Herstellingsoord „Unicum" verhuist van Heemstede naar Houten Heemsteedse raad nog niet klaar met begrotingsbehandeling Agenda voor Haarlem en de IJmond Salarisverhoging voor wethouders 6 Enquête onder bejaarden gaat door Velsett'IJmuiden Beverwijk Autootje van bloemist was gevaar op de weg Ondanks f2600 herstel kosten Damclub Zandvoort kampioen tweede klasse Automobilist viel in slaap De verhoging van de steun B. en W. antwoorden op vragen van raadsleden Viering 5e mei in Bloemendaal Comité samengesteld Kerstboomverbrandingen hadden veel bekijks N ieuw jaarsbijeenkomst Haarlemse leerkrachten 11 aardering voor werk van schoolartsen Over'eed gewonde door onvoldoende behandeling? V erzoeningsdiner Centraal Bureau voor levensmiddelenbedrijf Toekomstfantasie van Utrechts burgemeester Zoon liet zijn vader bestelen UIT STAD EN STREEK VRIJDAG 8 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tegen de verwachting in is de ge meenteraad van Heemstede donderdag niet gereedgekomen met de behandeling van de ontwerp-gemeentebegroting voor dit jaar. Nadat de raad 's morgens om half tien met de algemene beschou wingen was begonnen, werd hier 's avonds om zes uur een punt achter gezet. Op voorstel van de heer Z e g - waart (K.V.P.) werd de hoofdstuks- gewijze behandeling verschoven naar de vergadering van 28 januari, 's middags om twee uur. De antwoorden van B. èn W. op de beschouwingen van de fractie voorzitters waren beknopt, maar met de duplieken ging een lange tijd heen. Op Stadsschouwburg: .Vandaag 20 uur: Toneelgroep Theater met „De zomer van de zeventiende pop". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Geef mij maar een miljoen", alle leef tijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Schin- derhannes", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zater dag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14. 19 en 21.15 uur. dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en donderdag 14. 19 en 21.15 uur: ..Operatie Petticoat". 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en zaterdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: ..Room at the top", 18 j. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Vrouwen verdwijnen". 18 j. Donderdag 14 en 20 uur: „The king and I". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur en zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Joseph Schmidt", alle leeftijden. Zaterdag en woensdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: ..We zien ze rennen", alle leeftijden. Maandag tot en met woensdag 20.15 uur: Interrupted Melody", alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „Van het westelijk front geen nieuws". 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en zater dag 14. 19 en 21.15 uur. zondag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: ..Babette od het oorlogsoad", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Wen die Gbtter lieben". alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zatprdag 14.30. 19 en 21.15 uur en zondag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur: ..Fort Bowie". 14 iaar. Maandag tot en met donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „In de riolen van een wereld stad", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15. 19 en 2115 uur. zondag 14. 16 15. 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15. 19 en 21.15 uur: ..Ofeu Negro", 14 jaar. Zondag 11 uur: ..La Tra- viata", 14 jaar. Theater Monooole (Zandvoort!: Vandaag tot en met zondag 20 uur: .Onstand der gladiatoren". 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „Alleen op de wereld", alle leeftijden Maandag tot en met woensdag 20 uur: ..De glorie van het moederschap". 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 791 Tot 18 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien donderdag van 19 tot 21.30 uur) en zondags van 13 tot 16 uur: Expositie „Kerkbouw nu". Frans Halsmuseum: Tot 11 januari da gelijks van 10 tot 15 en zondag van 13 tot 15 uur: Expositie ..Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels" „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Exoositie van tekeningen van Anje Ziilstra. Kunstzaal „Oud Ambacht" (Omvals- poort): Tot 11 januari dagelijks van 11 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur: Ex positie van werk van Chris van Voorst. Museum ..Het Huis Van ï.ooy" (Kamoer- laan): tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zondags 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellistenkring Vrijdag 8 januari Rex, 20 uur: „Portefino, paradijs der liefde". Thalia, 20 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter?" Cultureel Centrum, 20 uur: Fotokring Velsen en nationale vogelshow. Raadhuis, 11—12 uur: Spreekuur wet houder van tinanciën. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Zaterdag 9 januari Rex. 20 uur: „Portefino. paradijs der liefde" Thalia, 19 en 21.15 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter?" Cultureel Centrum, nationale vogelshow. Abelenstraat. 20 uur: Nieuwjaarsbijeen komst Martinitoren. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Vrijdag 8 januari Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De fatale brug". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hunde wollt Ihr ewig Leben". Kennemer Theater, 9.3011.30 en 1823 uur: Hoogovenschaaktoernooi. W.B. Theater, 20 uur: „Tel tot vijf en sterf". Zaterdag 9 januari Bioscopen: als vrijdag. Kennemer Theater, 9.3011.30 en 13.30- 18.30 uur: Hoogovenschaaktoernooi. HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag en 'ondae 20 uur: „Kat op een heet zinken dak": zondag 14.30 uur: ..Schots rn scheef" allerlei principiële en praktische punten gingen de woordvoerders dieper in. Tot slot kwamen enkele voorstellen in stem ming met een sterk verdeelde uitslag. Wethouder Corver kwam na de algeme ne beschouwingen allereerst voor het ant woord aan bod. Naar zijn oordeel zal het wel de bedoeling blijven de nieuwe finan- iële verhouding rijk-gemeenten met terug werkende kracht van 1 januari 1959 af te doen ingaan. Zolang de financiële positie niet is verbeterd, kan van verbetering der gemeentelijke gebouwen nauwelijks spra ke zijn. Een verhoging van de gemeente lijke belastingen zou geen oplossing be tekend hebben voor het totstandkomen van kapitaalswerken als de aanleg van het nieuwe zwembad. Met deze verhoging zou trouwens een deel van de inwoners on redelijk zwaar worden belast. De wethouder achtte de culturele vor ming van de jeugd allereerst een taak van de ouders. Onjuist vond hij het te stellen dat de kunstkring onvoldoende zou open staan voor mensen met betrekkelijk kleine inkomens. De contributie van de kunst kring is namelijk laag en er zijn vele gra tis bijeenkomsten. Gezien de financiën zag de heer Corver momenteel nog geen drin gende reden voor de vernieuwing van de Voorwegschool. Een speciale commissie voor de subsidies achtte hij niet wenselijk: deze zaak is bij de raadscommissie voor de financiën in goede handen. Somber feluid Wethouder Van Lent toonde zich somber gestemd over het aantal in dit en volgend jaar te bouwen woningwetwonin gen. Voor dit jaar zal dit aantal vermoe delijk beneden de veertig blijven. Zo gauw mogelijk zal een architect opdracht wor den verleend tot het ontwerpen van een bouwplan. Na de oorlog is de woningvoor raad met duizend gestegen. Ten aanzien van de woningbouw zullen B. en W'. zo attent mogelijk blijven. Wat de toekomst van de gemeentelijke bedrijven betreft zei de wethouder Van Wijk dat naar concentratie hiervan wordt gestreefd. B en W. beogen een goe de salariëring van het gemeenteperso- neel. maar stellen zich van premiebelo ning niet te veel voor. Als de nieuwe finan ciële verhouding er is. zullen de gezins- en winkeltarieven van de bedrijven onder de loep worden genomen. Echter zullen gro te investeringen nodig zijn, want de net ten zijn bijna niet meer toereikend. Mr. Van Wijk voelde niets voor een gemeente lijk bejaardencentrum. Ferst moet het particulier initiatief een kans krijgen, ook in de kring van mensen die zich niet bij een confessie laten indelen. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard. liet uitkomen dat de financiële positie het college in zijn be leid allerlei benrrklngen cnlcst De voor zitter toonde zich een voorstander van een grotere eenheid bij de kerkelijke herden king van de gevallenen op 4 mei. Van hem zal in deze een initiatief uitgaan. Een gro ter contact tussen de inwoners vond de voorzitter wenselijk. De raadsleden zou den ook soms meer belangstelling moeten tonen voor openbare gebeurtenissen. Het overleg met Haarlem en Bloemen- daal over huisvestingsproblemen is niet noemenswaard. De gemeente Heemstede is echter in ruime mate tot overleg be reid. aldus de burgemeester, die hierover contact met zijn collega's zal r pnemen. Mr. Van Rappard deelde mee dat de plannen voor het nieuwe zwembad met voortvarendheid worden uitgewerkt. Hij had de hoop dat dit bad er spoedig zal ko men. In de februari-vergadering zal ver moedelijk over de eventuele bebouwing van „Overbosch" gesproken kunnen wor den. Aan een verbreding en verbetering van de Lanckhorstlaan ten behoeve van een goede doorlaat voor het verkeer wordt gedacht. Paal en perk zal worden gesteld aan de fietsenoverlast bij het station. Van jeugdcriminaliteit en ergerlijk drankmisbruik is geen sprake „Wel pro beren opgeschoten lummels soms de rust te verstoren" Medegedeeld werd nog dat in maart een bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal worden gehouden. Ruim subsidiebeleid De heer Verkouw (Arb) noemde zich voorstander van een ruim subsidie beleid. Voor een zinvolle viering van de bevrijdingsdag sprak de heer Zeg- waart (K.V.P.) zich uit Deze spreker toonde waardering voor de ambtenaren, „die echter niet in de gemeente moeten regeren". Ir. Kooymans 'Prot. Chr drong erop aan dat de bouwverenigingen zo veel mogelijk bij de bouw worden inge schakeld. Mevrouw Cohen - Kost er (Arb.) verdedigde een voorstel om alsnog een enquête onder de bejaarden in te stellen teneinde een inzicht te krijgen in hun huis vesting, verzorging en hulp. Dit voorstel werd mede ondertekend door de andere leden van de fractie der P.v.d.A. en door mevrouw Vriesendorp-De Clercq en mr. Rutgers (V.V.D.). B. en W. hadden deze enquête bij een vorige begro tingsbehandeling toegezegd, maar er was niets van gekomen. Tegen stemden de drie wethouders, ir. Kooymans, mr. Plies- ter (Prot.-Chr.), en de heren Verhoeven en Kemp (K.V.P.). Met vijftien tegen vijf stemmen werd een voorstel van de P.v.d.A.-fractie en de heren Zegwaart en Van der Linden (K.V.P.) verworpen, welk voorstel be oogde alleen bouwgrond te verkopen op voorwaarde dat de te bouwen huizen rechtstreeks of onmiddellijk ten goede ko men aan inwoners. De voorzitter raadde aanneming van dit voorstel af: het kreeg alleen de steun van de P.v.d.A. en de twee genoemde K.V.P.'ers. De stemmen staakten over een voorstel aan B. en W. om een nota over het sub sidiebeleid uit te brengen, om daarna zo nodig tot instelling van een subsidiecom missie over te gaan. Tegen waren de drie wethouders mevrouw Vriesendorp en de heren Brink (V.V.D.), Kemp. Zegwaart, Willemse. Van der Linden en Verhoeven (K.V.P.). In de volgende vergadering zal een voorstel aan de orde komen om de subsidie aan de buurt- en speeltuinvereni ging ..De Glio" te verhogen tot t 500.- en verder voor 1959 f 200.- extra subsidie te geven Dit voorstel is afkomstig van de heer Zegwaart en ie fractie der P.v.d.A Goedkeuring. B en W. van Haarlem st""*>n r)p raad voor om de balansen en ri*- '•<->r1ip«:- »»n winstrekeningen over '957 van de r.k woningbouwvereniging St Bavo-Oost goed te keuren Haarlemse rechtbank Een 44-jarige bloemist in Oegstgeest kocht twee jaar geleden een tweedehands autootje voor 850. Tot nu toe betaalde hij aan zijn garage f 2600 aan reparatie kosten. Op 6 mei werd hij in de Haarlem mermeer bekeurd omdat aan het autootje nogal wat mankeerde. Volgens het rapport was de wagen rijtechnisch niet in vol doende staat. Moeren van de vooras zaten los, schokbrekers waren afgebroken, de twee voorbanden waren glad afgesleten, de stuurinrichting en de remmen deugden niet De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, eiste donderdag bevestiging van het vonnis van de kantonrechter: zeven dagen hechtenis, boeten van 40 en 60 gulden, verbeurdverklaring van de kapotte onder delen en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. De officier van justitie ver weet verdachte gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel. Verdachte vertelde