VELU Het gat bestaat nog steeds Voorhands geen reden tot ongerustheid, menen experts Conflict tussen aannemers en Rijkswaterstaat De bouwbedrijvigheid bleef na mei vorig jaar stabiel en bondig V Winterweer op komst fi „Erfelijke gevaren in dit geval afwezig" Halfjaar celstraf voor dodelijke mishandeling Jong echtpaar en baby slachtoffer van kolendamp Ex-SD'er Berends weer ingesloten NAAIMACHINES Busdiensten beperkt wegens tekort aan chauffeurs „Sleutelslag" ten bate van de vluchtelingen 2 DE RADIO-ACTIEVE HORLOGES Maak een einde aan nv aambeien klachten. Hemotabi helpen U Vijftig jaar bestaande regeling voor beslechting van geschillen thans eenzijdig gewijzigd Investering in bedrijfsgebouwen bereikte het hoge peil van 1956 Op last van minister „Elbe" toch met één vliegdekschip op weg Mosder wist 't wel VRIJDAG 8 JANUARI 196 0 Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het volgende com muniqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de perspublika- ties, waarin sprake is van aangeboren en andere afwijkingen, die het gevolg zouden kunnen zijn van straling door lichtgevende horloges, heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Munten dam, een bespreking gehouden met de di recteur van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht, de vertegen woordiger van het medisch-biologisch la boratorium van de Rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O. te Delft, de Geneeskundi ge en Farmaceutische hoofdinspecteurs van de Volksgezondheid, de medische dienst van de arbeidsinspectie en prof. dr. F. H. Sobels, hoogleraar in de stralings- genetica aan de rijksuniversiteit te Leiden. Met betrekking tot het verband tussen de stralingsbeschadiging en aangeboren mis vormingen kan in het onderhavige geval het volgende worden gesteld: het is vol strekt onaannemelijk, dat de gerappor teerde aangeboren afwijkingen enig recht streeks verband houden met de straling, welke veroorzaakt is door het horloge van de vader van het kind. Deze straling namelijk is onvergelijke lijk veel geringer dan die waaraan de Ja panse bevolking tijdens de atoombomex plosies is blootgesteld geweest, en ligt in dezelfde orde van grootte als de natuur lijke stralingen, waaraan iedereen is bloot gesteld. Zelfs bij de nakomelingen van de overlevenden bij de atoombomexplosies heeft men geen toeneming van dit soort afwijkingen kunnen vaststellen. Wat de lichamelijke schade betreft, die de drager van een lichtgevend horloge zou kunnen ondervinden: hiervoor kan op grond van de normen der internationale commissie voor radiologische protectie, de I.C.R.P., van de richtlijnen van Euratom en van de Nederlandse wetgeving, de grens van toelaatbaarheid worden gefor muleerd, welke in de praktijk kan worden toegepast Een stralingsdosis van honderd milliröntgen per week op de huid van de onderarm is voor de volwassenen een norm welke hier wordt aangehouden. De ze veiligheidsgrens geldt voor het dragen van horloges al gedurende vele jaren en is uiteraard met een grote mate van voor zichtigheid opgesteld. Door de keuringsdienst voor Waren zal bij de horlogehandel een onderzoek wor den ingesteld en worden nagegaan of zich Advertentie lmp.:J.H. van d*n Botch i Co.-Postbus 80S4-Amsurdra De Haagse rechtbank heeft een half jaar gevangenisstraf opgelegd aan een 22-jarige metselaar uit Den Haag, die in de middag van 16 augustus de 18-jarige e;x-vriend van zijn zuster zodanig heeft mishandeld dat deze ter plaatse over leed. De metselaar werd schuldig ver klaard aan mishandeling, de dood ten gevolge hebbend. De officier van Justitie had wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar geëist. De recht bank achtte het bewijs hiervoor niet ge leverd, aangezien niet is komen vast te staan of het slachtoffer overleed als ge volg van een schop tegen zijn hoofd of door dat hij met zijn schedel tegen de stoep rand gesmakt is. De verdachte had de 18-jarige jongen in blinde drift aangevallen, naar