beschuldiging, dat de Verenigde Staten kortgeleden in het geheim kernproeven hebben gedaan. Te genover Zorza. die een gezaghebbende auteur is op het gebied van zaken betref fende de Sovjet-Unie en het communisme, gaf de redacteur, die hem te woord stond, toe dat de formulering van het onderha vige Pravda-bericht niet geheel duidelijk was, en dat er géén aanval op de Ameri kaanse regering uit moest worden ge construeerd. Ongelukkig tijdstip De Amerikaanse regering heeft geen overleg gepleegd met haar Westeuropese bondgenoten Engeland incluis over „het besluit proeven met kernwapens eventueel te hervatten", aldus is in Lon den vernomen. In Westelijke diplomatie ke kringen vraagt men zich af waarom president Eisenhower dit besluit bekend maakte op de dag, dat de Westelijke mo gendheden de Sovjetregering een nieuwe uitnodiging voor een topconferentie zon den. De Engelse regering heeft laten weten, dat het besluit de proeven met kernwa- Dit is een schaalmodel van het nieuw ste vliegtuig van de Britse Vickers- fabrieken: de „Zwaluw". Het merk waardigste aan hel toestel is wel de mogelijkheid het „silhouet" tijdens het vliegen te veranderen: de vleugels kunnen nl. in meer of mindere mate naar achteren worden geklapt, al naar gelang van de snelheid van het ogen blik. Zoals het toestel hier gefotogra feerd is, staan de vleugels in start- of landingsstand. pens te staken wordt gehandhaafd. De tekst van de Amerikaanse mededeling, dat het moratorium als opgeheven werd beschouwd was in Londen niet bekend voordat zij in Washington werd gepubli ceerd. Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken zeide van daag te hopen, dat de Verenigde Staten overleg met Engeland zullen plegen, wan neer de proeven worden hervat. Hij voeg de hier aan toe dat beide landen geduren de de veertien maanden, dat het morato rium heeft geduurd in nauw contact heb ben gestaan. De Britse regering beschouwt de onder handelingen in Genève nog steeds als ..nuttig". Zolang deze „nuttige onderhan delingen" voortduren handhaaft Engeland het moratorium. (Van onze correspondent in Londen) Er heerst in alle kringen in Groot- Brittannië, ongeacht politieke overtuiging, medeleven met Aneurin Bevan, een van de vooraanstaande Lagerhuisleden en plaatsvervangend leider van de Labour- partij, die dinsdag in Londen een ingrij pende operatie heeft moeten ondergaan. De eerste die hiervan op de hoogte was en naar zijn toestand liet informeren was koningin Elizabeth. Bevan bevindt zich op de „gevarenlijst", iets wat na een dergelijke operatie altijd het geval schijnt te zijn. De operatie zelf heeft hij goed doorstaan, maar de aard van Bevans ziekte is niet onthuld. Alleen zijn echtgenote, het Lagerhuislid Jennie Lee, werd tweemaal enkele ogenblikken Aneurin Bevan bij hem toegelaten. Een stroom van wen sen voor een spoedig herstel bereikt het ziekenhuis, onder andere van premier Macmillan. Hoewel Bevan in e nbuiten zijn partij al tijd het voorwerp is van scherpe contro versen, is hij niettemin, maar nog eens over tuigend blijkt, een nationale politieke fi guur. Hij is ongetwijfeld de boeiendste ora tor in het Lagerhuis en zijn welsprekend heid herinnert aan die van Lloyd George, die evenals Bevan uit Wales kwam, waar aan hij zijn vurig temperament te dan ken heeft. Bevan was op het Labourpartij-congres in Blackpool van eind november, toen hij een breuk tussen links en rechts wist te voorkomen, in bijzonder goede vorm. Zijn gezondheid liet echter, zonder dat buiten staanders het wisten, te wensen en kort voor Kerstmis namen de klachten toe. Hoe wel het Lagerhuis tot eind januari op re ces is, betekent Bevans