dat hij het wagentje heeft teruggekregen, nadat zijn garage het op het politiebureau heeft gerepareerd. De raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis zei het betreurenswaardig te vinden dat dergelijke vehikels mogen worden ver kocht. Juist mensen die er de minste er varing mee hebben, schaffen zich zo'n goedkoop ding aan. Zij hebben nog ver trouwen in deze handel, maar dit vertrou wen is vaak misplaatst De raadsman toon de de rechtbank een stapel rekeningen van de garage: bijna 2700. Verdachte meende ten onrechte dat hij zijn wagentje goed verzorgde. Hij wist niet dat het in zo'n ge vaarlijke toestand was. Pleiter was van mening dat de betrokken garagehouder ernstig heeft gefaald. Uit algemene maat schappelijke overwegingen al had verdach te er op moeten wijzen dat hij met een der gelijke auto een gevaar op de weg was. De raadsman bepleitte een voorwaardelijke straf zonder ontzegging van de rijbevoegd heid. Uitspraak 21 januari om half tien. De voor het tweede klasse kampioen schap van het district Kennemerland ge speelde beslissingswedstrijd tussen dam club Zandvoort en HDC III, resulteerde na spannende strijd in een verdiende 128 overwinning voor de Zandvoorters. Met deze zege heroverde Zandvoort tevens het eerste klasseschap, dat in 1958 verloren ging. De wedstrijd, gespeeld in het clublokaal van St Bavo (Heemstede) kenmerkte zich door een goed spelinzicht van beide ploe gen. Het enthousiasme waarmede het team van Zandvoort van het begin tot het einde speelde heeft de balans in zijn voordeel doen doorslaan. De gedetailleerde uitslag luidde: Zand voortHDC III, 1. O. v. DijkJ. J. Koren 0—2; 2. L. J. v. d. Werf-C. B. de Laat 2—0; 3. C. Drayer Jr.A. v. d. Geest 20; 4. A. HoekemaG. Valkema 20; 5. C. Drayer Sr.—-J. de Groot 1—1; 6. J. v. d. Werf—A. Buma 11; 7. J. SchuitenJ. v. Hou we ningen 02; 8. J. v. DijkJ. v. d. Wereld 20; 9. D. VerstegeC. Lenaarts 02; 10. J. OvaaM. Lodewijk 20. Totaal 128. Een 68-jarige schoenhandelaar uit Bus- sum, die donderdagmorgen om tien uur met zijn auto op de Schipholweg bij de Zomerweg in Haarlem reed, viel in slaap. De wagen zwaaide de weg over, botste eerst tegen een tegemoetkomende bestel auto en daarna tegen een ijzeren paal van een voorrangsbord en een stenen paal in de berm. Vervolgens viel de auto in een drie meter diepe kuil, draaide een slag om en belandde ten slotte in een sloot. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Een kraanwagen takelde de auto op en sleepte haar weg. Hoogleraar. De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft ds. C. van der Woude te Leeuwarden benoemd tot hoogleraar aan de theologische hogeschool te Kampen, in de vacature die is ontstaan door het overlijden van prof. dr. G. M. den Hertogh. De nieuwe hoogleraar, die in Kampen vaderlandse en algemene kerk geschiedenis alsmede kerkrecht zal doce ren, zal voordien aan de Vrije Universiteit promoveren tot doctor in de theologie. Het ziet er thans naar uit dat het her- stellings- en verplegingsoord voor invali den en chronische zieken „Unicum" nog dit jaar uit Heemstede zal vertrekken. Het bestuur van „Unicum heeft namelijk een huis in Houten (Utr.) aangekocht, waar het de verpleging van de patiënten wil voortzetten. Het herstellingsoord zal het landgoed „Kennemerduin" aan de Heren weg in Heemstede moeten verlaten, om dat dit landgoed bestemd is voor de bouw van een gereformeerd bejaardentehuis. Per 1 april zou het landgoed vrij moeten zijn. „Unicum" heeft sinds 1945 op het land goed „Kennemerduin" chronische zieken en invaliden verpleegd. Aanvankelijk wa ren het voornamelijk militaire oorlogs slachtoffers, die hier een goede verzor ging kregen. In 1957 heeft de gereformeer de stichting „Kennemerduin" het land goed aangekocht voor de bouw van een be jaardencentrum. „Unicum" had zelf on voldoende financiële middelen voor de aankoop beschikbaar. Het bestuur van „Unicum" heeft reeds lang uitgezien naar een mogelijkheid om elders de verpleging van de chronische zie ken en invaliden voort te zetten. De me dewerking van verscheidene makelaars werd ingeroepen. In verband met de be schikbare financiën konden weinig moge lijkheden worden aangegrepen. Het be stuur heeft nog het oog