r Brusselse RTC krijgt geen beslissende bevoegdheid Weer neo-nazi's opgepakt in West-Berlijn Levenslang geëist tegen twee euthanasie-moordenaars Eisenhower zal vier landen in Zuid-Amerika bezoeken WERELDNI EUWS Van dag tot dag Bij een jubileum Westduits kabinet wordt voortvarend Officiële knal luidt werk bij Assoean in f^Pr raatótoel 3 Kasavoeboe uit Kongo vertrokkenmaar het is de vraag of het delegatie-conflict is opgelost Nkroemah pleit voor Afrikaanse statenbond Nehroe wenst nog geen gesprek met Tsjoe Irak laat zijn Syrische neven niet onderdrukken A rbeiders werken al een maand aan podium voor genodigden Compromis-regering in Laos gevormd Op de Onrust in Kameroen VRIJDAG 8 JANUARI 1960 De Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie heeft in de tien jaar van haar bestaan heel wat critiek te verwerken gekregen. Lang niet alle critische opmerkingen wa ren echter redelijk of voldoende gemoti veerd, maar zij vloeiden vaak voort uit een gebrek aan voorlichting over doel en werkwijze van de verschillende tot de P.B.O. behorende organen. Dit leidde er dan weer toe, dat de gehele organisatie maar moeilijk op gang kwam en ook nu na tien jaar kan men niet bepaald zeg gen dat de P.B.O. overal van harte graag geaccepteerd wordt. Belangrijke sectoren van het economisch leven staan thans nog geheel buiten de organisatie, zoals bepaal de industrietakken, het vervoerswezen en het bank- en verzekeringswezen. Een an der gevolg was, dat de ministeries hun medewerking aan de P.B.O. onthielden. Het is dan ook wel bijzonder hard nodig, dat er meer aan voorlichting over de P.B.O wordt gedaan dan tot dusver het geval is geweest, want in brede lagen van het Ne derlandse volk heeft men of geen, of een verkeerde voorstelling van de nieuwe li chamen met verordenende bevoegdheid. Maar ook al zou men er in slagen meer mensen op de hoogte te brengen van het doel en streven der P.B.O. dan nog lijkt het ons niet waarschijnlijk dat ieder nu ook gretig op de uitbreiding van het aantal bedrijfs- en produktschappen zal wach ten. Het doel van de P.B.O. is lofwaardig genoeg: taken van de centrale overheid overnemen; de tegenstellingen tussen ka pitaal en arbeid verkleinen, maar het blijft de vraag en daarop is in de afge lopen tien jaar allerminst ook maar het begin van een antwoord gegeven of men deze doeleinden wel zal bereiken. De centrale overheid krijgt bij het steeds gecompliceerder worden van de maatschappij nu eenmaal een steeds belangrijker functie als regelaar en mid delaar. Tussen de verschillende „schap pen" zal ook gecoördineerd moeten wor den en daarvoor is dan de Sociaal-Econo mische Raad gevormd een lichaam dat nu eenmaal niet op democratische wijze is samengesteld. Het zal voor belangheb benden weinig uitmaken of zij door de re gering of door de SER op de vingers wor den getikt, maar staatsrechtelijk is er wel een onderscheid. Daarbij komt dat er op den duur ook tussen SER en de ministeries een vergaande coördinatie zal moeten ko men. Inderdaad zouden de zogenaamde klas setegenstellingen kunnen verminderen, wanneer werkgevers en -nemers in één or ganisatie samenwerken. Het valt echter te bezien of daar niet andere moeilijkheden voor in de plaats zullen komen. In de ver schillende „schappen" zouden werkge vers en -nemers het wel eens bijzonder goed eens kunnen worden over regelingen waarvan ze beiden voordeel hebben, doch die ten koste van de consument gaan. De SER en de regering zullen ervoor heb ben te waken, dat dit niet gebeurt. Men kan en wij geloven dat een jubi leum daar een aangewezen gelegenheid voor is zich afvragen of het nu allemaal in Nederland zoveel anders was gegaan en zal gaan, wanneer de P.B.O. er niet was. Waarschijnlijk waren er dan wat meer privaatrechtelijke organisaties ge weest en hadden de ambtenaren van de ministeries in overleg met het bedrijfsle ven en andere belanghebbenden aan het kabinet de adviezen ter hand gesteld, die thans door de SER worden gemaakt. Veel kwaad is er van de P.B.O. tot dus ver ook niet te zeggen, maar voor de toe komst schuilen er in deze organisatievorm gevaren, zowel voor de democratie als voor de slagvaardigheid van het Neder landse bedrijfsleven op de Euromarkt. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister voor Kongo, De Schrijver, heeft ver klaard dat üe Komende rondetaieiconte- rentie over Kongo geen beslissende be voegdheid zal hebben en zich niet zal kun nen uitspreken over de overdracht van de soevereiniteit. „Het zal een politieke con ferentie zijn en niets meer dan dat", zo zei hij. De minister legde deze verklaring af na een vergadering met de Kamerfrac tie van de Christelijke Volkspartij, waar op hij zijn partijgenoten een uiteenzetting gaf over de jongste reis van koning Bou- dewijn naar Kongo en de politieke ontwik kelingen in de Belgische kolonie. Minister De Schrijver betoogde, dat het niet ae bedoeiing is thans alle vraagstuk ken te willen oplossen, die in Kongo rijzen. „Dat zou veel te veel tijd kosten", zei hij, hieraan toevoegend, dat de conterentie meningen en aanbevelingen zal aanhoren, zonder dat er wordt gestemd. Na de con ferentie zal de Belgische regering beslis sen, welke wetsontwerpen en besluiten vereist zijn om datgene te verwezenlijken, wat de algemene wens van de Kongolese afvaardiging zal blijken te zijn. Het is de taak van de regering de conclusies uit de werkzaamheden van de conferentie te trekken", aldus De Schrijver, die nog maals het adviserende karakter van de besprekingen onderstreepte. Minister De Schrijver betoogde voorts, dat België niet zal kunnen worden verwe ten de wens van de Kongolezen niet te wil len erkennen, daar zij bij monde van vol waardige vertegenwoordigers hun mening aan de delegatie van het Belgische par lement, die aan de R.T.C. zal deelnemen, zullen kunnen mededelen. De minister zei voorts, dat de Kongolezen het onderling eens moeten worden over de samenstel ling van hun vertegenwoordiging. Ten slotte deelde de minister mee dat de commissies voor Kongo uit de Kamer en de Senaat dinsdag met het oog op de ko mende conferentie gezamenlijk zullen ver gaderen. Onderweg De eerste Kongolese afgevaardigde voor de R.T.C., die waarschijnlijk op 18 januari zal beginnen en twee weken zal duren, is reeds op weg naar de Belgische hoofd stad. Het is een van de belangrijkste lei ders van het „kartel", de groepering van de nationalistische en federalistische Kon golese partijen, Kasavoeboe, die de reis via Brazzaville en Parijs naar België maakt. Zijn vertrek werd 24 uur uitge steld, omdat geen overeenstemming kon worden bereikt met het Belgische bestuur in Leopoldstad over het aantal leden, dat het „kartel" in de Kongolese afvaardiging zal mogen benoemen. Het is nog niet be kend, of het vertrek van Kasavoeboe bete kent, dat overeenstemming over deze kwestie is bereikt. Inmiddels heeft de P.N.P. (de Nationale Kongolese partij voor de Vooruitgang) heftig geprotesteerd tegen het aantal van veertien leden van het „kartel" in de de legatie. Deze gematigde partij heeft in een officieel communiqué aangedrongen op een samenstelling van de Kongolese dele gatie, waarin de overige partijen met meer afgevaardigden zullen zijn vertegen woordigd. Overigens heeft het „kartel" een ronde tafelconferentie geëist die niet slechts een adviserende bevoegdheid zou hebben maar de regelingen zou moeten vaststellen voor de overdracht van de soevereiniteit aan het Kongolese volk. LEOPOLDSTAD (Belga) Secretaris generaal Hammarskjoeld van de UNO is uit Leopoldstad, waar hi i Kongolese lei ders heeft ontvangen in Stanleystad aan gekomen. In Bagira