ITALIANO Wereldnieuws Vakbond poogt staking bij het Londens vervoer af te wenden Le Monde rechtvaardigt zijn publikatie inzake Algerije de lekkere Getuige vertelt hoe Pope's oorlogvoering eindigde Verkeer eist meer mensenlevens Gronchi kan door ziekte niet naar Rusland Resultaten van nieuw Amerikaans onderzoek KOU r% GEVAT Slotconferentie over Cyprus in Londen Laotiaans leger geeft de macht terug aan koning Perzië meldt Iraakse „overval" op tankers «MS>. De Vergissing f^Pr k 3 Kanaaltunnelplan in gevaar door aandeel van de Transportcommissie in Silver City Airlines Proces in Djakarta Ernstige indiscreties met heilzame gevolgen In Londen spreekt men van nationale schande Roken en kanker 19 cent per rol. Vliegtuig met 35 mensen in V.S. verongelukt L &p de raatótoel DONDERDAG 7 JANUARI 1960 (Van onze correspondent in Londen) De leiding van de „Nationale Unie van Spoorwegpersoneel," heeft een beroep op alle leden gedaan niet te staken terwijl de loononderhandelingen nog aan de gang zijn. De secretaris-generaal van de Unie heeft het stakingsplan scherp veroordeeld. Het Londense district van de spoorbond heeft besloten op 31 januari een onofficië le staking van 24 uur af te kondigen we gens de onbevredigende loonsituatie. Hier bij zullen veertigduizend man betrokken zijn. De spanning nam gisteren nog toe toen de looneis van 19.000 man, die voor de Londense ondergrondse treinen werken afgewezen werd. Spoorwegstakingen, ook als ze maar een dag duren brengen in een wereldstad als Londen een ware chaos teweeg. Bovendien verspelen de stakers de sympathie van het publiek dat wel degelijk begrip heeft voor de moeilijkheden der spoorwegman nen wier loonpeil achter is gebleven bij de andere bedrijven en die in anderhalf jaar geen verhoging hebben gekregen. Het probleem voor de Transportcommis sie, welke aan het hoofd staat van de ge nationaliseerde, maar niet gesubsidieer de spoorwegen, is dat het bedrijf alleen maar verliezen oplevert. Men vraagt van het personeel zich beperkingen op te leg gen totdat de spoorwegen gemoderniseerd zullen zijn. Het is echter de vraag of het personeel bereid nog vele jaren geduld te oefenen. (Reuter) Economische deskundigen achten het mogelijk dat het bod, dat de Transportcommissie heeft gedaan op de aandelen van de Silver City Airways, een luchtvaartmaatschappij die auto's en pas sagiers naar het vasteland vervoert, na delige invloed zal hebben op het plan in zake de aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Men meent te weten, dat de on derhandelingen tussen de Transportcom missie en de Silyer City Airways reeds goed gevorderd zijn. De Transportcommissie heeft, naar ver luidt, aangeboden vijf miljoen pond ster ling te betalen voor 49 percent van de aandelen der luchtvaartmaatschappij. Sil ver City Airways heeft in 1959 67.500 auto's en 450.000 passagiers over het Kanaal ver voerd. Er wordt thans de laatste hand gelegd aan een technisch rapport van Franse, Britse en Amerikaanse deskundigen over het tunnelplan. Dit rapport zal vermoede lijk binnen enkele weken aan het Britse kabinet worden voorgelegd. Men gelooft thans echter, dat de Transportcommissie, gezien haar overnemingsplannen van de Silver City Airways, minder voor het tunnelplan zal voelen. DJAKARTA (Reuter) Woensdag is het verhoor voortgezet van de getuigen a charge in het proces tegen de Amerikaan se vlieger Pope,, die voor de opstandelin gen in Indonesië luchtaanvallen heeft ge daan op de regeringstroepen. Als getuige werd gehoord J. H. Rantung, die op 18 mei 1958, toen de B-26-bommenwerper werd neergeschoten, boord-telegrafis was. Het neerschieten geschiedde tijdens een aan val op een konvooi schepen nabij