Bezielde opvoering van Wilhelm Teil door Düsseldorfer Schauspielhaus Een nieuwe prijs voor componisten; de Jan Pieter Sweelinckprijs 39% KORTING S|irrthuis HAARLEM c.v. Kathedrale bouw beantwoordt niet meer aan wezen van kerk Gedenkwaardig feestconcert van „Zang en Vriendschap" antieke juwelen sieraden H.T.C. met blijspel van Molière Franse gobelin voor de Koningin - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DISCUSSIES OVER KERKB OU TV Nabeschouwingen over Nijmeegse Voorhof" in Bisschoppelijk museum Initiatief bij uitreiking Van der Leeuw prijs aan Hendrik Andriessen en Rudolf Escher Parijs criticus over Het Nederlands Ballet Ruik- en kijkfilm Compositie-opdrachten cHr*es- e»n kinder- pantalons A mateurtoneel „Contact" op 13 januari met „Miranda" VRIJDAG 8 JANUARI 196 0 HAARLEMS DAGBLAD mtmm 99 DE IN HET KADER van „Voorhof te Nijmegen gehouden symposia over kerk bouw en kerkelijke kunst hebben donderdagmiddag in het Bisschoppelijk Museum in Haarlem een stevige nabetrachting gevonden in een paar bijeenkomsten, welke volgden op de daar gehouden ledenvergadering van het St. Bernulphusgilde. In de middaguren gaf de conservator van het Bisschoppelijk Museum, de heer H. J. A. M. van Haaren een samenvattend commentaar op Voorhof, waarin hij de aandacht vestigde op de sterk veranderde plaats, welke de inleiders ds. Overbosch en de socioloog Van der Ende in hun inleidingen de kerk toedachten als gevolg van de zich wijzigende maatschappelijke omstandigheden. Waar deze beiden het over eens waren was het verlies aan maatschappelijk overwicht van de kerk, zoals die tot uiting komt in de kathedraal, en een winst aan het persoonlijk geloofsleven, met het gevolg, dat het interieur belangrijker wordt dan het exterieur. Dit is geen strikt nieuwe gedachte, zei de heer Van Haaren, ook in de late middeleeuwen zijn er vele kerken op bescheiden plaatsen gezet, zonder veel uitwendige praal, maar de neo- gothiek maakte van elke stads- en dorpskerk weer een monument, een teken van de katholieke emancipatie. Ook over de nevenruimten hadden Van der Ende en ds. Overbosch dezelfde opvattingen: zij moeten niet langer de uitdrukking zijn van allerlei sociale activiteiten op levensbeschouwelijke grondslag, zodat er een soort ghetto ontstaat „De kerk moet niet tegen voorbijgaande sociale verschijnselen aan leunen". Men ziet liever alleen het wezenlijke. HET DüSSELDORFER Schauspiel haus, na de tweede wereldoorlog door de befaamde regisseur Gustaf Griind- gens gebracht tot een reputatie, die zich tot ver buiten het Rijn-Roer-gebied uit strekt, inaakt thans onder leiding van diens opvolger Karl Heinz Stroux een tournee door enige Westeuropese lan den. die in Straatsburg begon. Gisteren had in Amsterdam de laatste van de drie Nederlandse voorstellingen plaats, daarna worden nog Luxemburg, Brussel, Antwerpen en Parijs bezocht. Het gezel schap in tegenstelling tot het sinds lang in Duitsland gebruikelijke systeem der stedelijk gesubsidieerde en gecontro leerde theatergroepen een onafhanke lijke naamloze vennootschap houdt niet alleen op voorbeeldige en veel omvattende wijze het klassieke wereld repertoire in stand, maar neemt tevens een belangrijk aandeel in de bevorde ring van de hedendaagse dramatiek. Men kan zich beroemen op de intro ductie van talrijke toonaangevende Amerikaanse, Franse en vooral Italiaan se schrijvers in de Duitstalige schouw burgen. De herdenking van de dichter Friedrich Schiller, tweehonderd jaar ce leden geboren, is aanleiding geweest tot het monteren van een viertal van diens werken. Daaruit is „Wilhelm Teil" ge kozen tot vertoning in de nabuurlanden. In het fraaie programmablad is een