Haarlem heeft voor bezoeken van 50.000 gezinnen 450 tellers nodig Onderlinge tuinliedenvereniging bestaat veertig jaar Agenda voor Haarlem en de IJmond Rapidity versloeg AMVJ-ploeg WOENSDAG 6 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Algemene volkstelling 1960 Volksenquêtes in honderd landen Velsen-IJ muiden Beverwijk Zwemwedstrijden voor padvinders in Overveen ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Zangkoor Inter Nos uit Leverkusen teruggekeerd Verkeersongevallen op de westelijke randweg Uitbreiding Amsterdam in westelijke richting „Gooiprobleem" is nog niet van de baan Twee jubilarissen bij Publieke Werken „A er denhout en omstreken* Schipholbrug tijdens spitsuren gesloten voor scheepvaart Stadhuisbode viert zilveren jubileum IJ- en Coentunnels Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Binnenkort zal de gemeente Haarlem, met name de afdeling bevolking een groot aantal medewerkers(sters), zogenaamde tellers, oproepen voor de dertiende algemene volkstelling die van 28 mei tot en met 3 juni a.s. gehouden wordt. Deze vrijwilligers men denkt er ongeveer 450 nodig te hebben zullen de 50.000 in Haarlem wonende gezinnen, alleenstaanden inbegrepen, bezoeken om de telformulieren uit te reiken en later, nadat ze ingevuld zijn, weer in ontvangst te nemen. De tellers worden van te voren geïnstrueerd ten einde zo nodig bij het Invullen van de formulieren assistentie te kunnen verlenen. De volkstelling heeft plaats volgens de stand op dinsdag 31 mei 1960 om twaalf uur 's nachts. Voor hun medewerking gedurende de zes dagen die de telling duurt krijgen de tellers een redelijke vergoeding. De volkstelling zal dit keer niet alleen een nationaal karakter dragen. In het ka der van de internationale samenwerking en integratie zullen namelijk in honderd landen over de gehele wereld, waarvan vijfentwintig in Europa, gelijkertijd volks tellingen op touw worden gezet. Deze zijn mede van belang voor de uiteindelijke plaatsbepaling der betrokken landen. In ons land berust de organisatie van de volkstelling in de eerste instantie bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. De afdeling bevolking van de Nederlandse gemeenten zijn meer direct bij de ten uit voer legging ervan betrokken. Op de rijks begroting is voor de volkstelling van 1960 een bedrag van bijna vier miljoen gulden uitgetrokken. Men is bij de wet verplicht de vragen te beantwoorden die op de tel formulieren worden gesteld. Afgezien van deze wettelijke verplichting zal het voor een ieder duidelijk zijn dat de ge vraagde, zo juist mogelijke gegevens van het grootste belang en zelfs noodzakelijk zijn bij het vinden van oplossingen voor vraagstukken die verband houden met de groei der bevolking, de woningbouw, de industrialisatie, agrarische problemen, verkeersvraagstukken enzovoort. De naam volkstelling geeft eigenlijk niet voldoende het beoogde doel weer. Men zou wellicht beter kunnen spreken van een volksenquête. Geslaagde proeftelling De afdeling Bevolking in Haarlem heeft als aanloop voor de komende volkstelling in oktober van het vorig jaar een geslaagde proeftelling gehouden, welke 168 adressen omvatte. De ervaringen die men daarbij heeft opgedaan en de gegevens die toen zijn verzameld vormden een uitstekende Concertgebouw: Donderdag 12.4013.20 uur: Pauzeconcert door Albert de Klerk, orgel; 20 uur: Concert Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap". Stadsschouwburg: Donderdag 20 uur: Rotterdams Toneel met „Een hete zomer avond". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „White Christ mas", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Bittere rijst", 18 j. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hopla Conny", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Op stand der gladiatoren", 18 jaar. Donder dag 14 en 20 uur: „Anna", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: „De glorie van het moeder schap", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Op de plaat(s)rust", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Straaljager in nood". 