Eisenhower richt rooskleurige boodschap tot het Congres HET WEER Geen reden tot alarm over achterstand in defensie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Parijse beurs reageert op het gerucht van Pinay's ontslag Russen kondigen proeven met nog zwaardere raketten aan De nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf Zij reserveren stuk van oceaan voor lanceringen zonder laatste trap Huwelijk van prinses van Bourbon in Parijs Drie doden in het verkeer 74e JAARGANG No 153 VRIJDAG 8 JANUARI 1960 305e J A A R G AN G No 1 In de krant van heden: Vorst op komst 15 januari opruiming STUURMAN COHEN Piloten halen geleerden van afbrokkelend ijsveld Het woord is aan Uitreiking van de prof. v. d. Leeuw-prijs Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- IN I li 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I |f 1 1 I I 1 I i|]|]l||f]|] Abonnement p. week 59 ct., p. lavartaal f 7.05, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A JL JL JL ij VA\^j fr. p.p. 815.Losse^nrs.l2 ^Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Onze directrice hairstyliste Mej. Corry v. d. Vlist is van haar buitenlandse studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonder enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institnt de Beauté Haute Coiffure In Beverwijk is donderdag het 22ste HoGgoven-schaaktoernooi begonnen. Een van de vele partijen op de eerste wedstrijddag was die tussen de indo- nesièr Tan, die men op de foto in diep gepeins verzonken ziet, en de Neder lander Donner, die de opstelling van zijn tegenstander eens van de zijkant is gaan bezien. Het overleg tussen werkgevers en werk nemers in het bouwbedrijf over een nieu we Collectieve Arbeidsovereenkomst is vrijwel beëindigd. Wanneer het College van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring hecht aan een aantal nieuwe punten in de ze CAO, dan zal onder meer met ingang van 1 juli 1961 de arbeidstijd worden terug gebracht tot 45 uur per week, in de win termaanden (1 november-1 maart) te ver delen over zes, in de overige maanden over vijf dagen. Na 1 juli 1961 zal daarom voor 45 uur arbeid 48 uur loon moeten worden betaald. Voor overwerk boven de drie: uur per week zal in het vervolg steeds tenminste 25 percent extra moeten worden betaald. Het aantal vakantiedagen zal met ingang van de „zegel-periode" 1960-1961 worden uitgebreid tot 15 per jaar voor alle werk nemers en tot 18 per jaar voor werkne mers beneden de 18 jaar. Met ingang van 1961 zal de aaneengesloten bouwvakvakan- ie twee kalenderweken gaan bedragen. Voorts zal de looncompensatie A.O.W. in de uurlonen worden verwerkt en daarnaast tót een verdere verhoging der uurlonen met vijf percent worden overgegaan. pag- \V eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5, fi Agenda van Haarlem en IJmond 6 Kunst 7 Uitgaan in Haarlem9 Horen en Zien 9 Esperanto-cursus 9 Feuilleton 9 Beurs tl Economisch nieuws11 Scheepsberichten H Sport 11 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met een kans op enkele lichte sneeuwbuien. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Tot matig of krachtig toenemen de noordoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft gisteren voor de laatste maal in het Congres zfjn jaarlijkse oratie „The State of the Union" gehouden, die men het best kan ver gelijken met onze troonrede. Eenendertig maal werd Eisenhowers betoog met applaus onderbroken. Het veelvuldigst werd geapplaudisseerd bij een gedeelte, waarin de president verklaarde, dat dit jaar een sluitende begroting kon worden bereikt en dat men volgend jaar zelfs vier miljard dollar voor schulddelging zou overhouden. Acht maal kort na elkaar weerklonk applaus, toen Eisenhower met voldoening over deze begrotingsfeiten sprak. Het viel op dat hoofdzakelijk Republikeinen dit succes toejuichten. Kennelijk hopen zij behalve de vredesengel ook de zuinige fiscus te kunnen laten paraderen in hun verkiezingsoptocht van dit jaar. Eisenhowers rede was in majeur gecomponeerd. Het land waarover de president sprak, leek soms wel een andere staat, dan die waarover de Amerikaan in zijn serieuze kranten leest. Eisenhower kenschetste de defensie als voldoende. De president toonde eveneens vertrouwen in de Amerikaanse prestaties bij de ruimtevaart. De begrotingspost voor ruimteonderzoek zal bij het volgende budget bijna verdubbeld worden. Het zijn werkelijk niet alleen de Democratische critici, die dag in, dag uit in kranten en tijdschriften betogen, dat