laten vallen op .Hertenduin" in het zuidelijk deel van Heemstede, dat al geruime tijd braak ligt. Hier mag echter niet worden gebouwd. De moeilijkheid is trouwens ook dat een der gelijk landhuis voor de verpleging van pa tiënten ingrijpende verbouwingen vraagt. Het liefst was het bestuur met het herstel lingsoord in Kennemerland gebleven, maar men zag geen kans hier een huis te gen een redelijke prijs te kopen. „Unicum" heeft thans de beschikking gekregen over een voormalig kindertehuis in Houten. Dit kan na verbouwingen vol doende mogelijkheden voor de verpleging bieden. Het bestuur beseft dat hier van een ideale oplossing geen sprake is, maar het vond dit beter dan het opheffen van het herstellingsoord. „Het is een nood- Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het Haarlemse gemeentebestuur medegedeeld, dat zij het voornemen heb ben de jaarwedde van de wethouders in de gemeente Haarlem met ingang van 1 ja nuari 1960 vast te stellen op 16.500. G.S. verzoeken thans met het oordeel van de raad in kennis te worden gesteld. In een toelichting schrijft de burge meester, dat hij het betreurt, dat G.S. geen aanleiding hebben gevonden de da tum van ingang overeenkomstig het ver zoek van de raad te bepalen op 1 mei 1959. Toch meent de burgemeester, dat hij de raad thans moet voorstellen G.S. te ver zoeken de jaarwedde vast te stellen over eenkomst het voornemen van G.S. In antwoord op de op 7 december 1959 door de raadsleden mevrouw E. Smitz-Pe- per en de heer mr. G. v d. Bergh (bei den Arbeid) gestelde vragen over de ver hoging van de steun antwoorden B. en W. thans, dat het college diligent is ten aan zien van de invloed van het prijzenverloop op de kosten van levensonderhoud, waar bij rekening wordt gehouden met de ge gevens van de sociale maandstatistiek van het centraal bureau voor de statistiek. Wanneer de noodzakelijkheid zich voor doet nemen B. en W maatregelen, zo schrijven zij om te voorkomen, dat de steunuitkering beneden het levensmini mum komt en men ziet er op toe, dat de aanpassing op snelle wijze tot stand komt. sprong, maar deze kans moesten we aan grijpen," zei een bestuurslid. Per 1 april moet „Kennemerduin" ont ruimd zijn. Getracht wordt een half jaar uitstel te verkrijgen. Intussen hoopt men het huis in Houten te hebben verbouwd en zodanig gereed gemaakt te hebben dat de meeste van de thans 49 patiënten des gewenst naar Houten kunnen verhuizen. Donderdagavond kwam een aantal Bloe mendalers, onder wie voorzitters van de fracties uit de gemeenteraad en bestuurs leden van verenigingen in „Bloemenheu- vel" te Overveen bijeen, teneinde de vie ring van de vijfde mei te bespreken. Het initiatief tot de samenstelling van het co mité uit tal van geledingen van de bur gerij was uitgegaan van het bestuur van de Vereniging Oud-Illegale Werkers Bloe mendaal. Aangezien de voorzitter, de heer W. C. Bier, wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, sprak de heer A. P. W. van den Ham een inleidend woord. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, droeg het voor zitterschap van het comité over aan me juffrouw dr. M. E. Nolte. In het comité hebben zitting de heer W. C. Bier als vice- voorzitter mr. M. B. Cohen, vice-voorzit- ter van de Buurtvereniging Overveen als secretaris, notaris J. P. A. Luijnenburg als penningmeester mr. H. B. Wildt Mey- boom namens het college van B. en W., tal van personen uit het Bloemendaalse verenigings- en culturele leven en hoof den van scholen. De burgemeester zeide mejuffrouw Nol- te juist daarom zo de geschikte persoon te vinden om het voorzitterschap op zich te nemen door haar houding in de oorlog en door haar bemoeienis als wethouder met het onderwijs. Men wil vooral de jeugd van twaalf tot achttien jaar in de herden king betrekken. Tot die festiviteiten zullen behalve activiteiten van de vier wijkco- mité's het inrichten van een tentoonstel ling met betrekking tot verzet en bevrij ding, gericht op de jeugd van twaalf tot achttien jaar. Het is de bedoeling de ten toonstelling in „Bloemenheuvel" te hou den van 29 april tot en met 15 mei en de expositie voor te bereiden in nauwe sa menwerking met de culturele commissie in Bloemendaal. Men zal gebruik