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Orfeu negro", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 19.30 uur: „Het dagboek van Anne Frank", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 11 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien donderdag van 19 tot 21.30 uur) en zondags van 13 tot 16 uur: Expositie „Kerkbouw nu". Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10 tot 15 en zondag van 13 tot 15 uur: Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Anneke Ziilstra. Kunstzaal „Oud Ambacht" (Omvals- poort): Tot 11 januari dagelijks van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Ex positie van werk van Chris van Voorst. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkrine (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van donderdag 31 december). WOENSDAG 6 JANUARI Thalia, 20 uur: „De Toon Hermansfilm". Rex, 20 uur: „Opmars naar de galg". Raadhuis, 19.30 uur: Raad Velsen. Kennemerhof, 19 uur: Hartevelttoernooi. DONDERDAG 7 JANUARI Thalia, 20 uur: „Midnight Kiss met Mario Lanza". Rex, 20 uur: „Opmars naar de galg". Abelenstraat, 20 uur: Jaarwisselings bijeenkomst P.v.d.A. met dr. W. Drees. Kennemerhof, 10 en 17 uur: Hartevelt- toernooi. Cultureel Centrum, "0 uur: Opening nationale vogelshow. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. WOENSDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Houseboat". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mou- tarde van Sonaansee". DONDERDAG 7 JANUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mou- tarde van Sonaansee". voorbereiding voor het omvangrijke werk wat men te wachten staat. „Deze proeftellers zijn toen overal bij zonder prettig door de mensen ontvan gen", zei ons de heer H. H. Janssen, het hoofd van de afdeling burgerlijke stand, bevolking en verkiezingen der gemeente secretarie. „We hopen dat wij straks bij de algemene volkstelling ook op deze me dewerking kunnen rekenen." De heer Janssen was van mening dat er voldoen de animo zal bestaan voor de functie van teller. De gegadigden zowel mannen als vrouwen komen in aanmerking zul len uit de aard der zaak aan zekere eisen moeten voldoen. Het beroep op medewer kers buiten de kring van het overheids personeel is in feite een experiment. De tellers krijgen gemiddeld 35 adressen per dag te enquêteren, die zich zoveel moge lijk in één woninggebied bevinden. Nadat de telformulieren op 28, 30 en 31 mei zijn uitgereikt worden ze op 1, 2 en 3 juni weer opgehaald. Naast die betreffende woon-, gezins- en beroepsomstandigheden wil men in Haar lem speciaal gegevens verzamelen over het woon- en werkverkeer, het zogenaamde intern forensisme. Inzamelcentrum Als inzamelcentrum voor de tienduizen den formulieren zal de raadszaal in't Haar lemse stadhuis worden ingericht. De na- controle door een vijftiental ambtenaren zal daarna nog enkele maanden in be slag nemen. Vóór 1 september 1960 moet het Centraal Bureau voor de Statistiek al le telformulieren in zijn bezit hebben. De verwerking van de ontelbare gegevens in statistieken, tabellen, rapporten en con clusies kan daarna een aanvang nemen. De heer Janssen legde er. dit ter gerust stelling van hen die misschien wat wan trouwend tegenover de volkstelling moch ten staan, de nadruk op dat een ieder die met de een of andere taak bij het verzame len of bewerking der gegevens is belast tot de strengste geheimhouding is ver plicht. De gegevens hebben uitsluitend waarde voor de statistiek. Zij mogen dus in geen geval gebruikt worden ten dienste van de belastingen, huisvesting en derge lijke. In Stoops bad in Overveen werden dins dagavond onder letmHg-Vah dë Haarlemse Watervrienden de jaarlijkse zwemwedstrij den van het district Haarlem van de Nederlandse padvinders gehouden, ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan. Door leden van de Haarlemse en Heem- steedse Reddingsbrigade werd het pro gramma afgewisseld met een