Sportfondsenbad in Haarlem bestaat een kwart eeuw Mode i GRANT ct* li School in Parkwijk te Haarlem gaat bijna half miljoen kosten In memoriam J. Swaalf Het zijn er 3! Nieuwe sporthal voor C.I.O.S. Stijging van het aanbod van arbeidskrachten in Bollenstreek Sedert de opening werd het bad door 6,5 miljoen mensen bezocht Matrozen namen in Brussel auto weg Plan voor aanleg van een 50 m-buitenbad ATAX-TAXI Verzending van zeepost VRIJDAG 8 JANUARI I960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT AMERICAN MET PRACHTIGE HAVEN PLAATJES Haarlemse rechtbank O nderwijsv oor stellen in de raad 1.2.3.4.8 Burgerlijke Stand van Haarlem 5 Op 19 januari zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat het Sportfondsenbad aan het Frederikspark in Haarlem door de toenmalige loco-burgemeester van Haarlem mr. J. A. Gerritsz officieel werd geopend. Ter gelegenheid van dit feit zal de Raad van Beheer van de n.v. Sportfondsenbad-Haarlem die dag van 's middags vier tot vijf uur een receptie houden in café-restaurant Brink- mann aan de Grote .Markt. Tevens vieren de heren A. J. Braam (thans voor zitter), mr. J. A. C. Bierenbroodspot en J. F. Saarloos hun zilveren jubileum als lid van het bestuur. De betekenis van het Sportfondsenbad voor de water beschaving in Haarlem en naaste omgeving komt het duidelijkst tot uitdrukking in de bezoekcijfers der afgelopen jaren. In net eerste jaar na de opening bezoch ten 177.700 personen de zweminrichting. In 1959 passeerden 369.730 bezoekers de tourniquets. Totaal heeft het Haarlemse Sportfondsenbad tijdens zijn bestaan rond zeseneenhalf miljoen baden verstrekt. Advertentie 20 stuks 90 Respectievelijk een jaar en vier Nu vele plaatsen van ons land een Sport fondsenbad rijk zijn, waarin dagelijks hon derden mensen zich komen verfrissen, kan de buitenstaander zich nauwelijks voor stellen hoeveel moeizame arbeid verzet en hoeveel pessimisme overwonnen moes ten worden voordat de bouw van Neder lands eerste Sportfondsenbad kon begin nen. Reeds in het begin van de jaren twin tig liep de toenmalige Amsterdamse stu dent in de rechten en later de geestelijke vader van de Sportfonésengedachte, J. A. C. Bierenbroodspot met plannen rond iets te doen tegen het nijpende tekort aan zwembaden in de hoofdstad. Als lid van de Amsterdamse zwemclub „Het IJ" oefende hij eens per week in het Zuider- bad, een van de twee overdekte zwemba den die Amsterdam in die dagen bezat. Klokslag tien uur op de trainingsavonden moesten de zwemmers het water uit om dat het bad leeg liep voor de wekelijkse waterverversing. De zwembaddirecteur was daarin even stipt als onverbiddelijk. Zelfs een belangrijke internationale wa- terpolowedstrijd tussen Amsterdam en Stockholm, die onder meer door de Zweed se gezant en burgemeester De Vlugt van Amsterdam werd bijgewoond, kon hem niet van dit standpunt afbrengen." En daarom kon het gebeuren," zo weet mr. Bierenbroodspot, zich nog levendig te herinneren, „dat de wedstrijd voortijdig gestaakt moest worden bij gebrek aan wa ter. Dat deed voor ons de deur dicht We stapten naar het gemeentebestuur om eens te gaan praten over de bouw van een nieuwe overdekte. Drie maanden later was het plan klaar. De bouwkosten wer den geraamd op 1,2 miljoen gulden, een bedrag dat ons het hart in de schoenen deed zinken. De uitvoering van een later gewijzigd plan zou de kosten tot zes ton verlagen". Er werd een n.v. Zwembad