maken van materiaal van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie en van het archief van de gemeente. Verder zal er een be vrijdingskrant uitgegeven worden die in uitvoering en formaat de indruk zal wek ken van een bevrijdingsnummer van een illegaal blad uit de jaren 1943-1945. Dit blad zal aan alle inwoners in de gemeente bezorgd worden. Samenwerking van de scholen zou aanleiding kunnen geven tot de opvoering van een spel. Ter dekking van de kosten zullen namaak „Zweedse broodjes" aan de schooljeugd worden verstrekt, dit mede ter herinne ring aan de hulp van het Zweedse Rode Kruis in de laatste maanden van de oor log. Ten slotte wil het comité een estafet teloop organiseren tussen de vier wijken van de gemeente: Vogelenzang, Aerden- hout, Overveen en Bloemendaal één be ginnende in Vogelenzang en één in Duin lustpark en samenkomende in het midden der gemeente, bij voorbeeld bij „Bloe menheuvel". Op verscheidene plaatsen in Haarlem zijn donderdagmiddag kerstboomvuren ontstoken. In het algemeen hadden de ver brandingen veel bekijks, vooral van de jeugd. Aan de Martinus Nijhofflaan gingen on geveer achthonderd bomen in vlammen op, aan de Jan Gijzenkade honderd, aan de Planetenlaan negenhonderd en op de speeltuin Oosterkwartier honderdvijftig. Ook de verbranding aan het Theemsplein had veel belangstelling. Donderdagavond heeft de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis met de leerkrach ten van de gemeentelijke scholen een nieuwjaarsbijeenkomst gehouden. Staan de op de trap, die zich aan hot eind van de Gravenzaal bevindt, herinnerde de heer Geluk zijn gehoor aan de prettige samen werking, die er ook in het afgelopen jaar weer geweest was tussen rijk en gemeen te. Natuurlijk waren er moeilijkheden; de scholenbouw cn het op tijd vervullen van de vacatures baren de gemeente en het rijk nog steeds grote zorgen. Spreker vond het bedroevend, dat de financiën ont breken om het één en ander weer in goede banen te leiden en dit: „Ondanks het feit, dat wij in een welvaartsstaat leven". De heer Geluk sprak zijn waardering uit voor het werk van de schoolartsen, die voor een omvangrijke taak staan. Over de hoofden van zijn auditorium heen. richtte de spreker zich tot de ouders. Het blijkt, dat de verantwoordelijkheid over de op voeding van de kinderen meer cn meer van het huisgezin naar de school verlegd wordt. Dit verschijnsel doet zich zelfs voor bij het voortgezet onderwijs. De taak van het onderwijzend perso neel wordt hierdoor in niet onbelangrijke mate verzwaard. Spreker uitte zijn waar dering voor de wijze, waarop het school- Dersoneel dit opvangt. Voorts stipte de heer Geluk nog even de plannen voor het komende jaar aan; in het begin van fe bruari de opening van een school voor slechthorende kinderen, en in de loop van de volgende maanden de opening van een school voor gebrekkige kinderen. Uit naam van het personeel der scholen zeide de heer R. Prosée, rector van het Karei van Manderlyceum, dat het onder wijzend personeel nu niet van de gemak kelijkste soort is. „Wij hebben de wijsheid beroepsmatig in pacht". Juist doordat de leraar en de onderwijzer zich dit bewust zijn, herkent men hem vaak op grote af stand als zodanig. Dit nu vond de spreker een vervelend verschijnsel. Maar on danks dit hoopte men zowel de goede ver standhouding op school, als de prettige samenwerking tussen school en gemeente in het komende jaar te handhaven. Na dit min of meer officiële gedeelte mengde de heer Geluk zich tussen de leer krachten en bleef men nog enige tijd bij een. „Er kan iets onregelmatigs gebeurd zijn. Dat zal ik grondig onderzoeken, maar op dit ogenblik is van enig verzuim bij het Wilhelminagasthuis nog niets ge bleken". Aldus de officier van Justitie te Amster dam, mr. W. K. baron van Dedem, tot wie het ANP zich vanochtend richtte in ver band met het overlijden van de 55-jarige Amsterdammer* B.G., die twee dagen ge leden 's nachts om halfeen door zijn zoon met 18 messteken' Werd verwond. Het slachtoffer werd in een ambulancewagen van de G.G. en G.D. naar het Wilhelmi nagasthuis gebracht, maar enige tijd la ter opnieuw in de ambulancewagen ge legd en naar het Onze Lieve Vrouwegast huis vervoerd. Daar