afwezigheid dat geen van de topleiders beschikbaar is, aangezien Gaitskell zich in Noord-Ameri- ka bevindt en ook Harold Wilson, het der de lid van het dagelijks bestuur, op het punt staat voor een lezingentournee naar Canada en de Verenigde Staten te ver trekken. Aangezien premier Macmillan dinsdag naar Afrika vertrekt wordt verwacht dat het voorlopig in de Britse politiek rustig zal blijven, zodat er voor de oppositie geen moeilijkheden worden verwacht. MOSKOU (UPI) Het Russische pers bureau „Tass" heeft een bericht uitgezon den, waarin wordt vermeld dat het Russi sche karteringsvaartuig „Ungo" maan dag 30 mijl buiten de kust van Noord-Ko- rea beschoten is door een Zuidkoreaans oorlogsschip, op 36 mijlen ten noordoos ten van de 38ste breedtegraad, die de grens aangeeft tussen Noord- en Zuid-Ko- rea. „Een Zuidkoreaans oorlogsschip van het grote jagertype, nummer 205, beschoot op de open zee een ongewapend Russisch schip", aldus Tass. De beschieting heeft aan boord van het vaartuig, dat in dienst staat van de hy drografische dienst, grote schade aange richt en slachtoffers gemaakt onder de be manning, meldde Tass voorts. (Reuter) Het Zuidkoreaanse marine hoofdkwartier sprak woensdagochtend Tass' bericht tegen. Verklaard werd dat zich maandag geen Zuidkoreaans oorlogs schip in het genoemde gebied bevond. Wel had een patrouillevaartuig dat voor de oostkust voer, ver in het noorden licht flitsen waargenomen die, naar men meen de, door schoten veroorzaakt werden. Als een Russisch schip was aangevallen, moest dit gebeurd zijn door een Noord- Korcaans oorlogsschip. De rechtbank te Groningen heeft vonnis gewezen tegen drie zware Amsterdamse jongens, die in de provincie Groningen talrijke overvallen en inbraken hebben gepleegd. Een 38-jarige lasser werd veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf, en een 45- jarige lasser tot elf jaar. Zijn broer, een 32-jarige metselaar, kreeg acht Jaar- Het trio heeft onder meer een overval op een bankloper van de Rotterdamse Bank te Groningen gepleegd, een inbraak en diefstal van wapens in een kazerne te Deventer en een overval in de zuivelfa briek te Briltil, waarbij de directeur met een revolver in de rug gedwongen werd de brandkast te openen. De buit was 10.000. Het gezin van de directeur werd aan handen en voeten gebonden. Voorts was hun een mislukte overval op een no taris te Grijpskerk en een eveneens mis lukte overval op de kassier van de boe renleenbank te Hoogkerk ten laste ge legd. Ten slotte stonden zij ook terecht voor een overval op een veehouder te Leeg kerk. Bij de overval op de 62-jarige bank loper te Groningen ontrukte een van hen de man een tas met 60.000, maar raakte deze bij de achtervolging weer kwijt. De bewoners van een veertigtal solide vooroorlogse woningen in Amsterdam heb ben een verzoekschrift gericht tot de Ko ningin in de hóóp dat er alsnog "een streep wordt gehaald door een besluit van de gemeenteraad volgens hetwelk deze wo ningen plaats moeten maken voor een sportveld. De huizen middenstandswoningen werden voor de oorlog door de gemeen telijke woningdienst gebouwd aan de Kruislaan als begin van een nieuwe wijk. In de loop der jaren werden de plannen gewijzigd. Het oorspronkelijk voor woning bouw bestemde terrein werd toegevoegd aan het enorme sportvelden complex, dat zich langs de Middenweg tot Diemen uit strekt. De gemeentelijke planologen was het blok woningen, twee villa's en een grafisch fa briekje, op de plaats waarvan eveneens een sportveld zou kunnen worden gepro jecteerd. een doorn in het oog. Enige maan den geleden stelden B. en W. de raad voor, huizen, villa's en fabriek te