Ambon. Rantung verklaarde, dat hij voor het ver trek zijn instructies als boordtelegrafist had gekregen van een „blanke man". De ze behelsden, dat hij door een codesignaal de positie van het vliegtuig moest opgeven naar de basis. De B-26 waarin werd ge vlogen, was bewapend met vier bommen en twaalf lichte mitrailleurs. Eerst werden op Pattimura 's morgens vroeg drie bommen afgeworpen, waar door een rode brandstoffen-auto werd ge troffen en vermoedelijk ook een vliegtuig. Hierna keerde de B-26 terug naar Mena- do, doch ontmoette onderweg het scheeps- konvooi. Pope vloog op het grootste schip in het konvooi af. Of er nog een bom werd geworpen of vuur werd afgegeven kon de getuige niet verklaren. Hij voelde opeens, dat het vliegtuig een klap kreeg en het noodsein kwam in werking, waarop hij door het valluik omlaag sprong, hetgeen Pope al even tevoren had gedaan. Hij kwam neer in de zee nabij een eilandje. Pope was in een boom blijven hangen en had een gebroken been. Toen de getuige zich even had verwijderd was Pope gevan gen genomen en gaf hij zich eveneens over. De getuige verklaarde, ook in april met Pope te zijn meegeweest bij een aanval op Kendari in Zuid-Celebes. Er werden toen vier bommen afgeworpen en vuursto ten afgegeven op het vliegveld aldaar. (Van onze correspondent in Parijs) In een hoofdartikel heeft de directeur van „Le Monde" Hubert Beuve-Mery, die zich achter het pseudoniem Sirius pleegt de verschuilen, gisteren de publikatie ge rechtvaardigd van het vertrouwelijke rapport dat het Internationale Rode Kruis onlangs over de folteringen van het leger in Algerije aan de Franse regering heeft uitgebracht. In dit rapport worden ver schillende weerzinwekkende martelingen beschreven, die aantonen dat sommige Franse militairen de beruchte S.S.-metho- den bij hun acties tegen de Algerijnse op standelingen nog altijd toepassen. Het Ro de Kruis maakte verder zijn verontrus ting kenbaar over het grote aantal gevan genen dat „op de vlucht neergeschoten" was. In enkele gevallen werd een speciale studie gemaakt, omdat er zoveel van der gelijke gevallen waren voorgekomen. In de meeste gevallen waar de commis sie martelingen aan de kampleiding rap porteerde toonde de leiding verbazing, en werd onmiddellijk verbetering beloofd, maar niet in Bordj Menaeil. „Gesprekken die wij met de leidinggevende officieren hadden, en hun negatieve houding, beves tigden onze indruk dat zij hun besluit ge nomen hadden en dat elk verzoek om ver betering nutteloos zou zijn", aldus het rap port door „Le Monde". „Wij konden niet anders dan aannemen dat de ^ergerlijke jaren schuldig maakte om er de heil- maakten van het systeem". De commis sie is onmiddellijk na het bezoek aan dit kamp doorgereisd naar de Franse opper bevelhebber in Algerije. Bij terugkeer in het kamp bleek een aantal verbeteringen te zijn aangebracht en waren er geen erns tige klachten van de gevangenen meer. Een van de slotconclusies in het Rode Kruis-rapport was, volgens „Le Monde", dat ingrijpende veranderingen absoluut vereist zijn. De directeur van Le Monde herinnert aan de verschillende andere ernstige in- het blijkbaar nog altijd niet aandurft de discreties", waaraan hij zich in de loop der zame gevolgen van te onderstrepen. Zo'n positieve consequentie ziet hij nu al in het communiqué van premier Michel Debré, waarin deze militaire gruwelen werden afgekeurd. Of het Rode Kruis-rapport, aan welks (Van onze correspondent in Londen) Thans wordt er bekend gemaakt, dat er de avond vóór Kerstmis in Engeland en Wales op de wegen zesenzestig doden zijn gevallen, tegen* zesendertig het jaar te voren. Dit is het hoogste aantal doden bij het verkeer, dat ooit op één