overleed hij om streeks 3 uur. Vast staat dus. dat de ge wonde vlak voor zijn dood nog van het ene ziekenhuis naar het andere werd vervoerd. De officier zal eerst het sectie-rapport van dr. J. Zeldenrust van het geneeskun dig gerechtelijk laboratorium in Den Haag moeten afwachten alvorens in deze kwes tie met zekerheid conclusies kunnen wor den getrokken. De behandelende geneesheer in het P.L.V. Gasthuis heeft medegedeeld, dat de dood van het slachtoffer betrekkelijk onverwacht intrad, zette mr. Van Dedem nog uiteen. Of de patiënt in het W.G. nog behandeld is vóór men hem weer in de ambulancewagen legde, was de offi cier niet bekend. De burgemeester van Bolsward heeft in zijn nieuwjaarsrede de suggestie gedaan om op kosten van de stad Bolsward een diner te geven waarop de leden van de raden van Hennaarderadeel en Wonsera- deel worden uitgenodigd. Dit diner zou moeten dienen om deze colleges met elkaar te verzoenen. Er bestaat sinds v'jrig jaar een vete tus sen de raden van Hennaarderadeel en Wonseradeel, die ontstond in Bolsward. De leden van de raad van Hennaar deradeel waren namelijk naar Bolsward gekomen en bestelden in een hotel een diner. In afwachtirg van het opdienen begaven de gasten zich naar de conver satiezaal. Toevallig kwam kort daarop de raad van Wonseradeel binnen, ook met het doel een gezellig etentje te hebben. De kelners, die alleen wisten, dat het diner, waaraan gewerkt werd. voor een gemeen teraad bestemd was. vingen de vroede va deren op met de boodschap dat de scho tels opgediend waren Verbaasd over de vlotte bediening lieten de heren uit Won seradeel zich een en ander goed smaken. Kort daarop kwamen de vroede vaderen van Hennaarderadeel uit de conversatie zaal in de overtuiging, dat de tafels wel gedekt zouden zijn. Zij vonden slechts de hond in de pot. Vertoornd gingen zij heen. De burgemeester van Bolsward wil nu trachten de raadsleden te verzoenen. Gedurende een aantal jaren hebben Co- Op Nederland, de drie kruideniersvakor ganisaties en de Vereniging van Grootbe drijven in Levensmiddelen over gemeen schappelijke vragen overleg gepleegd in het contact der drie bedrijfsvormen in de levensmiddelenbranche. Met het oog op de problematiek, die de organisaties in toenemende mate bijeenbrengt, is beslo ten het gemeenschappelijk werk per 1 ja nuari 1960 voort te zetten vanuit het Cen traal Bureau Levensmiddelenbedrijf (C.B.L.). In het bestuur hebben zitting mr. A. Knol (Co-Op Nederland), J. G. H. Cor- nelissen (Algemene Nederlandse Kruide niers Bond), P. Renkema (Christelijke Kruideniers Bond) en S. de Wit (Vereni ging van Grootbedrijven in Levensmid delen, het secretariaat is gevestigd in Den Haag. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft in een nieuw jaarsrede voor de gemeenteraad een spe culatieve blik in de nabije toekomst gewor pen. Jhr. De Ranitz zag ons vaderland in het jaar 2000 in een territoriaal federatief be stuursbeleid opgenomen. Hij hoopte dat het echter nog zou voortbestaan als een in vele opzichten zelfstandige parlemen taire democratie onder de souvereiniteit van een telg uit het Huis van Oranje. Voor de 15 miljoen inwoners van Nederland zag de Utrechtse burgemeester een grotere woonoppervlakte door de ingedijkte Wad deneilanden. Indien, zo zei hij, er aan het behoud van de recreatieve ruimte van de Stichtse Lustwaranda niet voldoende aan dacht besteed wordt zal vermoedelijk de scheepvaart in het Amsterdam-Rijnka naal tijdens de zomermaanden slechts 's nachts toegestaan zijn, omdat de zomer dagen zijn gereserveerd voor de zwemlus- tigen. Burgemeester De Ranitz zag in gedach ten in Utrecht een nieuw stadhuis staan, waarin een raadzaal met luchtverver sing, automatische stemmentellers, een permanente vertaal-installatie voor be zoekers uit andere landen, en met tele visie- en radiocabines. Mogelijk zal er in het jaar 2000 een strijd gaande zijn of het wenselijk is of de gemeente, om de band tussen bestuur en bestuurden aan te halen, een eigen lichtkrant laat draaien op de nok van het stadhuis. Over de Utrechtse singels zei bur gemeester De Ranitz, dat nog niet met ze kerheid te voorspellen is langs wel tracé in het jaar 2000 parkwegen van moderne allure met