is woensdag een con gres van de M.N.C. (de Nationale Kongo lese Beweging) begonnen. De voorzitter van het congres legde de nadruk op het behoud van de Kongolese eenheid, omdat verbrokkeling van het nationaal grondge bied Kongo voor onontwarbare moeilijk heden en veelvuldige maatschappelijke conflicten zou plaatsen. Hij bracht hulde ACCRA (Reuter) Premier NKroemah van Ghana heeft donderdag te Accra te genover verslaggevers verklaard, dat zijn land bereid is zijn juist verworven soeve reiniteit geheel op te geven voor de vor ming van een Afrikaanse statenbond. (Van onze correspondent in Bonn) De openbare aanklager van een recht bank in West-Berlijn heeft levenslange ge vangenisstraf geëist voor twee artsen, dr. Matthes en dr. Benatzky, wegens deelne ming aan de moord op 26 geesteszieken in de laatste dagen van de tweede wereld oorlog. De artsen staan ook terecht we gens poging tot moord op patiënten. Dr. Matthes heeft toegegeven zonder succes te hebben getracht de 26 geesteszieken in het ziekenhuis van Ottmachau te vergif tigen toen de Russen naderden. De 21 overlevende patiënten waren ten slotte in zijn bijzijn doodgeschoten. Hij zei geen andere mogelijkheid te hebben gezien, om dat de zieken niet naar elders konden wor den vervoerd. Dr. Benatzky ontkende iets met de moorden te maken te hebben gehad. Het proces gaat tegen vijf ex-nazi's, van wie er een spoorloos is. De thans 55-jarige dr. Gottfried Matthes tot 18 juni 1959 als medisch deskundige werkzaam bij de geneeskundige dienst van West-Berlijn, was tot het einde van de oorlog medisch chef van de stad Grott- kau (Opper-Silezië). Het ziekenhuis in het plaatsje Ottmachau behoorde tot zijn com petentie. Dr. Matthes had daarop tegen de nazi- leider Herbert Schmidt, die niet meer is gevonden, gezegd, dat er geen enkele eva- cueringsmogelijkheid voor de 26 ongeluk kige mensen was. Daarop sou Schmidt hebben geantwoord: „Dan moeten ze maar opgeruimd worden". Matthes vond vergiftigen humaner dan doodschieten. De president van de rechtbank vroeg „Stond uw verschrikkelijke besluit niet in tegenstelling tot uw artseneed?", waarop Matthes antwoordde: „Van die eed heb ik wel gehoord, maar ik heb hem nooit afgelegd." Hij verklaarde te zijn geholpen door de thans 60-jarige voormalige politieagent Achtelik en de 63-jarige ex-politie-onder- officier Rembok, die eveneens terecht staan De thans 46-jarige kantoorbediende bij het Rode Kruis te Hamburg, Benatzky, in de oorlog nazi-kringleider ip Ottmachau, had met Matthes en Schmidt beraad slaagd over en besloten tot de dood van de 26. Zo frank en vrij Matthes bekende, zo gesloten toonde Benatzky zich. Hij ont kende ook dat met zijn goedvinden de lij ken van de 26 slachtoffers in een bommen- trechter waren geworpen.. NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe van India denkt voor het ogenblik niet aan een conferentie met zijn Chinese collega, Tsjoe En Lai, maar hij sluit een ontmoeting op een later tijdstip niet uit als men er goede resultaten voor de grensgeschillen tussen China en India van kan verwachten. Nehroe verklaarde dit vrijdagochtend op een persconferentie in New Delhi. Tsjoe En Lai heeft hem tweemaal uitgenodigd voor besprekingen over de grensgeschil len, doch Nehroe meent, dat over de In dische rechten niet onderhandeld kan worden, al zou een conferentie natuurlijk niet geweigerd kunnen worden. aan België dat de nationale eenheid van Kongo tot stand gebracht en behouden had. Leden van de Baloeba-stam hebben dinsdag een Loeloea-dorp bij Loeloeaburg, aangevallen. Zeventien hutten werden in brand gestoken, drie andere vernield. Er zijn talrijke arrestaties verricht. In Loeloeaburg heerste woensdagnacht en donderdag rust, maar uit het binnen land komen berichten over talrijke bot singen tussen Baloeba en