enkele dag is voorgekomen. In het vier dagen lange kerstweekeinde bedroeg het aantal personen dat bij ver keersongevallen het leven liet 147 (61 meer dan in dezelfde periode van 1958). Het aan tal gewonden in de kerstdagen bedroeg ruim 4500 (480 meer dan vorig jaar). De autoriteiten noemen dit een nationale ramp en een nationale schande. Ten gevolge van verkeersongevallen zijn in Frankrijk in de weekeinden van Kerstmis en de jaarwisseling 256 mensen om het leven gekomen en 3637 gewond. Het uiteindelijke dodencijfer van het lange nieuwjaars weekeinde in de Verenigde Staten bedroeg 379. objectiviteit door niemand getwijfeld kan worden, nu ook een eind aan deze onmen selijke handelingep zal. maj^ep, moet, ,ber laas betwijfeld worden. Het is een "veeg te ken dat de regering of generaal De Gaulle het blijkbaar nog altijd niet aandürfd de schuldigen in het openbaar voor de krijgs raad te dagen. Zo lang de daders van deze praktijken niet publiekelijk worden ge straft, heeft men reden te vrezen dat zij in de hoogste militaire of civiele regionen nog altijd over een invloed of een macht beschikken, waartegen de regering zich nog niet opgewassen voelt. ROME (UPI) De reis van president Gronchi naar de Sovjet-Unie is voor onbe paalde tijd uitgesteld. Officieel is in Rome medegedeeld, dat de 72-jarige president een griepaanval heeft, en dat zijn artsen hem de reis naar Moskou ten sterkste hebben ontraden. Gronchi zou donderdag middag vertrekken. Reeds dinsdag was medegedeeld, dat Gronchi ziek was. Toen was echter nog geen sprake van uitstel van de reis naar Moskou. Het staat vrijwel vast dat Gron- chi's ziekte niet „van diplomatieke aard" is. De president behoort tot de linkervleu gel van de christen-democraten en is een groot voorstander van nauwe persoonlijke contacten tussen Oost en West. De Italiaanse ambassadeur in Moskou heeft de verwachting uitgesproken, dat de president spoedig in zoverre zal zijn hersteld, dat hij de reis kan aanvaarden. Een nieuwe datum is echter nog niet vast gesteld, en de Russische leiders hebben een vrij druk programma. Kokzorgen MOSKOU (UPI) Gronchi's besluit niet naar Moskou te gaan is voor de Ita liaanse ambassadeur in de Russische hoofdstad, Lucho Pietromarti, en in het bijzonder voor diens chef-kok als een hoogst onaangename verrassing geko men. Hij vraagt zich thans af wat moet gebeu ren met 28 patrijzen, 6 potten ganzenle ver, 16 fazanten, acht zalmen, talrijke kis ten Italiaans fruit, orchideeën uit Stock holm, 1.000 anjers en 400 rozeq uit Italië en vier grote cakes waar hij ongeveer een maand werk aan heeft gehad. Twee cakes stellen het Colosseum voor, twee het Kremlin. NEW YORK (UPI) Het Sloan-Kette- ring-instituut voor kankeronderzoek te New York heeft in zijn halfjaarlijkse rap port geconstateerd dat tot dusver acht substanties, die het optreden van longkan ker bevorderen, zijn ontdekt in normale sigarettenrook. Nochthans is het verband tussen roken en longkanker niet rechtstreeks aange toond, aldus het instituut. Men heeft een onderzoek ingesteld op grond van de sug gestie dat in het lichaam factoren aanwe zig zouden zijn die een pre-dispositie, een bepaalde geschiktheid voor kanker ver oorzaken, in combinatie waarmee het ro ken dan tot het optreden van deze ziekte leidt. Men heeft een groep mensen die om religieuze redenen niet roken, onderzocht en geconstateerd dat leden van deze groep een negentigmaal kleinere kans maken om longkanker te krijgen, dan mensen die roken. De substanties welke kanker kunnen Veroorzaken, dus niet onmiddellijk en rechtstreeks per definitie tot kanker lei den,- zijn aangetroffen in gecondenseerde sigarettenrook en beproefd op muizen. Zij