demonstra tie zwemmend redden en het werken met de autocabine waaruit drenkelingen wer den bevrijd. Na afloop van de wedstrijden werd in de turnzaal door de heer H. Tollenaar de uit slag bekend gemaakt. De leider van De Camerons te Overveen mocht voor een jaar de „klassementsbeker" in ontvangst nemen daar deze groep op een overtuigen de wijze als overwinnaar uit de strijd was gekomen met 109 punten; 2. Kon Tiki 88 pnt.; 3. Elswout 46 pnt.; 4. Yoali 43 pnt.; 5. Prins Willem. In totaal werd door twaalf groepen aan de wedstrijden deelgenomen. De voornaamste uitslagen zijn: 10 x 25 meter estafette schoolslag: 1. Kon Tiki 3 min. 30.2 sec.; 2. De Camerons 3 min. 35.6 sec.; 25 meter schoolslag welpen 8 en 9 jaar: 1. Paul Krauss, Elswout, 28.2 sec.; 2. Enno Osinga, De Camerons, 30 sec.; Welpen 10 en 11 jaar: 1. Arno Boeghorn. Elswout, 20 sec.; 2. Jan Rijer Groesbeek, Elswout. 27.9 sec.: 3. Lout Rietveld. Els wout, 28 sec.; 50 meter schoolslag voor ver kenners: 1. Frank de Vries, Kon Tiki, 45 sec.; 2. Frans Warlé, Kon Tiki, 47.8 sec.; 25 meter schoolslag verkenners 11 en 12 jaar: 1. Peter de Veer, Prins Willem 23 sec.; 2. Hans Levering, Elswout, 23.1 sec.; Verkenners 13 en 14 jaar: 1. Joop Ep- ninga, Bakenesser, 20 sec.; 2. Wil Tjeerttes Bakenesser. 21 sec.; 3. Rob Vermaas. Pieter Maritz, 22. 2sec.; 3 x 50 meter wisselslag estafette verkenners tot en met 17 jaar: 1. De Camerons 2 min. 13.6 sec.; 2. Kon Tiki 3 min. 0.3 sec.; 3. The Buffalo's 3 min 25 sec.; 50 meter vrije slag verkenners 15 tot en met 17 jaar: 1. Ron Rote. Kon Tiki, 37.2 sec: 2. Evert Jan Kalf, De Came rons, 39.4 sec.; 25 meter vrije slag ver kenners 11 en 12 jaar: 1. Pim Schwarrer Santpoortse Groep, 19 sec.; 2. George Langereis, Elswout, 19 sec.; 2. Rob Dubbe. Yoali, 20.2 sec.; Verkenners 13 en 14 jaar: 1. Peter Leidelmeijer, Yoali, 15.2 sec.; 2. Jan Wik, Prins Willem, 17 sec.; 3. Murk Blankevoort, Kon Tiki, 18 sec.; 50 meter vrije slag met zwemvliezen voor verken ners tot en met 17 jaar: 1. Joop Eppinga, Bakenesser, 31.4 sec.; 2. Adrie van Liere, De Camerons, 33 sec.; 3. Peter Leidelmeijer, Kon Tiki, 33.3 sec.; Onder water zwemmen voor verkenners: 1. Hans Mensink, Pieter Hasselaer, 28 meter; 2. Arnold Timmer, Pieter Maritz, 25 meter; 3. Joop Jansen. Kon Tiki, 23 meter; 100 meter schoolslag voor leiders, commissarissen enz. (valt buiten puntentelling): 1. B. de Jong, Yoali, 1 min. 34.6 sec.; 2. Vaandrig Kuntzel, Yoali, 1 min. 36 sec.; 3. Nico Baan, De Camerons, 1 min. 41 sec.; 4 x 25 meter schoolslag estafette verkenners tot en met 17 jaar: 1. De Camerons 1 min. 29 sec.; 2. Kon Tiki I 1 min. 29.9 sec.; 3. Prins Willem 1 min. 30.2 sec.; 25 meter rugslag voor verkenners van 11 tot en met 14 jaar: 1. Adrie van Liere, De Camerons, 21 sec.; en Kees Renzebrink, Elswout, 21 sec.: 2. Rudi Tenissen. Bakenesser, 22.1 sec Rivier oversteken voor ploegen van vier verkenners 11 tot en met 17 jaar: 1. De Camerons I 35 sec.; 2. Kon Tiki 52 sec.; 50 meter rugslag voor verkenners van 15 tot en met 17 jaar: 1. Albert de Vries. Kon Tiki. 42.9 sec.; 2. Ed Noort. Prins Willem 44.8 sec.: 3. Hans Mensink. Pieter Hasse laer. 48 sec. Advertentie Dinsdagavond is het Haarlemse jeugd koor „Inter Nos" in de Spaarnestad te ruggekeerd van een vijfdaags bezoek aan Duitsland, waar het koor afgelopen zon dag onder leiding van zijn dirigent Jan Booda een kerstconcert in Leverkusen heeft gegeven, in samenwerking met het Leverkusener Kinderchor. Begeleid door de pianiste Emmy van Eden heeft het Haarlemse jeugdkoor lie deren van H. C. van Oord, C. van Rennes en H. T. Burleigh ten gehore gebracht. De reis van de achtenzeventig jeugdige zan gers (niet alle koorleden maakten de reis mee) was een groot succes, niet alleen door het concert, maar ook dank zij de prettige ontvangst, die het Haarlemse koor ten deel viel. De jeugdige zangers en hun dirigent wer den op nieuwjaarsdag ontvangen door de heer Gilbert Just, de „Stadtdirektor" van Leverkusen, die een hartelijke toespraak tot de Nederlandse gasten