de Verenigde Staten gevaarlijk bij de Russen achter zijn geraakt in de militaire luchtvaart en ruimtevaart, doch de president ziet geen enkele reden voor alarm. Zelfs putte Eisenhower hoop uit de ver klaring van enkele staalfabrikanten, dat er op het ogenblik geen 'prijsstijging zou intreden. Vrijwel algemeen verwacht men echter, dat de prijzen van het staal na eni ge tijd omhoog zullen gaan als gevolg van de thans verhoogde lonen. Misschien ho pen de Republikeinen dat de staalmagna- (Van onze correspondent in Parijs) De verzwakking van de positie van de Franse franc ten opzichte van de dollar, die zich de laatste dagen duidelijker afte kent aan de Parijse beurs, wordt in poli tieke kringen in verband gebracht met de geruchten over het eventueel aftreden van de conservatieve minister van Financiën Antoine Pinay. Pinay is uit bezorgdheid over die ver zwakking van de franc en politieke specu laties die er de oorzaak van zouden zijn, onverwacht teruggekeerd in Parijs na, evenals president De Gaulle, voor een dag of wat met vakantie te zijn vertrokken. Een andere aanwijzing van een spoedige ontknoping van de economisch-financiële tegenstellingen, die de regering in twee kampen hebben gescheiden, vormt het ge rucht dat door premier Michel Debré ge- inspireerd zou zijn, dat de directeur van de Franse bank Baumgartner zich bereid getoond zou hebben Pinay op te volgen. Ofschoon geen politieke figuur als Pinay, zouden diens tegenstanders in de rege ring, waaronder de premier, niettemin ho pen, dat Baumgartner zowel in binnen als Pinay in buitenland dezelfde psychologische ga ranties voor een beleid ter verdediging van de franc als de huidige bewindsman en schatkistbewaarder zou kunnen geven. Een ander symptoon, dat op een toe spitsing der tegenstellingen lijkt te wijzen is het feit, dat op dit zelfde moment een wetsontwerp van de progressief georiën teerde minister van Justitie Michelen be kend is gemaakt dat rechtstreeks indruist tegen de beginselen waarvan Pinay als de vaandeldrager wordt beschouwd. Wanneer de ideeën van Michelen in praktijk zouden worden gebracht, dan kunnen arbeiders in aandeelhou dersvergaderingen van naamloze vennoot schappen een niet onbelangrijke' stem tot 25 percent in het kapittel krijgen. De omstandigheid dat deze denkbeelden para- lel lopen met de gedachten, die De Gaulle zelf vaak heeft uitgesproken, zal er zeker toe bijdragen de vrees van Pinay nog te verhogen. Het is bekend dat Pinay sinds Advertentie Né' JUWELIERS Houtplein 15 HORlOGER; enkele weken al een soort lijdelijk verzet pleegt in de regering door op memoranda en vragen van zijn collega's geen ant woord meer te geven. Of De Gaulle alleen al vanwege de poli tieke repercussies zich van harte en ge makkelijk van zijn minister van Financiën zal laten scheiden is intussen een vraag. Wanneer tijdens zijn verdere afwezigheid de tegenstellingen nog zouden worden toe gespitst, dan zal de president bij zijn te rugkeer in Parijs vermoedelijk wel moe ten kiezen of delen en in dat geval zou met het vrijwillig of geforceerde vertrek van Pinay, die zich graag als redder van de Franc presenteert, ernstig rekening moe ten worden gehouden. ten de inflatoire prijsstijging zullen uit stellen tot na de verkiezingen. De kans hierop is nief geheel uitgesloten Weinig verrassingen Behalve begrotingsnieuws, bevatte de rede weinig verrassingen. De- president deed een beroep op West-Europa en Japan vooral door particuliere investeringen de welvaart in de armere delen van de we reld te helpen vergroten. Amerika's beta lingsbalans noopt tot voorzichtigheid. Ver hoogde export en vergrote wereldhandel zouden een remedie kunnen zijn. De Ne derlanders, die thans te Washington K.L.M.-vluchten naar Amerika's westkust bepleiten, zouden zich bij de onderhande lingen terecht op deze uitspraak van de president kunnen beroepen. Hoeveel van Eisenhowers verlanglijst in vervulling zal gaan, staat nog te bezien. Zal Amerika een titanentaak vervullen ten behoeve van India? Zal het landbouw probleem nader tot een oplossing gebracht worden? Zullen de Atlasraketten, kernon derzeeboten en Polarisraketten de be zorgdheid wegnemen inzake Amerika's achterstand? Eén ding is echter zeer wel mogelijk: vele Amerikanen zullen graag geloven, dat de toestand zo rooskleurig is als in deze oratie wordt voorgesteld. In dat geval zou de Republikeinse partij stel lig kunnen profiteren van het optimisme, dat vele serieuze waarnemers echter on gegrond achten. Advertentie SUÈOE