hebben op muizen wel kanker veroor zaakt. De acht substanties worden „pro motors" genoemd. Thans wordt onder zocht of ze ook aanwezig zijn in tabaks- teer, aangezien deze teer, ontstaand bij het verbranden van tabak, een veel grote re werkzaamheid met betrekking tot kan kerverwekking bezit dan de acht substan ties uit de tabaksrook gezamenlijk. Advertentie EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK (Van onze correspondent in Londen) De Turkse en Griekse ministers van Bui tenlandse Zaken, alsmede president aarts bisschop Markarios en vice-president dr. Kutchuk zullen volgende week zaterdag voor dringende besprekingen naar Lon den komen. Waarschijnlijk zal de Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot eveneens deelnemen aan de conferentie, die drie of vier dagen zal duren. De be doeling is vrij baan te maken voor de overdracht van de souvereiniteit aan Cy prus, hetgeen op 19 februari zal geschie den. In diplomatieke kring te Londen zegt men dat er geen sprake is van een nieuwe crisis, maar dat er over een aantal nog hangende vraagstukken, beslissingen ge nomen moeten worden door de leidende fi guren. De belangrijkste kwestie betreft de beide militaire bases welke Groot-Brit- tannië op het eiland zal behouden. PARIJS (Reuter) Te Parijs is verno men, dat het Laotiaanse leger de be stuursmacht in Laos weer in handen van de koning heeft gesteld. Zondag was ge meld, dat het leger de macht aan zich had getrokken en dat het de koning had me degedeeld het noodzakelijk te achten de ze toestand te bestendigen, totdat een nieuwe regering was gevormd. Volgens een andere lezing had de koning zelf het leger opgedragen de regeermacht over te nemen. Het leger heeft thans een bekendmaking uitgegeven, waarin het mededeelt beslo ten te hebben de bestuursmacht „die de koning wettig toekomt, wanneer de natio nale vergadering niet bijeen is" aan de koning terug te geven en hem te verzoe ken een regering te vormen, die met de dubbele taak zou worden belast van uit oefening van het lopende bestuur en het zo spoedig mogelijk organiseren van al gemene verkiezingen. TEHERAN (UPI) De Perzische rege ring heeft „uit voorzorg" detachementen uit Azerbeidsjan naar de grens met Irak gezonden, aldus is van militaire zijde in Teheran vernomen. Radio-Teheran heeft inmiddels een felle aanval gedaan op kolonel Fadhil Abbas Mahdawy, de president van het volksge rechtshof van Bagdad, dat momenteel de daders van de aanslag op premier Kas- sem berecht. „Zijn smerige lijk zal spoe dig in de straten van Bagdad bengelen", aldus radio-Teheran. Mahdawi zou on langs de Perzen als „een troep opium schuivers" hebben betiteld. Volgens radio-Teheran hebben Iraakse „rovers" overvallen gepleegd op de En gelse tanker „Scottish Gold" en een Ja pans tankschip, toen beide schepen door de Shatt Al Arab voeren. Aan boord van het Japanse schip zouden verscheidene zeelieden gewond zijn geraakt. Ongeveer 200.000 personen hebben woensdag in Bagdad ten gunste van pre mier Kassem gedemonstreerd ter gele genheid van de 39ste „dag van het leger". Woensdag werd eveneens het verbod op de vorming en het bestaan van politieke partijen opgeheven. Dit was vijf jaar ge leden door het „ancien regime" van ko ning Feisal en Noeri Es Said ingesteld. De demonstranten droegen spandoeken mede waarop de Perzische troepenconcen traties langs de grens met Irak werden veroordeeld. BOLIVIA, Noord-Carolina (Reuter) Een vliegtuig van de Amerikaanse maat schappij „National Airlines" waarvan wij de vermissing woensdag hébben gemeld, is woensdag met 35 inzittenden nabij Bolivia 'in de 'staat Noörd-Carolina verongelukt. Er zijn geen overlevenden. Het toestel, een DC-6B, die