aanléiding van het feit, dat deze eerder op de dag verdachte's zusje had geslagen. De ver dachte stond uitstekend bekend. Uit het psychiatrisch rapport bleek onder meer, dat deze nerveuze jongen een zeer ster ke binding had met zijn zusje. Een pre dikant, die de verdachte uit het jeugdwerk zeer goed kent, had ter zitting verklaard, dat het een uiterst fatsoenlijke, kalme jon gen betreft, met een uitgesproken af schuw van geweld. In een woonwagen te Oosterhout zijn het echtpaar Verkooijen en een baby van zeven maanden om het leven gekomen door kolendampvergiftiging. Het echtpaar zou 's morgens een bezoek brengen aan de te Oosterhout wonende vader van de man. Toen het echter niet kwam, ging die vader naar de woonwagen. Zijn herhaald kloppen bleef zonder resul taat, waarna hij een ruit insloeg. In de wagen trof hij zijn 20-jarige zoon, diens 19-jarige vrouw en hun baby van zeven maanden levenloos in bed aan. In de wa gen stond een brandende kolenkachel. waarvan de afvoerpijp nagenoeg geheel was gesloten. in hier aanwezige voorraden horloges be vinden, die niet aan deze normen vol doen. Op grond van de resultaten zullen te zijner tijd nadere mededelingen volgen. In afwachting daarvan is er op dit ogen blik voor dragers van horloges met licht gevende wijzerplaten geen reden tot onge rustheid. Advertentie van binnen uit. meer. Dit vrijwel van uw ongerief af en Geen zalf of zetpillen smaakloze tabletje doet de zwellingen slinken en bevordert de genezing. Hemotabs zijn bo vendien zacht laxerend, helpen zo de nor male functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrij waring van pijn. Complete kuur 1.47) bij apothekers en drogisten. Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft over de bouwactivi teit in de eerste negen maanden van 1959 medegedeeld, dat de ruimte welke de bouwmarkt in het eerste kwartaal van 1959 nog te zien gaf, zodanig verminderde, dat van mei af nagenoeg voor het gehele land Van een volledig bezette markt kon worden gesproken. De arbeidersbezetting op de bouwwer ken onderging na mei geen wijziging van betekenis meer. De bouwbedrijvigheid stabiliseerde zich na die maand op een peil dat, gemeten aan het aantal tewerk gestelde bouwvakarbeiders, even groot was als in 1956. Daar het totale beschikbare potentieel echter in omvang is toegeno men, was de belasting der markt relatief enige malen kleiner. De bereidheid tot het investeren in be drijfsgebouwen bereikte in de laatste maanden wederom het hoge peil van 1956. Om overspanning van de bouwmarkt te voorkomen was het met het oog hierop noodzakelijk een stringent goedkeurings- beleid te voeren. In het kader hiervan wa ren in de gebouwensectoren op 1 oktober 1959 768 plannen met een totale bouw som van 498 miljoen aangehouden, te gen een aantal van 672 plannen met een to tale bouwsom van 436 miljoen op 1 ok tober 1958. Onder invloed van de regulering van de bouwactiviteit was het bedrag der ver leende bouwvergunningen in de gebouwen- De minister van Justitie heeft opdracht gegeven, de onlangs voorwaardelijk in vrijheid gestelde, 52-jarige oud-SD-man A. Berends opnieuw in bewaring te stellen hangende het onderzoek naar de overtre ding van de bijzondere voorwaarde, die aan B.'s invrijheidsstelling was verbon den. De rijksrecherche heeft B. gisteravond te Amsterdam gearresteerd. Hij woonde daar bij zijn broer in West. B. is onder gebracht in het Huis van Bewaring in Am sterdam. Hij was in vrijheid gesteld op voorwaar de, dat hij zich niet zou ophouden in de provincies Gelderland en Overijsel. Niet temin begaf hij zich direct na zijn vrijla ting naar Deventer. Na een onderhoud met de officier van Justitie te Zutphen is hij teruggekeerd naar Amsterdam. De minis ter heeft nu beslist, dat het hangende het nadere onderzoek wenselijk is, dat B. in verzekerde bewaring blijft. sectoren na het eerste kwartaal van 1959 vrijwel gelijk aan dat van de overeen komstige periode van 1958. Het aantal be gonnen