SCHEEPVAART KEELPIJN Produktiviteitsverhoging in de landbouw is geen remedie voor alle problemen Volledige toepassing van p.b.o. kwestie van een generatie De beurs IR. KNOTTNERUS VERKLAART: Het luchtvaartoverleg te Washington Heffingsverordening sanering broodbakkerijen tot 1 juni 1960 verlengd Billiton en Albatros stichten titaanwitfabriek Hawk-projectielfabriek bij Bordeaux TIEN JAAR SER Voorzitter vraagt in nieuwjaarsrede aandacht voor uitbreiding zelfbestuur bedrijfsleven Misplaatst verwijt Meer zelfbestuur Geen animo Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Wyers' 17 dividend neem bi) het eerste sein van helpt snel en afdoende! een produkt van N.V. PHIUPS-DUPHAR up/jf Ook een beheerwet voor de mijnen ingediend Northwestern Pacific Hypotheekbank VRIJDAG 8 JANUARI I960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven" heeft de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, ir. G. S. Knottnerus, gesproken over „landbouw en produktiviteit". Als belangrijkste reden waarom de overheid zich met de prijzen van Iandbouwprodukten meer moet bemoeien dan met die van industriële produkten, noemde hU de zogenaamde inelasticiteit van de vraag naar belangrijke voedingsmid delen. De scheidingslijn loopt niet tussen Iandbouwprodukten en Industriële pro dukten. maar het zijn alleen maar die belangrijkste voedingsmiddelen, die nationaal en internationaal de zeer speciale belangstelling van de overheden hebben, omdat de vraag ernaar zodanig constant is dat een gering tekort een grote prijsstijging en een gering overschot een grote prijsdaling tot gevolg heeft. Alle speciale produkten en ook tuin- bouwprodukten hebben niet die belang stelling. eensdeels omdat men er moei lijker regelingen voor kan treffen maar toch ook in belangrijke mate omdat ver laging van de prijs van deze artikelen een tamelijke vergroting van de vraag tot ge volg heeft. Concurrentiepositie. Velen menen tegenwoordig, aldus ir. Knottnerus, dat de reden waarom aan landbouwprijzen iets moet worden gedaan, ligt in het feit dat in de landbouw de pro duktiviteit niet voldoende is opgevoerd en dat deze produktiviteit is achtergebleven bij de industrie. In landbouwkringen wordt dit zelfs wel als réden voor overheidsbe moeiing met de landbouwprijzen aange voerd. Vooral dit laatste is volgens spre ker volkomen onjuist. Het is niet van zo'n grote betekenis dat de produktiviteit in de industrie veel harder zou stijgen dan die in de landbouw. Het is wel van belang voor onze concurrentiepositie of de pro duktiviteit in andere landen groter is en of de lonen die daar betaald worden hoger of lager zijn dan bij ons. Daarom moet men blijven streven naar een zo groot mogelij ke rationalisatie van de produktie en het opvoeren van de produktiviteit. Geen panacee. De grootste fout maken echter diegenen, die menen dat deze rationalisatie en op voering van de produktiviteit de oplossing zouden zijn voor alle moeilijkheden in de landbouw. Volgens ir. Knottnerus wordt deze fout ook gemaakt door de Europese Exe cutieve Commissie, die, wanneer de pro blemen onoplosbaar lijken, het structuur beleid ten tonele voert. Verbetering van de produktie-omstandigheden, vergroting van de bedrijven en meer gelijksoortige aangelegenheden. Deze dingen zijn alle maal nuttig en nodig, maar spreker be twijfelt ten sterkste of men in de land bouw geen moeilijkheden meer zou heb ben als men deze dingen maar in orde brengt. Er is haast aanleiding om te zeg gen: integendeel. Beter dan schaarste Het is een illusie te menen dat wij van inmenging van de overheid in landbouw- aangelegenheden nog eens verlost zullen worden. Maar, zo zei ir. Knottnerus, u moet zich maar troosten met de gedachte dat het beter is dat u een bijdrage moet leveren voor deze landbouw dan dat wij weer in de omstandigheden zouden komen dat de eerste levensbehoeften vanzelf hun prijs in de markt vinden. Dat zou name lijk betekenen dat er schaarste aan deze artikelen bestond en dat er weer honger geleden werd in onze landen. De landbouw politiek moet erop gericht zijn dat er vol doende voedsel voor allen aanwezig is Door ziekte kon de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken C. Douglas Dillon niet aanwezig zijn bij de start van de Amerikaans-Nederlandse luchtvaartbesprekingen. De plaatsvervangend assistent minister van Buitenlandse Zaken voor