op weg was van Miami naar New York, is klaarblijkelijk in de lucht uit elkaar gesprongen. De wrakstukken kwa men over een groot gebied verspreid neer in een moeras. Tot dusver zijn 32 lijken geborgen. Ofschoon ik er diep van doordrongen ben dat de op groeiende jeugd van onze dagen andere interessen en andere idealen voor ogen heeft dan de generatie die haar voorging, zijn er toch sommige dingen uit die voor bije tijd ook nu nog en óók voor haar van groot belang. En daarom zou ik deze jeugd van vandaag iets willen vertellen over een ervaring uit het nog niet zo heel lang ver gane verleden; iets wat zij zonder voorbehoud weten moet om zichzelf te behoeden voor betreurenswaardige en gevaarlijke vergissingen. Vergissingen als die, welke jongelieden in vele landen ge maakt hebben en nog maken, door zich te laten beïnvloeden tot onvriendelijke, beschamen de daden tegenover mensen die tussen hen leven. Tegen over mensen die zich onder scheiden van de meerderheid, doordat zij afstammen van an dere rassen dan dat, waaruit de meerderheid bestaat. Een onderscheiding die niet alleen buiten eigen macht of wil dezer mensen gelegen is, doch bovendien op geen enkele wijze hun menselijke waarde vermindert of hun menselijke daden en denken bepaalt. Een onderscheiding dus, die berust op dezelfde grilligheden als het verschil tussen de ene willekeurige mens en de an dere: het verschil in lichaams bouw, in ogenkleur, in karak ter. in aanleg en in prestatie vermogen. Niemand van ons zal in ernst en redelijkheid over wegen, een ander mens te minachten, te vervolgen of te doden omdat hij kleiner van stuk is of een andere haar kleur heeft dan wij. Welnu. Ernst en redelijk heid zijn afwezig bij de jonge lieden die mensen kwetsen en beschimoen onder het motto dat zii Joden zijn of onder de leuze dat zij negerbloed in de aderen hebben. Vervolging van mensen om redenen van ras is een zo on metelijke, onvoorstelbare en gevaarlijke vergissing, dat zij aan iedere generatie méér dan wat ook zou moeten worden duidelijk gemaakt. De leer van de absolute en onwrikbare gelijkwaardigheid der mensen zou het hoofdvak der scholen moeten zijn. De leer der gelijkwaardigheid over denkbeeldige grenzen van naties en rassen heen zou moeten beginnen met deze regel: „Alle mensen zijn gelijk. Geen der verschillen van ras, kleur of geboorte zijn wezen lijke verschillen van waarde of aanzien". Er zijn weinig waarheden waarvoor zoveel mensen ge storven zijn. Doch dit is een Waarheid, en er zijn miljoenen voor ge storven. Als ge een verdeling tussen de mensen wilt naar waarde en aanzien, welnu: trek de lijn dan tussen de domme dierlijk heid en de geestelijke adel dom. Schift degenen uit, die blind en wreed en zonder denken dronken willen wor den van bloed en tranen degenen die zich altijd, door alle tijden heen, verzameld hebben rondom een duivel of een krankzinnige en helse vreugde hebben geput uit een gezamenlijk opmarcheren als willoze wezens zoncler herse nen of gevoel. Degenen die een genot smaakten in het schreeuwen van leuzen zonder zin en het bejubelen van holle frasen, die hun door een dwaas uit luidsprekers werden voor- gebruld. Het doet er niet toe, onder welke naam deze wezens der hel van tijd tot tijd in de fp- sehiedenis zijn opgedoken. Nu eens vatte men hen samen onder de aanduiding van revo lutionairen en was de guillo tine hun symbool. Dan weer heetten zii de Spaanse Furie en was de brandstapel hun teken. Een andere maal moordden zij onder het voor wendsel van een religie en in naam van een god. En ook noemde men hen wel fpceisten of nazi's, omdat zij carnen- klitten in een staatkundif her vormingsstelsel van die naam. in een nauwe bocht