opgericht maar het bedrag van de uitgegeven aan delen en obligaties reikte niet verder dan 25.000. Toen werd besloten de aandelen uit te geven in de vorm van een spaarkas, waarna in 1923 de n.v. De Sportfondsen startte met een kapitaal van 400, bijeen gebracht door twintig geplaatste aandelen van twintig gulden. En van deze som ging nog 360 naar de notaris en de drukker. In 1926 trad de Rijksverzekeringsbank op als redder in de nood door de jonge n.v. 50.000 te lenen waarbij de gemeente Am sterdam zich garant stelde voor de rente en aflossing. In 1927 werd in Amsterdam- Oost een begin gemaakt met de bouw van het eerste Sportfondsenbad, dat twee jaar later zijn feestelijke opening beleefde. Reeds het eerste jaar van zijn bestaan sloot dit bad af met een positieve exploi tatierekening. Haarlem aan bod Successievelijk verrezen Sportfondsen- baden in twintig plaatsen in Nederland, waaronder Haarlem. In de Spaarnestad had zich indertijd het comité-Schmidt ge vormd, genoemd naar de bekende zwem- propagandist de heer Joh. M. Schmidt om de bouw van een nieuw overdekt zwembad te verwezenlijken. Verder maakten van het comité deel uit dokter W. E. Merens en mr. W. G. J. Veenhoven. Het bestuur van De Sportfondsen, waarvan de heer M. Mauritz toen de eerste voorzitter was en het comité Schmidt besloten samen te wer ken om in Haarlem tot de bouw van een Sportfondsenbad te geraken. Als plaats werd gekozen de grond van het vroegere Brongebouw in het Frederikspark. In 1929 werd de spaaractie begonnen. In 1932 hechtte de Haarlemse gemeenteraad zijn goedkeuring aan het bouwplan en stelde de raad zich garant voor de lening van f 300.000 die voor de bouw van het Sport fondsenbad nodig was. Na de opening van de zweminrichting in 1935 braken er voor de directie in de crisisjaren moeilijke tij den aan. Een gelukkige omstandigheid na de bezettingsjaren was echter de verheu gend groeiende belangstelling van de over heid voor het baden en zwemmen. Deze verandering van inzicht kwam onder meer tot uiting in het opnemen van het zwem men als verplicht leervak bij het lager on derwijs. Thans heeft het schoolzwemmen overal een zeer grote vlucht genomen. Duizenden kinderen worden daardoor ver trouwd gemaakt met het water. Het ver- drinkingscijfer van 1300 per jaar van voor de oorlog is dank zij het schoolzwemmen thans ondanks de groei van de bevolking tot beneden de 300 gedaald. Nieuwe uitbreidingsplannen Het bestuur van de Sportfondsenbaden is voortdurend op zoek naar betere exploi tatiemogelijkheden. Overdekte inrichtin gen worden steeds meer verbouwd tot com binatiebaden met een overdekte zwem- zaal en een openluchtbassin. Het Sport fondsenbad in Haarlem met zijn unieke serre-inrichting is met zijn bassin van 33 1/3 meter het grootste overdekte zwem bad van ons land. Reeds in september jl. heeft het bestuur van het Haarlemse Sportfondsenbad bij B. en W. van Haarlem een plan ingediend voor de uitbreiding van dit overdekte bad tot combinatiebad. De kosten hiervan, die geraamd worden op rond 100.000 komen volledig voor rekening van de Sportfond sen. Tot nu toe heeft men echter taal noch teken van het Haarlemse gemeentebe stuur over dit plan vernomen. Het plan voorziet in de bouw van een openluchtbassin van vijftig meter, gren zend aan de zuidzijde van het huidige ter ras. Tussen het terras en het buitenbad is een tribune gedacht met treden van twee meter breed welke tevens