Economische Aangelegenheden, W. T. M. Beale heeft een verklaring van onder-minister van Buitenlandse Zaken C. Douglas Dillon voorgelezen inzake de Amerikaanse posi tie ten aanzien van het Nederlandse ver zoek om landii rechten te Los Angeles. Staatssecretaris Stijkel antwoordde met een verklaring waarin het Nederlandse standpunt was vervat. Aan het eind van de zitting zeide Stijkel dat de zitting gehou den is in een prettige en openhartige at mosfeer. Er zijn geen aanwijzingen of de Ameri kanen hun verzet tegen de gevraagde rech ten minderen. Het bestuur van het produktschap voor granen. zaden en peulvruchten heeft be sloten, de heffingsverordening sanering broodbakkerijen, die op 1 maart zou aflo pen, tot 1 juni van dit jaar te verlengen. In afwachting van de totstandkoming van een bedrijfschap voor de broodbakkerij is deze verordening in het verleden al een aantal malen verlengd. Thans werd be paald dat het nu de laatste verlenging zal zijn. De heer Ulrich deelde mee dat zijn or ganisatie. de Vereniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, niet langer aan de uitvoering van de heffingsverordening wil meewerken. Nu dus een van de organisa ties. door wier gezamenlijk overleg de sa neringsheffing tot stand is gekomen, zich terugtrekt, meende hij dat de heffingsver ordening per 1 maart moet expireren. De Vereniging van Werkgevers is bereid haar aandeel in de kosten van de Nederlandse Bakkerijstichting, voor welker financie ring ongeveer twee derde van het sane ringsfonds pleegt te worden aangewend, zelf te dragen. De grieven, welke de Ver eniging van Werkgevers tot haar houding hebben geleid, betreffen onder meer de broodoorlog in Haarlem. De heer Koning zei het te zullen betreu ren, als niet alle gelegenheid zou worden gegeven om de Bakkerijstichting te doen voortbestaan. Nadat nog van enige zijden was voor gesteld de verordening tot 31 december te verlengen werd ten slotte, op voorstel van de voorzitter, besloten tot de verlenging tot 1 juni, met de bepaling dat dit de laat ste keer zal zijn. en de consequenties van die politiek zullen wij samen moeten dragen. Structuurbeleid is hulpmiddel Verbetering van produktie-omstandighe den kan gemakkelijk leiden tot grotere produktie en gezien de inelasticiteit van de vraag leidt deze produktievergroting zelfs noodzakelijk tot nog grotere afzet- moeilijkheden. Onder het systeem van de vrijhandel zouden diegenen, die de laagste produktiekosten hebben, bij deze afzet- moeilijkheden de minste verliezen lijden. Vrijhandel in Iandbouwprodukten is ech ter al lang verleden tijd. Door allerlei maatregelen wordt voorkomen dat een an der land de eigen producenten schade be rokkent en door al dit ingrijpen is een la ge prijs geen garantie voor afzet, noch een garantie voor de aanpassing van de pro duktie. Het structuurbeleid met alles wat eraan vastzit is dus geen remedie. Toch is het een belangrijk hulpmiddel om de ge volgen van de kwaal te verlichten en met name om de mate van overheidsinmenging te yerrhinderen en ook om de rechtstreek se bijdrage van de overheid kleiner te ma ken. De n.v. Billiton Maatschappij te 's-Gra- venhage en de Albatros Zwavelzuur- en Chemische Fabrieken n.v. te Utrecht, in welke laatste vennootschap, zoals bekend, participeren de n.v. Albatros Superfosfaat- fabrieken te Utrecht, deel uitmakend van het Koninklijke Nederlandse Zout-indus- trie-concern, en de Cyprus Mines Corpora tion te Los Angeles, U.S.A., hebben in principe overeenstemming bereikt inzake de oprichting van een vennootschap voor het vervaardigen van titaanwit Plannen zijn uitgewerkt voor de bouw van een fa briek in het Botlekgebied, die in aanvang een capaciteit van 10.000 ton titaandioxyde per jaar zal hebben en waarmede een in vestering van circa 30.000.000 gemoeid zal zijn. Het voor de fabricage benodigde zwavelzuur zal van de n.v. Albatros Zwa velzuur- en Chemische Fabrieken worden betrokken, terwijl de titaanhoudende grondstof, ilmeniet, van overzee zal wor den aangevoerd. De bouw van een fabriek nabij Bordeaux waar een groep van vijf Europese maat schappijen, waaronder de n.v. Philips, het m de Verenigde Staten ontworpen Hawk- projectiel zullen vervaardigen, is donder dag begonnen. De Hawk is reeds in ge bruik bij het Amerikaanse leger. Het pro jectiel kan worden uitgerust met een kern lading. Er kunnen onder meer