van de wereldgeschiedenis, die zij versperden als afvalvuil dat zich oDhoopte. Maar altijd waren zij samen in rijen, in massa's, met paradepassen en liederen, met stampende laarzen en wape nen, met gebrul en geeomman- deer, en altijd waren het de zelfden. En rondom hen verzamelde zich vaak, helaas, een andere massa van minder boos allooi, doch bijna even blind en altijd verbitterd en hongerend naar vergelding of recht. Rondom de smerige kern van aaneen- klevende boosdoeners schaar de zich soms een volk, omdat het heil verwachtte. En met de sinistere kreet van de hersenloze killers riep dan ook dat volk „heil", omdat het de drek van dierlijke verdoe ming niet zag, waarin de laar zen spattend stampten en waarmee de „bloem der be weging" zichzelf aaneenplakte. Die bloem der beweging zocht een object. Zij zocht al tijd weer in de historie een gemakkelijk, zwak en kwets baar object, dat zich ken merkte als slachtoffer en zich gewillig liet slachten. Het Jodendom, met zijn eigen ka rakter en zijn basis van gods dienstige humaniteit, onder scheidde zich in de massa der mensen als een zwart schaap tussen de witten. Vandaar, dat het altijd ge- grenen werd en altijd ver pletterd moest worden: ge makkelijk, grijpbaar, herken baar. Het Jodendom was de recht vaardiging van het gebrul om „heil" en de vulling van lege klauwen, die iets moesten kunnen vernielen om klauwen te kunnen blijven. De klauwen zijn jarenlang leeg gebleven, nadat de kern van hellegasten uiteengeslagen werd tussen de kanonnen van Oost en West in 1945. De brul- lers werden verpletterd, op gehangen of verjaagd. Hun kreten verstomden en zij doken weg tussen de ïnensen, overal ter wereld. Sommigen van hen, die toe vallig aan de verkeerde kant van de verdelingslijn hadden geleefd en dus niet hadden kunnen brullen of moorden, kregen toen hun kans in ge allieerde gevangenkampen, in Indonesië, elders! waar mensen konden worden geranseld en gemarteld. In Little Rock kwamen zij aan hun trek toen de negers zich aanboden als slachtoffer. In de Sovjet-Unie waren zij al jaren aan het werk in de rangen van Gepeoe of kamp bewaking. In Amerika vierden zij hoogtij als aanbidders en volgers van MacCarthy. Op vele plaatsen in de wereld konden zij hun sinis tere arbeid voortzetten en hun genotslusf bevredigen, doch over het algemeen bleven de klauwen na de oorlog leeg. Zij hadden geen hersens, dus ook geen voldoening over hun succes tussen '40 en '45: Ander half miljoen mensen waren gedood in het oostelijke Duitse kamp Maidanek, vier miljoen in Auschwitz, tweehonderd duizend in Ganow, zes miljoen mensfen in totaal werden na gruwelijke mishandelingen en ontberingen afgeslacht omdat zij zich onderscheidden, en om geen enkele andere reden. Daarbij waren twee miljoen kinderen, twee miljoen ouden van dagen. Maar ook dat was als voldoening ontoereikend. Want wie geboren is om te kwetsen en te doden, is niet tevreden met cijfers. Die ontevredenen leven ook nu nog onder ons. Zij zitten verscholen in nette burger pakken, in uniformen, in kan toren en bedrijven, in alle landen. Zij hongeren naar de gloriedag, waarop zij zich weer aaneen kunnen kleven met hun eigen vuil en een op marcherende massa kunnen vormen, die leuzen schreeuwt. Welke leuzen? Dat doet er niet toe. Wat er wel toe doet is dat éne: zij moeten bruut kun nen zijn, wreed, onmeedogend, machtig, er moet muziek bij zijn en er moeten vaandels wapperen. Zij moeten bloed zien en tranen zij moeten zwakken zien ineenstorten onder het leed en zij moeten kreten om erbarming horen, die zij grijnslachend kunnen negeren. Zij moeten op zielen kunnen trappen met bespijker de zolen en revolverlopen tussen ribben kunnen