werken gaf in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1958 een aan merkelijke stijging te zien en wel voor 200 miljoen. De in de eerste maanden van 1959 aanzienlijk verbeterde economi sche perspectieven vormden een stimu lans tot het op korte termijn in uitvoering nemen van bouwwerken waarvoor de benodigde bouwvergunningen reeds eer der werden verleend. Als gevolg van het grote aantal begonnen werken nam de hoeveelheid werk in uitvoering, met name in het eerste halfjaar in 1959, sterk toe. Na 1 juli 1959 trad onder invloed van het gevoerde goedkeuringsbeleid evenwel een stabilisatie in. Van het voor de gebouwensector in het bouwprogramma 1959 geraamde produk- tiebedrag ad 2.650 miljoen werd tot en met het derde kwartaal 1.928 miljoen of 73 pet. gerealiseerd. De stijging van de produktie met bijna ƒ200 miljoen ten opzichte van de verge lijkbare verslagperiode in 1958, betekent, wanneer rekening wordt gehouden met prijsveranderingen, een reële produktie- stijging van 13 pet. Er werd begonnen met de bouw van 65.644 woningen. Hiervan worden er 34.742 gebouwd in opdracht van particulieren. Dit is 10.700 meer dan in de overeenkomstige periode van 1958. Het aantal aanvragen om toekenning van subsidie voor particuliere woning bouw was zo groot, dat zij slechts op lan gere termijn kunnen worden gehono reerd. De totale produktie in de eerste negen maanden van 1959 was (met inbegrip van de rijkswaterstaatswerken en die van de genie) 2.358 miljoen, tegen 2.072 mil joen in de eerste negen maanden van 1958. Uitsluitend aan gebouwen werd voor f 1.928 miljoen verwerkt, zijnde 73 pet. van het in het bouwprogramma voor 1959 geraamde bedrag van ƒ2.650 miljoen. In de woningbouw werd 1.037 miljoen, zijn de 71 pet. van het programma ad 1.460 miljoen, gerealiseerd. In de totale produk tie van nieuwbouw, herbouw en uitbrei ding van gebouwen is het aandeel van de woningbouw 57 pet Het oroduk'iebedrag voor scholen steeg met 66 pet., dat voor gebouwen voor ge zondheidszorg en hygiène met 33 pet. en overige bijzondere gebouwen met 55 pet. Met ingang van maandag 11 januari is het aan leden van de in de Raad van Be stuur Bouwbedrijf deelnemende organisa ties verboden om in te schrijven voor werken, deze aan te nemen of uit te voe ren ten aanzien waarvan rijkswaterstaat een geschillenregeling, afwijkend van art. 10 van de algemene voorschriften voor het uitvoeren van werken van de rijkswater staat van toepassing verklaart. Tot dit besluit is het bestuur van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf gekomen, nadat onlangs de minister van Verkeer en Waterstaat wijziging heeft gebracht in de bepalingen ten aanzien van de beslech ting van geschillen, die eventueel kunnen ontstaan bij ten behoeve van rijkswater staat uit te voeren werken. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelt mede, dat de wijzigingen tot stand zijn gebracht zonder overleg te plegen met de aannemersorganisaties. Door de verande ringen, zo wordt verklaard, wordt de reeds ruim vijftig jaar bestaande regeling, be rustend op een bindend advies van de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven in Nederland, in ernstige mate aangetast. Wel is het de leden toegestaan op wer ken in te schrijven of daarvoor een prijs- aanbieding te doen, mits daarbij door hen schriftelijk de voorwaarde wordt vast- Advertentie Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtslr. 181 - Tel. 14444 No-lron shirts7.99 Pyjama's, popeline-flanel 9.99 Sokken - ankiets eerste keus 1.99 Handschoenen wol gevoerd12.99 Shawls2.49 Gr. Houtstraat 96 - Tel. 12210 De autobus-onderneming „Citosa" uit Boskoop, die een groot aantal lijndiensten in de Goudse streek onderhoudt, onder meer die van Rotterdam naar Gouda v.v. heeft met zo'n groot tekort aan chauffeurs te kampen, dat de huidige dienstregeling niet meer gehandhaafd kan worden. In overleg met de Rijksverkeersinspectie zal de „Citosa" met ingang van zondag enige