doen afbre ken. In de toelichting werd gezegd, dat dit plan niet eerder zou worden uitgevoerd dan nadat de woningnood „voldoende is gelenigd". Niet zonder tegensputteren aanvaardde de raad het voorstel. De bewoners richt ten daarna een bezwaarschrift tot Gede puteerde Staten. Dit college ging echter met het raadsbesluit akkoord. De bewo ners hebben hun hoop nu op de Kroon ge vestigd. Zij willen een einde aan de onze kerheid, want wanneer is die woningnood „voldoende gelenigd?" En waarom zou Amsterdam riante huizen afbreken ter wijl nog zovele krotten blijven staan? Oud-premier dr. W. Drees, een der eerste en door de jaren heen trouw gebleven pro pagandisten van het stenografiesysteem- Groote, heeft woensdag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, de persoon A. W. Groote en diens werk in een redevoering belicht. Het is een eeuw ge leden, dat de ontwerper van dit Neder landse alfabetische kortschrift geboren werd en ter gelegenheid daarvan had een herdenkingscomité een bijeenkomst be legd. In de ochtenduren was op het graf van de heer Groote op Zorgvlied te Am sterdam een krans gelegd. 's Middags werd in het tropeninstituut tevens de oprichting bekendgemaakt van het „A. W. Grootefonds", dat het onder wijs in. de bevordering van en de propa ganda voor het systeem-Groote zal steu nen en dat ieder jaar de A. W. Groote- prijs zal toekennen aan iemand die zich voor de stenografie bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt. Die prijs zal bestaan uit een oorkonde en een legpenning. In zijn rede memoreerde dr. Drees hoe hij een der eerste jongeren was geweest, die het enthousiasme van de beroepslui tenant Groote in diens na veel studie en inspanning ontworpen kortschrift deelde. Weinigen geloofden omtrent de eeuwwis seling in het nut van het nieuwe systeem, maar geleidelijk bewees het zijn waarde Dr. Drees was de eerste Kamer-steno graaf, die zich van het systeem-Groote bediende, in de Staten-Generaal. Na dr. Drees spraken nog dr. A. de Jong namens de minister en staatssecretaris van het ministerie van O.. K. en W. en mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. Dr. Drees nam het voorzitterschap op zich van de commissie van beheer van het A. W. Groote-fonds. Zeven Hilversumse arbeiders die een extraatje van enkele honderden guldens voor hun gezinnen best kunnen gebruiken zijn door de oneerlijke praktijken van een fabriekscollega lelijk bij de neus genomen. Met zijn achten vormden zij een loterij clubje in de staatsloterij en kort voor Kerstmis viel op een van hun twee halve loten een prijs van vijfduizend gulden. Enkele honderden guldens dachten de le den van het clubje daarvan elk te ontvan gen maar het liep geheel anders af, omdat hun penningmeester de beide halve loten nooit had gekocht, doch zo maar wat num mertjes had opgeschreven met de medede ling: „Die nummers heb ik gekocht, dan kunnen jullie zelf nagaan in de krant of er wat op valt.Het zelf bedachte lot was de 54-jarige Hilversummer, die de loterij- belangen van zijn collega's zo slecht had behartigd dus allerminst gunstig geweest. Tegen de oneerlijke kasbeheerder is proces-verbaal opgemaakt. Hij had voor ongeveer f 145 - onrechtmatig in eigen zak gestoken. Zijn vrouw zal proberen de collega's van haar man het geld te ver goeden. Een van de „gelukkige winnaars" had zich bij voorbaat een prachtig radiotoe stel aangeschaft een ander stak zijn vrouw en kinderen „in de kleren" en een derde stond op het punt een televisietoestel te ko pen. AMSTERDAM De internationale waarden waren, voor de laatste beursdag van dit jaar, verdeeld Kon. Olie. AKU en aandelen Nationale Handelsbank waren vast, terwijl Unilever een weinig lager was en Philips een puntje verloor. Het afgelopen jaar is voor de beurs en de aandeelhouders een zeer gun stig jaar geweest. Er vonden merendeels formidabele koersstijgingen plaats, -verge leken bij de prijzen van ,1 januari 1959 .!