laagvliegen- de vliegtuigen meo worden bestreden. De produktie van deze fabriek te Saint Médard Jalles zal in het begin van volgend jaar kunnen beginnen. Behalve n.v. Philips maken Thomson Houston (Frankrijk), Les Ateliers de Con struction de Charleroi (België), Telefun- ken (West-Duitsland) en Finmeccanica (Italië) deel uit van de groep die met mede werking van de NAVO tot stand is geko men. (Van onze Haagse redacteur) De vandaag in aanwezigheid van enige honderden vertegenwoordigers van het ge organiseerde bedrijfsleven uitgesproken nieuwjaarsrede door de voorzitter van de Sociaal-economische raad (S.E.R.), prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, behelsde een kri tische beschouwing over de tot dusver be reikte resultaten van de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie in Nederland, die dit jaar immers tien jaar oud is. De vreugde ovei dat bescheiden jubi leum is zeker niet onverdeeld, gezien de trage ontwikkeling van de p.b.o. in de laatste jaren, maar prof. Verrijn Stuart wees erop, dat men zal hebben te aan vaarden dat de volledige toepassing van de p.b.o. op het gehele Nederlandse be drijfsleven niet een kwestie van één of twee lustra is, maar eerder van een ge neratie. Zolang men de voorkeur blijft ge ven aan vrijwillig overleg boven gefor ceerd opdringen, zal men beleid aan groot geduld moeten paren. De voorzitter van de S.E.R. vond het echter dringend gewenst, dat de discus sie over deze materie wordt gezuiverd van onhoudbare en tendentieuze elemen ten. Pas dan kan men de p.b.o. op haar werkelijke waarde beoordelen. Bezwaren zijn meestal binnen het kader van de be staande wetgeving op te lossen of kunnen in speciale gevallen door een afzonderlij ke wet worden opgeheven. Prof. Verrijn Stuart constateerde met voldoening, dat de raad in de eerste tien jaar van zijn bestaan een groot aantal ad viezen waaronder verscheidene zeer belangrijke aan de regering heeft uit gebracht en door een gefundeerde verwer king van de beginselen der georiënteerde economie heeft bijgedragen tot een vrucht bare synthese van de leer der staatsont houding enerzijds en die der volledige planhuishouding anderzijds. Onder enige hilariteit merkte de voor zitter van de S.E.R. op, dat na hetgeen zich in het afgelopen jaar heeft afge speeld rondom het S.E.R.-advies over het in 1959 en 1960 te voeren economisch be leid, nu wel volledig is afgerekend met de foutieve leuze, dat in feite niet de rege ring maar de S.E.R. zou regeren. Overigens meende spreker dat de advi serende arbeid van de raad beter ge spreid moet worden sommige departe menten zoals Volkshuisvesting, Financiën en Verkeer en Waterstaat komen er zel den of nooit aan te pas hetgeen overi gens niet betekent dat de S.E.R. aan de vele adviesaanvragen nog een waslijst toegevoegd zou willen zien. Grotere con centratie op de hoofdzaken en minder per fectionistische zorg voor de details zullen echter meer bevrediging schenken zonder dat het gezag der adviezen daaronder be hoeft te lijden. Prof. Verrijn Stuart wijdde een met veel belangstelling beluisterde passage aan het zelfbestuur en het medebewind door S.E.R. en produkt- en bedrijfschappen. De overheid is zelf in dat opzicht niet vol doende p.b.o.-gezind. De voorzitter van de S.E.R. zei het nut tig te achten, indien een systematisch on derzoek zou worden ingesteld naar alle mogelijkheden tot uitbreiding van het zelf bestuur ter bevordering van de zelfwerk zaamheid van het bedrijfsleven en ter ont lasting van de staatstaak. Op het ogenblik zijn er 51 produkt- en bedrijfschappen, maar in de bedrijfstak ken metaal, textiel, chemie, papier, rub ber. sigaren, bouwbedrijf, baksteen en grafische bedrijven heeft de p.b.o. nog geen vaste voet gekregen Ook ontbreken belangrijke delen van de groothandel en gehele sectoren van het bedrijfsleven, zo als bankwezen, verzekeringswezen en vervoer. Naar .aanleiding van het in het afgelo pen jaar actueel geworden vraagstuk van de vertegenwoordiging van het hoger per soneel in de bedrijfschapsorganen ver klaarde prof. Verrijn Stuart, dat het on juist zou zijn in dergelijke zaken over één nacht ijs te gaan. Bezwaren tegen bepaal de feitelijke toepassingen van de p.b.o.