ar tikel van Thomas Mann opgenomen, waarin onder meer wordt gezegd: „Dit Zwitserse stuk is een heerlijk werk, een voudig, groot en edel, prachtig bewogen toneel vol effecten en tevens een voor naam dramatisch gedicht, waarmee in derdaad het allermoeilijkste is volbracht, namelijk de opheffing van cultuurver schillen door middel van de kunst Schil ler heeft zich hiermee de liefde van de gewone man en de bewondering van de kenner verworven, de volkomen populari teit". Deze lofrede op wat met evenwich tige beheersing van een hartstochtelijke geestdrift bereikt werd, vindt binnen de Duitse grenzen veel meer instemming dan daarbuiten. Men kan toegeven, dat in „Wilhelm Teil" zijn laatste opus, vol tooid in het jaar voor zijn sterven, 1804 het streven naar verlichte objectiviteit een vormvaster resultaat heeft opgele verd dan de pathetische proeven zijner storm-en-drangperiode, niettemin spreekt het tot ons gevoel en verstand als een filosofisch bedacht melodrama in on wezenlijk zwart en wit. Het is daarbij zeer begrijpelijk, dat de ze utopistische verheerlijking van de vrij heidsdrang in Duitsland veel sterker aan de verbeelding appelleert dan daarbuiten, juist door het meestal (naar mijn me ning ten onrechte) ontkende romantische karakter. In „Wilhelm Teil" is weliswaar een soort democratische revolutie aan de orde, maar in wezen heeft de verdrij ving van tirannie alleen ten doel een her stel van de als natuurlijk erkende orde van het verleden. Dat vergroot nog de hierboven reeds gesignaleerde tegenstel ling tot de moeiliik verteerbare simplifi catie van de strijd tussen machtswellust en naïeve heldhaftigheid. Wilbelm Teil mag dan in de beslissende scènes met prachtige uitbarstingen van gemotiveer de lyriek naar een waarlijk legendarisch Advertentie Wij zoeken voor een onzer cliënten broches, ringen, gouden dozen etc. Voor meer of minder belangrijke objecten komen wij gaarne persoonlijk bij u. Directe prijsopgave en contante afrekening. N.V. Juweliersbedrijf S'MONS Plein 9a Den Haag - Telefoon 114144 (Van onze correspondent in Parijs) Van de voorstellingen, die het Neder lands Ballet van Sonia Gaskell in Monte Carlo heeft gegeven, heeft totdusver nog maar één Parijs dagblad gewag gemaakt. De criticus Emile Vuillermoz van Paris Presse roemt het Nederlands Ballet als een „ernstig gezelschap dat sterren telt van de eerste grootte als Joan Cadzow, Sonja van Beers, Leonie Kramer, Reilly, Appel en de buitengewone Billy Wilson, die, samen met Sonja van Beers, zijn naam verbond aan een geniale schepping van Lifar, André Boll en Maurice Thiriet „De moor van Venetië", welke de grote triomf zal worden van het seizoen," al dus Vuillermoz. Over andere nummers van het programma blijkt Vuillermoz ech ter minder opgetogen te zijn en hij ver wondert er zich over dat het Nederlands Ballet „het wisselvallige ontwerp „De Cir kel" van Béjart op concrete muziek in zijn repertoire had op kunnen nemen." CHICAGO (UPI) Met groot vertoon heeft donderdagavond de wereldpremiè re plaats gehad van de „smell-o-vision" (ruik en kijk) film „Scent of mystery". Smell-o-vision wordt door de producers bewierookt als een nieuwe dimensie in de filmkunst. Dit systeem heeft een „reuk- band" welke de handeling op het doek ver sterkt met een passend luchtje. Tot de 35 synthetische luchtjes, die werden ge bruikt, behoorden rozegeur, de geur van pijptabak, knoflook, kruitdamp, peper munt, locomotiefrook. parfum, schoen- creme, wierook ....en zelfs frisse lucht. Het is een vinding van de Zwitser Hans Laube, die vijf jaar geleden de eerste demonstratie gaf. De N.R.U. heeft, mede ten behoeve van 'e nationale programma's, de componisten