}e gjrootifejKmflapht giBg-uit naar de olie hoek. De aandelen kwamen 14 dollar ho ger uit New York en dit was voor Amster dam het teken om tot aankopen van de aandelen in dit „achtergebleven gebied" over te gaan. Het publiek liet zich geducht gelden en de arbitrage nam de stukken voor Londense rekening uit de markt. De vraag had sterk de overhand waardoor dp openingskoers tot stand kwam op f 167.80. tegen als vorige slotprijs f 163.10. Aan houdende aankopen brachten de koers op f 168.10. De pariteit Amerika bedroeg f 166.50. AKU deed flink mee en boekte op 473 een koerswinst van bijna zeven pun ten. De handel in deze hoek was kalm Unilever en Philips werden in een kalme hoek verhandeld. Unilever op 801 circa drie punten en Philips op 811 een puntje beneden de vorige slotprijs Nationale Han delsbank opende vrijwel onveranderd op 185. Gedurende het verdere beursverloop kwam er zoveel vraag los. dat de stukken tegen sterk oplopende prijzen werden ver handeld. De hoogste prijs was circa 196 Oe aandelen verlieten de beurs op circa 193. De scheepvaart sloot het Jaar af met koersen die merendeels een weinig bene den die van de vorige dag lagen. De han del in deze sector was een stuk kalmer vergeleken bij die van de'vorige dag. De recente koersstijgingen hebben het jaar 1959 voor de scheepvaartaandelen nog een redelijk aanzien gegeven. Cultures kalm en iets vriendelijker. Staatsfondsen doorelkaar onveranderd. In de lokale sector werden aandelen Metaverpa circa tien punten hoger op 145 geadviseerd Claims auto mobiel-industrie Rote Rotterdam verlie ten de beurs op vrijwel de hoogste prijs en werden op f 750 geadviseerd. Ook aan delen Heineken's kregen een hogere adviesprijs. Grootbanken vrijwel onveran derd. Hoogovens opnieuw hoogterecord, gedaan op 890 tegen gisteren 870. In ver band met de jaarwisseling blijft de beurs tot maandag 4 januari gesloten Prolon gatie 3'/ï percent. Van 578 verhandelde fondsen waren 211 (36.5 percent) hoger, 204 (35.3 percen* lager en 153 (28.2 percent) gelijk. (ANP) NEW YORK De beurs van New York was buitenge woon actief, doch de industriële waarden bleven enigszins ten achter bij het alge meen gemiddelde. Het recordgemiddelde voor industriële aandelen van 3 augustus. 678.10, werd niet overschreden, voorna melijk ten gevolge van plotselinge verko pen in de elektronische fondsen tegen slui tingstijd. De winst die kort na de opening werd geboekt in sommige gevallen meer dan 3 dollar verdween geheel. Motorola sloot circa 5 dollar lager dan de vorige dag. Ampex zag de winst geheel verdwij nen, andere fondsen sloten nauwelijks bo ven de openingskoersen. Olies, waarnaar de laatste tijd goede vraag bestaat, boekten winsten die varieer den van 1 tot meer dan 2 dollar. Tegen sluitingstijd stegen de staalwaarden met ruim 2 dollar. Aandelen van de chemische industrie waren vast, automobielen sloten over het algemeen hoger, American zelfs met ruim 3 dollar. Bij de spoorwegmaat schappijen stegen Northern Pacific and Southern Railway elk meer dan 1 dollar. General Electric en International Paper waren vast. De totale omzet was 3.680.000 aandelen. Van een totaal van 1266 verhan delde fondsen waren 710 hoger en 348 la ger. Het industriegemiddelde kwam van 672.23 op 676.97. dat van spoorwegen van 153.72 op 154.02 en dat van openbare nuts bedrijven van 87.29 op 87.35. (UPI). In Earls