voor het zonnebaden kan worden gebruikt. Het bui tenbad zou bovendien uitstekend geschikt zijn voor het houden van zwem- en water- polowedstrijden. „Dit alles behoeft de gemeente Haar lem geen cent te kosten. De benodigde grond hebben wij ter beschikking en het buitenbad zal vooral in de zomer grote aantallen bezoekers trekken. Het buiten bad zou wanneer wij de toestemming om te bouwen krijgen nog voor deze zomer gebruikt kunnen worden. Maar B. en W. van Haarlem reageren niet het minst. Het is voor ons allemaal wel heel vreemd en teleurstellend," aldus mr. Bierenbroods pot. Het Sportfondsenbestuur heeft voor het Haarlemse bad nog meer uitbreidingsplan nen. Zo staat op het programma de aan leg van een bad voor poliopatiënten en spastici dat tot een temperatuur van 33 graden kan worden verwarmd alsmede Naar aanleiding ran het gisteren in ons blad gemelde overlijden van de steenhouwer Jos C. Swaalf, schrijft de beeldhouwer Mari Andriessen ons: In de ouderdom van 82 jaar overleed, op 6 januari, de heer Jos C. Swaalf of, zoals de oude Haarlemmers hem gekend hebben: Sjef Swaalf. Met hem is een der laatste steen houwers van de cude stempel heenge gaan. Een man die het vak op de ouder wetse manier geleerd had en het dan ook grondig verstond. Sjef Swaalf was een geboren Bossenaar en van de Bra banders had hij nog de gulle lach, zin voor gezelligheid en het vermogen sap pig en humoristisch te vertellen. Dat de steenhouwerij, die hij met hard werken opgebouwa heeft en die door zijn beide zoons zo energiek wordt voort gezet, zo'n bloeiend bedrijf is geworden, moet hem op zijn oude dag een grote satisfactie gegeven hebben. Ik bewaar aan Sjef Swaalf de harte lijkste herinneringen. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 5 jan.: C. van der Mijevan den Boogaard; 6 jan.: H. H. M. Cortenvan Berkel, H. M. Wildschut van der Putten, M. F. MachgielsenDevies; 7 jan.: A. M. van der Bent—Weyland, G. BakkerKras, T. Broekhofvan der Lin den (2 zns), H. M. MeijerWeijers. BEVALLEN van een dochter: 6 jan.: R. J. StumpeTobben; 7 jan.: E. J. Diele- mansKamstra. OVERLEDEN: 5 jan.: J. Schipper, 71 j., Gasthuisvest. A. Noorda, 64 j., Molukken- slraat. 6 jan.: J. W. Hansen, 75 j.. Lange Herenvest. W. J. Kaatman, 68 j., Spaanse- vaartstraat. W. Kok, 54 j., Hazepaterslaan. M. Smallegange, 84 j., Zijlweg. B. C. Kriek. 79 j., Badelochstraat. GEHUWD: 7 jan.: G. van Blanken en E. van der Pol. J. Zonneveld en E. Schreuder. T. I. Szécsényi en W. J. Smal. D. Wegge- laar en S. Groot. N. M. Meijer en W. Hoen derdos. een instructiebad voor het schoolzwem men. Deze baden zouden komen op de plaats van de huidige fietsenstalling dus op de begane grond. De fietsenstalling zou dan verhuizen naar de westzijde van het gebouw. Zoals de hierbij afgedrukte plattegrond tekening laat zien zou door de verwezen lijking van de geprojecteerde uitbreiding een aantrekkelijk geheel met het huidige complex ontstaan. Het deel van het Fre derikspark aan de zuidzijde is als „park" van ondergeschikte betekenis. Mede met het oog op het beschikbaar komen van meer vrije tijd in de naaste toekomst zou de aanwezigheid van een openluchtbad het zwemmen sterk stimuleren. Al met al is het wachten dus op de toestemming van B. en W. van Haarlem. Grondkosten zijn aan de nieuwbouw niet verbonden, want de gemeente heeft indertijd de grond voor het te bouwen Sportfondsenbad met het bijbehorende aangrenzende