hield. Voorts was er nog gelegenheid tot het maken van enige uitstapjes, onder meer naar Keulen. Bij een ontmoeting met de dirigent van het kinderkoor in Merscheid zijn de Haar lemmers uitgenodigd dit jaar in Mer scheid te komen zingen. De heer Booda heeft deze uitnodiging dankbaar geaccep teerd, Vermoedelijk zal dit bezoek eind september plaatshebben. In de periode van 1 juli 1958 (de open- stellnig van de weg) tot 1 december j.l. zijn voor zóver bekend op de zogenaamde westelijke randweg van de Zijlweg tot de Wagenweg te Haarlem 57 verkeersonge lukken gebeurd. In 48 gevallen was het ongeluk ontstaan, doordat geen voorrang werd verleend. Gelukkig hebben zich geen ongevallen met dodelijke afloop voorge daan. Wel werden 12 personen zwaar ge wond en 26 personen licht gewond, van wie respectievelijk 8 en 13 bij ongevallen op de kruising met de Leidsevaartweg. Er gebeurden 7 ongevallen bij de krui sing met de Vlaamseweg, 2 op het wegvak tussen de Vlaamseweg en Pijlslaan, 11 bij de kruising met de Pijlslaan. 2 op het weg vak tussen Pijlslaan en Leidsevaartweg en 35 bij de kruising met de Leidsevaartweg. HeussensstraatZylweg De door het rijk toegezegde bijdrage in de aanlegkosten van het wegvak Heus sensstraatZijlweg is verzekerd indien de weg voor 30 juni 1963 voltooid is en boven dien de rijksweg ten oosten van Haarlem niet binnen twee jaar na het gereedkomen van de provinciale weg voor het verkeer zal zijn opengesteld. Gedeputeerde Staten van Noordholland menen, dat er, voorzover thans kan worden beoordeeld, reden is te verwachten, dat aan beide voorwaarden zal worden voldaan. Aangezien het rapport van de directeur der Havens- en Handelsinrichtingen van Amsterdam „De plaats van de haven in het toekomstige West-Europa" niet ter kennis van Gedeputeerde Staten van Noordholland is gebracht, evenmin als eventuele bezwaren tegen dit rapport van het gemeentebestuur van Haarlem, be houdt het college zich een mening hier over voor. Het gaat over de plannen van Amsterdam om havens in westelijke rich ting. dit wil zeggen ten westen van Zijka naal F. van het Noordzeekanaal, uit te breiden. Inzake het structuurplan van de Amster damse agglomeratie delen Gedeputeerde Staten mee, dat B. en W. van Amster dam zich tot de gemeentebesturen van Die- men, Weesperkarspel, Ouder-Amstel en Nieuwer-Amstel. Met een vertrouwelijke breif hebben gericht. Er bestaat voor Ge deputeerde Staten geen aanleiding thans een standpunt in deze te bepalen. Wat de in het structuurplan geprojec teerde ringweg betreft merken Gedepu teerde Staten op, dat zij rechtstreeks geen bemoeiingen hebben met de plannen van die weg, omdat het over een stadsweg gaat. Met de ringweg wordt bedoeld de weg om Amsterdam, waarin onder meer de brug bij Schellingwoude is opgenomen en waarvan ook de ontworpen Coentunnel een deel zal vormen. Gedeputeerde Staten van Noordholland koesteren de verwachting, dat spoedig in de zes Gooise gemeenten gelijkluidende verordeningen kunnen worden vastge steld, welke van betekenis zijn voor de woonruimtewet en het industriebeleid. Dit wil intussen nog niet zeggen, dat een bevredigende oplossing van het zoge naamde „Gooiprobleem" reeds door een loyale toepassing als verzekerd kan wor den beschouwd, aldus heeft het college aan de Prrovinciale Staten meegedeeld. Dit is bepaald niet het geval. Gedeputeer de Staten delen dan ook de ongerustheid van een aantal leden met betrekking tot de gevaren, die het Gooi als aantrekkelijk woon- en natuurgebied in toenemende ma te bedreigen. Wat het streekplan voor het Gooi betreft delen Gedeputeerde Staten mee, dat de mogelijkheid van opstelling nadert, nu in zake de inpoldering van Zuid-Flevoland spoedig een definitief besluit kan worden verwacht. In Bloemendaal Zaterdagmorgen om half elf zullen in het gebouw van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg in Overveen twee func tionarissen gehuldigd worden. De heer W. J. Kars, thans magezijnmeester bij deze dienst, zal dan gedurende veertig jaar in gemeentedienst