Loeloea. In ver scheidene streken zijn gewapende benden waargenomen. Loeloea hebben verlaten Baloebadorpen geplunderd. BERLIJN (Reuter) Het stedelijk par lement van West-Berlijn heeft met alge mene stemmen een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat de stedelijke re gering neo-nazistische organisaties moet verbieden, nazi's zonder verwijl moet doen berechten en vergaande anti-nazistische maatregelen moet nemen. „Deze schan delijke gebeurtenissen schaden de reputa tie van onze stad in de wereld", aldus de resolutie over het aanbrengen van haken kruisen. Er zijn tot dusver 33 neo-nazi's opgepakt, van wie 24 in West-Berlijn. Een Amerikaanse woordvoerder heeft te Berlijn meegedeeld dat de Amerikaan se autoriteiten de Westberlijnse justitie toe stemming hebben gegeven bij de berech ting van de zeventien mensen die zaterdag een demonstratie met fakkels en een ha- kenkruisvlag op touw hadden gezet, een wet van de geallieerde beheersraad toe te passen waarbij nazi-activiteit wordt ver boden. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, heeft in het parlement felle cri tiek geuit op de neo-nazistische en anti semitische incidenten van de laatste tijd. Is het werkelijk al zo ver dat de Duitsers niet meer weten wie hen geleid heeft naar beknotting van de vrijheid, naar de oor log, de na-oorlogse ellende en de verde ling van Duitsland? Zijn de Duitsers het onrecht vergeten dat zij andere volken hebben aangedaan, in het bijzonder de mensen van Joodse afkomst? vroeg Brandt. Volgens de burgemeester zullen neo-nazistische groepen in West-Berlijn niet worden geduld. De politieke directeur van het Joodse wereldcongres, Easterman, heeft op een persconferentie te Bonn gezegd dat de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken, Von Brentano, hem de verzekering heeft gegeven dat zijn regering binnen kort de voorstellen van Easterman tot ver wijdering van nazi's uit het openbare le ven in Duitsland zal bestuderen. Easter man zei onder meer te hébben voorge steld dat de regering of het parlement een uitgebreid onderzoek zal doen naar het nazistische verleden van alle belangrijke personen in Duitsland, zowel in de rege ring en bij het bestuur, bij de rechterlijke macht en het onderwijs als uit de pers. Alle figuren met nazistische opvattingen en sympathieën dienen ten spoedigste uit hun ambt of beroep te worden gezet. Voorts dienen alle nationaal-socialistisch- gezinde en ultra-nationalistische organi saties te worden verboden en de oorsprong van de financiële middelen van die orga nisaties te worden nagegaan. Ook dient, aldus de voorstellen van Easterman scherp toezicht te worden geoefend op buiten landse antisemitische vluchtelingen die in West-Duitsland asiel hebben gekregen, zoals Hongaarse en Oekrainse groepen. Indien wordt vastgesteld dat vluchtelin gen antisemitische activiteit bedrijven die nen zij naar hun land van herkomst te worden gedeporteerd, aldus Easterman. Verder wil hij scherper toezicht en zwaar dere straffen voor mensen die schuldig zijn bevonden aan anti-Joodse daden. Ook wenst hij een herziening van wettelijke bepalingen op grond waarvan vroegere nazi's pensioenen ontvangen. De persdienst van de sociaal-democrati sche partij in de bondsrepubliek is van mening, dat er ook andere dan justitiële maatregelen tegen de nazi-activiteit moe ten worden genomen. Het is geen geheim, aldus de persdienst, dat de schoolboeken in West-Duitsland de massale uitroeiing van Joden onder het nazi-regime nauwe lijks vermelden: „Er is een muur van stilzwijgen opgebouwd tegen de misdaden van het nationaal-socialisme. De secretaris van de sociaal-democrati sche fractie in de Westduitse Bondsdag, dr. Arndt, heeft gezegd dat de aanwezig heid van prof. Oberlander als minister van Vluchtelingenzaken in het Duitse