terrein voor de symbolische prijs van één gulden aan de Sportfondsen in erfpacht gegeven. Het Sportfondsenbad in Haarlem heeft tot nu toe drie directeuren gekend. Van 1935 tot 1940 was mevrouw Schmidt-Müs- ler directrice. Zij werd opgevolgd door haar echtgenoot de heer Joh. M. Schmidt die zich tot 1949 met de directie belastte. In 1949 droeg de heer Schmidt de leiding over aan de huidige directeur de heer N. H. Slinger, die in 1956 tevens werd be noemd tot directeur van het Sportfondsen bad in Zaandam. Het bestuur van het Haarlemse Sport fondsenbad bestaat thans uit de heren A. J. Braam (voorzitter), J. F. Saarberg, mr. J. G. Bettink, mr. J. A. C. Bieren broodspot, D. Heymans en H. E. W. de Vries. Deze plattegrond van het Sportfond senbad. (het gearceerde gedeelte) en het geprojecteerde 50 meter-buitenbad met tribune annez zonnebadterrassen toont hoe goed het gehele complex als recreatiemogelijkheid gesitueerd is in het Frederikspark en omgeving. Woensdagmorgen heeft de heer F. G. B. Maas, directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Lisse, een toelichting ge geven op de werkloosheidscijfers waarbij enige interessante punten naar voren kwamen. In vergelijking met vorige maand is er enige stijging van het aan bod door eindiging van het seizoenwerk zaamheden in de bloembollenbedrijven, de tuinderij, visserij en het transportwe zen. Verschillende bloembollenbedrijven trachten echter hun mensen zo lang moge lijk aan het werk te houden. De cijfers van vraag en aanbod zien er in het gewest als volgt uit: maand decem ber 1959: metaalnijverheid aanbod 12, vraag 86; bouwnijverheid 31-62; andere takken van industrie 9-67; land- en tuin bouw 341-26; visserij 183-0; hotelperso neel 17-0; verkeer 34-4; handel en kantoor 20-6; losse arbeiders e.d. 43-17; totaal ge- schikten 690-268; minder geschikten 76-0 zodat de totale geregistreerde arbeidsre serve 766 bedraagt. Voor positieverbetering -waren inge schreven 72 personen. In het rayon Kat wijk is een aanbod van 182 vissers op de 1550 mensen die de bemanning van de Katwijkse visserijvloot uitmaken. De be manning van deze vloot is ongeveer 5,5 percent van de afhankelijke beroepsbe volking. Het is ook interessant de maanden december van de jaren 1957-1958 en 1959 te vergelijken: 1957 1313, vraag 93; 1958: 1241-100; 1959: 766-268. Hieruit blijkt, dat het aanbod in dec. '57 bijna tweemaal zo veel was als in dec. 1959, voor wat be treft de mannen. Voor de vrouwen gelden de volgende cijfers: dec. '58: 107-105; dec. 1959: 67-164. Bij de vrouwen dus ook een stijging van het aanbod dat voornamelijk wordt veroorzaakt door het hotelwezen, confectienaaisters en vermindering van de schuurwerkzaamheden in het bollenbe- drijf. In deze maand zal wel weer een op leving komen door de voorjaarspakkerij in de bloembollenbedrijven. Beschouwen we in de voornaamste categorieën het aanbod over de maanden december van 1957 t/m 1959 dan geven deze cijfers ons geen reden tot pessimisme: 1957 1958 1959 414 458 281 329 288 II" 112 91 36 maanden gevangenisstraf geëist Twee Amsterdamse matrozen, broers van 23 en 18 jaar, hebben gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht gestaan, omdat zij op 3 december in Brussel een auto zouden hebben gestolen. Tegen de oudste verdachte eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, een jaar gevangenisstraf met af trek en tegen zijn broer vier maanden met