- bepalingen houden nog geen orincipieel falen van het systeem in. want met de wet op de p.b.o. kan men op dit punt alle kanten uit. Ten slotte vermelden wij, dat prof. Ver rijn Stuart nog de in de metaalindustrie levende wens aanstipte om de bij de wet vereiste gekwalificeerde meerderheid voor het vaststellen van verordeningen in die zin te veranderen, dat die gekwalifi ceerde meerderheid zowel aan werkne mers- als aan werkgeverszijde moet be staan. Prof. Verrijn Stuart zei. dat men in het algemeen voorzichtig moet zijn met het wijzigen van dergelijke meerderheids bepalingen, maar meende, dat, indien dit nu het enige bezwaar bleef tegen de in stelling van een bedrijfschap bij speciale wet een uitzondering op de algemene re geling in overweging zou kunnen worden genomen. Argentinië dekt spoedig eigen oliebehoeften Dc Argentijnse president Ai turo Frondizi heeft vandaag verklaard, dat Argentinië na dit jaar geen olie meer in het buitenland zal behoeven te koDen. Hij deelde mede. dat de olie-invoer in de afgelopen tien laar Argentinië 1.776.000.000 dollar heeft gekost. Argentinië moest in het verleden meer dan tien miljoen kubieke meter olie per jaar importeren. Directeur Gouda-Apollo afgetreden Na reeds enige jaren geleden de pensioenge rechtigde leeftijd te hebben bereikt en na 38 jaar waarvan 36 jaar als directeur aan de onder neming verbonden te zijn geweest, is ir. C. van Loon per ultimo 1059 afgetreden als directeur van de n.v. Koninklijke Stearine Kaarsenfabrieken Gouda-Apollo te Gouda. Hij zal als adviseur aan het bedrijf verbonden blijven. De Franse deviezenreserve In kringen die in nauw contact staan met het Franse ministerie van Financiën werd verklaard dat de Franse goud- en deviezenreserves op 1 'anuari 1960 een niveau van 1.719.8 miljoen dollar hebben bereikt. Begin januari 1959 bedroegen de Franse goud- en deviezenreserves 1.049.6 miljoen dollar, buitenlandse schulden werden geregeld tot een totaal van 1.008 miljoen dollar. Standard Electric te Hoogeveen Op een dezer dagen gehouden vergadering van de Standard Electric Company te Den Haag is besloten om een nevenvestiging te stichten in Hoogeveen. Dit zal het eerste filiaal in Nederland worden Het hoofdbedrijf in West-Europa is de Bell Telephone Manufacturer Company te Ant werpen dat 10.000 werknemers telt. Nieuwe directeur-generaal Edelmetaal De heer Dirk Vos te 's-Gravenhage heeft zijn functie van directeur-generaal der n.v. Koninklij ke Nederlandse Edelmetaalbedrijven van Kem pen, Begeer en Vos per 31 december 1959 neer gelegd Mr. S. A. C. Begeer is met ingang van 1 januari 1960 benoemd tot zijn opvolger. Beleggingsfonds Transatlanta De Dresdner Bank heeft bekend gemaakt, dat er binnenkort weer een Westduits beleggings fonds zal worden opgericht. Het nieuwe fonds, dat Transatlanta zal heten, zal zijn middelen be leggen in aandelen van toonaangevende maat schappijen in West-Europa en Noord-Amerika Het zal worden beheerd door de Deutsche Invest ment Trust-Gesellschaft für Wertpapier-Anlagen en het zal aandelen uitgeven tegen 50 DM Aan de in februari te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van J. P. Wyers' Industrie en Handels onderneming n.v. z .1 worden voorgesteld over het boekjaar 1958(59 een dividend uit te keren van 17 percent (16 percent uit de jaarwinst en V» percent uit de divi dendreserve). Verder zal de 4% percent in aandelen converteerbare lening, per resto groot f 2.488.000,per 14 april vervroegd aflos baar worden gesteld, waarbij de conver siekoers van 281 percent op 270 wordt verlaagd. (Over het boekjaar 1957'58 keer de Wyers 15 percent dividend uit). Advertentie rjrrrri Indonesische Oliehedrijven Tegelijk met het wetsontwerp op het staatsbeheer van de oliebedrijven heeft de Indonesische regering bij het parlement ook een algemene beheerswet voor de mij nen ingediend. Hierbij worden alle in In donesië aanwezige delfstoffen onder toe zicht van de staat geplaatst, hieronder be grepen die in het zeegebied rondom de In donesische wateren. De lopende conces sies van particulieren blijven in stand zo lang de concessionarissen de verplichting op zich nemen om de bepalingen van de nieuwe wet na te komen, waartoe zij zich binnen een bepaalde periode moeten ver binden. In deze bepalingen worden aan hen bepaalde eisen gesteld. Een daarvan is, dat de maatschappijen in Indonesië ge domicilieerd zijn, dan wel dat het beheer geheel in handen van Indonesiërs zal zijn. Volgens een nader bericht van Reuter is het de bedoeling de