zijn. De heer W. Schipper, die werkzaam is op de afdeling Bloemen daal, viert dan zijn zilveren jubileum. „De vereeniging is gevestigd in Heem stede en stelt zich tot doel: onderlinge bespreking van het tuinbouwvak tot uit breiding van meer kennis onder haar le den en wat verder met de tuinbouw in verband staat". Dit is het eerste artikel van het reglement, dat 14 januari 1910 door een aantal Heemsteedse tuinlieden werd opgesteld en waarmee tevens de op richting van de vereniging „Aerdenhout en omstreken" een feit was geworden. Een dergelijke organisatie van vaklieden had destijds in een gemeente als deze, met haar talrijke door bekende en vermo gende families bewoonde buitenplaatsen, stellig reden van bestaan. Deze buitenplaatsen waren in die tijd nog niet ingericht als sanatorium of in ternaat en het onderhoud van de parken vereiste een staf van personeel, met aan het hoofd de nu zeldzamer geworden tuin baas. Uiteraard waren dit steeds bekwa me vaklieden, die hun taak serieus genoeg hebben opgevat om geregeld met de ont wikkeling van de tuinbouwkunde op de hoogte te willen blijven. Vooral in het be gin van deze eeuw was dit noodzakelijk, omdat toen voor het eerst de kunstmest werd toegepast. Er bestond in deze kringen dus behoefte aan voorlichting en onderling contact, hetgeen door de oprichting van genoemde vereniging werd verwezenlijkt. Het be stuur organiseerde lezingen, excursies en wedstrijden, waar de door de leden ge kweekte produkten werden geëxposeerd, gekeurd en naar verdienste bekroond. Daarnaast groeide in de loop der jaren een regelmatig contact met de tuinbouw-stu- dieclubs uit Haarlem en Aalsmeer, een contact dat nog steeds wordt onderhouden: ondermeer in de vorm van uitwisseling van ervaringen en wedstrijden in bloemen en fruitteelt. In de loop van deze veertig jaren is het ledental vrij stabiel gebleven, al heeft wel een zekere verschuiving plaats gehad. Het moet dus als een teken des tijds wor den beschouwd, dat de voormalige tuinba zen van buitenplaatsen successievelijk zijn vervangen door hoveniers met hun personeel en tuinlieden bij de gemeente lijke plantsoenen. Eén bepaling is echter van kracht gebleven het lidmaatschap staat alleen open voor vaklieden, zodat amateur-tuinders op andere verenigingen zijn aangewezen. Typerend voor de aard van de jubile rende reiniging is het feit, dat de drie eerste voorzitters allen tuinbaas op een Heemsteedse buitenplaats zijn geweest Dit waren achtereenvolgens de heren J. Groenink, W. Hartman en W. I. Ratsta- ken respectievelijk tuinbaas op ,,'t Cloos- ter" (thans seminarie „Hageveld"), „Kennemeroord" en „Leiduin". Laatstge noemde heeft nog een mooie carrière ge maakt, doordat hij later werd aangesteld als tuinbaas op „Het Loo". De vereniging heeft een aantal leden voortgebracht, wier namen bekendheid kregen. Zoals de heer Dick Schuyt, die op het gebied van de in richting van bloemententoonstellingen een internationale vermaardheid ver kreeg en de heer Jo Schrama, die de bruidsboeketten voor de keizerin van Iran ZDrieven aan de redactie Verkort weergegeven) De eerste Van Gogh-tentoonstelling. Het lijkt haast onaardig of eigenwijs het inte ressante „curriculum" van een zo onvoor stelbaar lange en vruchtdragende werk zaamheid als die van mevrouw Van Gogh- Kaulbach nog met een opmerking te komen bezwaren. Maar op één punt moet het geheugen van mevrouw Van Gogh worden aangevuld. De eerste Van Gogh- tentoonstelling in ons land werd niet in 1905 doch al in 1892 in Amsterdam gehou den in het sedertdien verdwenen Pano rama-gebouw in de Plantage Middellaan. De stuwende kracht bij de inrichting was de toen 24-jarige schilder Richard Roland Holst, die later de echtgenoot zou worden van de dichteres Henriëtte van der Schalk. Uit het jaar, waarin met een uitgebreide tentoonstelling werd her .lacht, dat Vin cent 40 jaar te voren (in 1890) was over leden, kan ik het volgende citeren uit een brief van prof. R. N. Roland Holst (hij woonde in die jaren in Bloemendaal) van 23 