stoten. Zij moeten straatterreur kunnen plegen en orde ver nielen. Zij moeten scherven horen rinkelen en angst zien in jonge en oude ogen. Zij moeten weten dat men hen vreest en verafschuwt, maar niets tegen hen kan onder nemen. Zij zijn zo onuitsprekelijk laf dat zij alles durven als zij samen zijn en zodra een brul lende leidersstem hen dronken heeft gemaakt van dierlijk heid. Dan durven zij alles. Maar nu nog sluipen zij bij nacht en duisternis in nette pakken langs de straten, hier en daar iets neerkladdend als niemand hen ziet. Zij dromen van de dag, waarop iets ter wereld hun de macht over een ander mens zal geven: een uniform, een geweer, een stok, en een Wet. In naam der wet willen zij handelen, want zij willen veilig zijn. In naam ener wet die zij desnoods zelf hebben gevestigd, of in naam ener orde die van henzelf is. Maar zolang dat niet kan, doen zij wat zij kunnen. Som migen van hen vermoorden hun eigen kinderen, als deze huilen in de nacht. En anderen wurgen hun vrouw, omdat zij hen verveelt. En weer anderen schrijven anonieme brieven dat zijn de voorzichtigste. En weer anderen rijden dronken in auto's of brutaliseren de straat met hun bromfietsen. Zij doen allemaal datgene, wat zij zo gaarne in het groot en in het volmaaktboze zou den doen, als zij slechts bijeen zouden kunnen komen in die massa van onaantastbaarheid, die eens heel Europa heeft weten te beheersen. Dét was hun glorie. En zij hopen op het herstel ervan. Hoedt u voor hen en luistert niet naar hen. Zij vormen de Vergissing der Schepping. Zij sijn het kwaad, dat in de wereld is gekomen als een gesel. Niet roken Ge leest de woorden van een sterk man. Van een man, die op 1 januari 1960 is op gehouden met roken. Sindsdien is geen wolk mij meer over de lippen gekomen. Geen pijpwolk en geen sigarettenwolk sigaren heb ik nooit gerookt. Ik schrijf u deze regelen met in de mond een peper muntje. Het is niet geheel uitgesloten, dat daar een nieuwe verslaving uit zal ont staan, maar de kans lijkt mij gering. Zó lekker zijn pepermuntjes nu ook niet. Tevoren lijkt het een vreselijke stap, dat niet-meer-roken. Ik heb er begin decem ber toe besloten en toen de datum van in gang zorgvuldig op 1 januari gesteld. De mens deze mens, althans heeft dan het idee, dat zo'n maand nog zo lang duurt, dat het besluit voorlopig alleen maar ter zake doet als aardig onderwerp van ge sprek. Want „ik ga ophouden met roken" klinkt ook al interessant en is aanleiding tot vele gesprekken, waarin men onder het genot van nicotine sterk positie kan kiezen voor het afstand doen van nicotine. Maar, onvermijdelijk en hard, kómt zo'n eerste van het jaar toch. Je wil dan niet knullig en laf en vals en zo lijken en bij wijze van proef rook je dan zo'n dag niet. Tegen de avond wordt het moeilijk. Maar dan ben je verkocht Dan denk je al: „Kom, ik heb het nou een hele dag uitge houden, waarom dan een paar avonduren niet?" Goed, je houdt het vol die hele avond. En dan wordt de volgende dag het zelfde. Je gaat jezelf de ongehoorde pres tatie van de dag tevoren voorhouden en je blijft er weer van af. 's Avonds komt er bezoek en dat maakt het allemaal erg moeilijk. Maar dan neem je nog een peper muntje en je drinkt een drankje en voor je het weet is het half twaalf en tijd om naar bed te gaan. Daarna wordt het een kwestie van dé tail-beheer sing. Er zijn bepaalde momen ten van de dag, xvaarop je er vroeger al tijd een opstak. De beweging komt nu nog als vanzelf. Je grijpt in de zak. Maar ha! Het andere ik is slim geweest en heeft er voor gezorgd, dat in die zak geen sigaret ten zitten. Daar zit niets. En om iemand anders die wéét, dat je niet meer rookt te gaan vragen, dat gaat