ï-ex van Delden, Hugo Godron, Cor de Groot, Otto Ketting en Lucas van Regte- ren—Altena verzocht, een compositie te schrijven voor de blazers van het radio kamerorkest. formaat groeien, van een tragische keuze is bij deze verdediger van zijn goed recht geen ogenblik sprake. Dat blijkt ten over vloede nog tegen het einde uit zijn ge sprek met de voortvluchtige keizermoor- denaar hertog Johann Parricida, waarin de eerzucht ter bestraffing wordt gestuurd en de redding uit noodweer verheerlijkt. In de met bezielde bekwaamheid voor het voetlicht gebrachte voorstelling door het met enkele gastspelers versterkte ensemble uit Düsseldorf kwam dit alles scherp tot uitdrukking. Het was een voor recht de schitterende karakterspeler Ernst Deutsch weer eens op de Nederlandse planken te zien, nu in de rol van de gehate landvoogt Geszier, die hij met staalharde, bijna hitleriaanse laatdunkendheid tot ver werpelijk leven bracht. Daartegenover stond de Wilhelm Tell van Attila Hörbiger als ferme, stoere boogschutter. De massa scènes verliepen zo spectaculair als maar mogelijk is in het suggestieve maar doorlopend schemerachtige, vaste decor van Hertha Boehm. dat zich zonder enig danks de ingrijpende maar geenszins scha delijke vereenvoudigingen der taferelen, delijke vereenvoudingen der taferlen, werkten er nog zoveel acteurs en actrices aan deze vertoning mee, dat het een zin loze zaak van onrechtvaardigheid zou zijn hieruit enkele namen te kiezen. Hier ver scheen een ensemble van voortreffelijke krachten in dito saamhorigheid, dat ik zag woensdagavond het optreden in Rotterdam na afloop als een zich met terdaad gemanifesteerd hebbende eenheid met langdurige bliiken van waardering werd beloond. Het is te hooen. dat wi.i het binnenkort eens te zien krijgen in een stuk met een ook buiten Duitsland geldende actualiteit. David Koning Advertentie op diverse pullovers, vesten en truien voor dames, heren en kinderen; teddy- en duffeljacks voor dames en meisjes. Montycoats. GROTE HOUTSTRAAT 123 Telefoon 12215 - 22085 Dat de voorkeur van de Haarlemse To neel Club kennelijk naar een kostuumstuk uitging, moet wel de reden zijn geweest voor de opvoering, welke zij maandag- en woensdagavond in de stadsschouwburg verzegde van Mo'iève's „De ingebeelde zieke" in de vertaling van drs. I Brou wer. Toch was die voorkeur niet klem mend genoeg om deze greep te rechtvaar digen, want de H.T.C. heeft beslist niet haar reputatie gestand kunnen doen. De voorstelling ging mank aan een benau wend gebrek aan sfeer en zij leek ons door regisseur Johan Greter niet voldoende voorbereid om de spitse Franse cultuur geest uit de eeuw van Molière te bena deren. laat staan er een afspiegeling van te zijn. Men kan het falen eigenlijk herlei den tot het feit, dat de bezetting niet vol doende toneelautoriteit bezat om de inten ties waar te maken. Alleen het derde be drijf had kleur. Daar leefden wij op na de matte vertoning, welke eraan voorafging, ook al, omdat de uiterlijke actie in dat bedrijf de spelers minder tot een inner lijk begrepen expressie noodzaakte en de charges als het ware vanzelf uit de dra matische ontwikkeling voortvloeiden. Er stonden maar liefst vier debutanten op de planken van wie mej. M Schotte als het dienstmeisje een speelse zwier aan de dag legde, die weldadig aandeed, al kon dat een tekort aan plastisch vermogen niet verhullen. Vooral op het punt van de ge sticulatie werd er door de debutanten ge zondigd en dat kan nu eenmaal niet in een stuk, dat daaraan meer dan een functio nele waarde ontleent. Mej. G. C. Kleyn kon niet de vocale middelen opbrengen, die een lieftallige verschijning voldoende maken. De heer