Bonds- kabinet niet te verdedigen is. Oberlander heeft, zo zei hij. in belangrijke mate bij gedragen tot de nationaal-socialistische denkbeelden over rassen. Comité's van waakzaamheid Onze correspondent meldt dat men zich in Frankrijk sterk ongerust maakt over de gevolgen, die deze agitatie zou kunnen opleveren. Afwisselend worden door de Parijse bladen de raddraaiers in de com munistische en in de ultra-reactionaire hoek gezocht. De waarschijnlijkste hypo these lijkt echter nog wel, dat politieke kringen, die belang hebben bij een voort zetting van de koude oorlog door middel van het anti-semitisme nu verdeeldheid pogen te zaaien. Intussen hebben de „Liga voor de rechten van de mens" en 't „Comité tegen het anti semitisme" grote protestbijeenkomsten aangekondigd in Parijs en andere Franse steden. In samenwerking met organisaties van voormalige verzetslieden zullen bo vendien „Comité's van waakzaamheid" worden opgericht om onmiddellijk tegen eventuele pogingen ook in Frankrijk het anti-semitisme nieuw leven in te blazen, te kunnen optreden. De Joodse raad in Frankrijk heeft de Joden in Parijs opgeroepen tot een stille demonstratie op zondag voor het monu ment van de onbekende Joodse martelaar in Parijs uit protest tegen de anti-semi- tische demonstraties in Frankrijk en in het buitenland. In kringen van het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken is vernomen dat Israëlische diplomaten overal in de wereld diensten zullen bijwonen in syna gogen die beklad zijn met hakenkruisen en anti-Joodse leuzen. Donderdag zijn be richten ontvangen over nieuwe anti-Jood se incidenten in Frankrijk, Oostenrijk, Italië en België, evenals uit Noord- en Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. De Internationale Liga voor de Mensen rechten, die adviezen geeft aan de UNO, heeft er bij de UNO op aangedrongen een onderzoek in te stellen naar de huidige golf van anti-semitisme. Het verzoek was gericht tot de subcommissie ter voor koming van discriminatie, die maandag te New York bijeenkomt. Moskouse bladen schrijven dat de anti semitische daden moeten worden ver klaard met wedergeboorte van het fas cisme in West-Europa. f De politie in West-Berlijn heeft 24 personen gearresteerd, die lid waren van twee rechtse nationalistische jeugdbewegingen. Foto links: enige in beslag genomen attributen. Het propa- gandapapier (rechts) geeft wel te den ken „Vandaag telt onze organisatie 40.000 leden. Morgen behoort u ook tot de onzen. Wij roepen u op. De natio nale jeugdbeweging." Foto rechts: De 23-jarige schilder Rolf Wollny is door een hof in West-Berlijn veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. In de nacht van 3 op 4 januari heeft hij hakenkruisen aangebracht op twee huisdeuren en een winkelruit. BAGDAD (Reuter) Generaal Kas- sem, de Iraakse premier, heeft in een ra diorede verklaard dat „de dictatoriale on derdrukking in Syrië haar grens heeft be reikt" en dat Irak „niet met gebonden handen zal staan tegenover elke onder drukking van onze neven, de Syriërs". Tussen Irak en Syrië (dat met Egypte is verenigd in de Verenigde Arabische Re publiek) kan alleen solidariteit op basis van broederschap en wederzijds voordeel bestaan „als Syrië volledig onafhankelijk en soeverein is geworden", aldus Kas- sem. WASHINGTON (Reuter-UPI) Presi dent Eisenhower en zijn vrouw zullen eind februari en begin maart Brazilië, Argen tinië, Chili en Uruguay bezoeken, aldus is officieel te Washington bekendgemaakt. In de bekendmaking wordt gezegd dat deze reis voor een deel een vervulling is van een reeds lang gekoesterde wens van Eisenhower een bezoek te brengen aan Zuid-Amerika om de vriendschap van lei ders van met de Verenigde Staten nauw verbonden landen te vernieuwen. De reis zal per vliegtuig worden ge maakt. Op de terugreis