Court, Londen, is de zesde nationale boottentoonstelling geopend. Hier zal het hart van menig vriend van de watersport sneller gaan klop pen b\j het aanschouwen van al het moois op het gebied van motor- en zeiljachten. Het (weinig gebruikte) zwembad in het gebouw is nu ver anderd in een piepklein jachthaventje. Hoewel West-Europa de laatste maan den ernstige pogingen heeft ondernomen om de invoer van dollar-goederen te ver gemakkelijken, verwacht men in Ameri kaanse politieke kringen, dat de volgende zitting van het Congres, die de volgende week zal beginnen, zai worden gekenmerkt door een protectionistische campagne van bijzondere intensiteit. Het voornaamste doel van dit offensief zal zijn de wereld- tarievenconferentie die in de volgende zomer in het kader van het GATT zal wor den gehouden. Tijdens het tweede deel van deze conferentie, dat in januari 1961 zal beginnen, zullen de V.S. en de andere lan den moeten onderhandelen over weder kerige tariefconcessies, met het doel de wereldhandel te vergemakkelijken. In de druk bezochte algemene vergade ring van de Besoeki Tabak Maatschappij n.v. heeft de directie desgevraagd mede gedeeld, dat zij voorlopig niét zal over gaan tot een terugbetaling op de aandelen. De kosten van het kantoor Amsterdam zul len voor het komende jaar worden ver laagd. Met de belastingautoriteiten is nog geen regeling getroffen voor de belastingen van af 1952. Verzekeringspenningen werden nog niet ontvangen voor de indertijd ver brande tabak van de oogst 1950. Het gaat om een bedrag van drie a vier miljoen gul den. Deze post komt niet op de balans voor en kan eventueel voor aandeelhou ders een goede winstpost betekenen.' De kwaliteit van de oogst 1958/1959 is beter geweest dan die van 1957/1958. De oogst 1959/1960 bleef onberegend en zal in kwa liteit zeer zeker minder zijn dan die van 1958/1959, aldus de directie. De invoer van Israëlische produkten naar Nederland is volgens de Kamer van Koop handel Nederland-Israel verder toegeno men van ƒ18.000.000 in 1958 tot circa 25.000.000 in 1959. De Nederlandse uit voer naar Israel steeg van ruim f 48.000.000 in 1958 tot circa 70.000.000 in 1959. Hier bij was de voornaamste post ruwe diamant met een waarde van circa 35.000 000, daarnaast was de export van koperen sta ven, platen en dergelijke opvallend groot (stijging van f 47.000 in 1958 tot f 700 000 in 1959). Ook de uitvoer van garens nam sterk toe, namelijk van 680.000 in 1958 tot ruim 2.500.000 in 1959. Naar wij vernemen, zullen commissaris sen en directie van de n.v. Heemaf, te Hen gelo, aan de algemene aandeelhoudersver gadering voorstellen het dividend over 1959 vast te stellen op 14 percent, waarvan 1 percent uit de agio-reserve. Slotkoers gisteren 3-S4*/» Nederl. '47 93 3 Nedl 1962/64 98»/,. Woningbouw 6*/# 110 Pr. A'dam '56 I.. 80 4 Pr. A'dam '56 II.. 884 Pr. A'dam '56 III 884 Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 86 Pr. R'dam '57..., 96 AKU 472 Calvé Delft 770 Van Gelder Zonen 2614 K N Hoogovens.. 890 Nederl Ford 400 N Kabelfabriek. 465 gew Philips Gloeil. 811 Pref PhilipsGloeiL 319 Unilever 797 Wilton Fyenoord.. 230 Werf Gusto 170 4 Dordtsche PetroL 781'/, Kon. Petroleum.. f 168 40 Billiton 367 A'dam Rubber. 119 4 K.LM t 113.— Holl. Amer Lijn.. 183'/, KNS M 200 N. Scheepv Unie '75 4 v. Nievelt Goudr 173 4 °hs v Ommeren 268'/, H.V.A. 161 DelimaatschappiJ 184 90 Amsterd. Bank 331 Nat. Handelsbank 200 Ned Hande' Mij.. 250 Rotterd Bank 1924 Twentsche Bank 260 Anaconda Copper 634 Bethlehem Steel 544 U.S. Steel 974 General Motors.. 55 Shell Union 814 Tidewater 25

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 25