R. J. Kuiper bezit be slist aanleg, maar zijn talent moet wor den gecultiveerd, hij moet het leren be heersen. De heer H. G. Hamaker ten slot te maakte van zijn. dokterszoon een aar dige caricaturale persoonlijkheid, overi gens een minder moeilijke opgave dan aan zijn medespelers was voorbehouden en daarom nog geen toetssteen. De aanwe zigheid van deze debutanten schiep na tuurlijk een wat onzekere sfeer, maar wat wel zeker -was: zij konden Molière niet aan. Dat is geen schande. Het maakte al leen de keuze van het stuk tot een riskante aangelegenheid. Dat de voorstelling uit viel zoals zij gisteravond aan ons werd geoffreerd, kan dan ook niemand verba zen. De hoofdrol was toevertrouwd aan Leo Straus. Ofschoon hij naar mijn smaak te veel overdreef naar het larmoyante en de hypocrisie van de figuur veel minder tot haar recht kwam. kon men zich voortdu rend met hem amuseren. Men kan het met zijn opvatting al of niet eens zijn, acteren doet hij van begin tot eind. Toch benaderde mr. M. C. Wijt voor mijn ge voel het meest de ideale teneur van deze komedie, èn in zijn verschijning èn in de behandeling van zijn tekst Daartegenover kon ik mij niet verenigen met de keuze van mevr. M. L. H. Wiemeyer voor de rol van de huichelachtige Béline. Zij speel de in de stijl van „underacting", wat fataal was voor de expressie. In de klei ne rollen waren de heren P. B. Domhoff. dr. A. W. Thöne, H. Warnaars en mr. J. Roggeveen uvertuigende zotsklappen. Mi riam Roggeveen bleek zo ingenue als men haar kon wensen De opvoering eindigde dan gelukkig met een sterk en kleurrijk slot in haar totaliteit zal zij spoedig wor den vergeten en dat is ten enen male spijtig. P. IV. Franse De echtgenote van generaal-majoor F. van der Veen, commandant van de vierde divisie, mevrouw J. B. van der Veen-Tis- sen, heeft Koningin Juliana een gobelin aangeboden van Maltre Lurcat, vervaar digd in Aubusson, gelegen in het centrum van de hernieuwde Franse gobelin-indu strie in het departement Creuse. Bij La Courtine, op korte afstand van Aubusson, hebben militairen van de vier de divisie van september tot november van het vorig jaar geoefend en in het kader van de uit militaire oefeningen voortvloeiende schade ook enkele we gen aangelegd, waardoor een tweetal dor pen aansluiting kregen op het regionale wegennet. Op voorstel van de sous-prefect, Albert Mignot, hebben enkele departemen- tele autoriteiten en burgemeesters het go belin voor de Koningin laten vervaardigen als dank van de bevolking voor het werk- van de Nederlandse militairen. ANDERS OSTERLIND OVERLEDEN In zijn woning te Parijs is de landschap schilder Anders Osterlind gestorven. Hij was 72 jaar. Osterlind was in Frankrijk geboren. Hij had een Zweedse vader, die ook schilder was, en een Franse moeder. Hij was lid van de nationale salon van schone kunsten, president van de salon van aquarellen en voorzitter van de jury van de Vikingprijs. „Nut en Genoegen" met oorspronkelijke thriller De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft thans in studie ..Moord op maat", een Nederlandse thril ler in drie bedrijven door Jan de Kok. De regie is van de heer M. J. Beek. Het stuk is bestemd om zaterdag 20 en zaterdag 27 februari te worden opgevoerd in het wijk- gebouw ..De Princehof" in De Glip. Beide voorstellingen worden met een bal beslo ten. Heemstede-West speelt „Zomer in december" De toneelvereniging „Heemstede- West" geeft zaterdag 6 februari haar twee- He toneelavond met b^' van dit seizoen in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. Opge voerd wordt „Zomer in december", blij spel in drie bedrijven door James Liggat. De regie is weer in handen van