beperkingen in de dienstregeling invoe ren, die hoofdzakelijk neerkomen op fre quentieverlaging op zondagen en op werk dagen in de late avonduren. Een voorna me factor bij het grote tekort aan chauf feurs schijnt de lage standplaatsklasse, waarin Boskoop is ingedeeld te zijn. Hier door blijven de lonen die de „Citosa" kan bieden, ten achter bij die in omliggende plaatsen. Wormer lijkt te bestaan uit één lange straat, bijna vastge groeid aan Wormerveer. Die ene straat die Wormer is, heeft links en rechts kleine huisjes met soms een houten bovenbouw, bruggetjes die het wegdek doen opbollen en cafeetjes waar op dit vroeg uur nog geen koffie te krijgen is. Aan het einde van die straat ligt links de boerderij van de heer Grevers, in wiens wei land het einddoel van veler reis naar Wormer ligt: het gat. Over het gat is al zoveel geschreven, naar het gat zijn al zoveel mensen komen kij ken, dat het de inwoners van Wormer niets meer doet. On verschillig wijzen ze de weg naar het gat en vertellen des gewenst over de werkzaamhe den daar omheen. Even voorbij de boerderij van de heer Grevers stonden twee militairen in de bocht van de weg. De werkzaamhe den bij het gat worden uitge voerd door de Explosieven Opruimingsdienst uit Culem- borg, onder leiding van kapi tein J. J. Blommaart. Wij heb ben een praatje gemaakt met de sergeants, die onder zijn leiding werken. Na de Kerst- en jaarwisse lingspauze waren zij dinsdag opnieuw begonnen met het on derzoek. Geloofden zij dat er wat in het gat zat? Iets moet er toch wel in zitten, meenden ze. Bovendien de „baas" zelf is ervan overtuigd, dat er iets in het gat moet zitten. Bij een later gehouden telefoonge sprekje met kapitein Blom maart in Culemburg vertelde hij ons ook dat hij er absoluut van overtuigd was, dat er iets in het gat te Wormer zit. „Denkt u eens aan de indica ties. Het gras aan de rand van het gat is als het ware wegge sneden en bovendien is er geen aarde uit het gat rondom de opening aangetroffen. En als we nu niets vinden, dan mis schien over een paar weken. Wij hebben de tijd" Kapitein Blommaart vertelde nog dat hij hoopt met de methode die nu wordt toegepast, succes te hebben. Bij deze methode wordt een stalen buis met in het toegespitste eind enkele gaten in het met water gevulde gat gedreven. In deze buis laat men dan een sonde neer waarmee men kan nagaan of er zich ferro metalen in de bodem bevinden. Tevens wordt daarbij het water uit het gat gepompt ioor een motorspuit. Het was op deze motorspuit, die uit Laren moest komen, dat de beide sergeants wacht ten Zij hadden, voordat ze in lecember met het werk moes- 'en ophouden, met lange sta- 'en pennen de grond bij het gat doorboord en daarbij op veertien en twintig meter diep te grote, taaie kleiplaten ont dekt, zodat soms meer dan tien ton stuwkracht geleverd moest worden om de penner loor deze kleibanken te drij ven. De grootste diepte, die net de pennen bereikt werd was 32 meter. Het labora torium voor grondmechanica te Delft heeft aan de hand van deze boringen een gra fiek van de aardlagen kunnen maken. Op onze vraag wat men nu ging doen, vertelden zij dat men eerst de bok boven het gat overeind ging zetten, waarna men, zodra de motor- pomp kwam, het water zou wegpompen en trachten de sonde zo diep mogelijk in het gat te laten zakken. De groot ste diepte, tot nu toe bereikt met de sonde, is 21 meter ge weest. Men heeft nog niets aangetroffen, maar als dit het geval is en daar hopen alle werkers rondom dit gat ?p dan gaat men de plaats nauwkeurig bepalen om ver volgens een nieuw gat te ma ken in het weiland om het on bekende voorwerp naar bo ven te halen. Het gat waaraan men nu be- ig is. bestaat sinds juni, toen >et op onbekende wijze is ge- ormd. Maar pas in oktober -.lopte men bij boer Grevers lan om toestemming te ver krijgen het gat op zijn wei land aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het weiland is inmiddels door het minis terie van Oorlog