olie-exploitatie in Indonesië binnen 25 jaar geheel onder be heer van de regering te brengen. De hui dige concessies blijven, zoals eerder ge meld, geldig tot hun vervaldatum en in ieder geval niet langer dan 25 jaar. In kringen van de oliemaatschappijen in Nederland is vernomen, dat voorlopig nog geen commentaar kan worden geleverd op deze maatregel, aangezien officieel nog niets meer vernomen is dan vermeld staat in de algemene berichtgeving. Men wees ons er op, dat de maatregel nog maar pas in het parlementair stadium is gekomen Het is derhalve ook niet bekend, welke de gedragslijn in Indonesië zal zijn met be trekking tot toekomstige concessies In de algemene vergaderingen van de Northwestern and Pacific Hypotheekbank en de tweede Northwestern and Pacific Hypotheekbank zijn de jaarstukken over het boekjaar 1958 59 goedgekeurd en is het dividend bepaald op respectievelijk 12 en 13 percent. Het bestuur heeft gemeend de emissie- kosten, verbonden aan de uitgifte van vijf percent panbrieven door de tweede North western in één jaar te moeten afschrijven en wel gelet op de bijzondere meevaller, die men heeft gehad uit hoofde van de in de V.S. ontvangen belastingrestitutie. Terzake van de uitgifte van 5 percent pandbrieven verduidelijkte de voorzitter nog, dat het 3% percent type niet zozeeer gewenst was. Het 5 percent type was po pulairder. Gezien de mogelijkheid om in de V.S. gelden tegen 7 percent te plaat sen kon de maatschappij zich veroorloven 5 percent rente te betalen. Deze 5 percent pandbrieven kostten de maatschappij vrij wel hetzelfde als de 3Vz percent pandbrie ven. Van de bestaande marge van 2 per cent tussen te betalen en te ontvangen rente moet de maatschappij het hebben. Enkele aandeelhouders achtten de mar ge zeer smal en drongen er bij het bestuur op aan, het exploitatiebedrijf niet uit het oog te verliezen. De voorzitter repliceerde, dat de maatschappij een hypotheekbank is en geen maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen. Lening voor Indonesië Het D.L.F. (Development Loan Fundt heeft bekendgemaakt dat aan een Indonesische maat schappij eer. crediet van 2.600.000 dollar zal wor den %-erleend voor de bouw van een fabriek van auto-onderdelen in Indonesië. Aagtedijk 7 10 m. z. Beachyhead n. Marseille. Aagtekerk 8 te Kaapstad. Aalsdijk 7 200 m. o. Santa Maria n. Tripoli. Aardijk 7 v. New Orleans n. Le Havre. Abbedijk 7 400 m. n.n.w. Azoren n. New York. Abida 7 ten anker Humber rivier n. Saltend. Acila verm. 8 v. Hamburg n. Curagao. Acmaea 8 te Sydney. Adonis 8 te Cumana verwacht v. Aruba. Aegis 8 te Mobile verwacht v. Tampa. Alanati 7 v. Buenos Aires n. Montevideo. Albireo pass. 7 Gibraltar n. Marseille Algenib 7 515 m. w.z.w. Flores n. Jacksonville. Algol 7 te Hamburg n. Rotterdam. Alhena 7 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alioth 7 800 m. n.o. Barbados n. Curacao. Alkaid 7 190 m. n.n.o. Finisterre n. Vitoria. Alkes 7 v. Ilheus n. Recife. Alkmaar 7 160 m. n.w. Alexandrië n. Landser.d Almkerk pas. 7 Stromboli n. Genua Amalie B 7 85 m. n.n.w. Derna n. Rotterdam. Amerskerk 7 340 m. z.o. Guardafui n. Fremantle. Amstelkroon 7 te Suez. Amstelmolen 7 40 m. n.w. Milfordhavn n. Liverp Angolakust 7 te Antwerpen. Annenkerk 7 70 m. n.o. Mogadiscio n. Aden. Appingedijk 7 v. Rotterdam n. Bremen. Area 7 v. Piraeus n. Napels. Arenasdijk 8 te New Orleans. Ares 7 te Antwerpen. Artemis 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Asterope 7 27 m. z.w. Portlandbill n. Hampt.roads Attis 7 v. Houston n. New Orleans. Axeldijk 7 300 m. o. Barbados n. Charleston. Banggai 8 te Port Said verwacht v. Alexandrië. Batjan 7 370 m. z.o. Halifax n. Halifax. Batu 7 v. Genua n. Alexandrië. Bawean 8 te Port Said. Beninkust 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Bennekom 7 225 m. z.w A oren n. Emden. Billiton 7 v. Kuwait n. Khor A1 Mufatta. Bonita 7 v. Limon, 9 te Laceiba verwacht. Borneo 8 te Bremen. Calt. Arnhem 7 50 m. o Kuria Muria n. Bahrein. Caltex Delft 7 dw. Soeniba. Caltex Delfzijl 7 te Rotterdam verwacht. Caltex Gorinchem 7 v. Kopenhagen n. Pernis. Caltex Leiden 8 te Djeddah verw. v. Rastanura. Calt. Nederl. 