de heer J. van der Veldt. Ter inleiding van het concert zong het koor ons volkslied en daarna gaf het een geestdriftige, overtuigende vertolking van „Haarlems Tempe" het verkwikkende lied van Jacob Nozeman waarmede hij Haar lems kostelijke bezie, de Hout verheerlijkt. De „Missa brevis". waarmede na dit lo- caal-chauvinistische voorspel het concert werd voortgezet, werd door Haydn om streeks het. jaar 1778 gecomponeerd. Het liturgische werk „in honorem Sancti Joan- nis de Deowerd opgedragen aan de Barmhartige Broeaers" te Eisenstadt. De mis is eenvoudig van karakter, haast in tiem, hetgeen door Haydn bewust werd nagestreefd, want zij moest gaan klinken in de kleine kerk van de broeder-orde Strijkers en een orgel begeleiden de vier stemmige koren, die slechts in het „Bene- dictus" afgewisseld worden door een so praan-solo. In de uitvoering van „Zang en Vriend schap" werd deze solo gezongen door de tenor William Herbert. Voor de zangers van „Zang en Vriendschap" bood de mis geen bijzondere moeilijkheden. Alle aan dacht kon de dirigent schenken aan de koorklank, die inderdaad zeer fraai werd en voorbeeldig door de uitstekende stem menverhouding. Met de orgelbegeleiding van Albert de Klerk en het accompagne ment van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest werd oeze uitvoering een er varing van weldadig* welluidendheid. De solo-partij van het Benedictus" was bij de beroemde tenor William Herbert in vertrouwde handen maar toch werd het wel duidelijk, dat H:\vdn wist wat hij deed, (Van onze Haagse redacteur) De uitreiking van de Professor Van der Leeuwprijs aan de componisten Hendrik Andriessen en Rudolf Escher, die donder dagavond in de hal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen plaatsvond, heeft de stichting van een nieuwe muziekprijs tot gevolg gehad, de Sweelinckprijs, die eens in de drie jaar kan worden toegekend aan het gehele oeuvre aan een componist. Officieel is de zaak natuurlijk nog „in overweging", .maar na de spontane reac tie van directeur J. W. A. Langenberg van Philips Phonografische Industrie, welke in deze aangelegenheid als mecenas op treedt, op de desbetreffende passage in de toespraak van staatssecretaris mr. Y. Scholten kan men moeilijk meer terug. Mr. Scholten had er namelijk aan her innerd, dat de Professor Van der Leeuw- prijs enige keren niet kon worden toege kend bij gebrek aan composities die aan de gestelde voorwaarden voldeden. De staatssecretaris deed daarom de sugges tie eens in de twee of drie jaar een prijs voor componisten in te stellen in plaats van een voor composities. De heer Langen berg nam die gedachte grif over, had aan de hand van het programma van de door het Nederlands Kamerkoor bij deze ge legenheid gezongen werkjes de naam al gevonden en het bijbehorende bedrag zesduizend gulden reeds in zijn hoofd. Uiteraard liet mr. Scholten niet na de vruchtbare resultaten van Ho--, <-->menwer- king tussen overheid en bedrijfsleven op het terrein van de cultuur in het licht te stellen. In zijn persoonlijk woord tot de beide prijswinnaars constateerde de staatsse cretaris, dat de familie Andriessen hem niet loslaat. Nog onlangs onthulde hij im mers de bronzen buste van Willem, ver vaardigd door de begaafde handen van Mari. Mr. Scholten stelde zijn gehoor ge rust: de jury heeft zeker niet gedacht, dat de middelste broer nu ook aan de beurt moest komen voor een artistieke huldi ging! Nadat de staatssecretaris het tastbare deel van de bekroning bij verrassing verhoogd van 3000 tot 4000 aan de beide laureaten had overhandigd maar belangrijker nog is de toezegging van Phi lips om Andriessens Symphonische etude en Eschers Tombeau de