gepacht en het onderzoek is nu helemaal in handen van het leger, in dit geval van de Explosieven Opruimingsdienst uit Culem- borg. Hiervóór heeft het perso- ïeel van de Hulpverlenings- liensten van het Ministerie van Binnenlandse Zaken verkzaamheden verricht aan :en gat dat in een nacht in eptember in een ander wei- .'and op raadselachtige wijze s ontstaan. De vrouw van de burgemeester en ook enkele >mwonenden hebben die lacht een vreemd geluid ge- ïoord, dat aanzwol tot een ge- 'luit en opeens wegviel. Te ens heeft men toen lichtflit sen waargenomen. Daags iaarna werd het gat gevon- len. Men neemt aan dat het én met het ander in verband taat. Het onderzoek naar de oor zaak van dit gat, dat vlak aan de slootkant lag, heeft men moeten staken, daar het tel- xens volliep met water en een narde schelpenlaag ondoor dringbaar bleek voor de son de, die toen gebruikt werd. De omstandigheden bij het werk aan het tweede gat zijn veel gunstiger. Danzij een weg van stalen matten, aan gelegd door de Genie, kunnen le auto's makkelijk tot dicht bij het gat komen, waarvan men de oorspronkelijke vijf hoekige vorm nog kan onder scheiden. „Als wij nu hierin iets vin den, gaan we ook weer zoeken in het eerste gat. Maar dit ge beurt natuurlijk niet als wij er een meteoriet uithalen" '.eiden de sergeants bij het af scheid. Boer Grevers, die wij ook ïog even troffen, had niet zo veel op met het gat. „Het is illeen maar lastig. Als alle mensen die hier komen mij ?en tientje zouden geven, dan :ou het misschien wat gaan ijken". Boer Grevers zou dus graag meer halen uit het gat dan de meteoriet, die er misschien in verborgen ligt. gelegd, dat de geschillenregeling volgens art. 10 van genoemde algemene voor schriften ongewijzigd en onaangevuld geldt. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf is van mening, dat de afwijkende bepalingen een wezenlijke ondermijning inhouden van de wijze van beslechting van geschillen door de Raad van Arbitrage voor de Bouwbe drijven in Nederland, zoals sinds ruim vijf tig jaar bestaat in het bouwbedrijf. In zijn nieuwjaarsrede zeide de voorzit ter van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf, de heer J. Dura Dzn., er het volgende over: „In de huidige tijd, waarin zeer vele be langrijke zaken in overleg tussen overheid en de organisaties van het bedrijfsleven tot stand komen, past het allerminst dat de waterstaat ons met een nieuwe clausule in de bestekken over de beslechting van geschillen overrompelt. Toch is dit dezer dagen gebeurd. Tot dusverre werden de uitspraken van de Raad van Arbitrage op de normale wijze getoetst door de gewone rechter en het is zeker een pluim op de hoed van de raad, dat tot dusver nog nimmer een uitspraak werd vernietigd. Thans komt de waterstaat echter met een clausule, die geheel in afwijking van de gegroeide rechtsopvattingen over het bin dend advies, niet alleen aan de gewone rechter de toetsingsmogelijkheden geeft, welke hij terzake van alle bindende ad viezen al dan niet op het gebied van de bouwnijverheid heeft, maar die er een complete hoger-beroepsprocedure van maakt, zodat wij in vier instanties zouden moeten procederen". (Van onze Amsterdamse redacteur) In tal van Nederlandse gemeenten is een begin gemaakt met de oprichting van ieugdcomités, die met ingang van 27 fe bruari drie weken lang de actie „Doe Open" zullen voeren, een inzameling on der de jeugd ten bate van de vluchtelin gen in het kamp Ohmstede in Duitsland, dat door Nederland is geadopteerd. Bij de Nederlandse Jeugdgemeenschap te Am sterdam, waar het initiatief van deze actie is geboren, en die de landelijke organisa tie óp zich heeft genomen spreekt men van de „sleutelslag". De heer J. Peeters, secretaris van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, vertel de: „Er zijn in Nederland ruim twee en een half miljoen jongeren tussen twaalf en vijfentwintig jaar" Gedurende de „Sleutelslag" vragen wij van elk hunner een kwartje, in