7 110 m. o.n.o. Socotra n. Rastanura. Caltex Pernis 7 v. Avonmouth n. Port Said. Caltex The Hague 7 120 m. z.z.W. Ras Al Hadd naar Bahrein. Caltex Utrecht 8 v. Bahrein n. Karachi. Camerounkust 7 v. Lagos n. Douala. Camitia 8 te Curagao. Camphuys 9 te Bangkok. Cartago 7 v. Armuelles n. Balboa. Castor 6 te Volos n. Izmir. Ceronia 10 te Yokkaichi verwacht. Charis 6 te Hamburg n. Bremen. Cistula 10 te Chittagong verwacht. Clavella 10 te Curagao verwacht. Cleodora 18 te Auckland verwacht. Concepcion 6 v. Santos n. Buenos Aires Cradle of Liberty 7 v. Suez n. Bandar Mashur. Crania 7 900 m. o.n.o. Durban n. Curagao. Cumulus (weerschip) 7 v. Reykjavik n. R'dam. Daphnis 7 12 m. n.o. Galera Point n. C.d Trujillo. De Eerens 7 rede Bahrein. Delft 7 v. Punta Cardon n« Puerto Ordaz. Diemerdijk 7 280 m. n.w. Curagao n. Londen. Dinteldijk 7 v. New Westminster n. Portland. Dorestad 8 te Liverpool. Eenhoorn 7 60 m. o. Algiers n Beyrouth. Esso Nederl. 7 150 m. n.o. Azoren n. Amuaybav. Esso Rotterdam 7 250 m. o. Malta n. Rotterdam. Fravizo 8 dw. Cuxhaven n. Norrköping. Gooiland 7 te Bahia verwacht v. Santos. Graveland 7 rede Itajai. Gr. Beer 7 160 m. w. Kangaroe eil. n. Melbourne Guineekust 7 v. Luanda n. Puerto Amboin. Hector 7 v. Bremen n. Hamburg. Hecuba 7 200 m. n.o. Flores n. St. Kitts. Heelsum 7 275 m. o. Miami n. Le Havre. Helena 7 v. Amsterdam n. West-Indië. Hera 7 180 m. o.n.o. Trinidad n. Rotterdam. Hersilia 6 260 m. n.o. San Juan n. San Juan. Ittersum 8 te Hamburg. Ivoorkust pass. 7 Dakar n. Le Havre. Jacob Verolme 8 te Balboa. Jagersfontein 8 te Southampton. Japara 7 100 m. z.o. Billiton n. Tandjong Pandan. Jason 7 te New York v. Philadelphia. Java 7 te Port Said verwacht v. Beyrouth. Jupiter 30 v. Malta n. Catania Kaap Hoorn 8 te Wellington. Kabylia 8 te Rio Grande. Kalinga 7 v. Punta Cardon n. Perth. Kalydon 13 te Rotterdam verwacht. Kamperdijk 7 v. New York n. Antwerpen. Kara 7 750 m. o.n.o. Martinique n. Las Palmas. Karossa 7 te Miri. Katelvsia 10 te Niigata verwacht. Keizersgracht 7 420 m. n.w. Lissabon n. Curagao. Kelletia 7 te Mena Al Ahmadi verwacht. Kellia 10 te Cardon verwacht. Kenia 7 50 m. n. Rabat n. Dakar. Kennemerland pass. 7 Finisterer n. Las Palmas. Kerkedijk 7 350 m. w. Scillys n. Antwerpen. Kermia 7 v. Trinidad n. Kingston. Khasiella 14 te Curagao verwacht. Kieldrecht 7 te Bremen v. Rotetrdam. Koningswaard 7 800 m. w. K. Verd. eil. n. Dakar. Kopionella 7 te Kopenhagen verwacht. Koratia 16 te Miri verwacht. Korendijk 7 v. Boston n. Philadelphia. Korenia 1 400 m. w.n.w. Kp. Villano n. Curagao. Korovina 9 te Buenos Aires verwacht. Kosicia 7 1150 m. z.w. Santa Maria n. Landsend. Krebsia pass 7 Malta n. Rotterdam. Kreeft 7 v. Vigo n. Rotterdam. Kryptos 12 te Kawasaki verwacht. Kylix 7 te Limhamn. Langkoeas 8 te Penang. Leersum 7 v. North Fleet n. Freetown. Leiderkerk 7 300 m. o.n.o. Aden n. Antwerpen. t.elykerk 7 v. Londen n. Port Said. Leopoldskerk 9 te Gdynia verwacht v. Hamburg. Lieve Vrouwekerk pass. 7 Vlissing. n. Antwerpen. Lindekerk 7 v. Port Sudan n. Akaba. Loosdrecht 7 te Hamburg. Loppersum 7 655 m. o. Bermuda n. Houston. Louis Lantz 7 dw. Finisterre n. Monrovia. Mariekerk 7 dw. Casquets n. Marseille. Maron 7 v La Guaira n. Puerto Cabello. Maureen 7 20 m. n.n.w. Leshanoir n. Charleston Meerkerk 8 te La Spezia Mentor 7 v. Paramaribo n. Curagao. Merseylloyd 7 v. Barcelona n. Rotterdam. Merwede 7 voor anker Cotonou. Mitra 9 te Rotterdam verwacht. Maron 7 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Mentor 7 v. Paramaribo n. Willemstad. Mississippilloyd 7 60 m. w. Key West n Baltimore Moordrecht 7 77 m. o.n.o. Ras Fartak n. Landsend. Munttoren 7 100 m. n.o. Sombrero n Rotterdam. Musi 8 te Singapore. Mijdrecht 6 v. Marcushook n. Aruba. Naess Commander 7 te Cowesroads. Naess Lion 7 217 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Naess Tiger 7 45 m. z.z.o. Barcelona n. Ceuta. Neder-Eems 7 v. Hamburg n. Riga Neder-Elbe 7 v. Cheribon n. Semarang. Nias 8 te Manta verwacht. Noordam 7 400 m. z.o. Kp. Race n. New York. Notos 7 40 m. z. Barcelona n. Genua. Njjkerk 7 100 m. n.n.o. Lissabon n. Antwerpen. Gltiekerk 6 v. Nagoya 7 te Yokohama. Oostkerk 7 v. Bremen n. Hamburg. Oranje 7 v. Melbourne n. Fremantle. Oranjefontein 1 v. A'dam n Lorenzo Marques. Oranje Nassau 6 v. Cartagena n. Limon. Ossendrecht 7 210 m. z.z.w. Norfolk n. Rio de Jan Ouwerkerk 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Parkhaven 7 v. Montevideo n. Buenos Aires. Philidora 7 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Philine pass. 7 Port Said n. Le Havre. Philippia 