september 1930: „Neen, dat speelde zich af voordat u er was. In '91 of begin '92 kwam mevrouw Van Gogh (als weduwe van Theo van Gogh) uit Frankrijk naar Holland. Zij be gon een pension in Bussum. Daar op haar zolder stond al 't werk van Vincent van Gogh, zoals het uit Frankrijk medege- komen was. Daar op die zolder heb ik het voor 't eerst gezien en bij herhaling ge zien. In 't najaar van '92 heb ik toen de eerste volledige (ofschoon lang niet alles er hangen kon) tentoonstelling ingericht in 't Panorama-gebouw te Amsterdam. Ik stond er alleen voor, de onkosten heb ik mijn vader bij tientjes afgetroggeld, hij dacht, dat ik mij in een dwaas avontuur stak. Ik heb de catalogus verzorgd, hele citaten van brieven f bijgezet en een voorrede geschreven, die wel erg jong maar toch overtuigd was. Ik heb mij daar na nooit meer met de Van Gogh-propa- ganda bemoeid, niet omdat mijn bewon dering geringer was geworden, maar om dat ik geen lust had om mede te joelen in 't koor van hen die toen de grote trom gingen slaan". Het is merkwaardig in Roland Hoist's voorwoord uit 1892 het volgende te lezen, nu de Van Gogh-cultus van thans over vrijwel de hele wereld is „georganiseerd". „Vincent van Gogh's uitingen zullen wel afschrikken al degenen wier smaak ge woonlijk op de officiële tentoonstellingen gestreeld wordt. Met meer gerustheid mochten dus ook, nu het toch niet anders kon, de „rijke en gave lijsten" achterwege blijven, die, hoe dienstig soms wanneer zij eenvoudige passende encadrementen zijn, toch nooit overwegend het al of niet ex poseren mogen beïnvloeden" (de doeken waren dus gewoon op de spieramen ge spannen en zonder lijst opgehangen). „Deze tentoonstelling is bijeengebracht voor de enkelen onder de mensen, die nog wel geloven dat wat dadelijk te bevatten, juist nog niet altijd het allerhoogste is. Ook is hij bijeengebracht voor hen die Vincent's werk bewonderen, en ook nog voor wie reeds geloofden in zijn hoog zoeken, maar niet overtuigd waren van ziin elorip-vol bereiken". Veertig jaar later constateert dezelfde schrijver, dat Van Gogh's kunst zich vol komen in het algemeen kunstaspect van de jaren '90 voegt. Maar hij spreekt ook met nauwelijks verholen afkeer van aldiege- nen, die Van Gogh in die veertig jaren als aanleiding hebben gebruikt om hun diep zinnigheden hun „geeuwhonger naar diepte" zou later de dichter A. Roland Holst schrijven hun psychologische verwikkeldheden en alles wat daar aan verwrongen complexen annex mee is „te strelen en te koesteren" en de Van Gogh- „bewondering" tot hun dagelijkse gemeen zaamheid te maken. „Zij hebben (aldus nog eenmaal Roland Holst) voor hun Vin- cent-cultus een afgodsbeeld gemaakt, dat evenwel op Van Gogh lijkt, als de biscuit bustes van Beethoven ooit op Beethoven hebben geleken". Het leek mij interessant dit nog eens onder de algemene aandacht te brengen. De mens van vandaag kan het zich misschien voor gezegd hou'en! Maar dit laatste daargelaten, ik hoop, dat mevrouw Van Gogh-Kaulbach deze paar kunsthistorische bijzonderheden mèt mijn gevoelens van bijzonder respect aan haar ongetwijfeld rijke schat van herinneringen zal willen toevoegen. A. VAN DER BOOM Zeevaartscholen te slap? Bij zijn af scheid van de zeevaart, op 27 december j.l. heeft kapitein P. A. de Grote uit Bloe mendaal, tot dan toe gezagvoerder van de „Johan van Oldenbarneveldt" van de Mij. Nederland, in een interview met een onzer redacteuren het huidige onderwijs aan de Nederlandse zeevaartscholen gegispt als „te slap" en getuigend van weinig zin voor discipline. (Haarlems Dagblad en IJmuider Courant van 28 dec. 1959). De heer C. P. Sabelis, directeur van de Zeevaartschool en Visserijschool te Den Helder, stuurt ons thans de volgende brief, waarin hij reageert op de uitlatingen van kapitein De Grote (van redactiewege be kort): „Als directeur van eer. zeevaartschool interesseert mij de opmerking betreffende de slapte der zeevaartscholen. Veronder steld mag worden, dat de kapitein zich eerst terdege op de hoogte