ruil waarvoor zij een sleu teltje krijgen. Dat symbolische sleuteltje kunnen zij bewaren als het bewijs, dat zij hebben meegewerkt om de vluchtelingen uit Letland, een sleutel aan te bieden van een eigen huis De sleutelslag wordt ge houden in overleg met het comité Vluch- telingenjaar Nederland, die de hulpver lening coördineert. Er blijkt grote belangstelling voor „Doe Open" te bestaan. In Goor organiseerde Riekie Beijer op oudejaarsavond een ac tie met een luidsprekerauto waarmee de stadgenoten werden opgewekt geen geld voor vuurwerk uit te geven maar dit te be stemmen voor de „Sleutelslag". Op die avond werd zeshonderd gulden ingeza meld, terwijl de eigenlijke actie nog moet beginnen. Riekie Beijer was lid van een delegatie van jongeren uit de elf provin cies die onlangs een bezoek aan de kam pen Ohmstede en Friederichsfeld bracht. HONOLOELOE (UPI) De Nederland se sleepboot Elbe is tenslotte toch met één vliegdekschip op sleeptouw uit de haven van Honoloeloe vertrokken. Woensdag waren de pogingen om ook het andere vliegdekschip vast te maken mislukt. Men had toen bijna de hele dag besteed aan die pogingen, maar een woordvoerder verklaarde, dat het door moeilijkheden met de sleepkabel onmogelijk was om het tweede schip, De Manila Bay, vast te ma ken. Dit zal nu in de haven van Honoloe loe blijven liggen -en door de sleepboot Cly de naar Japan worden gebracht. De Clyde zal binnen twee weken Honoloeloe binnen lopen uit Japan. Dit werd meegedeeld door Theo H. Davies, agent van de Neder landse slepers. Avicultura. De Koninklijke Neder landse Vereniging Avicultura houdt op 15, 16 en 17 januari in de Dierentuin in Den Haag haar 64ste tentoonstelling. Er komen 1500 duiven, 400 grote hoenders, 600 krielhoenders en 150 konijnen en ver-- der hamsters, kleurmuizen, kalkoenen en fazanten. Dit jaar is de tentoonstelling na tionaal. Volgend jaar, als Avicultura haar 75-jarig bestaan viert, zal zij internatio naal zijn. Directie Handel en Nijverheid. De minister van Landbouw en Visserij heeft dr. C. H. J. van Beukering te rekenen van 1 november 1959 af tijdelijk belast met de leiding van de directie handel en nijver heid van de Directie van de Voedselvoor ziening. Voor de duur van deze werkzaam heden is dr. Van Beukering de persoonlijke titel directeur van Handel en Nijverheid verleend. Dr. Van Beukering was tot juli 1959 landbouw- en migratieattaché te Can berra (Australië). Nog geen werk. De oudstrijders- legioenen van Den Haag en Dordrecht hebben een brief gezonden aan de minis ter-president, waarin zij er hun ontstem ming over tot uiting brengen dat de heer H. C. J. G. Schmidt, die erelid is van beide legioenen, nog steeds geen werkkring heeft. Toen de heer Schmidt op 23 maart uit zijn gevangenschap in Indonesië naar Neder land terugkeerde, is hem beloofd dat hij aan een passende werkkring geholpen zou worden. Dit is tot dusverre niet gebeurd. Goudse gracht wordt gedempt. In Gouda is aanbesteed het dempen, rioleren en bestraten van „De Raam", een van de voornaamste Goudse grachten, die zal worden opgeofferd aan het verkeer Er waren 17 inschrijfsters. De laagste was de fa. Van Staveren en Versluijs te Gouda met 494.000. de hoogste P. Bokhoven to Gouda met 644.000. Pluimveevakschool. In. de algemene ledenvergadering van de Vereniging van Broederijen en Pluimveefokbedriiven in Nederland is in principe besloten tot on- richting van een pluimveevakschool. F.r bestaat, zo verklaarde het bestuur. drin gend behoefte aan een onderwijsinrichting voor de opleiding van kuikenbroeders, fok kers, selecteurs en sexers. .Taardiner. In hotel De Wittebrug in Den Haag wordt op 30 januari het iaar- diner van de Buitenlandse Persvereniging gehouden. Aan dit diner zal ook aanzitten Prirfs Bernhard. Tijdens het «diner zal de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, een rede houden. Buschauffeurs tekort. De autobus onderneming Citosa te Boskoop heeft zo'n tekort aan chauffeurs, dat zij haar dien sten moet inkrimnen. Het bedrijf verzorgt het vervoer on vele liinen in Zuid-Holland en ook in de provincie Utrecht. Jaarbeursgebouw aanbesteed. De di rectie van de Jaarbeurs heeft de bouw van een secretariaatsgebouw aan het Vreden- burg te Utrecht aanbesteed. Hoogste in- schrijfster was de n.v. Aannemersbedrijf H. J. Jurriëns te Utrecht met 1.850.000, laagste Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht met 1.782.000. 