7 89 m. o. Kuria Muria n. Gibraltar. Polyphemus 7 30 m. n. Formosa n. Kobe. Prinses Irene 7 v. Havana n. Vera Cruz. Prins Alexander 7 285 m. z.z.w. Ushant n. Antw Prins der Nederlanden 7 te Hamburg verwacht. Prins Willem van Oranje 7 te Le Havre. Pr. Fred. Hendrik 7 te Valencia verw. v. Burriana Pr. Johan Willem Friso 7 30 m. z. Kreta n. Antw Provenierssingel 7 300 m. w. Azoren n. Europa. Purmerend 7 v. Invergordon n. Pernis. Pygmalion 7 dw. Bone n. Tunis. Raki pass. 7 Kp. Howe n. Fremantle. Randfontein 7 te Lourenco Marques. Rempang 7 te Las Palmas. Reza Shah The Great 8 dw R Fartak n. Bahrein Ridderkerk 7 75 m. n.n.o. Finisterre n. Lissabon Roepat 8 te Kohsichary Rossum pass. 7 Wight n. Trinidad. Salatiga 6 650 m. w.z.w Faval n. Halifax. Saloum 7 105 m. w.n.w. Oporto n. Dakar. Scheldelloyd 7 v. Ilo Ilo n. Sorong. Scherpendr. 7 190 m. n. Kp. Blanco n. Takoradi Siberoet 7 te Singapore. Sibigo 7 25 m. n.w. Townsville n. Sydney. Sommelsdijk 8 te Bremen. Stad Alkmaar 7 te Accra. Stad Arnhem 7 95 m. n.o. Tunis n. Sfax. Stad Delft 7 320 m. z. Kp. Sable n. Rotterdam. Stad Dordrecht 7 10 m. z.w. Ouessant n. Palermo Stad Gouda pass. 7 Finisterre n. Luanda. Stad Maassluis 7 te IJmuiden. Stad Rotterdam 7 75 m. n.o. Ushant n. Savona. Stanvac Ta'jngakar 7 te Buatan. Statue of Lib 7 300 m. n.n.o. Sokotra n. Ph delph Steenwijk 7 440 m n.w. Bermuda n. Belfast. Steven 7 dw. Algiers. Str. Clement pass. 7 Kp. Guardafui n. Mombasa Str Maegelhaen pass. 7 Madagasc. n. L. Marques Str Singapore 8 te Pt. Louis verw. v. Fremantle Straat Cook 7 30 m. o. Beira n. Zanzibar. Straat Johore 8 v. Sydney n. Melbourne. Straat Malakka 8 te Hongkong verwacht. Straat Torres 7 600 m. z. Hongkong n. Yokohama Sunetta 7 v. Singapore n. Yokkaichi. Tabian 7 v. Leixous n. Bilbao. Tahama 8 v. Banias n. Landsend. Talisse 7 v. Surabaja n. Tandjong Priok. Tamara 7 v. Banias n. Hamburg. Tamo 7 v. Buenos Aires n. Rosario. Telamon 7 te Port of Spain verwacht v. Guanta Tera 7 70 m. n.w. Palma n. Santos. Texel 7 dw Manilla. Tibia 7 v. Abadan n. Colombo. Tjikampek 7 510 m. z.z.w. Colombo n. Penang. Tjimanuk 7 v. Tientsin n. Tsingtao Tjitarum 7 14 m. n. The Brothers n Mombasa. Togokust 7 v. Lagos n. Matadi. Tomocyclus 9 te Curagao verwacht. Van Cloon 7 120 m. n.o. Hongkong n. Hongkong Van Heemskerk 8 te Kaapst. verw. v. Rio de Jan Van Linschoten 7 225 m. o.n.o. Mahe n. Capetown Vivipara 10 te Banias verwacht. Vlieland 7 75 m. n.o. Kuria Muria n Perz. Golf Waterman 6 400 m. z.w. Tahiti n. Wellington. Westerdam 7 980 m. w. Landsend n. Rotterdam. Westertoren 7 v. Miri n. Sydney. Wieldrecht 7 345 m. n.n.w. Mona n Paulsboro. Woensdrecht 7 550 m. z.z.o. Takoradi n. Takoradi. Wonosobo 7 20 m. n.w. Daedaius n. Aden. IJssel 7 125 m. o.n.o. Gibraltar n. Tanger. Zeeland 7 270 m. w. Sumatra n. Belawan. Zonnekerk 8 te Duinkerken verwacht. Zonnewijk 7 250 m. o.z.o. Bermuda n. Golf van Mexico Zuiderkerk 7 40 m. z. Kreta n. Genua. KLEINE VAART Alcetas 6 te Famagusta n. Tel Aviv. Ank T 5 v. Carlsvik te Zaandam. Ardeas 7 v. Iraklion n. Hamburg. Atlas 7 dw. Bornholm n. Rotterdam. Bab T 5 Kiel gepass. n. Oxelosund. Elsa 7 te Gjedserevs n. Zaandam. Inspect. Mellema 7 te Vlaardingen n. Rotterdam Joost 6 Kiel gepass. n. Stettin. Leliegracht 7 v. Hamburg n. Kotka. Lijnbaansgracht 7 rede Rafso. Manto 7 v. Amsterdam n. Grenada. Midas 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Nero 7 te Amsterdam n. Klasseren. Favo pass. 7 Borkumrif n. Sundsvall. Phidias 6 te Sevflla n. Rotterdam. Ponza 5 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. "ohiDpersgracht 7 te Gdansk. Strabo 7 10 m. n.n.w. Villano n. Rotterdam. Tilly 5 v Stugsund n. Zaandam. Westerdok 7 te Borkumrif n. Rotterdam. SLEF.PVAART Argus 7 v. Rotterdam n. Vlissingen. Atlas 7 v. Rotterdam n. Vlissingen. Clyde en Elbe 8 v. Honolulu n. Japan. Cycloop 5 v. Newport n. IJmuiden Hudson 8 240 m. o. Paramaribo. Maas 80 m. z.w. Skagen. Noordholland 12 v. Bal boa te Hirao verwacht. Oostzee 8 v. Honolulu n. Japan. Schelde 8 v. Suez n. Perzische Golf. Stentor 6 v. Noordzee te IJmuiden. Titan 6 v. Noordzee te IJmuiden. Tyr.e 8 500 m. w. Madeira n. Terneuzen. Wite Zee 8 180 m. o. Madeira. Zwarte Zee 8 240 ra. o. Paramaribo. LAGER, De stemming op de Amsterdamse effec tenbeurs was gisteren over de gehele linie zwakker. De arbitrage hield zich afzijdig waardoor de affaire