zal de president CAIRO (AFP) President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek zal za terdag door op een knop te drukken tien ton dynamiet tot ontploffing brengen als begin van de werkzaamheden voor de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean. Onder de talrijke personen die voor de plechtigheid zijn uitgenodigd, zijn koning Mohammed van Marokko, de Russische minister voor elektrische centrales, No- vikov, en de Soedanese minister voor be vloeiingswerken, generaal Makboel el Amin. 4 Sinds een maand zijn ongeveer duizend arbeiders bezig een reusachtig platform te bouwen, waar de genodigden een plaats zullen krijgen. Hiervoor zijn 25.000 kubie ke meter graniet gebruikt. Onder de uit genodigde diplomaten bevindt zich ook de pas benoemde Britse zaakgelastigde Col lins Crowe, die als gevolg van het feit dat hij het kortst in Cairo is geaccrediteerd zihc krachtens het protocol met de laag ste plaats tevreden zal moeten stellen. Om het begin van de werkzaamheden te herdenken zijn 6.000 gouden medailles ge slagen. RABAT (Reuter) Koning Mohammed V van Marokko is uit Rabat vertrokken voor een reis van een maand door het Nabije Oosten ter versterking van de ban den met de andere Arabische landen. De 48-jarige koning zal de Verenigde Arabi sche Republiek, Saoedi-Arabië, Jordanië, Koeweit, Irak en Libanon bezoeken. Hij wordt op 6 februari in Rabat terug ver wacht. Te Rabat verluidt dat de koning vori ge week op een bijeenkomst van het kabi- het heeft gezegd dat de reis van grote be tekenis zal zijn uit godsdienstig, gevoels- en politiek oogpunt. Het zal de eerste maal zijn sedert in de achtste eeuw de islam in Marokko is in gevoerd, dat een koning van Marokko een bezoek aan het Nabije Oosten brengt. VIENTIANE (UPI) Koning Savang Vatthana van Laos heeft, naar van be voegde zijde in de hoofdstad Vientiane wordt vernomen, een compromis-regering benoemd, die het bewind zal waarnemen totdat nieuwe verkiezingen kunnen wor den gehouden. Omstreeks nieuwjaarsdag nam het Lao- tische leger de macht over, nadat de re gering Sananikone was afgetreden tenge volge van verschil van mening over de be voegdheid van het parlement, waarvan de normale zittingsperiode verstreken is en over de mogelijkheid om nu verkiezingen te organiseren. Overleg van de koning met de verschillende politieke groeperingen heeft nu geleid tot een compromis-oplos sing. misschien op Porto Rico rust nemen. Volgens het Witte Huis is deze reis slechts voor een deel vervulling van Eisenhowers wens omdat zijn tijdschema hem niet toe laat meer dan vier landen te bezoeken. De president hoopt dat met zijn bezoek twee doelen worden gediend. In de eerste plaats wil hij zijn grote belangstelling to nen in alle landen van de nieuwe wereld en verder hoopt hij de verdere ontwikke ling van het interamerikaanse stelsel er door aan te moedigen. De minister van Buitenlandse Zaken Herter zal de presi dent vergezellen. Niet naar Verre Oosten? (UPI) Eisenhowers woordvoerder Hagerty heeft nieuwsberichten tegenge sproken volgens welke Eisenhower na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie via Sibe rië naar het Verre Oosten zou gaan. Hij zei van „dergelijke plannen" niets af te weten en noemde de berichten onwaar. De „New York Times" heeft gemeld dat Eisenhower overweegt Japan, Korea, Formosa en de Philippijnen te be zoeken als hij in juni van zijn bezoek aan Moskou terugkeert naar de Verenigde Staten. Het blad. dat dit nieuws put uit hooggeplaatste kringen in Washington, voegt hieraan toe dat er nog geen defini tieve plannen zijn, maar dat de zaak in bespreking is. Wij bevoorrechten Hebt u er wel eens over nagedacht, waarde lezer, hoe wij, de alledaagse, door- de-weekse, huis-tuin-en-keuken lieden be voorrecht zijn? Of hebt u er wel eens hei