500 verbrand. In een kantine aan de Waalhaven te Rotterdam is een bedrag van ongeveer 500 verbrand. De caissière zat geld te teilen en legde even een sta peltje bankbiljetten op een oventje. Een buffetjuffrouw stak het oventje aan en even later lagen er alleen nog wat ver koolde resten. Beleidskwestie. In Goes was naar aanleiding van de gemeentebegroting 1960 ernstige critiek gerezen op het beleid van het college van B. en W. De raad benoem de een commissie die een nader onderzoek zal instellen naar de gang van zaken. De wethouders hebben ook hun stem uitge bracht voor het benoemen van de leden dezer commissie. Vijf raadsleden menen nu, dat krachtens de bepalingen van de Gemeentewet de wethouders zich van stemming hadden moeten onthouden, om dat het werk van de commissie recht streeks het beleid van B. en W. raakt. Bibliotheekwetenschap. Vanwege de Nederlandsche Vereniging van Bibliothe carissen. die is toegelaten tot het vestigen van een bijzondere leerstoel im de biblio theekwetenschap bij de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de gemeente universiteit te Amsterdam, is thans be noemd tot hoogleraar dr. L. Brummel. bibliothecaris van de Koninklijke Biblio theek in Den Haag. Advertentie Maar ook u kent nu haar keukengeheim 't Is de Maizena Dury'ea die de groenten zo lekker maakt. Het K.N.M.I. deelt mede: Er voltrekken zich belangrijke verande ringen in de luchtdrukverdeling, waar door het weer in Nederland en in een groot deel van Europa de komende dagen een winters karakter krijgt. Het hogedrukge- bied boven Engeland is verder in omvang afgenomen en heeft zich in de richting van Schotland verplaatst. Het is in verbin ding gekomen met een uit de poolstreken afkomstige hogedrukgebied, dat zich bo ven Midden-Noorwegen heeft vastgezet. Aan de zuidflank heeft er gisteren in Zwe den een kou-inval plaatsgehad en in de nacht van donderdag op vrijdag is de Scandinavische kou verder uitgestroomd tot in' Denemarken. De temperaturen daalden in het betreffende gebied plaatse lijk meer dan 10 graden. Het vroor in Zuid-Zweden vanmorgen matig tot streng. Te verwachten is, dat de vorst de komende 24 uur ook in Nederland zijn intrede doet. De wind draait naar rich tingen tussen noord en noordoost en neemt in kracht toe, vooral in het waddengebied. Er bestaat een kans op enkele lichte sneeuwbuien. WERKRAPPORTEN Maximum-tempei «luren binnen- en buitenland Neerslag laatste 24 uur Zaterdag 9 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.48 uur. Maan op 13.58 uur, onder 4,23 uur. Maanstanden 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 jur nieuwe maan Hoog en laae «valei n I 'muiden Vrijdag 8 januari Hoog water 11.40 en uur. Laag water 7.01 en 19.30 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen 'nnchnipk Belgrado iiien" Rome Ajaccio Madrid Lissabon regen regenbui regenbui regen half bew regen regen motregen *1 fl n nnw nnw nnw nw nnw wnw w Poolsneeuw n half bew. nnw onbewolkl ono zwaar bew no 'iphf bew nw mist nnw regenbui nnw zwaar bew w geheel bew wnw mist n zwaar bew no zwaar bew windst. half bew n mist n geheel beu wzw sneeuw wzw zwaar bew windst. zwaar bew. windst. gehee* w zwaar bew. wzw sneeuw windst. sneeuw nw onbewolkt nnw zwaar bew. windst. onbewolkt ono geheel beu windst licht bew. no a E S 7 9 8 7 7 7 7 5 -2 0 0 6 7 2 8 6 5 3 9 6 13 6 6 1 5 5 9 4 -0 4 10 12 14 10 14 c£ 2 2 0,6 2 0,3 1 1 0,4 0,1 0,3 0 0 0,1 0 1 0,3 0,3 0 0 0 0 4 0,3 5 0,1 0 0 6 4 5 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2