gesteld heeft van de gang van zaken op de diverse on derwijsinstellingen in Nederland, alvorens hij zijn mening in het openbaar verkondig de. Bij nadere informatie is mij gebleken, dat dit niet het geval is. Derhalve moet de kapitein een conclusie getrokken hebben uit door hem waargenomen symptomen. Dit is een bijzonder gevaarlijke bezigheid. In de huiselijke kring en onder vrienden kan men zich zonder veel gevaar hieraan bezondigen, maar indien men als vertegen woordiger van een groep of maatschappij naar buiten optreedt, behoort de nodige voorzichtigheid in acht te worden geno men. Bekijken we eens als onderdeel van het onderzoek, dat de kapitein had moeten in stellen, de hoeveelheid feitenmateriaal per jaar, dan komen we tot de conclusie, dat de kapitein slechts 2 procent van het totaal aantal afgestudeerde stuurmansleerlingen heeft mee kunnen maken. Het moge u duidelijk zijn, dat dit getal niet voldoende is om een mening in het openbaar te fun deren. Tegenover de beweringen van de kapi tein zijn vele tegenovergestelde van zijn collegae te stellen De heer De Grote had zich met de door hem geuite klacht tot de nautisch inspec teur moeten wenden. Deze zoekt bij veel vuldige klachten contact met de inspecteur van het Nijverheidsonderwijs. Het vreem de is nu, dat geen der inspecteurs van de vele scheepvaartmaatschappijen zich de laatste tijd in deze zin hebben uitgelaten. Als geruststelling kan overigens nog de mening dienen van de Koninklijke Marine, welke ieder jaar een 40 jonge stuurlieden als reserve-officier in dienst neemt en juist over de discipline en het correcte optreden bijzonder tevreden is. Mijn conclusie mag zijn, dat de kapitein het waarschijnlijk wat slecht getroffen heeft en te snel en voorbarig zijn mening heeft willen uiten. De kapitein zij overigens aanbevolen eens de Helderse Zeevaartschool binnen te stappen. Hij is er altijd (en sans rancune) van harte welkom. Ik ben er vast van overtuigd, dat hij bij zijn vertrek bijzon der trots zal zijn op deze jonge kerels en weer vertrouwen in de toekomst van onze koopvaardijvloot zal hebben." C. P SABELIS (Directeui Zeevaartschool Den Helder) Voor de vele duizenden uit Amsterdam en de randgemeenten, die hun werkzaam heden op de luchthaven Schiphol en bij de Fokkerfabrieken verrichten, vormde tot nu toe de Schipholbrug, die op onge regelde tijden voor het scheepvaartver keer open ging, een hindernis van belang vooral in de spitsuren, waarop de dagelijk se arbeid begint of eindigt. De Provincia le Waterstaat heeft thans bepaald dat ten behoeve van de Schipholforensen met in gang van heden bepaalde sluitingstijden voor het scheepvaartverkeer zullen gel den, die liggen tussen 7.10 uur en 9.15 uur op alle werkdagen en van 16.30 uur tot 18.000 uur op alle werkdagen behalve des zaterdags. Deze maatregel wordt bij wijze van proef genomen. De heer W. C. de Reus, bode in het Haar lemse stadhuis, heeft vandaag zijn zilve ren jubileum gevierd. Tijdens een bijeen komst, waarbij deputaties van alle secre tarie-afdelingen aanwezig waren, zijn de jubilerende bode vanmorgen gelukwensen aangeboden. De gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, sprak de jbuilaris waarde rend toe en overhandigde het geschenk van het secretariepersoneel: een polshor loge. De hoofdbode, de heer J. van Sons- beek, schetste de levensloop van de jubi lerende bode. Hij liet zijn woorden verge zeld gaan van het traditionele geschenk onder couvert. Namens de boden schonk hij een kleurenfilm. Na deze toespraken bleef men nog enige tijd in een gezellige stemming bijeen. heeft geleverd. Wellicht heeft hij deze kunst geleerd op de door de jubilerende vereniging reeds vele jaren gehouden bindcursus, welke destijds onder leiding stond van mevrouw Annie Wiegman. Thans wordt deze cursus gegeven door de huidige penningmeester, de heer A. Nunnink. De goede reputatie van de ver eniging blijkt verder uit het feit, dat de voortuinkeuringen in Heemstede, voor de jaarlijkse wedstrijd georganiseerd door de