melijk of openlijk naar gesnakt te zijn als de groten der aarde, als de B.B.'s, de Fa- rahs, de Bingen, de Elvissen of noemt u maar op wie? Hebt u wel eens in hun dure schoenen willen staan? Bejubeld willen worden met of zonder podium? Luistert u dan naar mij en wordt wijs! Hoe denkt u dat 't leven van al die open bare figuren verloopt buiten die ogenblik ken des jubels?. Volgens onze dierbare damesbladen begint het al met het baby zijn. Men wordt verzorgd door gediplo meerde juffen, rammelt met briljanten rammelaars, verschijnt later in ge melde bladen als het mooiste, liefste en intelligentste zuigelingetje dat er op aar de te vinden is. Men groeit op tot kleuter, verliest een paar jaar later zijn melkge- bit en is dan enige tijd vrij van fotogra feren. Men is mager en weinig aantrekke lijk tot men het stadium van puber be reikt. en plots als „geniale teen-ager" in het brandpunt der publieke belangstelling komt. Alras wordt men volwassen en dan is het de tijd van de romances of wat daar tegenwoordig voor doorgaat. Heel de we reld kijkt ademloos toe. Neemt ze hem? Wordt dat nu wat met haar? Ze worden véél samen gezien, ze worden niet meer samen gezien, de romances wisse len elkander af in duizelingwekkend tem po, maar eindelijk is er dan toch de dag dat Zij zich in een loodzwaar Diortje aan de arm van Hem naar het altaar sleept. De bruid, wier ideale maten tot op de millimeter nauwkeurig aan de hele we reld bekend zijn, en de bruigom wiens heldendaden op diverse terreinen ieder een kent, trekken zich terug in een van die stille oorden des geluks, waar tiendui zend toeristen hen van uur tot uur kunnen volgen op de voet. Na een tijdje, als er gezins-uitbreiding op komst is, begint de pret pas goed. De pers volgt de aanstaande ma en pa waar zij gaan en staan, fotografeert, interviewt en is over het geheel genomen geweldig in touw. Voor de ouders-in-spe is het dan tijd een lijfwacht te nemen van judoka's, erkende gangsters of andere vechtlustige lieden. Er volgen gevechten in- en bui tenshuis, besluipingen, achtervolgingen. Er worden lieden het ziekenhuis ingesla gen. En de publiciteit laait huizenhoog en dat is altijd goed voor de portemonnaie. Ziet u nu waar ik heen wil? Kunt u niet beter in een gewone wieg hebben gelegen met een plastieken rammelaar, maar met de eigen moeder in de buurt? Kan men niet beter gewoon naar school gaan, dom of slim zijn, slagen of zakken, en voetballen of hockeyen in plaats van als beroemde teen-ager de nachtclub te bezoeken? En voert ge ook niet liever een bruid naar stadhuis of kerk. die echt van u is en niet van de hele wereld, en wier maten, ideaal of niet ideaal, eigenlijk niemand een snars interesseren behalve uzelf.? Die baby, mooi of lelijk, is dan toch maar van u beiden alleen om te knuffelen. De foto's ervan verschijnen alleen in het eigen fotoalbum, maar zijn er des te lie ver om. En uw huwelijk moge dan naar de maatstaf der geïllustreerde bladen geen droom of zelfs sprookjeshuwelijk zijn, het is allicht wat solider en geeft on getwijfeld een miljoen maal meer satis factie. Een desondanks zou u tóch dolgraag Ja, hoort u eens even, dan is er niets meer te zeggen. Ach arme Gij, die niet weet hoe bevoorrecht ge zijt! Sporry JAOENDE (Reuter) Een bende van ongeveer 50 betogers heeft donderdag een kampement van de Kameroense militie bij Doeala aangevallen, waarbij twee sol daten om het leven kwamen. Vijf van de aanvallers lieten het leven. Kameroen is op 1 januari onafhankelijk geworden. Kruistocht. De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft het plan opgevat een „kruistocht" door West-Duitsland te maken. Met steun van verschillen de protestante kerken zal Graham op 10 september in Essen zijn kruistocht beginnen. Mogelijkheid. Dr. Gunnar Randers, de directeur van