aftrek. Verdachten gingen naar Antwerpen om een schip te zoeken. Dit lukte niet en het geld raakte op. In Brussel kregen zij op het consulaat geld om buiten de stad te komen. Zij zagen op een boulevard een auto staan en namen deze weg. Ze gingen klan- destien de grens over richting Amster dam. In Haarlemmermeer was de benzi ne op en vielen de broers in slaap. Hier hield de politie hen aan. De Belgische eigenaar moest naar Hoofddorp komen om zijn auto op te halen. De oudste ver dachte zei dat het de bedoeling was de wagen in Amsterdam neer te zetten. In te genstelling tot zijn broer is hij reeds eer der veroordeeld. De raadsman, mr. J. Jansonius, zei dat de oudste verdachte de auto heeft wegge nomen, maar niet om deze zich blijvend toe te eigenen. Zijn jongere broer be schouwde hij niet als medeplichtig aan het wegnemen van de auto, maar als pas sagier. Voor de oudste rratroos bepleitte de raadsman clementie, voor de jongste een voorwaardelijke straf. Met auto tegen steiger Op 11 mei reed een 49-jarige boeken verkoopster uit Loenen aan de Vecht met haar auto in de Zijlstraat in Haarlem ach teruit tegen een stalen steiger. Deze was tegen het postkantoor opgericht en op vijf meter hoogte stond er een man op te werken. Door de schok van de botsing viel de man bijna, maar hij kon zich nog net vastgrijpen. De boekenverkoopster reed weg. De portier van het postkantoor nam echter het autonummer op. Zij kreeg een schikkingsvoorstel van 10, maar bij verstek veroordeelde de kan tonrechter haar tot f 40 of acht dagen. Hiervan kwam zij in beroep bij de recht bank, omdat zij zich niet schuldig achtte. Zij vertelde dat zij meende tegen het trot toir opgereden te zijn. De officier van Justitie eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraken op 21 januari om half tien. In A.W. zijn in '58-'59 te werk gesteld ongeveer 350 man (Phoenix, het Lange- veld, het Zuid-Hollandse landschap) In de beschuttende werkplaats te Sassenheim werden geplaatst in 1959-129 man en in die te Katwijk 44. De dependance in de Kerk- laan te Sassenheim is gereed zodat in Sas senheim meer mensen geplaatst kunnen worden. Het gewestelijk arbeidsbureau re gistreerde in 1959 aan inschrijving mannen 4473 en aan vrouwen 833; hiervan werden geplaatst 2635 mannen en 685 vrouwen. De emigratie uit de Bollenstreek blijft vrijwel constant: 1955-101; '56-96; '57-90; '58-77 en in '59-80; deze getallen betreffen alle secto ren. De emigratieavonden door het G.A.B. gehouden, werden druk bezocht. In het gewest worden per jaar ongeveer 200-250 werkvergunningen voor vreemdelingen afgegeven. Beroepskeuze advies werd verstrekt aan 150 mannen en 50 vrouwen. In behandeling werden genomen 100 ont slagvergunningen door werkgevers en 90 door werknemers. Ongeveer 60 percent daarvan werd verleend. Uit de volgende cijfers over aangevraag de ontslagvergunningen is het conjunc tuurverloop te constateren. Aangevraagd door werkgevers in 1956-35; '57-35; '58- 135; '59-100. Door werknemers aange vraagd '56-100; '57-85; '58-50; '59-90. Wanneer we het gemiddelde werkloos heidscijfer van resp. maanden januari t.m. december een gemiddeld werkloos heidscijfer van resp. 1280-1150-850-720-330- 210-120-125-170-175-350-1100, terwijl er in de maand december 1959 een aanbod was van 766, een cijfer dat aanmerkelijk la ger ligt dan het gemiddelde. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om voor het bouwen van een 14-klassig schoolgebouw aan de De Bazellaan in het uitbreidingsplan „Park wijk" een bedrag van 447.300 beschik baar te stellen. Omdat het noodzakelijk is per 1 september 1960 over de lokalen te beschikken hebben B. en W. gezocht naar een arbeidsbesparende bouwwijze. Op grond van de resultaten, die in andere ge meenten zijn bereikt, hebben B. en W. thans gegronde hoop, dat het nu beschik bare bouwplan in zes maanden kan wor den gerealiseerd. Voorts vragen B. en W. de raad een be drag van in totaal 9.446 voor het aan schaffen van leer- en hulpmiddelen en meubilair en het vergroten van de rijwiel berging van de r.-k. school aan de Ri chard Holkade 5. De leermiddelen en medische en tech nische hulpmiddelen ten behoeve van de school voor slechthorende kinderen aan de Sophiastraat 2 D gaan verder 8000 kos ten en voor het spel- en ontwikkelingsma teriaal voor de dependence van de J. M. Telderskleuterschool aan het Van Zegge- lenplein zal 1920 uitgetrokken dienen te worden. Vervolgens vragen B. en W. de raad een bedrag van 2610.- voor het inrichten van een handenarbeidlokaal in de Kennemer Streekschool. Verder verzoeken B. en W. de raad om aan de Stichting „Jong Haar lemVooruit!" een krediet beschikbaar te stellen van 3000- voor de inrichting van bureauruimte. Dfe voordracht ter benoeming van twee Advertentie Drie bijzonder interessante tijdschrif ten uit het dynamische Rotterdam: P.M., het beste uit POPULAR MECHANICS, een nieuw Nederlands maand blad met 128 pagina's boeiende lektuur. DOE HET ZELF, het bekende tijdschrift voor praktische mensen. Ditmaal o.a. met 10 pagina's beschrijving van een vierpersoons caravan. SPREEKUUR THUIS, het voorlichtingsblad van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, van belang voor iedereen, die gezond wil zijn en blijven. De januarinummers zijn overal ver krijgbaar bij kiosken, boek- en tijd- schriftenhandel. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Alchiba" 10 jan. en ss „Amazon" 14 jan.; Australië: ms „Oostkerk" 12 jan. en ss „Bendigo" 13 jan. en ms „Queensland Star" 14 jan.; Brazilië: ss „Alchiba" 10 jan. en ss „Ama zon" 14 jan.; Canada: ss „American Hun- ter" 10 jan en ins „Westerdam" 14 jan.; Chili via New York 14 jan.; Indonesië: ss „Agapenor" 11 jan.- Ned. Antillen: ms „Charis" 10 jan. en ms „Prins der Neder landen" 12 jan.; Ned. Nieuw Guinea: ss „Peleus" 11 jan. en ms ..Borneo" 14 jan.; Suriname: ms „Solon" 13 jan.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W Afrika: ms „Stirling Castle" 10 jan.; Brits Oost-Afrika: ss „Yalou" 11 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. onderwijzers(essen) aan de Th. M. Kete- laarschool voor mulo luidt: eerste voor dracht: 1. mevrouw H. van der Lijn-Bronk- horst te Velsen; 2. de heer J. W. J. van der Lijn te Velsen en 3. de heer A. A. Bodar te Amsterdam; tweede voordracht: 1. de heer J. W. J. van der Lijn te Velsen; 2. mevrouw H. van der Lijn-Bronkhorst te Velsen en 3. de heer A. A. Bodar te Am sterdam. Voorts stellen B. en W. de raad voor om ontslag te verlenen aan mevrouw H. Smitz-den Hartog als hoofdleidster aan de Beatrixschool en ten slotte is er een verzoek van de heer dr. G. G. Baartman bij B. en W. binnengekomen om ontslag als leraar aan het Coornhertlyceum. (Shows, snufjes en alles wat /erder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Vroeger was katoen een stof, die alleen voor een gewoon alledaags jurkje gebruikt werd, maar tegenwoordig is dit materiaal dank zijn finishes en prachtige imprimé's gepromoveerd tot echte haute couture stof. We konden ons overtuigen van de uitge breide toepassingsmogelijkheden tijdens een show, die in het Carlton gehouden werd. Er werd ons een indruk gegeven hoe de nieuwe stoffen, die door de Neder landse katoenindustrie vervaardigd wor den, tot de meest uiteenlopende modellen verwerkt kunnen worden. 