groen cn bloemen aan weers zijden de oude stad zullen omzomen. Het nozemprobleem zal ook in 2000 stellig nog een puzzel blijven. Velen, dan oude ren, zullen zich beklagen over de onge breidelde jeugd die zich uitleeft in de meest moderne en meeslepende muziek van de Chinese of Zuid-Amerikaanse bin nenlanden. Die ouderen zullen nog popu laire volksconcerten bezoeken, waar ge liefde oude composities van elektronische muziek hen doen genieten. Jhr. De Ranitz besloot met de wens dat de gemeenteraad, met het oog gericht op een onzekere toe komst, maar met een vooruitziende blik alles in het werk zal stellen om besluit vaardig de voorspoed van Utrecht en het welzijn van zijn burgers te bevorderen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft een jaar gevange nisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk, geëist tegen een 21-jarige automonteur uit Laren, die samen met een vriend op 15 juli in Barneveld 10.000 gulden uit een voor een café geparkeerde auto stal. De zoon van de bestolen automo bilist had in deze affaire de kwalijkste rol gespeeld. Deze had de verdachte verteld dat hij op 15 juli met zijn vader, een Goois kaashandelaar, in Barneveld voor een ca fé zou parkeren, dat zijn vader die dag veel geld zou innen en dat dit in twee akte tassen in de auto zou liggen. De verdachte en een vriend braken met een schroeve- draaier de afgesloten auto open. Nadat ze hel geld uit de aktentassen hadden ge haald wierpen ze deze met de overige in houd in het water. De zoon van de kaashandelaar is niet vervolgd, omdat zijn vader de ingediende klacht bij de justitie tegen hem heeft inge trokken. Nieuws in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Zandvoort is verhinderd op woensdag 13 januari zijn wekelijkse spreekuur te houden. Instuif „De Knipperbol". Zaterdag avond 9 januari zal het cabaretgezelschap „De Ijspegels" optreden bij de instuif „De Knipperbol" in het wijklokaal der hervormde gemeente te Haarlem-Noord aan de Eenhoornstraat bij de Delftlaan. Fietsenkijkdag. Zaterdag van negen tot vijf uur is er bij de politie in de Sme- destraat in Haarlem weer fietsenkijkdag. Waarschuwing. De Haarlemse poli tie heeft negen winkeliers in Haarlem ge waarschuwd, omdat zij in hun etalages aankondigingen hadden die duidden op uitverkoop of opruiming. Dit mag pas met ingang van 15 januari. In ernstiger geval len of bij herhaling zal de politie proces verbaal gaan opmaken. Restauratie. B. en W. van Haarlem verzoeken de gemeenteraad om de bijdra ge uit de gemeentekas ten behoeve van de restauratie van de percelen Oude Groen markt 14-16 welke op 18 februari van het vorig jaar was bepaald op 1 13.500 nader te bepalen op f 19.800. Aankoop inventaris. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om een be drag van f 2105 beschikbaar te stellen we gens aankoop van enige inventarisgoede ren van de Clarakliniek. Auto voor slachthuis B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om ten be hoeve van de aanschaffing van een dienst auto voor gebruik bij het openbaar slacht huis een bedrag van f 8000 uit te trekken. Verdaging. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om de be slissing op het ontwerp-uitbreidingsplan „Grote Sluis" te Spaarndam te verdagen voor de tijd van drie maanden en wel tot 26 april 1960. Onderlinge (uinliedcnvereniging. Hoewel in het artikel over het komende jubileum van de onderlinge tuinlieden- vereniging „Aerdenhout en Omstreken" in ons blad van woensdag wel de juiste oprichtingsdatum (januari 1910', stond vermeld, suggereerde de kop dat de ver eniging haar veertigjarig bestaan gaat vieren. Men zal echter hebben begrepen, dat het hier een gouden jubileum betreft. Posthuis. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om voor de aankoop en plaatsing van een tijdelijk gebouwtje (posthuis) ten behoeve van de dienst Hout en Plantsoenen een krediet van f 6500.- ter beschikking van B. en W. te stellen. Herstel. B. en W. van Haarlem vra gen de gemeenter:tad voor het hersh Hen van de bestrating op en de riolering in het terrein aan de Schalkwiikerweg van de dienst voor de beschuttende werk plaatsen een bedrag van 15675.-.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6