inkromp. Gebrek aan zaken had men deze week intussen niet. Maandag ging er op de aandelenmarkt voor bijna 9 miljoen nominaal om, dins dag voor bijna 8 miljoen en gisteren blijkt de omzet ruim f 8 miljoen nominaal te hebben bedragen. AKU had alleen een omzet van 825.000. Belangrijke schomme lingen deden zich gisteren weinig voor. Scheepvaart leed verliezen van 4 tot 8 punten. KNSM zelfs 14 punten. Hoogovens weer 25 punten lager geadviseerd met een koers van 840 laten. Zeer vast waren claims Hooimeijer. Boeke en Huidekoper viel terug van 175 naar 171, Boom Ruygrok, Figée en Spaar- nestad verloren alle drie één punt Van Waveren kwam van 110 B op 108 1. VERHANDELDE FONDSEN (gisteren) Totaal: 445 Hoger: 141 (31.7*/.) Lager: 218 (49.0*/.) Gelijk: 86 (19.3V») AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U507—515 Kon. Olie169.50—170.60 Philips 812—820 Unilever 782—789 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A K U. 517—523 51614—19 Kon. Olie 170—171.00 170—170.50 g.l. Philips 816—822 816)4—819 Unilever 789—794 786790 H.V.A. 173—177 172—174 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN De beursweek sloot veel minder opge wekt dan ze begon. Wall Street gooide vooral de laatste dagen roet in het eten. Er was vrees voor een discontoverhoging, doch na officiële beurstijd werd bekend, dat de Fed. Res. Bank geen wijziging in het disconto (4 percent) bracht In het internationale verkeer kon dit bericht ech ter de bestaande terughoudendheid niet wegnemen. Gisteravond leden toonaan gevende fondsen reeds verliezen, de och- tendbeurs bood enige weerstand, vooral voor A.K.U. die tot 523 opliep. Vanmiddag opende A.K.U. weer op 499. Philips 5 lager, Unilever 10 a 13, Kon. Olie verloor 1, A'dam Rubber ruim 5 door teleurstelling over het onveranderd dividend van 5 per cent. Scheepvaartwaarden op retour; staatsfondsen prijshoudend. Westduitse beurzen gemakkelijk; Londen prijshoudend en kalm. x Vorige slotkoer* Advieskoerf heden 13.451 Amsterd. Bank 348% 347 Ned. Handel Mij 263 263% Rotterd. Bank 304% 305 r entsche Bank 277'/, 277 A.K.U 519 504% Albert Heijn 409 408 Amstel Bier 530 1. 525 Billiton Mij. II 380% 380 Bols 545 545 Bührmann Papier 442 442 Deli-Mij 193 194.50 Dordtsche Olie 806% 802 Fokker 339 340 Heineken's 484 480 Hoogenbosch Sch 237 233 hoogovens 800 B 8101 820 172% 170 399 397 465 462 119 120 Kon. Zout 700 685 Kon. Olie 171 70 170 30 Müller Nat. Bez 394 394 Nederl. Ford 424 410 Ned. Gist. en Sp 330 328 Ned. Kabélfabr. 465 460 Philips Gem. Bez 818% 812 Philips Pref 303% 305 A'dam Rubber.... 135% 130 Sikkens Lak 640 B 640 ^♦okvis R S 230 228 Thomassen Dr 690 690 Unilever 792% 782% Van Berkel's Pat 314% 314 Van Gelder Pap. 269 267 Van der Heem. 245- 245 Ver. Machinefabr 226 226 Wessanen 294% 294 Wilton Fijenoord 245% 240 Zwanenberg-Org. 575 575 Tnterunie 206.— 205% Robeco 233 50 233 Unitas 559.— 55i> Ver Bezit v. 1894 121 50 121 HAL. 178 1"7 KNSM 201% 195% Scheepv Unie.... 172 166 Ommeren, v. 273% 265 Stoomv Mij. Ned 190% 188 67'V 66% Kennecott Copper 100% lOOexdiv. Aluminium Ltd.. 35% 35% Bpthlehem Steel. 57 56 U S. Steel 102% 100% ReDublic Steel 76 74 exdiv. American Motors 86% 89% 3neral Motors 57 56% "fties Service 50% *9% exdi Shell Oil 83 80% exdr Gedane noteringen (Verstrekt door ie Amsterdamsche Bank NEW YORK IN REACTI7 Vrees voor krap geld en een deflatoirr ..State of the Union" brachten donderda^ op de Newyorkse effectenbeurs een aan zienlijke teruggang te weeg, mede door mogelijke stijging van het prijs- en dis contotarief. Staalwaarden waren gedrukt. U.S. Steel daalde ruim 2. en Bethlehem 1 dollar. American Motors stegen ongeveer 3 dollar, Ford en G. M. gaven grote frac ties prijs. Texas Instruments zakte ruim 3 dollar. De omzet was 3.310.000 aandelen. Van 1.233 verhandelde fondsen waren er 351 hoger en 649 lager. Het industriege middelde kwam van 682.62 op 677.66, dat van spoorwegen van 158.90 op 158.48 en dat van openbare nutsbedrijven van 87.86 op 87.80. (UPI) Waarde aandelen Vereenigd Be van 1894 De directie van n.v. Vereenigd Bezit van 1? aeelt mede dat het vermogen der vennootsch per ultimo december 1959 33 miljoen bedro< De waarde, verhoogd met uitgiftekosten v nieuwe aandelen, van een aandeel ad 50 nor naai was cp genoemde datum 118.50, per uit1 1958 was deze waarde 88.50. 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11