te ver. Je beheerst je dus. Je lijdt een beetje in stilte. En je stopt een pepermuntje in de mond. Vroeger, tot een week geleden, rodkte ik ongeveer vijftien sigaretten per dag. Het stoppen bleek makkelijker dan ik had ver moed. Er is maar één teleurstellend aspect aan dit alles. Vele m.ensen hadden mij ver teld, dat je je onmiddellijk beter gaat voe len als je niet meer rookt. Je holt de trap pen op, zeiden ze, je rent achter de tram aan en je puft en hijgt niet meer. Welnu, lieve lezer, dat is niet waar. Ik voel me volstrekt niet beter hoewel, dat moet ik toegeven, ook niet slechter. De mens gaat zich alleen afvragen waarom hij die malle beslissing eigenlijk genomen heeft. Wat was de zin er van? Is dat nou gezond? Ik neem nog een pepermuntje. Aan de overkant van de straat zie ik mijn buurman een sigaret opsteken. Hij puft behaaglijk en tevreden, trekt nog eens en krijgt een kapitale hoestbui. Hij staat wel een minuut te kuchen en te proesten. Ik neem nóg een pepermuntje. Misschien was het allemaal toch wel een goed idee. E. Romatjn Partijdig. Vijf Ceylonese ministers, leden van de Vrijheidspartij, zijn door pre mier Dahanajake uit zijn interimrege ring gezet, omdat zij geweigerd had den toe te treden tot de door hem ge vormde Democratische partij. Ver leden maand heeft Dahanajake vijf andere ministers om dezelfde reden ontslagen. Hij ging hiertoe over nadat de Vrijheidspartij hem het lidmaat schap had ontnomen. De afgetreden ministers zijn vervangen door leden van de Democratische partij. Er wor den in maart algemene verkiezingen op Ceylon gehouden. Hitte. Gisteren zijn weer drie Australi sche inheemsen dood aangetroffen, als gevolg van de hittegolf die het zui den van Australië teistert. In totaal zijn thans dertien personen omgeko men, wier dood wordt toegeschreven aan de hitte. De temperatuur in het gebied bedroeg de afgelopen drie da gen 50 graden Celsius. Autoriteit. Professor Pavel Parenago, die volgens het Sovjetpersbureau Tass de opsteller was van de theorie van de lichtabsorptie in de ruimte tussen de sterren, is op 53-jarige leeftijd overle den. Hij was gedurende 26 jaar als hoogleraar in de astronomie aan de universiteit van Moskou verbonden. Volgens Tass was hij een der grootste Russische autoriteiten op het gebied der variabele sterren. Ondergelopen. Te Damua, in Centraal-In- dia, is een steenkolenmijn ondergelo pen. Tot dusver zijn zestien stoffelijke overschotten uit de vol water staande gangen geborgen. Voor het reddings werk worden uit de wijde omtrek pomp installaties naar de ondergelopen mijn overgebracht. Aanspraken. Een groep Joden, afkoms tig uit Egypte, die thans in Israel zijn gevestigd, heeft de Israëlische schat kist aangesproken voor een schade vergoeding ten bedrage van dertig miljoen Israëlische ponden (ongeveer 63 miljoen gulden) voor het verlies van hun eigendommen in Egypte. Het is de eerste maal dat in Israel een der gelijke zaak aanhangig is gemaakt. Grenskwestie. De regering van Ethiopië heeft bij de Britse regering geprotes teerd naar aanleiding van incidenten, welke zich op Ethiopisch gebied aan de grens met Brits-Somaliland hebben voorgedaan tussen Ethiopische mili tairen en een groep nomaden uit So- maliland. Ethiopië heeft Groot-Brit- tannië gevraagd ervoor te zorgen dat de nomaden naar Somaliland terugke ren. Oproer. Vier- tot vijfhonderd gevange nen zijn vannacht in oproer geweest in de oude gevangenis van de Amerikaan se staat Connecticut. De opstand werd gedempt met traangas en waterstralen. Volgens de autoriteiten zijn er geen aanwijzingen dat de gevangenen een massale uitbraak hadden willen ple gen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3