Haarlemse afdeling van de Koninklijke Vereniging voor Tuinbouw- en Plantkun de, geregeld door leden van „Aerdenhout en omstreken" geschiedt. De vereniging heeft haar diverse jubilea met tentoonstellingen gevierd. Het publiek is echter dermate met bloemententoon stellingen van formaat verwend, dat het bestuur de organisatie van een kleine expo sitie reeds bij voorbaat geen enkele kans van slagen geeft. Vandaar dat men voor de viering van het veertigjarig bestaan volstaat met een feestavond op zaterdag 16 januari. In het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" zal dan een gezellige bijeenkomst met diverse attrac ties worden gehouden. Het bestuur van de jubilerende vereni ging bestaat thans uit de heren W. A. van Zadel, voorzitter C. Ruigrok, tweede voor zitter P. Beukhorst, secretaris A. Nun nink, penningmeester en L. Wegman, commissaris. Advertentie Imp. Wilmerink Muller N.V„ A'dara De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland heeft bij de nieuw opgetreden minister van Verkeer en Waterstaat voor een spoedige totstand koming van de tunnels in Amsterdam ge pleit, aldus delen Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten mee. Een jaar ge leden heeft het college met de gemeente besturen van Amsterdam en Zaandam met de minister van Verkeer en Water staat over de urgentie van de oeverver bindingen van het Noordzeekanaal van gedachten gewisseld. Het door de minis ter gelaste onderzoek naar de rentabili teit van de ontworpen oeververbindingen (IJ- en Coentunnel) is nog niet afgeslo ten, zodat de minister nog geen beslissing heeft kunnen nemen over de volgorde, waarin de tunnels moeten worden ge bouwd. De tafeltenniscomfietitie In de overgangsklasse speelde Rapidity een inhaal-wedstrijd tegen het Amster damse AMVJ en moest deze tegenstander met 73 beide punten laten. Theo Keet en Bernard Winder zorgden voor fraaie overwinningen, maar Alfons Winder moest tot driemaal toe zijn tegenstander gaan gelukwensen. Winst in het dubbelspel le verde de Beverwijkers het derde tegen- punt op. Door dit resultaat verwisselden Togido 2 en Rapidity van plaats op de ranglijst, daar de Haarlemmers een iets beter gemiddelde hebben De stand is: Scylla 2 9 9 0 0 18 69—21 AVGA 2 9 8 0 1 16 70—20 Smash 3 9 6 1 2 13 55—35 AMVJ 9 6 0 4 10 39—51 Maccabi 9 3 1 5 7 44—46 Togido 2 9 3 0 6 6 41—49 Rapidity 9 2 2 5 6 36—54 Treffers 9 2 1 6 5 33—57 Disnie 9 2 1 6 5 31—59 TYBB 9 2 0 7 4 29—61 BEVALLEN van een z o o n 4 jan.: J. A. van DijkVisser; E. OutWester; J J. van VondelBuis; J. G. A. Schaafsma— Bos; 5 jan.: L. A. M. FreijserBuijs; J. P. NalesRaves; M. SchoonenbergVan Rumt. Van een dochter: 2 jan.: J. M. J. van de VenVan Eerd; 3 jan.: J. van den Heu velVan Haeringen; 4 jan.: L. B. M. Heutz Braun; 5 jan.: H. WestmaasDe Jonge; C. W. Thoolen—Truijens; A. C. Brand- Van Dort. OVERLEDEN: 3 jan.: A. Mulder. 52 j„ Leeuwendaler straat; J. van Santen, 64 j„ Duinoordstraat; H. Leistra, 83 j.. Geweerstraat; J. C. P. Walenkamp, 88 j„ Joh. de Breukstraat; 4 jan: A. M. C. van den AardwegVan den Berg, 45 j., Spanjaardslaan; N. van Zant wijkKoning, 74 j„ De Haasstraat; J. van der Lubbe, 76 j„ Gasthuisvest; A. C. Hurk- mans, 58 j., Rijpstraat ONDERTROUWD: 5 jan.: N. C. Rezel en H. Mannaert; D. van Dijk en J. S. Idzinga. Nieuws in het kort NATU. Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Haarlem van de Neder landse Amateur Toneel Unie (NATU) is de heer J. G. Bisenberger van de Zandvoort- se toneelvereniging „Op hoop van zegen" opnieuw tot secretaris-penningmeester gekozen. Geslaagd. Het diploma „Binnenwater A" behaalden de heren W. H. van Keulen en H. Rietberg, beiden lid van de Zand- voortse Reddingsbrigade. Duinlustparkweg geasfalteerd. De werkzaamheden aan de Duinlustparkweg in Bloemendaal zijn gereed gekomen. De weg is aanzienlijk verbreed en geasfal- toeerd en thans weer voor het verkeer opengesteld. Dit beteken» een aanzienlijke verbetering, vooral voor het busverkeer.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4