Ravel op de plaat vast te leggen stak Jan Mul de loftrompet over beide kunstenaars. Op zo geestige wijze dat meermalen hartelijk gelach in de hal opklonk, schetste hij een vergeten zijde van het componeren: het vele kilometers lijn-trekken, noten plaat sen, de talloze sleutels, mollen, kruisen en rusten welke moeten worden ingetekend. Dat deel van het componeren is heel wat meer werkelijkheid dan de tot de littera tuur behorende vrijages met de muze en bijpassende behoeftige omstandigheden. Overigens, duizenden houden van de mu ziek van Andriessen en dat gaat een Van der Leeuwprijs ver te boven en Philips koopt met de Symphonische etude zeker geen kat in de zak. En de suite voor ka merorkest „Le tombeau de Ravel" van Escher is een pronkstuk uit de Neder landse litteratuur in dat genre. Belang van platen In zijn dankwoord sprak Hendrik An driessen ook namens „het bekroonde stuk zelf'. Want zo'n compositie gaat een eigen leven leiden en dat noopt een componist tot eenvoud en dankbaarheid. Rudolf Escher roemde vooral de grammofoon plaat als middel tot propaganda voor mu ziek. De heer Langenberg had gezegd: „Het beroerde van componisten is, dat ze componeren", waarmee hij gedoeld had op de moeilijkheden van de compo nist om zijn werk ook gespeeld te krijgen. De grammfoonplatenindustrie kan in dat opzicht een belangrijke taak verrichten. Het Nederlands Kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel, dat zaterdag naar Amerika vertrekt, luisterde deze bij eenkomst op feestelijke wijze op met de vertolking van een psalm van Sweelinck, een werk van ieder der bekroonde kunste naars (waarvan vooral het pas voltooide Ciel, air et vents op tekst van Ronsard van Rudolf Escher bewondering oogstte) en het bekende „Wuf dat spon" van een vroegere winnaar van de Professor Van der Leeuwprijs, de inmiddels overleden Sem Dresden. Wat de kerkelijke kunst betreft, waar over de kunsthistoricus J. M. Joosten en de dichter Schulte Nordholt op Voorhof spraken, haalde de spreker een opmer king van de eerste aan, dat het kerkin terieur vaak een uitgekookt iconografisch geheel is, dat echter niets met beeldende kunst te maken heeft. De beeldende kunst kan slechts een visie op God geven, die vaak zo subjectief moet zijn, dat daarin de voornaamste oorzaak ligt van de kort sluiting tussen kunst en kerk. Voor de kerk is vaak de kunstenaar suspect om dat hij zich te individueel uit en te onge bonden is, maar de verdenking bestaat ook andersom, namelijk dat de kerk de sma keloosheid toelaat. De beide inleiders be toogden, dat ook de abstracte kunst be paald gerichte gevoelens kan overbren gen. In de discussie kwam het al spoedig tot zeer geanimeerde, maar sterk variërende pogingen om in dit alles de verantwoor delijkheid en de taak van de bouwheer, namelijk de pastoor, te omschrijven. Waar men het wel over eens werd, was, dat de pastoor persoonlijk moet durven kiezen en waar men het voorlopig een beetje over eens werd, is dat de kunste naar, als hij eenmaal de opdracht en een bepaalde suggestie heeft aanvaard, ver der vrij moet zijn en dat gemarchandeer over allerlei onderdelen de kunst uit het werkstuk wegneemt FORUM Des avonds werd in de inmiddels stampvol geworden zaal van het museum oen forumdiscussie gehouden, ingeleid door twee redacteuren van het tijdschrift „Kunst en religie", de heren W. A. L. Beeren. conservator van het prentenkabi net van het gemeentelijk museum van 's-Gravenhage, en C. J. A. C. Peeters. we tenschappelijk ambtenaar bij de Rijks dienst voor Monumentenzorg. De eerste sprak over het interieur en de tweede over het exterieur. Beider inleidingen werden aanschouwelijk gemaakt door