het Noorse instituut voor kernenergie, heeft verklaard dat Noor wegen binnen redelijke tijd een kern bom zou kunnen maken wanneer re gering en parlement de middelen daar toe ter beschikking zouden stellen. Tegenspraak. Het Indische ministerie van Vervoer heeft met klem persbe richten tegengesproken, dat een Dako ta van de „Indian Airlines Corpora- tion", die zondag in het noordoorste— lijke grensgebied van India is neerge stort, door communistisch-Chinese troepen is neergeschoten. Terecht. Generaal Jan Frey-Bielecki, op perbevelhebber van de Poolse lucht strijdkrachten. die zich volgens geruch ten heimelijk naar Joegoslavië zou hebben begeven, is in Polen. De gene raal vertoeft sinds 20 december te Za kopane, aan de Pools-Tsjechoslowaak- se grens, aldus meldt het Poolse pers bureau PAP. Landmijn. Twee Deense soldaten van de internationale politiemacht van de UNO zijn door een ontploffende land mijn in de Sinai-woestijn zwaar ge wond. Verloren. Een Vickers Viscount met 56 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord is donderdag bij de landing op de luchthaven van Londen in een dichte mist door het neuswiel gezakt en in brand geraakt. Alle inzittenden konden het toestel ongedeerd verlaten. Het vier motorige vliegtuig is verloren gegaan. Propaganda. Tryboena Loedoe, het or gaan van de Poolse communistische partij, heeft felle critiek geoefend op de rooms-katholieke kerk en op kardi naal Wyszynski, de aartsbisschop van Warschau en primaat van Polen. Het blad schrift, dat in talrijke kerken de geestelijken vanaf de preekstoel en bij het afnemen van de biecht propaganda voeren tegen geboorteregeling. Voorts zouden zij in de biechtstoel diefstallen van staatseigendom mild beoordelen. Voorschrift. Volgens kranten in Teheran heeft een ziekenhuis in de Perzische hoofdstad maandag geweigerd een ern stig zieke vrouw op te nemen, omdat zij met een taxi naar het ziekenhuis was gekomen en niet met een ziekenauto, zoals de voorschriften eisen. De vrouw stierf op de stoep van het ziekenhuis in de armen van een politie-agent die het ministerie van Gezondheid van het ge beurde op de hoogte bracht. Er wordt een officieel onderzoek ingesteld. Nietig. Het hof van beroep van de Ameri kaanse staat Texas heeft de veroorde ling van een neger tot 99 jaar gevange nisstraf wegens aanranding van een blanke vrouw nietig verklaard, omdat er bij de samenstelling van de jury voor het proces geen rekening mee was ge houden dat de helft van de bevolking in het betrokken district uit negers be staat. Geschoren. Amerikaanse legerautoritei- ten en Zuidkoreaanse functionarissen stellen een onderzoek in naar klachten van twee Koreaanse prostituees dat hun hoofd kaal werd geschoren op bevel van het leger. Een Amerikaanse com pagniescommandant zou daartoe op dracht hebben gegeven omdat hij de prostituees ervan wilde weerhouden op het terrein van zijn compagnie te ko men. Vliegende schotels. De inwoners 1 van Pniew in het district van de Poolse stad Poznan hebben omstreeks midder nacht op oudejaarsavond vliegende schotels waargenomen. Het verschijn sel duurde in totaal zeven minuten, al dus de berichten, die in Oost-Europa op dit gebied over het algemeen vrij schaars zijn. Het Warschause avond blad „Kurier Polski", dat er mee voor de dag is gekomen, verondersteld dat de waarnemingen het resultaat zijn geweest van een al te bundige oude- jaarsviering. Dronken. De Poolse politie heeft de over wegwachter die verantwoordelijk ge steld wordt voor de botsing van donder dagochtend tussen een bus en een trein gearresteerd. De man had na het onge luk waarbij zestien mensen om het le ven kwamen en 32 anderen gewond raakten, de benen genomen. Volgens radio-Warschau zou de wachter dronken zijn geweest.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3