18 vaderlandse katoenfabrikanten heb ben hun nouveauté's voor het komende seizoen aan Dick Holthaus voorgelegd die bij het ontwerpen niet zozeer rekening hield met een bepaalde stijl, maar het meer zocht in de juiste verwerking van de dessins en weefsels. Voor het meren deel is hij daar goed in geslaagd en het is verrassend te zien tot welke resultaten hij is gekomen met een in zich zo simpele stof. Hoewel, simpel zijn de filmbedrukte jackard stoffen en de uni-weefsels met glanzende finishes zeker niet Ook de uni kwaliteit met linnen effect en de geweven streepjes met ingeweven clips (een soort nopje, wat er bovenop ligt) maken aan spraak op een meer eervolle benaming dan een „gewoon katoentje". De z.g. Jugend stil, die rond de eeuwwisseling zo'n op gang maakte leeft weer op in de dessine ring. Ze wordt gekenmerkt door gesti leerde bloemmotieven in een zwarte om lijning en andere uitvloeiende en kron kelende motieven. Deze decoratieve lijnen en geaccen tueerde contouren vinden we ook in het latere werk van Van Gogh, Lautrec en Gauguin terug. Katoenen stoffen met re liëf effect of een levendige vlam in dunne kwaliteit, maar ook in de meer zwaarde re dobby weefsels laten zich niet alleen tot japonnen, maar ook tot deux-pièces en mantels verwerken. Het is heerlijk, dat al die weefsels, of het nu een ajour, structuur of uni-weefsel met ruit-effect is, „mini-iron" zijn, zoals we al gewend waren van de coton satin. Een meer veredelde vorm van dit laatste is een satin chiné met ingeweven streep, die iets zwaarder valt. Naast de mooie en kunst zinnige filmdrukken, zagen we ook glan zende dobby-weefsels voor cocktailjapon nen. Veel van de streepdessins vonden een pracht verwerking als blazer (effen afge biesd en met koperen knopen) op een ef fen poplin rok. Het hartveroverende gentleroy kwam zo wel in de ivoorkleurige mantel met paarlemoeren knopen als in een bedrukte mantel met leer afgebiesd bijzonder tot haar recht. We mogen trots zijn op deze presenta tie van de Nederlandse katoenindustrie, die getoond heeft ook oog te hebben voor de artistieke waarde van haar stoffen. Katy Een tekening van de gevel van de sporthal, die waarschijnlijk binnen niet ai te lange tijd op het terrein van het CIOS in Overveen zal verrijzen. Zoals wij gisteren reeds mededeelden krijgt de door het Rotterdamse architectenbureau van ir. F. C. de Weger ontworpen gebouwencomplex een afmeting van vijftien bij dertien meter. De uitbreiding, waaraan men nog deze zomer wil beginnen en die, naar men hoopt, in de loop van het volgend jaar gereed zal zv'n, beuat voorts nog een complex, bestaande uit een fietsenbergplaats, waarboven een aantal les lokalen en een recreatiezaal komen. Het gehele project wordt uitgevoerd onder supervisie van de afdeling nieuwbouw van de Rijksgebouwendienst. De openbare aanbesteding van het complex is binnenkort te verwachten. Bloemistarbeiders Vissers Losse arbeiders

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5