lichtbeelden. De heer Beeren zei, dat de kerken, gebouwd volgens de nieuwere op vattingen meer gaan lijken op de „binnen kamer", waarvan Christus zijn jongeren vermaande liever daèr te bidden dan op pleinen en hoeken van straten. Zij heb ben steeds minder van de kosmische ruimte van voorheen. Maar zij zijn naar zijn oordeel over het algemeen nog te groot om de mens er werkelijk in aanwe zig te doen zijn en ze staan nog te vol met banken. De aanwezigheid, de deelneming van de gelovige moet zich ook uit kun nen strekken tot rond het altaar en dat vraagt een andere opstelling, dan de thans nog overheersende, waarin het liturgisch gebeuren nog te veel schouwspel is. „Als de kerk vol banken staat is er iets mis. Hulde betuigen doet men niet zittend", aldus ds spreker, „men gaat ervoor staan. En nu kan men tegenwerpen: wie staat zie toe dat hij niet valle, maar als men zit, kan men niet eens vallen, dat is nog erger"Wat betreft de aanwezigheid van kunstwerken in kerken vragen velen zich af of ook de abstracte kunst daartoe kan dienen. De mens van het portret ook dat in de kerkelijke kunst is altijd zeker van zichzelf en trots op zichzelf ge weest. Maar na Vincent van Gogh en het expressionisme, dat erop vplgde is de mens afstand van zichzelf gaan nemen. Hij laat zich niet meer „bevestigen" door een schilderij, de mens in deze nieuwe beschouwing blijkt een schichtig, twijfel ziek gelaat te vertonen. Dit moet volgens de spreker ook zijn consequenties hebben voor de afbeelding van een heilige. Verkeerde associatie De heer Peeters gaf eveneens als zijn mening te kennen, dat de nieuwere ker ken geen kathedralen meer kunnen zijn, ook niet wat hun situering betreft. Dat kerken in nieuwe woonwijken toch vaak een dominerende plaats krijgen is een ge volg van de uniformiteit van de moderne huizenzeeën, waarbij men de zaak ste debouwkundig toch nog wil redden door de kerk tot een monument te maken. Zo'n centrale positie wordt echter hache lijk. daar de kerk alleen op zondagen nog een kristallisatiepunt is maar door de week steeds minder. Verder mag de kerk volgens de heer Peeters architectonisch niet meer vereenzelvigd worden met het georganiseerde aandeel der christenheid in de maatschappij. „Elke associatie van kerk met maatschappijvorm is hier mis plaatst. Het exterieur moet gekozen wor den met ootmoed en tact tegenover een wereld, die niet integraal gelovig meer is", aldus de heer Peeters. Na deze in leidingen volgde nog een levendige dis cussie. Op woensdag 13 januari des avonds om acht uur zal de toneelgroep van de Haar lemse politiepersoneelsvereniging „Con tact" in de stadsschouwburg te Haarlem onder regie van mevrouw Carla van Dijk een opvoering geven van het blijspel in drie bedrijven, „Miranda" van Peter Blackmore in de Nederlandse vertaling van Bets Ranucci-Beckman. OP 20 FEBRUARI zal het honderddertig jaar geleden zijn. dat de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" werd opgericht. Deze verheugende gebeurtenis werd donderdagavond door het befaamde Haarlemse mannenkoor reeds gevierd met een feestconcert in de gemeentelijke Concertzaal. „Zang en Vriendschap" heeft een eerbiedwaardige ouderdom verkregen, maar ongebroken is de vitaliteit van de vereniging, onverzwakt haar besef van de realiteit der muzikaal-esthetische evolutie, die zich ook in onze tijd ten aanzien van het artistieke ervaringsproces voltrekt. De liedertafel is jong gebleven en met jeugdige durf pakt zij de moeilijkheden aan, die op elke weg naar ontplooiing aangetroffen worden, daarbij geleid door haar eminente dirigent Jack P. Loorij. Voor het feestconcert was een programma van grote allure samengesteld, inzonderheid