DAMESJASJES in kleuren MOSKOU (Reuter). - Sovjet-des kundigen werken aan een krachtiger raket om zware aardsatellieten te lanceren en om vluchten te onder nemen naar andere planeten van ons zonnestelsel, zo heeft het persbureau Tass donderdag bekendgemaakt. In de komende maanden zullen in het middendeel van de Stille Oceaan, waar geen intensief scheepvaart- en luchtverkeer is, proeven worden ge nomen met de raket zonder de laatste trap teneinde het besturingsstelsel te perfectioneren, aldus het Russische persbureau. De eerste proeven zullen tussen 15 januari en 15 februari wor den genomen. Men verwacht dat de voorlaatste trap van de raket zal vallen in het centrum van het westelijke deel van de Stille Oceaan, ongeveer halverwege tussen Hawaii en de Fidji-eilanden, enige graden noordelijk van de evenaar. Speciaal uitgeruste sche pen van de Russische vloot zullen in het betrokken gebied de nodige metingen ver richten. De Russische regering doet op an dere landen een beroep om schepen en vliegtuigen instructies te geven om niet in het genoemde gebied te komen, aldus de verklaring. De Russische aankondiging van het lan ceren van een nieuw raket in de Stille Oceaan heeft in Washington verrassing gewekt. Ruimtevaartdeskundigen leiden uit de mededeling af, dat de Russen erin zijn geslaagd hun raketten een aanzienlijk grotere stuwkracht te geven dan waartoe zij al in staat waren. „Wij kunnen met ze kerheid aannemen, dat de Russen geen aankondiging zouden doen als zij niet wis ten of de raket zou werken", zei een func tionaris van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart. Na Amerikaanse verklaring. (AFP) Het nieuws uit Moskou heeft in Amerikaanse militaire kringen te meer verwondering gewekt, aangezien zich in het door de Sovjet-Unie aangeduide zeege bied, dat onder Amerikaans beheer staat, belangrijke militaire installaties bevin den. Men wijst in Washington >P de merk waardige coïncidentie van het Russische nieuws met een Amerikaanse verklaring. dat er in Californië dag en nacht een At lasraket met een waterstofbom gereed staat om in geval van nood gelanceerd te worden. Dit werd woensdavond medegedeeld in een Amerikaans nationaal televisiepro gramma over de „paraatheid der demo cratie". Deze mededeling was gedaan na dat voor de vijftiende achtereenvolgende keer met succes een atlas was gelanceerd In zijn jaarlijkse boodschap aan het con gres heeft Eisenhower verklaard, dat bij veertien proeflanceringen van Atlasraket ten de accuratesse van dit type projectiel is vastgesteld als zijnde binnen 3,2 kilome ter van het doelpunt. Japan bezorgd (AFP) Een woordvoerder van de Ja panse regering verklaarde vrijdag dat Ja pan zich het recht voorbehoudt om scha devergoeding te eisen voor eventuele ver liezen als gevolg van Sovjet-raketproeven. In het betrokken oceaangebied vissen veel Japanse schepen. Volgens Japan gaat het niet aan dat een mogendheid een deel van het vrije zeegebied voor anderen gevaar lijk maakt. Op grond van deze overwe ging heeft Japan indertijd ook geprotes teerd tegen Amerikaanse en Britse kern proeven in de Stille Oceaan. FAIRBANKS, ALASKA (UPI) —De luchtmacht van de Verenigde Staten heeft donderdag de zestien leden van een we tenschappelijke expeditie van een afbrok kelend ijseiland gehaald in het zuidpool gebied. De operatie vond plaats „volgens een plan dat van te voren was opgesteld om in werking te treden als de expeditie om een of andere reden gedwongen zou zijn het eiland te verlaten," aldus een ver klaring van de luchtmacht De evacuatie geschiedde per vliegtuig. Er zijn nog veer tien militairen achtergebleven, die de we tenschappelijke instrumenten zullen in pakken. Zij zullen binnen vijf tot zeven da gen het eiland eveneens verlaten met twee C-130 transporttoestellen, die op het eiland staan opgesteld. (Reuter) —Volgens een woordvoerder van de luchtmacht was de schots in de afgelopen tien uur tot een kwart van haar oorspronkelijke grootte afgebrokkeld. De lengte van de startbaan is tot 1.200 meter verminderd. ,De Verenigde Staten zijn immer bereid zich met de Sovjet-Unie in een welgemeen de gedachtenwisseling te begeven, die zou kunnen leiden tot het tot stand komen van een rechtvaardige vrede", aldus Eisenho wer. „Ik zal in mijn laatste officiële ambtsjaar al mijn energie wijden aan de voor de hand liggende taken, hetgeen rei zen ter bevordering van beter begrip in de wereld, onderhandelingen om de interna tionale onenigheid te verkleinen en voort durende besprekingen