door de keuze van de „Missa brevis" in Bes van Joseph Haydn, van de „Anthem" op de tekst van Psalm 145 van G. F. Handel en van het koor „The Lord is a Man of war" uit het oratorium „Israël in Egypt" van dezelfde componist toen hij deze solo uitdrukkelijk voor een sopraan-stem bestemde. Niet met Haydns mis kon William Her- bert uitmunten. Wel bij de grandioze ver tolking van zijn aandeel in Handels „An them" en bij zijn overrompelend virtuoze en muzikaal verrukkende voordracht van de tenor-aria uit Handels oratorium „Ju das Maccabeus", welke zijn faam van Han- del-vertolker-par-excellence nadrukkelijk bevestigden. Zijn vertolkingen werden haast verbluffende manifestaties van een superbe oratorium-zangkunst. Ovationele bijval noopte de zanger, die het mannen koor met zijn dirigent, het orkest en de organist Albert de Klerk nadrukkelijk in het succes betrok, toi herhalingen. Maar ook van het koor vroegen de tal rijke opgetogen toehoorders om een re prise. Hun geestdrift betrof de uitvoering van „The Lord is a Man of War" uit „Is raël in Egypt", het oratorium dat bij de Handel-herdenkingeu van verleden jaar enige keren onder Loorij's leiding werd uitgevoerd met medewerking van „Zang en Vriendschap". Or veelvuldig verzoek werd het oratorium-gedeelte op het pro gramma van dit feestconcert geplaatst en wederom werd de uitvoering met groot enthousiasme toegejuichd. Er kwam een herhaling, die in vee' opzichten nog beter slaagde dan de eerst* vertolking van deze avond en die wederum een stralend licht wierp op de grootheid van Handel als koor-componist. Hei werd een grootse be kroning met klankenpracht van een ge denkwaardig feestconcert. P. Ztvaanswijk Spaanse letterkundeprijs. De in 1926 te Barcelona geboren Spaanse schrijfster Ana Matute heeft de belangrijkste Spaanse prijs voor letterkunde, de Nadalprijs ten bedrage van 150.000 peseta (ongeveer 13.500 gulden), gekregen voor haar roman „Primero Memoria". Kathedraal blootgelegd. Archeologen hebben volledig een vijfde-eeuwse kathe draal op Zuid-Cyprus blootgelegd. Deze kathedraal was al in 1953 door een team uit Amerika ontdekt Er zijn nu tweeën twintig marmeren zuilen, marmeren frie zen met gebeeldhouwde vogels en dieren in reliëf, en mozaïeken van drie staande heiligen te zien. Kodaly gehuwd. De 77-jarige nestor van de Hongaarse muziek, Zoltan Kodaly, is in het geheim gehuwd met de 21-jarige muziekstudente Sari Peceli, aldus heeft de moeder van de bruid, de echtgenote van een hoogleraar te Pecs in het zuiden van Hongarije, woensdag meegedeeld. Volgen? mevrouw Peceli is het huwelijk op 18 de cember jongstleden, in het stadhuis van Pees voltrokken. Kodaly's eerste vrouw is in april van vorig jaar op 95-jarige leef tijd overleden. Oude Kunst- en Antiekbeurs. De twaalfde Oude Kunst- en Antiekbeurs van dè Vereniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland zal worden gehouden van 24 augustus tot en met 14 september In het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft. Als voorzitter van het bestuur voor deze twaalfde beurs treedt op de heer J. Schulman. Deze mededelingen wor den gedaan in de zeer fraaie agenda welke de deelnemers aan de beurs aan hun relaties hebben toegezonden. De agenda, welke geïllustreerd is met afbeel dingen van schilderijen en andere kunst voorwerpen uit de collecties van de deel nemers. werd ontworpen Hoor de organisn tor van de beurs de heer Marcel B Keezer Expositie Peter Alma. In het prenten kabinet van het Stedelijk Museum te Am sterdam is een tot 15 februari durende ex positie geopend van werken van de kunst schilder-graficus Peter Alma.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7