en gedachtenwis seling met het Congres en het Amerikaan se volk over vraagstukken op binnen- en buitenlands gebied kan inhouden". De president wees er op dat „recente Russische uitspraken duiden op de moge-; lijkheid van het aanbreken van een tijd perk van verminderde spanning in de Amerikaans- Russische betrekkingen". „Indien deze uitlatingen welgemeend blijken zal het wellicht mogelijk zijn de rampzalige cirkelgang van teleurstelling en crises te doorbreken. Want indien dit niet geschiedt zou hij kunnen uitmonden in de uiteindelijke waanzin en vernieti ging van de kernoorlog. Noch de Verenig de Staten noch de andere vrije landen kun nen het zich veroorloven zich door prettig klinkende beloften te laten misleiden, de gedane uitlatingen moeten door daden ge staafd worden Doch wij zullen deze klaar blijkelijk nieuwe gelegenheid tot vermin dering der internationale spanning op de meest ernstige manier behandelen", aldus Eisenhower. De federale begroting voor het belasting jaar dat op 1 juli as. begint, zal in totaal 79,8 miljard dollar belopen. Brits commentaar. De eerste reactie in Londen is dat Eisen hower zoals hij trouwens gedurende zijn jongste reis al eerder gedaan heeft, dui delijk zinspeelde op Amerika's wens dat de bondgenoten zich groter inspanningen dan totnutoe zullen getroosten voor econo mische hulp aan de achtergebleven gebie den. Zijn boodschap is door de Britse och tendbladen goed ontvangen. De „Times" spreekt van een tactvolle en positieve boodschap. De „Guardian" meent, dat de nadruk ligt op een streven naar vrede door middel van diplomatie. V auvenargues Het is soms moeilijker één enkel mens te regeren dan een heel volk. Advertentie PARIJS (UPI) In de Notre Dame heeft kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, donderdag het huwelijk ingeze gend van prinses Frangoise de Bourbon Parma en prins Edward de Lobkowicz. De bruid is 28 jaar en een afstammelinge van Lodewijk XIV. De bruidegom is een af stammeling van de Oostenrijkse adel, die tot Amerikaans staatsburger is genatura liseerd. Hij is 34 jaar. De bruid die aan de arm van haar va der, prins Xavier de Bourbon Parma, de kerk binnentrad, was gekleed in een wit satijnen japon met een zesenhalve meter lange sleep, ontworpen door Jacques Heim. Zij droeg een kostbare diamanten diadeem, die een kanten mantilla en tulen sluier bevestigden. Er waren vijf in blauw fluweel geklede kleine pages. In de bruidsstoet liepen achter het jon ge paar vijftig paren, die de Europese adel vertegenwoordigden. De kathedraal was versierd met witte seringen en aronskelken. Het orgel speel de onder meer de Eroïca, die Beethoven indertijd aan een der voorouders van prins Eduard opdroeg. Later was er een ontvangst voor 2.000 gasten in hotel Ritz. Het jonge paar zal zich na een reis naar Azië in New York vestigen, waar de prins geboren werd en waar hij makelaar is. Bij de adellijke gasten was nie mand van de familie d'Orléans, waarvan de Graaf van Parijs de huidige Franse troonpretendent, het hoofd is. Tussen de Bourbons en de Orléans be staat nog steeds grote gereserveerdheid omdat tijdens de Franse revolutie, de her tog d'Orléans, beter bekend als Philippe- égalité, stemde voor de dood van zijn neef koning Lodewijk XVI. Staatssecretaris mr Y. Scholten felici teert prof. Hendrik Andriessen met zijn prijs, terwijl de andere winnaar, Rudolf Escher, toeziet. Bij een autobotsing in Wageningen is de bestuurder van een busje, de heer E. Kroesbergen uit Bennekom, om het leven gekomen. Zijn passagiere, mejuffrouw G. liep zeer ernstige verwondingen op. Ook de bestuurder van een personenauto moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Het busje kwam uit een uitrit op het moment dat de personenauto naderde. Een hevige botsing volgde. Het busje kantelde in een sloot en de personenauto kwam in het bouwland aan de overkant van de sloot te recht. Bij een botsing nabij Steenwijk is de 46-jarige caféhouder G. Meinders uit Kiel- Windeweer (Gr.) zwaar gewond. De auto die hij bestuurde werd bij het passeren van een voorrangsweg aangereden door een veeauto. De caféhouder werd op de weg geslingerd. In zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenhuis te Heeren veen gebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. In Rotterdam is bij het overstek»--! de 59-jarige mejuffrouw M. Kok aangereden door een autobus. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is zij overleden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1